S)e CcidóeSoii^mit Katwijkse viskotter redt drie Fransen MET DE BANK OP STAP Samenwerking ABN en ANWB Kleinere bureaus komen in dezorgen Windstoten 104 km Op vele plaatsen schade niet te overzien Reeds 23 doden in Bretagne door storm Wachten op uitslag van overleg Verkeersleiders staken actie Feijenoord loot tegen Reijkjavik Nixon zal niet dineren met astronauten BONNIE UIT STILLE OCEAAN GEHAALD Gezondheid achteruit Politie acht dood oude man verdacht Duikerklok op bodem Bodenmeer PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ^DV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes f 2 - frLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) DINSDAG 8 JULI 1969 KOEL WEER De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Koel weer met af en toe een bui. Over wegend matige wind tussen noordwest en zuidwest. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van een onzer verslaggevers JEN HAAG De orkaan, die zondag en maandag over ons land heeft geraasd, is weggetrokken in de rich- ling van Denemarken. Maandagmiddag meldde Vlis- singen nog een gemiddelde snelheid van 60 kilometer ;r uur, waarbij windstoten van 81 kilometer en later i de dag bij Den Helder uitschieters van 104 kilometer er uur. Door zo'n enorme windstoot werd op de Noordzee ten zuiden van IJmuiden een Frans jachtje getroffen. Het scheepje verdween onder de golven. De Katwijkse kotter KW 195 redde de drie opvarenden, en na half drie werden in IJmuiden rode vuur- pijlen gezien. De reddingsboot Johanna Louisa voer meteen uit. maar keerde kort daarop terug, nadat be richt was ontvangen dat de Katwijker de drie Franse zeezeilers aan boord had genomen. Het jachtje dreef maandagavond omgeslagen op de woelige golven in de richting van de kust. Het was op dat moment wel diep onder water, maar nog niet geheel gezonken. Het dit seizoen met veel enthousiasme op touw gezette experiment „Diarama Holland" is gisteren rampspoedig ge ëindigd tengevolge van de zware storm, die het op Texel tussen Den Burg en De Koog opgerichte bouwsel totaal ver nielde. „Het was in een half uurtje hele maal bekeken", zei Henny Horsman, van het idee afkomstig was. „Hiet was juist zo'n succes: iedere bezoeker en ik heb er al tegen de 2000 gehad terwijl de topdrukte op Texel nog moest be ginnen bleek enthousiast te zijn. Ik ben helaas niet verzekerd en de schade bedraagt veel meer dan 25.000 gulden. De kostbare apparatuur, onder andere ijf diaprojectoren, konden op het nip pertje in veiligheid worden gebracht. Herstel van Diarama Holland is nu niet eer mogelijk. Op de Oosterschelde raakten verschei dene vaartuigen in moeilijkheden. Alle opvarenden konden veilig aan wal ge bracht worden. Maandagmiddag brak het vrij nieuwe binnenvaartschip Rhenus-55 door de zware golven in i. Op vijf ruimen bleef het schip drijven. De toestand werd echter zo penibel dat een inmiddels gealarmeerde van de rijkspolitie te water zes opvarenden overnam. De kapitein, een opvarende en de loods bleven aan boord. De sleepboot Walrus nam het schip samen een bergingsvaartuig op sleeptouw r bij Yerseke liep het schip vast op zandbank. Daar werd ook het drie tal dat nog aanboord was. overgenomen. Koud en doornat Nabij Stavenisse kwamen drie sloepen ct in totaal 16 zeeverkenners vast te :itten tegen de wal. Zij konden allen erkleurad van de kou en doornat door de rijkspolitie uit hun benarde posities worden bevrijd. Tussen Zierikzee en Kats raakte een plezierjacht met zes mensen aan boord ast ten westen van de Vondelingen plaat. De reddingboot „President Jan Leis", voer uit en slaagde erin de op- arenden aan boord te nemen en veilig an de wal te brengen. Zes werphenge- aars uit Herenthals (België) kwamen net hun sloep tegen de Vondelingen- ilaal terecht, waar de sloep langzaam volliep. Door voortdurend hozen wisten zij het vaartuig drijvend te houdgn tot de President Jan Leis" arriveerde. De zes Belgen en hun op sleeptouw genomen half volgelopen sloep werden naar de haven van Kats overgebracht. Vele kam peerders in de westhoek van Schouwen agen als gevolg van de noordwestelijke torm hun linnen bezit aan flarden ge rukt worden. Op verscheidene kampeer terreinen werden de tenten van hun (Van ?rslaggei Op de laatste dag van de Henley- regatta in Engeland verscheen Jennie Jaconelloeen Britse t.v.-actrice, in een opvallend badkostuum „Vogel in gulden kooi" genaamd. plaatsen gerukt en meters verder neer gesmeten. Vele kampeerders kozen eieren voor hun geld en vertrokken huis waarts. In het waterschap De Maaskamp tussen Den Bosch en Oss knapten tien tallen bomen langs de polderwegen finaal af. Persoonlijke ongevallen deden (Van onze correspondent PARIJS Er zijn minstens 23 i sen omgekomen in de plotselinge, hevige storm de weerberichten hadden geen melding van gemaakt die z dag vanuit de Atlantische Oceaan dc kust van Frankrijk heeft geteisterd. Vooral Bretagne kreeg het zwaar te ver duren: daar werden windstoten van meei dun 160 km. per uur gemeten. Een onbe kend aantal personen werd maandag avond nog vermist, nadat reddingsvaar- [j, tuigen de wateren voor Bretagne en Nor- mandie tevergeefs hadden afgezocht naar de inzittenden van vele kleine jach ten en bootjes, die omgeslagen in de woelige zee w erden aangetrolfcn. De meeste slachtoffers waren vakantie gangers, die van het mooie weer profi teerden. toen de storm onverwachts toe sloeg. Bi] het eiland Jersey spoelden maandag vijf lijken aan. waaronder dal van de politie-commandant van Granville Lichamen spoelden maandag voorts aan bij St.-Malo en Mont St -Michel. Maan dagavond werden nog vijf zeil- en motor boten vermist. Ravages werden in de campings aangericht Tot de slachtoffers behoor! een vrouw, die op een camping overleed aan een hartverlamming toen de storm haar tent omblies. De Britse Kanaaleilanden beleefden de ergste storm sinds mensenheugenis Er werden maan dagmiddag acht Britten vermist Ook aan de Franse zuidkust ging de storm te keer. Campings werden vernield en badgasten moesten hun heil in hotels zoeken De temperatuur daalde tot on der de twintig graden. Overigens duur de de zomeronderbreking daar maar kort. de storm verdween even onver- I wachts als hij was gekomen In België was het ook raak. Honder den badhokjes en tenten werden langs de kust omver geblazen. Sommige kam peerterreinen die er al uitzagen als puinhopen liepen later op de dag on der water door de hevige regenval. Op de weg werden enkele auto's gewoon van de weg geblazen. Dat overkwam in Brus sel een vrachtwagen met bierglazen; het verkeer werd uren geblokkeerd. In Brugge werd een in stellingen staande sporthal totaal vernield. Grote schade werd ook aangericht aan de gebouwen van de thermen in Oosteinde. DEN HAAG De Algemene Bank Ne derland, de ABN, en de ANWB gaan nog dit jaar gezamenlijk vakantiereizen ver kopen. De 440 kantoren van de bank treden daarbij op als verkoopbureau van de reizen, die door het reisbureau van de ANWB worden aangeboden. De Al gemene Bank Nederland is tot deze sa menwerking overgegaan, om de klanten van de bank een zo volledig mogelijk servicepakket te kunnen aanbieden. Het besluit van beide instellingen wordt nog ter goedkeuring voorgelegd aan de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, de ANVR. De voorzitter van deze vereniging heeft al zijn vrees over dit plan uitge sproken- Hij is namelijk bevreesd, dat deze gigantische organisatie het werk reisbureaus zal vemoeilijken. „Niet het van een aantal andere veelal kleinere aanbod van reizen wordt vergroot, alleen het aantal verkoopadressen zal toene men", aldus de voorzitter van de ver- eniging. Hij ziet echter wel de moeilijk heid in deze samenwerking te kunnen verhinderen. De Algemene Bank Nederland heeft juist de ANWB benaderd omdat deze organisatie de door haar opgestelde rei zen niet zelf aan de reiziger aanbiedt, maar doorverkoopt aan andere relsöu- reaus. Het zijn geheel verzorgde reizen, die passen in het totaal van de diensten j voor de leden van de ANWB. Daarbij I speelt bij de ANWB de voorlichtende I taak de belangrijkste. rolv die, aldtik .de woordvoerder van de ANWB, een stem- j pel drukken op de reizen zelf. Het zijn, wat men in de praktijk noemt, zeer ge selecteerde reizen. „In de veelheid van- reis- en vakanile- gegevens, is het voor de reiziger bijzon- der moeilijk zelf een keuze te maken. De ANWB stelt daarom de voorlichting over de reizen primair", aldus het commen- taar van de ANW op de samenwer- king tussen haar en de Algemene Bank Nederland. „Dit is ook de reden geweest waarom de Algemene Bank deze samen- i werking gezocht heeft." festival in Berlijn z\jn stierengevechten gehouden, waarqc ces. De jongeman op de foto had het in ieder geval. H\j n de horens van de stier omwikkeld. Europa Cup Van j sportredactie GENEVE Het resultaat van de van daag omstreeks het middaguur in Genève gehouden loting voor de Europese beker toernooien is voor Fejjenoord bijzonder gunstig geweest. Het heeft in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup tegen Reijkjavik geloot. De eerste wedstrijd zal in IJsland worden gespeeld. Voor de Europese beker voor beker- winnars lootte PSV tegen de winnaar van de voorronde tussen Rapid Wien en Torpedo Moskou. SCHIPHOL (ANP) Het bestuur van het Nederlands luchtverkeersleidersgildc heeft op Schiphol, hangende het overleg over de voorstellen van personcelszijde gedaan, besloten de modelac.tie op te schorten. In het communiqué van het gilde staat verder te lezen dat „de hiaten in de voorschriften naar eigen inzicht van de verkeersleiders zullen worden opgevuld". Volgens een van de bestuursleden heeft men ook voor 27 juni (toen de model- actie begon) steeds met deze ontoereiken de voorschriften naar eigen inzicht ge werkt. Het bestuur van de Vereniging van personeel bij de Rijksluchtvaartdienst, waar bij 80% van het verkeersleidings- personeel is georganiseerd, heeft gistci - middag in een gesprek met minister Bak ker van Verkeer en Waterstaat een com promisvoorstel gedaan om het maximum loon op te trekken tot 2610 gulden per maand. De taakwaarderingscommissie van de regering had eind vorige maand dit maximumsalaris op ongeveer 2200 I gulden willen stellen. De Vereniging van personeel bij de Rijksluchtvaartdienst dringt er thans op aan dat het maximale bedrag van 2610 gulden bereikbaar moot zijn voor alle volledig gebrevetteerde verkeersleiders en niet alleen voor hun chefs, zoals de taakwaarderingscommissie had voorgesteld. Gisteren zijn op Schiphol vele vluchten uren vertraagd, deels door diverse om standigheden en deels door het optreden van de verkeersleiders, die weliswaar j geen volledige stiptheidsactie meer uit voeren, doch zeker nog niet het werk I uitvoeren op de wijze zoals dat vroeger geschiedde. WASHINGTON (AP) President Nixon zal niet, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, met de astronauten van de Apollo-11 dineren aan de vooravond van hun vertrek naar de maan, aldus heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Het besluit is genomen in overleg met het bureau voor de ruimtevaart op ad vies van dokter Charles Berry van NASA, die waarschuwde voor mogelijke be smetting. NIEUW-BEERTA De rijkspolitie ii Beerta stelt een onderzoek in naar di omstandigheden waaronder gisteren ii Nieuw-Beerta een 65-jarige man in zijl woning is overleden. De omstandighedei waaronder de bngehuwde i 1IONOL.OELOE (Reuter) Het ruim tevoertuig met de aap Bonnie is door e. - helikopter uit de Stille Oceaan ten zuiden van Hawaii geborgen. Het dier wordt in een laboratorium op een basis van de Amerikaanse luchtmacht op Hawaii onderzocht. Zoals gemeld ging zijn gezondheid ach teruit. reden waarom men het verblijf in de ruimte, dat dertig dagen zou duren, voortijdig had beëindigd. Bonnie «as gelanceerd om gegevens I ,ede„ ,ch, d, v„dacht te verschaffen over de uitwerking van gewichtloosheid in de ruimte. De geleer den wilden meer te weten komen over het weker worden van de beenderen en de aantasting van het spierweefsel tijdens langdurige ruimtevluchten. Na bemande ruimtevluchten is bij de betrokken ruim tevaarders een meetbare vermindering van kalk en fosfor in hun gebeente waar genomen. Het was voor de geleerden nog een raadsel waar deze stoffen bleven en hoe de vermindering van het spierweef sel tot stand komt. Bonnie moest daar meer inzicht in geven. Het dier, een in Thailand geboren makaak, dronk echter niets meer en vertoonde tekenen van lusteloosheid. Daarom werd besloten het dier terug te halen ea de proef te be ëindigen. Maandagmiddag om één uur werd de man dood aangetroffen in een plas bloed voor zijn bed. Zijn eveneens ongehuwde 74-jarige broer, met wie de man samen woonde, kwam 's middags bij een arts met de mededeling dat hij zijn broer dood had gevonden- De man was een beetje ziek geweest, vertelde hij de dok ter, en is vermoedelijk bij het uit bed stappen gevallen en met zijn hoofd op het nachtkastje terechtgekomen. De arts. die het met de visie van de broer niet helemaal eens was, pleegde overleg met een collega. Deze stelde zach maandag avond om acht uur in verbinding met de rijkspolitie, waarop het stoffelijke overschot in beslag werd genomen. STUTTGART (DPA) De twee man nen aan boord van de verongelukte West- duitse duikerklok „Buh Zwei", die bij Uberlingen op de bodem van het Boden- meer ligt, zijn optimistisch gestemd. In een televisieinterview zei dc comman dant (tevens constructeur van de klok), dr. Dorscbel, dat hij en zijn lotgenoot, Bernd Gemp, zich naar omstandigheden goed voelden en dat zü rustig uitzien naar hun redding. De „Buh Zwei" is zaterdagmiddag bij een proefduik uit de katrollen geschoten en op een diepte van meer dan 50 meter in de modder weggezonken. Een kabel I knapte daarbij af, de uitgang van dc klok werd geblokkeerd en het luchtven- I tiel beschadigd. Zondag is een reddings team van meer dan honderd man. onder leiding van de Zwiterse duiker Keiler er in geslaagd de klok uit de modder te trekken. De klok mag slechts millimeter voor millimeter worden opgehaald. Bij ongecontroleerde drukverschillen zouden Dorschen en Gemp onmiddellijk sterven aan caissonziekte. De mannen kunnen morgen aan de oppervlakte worden ge- Oe Thant wordt geopereerd NEW YORK (Reuter-AFP) De secre taris-generaal van de V.N., Oe Thant. is vandaag in een ziekenhuis in New York geopereerd. Hij zal tien dagen het bed moeten houden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1