„Ze moeten meer dood dan levend zijn ENTHOUSIASTE REACTIES VAN LEIDSE LUTHERSE GEMEENTE s is ALS IK GESLAPEN HEB BEN IK ALS N ENGEL Examens in Leiden voor het middenstandsdipl oma BIER ALS DOPING Dronken automobilist te water Kapelaan Poelma verving dominee L. A. ter Meer nieuw KVP- raadslid in Sassenheim „Als ze je komen vragen moet je het gewoon doen" :e film ng, fill orger I maandag 7 juli db leid6e courant Zo ernstig LEIDEN Het 7de Internationale Volkdansfestival, dat dit weekend door de Nederlandse Volksdans vereniging in Leiden werd georga niseerd, zit er weer op. Volksdans groepen uit Baskenland, Finland, Israël, Joegoslavië, Roemenië, Zwe den en natuurlijk uit ons eigen land hebben drie dagen lang hun beste beentje voorgezet om de folklore van hun land zo goed mogelijk uit te dragen. En met succes. Gemeenteraadslid H. Zunderman, voor zitter van het Comité Internationale Uit wisselingen, formuleerde het gisteravond na de voorstelling van de Israëli's en Roemenen ln de 5-Melhal aldus: „Ze zijn meer dood dan levend, geloof ik. Ze lopen zo'n beetje op hun knieën, zo moe zijn ze. Dat kan ook niet anders, want ze zijn de laatste dagen goed in touw geweest. Ik kan me nog goed herinneren „Ik heb vanmorgen heel vroeg door de stad gelopen en toen zag ik de huizen. Wat zijn daar veel ramen in. Ik zag ook, dat de vrouwen de plantjes water gaven. Wat doen ze dat kalm en rustig. Dat ze daar tijd voor hebben. Zoiets zie je bij ons niet." Dan komt het bekende loflied op de grachten, de bloemen en de molens .Alles vindt ze „very nice". Toch heeft ze ook lichte krietiek: „Hier leeft iedereen zo langs elkaar heen. Men groet elkaar niet eens op straat. Men leeft zo ernstig. Wel is iedereen erg stipt en netjes." Haar begeleider Yehiel Nagar gooit grapjes door ons gesprek. In het He breeuws. De zin ontgaat me. Wel ver telt Hadasa me. dat Yehiel dol is op schoenen. Die vindt ie prachtig. Hij heeft er liefst zoveel mogelijk. Over haar zang zegt dit Jemenitische meisje, dat afkomstig is uit de omge ving van Tel Aviv: „Ik ben echt geen ster. Bij ons lopen een heleboel meisjes voorstelling de stad ingestuurd, maar daar waren ze natuurlijk niet voor ge komen. Daarom hebben we dit jaar een heel weekeinde de Stadsgehoorzaal afge huurd en konden ze naar hartelust volks dansen. De publieke belangstelling is niet alleen stukken groter geweest dit jaar, maar ook de organisatie op zich mag, dacht ik, uitstekend geslaagd heten." Sterren De sterren onder de sterren op het Festi- rt zingt Hadassa niet alleen volksliedjes vertelt ze:' „Thuis, in Israël zingt ik ook wel jazz." Nog niet naar huis Gisteravond zong Hadasa voor het laatst in Leiden. In een vrijwel uitverkochte, met varens getooide 5-Meihal zong ze, geflankeerd door Drussen, Tjerkessen en Jemenieten, in een prachtige eierdooier- gele avondjapon liederen van haar land. Naar ze me vertelde denkt ze er nog al waren zonder meer de Roemeenseniet aan om na haar West-Europees zangeres Maria Ciobanu, die het bekende tournee, welke anderhalve maand duurt, lied van de Doina, een lied „uit het hart", naar haar geboorteland terug te keren, van vreugde, verlangen en weemoed hoe ze er ook van houdt, schitterend weergaf, de 14-jarige Roe- Ze peinst er had over na voorlopig zin- meense cimbalist Mai, de violist Ionel j gend door de wereld te trekken Buijsteauno, diens landgenoot de pan- fluiter en natuurlijk het Israëlische zan geresje Hadasa Hadar, die we in onze editie van zaterdag per ongeluk de naam Menachem meegaven. Hans Kagie, lid van het werkcomité, vestigde me vrijdagavond de aandacht op haar met: „We waren vanmiddag op Roomburg bezig met de slaapgele genheid in orde te brengen, toen ze op me afkwam. Ze streek over mijn haren en zei: oh, wat heb jij mooi zwart haar. Nou, je snapt wel, dat ik onmiddellijk helemaal weg was." Als ik Hadasa Hadar zateravond na een r succesvol optreden (ze moest voor het publiek, onder wie Het VrijweT voltalige Leidse college van b. en w. en de am- i bagsader^leg Israël Joegoslavië, tweemaal een toegift geven) in de cata combe van de Stadsgehoorzaal spreek en haar complimenteer zegt dit 21-jarige I zangeresje, die haar tandartsenstudie op gaf om zich geheel aan de zang te kun- nen wijden: „Vind je dat ik er goed uitzie. Ik denk het niet. Ik ben al in tijden niet op m'n bed geweest. Ik ben zó moe. Je moet me zien als ik uit- geslapen ben, dan ben ik als een enge- tje" en ze frummelt aan haar kort, hoog opgeknipt ravenzwart haar. Ze speelt wat met een knots van een benen ring, die ze aan haar rechterhand draagt vertelt dan, dat ze Nederland wel i heel bijzonder land vindt. Het Internationale Volksdans Fes tival 1969 zit er weer voor twee jaar op. Leiden had het dit jaar voor de tweede maal binnen haar stadsgrenzen. Het is te hopen, dat ,JSnsembul Tineretului" oogstte ook gisteravond in de 5-Meihal daar een traditie van te maken is. De publieke belangstelling was zeer bevredigend, zo werd me ver zekerd. En als de gemeente Leiden, WV-Leiden, het ministerie van CRM en de provincie Zuid-Holland ook in de toekomst met subsidies blijven steunen, dan moet een her haling mogelijk zijn. Tekst: JAN LEUNE Foto's: DIRK KETTING LEIDEN. Bij de vorige week in Lei- Leiden; R. C. H. van Duuren, Leiden; i uitgeslapen Honderden inwoners van Koude kerk zijn zaterdagavond getuige geweest van de spannende wieler ronde van de bierclub „De Witte Hen". Deze ronde, georganiseerd door enkele leden van de bierclub, ging over een afstand van 20 km en werd gereden op gewone rij wielen en een tandem. Er werd aan deelgenomen door een 30-tal leden van de „Club" die voor zij aan de start verschenen zich eerst enige moed hadden inge dronken. Mevrouw Beijer, echtgenote van de eigenaar van café „De Witte Hen" gaf het startschot. Er werd direct hevig gedemarreerd, en enkele grote „bierprominenten" met de namen van „Torres" de donker behaarde Spanjaard, „Rooie Ruud" Geels, „Comes di Nazak" probeerden direct er van door te gaan. Enkele „renners" hadden voor de dorst onderweg 'n paar flesjes bier op zak, wat hun uithoudings vermogen ten „goede" kwam. 'n hiervan kwam bij de le ronde languit in een tuintje terecht en moest met bier opgelapt worden om de strijd te kunnen voortzet ten. Er moesten drie rondes gereden worden om de Lagewaard en de Hoogewaard terug. De eerste ronde werd gewonnen door Cire- nus de Rooy met aan 't wiel als 2e helft van het grote peloton. Onderweg werd ook veel „doping" gebruikt maar deze brachten geen nieuwe leiders aan de kop. De ronde werd uiteindelijk ge wonnen door Bervoets, Wolswijk en Gerrit Schellingerhout. Op het erepodium gemaakt van bier kratten werden de winnaars ge huldigd en werden enige liederen gezongen. Mevrouw Beyer over handigde de drie winnaars de prijzen die bestonden uit bekers, bloemen en de bekende kus. De bezemwagen was ook present, plus de wagen van de „pers". Toen de huldiging al lang afge lopen was kwamen de laatste „renners" binnen en in „De Witte Hen" werden de renners met geestrijk vocht weer op verhaal gebracht. De premies die verre den werden waren voor Wolswijk, van 't Wout en Johnny Beijer. gehouden middenstandsexamens z(jn geslaagd: W. C. J. Akerboom, Roe lof arendsveen; A. M. Alberts, Leiden; H. Baan, Leiden; J. Baart, Leiden; M. J. Bader, Langeraar; H. E. J. Bakker, Roelof arendsveen; N. E. M. Bakker, Roelof arendsveen; C. E. M. Barning- Hoogenboom, Leiden; W. van Beelen, Katwijk aan Zee; A. M. Th. J. Beère- boom, Zoeterwoude; J. G. v. d. Bel, Alphen aan den Rijn; L. M. Th. M. van Alphen aan den Rijn; A. J. Berends, Leimuiden; J. v. d. Berg, Leiderdorp; A. J. M. Bisschops, Sassenheim; D. Blansjaar, Leiden; B. E. Boerema, Lei derdorp; J. P. van Bohemen, Leidschen- dam; C. Bol, Valkenburg; A. J. M. Bontje, Langeraar; J. G. L. Borst, Lei den; J. H. v. d. Born, Alphen aan den Rijn; J. A. Bos,/Abbenes; P. van Boste- len, Koudekerk aan den Rijn; W. P. J. Bottema, Voorhout; M. J. P. van Boür- gondië, Noordwijk; C. M. Breg, Uit hoorn; A. Bregman, Uithoorn; C. Bregman, Benthuizen; D. Broere, Bode graven; A. L. Bijleveld, Rijnsburg; J. A. Carpentier, Katwijk aan Zee; J. J. Clemens, Sassenheim; J. G. Clement, Buiten Kaag; M. Couvée-Crietor, Al phen aan den Rijn; V. S. Curfs-de Graaff, Katwijk aan den Rijn; D. van Delft. Rijnsberg; H. Diemer, Leiden; J. H. Dreljen, Bodegraven; J. W. Dogter- om, Zoetermeer; A. N. Donker, Leiden; J. van Driel, Leiden; H. Dunsbergen, A. M. Duijnisveld, Voorschoten; E. Dijk, Leiderdorp; G. A. van Dijk-v. d. Ham, Alphen aan den Rijn; A. Dijkstra, Leiden; C. C. de l'Ecluse-Kenter, Lei den; A. van Egmond, Rijnsburg; H. Ei genbrood, Abbenes; G. v. d. Eijk, Wou- brugge; J. J. v. d. Eijkel, Rijnsburg; J. A. Fokker, Voorschoten; J. C. M. Genzer, Vogelenzang; H. G. A. Gerrits- ma, Alphen aan den Rijn; N. J. A. Geukens, Leiden; J. v. d. Giezen, Bode graven; C. D. van Goeverden, Sassen heim; J. F. Gortzak, Leiden; G. J. A. M. de Graaf, Voorschoten; G. A. J. G. C. F. de Graaf, Oegstgeest; H. A. Graven, Oegstgeest; A. de Greef, Leiden; J. Griekspoor, Nieuw Vennep; J. W. Groot, Leidschendani; J. de Groot, Katwijk aan Zee; Th; M. M. de Groot, Leiden; E. H. de Groot-de Kuyper, Lisse; M. Th. de Groot-Pieterse, Leiden; P. F. de Haan, Mijdrecht; D. Haasndöt,' Katwijk aan Zee; B. H. van Haasteren, Leiden; Th. J. van Haastrecht, Abbenes; R. P. J. 't Hart, Alphen aan den Rijn; C.'v. d. Ha ven, Leiden; R. J. M. van Hecae, Nleuw- Zoeterwoude; O. M. Hettinga, Leiden; G. M. Heljkoop, Warmond; E. N. F. Hillenaar, Leiden; F. J. P. Hoek, War mond; J. A. Hoogenes, Lisse; H. C. J. Hoogervorst, Oegstgeest; J. C. M. Hoo- gervorst, Langeraar; W. H. A. M. Hoo- gervorst, Leiden; C. Houps, Leiden; C. J. Hovinck, Rijnsburg; V. H. Th. J. Huibers, Alphen aan den Rijn; E. T. C. Huisman, Noordwijk aan Zee; J. Zoeterwoude; Th, G. D. Humego, Rot terdam; A. F. A. T. van Iterson, Oegst geest; C. H. M. Jansen, Bodegraven; C. de Jong, Nieuwkoop; E. J. J. de Jong, Leiden; J. A. M. de Jong, Ouderkerk; H. J. C. Kalverboer, Voorschoten; M. C. Kapteijn, Nieuwkoop; R. G. van Kem pen, Uithoorn; F. H. Kiel, Leiderdorp; C. M. P. Knelange, Leimuiden; A. de Knijff, Alphen aan den Rijn; M. J. F. M. Koens; A. Kool, Sassenheim; B. A. Koole, Nieuwkoop; C. M. Koole, Nieuw koop; I. J. Koole, Nieuwkoop; A. Kop pelaar, Leiderdorp; A. A. Kraan, Ha- zerswoude; W. Kranenburg, Abbenes; W. Kranendonk, RJjnsburg; G. de Kreek. Katwijk; T. de Kreek. Katwijk aan Zee; P. H. Kriek, Leiden; M. Krom hout, Rijnsburg; M. Kromhout. Rijns burg; A. J. Krul, Vrouwenakker; G. Kruyt, Katwijk aan Zee; J. Krijgsman, Katwijk aan Zee; L. Kwakernaak, Al phen aan den Rfln; J. J. P. Langeveld, Sasenheim; H. Leemans, Leiderdorp; J. van Leeuwen, Leiderdorp; P. van Leeu wen, Zevenhoven; S. C. van Leeuwen, Nieuwveen; van Leeuwen-van Es, Lei den; A. Leune, Zoeterwoude; D. Leur- dijk, Leiden; H. J. Ligtvoet. Leiden; W. G. v. d. Lippe, Ter Aar; T. v. d. Loo, Zoeterwoude; A. J. M. Luiten, Stomp- wijk; H. Lustig, Leiden; C. C. van der Maarl, Abbenes; A. P. W. C. v. d. Ma den, Abbenes; A. le Maltre, Schiedam; C. Mak, Bodegraven; F. F. v. d. Mark, Leiden; C. H. M. v. d. Meer, Roelof- arendsveen; J. N. v. d. Meij, Sassen heim; L. P. Molleman, Uithoorn; G. de Mooi), Rijnsburg; G. S. Nagtegaal, Lei den; J. M. de Nennie, Sassenheim; R. J. Nieuwenburg, Voorschoten; J. W. Nie- vaart, Leiden; R. N. C. van Nimwegen, Hazerswoude; A. C. R. Onderdelinden, Oegstgeest; J. Oudshoorn, Alphen aan den Rijn; W. Oussoren, Uithoorn; J. C. W. Paardekooper, Hillegom; Th. G. v. d Panne. Alphen aan den Rijn; F. J. M. Peters, Leiden; M. D. v. d. Ploeg. Lei den; W. M. C. v. d. Ploeg, Zoeterwoude; A. Pluimgraaff. Katwijk aan Zee; W. Post, Leiden; J. M. v. d. Post. Leiden; P. Ravensbergen, Rijnsburg; J. M. Ra- vênsbergen-SmittenaarLeiden; C. G. M. de Ridder, Noordwijk; M. van 't Riet, Abbenes; M. J. Riethoven, Leiden; M. A. Roelin, Voorburg; J. de Roode, Valkenburg; J. C. Ph. M .Rosdorff, Lei den; J. van Rossen, Lisse; M. W. de Rijk, Alphen aan den Rijn; T. G. L. Rjjkelijkhuizen, Hoogmade; D. Rijlaars dam, Nieuw.-Vennep; F. M. J. M. van Rijn, Stompwijk; H. J. van Rijn, De KwakelJ. C. H. van Rijn, Uithoorn; van Schrier, Oegstgeest; K. Schuur man, Zwammerdam; H. A. Selie, Uit hoorn; G. A. Simons, Uithoorn; J. J. C. van Slagmaat, Alphen aan den Rijn; A. M. Th. Smakman-Langeveld, Lisse; J. C. Smit, Katwijk a. Zee, J. P. Smits, Voorschoten. A. W. J. Spoormakers. Leiden, J. Spruijtenburg, Boskoop, H. Starkenburg, Rijnsburg, J. Steenbergen, Leiden, S. H. Steenbergen, Bodegraven, N. H. Steenbergen-Stahl, Leiden, J. A. v. Strien-Duijndam, Oegstgeest, L. C. A. Stijnman, Stompwijk, IJ. G. Tesink, Lei den, J. A. Tibboel, Leiden, L. W. v. Tol, Alphen a.d. R.; M. Tomeij. Leiden, A. L. v. Tongeren, Leiden. G. Trommel, Oegstgeest, K. K. v. Turenhout, Lisse, J. G. W. Utyttewaal, Langeraar, J. v.d. Valk, Alphen a.d. R.; C. v. Varick, Lei den, L. Fr. v. Veen, Voorschoten, J. A. M. v.d. Velde, Leiden, G. v. Velzen- Kraan, Hazerswoude, F. A. M. Verdel, Roelof arendsveen, L. Verdoes, Katwijk a. Z.; P. Verheij, Rijnsburg, B. J, I. Ver hoef, Oegstgeest, G. A. Verhoef, Leiden, H. Verlooij, Nieuwkoop, E. Q. Vermeulen, Ter Aar, J. Vermeij, Alphen a.d. R.; A. M. G. Vernooij, Bodegraven, J. Vianen, Bodegraven, G. Vink, Lelden, G. H. Vis ser, Leiden, G. Visser, Alphen a.d. R.; C. v. Vliet, Voorschoten, W. J. v. Vliet, Leiderdorp, J. M. de Vos, Bodegraven, W. B. v.d. Waal, Uithoorn, P. v.d. Waals, Leiden, C. v. Wamelen, Uithoorn, Tourpreniies De Leidse Courant Twee Outsiders hebben de 7e en 8e ronde van de Tour de France gewonnen. M. Diaz ging zaterdag en Dancelli ging zondag als eer ste over de streep. Niemand van de deelnemers aan de tourpremies van de Leidse Courant had dat voorzien, vandaar dat er weer 15,- in de pot staat. Er zijn nog 13 etappes te verrijden. U heeft dus nog alle kans in de premies te delen. U moet ons minstens 24 uur voor de te verrijden etappe laten weten wie de betreffende etappe gaat winnen. Succes. Sportredactie. VALKENBURG Zaterdagavond om streeks elf uur vond een ongeval plaats op de Voorschoterweg bij de brug over de Wassenaarse Wetering. Een perso nenauto, komen uit de richting Valken burg en bestuurd door een inwoner van Katwijk, reed met vrtf hoge snelheid door de flauwe bocht ter plaatse en belandde op de linkerweghelft. Ge schrokken van zfln fout gooide hij da delijk het stuurwiel om. Het voertuig schoot rakelings langs de stenen brug leuning het talud af en kwam in de Wetering terecht. De bewoners van twee daar liggende woonschepen, de heren G. Nasveld en P. van Zon en de verderop wonende heer P. Lagendijk, snelden te hulp. Met een roeibootje konden zij tot bij de auto komen, die ongeveer een halve meter onder water lag. Om de bestuurder te bevrijden moesten ze met een roeispaan het achterraam van de auto inslaan. De verkeerde, werd onmiddellijk naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het te hulp gesnelde drietal slaagde er na een uur in de personenauto op het droge Katwijker, die onder invloed van alcohol te halen. VOORHOUT De postduivenvereni ging „De Vliegende Voorhouter" hield met haar duiven een wedvlucht vanaf Bastogne. Afstand 262 km. In concours 110 stuks. Aankomst eerste duif 10.32.00 uur. De eerste tien waren: L. J. Bax 1 en 6, J. Duivenvoorden 2, P. Warmer dam 3, J. Berg 4 en 10, H. v. Gerven 5, 7 en 9, Gebr. Luijnenberg 8. VALKENBURG De eerstvolgende vergadering van de huisvestingscommis sie zal in plaats van op dinsdagavond op woensdagavond 9 juli a.s. worden gehouden om 20.00 uur ln het raadhuis. Huisman, Hazerswoude; J. D. Hulsbos, man, G. G. v. Wetten, Sassenheim, G. J. v.d. Wilk, Voorschoten, J. C. de Winter, Sassenheim, G. J. H. de Wit, Noordwijk, M. A. de Witte, Woubrugge, A. W. Wolswijk, Alphen a.d. Rijn, M. P. M. Wijfje, Hoogmade, J. C. Wijmer, Lei den, G. A. M. v.d. Zalm, Leidschendam, F. Zlrkzee, Rotterdam, A. E. M. v. Zoest, Zegveld, E. P. G. v. Zoest, Zegveld, H. Th. M. Zoest, Bodegraven, H. P. Zoet, Sassenheim, M. E. Zonneveld, Voor- Wansink, Leiden, G. Weenink, Leiden, schoten, D. C. Zujjderduijn, Katwijk a. Z. F. H. G. Weling, Leiden, J. M. A. H. G. Zwynenburg, Bodegraven, W. J. H. Westen, Leiden, N. Westmaas,-Krygs- I Zijdel-Mulder, Uithoorn. Erkenning als ambtsdrager en bedienaar - directeur Hygia - (Van onze correspondent) SASSENHEIM Wanneer de Sassen- heimse gemeenteraad dinsdag 15 juli voor de laatste maal \oor het zomer reces byeenkomt, zal het raadslid voor de KVP, H. P. W. M. van der Vaart, er niet meer by zijn. De heer Van der Vaart heeft wegens vertrek zijn raadszetel ter beschikking gesteld. Zijn opvolger in de raad het is de derde mutatie in de KVP-fraetie in ongeveer een jaar tyd zal de heer L. A. ter Meer zyn, directeur van Hygia in Sassenheim. De heer Ter Meer is niet de eerste op de lijst, die voor opvolging van de heer Van der Vaart in aanmerking komt. Dat is n.l. de Sassenheimse dameskap per H. A. Holland. Deze heeft echter bedankt voor de vrijgekomen zetel, die voor een vertegenwoordiger van de mid denstand bestemd is. Wanneer de „ge loofsbrieven" zijn onderzocht, zal de heer Ter Meer in de vergadering van september zijn eerste voet in de Sa®> senheimse raad zetten. Pastoor Verkleij met emeritaat naar Leiderdorp Pastoor J. A. W. Verkley van de pa rochie St. Bavo gaat 1 november Oud Ade verlaten. Pastoor Verkley, die 76 jaar is, is op het ogenblik de oudste priester van het Bisdom Rotterdam, die in functie Is. Na zijn emeritaat zal hij zich gaan vastigen in Leiderdorp. Ondanks zijn hoge leeftijd ^s hij nog zeer actief en schrikt er niet voor terug op zijn brommer zijn parochianen te gaan bezoeken. De inwoners van Oud Ade. bij wie hij de laatste dertien jaar werkzaam was, gunnen hem gaarne een welverdiende rust toe. Op dit vertrek komen wij te zijner tijd no gterug. Rijnsburgse brandweer eerste van Zuid-Holland RIJNSBURG Zaterdag heeft de Rijns burgse brandweer op de provinciale se lectiewedstrijden te Heineoord de eer ste prijs behaald. Als enige korps kreeg men het predikaat „zeer goed" Het ge middelde eindcijfer was 8.8 met een pun- tenaantal van 594, wat 48 hoger was dan de tweede-prijswinnaar, het korps uit Zwartewaal. In totaal deden er elf korpsen aan deze wedstrijd mee. Door dit succes mag het Rijnsburgse korps deelnemen aan de wedstrijden. (Van een onzer redacteuren) OEGSTGEEST „Als mijn vader dat nog eens mee had mogen maken", „Het was uit mijn hart ge grepen" en „Wanneer zien we u weer?". Pater Henk Poelma, kape laan van de Oegstgeestse Willi- brordprochie heeft gistermorgen heel wat enthousiaste reacties, felicitaties zelfs, van gemeente leden van de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht aanhoord. Zelf is hij er vrij nuchter onder gebleven. Hij vertelt: „Dominee Happee ging met vakantie en hij kon geen vervanger vinden. Toen hij mij vroeg zei ik direct ja. En waarom ook niet? Als een ge meente zonder voorganger zit, vind ik dat je moet helpen. Gewoon een kwestie van doen. De christelijke kerken moeten elkaar over en weer helpen, elkaar dienstbaar zijn". Niet eerder Het leiden van een dienst in een refor matorische kerk door een rooms-katho- liek geestelijke is in Leidén nog niet voorgekomen, naar ons beste weten ook in Nederland niet. Het komt wel vrij veelvuldig voor, dat reformatorische ker- ken elkaar in de vakantietijd helpen met j voorgangers. Het voorgaan in een dienst van een andere kerk, op verzoek van een be paalde gemeente vindt kapelaan Poel ma ook voor r.k. geestelijke echter een gewone zaak „al zullen er in mijn kring zeker mensen zijn die zich zullen afvragen of dit nu wel kan" „Wi hebben een Gemeenschap van Kerke. in Lelden, waarvan ook onze Kerk lid it dat op de eerste plaats, maar het belang rijkste is of een bepaalde gemeent. iemand ale ambtsdrager, zoals ik ln dit j geval tijdelijk, wil erkenrten. Daarvan uitgaand* zou ik me niet hebben ook bent, maar je gastheren mogen toch wel zien, dat je van een andere traditie bent. Dat zagen ze overigens ook direct nadat ik m(jn preek gehouden had. De eindigde volgens myn gewoonte met een kruisteken. Onder orgelspel, want de organist had er niet op gerekend De preek, die kapelaan Poelma hield waa naar het thema, dat gegeven wordt in Marcus 13:24-30: de ondergang van het oupde Jeruzalem en deg eboorte van een nieuwe wereld. Een preek over 'n nieuwe wereld zonder onverdraagzaamheid. „Ik heb er in gesteld, dat geestelijke eenwording en het uitbannen van on verdraagzaamheid mede afhankelijk ia van de kunst tot relativeren en vooral ook van de humor." Een oecumenische preek, maar tegelijk een verklaring van zijn optreden als voorganger. Niet opgaan behoeven te bedenken als we gisteren het ,vondmaal hadden moeten vieren. Het as nu alleen een Woorddienst met de ezing, de gezangen en de preek heb ik elemaal mije eigen keus kunnen ma- en, maar als er Avondmaal gevierd ad moeten worden had ik dat ook ge- iaan. Fundamenteel is namelijk /oor m|J of men mij wil zien en erken nen als ambtsdrager en bedienaar.»" Kapelaan Poelma was overigens giste ren niet helemaal „dominee". „Met do minee Happee heb Ik het er i gehad wat ik aan zou moeten doen. Ik heb geen toog, maar Happee vond het best, dat Ik mijn eigen „deftige" kleding zou meebrengen. M'n carmelletenpij. In mijn pij ben lk de hele dienst voorge gaan. Ik vind wel, dat Je Je als gast zoveel mogelijk moet aanpassen, waar je De Oecumene-Kapelaan Poelma, voor hij in Oegstgeest kwam (vorig jaar) was hij werkzaam bij het Open Deur-werk ln Limburg en Deventer, gelooft er hart grondig in. Niet echter in een volledig opgaan in elkaar. „Iedere kerk heeft eigen waardevolle tradities en men moet die van elkaar erkennen. Grote-gemene- deler-diensten zijn het voor mij bijvoor beeld niet. Wel voorgaan in el- kaars diensten, eikaars diensten bijwonen ook. Als dat mogelijk Is moet het gedaan worden, maar ik houd niet van forceren en provoceren. Zoals lk in mijn preek voor de Lutherse gemeente zei is veel afhankelijk van de kunst tot relativeren. „Als je theologische verschil len op zjjn tijd niet kunt relativeren, als je bepaalde situaties niet met een glimlach kunt bekijken wordt het al lemaal zo doodernstig: Zware conflio- ten als de Kerk uitstappen, het ambt ver laten, trouwen. Voor mij hoeft dat niet." Met de uitnodiging om nog eene voor te gaan is kapelaan Poelma gisteren de Lutherse kerk uitge stapt. Snel naar de Willibrordus- kerk, waar al op hem gewacht werd voor de Eucharistieviering van 12 uur. Een pluriforme en oecumeni sche ochtend, dat wel. „Maar," zegt kapelaan Poelma, „de Lutherse ge meente moet tenslotte ook In de vakantie van de dominee kunnen kerken. Hi

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3