Truc-special van Rini Wagtmans ZOUDEN DIE LUI WETEN DAT IK ALLEEN NOG MAAR RONDE VAN ST.-WILLEBRORD WON?" De man die kwam om te winnen - Merckx - zal ook gaan winnen 19 19 50 50 50 50 ,Die jongen weet echt niet wat angst is" WIE DRAAGT DE LAATSTE GELE TRUI? Eddy Merckx mag niet meer komen Deze Tour krijgt een steek in de rug SPORTBIJLAGE OE LEIDSE COURANT LEN rd ne )NON-LES BAINS Wat na zoveel anningen een rustig Tourweekeinde, is het glinsterende Meer van Genève )ofde te worden draaide uit op twee luimige dagen van Rini Wagtmans. De ins na zijn opzienbare wandeling door rondeleven was spectaculair: een rde plaats op slechts twee seconden Jan Janssen in het algemeen klas- lent. Terwijl Eddy Merckx zich kalm I, omdat er voor hem nog genoeg eer lehalen valt in de komende bergetap- terwijl beroemdheden als Janssen, |eon, Poulidor en Gimondi bleven zit- waar ze zaten, en terwijl de kleinere en in het peloton dankbaar consta- den dat het tempo wel hoog lag, maar er geen beroep werd gedaan op hun trste reserves, sloeg Rini Wagtmans ie keer op hol. Zaterdag (een rit die met grote voorsprong gewonnen werd door de Spanjaard Diaz) gebeurde dat dertig kilometer voor het einde, gisteren (de Italiaan Dancelli kwam toen met ro yale voorsprong als eerste binnen) twintig kilometer voor de finish. Er was nog een merkwaardige overeenkomst in de daden van Rini Wagtmans die plotseling in het centrum kwam te staan van de internatio nale publiciteit hij sloeg beide keren zijn slag in een afdaling. In het peloton sprak men verschillend over de manier waarop Rini Wagtmans naar beneden ging. Ener zijds was er bewondering voor de gave, het talent om zo snel te dalen maar ander zijds achtte men de risico's die Wagtmans nam, te groot. Het zou gekkenwerk zijn, maar toch was dat nu precies wat Rini Wagtmans wilde. „Ik blink op weinig on derdelen in de wielersport uit. Alleen in het dalen ben ik een meester. Ik rem nooit. Ze denken: die is gek. Laat hem maar lopen. Ik geef graag toe, dat wan neer ik val, het met me gebeurd is. Dat weet ik. Telkens balanceer ik op de rand van de afgrond, maar ik ben er niet bang voor". Met die instelling suisde Rini Wagt mans zaterdag en gisteren op twee voor hem belangrijke cols, naar beneden, in de bochten zwiepte hij als een acrobaat zijn fiets om en scheerde in een bijna onmo gelijke stand de hoek om. „Rini", zegt zijn vader, die als masseur bij hem is, „heeft nooit gevaar gezien. Hij sprong vroeger van het dak van ons huis naar beneden en speelde tikkertje in de goot van de kerktoren. Die jongen weet niet wat angst is". "15" aid 24.7! «o, )ie jongen" demarreerder zaterdag in ifdaling van de Col de Faucil uit het liet zich niet meer zien. Kees st: ik dacht kom, laat ik 'm eens l Na vier bochten was ik hem De enige die in de verschrikke- tral naar beneden wel met Wagt- meedurfde en kon was José An- Momene, die de jacht op zijn uten voofuitliggende ploeggenoot iano Diaz wilde remmen. Dat lukte eigenlijk kon het Rini Wagtmans nig schelen. „Ik ging in eerste in- tie niet om die Diaz terug te pakken, ik wilde was seconden winst op de tien voor mij in het klassement. Ik st lekker staan bij het begin van de „truc special" van Wagtmans, het lylc gaan in een afdaling, kreeg gisteren reprise en weer leverde die stunt 'rijMngrijk tijdsverschil op: 29 seconden. •?T0' waagde Wagtmans zijn sprong in de 7.9< aling van de Col de Jambaz. Hij alleen achter de twee koplopers celli en Gandarias aan. „Ik had geen ;le moeite om weg te komen, al moest wel wat riskeren." lie risico's werd in de hand 'erkt door de bestuurder van 'de waarop een van de tientallen grafen Wagtmans in volle actie wilde Hij bleef stilstaan, trok op toen gtmans naast hem kwam, maar deed te. zacht. Met zijn achterwiel sloeg ütmans tegen het spatbord en dui- Ide in de berm. De val had verder n gevolgen en Rini Wagtmans arri- rde met bijna een halve minuut rsprong op zün concurrenten in het sscmcnt. L1.75 vendig gemaakt Thonon-les-Bains glunderde de u-leiding, want de twee op papier tige dagen waren gered. „Wagtmans", ■directeur Felix Lévitan vol lof, eft de ronde dit weekeinde levendig naakt. Ik kan u wel zeggen, dat wij ir erg blij mee zijn." Men kon zich erdaad afvragen wat voor sportieve •gtepunten dit weekeinde had ge- cht als Rini Wagtmans er niet was 'eest, want zowel zaterdag als gisteren 9eet7juliTOi kenmei'kte de rit zich door een lange ontsnapping. Eerst van Mariano Diaz, lie in Divonne-les-Bains naast alle ple zier om zijn overwinning toch een trieste ïoot liet aantekenen. „Kom ik eens een teer als eerste binnen en dan is het op saterdag. Bij ons in Spanje kennen ze geen zondagsbladen, dus waar is mijn publiciteit? Nergens." Gisteren sloot Dan- ;elli een forse vlucht (in het gezelschap /an Andres Gandarias) af met een zege ;n daar was eigenlijk alles mee gezegd. Een groot raadsel Denk echter niet, dat er „gewandeld' is door het peloton. Jan Janssen: „Ik snap er niks van. Wij rijden met veertig in het uur en drie mannen zijn nog Staat om minuten te pakken. Het is voor mij een groot raadsel." In ieder geval werden er geen slachtpartijen aangericht op de schitterende tochten langs het Meer van Genève, waar de lucht strak blauw en de zon bloedheet was. betrekkelijke rust deed de Nederlandse coureurs goed. Kees Haast bijvoorbeeld kon redelijk herstellen van zijn val die hij zaterdag maakte en Jan Janssen „Ik had eigenlijk geen beste dag. Maar je weet dat ik kan afzien." Van de matige gang waarmee zaterdag de etappe werd geopend, had Jan Janssen gebruik gemaakt om Rini Wagtmans te onderhouden over enkele uitlatingen tegen Nederlandse journalisten. Wagt mans: „Janssen vond, dat ik geen diplo maat was. Ik deed stom. zei hij. IIü heeft me toen herinnerd aan een ge sprek dat we afgelopen winter in het Antwerpse Sportpaleis hadden. Daar beloofde Jan, dat hij me niet zou tegen werken in mün carrière, maar ik merkte er weinig van. Nu zei hij te hopen, dat 'ik bü dè"'eersle tien in Parijs*kom. Dat is toch aardig van hem, hè?" Door onze speciale verslaggevers JEAN NELISSEN en [li,ill PETER HEERKENS wat mindere mate gisteren. De Neder landse Tourrenners aanvaai'dden het niet al te zware weekeinde als een dankbaar geschenk. Leen Poortvliet: „Ik kom nu weer wal op adem en dat was nodig". Gerben Karstens: „Het ging lekker. Alleen jammer dat mijn plannetje niet lukte. Ik had vandaag vanuit het ver trek willen gaan, maar daar gaven ze me geen kans" toe." t Dolman: „Kalm ja. Lekker voor de b| 'wagtmans. Merckx zeker nog serieus zou kunnen bedreigen als hij niet zo woest met zijn krachten omsprong." Kilometerteller kapot Kees Haast: „Mijn wonden doen nog \vel wat pijn, maar ik heb me door de koersontwikkeling niet hoéven te ceren. Gelukkig." Eddy Beugels: „Nee, lastig was eigenlijk niet. En toch werd ik gelost, ik-geloof", grapte hij, „dat mijn kilo meterteller kapot is." Harm Ottenbros: „Ik heb me voorge nomen om Parijs te halen en daarom geen onverantwoorde ki'achtsinspannin- THONON-LES-BAINS De Tour organisatie beeft de uitslag bekend gemaakt van de prognose, zoals de sportjournalisten die maakten op de brandende vraag: „Wie gaat deze Ronde winnen?". Wanneer men de uitslag van deze enquête bekijkt (waaraan 85 journalisten deelnamen) dan is het duidelijk, dat enkele col lega's zich op dit moment al wan hopig afvragen hoe ze bij de start tot hun voorspelling kwamen. Eddy Merckx staat namelijk op de tweede plaats en Rini Wagtmans moet het doen met een eervolle ver melding. De uitslag van de prognose: 1. Gimon di, 84 stemmen; 2. Merckx, 82 stem men; 3. Poulidor, 81 stemmen; 4. Pin- geon, 78 stemmen; 5. Janssen, 60 stem men; 6. Van Springel, 55 stemme) Ocana. 43 stemmen; 8. Vianelli, 33 stemmen; 9. De Vlaeminck, 30 stem men; 10. Aimar, 25 stemmen; 11. Gon zalez, 18 stemmen; 12. Bracke, 12 stemmen; 13. ex equo Schutz, Van Neste en Harrison, 8 stemmen; 16. Balmanion, 6 stemmen; 17. ex equo San Miquel, Panizza en Delisle 4 stem men; 20. Perez Frances. 3 stemmen. le doen. Vandaag had ik pech door een lekke band. Ik sukkelde achterop en kon niet meer bijkomen. Het is echter geen moordend weekeinde geweest." Rini Wagtmans tenslotte: „Ik heb i Taal voor de bergen. Maar tegen die Forclaz van morgen zie ik wel beetje op. Het is een van de gemeenste cols in de ronde." Voor de Franse. Duitse en Italiaanse radio mocht Wagtmans dat allemaal eens vertellen. Hü kwam in het run van de internationale publiciteit terecht en reageerde nuchter met: „Zouden die lui wel weten, dat ik dit jaar alleen nog maar de Ronde van Sint-Willebrord Michelle Dancelli, kopman van een Italiaanse -ploeg, had tot op heden weinig eer behaald in de TourGisteren slaagde hij er dan eindelijk in te ontsnappen aan de aandacht van de groten. In de sprint versloeg hg medevluchter Gandarias. Samen gingen zij op het prentje. THONON-LES-BAINS Eddy Merckx wil zich kennelijk koste wat kost bevrijden van de „doping"-blaam die hij in de Ronde van Italië heeft opge lopen. Merckx heeft zich daarom zowel zaterdag als gisteren vrijwillig gemeld bij de anti-dopingcontrole om er zijn plas te doen. Dokter Dumas deelde mee: .Merckx stond erop, dat zijn urine gecontroleerd zou worden en dat wij het resultaat van dit onderzoek officieel bekend zouden maken Ik heb voor één keer aan dit verzoek willen voldoen, maar ik hem tevens gevraagd niet meer naar de controle te komen als hij daarvoor niet is uit genodigd." THONON-LES-BAINS Er is dit weekeinde achter de schermen van de Tour de France druk gehandeld.. En Eddy Merckx is. machtiger dan ooit, uit dal politieke spel tussen de ploegen tevoorschijn gekomen. Zijn positie mag nu vrijwel onaantastbaar worden ge noemd. Want behalve dat Merckx veruit de sterkste renner van deze Ronde is. heeft hjj. om het verrassingselement uit te schakelen, in het peloton steun gezocht engevonden. Het is niet langer be langrijk dat hij, al dan niet. over een sterke equipe beschikt. Na gisteren zijn ongeveer veertig andere coureurs bereid hun steun aan het Belgische fenomeen I te geven. In ruil. natuurlijk, voor bepaal- de tegenprestaties. In dc afgelopen dagen, j terwül de karavaan langs het idyllische I Meer van Genève koerste, kon men al I speurend in het peloton, stukje voor i stukje, de legpuzzel van dc gemaakte j afspraken aan elkaar passen. En er kwam het navolgende patroon uit: J TEN EERSTE: Eddy Merckx heeft aan zijn landgenoot Roger de Vlaeminck steun toegezegd voor het veroveren van de groene trui (puntenklassement), in I ruil daarvoor zal De Vlaeminck Merckx steunen voor de eindzege. Daarmee heeft j Merckx de tegenstand van de ploeg van Brik Schotte gebroken. Reeds in de etappe naar de Ballon d'Alsace wekte het verwondering, dat De Vlaeminck «nee aan de leiding kwam in het kopgroepje waartoe ook Merckx behoorde. Mede hierdoor kon Merckx minuten afstand nemen van lijn rivalen. Tour van Van Bruggenhout TEN TWEEDE: de Belgische equipe van Frans Cools heeft Merckx eveneens vollegidg haar steun toegezegd. Deze Tour is namelijk ook in niet onbelangrijke mate de Tour van de Belgische manager Jean van Bruggenhout. Hij is de man die .achter de schermen veel macht heeft. Hij is een van de mannen, die beslist welke renners een contract krijgen, in de vele criteriums die er na de Tour in België verreden worden en waarin veel geld te verdienen valt. En Eddy Merckx is Van. Bruggenliouts belangrijkste „handelswaar". In Merckx heeft Van Bruggenhout veel kapitaal geïnvesteerd- Wie in deze Tour Merckx tegenwerk!, kan er verzekerd van zijn, dat hij in hél „circus" na de Tour builen staat. Dal risico hebben met name de coureurs van Cools niet willen nemen en zij hebben eieren voor hun geld gekozen. Zo kon het gebeuren dal, toen zaterdag de Spanjaard Mariano Diaz 'n voorsprong van elf minuien genomen had. Huysmans van de Mannploeg hard op kop ging rijden om het verschil, dat Merckx kennelijk te groot vond, terug te brengen tot enkele minuten. TEN DERDE: Merckx heeft gisteren ook de Italiaanse formatie Georgio Albain aan zich gebonden, door Michelle Dancelli de rit naar Thonon-les-Bains te laten winnen. Dancelli. die in het alge meen klassement geen eer weet te be halen, zocht voldoening in één of meer troostprijzen en Merckx verklaarde zich daarmee akkoord. Hü liet Dancelli uit het peloton ontsnappen cn grendelde dit daarna zorgvuldig af. Merckx greep per- soonlük in bij vele pogingen alsnog de achtervolging op Dancelli in te zetten. Nog inniger TEN VIERDE: Merckx heeft ook de steun gekregen van de Nederlandse ploeg. Ploegleider Ton Vissers vertelde: „Rini Wagtmans kan met de steun van Merckx bij de eerste vijf in deze Tour eindigen en daarmee krijgt hij en krijgen ook wij vanzelfsprekend een enorme publiciteit. Wat heeft Wagtmans eraan als hij Merckx tegenwerkt? samenwerking met Merckx begon op weg naar de Ballon d'Aalsace. Toen Wagtmans achter de ontsnapte Altig reed. ging Merckx met De Vlaeminck m de achtervolging. Merckx riep zijn ploegleider Drlessens en zei: „Ga aan Wagtmans vragen of hij stopt totdat .ik bij hem ben, dan gaan we samen door- Driassane \uwam bij mij en zei: „Laat Wagtmans op Merckx wachten, Ton". Ik reed naar Wagtmans en vertelde hem wat Merckx gevraagd had. Ik zei: „Merckx komt eraan, ga samen met hem door, dat is beter. Eerst zeilde Wagtmans niet, maar even later achtte hij het toch verstandiger om te wachten. Toen Merckx bij Wagtmans kwam zei hij: „Als je mee op kopkomt, zul je er geen spjk van hebben". Dat heeft Rini toen gedaan", aldus Vtasert. Later is de samenwerking nog inniger geworden. Merckx heeft uit dankbaarheid al twee dagen toegestaan, dat Wagtmans. die overigens geweldig goed rijdt, uit het peleton ontsnapte om kostbare seconden winst voor het algemeen klassement te boeken, want dat is namelyk de opzet. Bovendien heeft Vissers als tegenprestatie voor de hulp aan Merckx gevraagd, dat Wagtmans een keur de steun van Merckx krijgt dm een etappe te winnen. Ook dat is toegezegd- Een onzekere factor daarbij vormde nog De Vlaeminck, die vreesde dat Wagtmans het gemunt had op de groene trui. Om alle misverstanden uit de weg te ruimen, bracht Ton Vissers zaterdagavond laat nog een bezoek aan Schotte. waarbij hij De Vlaeminck verzekerde, dat Wagtmans hem niets in de weg zou leggen bij het veroveren van de groene trui. Ruzie om Gimondi TEN VIJFDE: Nummer twee in het algemeen klassement, de verbazing wekkend goed rijdende Duitser Rud: Altig, werkt eveneens samen met Merckx. Altig heeft namelijk ruzie met de ploeg van Gimondi, wiens kleuren hij dit seizoen verdedigt. Op weg naai de Ballon d'Alsace, toen Altig meer dan een minuut voorsprong had genomen en achter hem Felice Gimondi door een lekke band in moeilijkheden kwam, wilde' ploegleider Pezzi hem doen stoppen. Altig tot Pezzi: „Ik denk er niet aan, ik sla tweede in het algemeen klassement en ik rijd goed, waarom zou ik me dan laten terugvallen?" Pezzi herhaalde zijn verzoek om steun aan Gimondi nog twee keer en keerde toen onverichterzake terug bij Gimondi om hem mee te delen, dat de Duitser van geen wijken wilde weten. Reeds eerder had Gimondi er zich over beklaagd, dat zijn ploegmakker eerder 'n tegenstander dan een helper voor hem was. De houding van Altig valt. gemakkelijk te verklaren. De Duitser voelt zich niet thuis bij Salvarani dat alleen heil xiet in haar troetelkind Felice Gimondi en Altig is in de Italiaanse ploeg duidelijk een stiefkind. De Duitser heeft na enige ruzies dan ook besloten bij de Italianen weg te gaan. Waar naar toe" Juist. Naar de ploeg van Merck» Hij heeft al besprekingen gevoerd en gisteravond laat zou men opnieuw bij elkaar komen waarbij dan een voorlopig contract getekend zou worden. Aldm heeft Merckx ook de steun van zijn tot nog toe gevaarlijkste rivaal in het algemeen klassement. (Veri<olg op ie tweede sportpagina)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9