DE MAAT IS NU VOL Uitstekende grafiek van Katwijker Bas Haasnoot Bewoners van de Waardgracht: Grond Willibrord-kerk bracht f 850.000,- op CENTRALE BARRE POLDER EN MOEILIJKE POSTVERKEER LEIDEN SPRINGT STINKSLOOT NAAR OVER DE MERENWIIK MARKTEN Valkenburg in de rook Vuilopslag plaats raakte in de brand PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 7 JULI 1969 Leefbaar Leiden mobiliseert oppositionelen LEIDEN De bewoners van het stadsdeel tussen de Herengracht en de Zijlsingel vinden het ook: de maat is vol; het moet nu maar eens afgelopen zijn. Zaterdagavond zijn ze in vergadering bijeen ge komen. Raadslid Amptmeyer (PSP) was ook aanwezig en heeft de be woners toegesproken. Dit alles naar aanleiding van de gebeurte nissen aan het huis op de Waard gracht 38, waar slopers van de ge meente vorige week het dak boven het hoofd van Hans Kretzschmar en Bart Kooistra weghamerden. Men heeft besloten om het buiten parlementaire wapen ter hand te nemen: de bewoners gaan actie voeren. Compensaties Deze actie zou tot de volgende resulta ten moeten gaan leiden. 1 De sanering van het stadsgedeelte mag niet ten koste gaan van de bewo ners, met dien verstande dat bij het betrekken van nieuwe woningen in andere stadswijken het vaak grote huurverschil gecompenseerd dient te worden. 2 Huurverhogingen op huizen van Waardgracht en omgeving dienen middellijk ongedaan te worden ge maakt. Zeker waar het woningen be treft die naar de mening van het ac- tiecomitee, „Leefbaar Leiden", niet of nauwelijks voldoen aan de eisen welke men aan 'n normaal wooncomfort mag stellen. Het commitee zegt: „Geen huurverhoging op een krot". 3 Personen, die als gevolg van een laag inkomen onmogelijk de woekerhuren kunnen opbrengen, welke tegenwoor dig in het algemeen voor kamers en of werkruimten worden gevraagd, en die in hun noodsituatie op „illegale" wijze een leegstaande woning hebben „bezet", dienen door de gemeente ge holpen te worden, inplaats van dat deze opdracht geeft om boven het hoofd van de bewoners de betreffende woning te slopen". Aldus de medede ling aan de Leidse pers van de buurt bewoners. Kees Walle, lid van Leefbaar Leiden, was vanmorgen nog even langs het pand aan de Waardgracht gereden: „Nee, ik heb geen slopers gezien op nummer 38 en dat is op zichzelf al vreemd. Moet je luisteren ik vind het best dat de ge meente wil saneren, maar ze moeten niet vergeten dat saneringen in de, eerste plaats voor instellingen zijn en niet voor de verfraaiing van het stadsgezicht. Gisteren? Nee, zondag is er niet veel gebeurd. We hebben alleen overal borden neergezet met de leus: „Recht op Wo- Eén van deze borden is zaterdag avond al by het huis van de burgenier s- ter opgehangen. Vanavond zullen de be woners van de Waardgracht en omge ving om acht uur weer bij elkaar komen om hun verdere plannen uit te stippen. ÏSITAIR I UNIVERSITAIR NIEUWS GRONINGEN De heer Ant. Winkel molen, geboren te Leiden thans wonende te Yde gem. Vries (Drente), is gepro moveerd tot doctor in de Wis- en Na tuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: Experimental Rollability natua- ral shape sorting of sand. Promotor was prof. dr. Th. H. Kuenen. LEIDEN De heer C. D. Voorhorst, geboren te Oswedde, thans gemeente Stadskanaal, en nu wonende te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de facul teit der wiskunde en natuurwetenschap pen op proefschrift getiteld: „Acetyl choline in hersenen (onderzoek naar processen samenhangend met de cen trale transmissie in de rat)". De promo tor was prof. dr. H. Veldstra. Geslaagd Doet. ex. Duitse taal- en letterkunde mej. I. M. Tijmes (Rotter dam); Doet. ex. Klassieke taal- dit pand, Waardgracht 38, is het begontie OEGSTGEEST Het is pasfoor Kooyman van de St. Wiliibrordparochie einde lijk gelukt. Na twintig jaar van vruchteloos onderhandelen is het kerkbestuur er in geslaagd de grond achter de Willlbroedschool te verkopen. Zondag zei de pastoor in zyn preek: „We krygen het mooie bedrag van 850.000,- gulden". Afgelopen maandag is de grond overgedragen aan de Leidse Stichtingen Room burg!) en Elisabeth-Gastkuishof. Op de grond moet een bejaardencentrum ge- juvvd worden. Wij schreven daar reeds eerder over. Delging schuld op kerkgebouw en nieuwe plannen i het eind a i de In de parochiekerk moet eveneens veel verbeterd worden o.a. het interieur en het orgel; het kerkplein behoeft een totale reconstructie, zoals betere afwa tering enveiliger voetpaden. Het parochiehuis moet afgebroken worden, omdat verbouwing nooit ren- De preek van pater Kooyman was geheel label zal worden. Op die plaats komt het financiële succes gewijd. „Nu ,ian in de toekomst een modern jeugd- denkt u wellicht dat we opeens schatrijk huls te staan en een kleuterschool, maar geworden zijn, maar dat gelukkige idee daar zijn de kosten van voor de ge- Warit wat meente. .Hiermee' Wagen total loss; inzittenden ongedeerd OEGSTGEEST - Gisteravond is om- stréeks 10 uur een Triumph Herald op de Rynzichtweg een paar maal over de kop geslagen en total loss geraakt. De vier inzittenden liepen wonder boven wonder geen enkel schrammetje op. De bestuurder, evenals alle inzittenden een Katwijker, nam met te hoge snelheid de bocht, remde en slipte, waardoor de wa gen over de kop sloeg, in de middenberm terecht kwam en vervolgens op de de rijbaan. Het gevolg viel mee. LEIDEN De postduivenciub „Het Oosten" hield dit weekend een wed vlucht vanaf Ruffec. De afstand bedroeg 750 km. Uitslag: W. v. Klink 1-2-10-13, i H. Mooten 3-11, F. Kile 4, C. Vesseui j 5-12, H. v. Schaik 6-8-9, J. Galjaard 14- 1 15. Deze 'vereniging hield zaterdag ook 'r wedvlucht voor jonge duiven vanaf Roo sendaal (68 km). Uitslag: 1-2 H. Schaik, 3 J. v. Duuren, 4-5-13 C. de Mooy, 6-14 C. Gijsman, 7-10-15 H. Moo ten en Zn, 8 W. Hendriksen, 9 P. Juf fermans. Faculteit wil prof. Kuenen terug LEIDEN De Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen van de Leidse universiteit betreurt het ontslag van prof. dr. D. J. Kuenen als gewoon hoog leraar. In een brief aan het College van Curatoren van 3 juli stelt de Faculteit voor, prof. Kuenen te benoemen tot bui tengewoon hoogleraar in de milieubiolo gie. De Faculteit is van mening, datde om vang van deze leerstoel het in de toe komst noodzakelijk maakt, dat het te genwoordig essentiële gebied van de milieubiologie wordt afgesplitst. Prof. Kuenen heeft zich bereid verklaard een eventuele benoeming tot buitenge woon hoogleraar te aanvaarden. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren Jacintha A., d.v. Hoogerbeets en J. M. G. van dei- Hulst; Henele, d.v. P. J. Phillippo en W. Veen; Alexandra L„ d.v. G. J. van ïn G. L. C. M. van Emmerik; Frédé- rique d.v. R. Sierat en C. D. Regeer; Me- i lissa E„ d.v. P. C. Molenaar en F. J. Zuur; Johannes G., z.v. D. de Mooy en D. W. Blok; Ronald J., z.v. H. S. Nilssen en P. I. H. Kuijvenhoven; Lilian M„ d.v. H. J. Wassenaar en G. J. van Dril; Jo hannes W., z.v. T. H. de Jong en J. C. Houwaart; Johanna P., d.v. G. de Mare J. Noort. Overleden: M. C. Bax, 7 jr., d.; S, M, Groeningen, 80 jr. v.; B. Erades, 84 jr, m.; H. J. Schmohl, 68 jr, m. Vijf zusters vertrekken uit Hazerswoude KATWIJK In de bovenzaal van kunsthandel D.,Kruyt aan de Voorstraat te Katwijk aan Zee, is vanaf heden grafisch werk en een aantal schilderijen te zien van de jonge Katwijker Bas Haasnoot. Deze etser, die als druk ker werkzaam is op een Katwijks grafisch bedrijf, blijkt een uitstekend graficus te zijn, gezien de werkstukken, die op deze tentoonstelling worden getoond. Het zijn vol ledig figuratieve bladen, maar gemaakt vanuit een grote artisticiteit en met even groot vakmanschap. Zo zijn er een aantal zeer goede topografische prenten van zijn woonplaats onder (overigens naar ons gevoelen zijn sterkste zijde i. Wij noemen hiervan de ets „Parle- vÜetshop", „Oud-Katwijks huisje" en „Schuur Elleboog- Maar ook naar het vrije gegeven weet Haasnoot mooie bladen te maken. „Libelle" getuigt van goede fantasie. „Duinlandschap" met zwak-surrealistischë tendenzen, is een fraaie prent. „Speerdistel" is eveneens fraai van op bouw. Zeer mooi, naar onze smaak een der mooiste bla den, is „Olieslachtoffer", een door olie in zee gedode vo gel. Een sfeervol blafi van goede allure. Meer in het genre van Frans Verpoorten, maar tocli ontegenzeggelijk met een eigen handschrift, is „Uurwerk". Merkwaardig zijn daarnaast zijn schilderijen, die hij vol gens een eigen techniek plastisch opbouwt met hout, glas, schelpen en afval als flessebodems. en kroonkurken. Dat materiaal duwt hij in dik opgebrachte verf. Hij heeft een voorliefde voor felle kleuren, die hij demonstreert in enkele tableaux met vissen. Ze werken wel decoratief, maar komen niet altijd uit boven het gezellige amateu risme als huisvlijt beoefend. Sfeer en diepte moeten teveel worden gezocht in de bijgevoegde materialen. Wij menen dan ook te moeten constateren, dat hij de etsnaald gevoeliger en op meer artistiek verantwoorde wijze beter hanteert dan het penseel. Als graficus slaat Bas Haasnoot in ieder geval een uitstekend figuur. WILLEM PRINS „Maanvissen", een collage op hout van Bas Haasnoot. Raadslid wil het precies weten PUNT. HAZERSWOUDE De- gefneensóhap ZOETERWOUDE - Naar aanleiding blijkt zyn - dan ontnemen" nu; deze buitengewone Inkomsten ^■schrikkelijk hard nodig. de pastoor, het kapitaal wel uitgeput". de zusters Ursulinen in de Groenen dijk krijgt een andefe samenstelling. De zusters Cypriana, Leontien. Venantia, Francina en Sevila vertrekken' naar el ders, om resp. een nieuwe werkkring te /an een welverdiende rust te gaan genieten. De zusters heb- ,aar ben zich in de afgelopen jaren uiterst £e" j verdienstelijk gemaakt voor pai'ochie on- derwijs dan afzienbar het verslag in „De Leidse Courant" de raadsvergadering te Leiden op 30 juni, lieeft de heer Straver (Vrye Lyst) aan het college van b. en w. te Zoeter- woude een aantal vragen in op een uit lating van de Leidse burgemeester in het debat over de electriciteitscentrale. Deze zei o.m. „Met het postverkeer tus sen Leiden en Zoetewoudc, scliynt het Diepgangscentrum. Binnen I trouwens altijd nogal moeilijk te gaan." tijd zullen hun plaatsen in I De gemeente Zoeterwoude zou tegen- I het zusterhuis door andere Ursulinen I over het Leidse raadslid Van Aken i De parochieschuM van maar liefst 170.000,- gulden móet afgelost worden, de kerktoren moet in de steigers en het uurwerlc in de toren is ook niet goed verder moeten de ramen een beurt hebben. Vervolgens wil de pastoor twee ton veren voor een kerkgelegenheid in lieuwe wijk Oegstgeest-Noord, of liever een wijkcentrum voor meerdere doeleinden zo mogelijk samen met andere kerken met een kerkzaal voor 200 300 personen. Hier is al grond Ongevallen in Leiden LEIDEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag verloor een 21-jarige Leide- naar de afrit van Rijksweg 44, nabij de Haagsche Schouw, de macht over hel stuur van zyn wagen. Hy ram de een lichtmast en moest met een schouderfractuur en gebroken ribben in het Academisch Ziekenhuis worden op- terkunde de heer J. L. A. Nagelkerken; genomen- Doet. ex. Ned. Recht de heer W. L. Ver- Zaterdagmorgen kwamen twee auto's op lioeff (Den Haag); H. P. v. Fenema I het kruispunt Haarlemmerstraat-Peli- heren A. H. G. Rinnooyken; J. J. Moo- j ding. rees (Delft); L. A. Deekers (Den j Zondagavond Haag); P. J. Kostense (Voorschoten); J. L. A. S. v. Loon (Bergen op Zoom); E. L. Huussen; E. Kraayeveld (Rotter dam); A. K. Bastiaans; J. v.d. Louw; A. V. Zimmerman (Den Haag): F. J. Steenwyk; J. M. Rietjens. DOCOS-pupillen in Nijmegen NIJMEGEN, 6-7 Voor de 21e maal in successie neemt DOCOS dit jaar deel aan de NKS-k'ampen. Hedenochtend kwa men 26 jongens en 4 leiders bijeen orn zich gereed te maken voor het vertrek naar Nymegen. Na de H. Mis in de Leonarduskerk en het koffiedrinken in het parochiehuis vertrok de groep met particuliere wagens naar het kamp, al waar we na een voorspoedige reis arri veerden. We hopen hier een gezellige en sportieve week door te brengen met de volgende verenigingenAFC te Alk maar (3 elftallen i, Geldrop te Geldrop (1), Nicolaas Boys te Nieuwveen (2), OSC te Den Bosch (2), WL te Maas tricht (1) en Berghem Sport te Ber- ghem (1). De leiders van deze week zijn: J. Goo- sen sr., C. Driessen jr., L. Dickhoff en L. Dingjan. Gaarne willen w<-' -maf deze plaats mevr. v. d. Hulst heren v. d. Meel, Goosen, Noordi jlgrim, v. Leeu wen en v. Brake. anken voor 't ver- 19-jarige bromfiet ster op de Kippebrug aangex-eden door 'n auto. Haar duo-passagiere moest met een hersenschudding in het A.Z. worden opgenomen. Zondagmorgen heeft een 10-jarig jon getje bij het voetballen in de Granaathof een arm gebroken. Duizend gulden aan vogeltjes gestolen LEIDEN Op de bodem van de droog gelegde Stinksloot sloeg vanmorgen wethouder C. J. Piena een paal voor dë te bouwen brug van de Sumatrastraat naar de Merenwijk. In de diepte trok de wethouder aan de touwtjes voor de brug die voor het bouwrijpmaken van de wyk noodzakelijk is. In het najaar zal de 34 meter brede en 13 meter lange brug voor een groot ge deelte klaar zyn. Overigens sloeg wethouder Piena van morgen niet de eerste, maar de tiende van de totaal veertig benodigde palen! Prachtige tocht van bejaarden uit Petrus en Lodewijk LEIDEN. De Bejaardensociëteit van de St. Petrus on St. Lodewijkparoehie heeft haar jaarlijkse uitgaansdag gehad Het reisprogramma zag er zeer aan trekkelijk uit. Vol verwachting nam dan ook het gezelschap bejaarden van bovengenoemde sociëteit deel aan deze busreis. Ondanks de trieste morgen met wat regen stapten zij opgewekt in en preciesom 9.00 uur vertrokken zij van de Douzastrgat. De route was als volgt: naar het uiter ste kopje in Noord Holland n.l. Den Oe ver, waar in het rest, Zomerdijk de kof fie werd gebruikt. Vervolgens een inte ressante rit over de Afsluitdijk naar W, Friesland om in Emmeloord midden in de N.O.-Polder de koffietafel te gebrui- i ken in ,,'t Voorhuis" restaurant. Na de t v°8'e ,p" lunch kreeg men nog cle gelegenheid slagplaats fuif, de Marktstesg. De da- (loor Emm|l00rd le „andelen, waar de ders hebben de hokken van de dieitjes pranse sfeer gedurende een week hoog- opengezet en hebben ongeveer 40 vogel tjes meegenomen. De totale schade be draagt ongeveer 1000,-. Afgelopen nacht zijn 26 vierde. Stipt op tijd werd de tocht rvolgd reed men door de Veluwe i naar Nunspeet, waar theepauze werd Marokkaansu gehouden in rest. ,,'t Vosje". Tot slot gastarbeiders aangehouden, die op de werd m Amersfoort in het Berghotel Lange Mare probeerden een auto te het diner gebruikt. Tevoren werd voor een borrel gepauzeerd in rest. Dysel- hoek. aangeboden door het bestuur van de sociëteit. De chauffeur, die als gast heer zich best handhaafde, liet dit te méér uitkomen door de duidelijke, pret tige wijze, waarop hij het gezelschap op de vele bezienswaardigheden langs de route attent maakte. Na de gebrui kelijke dankwoorden over en weer, ver volgde men de thuwreia. stelen. Ook twee Leidenaars zijn afgelo pen nacht bij het stelen van een auto op heterdaad betrapt. Allen zijn ingerekend. KATWIJK. De 22-jarige R. Groen is gisteravond op de Callaoweg met zijn bromfiets geslipt en tamelijk hard met het wegdek in aanraking gekomen. Met een sleutelbeenfractuur moest hij naar huis vervoerd worden melijk ontkend hebben, dat er ooit een brief uit. Leiden was gearriveerd. De heer Straver waagt nu o.m.: Is het juist, dat uw college een brief (een belangrijke nog wel) heeft ontvan gen van het Leids College van B. en W. Zo u op dè eerste vraag bevestigend ant woord, waarom werd deze dan niet in extenso ter kennis van uw raad ge bracht. Indien u de eerste vraag bevestigend beantwoord, wat is dan de reden, om over deze materie in een vertrouwelijk gesprek met het Leidse raadslid Vaa Aken een verkeerde voorstelling van zaken te' geven? Indien u op vraag 1 ontkennend door uw College wordt geantwoord, wat zijn dan de stappen die uw College onder neemt, ten aanzien van de verkeerde voorstelling van zaken die door betrok ken wethouder in Leiden zijn gegeven, want de geplaatste opmerking van het „moeilijke postverkeer" tussen Zoeter woude en Leiden, klinkt insiuërend ten aanzien van onze gemeente en geeft een belabberde indruk, van de behandeling van binnenkomende post op onze secre- Bent. u met mij van mening, dat de behandeling van de interpellatie, die ge houden werd in de Leidse Raad op maan dag 30 juni waarin nare dingen werden gezegd aan het adres van Uw College, in overeenstemming zyn met wat hier over gezegd werd ten aanzien van deze kwestie in de raadsvergadering te Lei den op donderdag 14 november 1968, waarbij de betreffende wethouder stelde dat: „wy blijven streven naar volledige overleg met ZoeterWoude". Jeugddorp Rommelstad SASSENHEIM „Rommelstad", het jeugddorp De Kleine Wereld, te Sas- senheim, zal morgenochtend voor de tweede maal worden opgebouwd. De 200 deelnemers, die de Stichting Jeugd- recreatie maximaal in dit dorp kan her bergen (binnen twee dagen was het dorp volgeboekt) zullen op het .speelveld naast de tennisbanen hun stad binnen een dag doen verrijzen. In de voor avond zal het dorp officieel worden ge- Vandaag is de staf van leiders reeds met de voorbereidende werkzaamheden begonnen. Het dorp houdl. zijn poorten heen gaan niet Korreltje ROTTERDAM, 7 juli. Vee Aan voer totaal 1227; slachtrunderen 874, varkens 353. Prijzen: slachtrunderen extra kw. 5.30-5.55, le kw. 4.65-5.10, 2e kw. 4.00-4.25, 3e kw. 3.70-3.80, varkens le kw. 2.70-2.73, 2e kw. 2.67-2.70, 3e kw. 2.60-2.65; stieren 4.65-5.30, worstkoeienr 3.75-3^90; slachtzeugen 2.20-2.30, z- varkens 2,25-2.50 alles p. kg. Marktoverzicht, resp. aanvoer, handel en pryzen: slachtrunderen, iets rui kalm, nauwelijks prijsh.; varkens, gro ter, vlot. onveranderd, enkele prima's boven notering. AMSTERDAM, 7 juli. Vee Aan voer 152 runderen 4.00-5.50 kg. gesl. gew.; 43 varkens 3.28-3.32. LEIDEN, 7 juli, Groente Champions 2.55-2.85; aarbbeien 50-51; appelen 14- 38; andijvie 10-19; doperwten 70-1.18; peulen 2.80-3.30; snijbonen 1.00-2.10; stambonen 2.00-2.40; tuinbonen 15-40; kroten 18-30; rode kool 31-47; spitskool 5-35; postelein 48-70; prei 75-80; barber 12-1S-; spinazie 33-48; komkom mers 15-39; tomaten A 5.30-5.50; B 5.3" 5.40; C4.90-5.10; CC 3.90-4.30; uien pick- lers 14-28; waspeen 34-44; per 100 kg. Meloenen 72-2.30 Bloemkool A 20-73; Sla A 11-20 per 100 stuks. Bospeen 31 selderij 6-S; uien'10 per 100 bos. VALKENBURG - terdag op zondag ontdekte de heer H. Noort, wonende Hoofdstraat 11, dat er brand was uit gebroken op de opslagplaats aan de overzyde van de Rijn ter hoogte van het veerpontje. De vlammen laaiden hoog op, maar door het windstille weer leverde dit geen gevaar op voor de omgeving. De commandant van de Rijns- burgse brandweer controleerde in de nachteiyke uren verscheidene malen of de brand geen kwaad kon. Toen zondagmorgen de wind op stak en verstikkende rookwolken, verstik kend vanwege hel plasticafval, over Valkenburg dreef, begon de brandweer om ongeveer elf uur, op aandringen van wethouder G. Vis van Valkenburg met blussingswerkzaamheden. De rook ontwikkeling was zo hevig en zo stikkend, dat de brandweerlieden achter de rook moesten blussen of anders van persluchtmaskers gebruik moesten i ken. Men verkoos het eerste. Om on geveer acht uur was men de brand nagenoeg meester. De opslagplaats van papier, plastic i alle mogelijke andere rommel is al jaren een doorn in het oog van de gemeen Ondanks een uitspraak van de Justitie is het nog steeds niet gelukt de eige naar te bewegen de berg afval te laten j verwijderen. De kwestie is ook al i hangig gemaakt by Gedeputeerde Sta*

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4