Rob de Vries, geëngageerd toneelleider uit school Van Dalsum oorzichtige reactie V.S. op 'Trede van minister Gromiko AKU-Workshop" [jonde collectie: raagbare maar niet rg originele mode Grieks meisje kreeg nieuwe slokdarm Operatie in Rotterdams ziekenhuis geslaagd Vernietigende Amerikaanse kritiek op econstructie' f Toenadering Rusland-Amerika Triomf van theaterdans JIJDAG 11 JULI 1969 DE LEIDSE COURANT ongere man durft tegenwoor- bloemetjesblouses, kanten hemden, kettingen en arm- den te dragen. De oudere man entegen, de gezeten ambte kruidenier en zakenman, veel schroom overwinnen hg zijn keurige kostuum met o-iron overhemd uit- en zijn niet bijpassende das afdoen. om nooit. En de ontwerpers de „AKU-workshop" durven [etuige de modeshow die zij tren hielden, dan ook nauwe- op te rekenen dat de heren ooit eens revolutionair zullen AKU-workshop" bestaat nu jaar en is gevestigd in Arn- Het is een creatief centrum de AKU, waar modedeskun- n, stylisten en mode-ontwer- uit vier landen samenwer- De workshop doet twee din- nieuwe kleding scheppen en modetrends signaleren. De cshop bestaat uit: Gerard stra, Bert Zuiderveen, Ge- de Both en Doede van Duyl Nederland, Jacques en Anne vry uit Frankrijk, Arlette aux uit België en Bettina uit Duitsland, jistermiddag toonden zij wat >p het gebied van de heren- zoal hebben bedacht voor En, zoals gezegd, het was naai niet zo nieuw, en be- d niet aVant-gardistisch. De uums zijn voornamelijk licht kleur: groen, rood-roze, '-grijs. De kolberts hebben diepuitgesneden V-hals, nog steeds vrij brede revers en door gaans twee splitten aan de ach terkant. De zakken op de kolberts zijn zeer groot en doorgestikt langs de randen. De pantalons van de kostuums zijn slank gesneden met iets uitlopende pijpen. Onder de kostuums worden overhemden in felle, contrasterende kleuren gedragen. De dassen hebben vaak dezelfde kleur als het overhemd, maar zijn een tint lichter of don kerder. De vrijetijdskleding van de work shop bestaat uit pantalons en shirst. Hier lopen de pijpen van de pantalons wijd uit, soms zelfs met stolpplooien onderaan in de zijnaad. De broeken vallen vaak tot half over de voet en sluiten van het middel tot de knie nauw aan. Ook de shirts zijn zeer nauw sluitend en zijn vervaardigd van Terlenka katoen jersey. De shirts worden over de broek gedragen en hebben vaak dezelfde kleur als de pantalon, zodat het geheel iets weg heeft van een trainingspak. Het grote voordeel van deze shirts is men mag van vrije tijdskleding niet anders verwach ten dat men er zich zeer ge makkelijk in beweegt. Bij elkaar vormen de getoonde modellen een draagbare, maar niet erg originele collectie. Twee voorbeelden van de vrijetijdskleding van de AKU- workshop. Shirts van Terlenka katoen yersey, ontworpen door Doede van DuylDe shirts zijn heel soepel en nauwsluitend, ideaal voor bewegingsvrijheid. Fatale 9lok salpeterzuur (Van o e correspondent) GELEEN Het donkere gelaat vai de Griekse gastarbeider Christionos Fi- lauglou straalde donderdag van vreugde en geluk: zijn 6-jarig dochtertje heeft weer een gave slokdarm. Binnen drie ken mag zij het Rotterdamse Sophia- kinderziekenhuis, waar met succe: operatie is uitgevoerd, verlaten. Het be richt, dat doker D. Vervat (55), hoofd van de chirurchische afdeling van het Rot terdamse ziekeknhuis de kleine Christi na zo goed als genezen had verklaard, maakte een einde aan de spanning, waar in Christianos Filouglou verkeerd heeft. Niet alleen de vader van het Griekse meisje, dat vorig jaar door een slok sal- petenzuur de slokdarm verbrandde, sprong donderdag een gat in de lucht, ook voor sociaal werkster Jikky Letinga en de heer Malherbe van de Kath. Lim burgse Emigratiestichting was het huis te klein. Vooral voor Jikky Letinga, die de zaak aan het rollen heeft gebracht, is het heerlijk. De voorgeschiedenis van de genezing van een Grieks kind is een Limburgse aangelegenheid. Christianos Filauglou, die van zijn vrouw in Griekenland het bericht kreeg, dat de keel van zijn coch- tertje ernstig verbrand was, had rust noch duur. Christina kon alleen nog maai kunstmatig worden gevoed en in Grie kenland was het niet mogelijk haar te YORK Na afbrekende kri- in de pers van Washington ver deze week een scherpe, uiterst bespreking van „reconstructie" opgevoerd in het kader van bolland Festivel in de New York f. Clice Barnes, een van de toonaan- ide recensenten van deze krant, zijn verbazing over uit, dat ►pese critici enthousiast over dit schreven. „Het is voor artiesten |)d aardig om de bourgeoisie te shoc- en perplex te doen staan. En in and, waar de bourgeoisie zo talrijk Boet dat nog leuker zijn dan elders". urnes toont zich zeer verbaasd over ;euze van het onderwerp. „Deze Hol- Ise auteurs hadden beter stenen te- hun eigen glazen huisjes aan kun- gooien", redeneert hij. „Want als spreekt over economisch imperia- e, hoeft Holland voor geen land ter Bid onder te doen. Maar, dan was i vermoedelijk in moeilijkheden ge en met het verkrijgen van regerings- ;idie. Bovendien is de keuze van het srwerp niet erg origineel, rt Wiel en Bertolt Brecht vielen rikaans imprialisme en kapitalisme an en zij produceerden werken van b, blijvende waarde. De talenten van twee waren echter van een heel andere orde dan die van de Neder- criticus vindt het nogal belache- om de zeven makers van het werk aan te duiden als „jonge ïstenaars". „Ze zijn bijna allemaal over de dertig", zegt hij. „Ik noem liever heren van middelbare leef- De structuur van „reconstructie" hij zeer goed. Claus en Mulisch ien volgens hem „grote theaterbehen- jheid". Maar voor de muziek vindt hij goed woord. „Die is op haar slechts men probeert de Anglo-Amerikaan- «pmuziek te immiteren". Over de e erlandse toeschouwers schrijft de i oflprikaan: „De kijkers waren vooral iteresseerd, toen een jonge vrouw )1 van Cuba haar trouwjapon uit- i enkele momenten naakt op het el stond". OP UW VAKANTIE-ADRES Dat kan, maar dan moeten wij u dringend vragen ons een beetje te helpen 1. Gebruik voor uw opgave UITSLUITEND onderstaande bon, of een BRIEFKAART en stuur deze tenminste EEN WEEK tevoren aan ons op. 2. Opgaven per telefoon of via onze bezorgers leiden tot mis verstanden en kunnen daarom niet door ons in behandeling worden genomen. 3. Voor het BUITENLAND (behalve België en Luxemburg) worden 40 cent portokosten per dag berekend. 5. WEEKABONNEES dienen het abonnementsgeld over de vakantieperiode VOORUIT aan de bezorger te voldoen. Voor geregelde ontvangst van de krant op uw vakantieadres in het buitenland vooral Zuid-Europa kunnen wij, gezien vroegere ervaringen, tot onze spijt niet instaan. op te zenden aan DAGBLAD DE LEIDSE COURANT Afd. Vakantie-adressen POSTBUS 11 LEIDEN INVULLEN MET BLOKLETTERS THUISADRES: Adres: Woonplaats: VAKANTIEADRES: Plaats: Land: Voor periode: van t/m Felle verwijten 1 aan China -3765 WASHINGTON (Reuter - AFP) Het «ikaanse ministerie van Buitenlandse en heeft in voorzichtige bewoordin- gereageerd op de rede van de Russi- minister van Buitenlandse Zaken miko tot de Opperste Sowjet, waarin wens tot betere RussischAmeri- ie betrekkingen uitsprak. der«s Commentariërend op de onderdelen van ■toespraak die betrekking hebben op >eterde betrekkingen en bereidheid tot brekingen over een beperking van tegische wapens zei een woordvoerder het ministerie: „Wij zijn zeker bereid heven naar vooruitgang ten aanzien de oplossing van diverse vraagstuk ken die tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Ume bestaan". De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, heeft in een toespraak tot de Opperste Sowjet verklaard, dat de Sowjet-Unie bereid Ls tot uitgebreide be sprekingen met de Verenigde Staten over internationale en bilaterale problemen. Gromiko zed dat zijn land ook uitvoerige besprekingen met Peking wenst over de onderlinge betrekkingen, maar hij leverde tegelijk zeer scherpe kritiek op de Chine zen. Waarnemers zagen de verklaring als een van de mildste jegens het westen van de laatste jaren, waaruit kennelijk een verlangen sprak van de Russische leiders om de betrekkingen met Washington bij de verscherping van het conflict met China te verbeteren. Gromiko gaf echter tevens duidelijk te kennen dat toenadering tussen oost en west niet ten koste mocht gaan van de Oosteuropese communistische eenheid. Hij verdedigde krachtig de inval der Warschaupacttroepen in Tsjecho-Slowa- kije en warschuwde in beperkte termen dat hetzelfde opnieuw zou gebeuren als het communistische stelsel in een der an dere Oosteuropese landen bedreigd werd. Over China merkte Gromiko op, dat van de wijze waarop dat land zijn buiten landse politiek oriënteert „in grote mate de toestand in Azië, en niet alleen in Azië, afhangt". De Russische minister veroordeelde de anti-Russische propagan da en activiteit van Peking, en zei dat zijn land de vriendschap met China wilde herstellen maar zich krachtig te weer zou stellen tegen elke provocatie. De afloop van de huidige onderhandelingen in Chabarovsk over grensproblemen viel moeilijk te voorspellen in verband met „sommige verklaringen die door de Chi nese afgevaardigden aan het begin van dé werkzaamheden en daarna zijn afgelegd, en ook in verband met de recente nieuwe Chinese provocatie op de Amoer". DEN HAAG Twee jaar geleden overleed Richard Flink en daarmee loor het Nieuw Rotterdams Toneel van z(jn belangrijkste leiders. Juist op het ogenblik, dat het gezelschap zich onder leiding van Robert de Vries op maakte om in een nieuwe structuur ei met een verjongde directie gen hoopvol nieuw seizoen in te gaan, valt ook zyn plaats open. Dat is een tragische zaak, niet alleen voor gezin en vrienden van Robert ae Vries, maar ook voor het gezel schap waar hü sinds 1963 met vuur voor gezin en vrienden van Robert de Vries, maar ook voor het gezelschap waar hü sinds 1963 met veel vuur voor üverde. Op twee belangrijke momenten in onze na-oorlogse toneelhistorie heeft Robert de Vries een rol van betekenis vervuld, Teruggekeerd uit Duitse gevangenschap (hü was werkzaam geweest in het verzet) richtte hü een toneelgroep op. Het v het begin van het na-oorlogse toneel ons land en de oprichting van deze gro die later overging in „S.T.A.R.T." heeft de stoot gegeven tot vele ontwikkelingen in ons toneelleven nadien. Hierna voegde De Vries zich bü het „A.T.G." dat onder leiding van Albert van Dalsum Defresne stond. In 1953 kwam zyn tweede historische daad. Met Kees van Iersel en de Arn hemse schouwburgdirecteur J. M. Mon- noningh stichtte De Vries toen toneel groep „Theater" een gezelschap dat om verschillende redenen van beslissende invloed geweest is. Door „Theater", dat niet toevallig in Arnhem gevestigd was, werd de droom van Van Dalsum uit de jaren voor de oorlog waar gemaakt. In 1929 had hy een poging ondernomen om in Arnhem een groep te vestigen, het Oost-Neder lands Toneel. Na een jaar mislukte het al. Robert De Vries werkte het idee van Van Dalsum uit en creërde daarmee eigenlijk het eerste levensvatbare streekgezelschap en zo werden de grondslagen gelegd voor de toneelspreiding op basis van regionale toneelgroepen. Tien jaar lang heeft De Vries strijd in Arnhem gestreden. Toen nam hij de beslissing zyn gezelschap over te plan ten naar Rotterdam, waar door het ver- dwynen van de oude groep aldaar ruim te kwam. De mededirectieleden Richard Flink, Anty W.esterling en Marius Kip volgden, evenals vele leden uit de groep. In Arnhem werd „Theater" voortgezet door een jonge directie waar later weer Hans Croiset deel van ging uitmaken. Verder heeft Robert de Vries door zyn vele regies ook in artistiek opzicht een belangrijk aandeel geleverd aan het ge zicht van het na-oorlogs toneel. Hij was geëngageerd kunstenaar. Hij intro duceerde in ons land bijvoorbeeld John Osborne door zijn regie van diens ..Omzien in wrok". Hij heeft stukken van Brecht („Arturo ui"), - Billetdoux, Jean Cau en andere moderne auteurs gehracht. Onder zün vele toneelrollen, hü werk- Zigeunerkoningin in Limburg begraven MAASTRICHT Donderdag is in Maastricht onder grote belangstelling van zigeuners uit alle windstreken de 84- jarige zigeunerkoningin Maria Steinbach- Weiss begraven. Mevrouw Steinbach overleed kort geleden in een ziekenhuis te Maastricht. Zij was een moeder van een van de grootste zigeunerstammen en bracht de laatste jaren van haar leven door in Nederland. Honderden leden van de Steinbachfamilie waaronder 13 kinde ren van de zigeunerkoningin woonden de begrafenis bij. Rob de Vries rechtsin de film te ook voor film en t.v., zyn meerdere hoogtepunten te noemen, bijv. de titelrol „Peergynt", de rolt van Boetz in Sartre's „Le Diable en Le bon Dieu", de Petrucchio in de musical „Kiss me Kate". Hij had zich een faam verworven als vertolker van bode-rollen in Griekse tragedies. Maar zyn belangrijkste en meest indrukwekkende rol in ongetwij feld die van Anne Franks vader ge- de toneelbewerking van „Het van Anne Frank". Een rol, hy zijn persoonlijkheid, zijn er varingen in de oorlog en zijn gegrepen- heid volledig wist te realiseren. Terecht werd hy voor deze rol uitgeroepen tot de beste acteur van het jaar 1957. De laatste regie van Robert de Vries as „Hyppolitus" van Euripides. Hü was in plan om het volgend seizoen twee stukken te regisseren. John van de Rest Jules Royaards, die nu met Anty Westerling de volledige verantwoorde- lükheid over het „Nieuw Rotterdams Toneel" krügen.. zullen het gemis van grote stuwende kracht als Robert de Vries eens in geweest, pünlük be- Jan Verstappen) Krijgsgevangene teruggekeerd uit Sovjet-Unie CALTANISETTA (AP) Een mon teur, die bij Caltanisetta (Sicilië) werd geboren en groot gebracht, is na 26 jaar uit de Sovjet-Unie naar Caltanisetta te ruggekeerd. De 56 jaar oude monteur Francesco Catania, die in de tweede wereldoorog aan het Russische front werd gevangen genomen en in een concentratiekamp opgesloten besloot aan het einde van de oorlog in Rusland te blijven. Hij vond werk in een automobielfabriek. Twee jaar geleden kreeg hij last van heimwee begon hij te sparen voor de reis naar huis Hij arriveerde verleden week begor onmiddellijk een speurtocht r zouders en andere bloedver wanten ..atania kon echter geen spoor hen vinden. De politie helpt hem helpen. Bij sociaal werkster Jikky Le tinga stortte Filauglou zijn hart uit en Jilly bracht een hulpactie op gang. Een onbekend gebleven particulier betaalde de reis voor moeder en kind van Salom- ki naar Geleen. waar het meisje ais fondspatiënte werd ingeschreven. Daar mee waren de financiële problemen van Dr. D. Vervat, die met een deskundig team de operatie ruim een week geleden met succes verrichtte, verklaarde in het Sophiakinderziekenhuis, dat het een langdurige operatie was geweest. Hoewei er in Nederland meerdere slokdarmope raties zijn verricht achtte hij het beslist geen routinekwestie. Kunstenaars in A'dam dringen vergadering binnen AMSTERDAM (ANP) Een groepje van 25 kunstenaars, leden van het actie comité van de beroepsverg. beelden de kunstenaars (BBK), is gistermiddag een büeenkomst op het stadhuis van Amsterdam van leden van de aankoop commissies voor kunst van de gemeente onder leiding van wethouder W. Polak, binnengedrongen. De aankoopcommissies hadden B. en W. voorgesteld een nieuwe procedure met name wat betreft de besteding van de gelden te gaan volgen, waarop B. en W. hadden geantwoord open te staan voor voorstellen maar niet hals over kop veranderingen te willen en op grond hiervan had B. en W. verzocht de hui dige procedure nog dit jaar voort te zetten. Hierover werd door zes leden van aankoopcommissies, twee ambtena ren en de wethouder, die de vergade ring leidde, gistermiddag gesproken. De indringers eisten openbaarheid en gelegenheid om deel te nemen aan de discussie. Wethouder Polak verklaarde geen bezwaar te hebben tegen open heid, maar niet van plan te zijn te ver gaderen met mensen die niet tot de vergadering waren uitgenodigd. Hij schorste de byeenkomst en verliet de vergaderkamer. De leden van het actie comité hebben hierop nog enige tijd gesproken met de leden van de aankoop commissies, waarna iedereen zyns weegs ging. De Weners zün weg en daarmee zal hei helaas wel weer voor een flinke tyd gedaan zün met de bundeling van schoonheid en kracht, waardoor het ballet van de Weense Staatsopera heeft eens de oude stelling heeft bewezen. dat het nog steeds de opcratheaters zün. waar de academische danskunst het zuiverst wordt geconserveerd. Zelfstan dige groepen zün uiteraard nuttig en nodig, want tüd noch ontwikkeling staan stil, maar het operaballet was altüd hel moederensemble, onwrikbaar middelpunt techniek en traditie. Dat speurt nog in dit gastoptreden van de groep van de Weense Staatsopera. Het ensemble telt geen moderne Fannv Elssler of een eigentydse Taglioni, maar toch weet de leider Orlikowski de Ween se danscultuur te handhaven. Een flinke toevoeging Bolshoivirtuositeit veel liften, visduiken naar hartelust e.d. trekt de balans toch niet te sterk naar de virtuositeit, want ergens schuilt in tutu of lange dansrok toch altyd nog het süsse Madl". Niet natuurlyk in het klaterend raffinement van de Grand Pas de deux uit Doornroosje, waarin primaballerina Susanne Kirnbauer en danseur étoile Karl Musil perfect partnerden. Ook niet als de watervlugge Lilly Scheuermann en de dansende Tarzan Franz Wilhelm him stunts uit halen, maar Ulrike Wührer en Gtinther Falusy keren in Claire de lune alweer terug naar de lyrische bron, waaruit ook sn Schubert dronk. Het is allemaal zo volop theater, wat deze Weners laten zien. Geen psycholo gische raadseltjes of schoppen tegen het zere been. Geen verheerlijking van seksuele of sociale afwijkingen, maar wel ogen- en spierendienst aan de pure schoonheid van het dansende lichaam, dat vooral in de driekwartsmaat van de wals horizontaal sclüjnt te zweven in plaats van rechtop te bewegen. Straus- siana was er gisteren weer en tot vreug- an het wederom volle Circustheater ook de verglijdende charme van de Schone blaue Donau. Als extra-verras sing het verukkelijk aangeklede Diver timento No. 15 van Mozart, een choreo grafie van Balanchine. Hier liet het ensemble zien, dat het ook zonder krul len en ornament kan dansen. Strakke, constructieve helderheid van lün, maar steeds op basis van de klassieke techniek, die in de podiumpresentatie geslepen is als facetten in een edelsteen. Een compliment aan het Utrechts Sym fonie Orkest, dat onder leiding van Friedrich Pleyer zyn reputatie als een van Nederlands betrouwbaarste begelei dingsorkesten ook op deze twee onver getelijke Weense avonden handhaafde. D-y Filmen gaat ook zonder Marianne Faithfull door MELBOURNE Filmregisseur Tony Richardson heeft meegedeeld, dat het werk aan de film over Ned Kelly, on danks het tydelijke uitvallen van de hoofdrolspeelster, zal doorgaan. Die hoofdrolspeelster is de Britse ac trice en zangeres Marianne Faithfull, die thans wegens het innemen van een on matige hoeveelheid opwekkende middelen m een ziekenhuis te Sydney ligt. Zij maakt het goed, zei Richardson, en zal spoedig weer by ons zyn. Hy ont kende dat er onenigheid was tussen mejuffrouw Faithfull en haar vriend, de Britse popster Jagger van de Rolling Stones. Jagger speelt ook de hoofdrol in de film. Morgen zal Marianne door rechercheur s van de afdeling verdovende middelen van de Sydneyse politie worden onder vraagd. Tot nu toe mocht zy nog door niemand worden bezocht, inclusief Jagger.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7