33 Chur voor velen teleurstelling ompidou's benadering van wapenembargo iets soepeler Lekkage aan Saturnus nog voor aftellen gerepareerd Kardinaal Alfrink rui symposium: P OUREUR TRACHTTE MOTORBLOK SUZUKI TE VERSJACHEREN Israëlische stellingen ver kanaal aangevallen Vreedzaam verleden terug in Trast evere Wie zei er ook weer dat alle verpakte broodjes hetzelfde waren? 2p j do maan WW jJDAG 11 JULI 1969 DB LEIDSE COURANT Geen uitzicht op toetreding ngeland tot EEG ARIJS In de persconferentie van mpidou zyn de twee belangrijkste vra- geweest die over Israël en de gemeen- ippeljjke markt. Wat Israël betreft van de nieuwe Franse regering een soepeler houding te verwachten, maar Engeland lid wordt van de gemeen- lappclijke markt zal er heel wat wa- onder de bruggen van de Seine door iten stromen. Israël gaf Pompidou het volgen- overzicht: aanvankelijk was een wa- embargo afgekondigd naar alle lan- het Midden-Oosten, daarna gold embargo alleen maar voor de lan- die deelgenomen hadden aan de zes- se oorlog, eind 1967, werd het om- o soepeler toegepast door de uitvoer ie staan van onderdelen en defensie- Kipens en tenslotte werd met ingang Ijaniari 1969 het wapenembargo naar 'rijze :koeir-^ tmbor kool 1 •45, p Israël weer totaal, als gevolg van de Is raëlische aanval op het vliegveld van Bei roet. „Het beste zóu zijn", aldus Pompi dou, „wanneer alle landen geen wapens meer zuiden leveren aan de staten van het Midden-Oosten, maar dat is voor lopig niet het geval. De Franse regering zal overwegen of zij niet terug kan ke ren tot de toestand van voor januari. Met andere woorden: naar een soepele toe passing van het embargo, maar dat zal afhangen van de toestand ter plaatse". Aan het adres van Israël liet Pompidou de waarschuwing horen dat voor dit land geen duurzame vrede mogelijk is met oor log noch met wapenoverwinningen. Een soortgelijke waarschuwing aan het adres van Nasser kwam niet over Pompidou's lippen. Daarvoor denkt Frankrijk te veel aan zijn oliebelangen in de Arabische lan- EEG In zake de gemeenschappelijke markt ontwikkelde Pompidou het volgende niet bepaald nieuwe standpunt: tegen toetre ding van Engeland en eventueel van an dere landen heeft Franrijk geen prin cipiële bezwaren", maar eerst moeten wij naar 1 Januari aanstaande, wanneer de gemeenschap van zes een definitieve zal zijn geworden. Daarna moet de gemeen schap worden verdiept. Wij hebben tot dusver hoofdzakelijk gekeken naar het landbou\yvraagstuk maar er zijn nog hon derd andere problemen. Bijvoorbeeld Racewonder weer op stal Geheimen naar buitenland? (Van onze correspondent) IIDSCHENDAM Een motorcoureur machtig in Rijswijk heeft het natio- automobielmuseum in Leidscheu- in onderdelen het racewonder iggebracht, waarmee de Nieuwzeelan- Hugh Anderson in 1964 en 1965 het tldkampioenschap in de 125 cc klasse lachtigde. De rechercheur van de ge- achtigde. De rechercheur van de a61 eenteP°'it>e van Leidschendam, die zaak, sedert de diefstal op 1 juni ontdekt, behandelt, is thans met lof. Tegenover de teamleider van de erlandse Kreidler-racestal, Johan Le- nk, heeft de coureur toegegeven het Rc' wonder, een 2-cilinder watergekoel- 6 Suzukimotor met 12 versnellingen te 1; Le ben gestolen. De politie zal morgen onderzoek weer ter hand nemen. Veen-import uit Amsterdam, die Creidlerploeg onder haar hoede heeft, 1de nog het volgende mee. Kreidler :ikte dit seizoen aanvankelijk bijzon resultaten op de racecircuits. De alandse renners Aalt Toersen en Jan URO (AFP-Reuter) Een Egypti- I patrouille is gisteravond onder dek- f van artillerie het Suezkanaal over- in en heeft een Israëlische stelling t Tewfik aangevallen, zo heeft een Itaire woordvoerder in Cairo meege- ■d. fcdat de stelling vernield was, had de Juille de tweede Israëlische verdedi- ilinie aangevallen en uitrusting ver- Daarbij waren veertig Israëliërs 3d of gewond. De Egyptische militai- ïadden het terrein een uur lang be- Jst, waar-na zij zonder verliezen naar f gyptische oever waren teruggekeerd, gewonde Israëliër meevoerend. In iviv is evenwel bekendgemaakt, dat aanval acht Israëlische militai- gewond zijn geraakt en twee tanks J hebben opgelopen. de Vries stonden als eerste en tweede voor het wereldkampioenschap genoteerd. Na mei kwam de Spaanse machine van de Derbifabriek uit Barcelona tot grotere snelheden, zowel op de TT in Assen als afgelopen zondag in Francorchamps in België- De Vries staat thans op de derde plaats voor het wereldkampioenschap. De voorsprong van Toersen is geslonken. Maandag verstond de Rijswijker zich met Johan Levering, maandagavond ont moetten zij elkaar in Amsterdam. De cou reur uit Rijswijk had een geheel motor blok bij zich en zei over nog meer ge gevens te beschikken, die wellicht inte ressant zouden aijn voor de Kreidler- ploeg. Leverink ontdekte dat het motor blok van de gestolen Suzuki was. De Rijswijker werd toen vastgehouden tot de directeur van het automobielmuseum, de heer E. V. N- Louwman jr verscheen. Deze nam het moorblok mee en eiste, dat de andere onderdelen van het gestolen racewonder vóór een bepaald uur zouden zijn teruggebracht bij het museum. De man voldeed hieraan. De heer Louwman lichtte de politie in. Vele gegevens Naar de mening van Van Veen-import zijn uit de Suzuki nog wel gegevens af te leiden, waarmee andere bouwers van racemotoren hun voordeel kunnen doen. Vóór de machine het museum in Leid schendam werd geschonken, had Suzuki er zoveel aan veranderd, dat het onmo gelijk was de formule te vinden voor de afsteling van de motor, waarmee snel heden van dik over de 200 km/u werden gehaald bij toerentallen van 15.000 per minuut. Naar de heer Louwman meedeelde, was het de Rijswijker te doen om de technische geheimen van het racewon der voor zijn eigen circuitmotor. Ge vreesd wordt, dat deze geheimen ook nog in andere handen terecht zijn gekomen en dat er mogelijk sprake zou kunnen zijn van bedrijfsspionage voor buiten landse fabrieken. Daarmee wordt gedoeld op de Derbi fabriek in Barcelona- Het was Johan Le verink opgevallen, dat racemachines van deze fabriek de laatste grote wedstrijden waren veranderd. De uitlaat leek veel op die van Suzuki en ook het geluid van de motor wees in dezelfde richting. Voor de politie in Leidschendam is de hele kwestie voorshands nog een gewone diefstal uit een museum. Als er al spra ke zou zijn van bedrijfsspionage is er geen benadeelde partij. Suzuki maakt geen motoren meer, terwijl andere bena deelde partijen niet bevoegd zijn een klacht in te dienen, aldus de politie. Het onderzoek moet eigenlijk nog bej- ginnen. Intussen heeft het automobiel museum zijn bezienswaardigheid t^rug- Binnen enkele dagen hoopt de directie het racewonder weer tussen de antieke automobielen te hebben. transport, techniek, wetenschap, energie, financiën, die van de gemeenschap een werkelijke gemeenschap moeten maken. Daarna kan de toelating van Engeland in overweging worden genomen, maar eerst wil Frankrijk in overleg met zijn vijf partners van Brussel weten, waar het met die toelating van Engeland aan toe is, wat voor Frankrijk de gevolgen en het perspectief zijn". Quebec Over de rest van de conferentie kun nen wij kort zijn. Nieuwe gezichtspunten waren er niet bij. „Er is geen sprake van", zei Pompidou onder gelach, „dat Frankrijk Quebec wil annexeren, maar wel zal Frankrijk vriendschappelijke be trekkingen blijven onderhouden met vele Fransen in Canada". De slechte verhou ding met Amerika moet men niet over drijven. De betrekkingen tussen Nixon en De Gaulle waren vruchtbaar en een keerpunt in de wederzijdse betrekkingen. Met Rusland zal naar blijvende ontspan ning worden gestreefd. Over Tsjecho- Slowakije mag Frankrijk zijn eigen oor deel hebben, zo goed als andere landen hun eigen inzichten hebben over bepaal de aspecten van de Franse politiek. Frankrijk zal vasthouden aan zijn zelf standige atoombewapening, die blijft voorrang genieten. De jeugd moet goed beseffen, dat jeugd maar kort duurt en snel voorbij gaat. Het moet de taak van iedere regering zijn om de jeugd weer een doel te geven en zich nuttig te ma ken voor de gemeenschap, die voor de jeugd en niet alleen voor de studerende jeugd veel geld uitgeeft. Grondwetsher ziening had Pompidou voorlopig niet ii het hoofd, waaruit men mag concluderen dat de Senaat met Poher als voorzitter in zijn tegenwoordige vorm blijft voort bestaan. Edgar Faure had als minister van Onderwijs goed werk gedaan, het laatste jaar was hij te veel aar experimenteren geslagen en het was beter dat een nieuwe man op dat m terie kwam te zitten. Verontrustend blijft de betalingsbalans, ofschoon er ge verbetering is want in de laatste maand bleef de import stabiel, terwijl de export omhoog bleef lopen. De Concorde noemde Pompidou een goed toestel i En na ons allen een goede vakantie te hebben toegewenst, maakte Pompidou eind aan de conferentie die bijna twee uur had geduurd. Tien personen bij brand omgekomen POSEN (AP) Tien mensen zijn gis teren omgekomen tijdens een felle brand in een boerderij te Posen (Michigan). Onder hen bevonden zich zeven kin deren van 15 maanden tot 16 jaar. (Door George Armstrong) ROME Rome heeft nu een tweede voetgangerseiland, een pleintje in Trastevere. In tegenstelling tot de pro testen die men verleden jaar hoorde toen het Piazza Navona voor motorisch verkeer afgesloten werd, was de pers nu vol lof over het afsluiten van de Piazza Santa Maria in Trastevere. Rome vond haar vreedzaam verleden terug. Langs restaurantjes en koffiebars, die ondanks het motorisch verkeer toch wel bij de toeristen in trek waren, zetten de bewoners nu 's avonds hun keuken stoel buiten om een koel luchtje te scheppen. Overdag rijden de kinderen er op hun driewielers rond en spelen ze met hun bal. Men had een hele. dag nodig om de 80 auto's die daar voortdurend schijnen te staan, te verwijderen. Drie auto's bleken gestolen en wegens benzine gebrek daar achtergelaten te zijn. De enige protesten zijn tot nu toe van een priester en een paar jongemannen gekomen. De eerwaarde Teocle Bian- chi zegt dat hij twee dingen, geldelijk en moreel, vreest. Het ergste is dat de mensen niet meer naar de kerk zul len gaan als ze daar te voet heen moe ten. Het tweede is dat het plein een trekpleister voor de hippies zal worden. Maar de plaatselijke woestelingen die misschien al sinds hun doop niet meer naar de kerk zijn geweest, zeggen dat ze hun eiland tegen deze vreemde vogels zullen beschermen. De bewoners van Trastevere zijn de luidruchtigste mensen en de grootste herriemakers in Rome. Velen van hen beweren (gewoonlijk ten onrechte) die ven te zijn en houden vol dat niemand werkelijk een inwoner van Rome ge noemd kan worden als hij de „Koningin der Hemel"-gevangenis nog niet van binnen gezien heeft. Ze zitten vol onzin, maar kunnen dat van bui tenstaanders niet hebben.- Drie jaar geleden, toen een voetbal op het balkon van kardinaal Pizzardo terecht kwam, weigerde de kardinaal de bal terug te geven. Dezelfde nacht werden alle ruiten van zijn paleis ingegooid. Dezelfde „woestelingen" zeggen nu dat als „vreemde" hippies, onder wie ook andere inwoners van Rome, proberen het eiland te bezetten, zij, en niet de politie die normaliter toch al niet wel kom is, een gevecht met hen zullen leveren. (Copyright The Guardian/Pers Unie) (ADVERTENTIE) Zeker niet die mevrouw die zich vorige week met andere broodjes in de vingers sneed. Alleen King Corn Koninkjes en Kornetten zijn dagenlanger vers en... voorgesneden! Snij u dus nooit meer in de vingers en vraag voortaar} uitdrukkelijk om King Corn broodjes. King Corn ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking (alleen King Corn kan dat zeggen) Laatste medische onderzoek astronauten CAPE KENNEDY (Reuter-AFP-AP- DPA) Een lekkage aan het druk- systeem van de eerste trap van de Saturnusraket, die de Apollo-11 buiten de aantrekkingskracht van de aarde zal stuwen, is met enkele simpele hande lingen verholpen. Het aftellen is op de vastgestelde tyd, o.m één uur afgelopen nacht, begonnen. Aanvankelijk vreesde men, dat het lek, dat gisteren werd ontdekt, uitstel van de lancering op 16 juli zou veroorzaken Nadat technici in korte tijd het euvel hadden verholpen kon worden meegedeeld dat alle moeilijkheden be vredigend waren opgelost. Vandaag zijn de drie astronauten voor het laatst aan een uitgebreid medisch onderzoek onderworpen. De medici heb ben nu van de drie mannen een volledig medisch „beeld", waarvan de gegevens van vooral Armstrong en Aldrin, de mannen die op de maan zullen landen, van het grootste belang zijn. De democratische afgevaardigde Tun- ney uit Californië heeft voorgesteld de 20ste juli, de dag van de landing op de maan, tot nationale feestdag te ver v Jbfe heffen, omdat dit feit „een van grootste daden uit de geschiedenis is". De maanlanding kost de NASA 350 miljoen dollar. De Saturnus-5-raket kost alleen al 185 miljoen, de stuurcabine 55 miljoen, de maanlander 41 miljoen. Brandstof en grondinstallaties slokken nog eens 69 miljoen op. In zijn tienjarig bestaan heeft de NASA 23.915 miijard dollar aan ruimtevaart uitgegeven. De ruimtevaarders van de Apollo-11 dienen het volgende: Neil Armstrong 27.401 dollar per jaar, Edwin Aldrin 18.622 dollar en Michael Collins 17.147 dollar per jaar. Aan salails kost het verblijf op de maan dus slechts 32,! dollar v,oor de twee uur en 40 m In het Welshe plaatsje Cheltenham werd gisteren Brian Jones begraven. Buiten de kerk, waar de requiemmis werd opgedragen, verzamelden zich ruim vijfhonderd mensen, onder wie veel huilende meisjes. De begrafenis werd bijge woond door vier leden van de „Rolling Stones". Mick Jagger en zijn vriendin Marianne Faithfull, die voor filmopnamen in Australië verblijven, zonden een grafkrans. Tijdens de kerkdienst werd gebeden voor een spoedig herstel van Marianne Faithfull, die zoals bekend enkele dagen geleden ernstig ziek in een ziekenhuis werd opgenomen. metalen plaat achter met de inscriptie: „Hier hebben mannen van de planeet aarde in juli 1969 voor de eerste maal voet op de maan gezet. Wij zijn uit naam van de mensheid in vrede ge komen." Daaronder staan de namen van de ruimtevaarders en van president Nixon. Het plaatje zit aan het onderste deel van de maanlander, dat op de maan wordt achtergelaten. De Westduitse federale munt gaat een speciale munt slaan ter gelegenheid van de vlucht van de Apollo-11. Op deze munt komt ook de beeldenaar voor van de Westduits-Amerikaanse raketspecia list Wernher von Braun. De munt gaat in goud tussen de 82 en 550 Mark en in zilver tussen 30 en 50 Mark kosten. Jazzcomponist Duke Ellington heeft opdracht gekregen een origineel muziek stuk te vervaardigen ter gelegenheid van de maanlanding. Het gaat „Moon Maid" heten en duurt tien minuten. De eerste afdruk van een mensenvoet op de maanbodem zal ongeveer 33 cen timeter meten; Neil Armstrong heeft maat 46 schoenen. Asva praat met Samkalden en prof. Belinfante AMSTERDAM (ANP) Op verzoek van de algemene studentenvereniging Amsterdam (ASVA) zal vanavond in het Europa-instituut een gesprek worden ge voerd tussen de president-curator van de universiteit van Amsterdam, burgemees ter dr. I. Samkalden en de rector-magni- ficus, mr. A. D. Belinfante enerzijds en een delegatie van de studentenorganisa tie anderzijds, zo deelde de ASVA gister avond mede. Onderwerpen van gesprek zullen zijn de houding, die de ASVA als vertegen woordigster van de studenten in de toe komst van de zijde van het universiteits bestuur kan verwachten, het voorlich tingsbeleid van de uniyersiteit, het stand punt van het bestuur ten aanzien van de motiebasis van onderhandelen en de fir r.-nciële steun, die de ASVA van de zij de van de universiteit verlangt bij de uitgifte van een bestuursstructuurplan. Als voorwaarde voor het gesprek heeft de ASVA gesteld, dat dit niet in het maagdenhuis zou worden gevoerd. Aan vankelijk had de ASVA een onderhoud gewild met het gehele presidium. Dit was in verband met de vakanties onmogelijk. (Van ome speciale verslaggever Jan Landman CHUR Het resultaat van het Europees bis- schoppensymposium in Chur zal volgens kardinaal Alfrink voor velen in Nederland een teleurstelling betekenen. „Het symposium is echter in zoverre wel geslaagd als men uitgaat van het eigenlijke doel van deze bijeenkomst, namelijk een gelegen heid te zijn tot het uitwisselen van gedachten en van instructieve informatie", aldus de kardinaal tijdens een gesprek met journalisten, direct na de sluiting van het symposium. „In Nederland", vervolgde hij, „waren de ver wachtingen nogal hoog gespannen en misschien ook terecht, maar deze verwachtingen sloten niet geheel aan bij de opzet van het symposium. Voor beide partijen, om zo te zeggen voor de progres sieven en de conservatieven, is er duidelijk ge legenheid geweest tot uitwisseling van gedachten. Zelfs op het punt van het celibaat hebben beide geleerd", zei hij. „Voor veel bisschoppen is er toch wel veel nieuws verteld", antwoordde de kardinaal op de opmerking op een perscon ferentie gemaakt dat de meeste toespraken niets nieuws te bieden hadden. De kardinaal -had verder kritiek op de wijze waarop het symposium was georganiseerd: „We moeten komen tot andere vormen van samenkomen met bisschoppen. Lukt dat niet en is er bijvoorbeeld over twee jaar weer zo'n symposium, dan moet het in ieder ge val anders georganiseerd worden. Men moet de bisschoppen minder laten luisteren en meer laten praten." Hiermee doelde de kardinaal op de over bezette agenda van het symposium, die dan ook niet geheel afgewerkt is. Akkoord Eerder .had kardinaal Alfrink verklaard, dat het Nederlands episcopaat zich unaniem akkoord heeft verklaard met het voorstel van de Belgische kardinaal Suenens, dat de Kerk de kwestie van de ontkoppeling van priesterschap en celibaat in studie moet gaan nemen. Hij zei verder, dat in Chur wat betreft de ontkoppeling van priester schap en celibaat „het meest optimale wat ik me ervan had voorgesteld, niet is bereikt". Kardinaal Suenens stelde in zijn rede, dat het voorgestelde onderzoek zich moet richten op de volgende punten: de noodzaak om het begrip van de evangelische waarde van het vrijwillig gekozen celibaat te verdiepen; de hele canonieke wetgeving rond de dispensatie van het celibaat moet in veel opzichten opnieuw bekeken worden; er moet een diepgaande theologische studie ge maakt worden van wat de wezenlijke elementen zijn van het priesterlijk leven; de mogelijkheid moet onderzocht worden of gehuwde mannen tot het priesterschap kunnen worden toegelaten, om hiermee tegemoet te komen aan de pastorale nood daar waar roepingen zeldzaam zijn. Kardinaal Suenens deed dit voorstel gisteren in zijn toespraak bij de sluiting van het bisschoppen- symposium in Chur. Het voorstel vormde het resultaat van een, bijna wanhopige, poging van de groep bisschoppen die gehoopt hadden met betrekking "tot het celibaat althans iets in Chur le bereiken, teneinde de impasse te doorbreken. Op het symposium zelf is over de celibaatsvraag slechts in werkgroepen gesproken, maar van een duidelijke positiebepaling door alle bisschoppen is geen sprake geweest. Brief aan Paus De in Chur verzamelde priestergroepen hebben in een brief aan Paus Paulus gevraagd om: afschaf fing van de nuntiaturen, de toestemming om als priester onder andere een full-time beroep te kunnen uitoefenen, niet meer tot het celibaat "ver plicht zullen zijn en een betere priesteropleiding. Zij achrijven in de brief, gericht aan „onze broe der Paulus VI in het ambt van Petrus", blij te zijn met de encyclieken „Pacem in Terris" en „Populorum Piogressio", maar stellen dan, dat de woorden en de daden van de Kerk elkaar tegenspreken. Omwille van het evangelie ver dragen de priesters de Kerk niet langer als een kaste, evenmin als een hiërarchie, aldus de brief. „Wij constateren, dat de Kerk er na het tweede Vaticaans concilie niet in slaagt de banden met de machten te verbreken." Scherp protestenen de priesters ook tegen de uniformiteit in de plaatse lijke Kerken, die door Rome wordt opgelegd. De priesters in Chur hebben zich gisteren ook solidair verklaard met de Basken. Met de twee Baskische priesters, die ook in Chur waren, heb ben zij de publieke opinie en de verantwoorde lijke autoriteiten gevraagd de algemene verkla ring met betrekking tot de Basken te respecteren. De priestergroepen hebben tenslotte besloten tot de vorming van een permanente Europese pries terconferentie. Het secretariaat zal gevestigd wor den in Leuven, waar op 7 september de eerste vergadering van het executief comité zal plaats vinden Na de synode in Rome in oktober, waar priesters uit de gehele wereld heen zullen gaan, hoopt men samen met Amerikaanse priesters te komen tot een wereldfederatie.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5