Na negen Tourdagen weet Rini Wagtmans dat hij erbij hoort WIELERVORST DEN HERTOG OVERSCHREED HALVE DOZIJN INDRUKWEKKENDE RIT MERCKX TEGEN HORLOGE Auto over jongen (9) de kop gedooc Merckx kwam om te winnen ITALIAANSE AANBIEDINGEN VOOR HOPMAN- VAN VISSERS GEORGE RONSSE OVERUREN Wagtmans r-\ li i Drie onbekenden op doping betrapt had te dikke benen Dertig minuten voorsprong op TOURRAPPORT nummer twee Spanjaarde slachtoffer ernstige valpartijen TWEE DODEN NA BOTSING VAN AUTO TEGEN BOOM RESULTATEN MAANDAG 7 JULI 1 (Vervolg van de eerste sportpagina) Dit alles vernemende zal men zich af vragen: wat rest er dan nog aan tegen stand voor Merckx? Wel, ook de opposi tie heeft duidelijk haar posities in genomen. Alle vette happen weg TEN EERSTE: de Franse ploeg var Geminiani (Jan Janssen). Nu Merckx voor de groene trui zijn steun aai Vlaeaninok heeft toegezegd (een groene trui waarop ook Jan Janssen weer zinnen gezet heeft), kwam men tot de conclusie, dat alle vette happen verdeeld waren zonder dat zij mee aan de ruif mocht zitten. En dat heeft bij de Fransen veel kwaad bloed gezet. Janssen: „Ik heet geen Jan Janssen meer als Merckx deze Tour wint- Iedereen mag win behalve Merckx. Wat moeien beginnen in de criteriums als hij wint? Merokx vraagt nu al 60.000 Belgische franc (ongeveer 4200 gulden) startgeld. En na zijn Tourzege zal dat nog veel meer worden. Het gevolg daarvan is, dat andere vedetten voor een aalmoes moeten gaan rijden. En dat natuurlijk niet- Dat maakt TEN TWEEDE: De Italiaanse ploeg van Gimondi. Nu Gimondi 'n „verrader" in eigen huis heeft, is het al heel moeilijk voor hem een verrassingstactiek te voerenGimondi moet mentaal aan geslagen zijn bij deze wetenschap en door de winst die Merckx nu al heeft. De vraag is of de Italiaan nog wel de moed kan opbrengen voor een tegen aanval. Gegist en gegist TEN DERDE: de Franse ploeg van Pingeon- Het is voor iedereen onbegrij pelijk, dat Pingeon niet met Merckx is mee gegaan, toen deze zijn (voorlopig beslissende) aanval deed. Men heeft gegist en gegist en de enige mogelijkheid die men eruit kan destilleren is, dat Pingeon die dag een slechte dag had en dat hij eenvoudig niet de macht bezat Merckx te volgen. Pingeons ploegmakker Braeke vertelt: „Ik denk dat Merckx ze allemaal op de moraal geklopt heeft", hetgeen vrij vertaald zoveel wil zeggen als: „Men had geen voldoende zelf vertrouwen met Merokx mee te gaan". Veldheer Merckx Zo is de situatie dus na negen dagen Tour de France. De man, die kwam om te winnen Eddy Merckx zal ook gaan winnen- Hij beweegt zich nu al als een veldheer in het peloton. En meer nog dan voor zijn macht op de fiets is men bevreesd voor zijn macht na de Tour. Want wie Merckx in de komende maanden tegen heeft, zal een karig belegde boterham verdienen. De vraag rijst of de Tour in sportief opzicht hierdoor geen steek in de rug krijgt Als Merckx wint, zal de sterkste man winnen. In dat opzicht behoeft er geen twijfel te bestaan. Maar het verrassende in het wedstrijdelement dreigt ermee te verdwijnen- In dat opzicht lijkt dep Tour een zekere dood te sterven. Felix Lévitan weet dat ook. De direoteur van de Tour wilde deze kwestie gisteravond in een televisie-uitzending ter discussie stellen. Maar helaas ging die niet door. Het enige waarop men nu nog kan hopen is op een coup van Pingeon of' Gimondi- Van Raymond Poulidor behoeft men niets te verwachten. De Fransman heeft zijn koers duidelijk afgestemd om als eerste Fransman in Parijs te eindigen. Het ontbreekt hem zoals ook in an dere jaren aan initiatief. Poulidor, gaat zoals hü zijn hele carrière deed, slechts mee met anderen. De Fransen wel te verstaan. En ook dat speelt Merckx in de kaart- THONON-LES-BAINS Na negen dagen Tour de France weet Rini Wagtmans (die van zichzelt zegt: „lk ben als onbetekenend manneke naar de ronde gekomen. Door allerlei oorzaken kon ik bij de profs nog geen grote uitslagen maken"), dat zijn marktwaarde aan het stijgen is. Zaterdagavond, in het sjieke Grand Hotel van 't mondaine vakantieoord Divonne-les-Bains, hebben de leiders van Faema (via Chiacotto) en Molteni (Albani) gi-ote bedragen vóór hem geboden. Verder beloofde Eddy Merckx, dat hij Rini Wagtmans een serie niet onbelangrijke contracten in België zal bezorgen. „Want", zei Merckx, „ofschoon Wagtmans natuurlijk in eerste instantie zijn eigen kans wil bewaren, heeft hij mij in de rit naar de Ballon d'Alsace met krachtsinspanning gesteund. Dat zal ik belonen." Rini Wagtmans hoort er dus, na negen dagen Tour, bij. Wat die verleidelijke aanbiedingen van buitenlandse merken betreft: Wagtmans' ploegleider Ton Vissers heeft Chiacotto en Albani' vriendelijk en zeer beslist kenbaar gemaakt, dat ze hun hoop gerust mogen opgeven. ..Het contract van Rini loopt weliswaar aan het eind van dit seizoen af, maar we hebben nog een jaar optie op hem', aldus Vissers. Rini Wagtmans zelf: „Als het er op aan komt, blijf ik het liefst waar ik nu zit. Ik heb het er goed naar mijn zin; dus waarom zou ik veranderen? Bovendien ben ik er uit verhalen van bijvoorbeeld Kees Haast wel achter, dat het bij een buitenlandse firma vaak zo is, dat je je niet ongelukkig hoeft te voelen in een Nederlandse ploeg. Voorwaarde is natuurlijk wel, dat mijn huidige werkgever me dan evenveel betaald als anderen willen doen. Tenslotte ben ik beroepsrenner. Het gaat om de poen. Voor de Tour heb ik over dit punt met de directie gesproken. Men weet dus wat iik wil".. Niet lummelen Behalve het vooruitzicht - van een waarschijnlijk aantrekkelijke opslag voor het volgende jaar, leeft Rini Wagtmans met het prettige'idee, dat hij na de Tour geld kan verdienen jn de'triteriums.-'- Eddy Merckx. straks de machtigste man bij de organisa toren, zegde het toe. „Er zijn er die vonden, dat ik niet verstandig deed door flink kop mee te doen toen we naar de Ballon d'Alsace gingen. Maar-het was 'het beste dat ik kon doen. Als het erop aan was gekomen had Eddy mij, Altig, De Vlaeminok en Galera niet nodig gehad. Hij reed sterk genoeg, dat zag ik. Waarom zou ik dan gaan lummelen. Nu heb ik een beetje naam opgebouwd en Eddy spreekt vol lof over me, dat is ook geweldige publiciteit. Die heb je als jonge renner nodig"- Voorbarige schrijvers Op het tafeltje naast zijn bed ligt post. Veel post. Van supporters uit Sint-Willebrord en wijde omgeving. Ze voorspellen hem een grandioze Tour, maar Rini Wagtmans vindt de briefschrijvers - te voorbarig. „Ze bedoelen het natuurlijk goed en ik waardeer dat ze meeleven. Dit soort prognoses is echter wat overdreven. De Torn- duurt nog lang. Er kan van alles gebeuren, dat weten we allemaal. Uit de kleine Tour ken ik de meeste grote bergen, dus ze hoeven mij niks wijs te maken over wat ik nog voor de boeg heb. Ik zie de komende etappes overigens niet met zorg tegemoet, want ik voel me fris". Een niet onbelangrijk aandeel in die perfecte conditie levert de enorme eetlust van Rini Wagtmans, die vol lof is over de Franse keuken, waar men toch wel even aan moet wennen. Na iedere etappe nuttigt Rini Wagtmans een maaltijd meer dan zijn ploeggenoten en dat heeft natuurlijk ai tot de nodige hilariteit geleid- Boerenliam Meteen na de koers trekt Wagtmans een blikje vlees open, reept met een groot mes in 'n reusachtige boerenham die hij van huis meenam, drinkt bouillon en neemt tot slot een portie vis. Enkele uren daarna begint hij aan zijn tweede menu, soep, groenten, vlees_ en kaas. „Thuis", licht Wagtmans toe, „begin ik met een ontbijt van acht boterhammen met eieren, 's middags weer acht sneden brood met veel vlees en 's avonds een flinke harp warm eten. Hier in Frankrijk krijg je wel veel gangen, maar de hoeveelheden zijn minimaal- Dus moet ik met mijn gewoonte wel een .keer meer aan tafel". THONON LES BAINS De Tour karavaan kreeg uit België droevig nieuws. Daar is George Ronsse, in vroegere jaren een befaamd wielrenner, overleden. Rons se volgde de laatste jaren als chauffeur van de Belgische televisie de Tour, na dat hü eerst twee jaar ploegleider van de Belgische landenequipe was geweest. George Ronsse kon dit jaar niet met de Tour mee omdat hij getroffen werd Goor een hartaanval. Hij werd de vorige week in een ziekenhuis te Brussel ongenomen waar hij dit weekend overleed. Ronsse werd twee keer wereldkam pioen op de weg. Hij won ook twee keer ParijsRoubaix en werd Belgisch kam pioen op de weg. Hij fungeerde verder nog als gangmaker. Ronsse (63) hoopte op de wielerbaan van Antwerpen, waar in augustus a.s. de wereldkampioenschappen worden gehou den, met Theo Verschueren wereldkam pioen stayeren te worden. Daarmee wilde hij zijn spqrtieve carrière afsluiten. Ronsse zou dan vijftig jaar in de wielersport zijn geweest. Helaas was het hem niet vergund dit nog mee te makèn. Agostinho in moeilijkheden THONON LES BAINS Joaquin Agostinho zit een beetje in moeilijkhe den. Voor de Tour begon, schreef hij in voor de Ronde van Portugal en nu, na de successen van de eerste dagen, komen de managers met contracten voor crite riums die gelijktijdig plaatsvinden. Aan de ene kant wil Joaquin dolgraag voor eigen publiek rijdèn, aan de andere kant trekken hem de bedragen, die hij in die-- zelfde periode per koers kan krijgen en welke sommen tussen de 1200 en 1500 gulden bedragen. „Ik denk wel dat ik het laatste kies, maar "dan zal ik toch van mijn verplichtingen in Portugal ontslagen moeten worden", aldus Agostinho. Massale eindsprint Sparta DEN HAAG De wekelijkse wieler wedstrijd van Sparta, die. ook gisteren in het Zuiderpark werd gehouden, ein digde bij de A-klassers met een massale eindspurt, waarin J. van Rijswijk als eerste over de streep ging, 2. J. Wenne- kes. 3. L. van der Tooien, 4. J. Zonne veld, 5. C. Veereschild. B-klassers: 1. J. Borsboom, 2. H. van Wijk, 3. H Be rends. Veteranen: 1. P. Bazuin. 2. I,. Houtzager. 3. B. van der Laan de Vries. Junioren A 1. J. Romswinkel, 2. E. van Aalten, 3. J. van Wijk. Junioren B: 1 R Swankhuizen. Junioren C: 1. W. Pas sier. Junioren D: 1. T. Kloosterman. THONON-LES-BAINS Met een ver schil van 2 seconden op Rudi Altig be wees gele-truidrager Merckx andermaal zün vcelzüdigheid en benadrukte opnieuw z(jn precieze bedoelingen. Op het als een biljartlaken zo gladde circuit van Diron- ne-Les-Bains, waar wel wat wind stond, kwam de Belg tot het opzienbarende gemiddelde van 49 km en 606 meter. Hü sloeg zün grote slag in het eerste deel van de tüdrït, toen hü na een indruk wekkende start 7 seconden voor la Rudi Altig. Omgekeerd, reed de Duitser liet tweede stuk harder dan het eerste en hü maakte 5 seconden verlies Voor één van de grootste verrassingen in deze rit tegen het horloge zorgde Feli ce Gimondi, die bij het opnemen va tussentijd als derde naar voren kwam. Daarna kreeg de Italiaan echter een ge weldige inzinking en hij eindigde ten slotte op de dertiende plaats. Opvallend, voor de Nederlanders dan, was het i-ijden van Leen Poortvliet die in Roubaix al blijk had gegeven van zijn mogelijkheden in een tijdrit. Poortvliet deed over de af stand slechts 2,5 seconde langer dan Jan Janssen en belandde daarmee op de tien de plaats. Ietwat tegenvallend was de uitslag Rini Wagtmans, die zestiende werd daarmee enkele plaatsen in het klasse ment verspeelde om ze overigens later op de dag weer goed te maken. „De eerste drie kilometer", zei hij, „kwam ik niet op gang. Ik had last van dikke benen'" Een zeer bevredigende plaats bereikte ook Eddy Beugels. Hij werd dertiende. „Er dan te bedenken", mopperde de Limbur ger, „dat mijn ploegleider niet eens spe ciale voorzieningen wilde nemen. Hf vond dat blijkbaar niet belangrijk. Ik moest met een versnelling 53 maal 13 rijden, waardoor constant mijn ketting scheef zat. Het scheelde me zeker 4 seconden". Lange solorit De etappe van zaterdag tussen Belfort en Divonne-Les-Bains werd beheerst door een lange solorit van de Spanjaard Mariano Diaz. Hij demarreerde na 53 km en liep uit tot 11.50 minuten. Toen eerst kwam een reactie van voornamelijk Rini Wagtmans, die wel zes keer probeerde zich af te scheiden. In de afdaling de Col de la Faucil, net nadat Wagtmans lekke band had gekregen en Eef Dol- i hem onmiddellijk zijn wiel gaf, deed Wagtmans opnieuw een poging. Dolman vertelde: „Hij had in een ommezien mijn wiel in zijn fiets gezet en daarna reed hij ongelooflijk snel langs het peloton. Toen ik achteraan sloot zag ik hem al niet meer." Vëchten tegén peloton Zo kwam het dat Wagtmans met aan zijn wiel gekleefd de Spanjaard Momene (ploegmakker van de ontsnapte Diaz) een voorsprong kon nemen. Even dreigde die teniet gedaan te worden omdat het peloton Wagtmans, die per slot van reke ning goed geklasseerd staat, niet zo maar wilde laten gaan. Wagtmans: „Weet je wat ik ttoen heb gedaan? Ik zag dat ze naderden en toen ben ik rechtop gaan zitten. Iedereen dacht natuurlijk dat ik mijn poging staakte, maar ik bleef stevig doortrappen. En daarop werd het ver schil weer groter." Omdat Momene niet op kop wilde ko en moest Wagtmans vechten tegen het peloton. Zo had hij bij de finish slechts negen seconden winst over. Niet veel, 1 toen genoeg om drie plaatsen in het algemeen klassement op te schuiven. Grote neuzen THONON LES BAINS Tot een van de opvallendste equipes behoort die van Peugeot. Niet zozeer door hun prestaties buiten de ene dag dat Letort de gele trui droeg was er verder geen succes dan wel door de opvallende verschijning de start. Roger Pingeon, Ferdinand Braeke, en André Baysierre hebben na- fnelijk alle drie zo'n geweldige heus, dat zich temidden van hun collega's dui delijk onderscheiden. THONON-LES-BAINS Er zün bü de in deze Tour gehouden anti-dopingscon- troles drie renners betrapt op het gebruik van stimulerende middelen. Tourdokter Dumas wilde nog geen namen bekend maken. De renners, van wie er al een paar contra-expertise aan te vragen. r huis zün, krijgen eerst gelegenheid t Daardoor zal het nog wel enige dagen, misschien zelfs enige weken duren alvorens de namen van de betrokkenen worden vrijgegeven. Want nadat zij de Tourleiding hebben bericht, dat zq een contra-expertise wensen, gaat het tweede flesje urine naar het laboratorium van Gent of Rome. Dokter Dumas maakt wel ernst van de anti-dopingscontroles. Zaterdag moest Rini Wagtmans (als derde geëindigd) verschijnen omdat het lot had beslist dat de drie eersten van de etappe ter controle moesten komen. Wagtmans had op de arm een puistje. Dumas vroeg: „Is dat van een injectie?". Wagtmans: „Hoe komt u erbij?". Daarop haalde Dumas een vergrootglas en bekeek het puistje zorgvuldig. „Alles is in orde", deelde hij Rini mee. Deze antwoordde: „Dat zal ik denken" Wagtmans onderwerpt zich altijd zeer gewillig aan de onderzoeken. Dat kon men zaterdagavond met zeggen van de Spanjaarden Diaz en Momene. Zij aarzelden en Zolang zelfs, dat dokter Dumas mompelde: „We zullen Zevende etappe it enen 7 seconden; 2. Jose Moment Machain) 6.15.00; 3. Rini Wagtmans Vissers» 6.15.03; 4. Lopez Rodriguez Machain) 6.15.14... 5. Dancelli (It. 6. Van Neste (Belg., Cools) z.t.; (It., Driessens) z.t.; 8. Zandegu (It., i) z.t.; 9. Van den Berghe (Belg., Drie z.t.; 10, Janssen (Ned., Geminiani) 6.15.1 Abrahamian (Fr., Stablinski); 12. I minck (Belg., Schottr - - Jellor (Fr., Geminiani); 15. Plaud) (Belg.. Schotte); 16. Dumi - (Belg., Cools); 18 iviasea.ro top., i^angarica); 19. Van der Flaei (Belg., Vissers); 20. Sweerts (Belg., Dries sens); 21. Lazcano (Sp„ Langarica); 22. Bodii (Fr., Caput); 23. Aimar (Fr., Geminiani); 24 Polidori (It., Albani); 25. De Boever (Belg. Merckx (Belg., Driessens); 30 I., Pezzi); 39. Poulidor (Fr., ":ngon (Fr., Plaud) (Nec t (Ned., Vis Plaud) alien 6.15.14; 85. 88. tvliet (Ned., (Ned., Vissers) Eerste gedeelte achtste etappe De uitslag van het eerste deel van de ichtste etappe, een individuele tijdrit te Did.. Pezzi) 10.40 (Lux., Albani) 10.57.59 9. Janssen Geminiani) 10.58.40; 10. Poortvliet Vissers) 11.01.18; 11. Vianelli (It., Al- L.01.26; 12. Van Springel (Belg., Cools) -13. Gimondi (lt., Pezzi) u.04.97; 14. lica) 11.08.98; 18. Zandegu (It., Pezzi) 11.09.30; 19. Santamaria (Sp„ Machain) 11.10.18; 20. Galdos (Sp„ Langarica) 11.12.80; 21. Aimar (Fr., Geminiani) 11.13.16: 22. David (Belg., Schotte) 11.17.35; 23. W. In 't Ven (Belg., Cools) 11.18.35; 24. Van Neste (Belg., Cools) jj j" 57; 25. Gabica (Sp., Machain) 11.19.37; 38. ;ens (Ned., Plaud) 11.31.82; 61. Dolman (Ned., Vissers) 11.54.85; 70. Van der Flaes (Belg., Vissers) 12.01.80: 93. Ottcnbros (Ned., Vissers) 12.22.57; 110. Haast (Ned., Vissers) 12.36.62 Tweede gedeelte achtste etappe Dancelli (It., Albani) de 136.5 km lp 3 10 min. 46 sec.2. Candarins (Sp.. Lan garica) 3.30.50; 3. Wagtmans (Ned.. Vissers) 1; 4. Basso (It., Albani) 3.32.42; 5. De nlnck (Belg., Schotte) 3.32.42; 6. Zandegu agne); 21. Masc Paganet (Fr. Aimar (Fr.. Geminiani); 25. (Fr., Plaud) en 29. Merckx (Belg., I "g (W.-Dld., Pezzi) 3.32.42 Vissers) s 93. Ottenbros (N tvliet (Ncd., Viss gels (Ned., Magne) 3. t (Ned., Vissers) Algemeen klassement algemeen klassement na de achtste BAD MARIENBERG Fedor den Her tog heerst in de Ronde van Rünland- Palts als een vorst. Na zün vüf overwin ningen in de voorgaande etappes maakte Den Hertog zaterdag in de zesde rit het halve dozün vol en ook in de gisteren ge reden 31 kilometer lange tüdrit, de ze vende etappe, was Fedor den Hertog on genaakbaar. Hü won in Bad Marienberg deze zevende rit met ruim één minuut voorsprong op de Westduitser Becker. Het algemeen klassement luidt: 1. Den Hertog (Ned) 22.00.07, 2. Troche (W-Dld) op 29.15, 3. Knab (W-Dld) op 32.19, 4. Van Katwijk (N) op 40.32, 5. Tschan (W-Dld) op 41.28, 20. Van der Leeuw (N) op L08.01, 25. Hoekstra (N) op 1.21.37. De Nederlandse amateur Jan Jansen is gisteren in Boekarest bij baanwedstrij- den om de beker van de stad Boekarest bij de sprint als tweede geëindigd. Hij werd in de. finale verslagen door de Rus Omar Palchadze, die voor de laatste 200 meter 11,9 seconden nodig had. Derde werd de Roemeen Soare. In de ploegachtervolging eindigde Ne derland op de vierde en laatste plaats met een tijd van 5 minuten en 3.4 sec. Roemenië won in 4.48.0. Ook in de Ita liaanse achtervolging werd Nederland vierde. Drie overwinningen Jansen en Loeveseijn zegevierden met de tandem. Zij behaalden drie overwin ningen. Oost-Duitsland won twee keer. Anton Werner was het sterkst op de in dividuele achtervolging met 5.08.1. Een afvalrace was voor Arie Moret, die de Denen Nielsen en Zangenberg achter zich hield. Twintigduizend toeschouwers De Nederlander Henk Nieuwkamp heeft gisteren voor 20.000 toeschouwers een in ternationale wegwedstrijd voor amateurs om de grote prijs van Gelsenkirchen ge wonnen. Nieuwkamp legde de 115 kilo meter af in 2 uur 43 min. 55 sec. In de eindsprint toonde hij zich de snelste van een groepje van zestien renners. Fred Niemeyer werd met een achterstand van tien centimeter tweede. Nederland won met 34 punten het landenklassement vóór West-Duitsland, dat 31 punten vergaarde. Peter Post heeft gistermiddag in hel Belgische Hoogstraten een wegwedstrijd voor profs gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint van de 190 kilometer lange wedstrijd de Belg Hosiers met een halve lengte. De tijd van Post was 4 uur en 24 minuten. Henk Nijdam bezette de 28sle Spartajeugd streed om titels DEN HAAG Jonge wielrenners van de RRC Sparta hebben een verbeten strijd geleverd om de jeugdkampioen schappen over lange afstand. Bij de A- klassers namen twee renners: W. Zeelen- berg en E. de Pauw een ruime v sprong op het grote peleton, waarn; sterkere eindspurt van Wim Zeelenberg tenslotte het begeerd kampioenschap op leverde, 2. E, de Pauw, 3. .1. van Wijk, 4. W. Starrenburg. B-klasse: 1. J. Herwerden, 2. M. Havik, 3. W. Dijkstra, 4. R, Swanhuizen. C-klasse: 1. E. Strik, 2. H. van Rossem, 3. R. Boog. D-klasse: LR. van Herwerden, 2. J. van Rossem, 3. W. Passier. E-klasse: 1. T. Klooster man, 2. J, van Daalen, 3. P» Koayman. De Vlaeminck (Belg.) Uitvallers Ook zijn landgt Ballon d'Alsace door ploeg- iewusteloos na een valpartij, heeft opgegeven, onio Gomez del beminnelijkst Premies r de strijdlustigste renner ging aan Dancelli, deze eer ging de Spanjaard Diaz. De Frans- mont kreeg de premie van de renner, de Italiaan Vianelli idse ploeg heeft dit weekend lertiende plaats 105.-gulden. In istermorgen won Poortvliet met s plaats 45.- gulden en Wagtmans ie Flaes als twaalfde a everde het weekend dus le totale verdienste .517.25 komt, plus dan Boetes den hun rugnumm n, De Vlaeminck en ssen en Beugels had- niet goed opgespeld, naast 30. strafseeor gestraft werd de Span ïuez die drinken aannam toegestaan. Hij TI-IONEN LES BAINS Deze wordt gemarkeerd door ernstig partijen, waarvan vooral de Spanja tot nog toe het slachtoffer zijn. Na de afdaling van de Col de la Sc (vijfde efappe) Gonzalez zijn gezicl minkte toen hij tegen het wegdek en nadat zijn landgenoot Oca na ee later zijn kaak bij een val ontwr was het zaterdag de beurt i del Moral. In de afdaling van de Col c had Gomez del Moral enige bidons ken gehaald en hij was juist bezi: in zijn zakken te stoppen, toen hij Leen Poortvliet botste. Poortvlie zich nog op de fiets houden, i Spanjaard verloor het evenwicl werd bij de val ernstig gewon moest met spoed naar het ziekenh Pontarlier worden overgebracht. Een dag later verloren de Spanja opnieuw een man: Luis Ocana, die i kaakblessure met een onvoorst moed was blijven doorgaan, de haalde en de volgende dag v Gisteren echter kon hij niet meer zeventig kilometer kreeg hij dige inzinking, moest door pi op alle manieren geholpen word; stapte tenslotte af. „De pijn", in de ambulancewagen, „werd erger. Ik voelde me in iedere kilo zwakker worden. Dit is een afschuw tegenslag voor me. Het hele seizoen de ik af op de Tour de France". Indiaan op oorlogspad Als men z'n ogen in het pelot kost geeft, ziet men vele coureur schaafwonden aan armen en bene teken dat er legio valpartijen h plaatsgehad. Gerben Karstens, wonden al weer de goede kant op lijkt wel op e^n Indiaan die op c pad is. Daaraan is het rode jodduii vreemd. En bij het legertje gewoni zaterdag ook Kees Haast gevoegd. je", die druk doende was het pelotot de ontsnapte Rini Wagtmans af te men, vertoefde daardoor iji de ronde op de paardenbaan van D les Bains nog in het voorste gelid. „1 dacht Kees, „laat ik een keer ten, alle tientjes tellen mee". Maar viel een renner voor hem en Ha: kelde erover. Hij bloedde aan ar benen. Maar dat kon hem niet i digen. „Het is wel eens erger gej luidde zijn lakonieke commentaar. Niettemin zag het er v< 's avonds, erger uit dan men had. De dokter had geconstateerd waarschijnlijk ,'n spiertje in zijn Ju béeri gescheurd wasi Soigneuv Wagtmans legde zaterdagavond ijszalc op-het zere been. -LEIDSCHENDAM Door vermoede lijk te hoge snelheid vloog zondagmor gen omstreeks 7 uur om de rotonde Leidschendam van rijksweg 4A een sta- tionskar bestuurd door de 36-jarige C.- uit Amsterdam over de kop geslagen. Hierdoor vloog de achterdeur var wagen open, waardoor drie inzittenden ei-uit geslingerd werden. Het 9-jarige zoontje Hendrik Glenn Wilco Claver werd op slag gedood. De echtegenotc de bestuurder, de 36-jarige mevrouw C„ haar broer de 23-jarige heer P. L. A. uit Paramaribo en een logeetje, de 14- jarige Ingrid I. uit Paramaribo moesten een lichte hersenschudding in ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg Op de weg Bergen op Zoom-Vlissin- ■n is de 27-jarige A. de Block uit Mid delburg verongelukt. Hij haalde met zijn auto een voor hem rijdende auto met caravan in en vloog daarna uit de bocht. De wagen vloog in brand en de bestuur der kwam in de- vlammen om. Een ongeluk in Harderwijk heeft het ven gekost aan de 29-jarige G. Jansen uit Ermelo. Hij was met zijn auto door onbekende oorzaak op de linker weghelft gekomen, kwam in aanraking mei tegenligger en sloeg vervolgens te pletter tegen een boom. In Diepenveen is een personenauto met twee inzittenden uit de bocht gevlogen tegen een boom gereden. Beide inzitten den zijn ter plaatse overleden. De. slacht offers zijr.: de 20-jarige J. H. J. Fedor den Hertog blijft in de Ronde van Rijnland-Palts heersen als een Vissers naar dopingcontrole THONON LES BAINS Voor het eerst in deze Tour zijn de renners die naar de dopingcontrole moesten, aangewezen door het lot. Uit. de doos met rugnummers kwamen Fontanelli, Matignon en Bouloux als degenen die bij de dokter dienden te verschijnen. Daar zat ook. Ton Vissers, de Nederlander bij ploegleider, die eerder verklaarde dat hij het toezicht zou wei geren maar die nu toch van gedachten veranderd is. Rinus Toet wint in eindspurt RIJSWIJK Op het parcour in de Rijswijkse Plaspoelpolder reden de le den van De Spartaan gisteren weer een wedstrijd over 45 kilometer. Twee deel nemers: R. Toet en A. Gezel, slaagden er in uit het peloton weg te vluchten, waarna Rinus Toet de race door een snellere eindspurt op zijn naam bracht. Derde werd W. van Leeuwen, 4. R. Moes, 5. R. ten Hagen. Nieuwelingen: 1. J. van 't Leven, 2. G. de Groot, 3. F. Jordan. Veteranen: 1. W. Knoester, 2. K. Takx, 3. W. Groeneveld. Aspiranten A: 1. M. Koman, 2. A. Adema, 3. L. Jansen. Aspiranten B: 1. R. van Horik, 2. W. de Groot. Aspiranten C: 1. A. van Kuyen, 2. R. van der Berg. Aspiranten D: 1. W. Kettenis, 2. K. Takx jr. Zondag zet De Spartaan de reeks wed strijden in de Plaspoelpolder voort met een ontmoeting tussen wielrenners van vijf verenigingen; De Spartaan, De Kampioen, Sparta, Hollandia en West- j land WH Vooruit. In Nieuwendorp (Z) is een scooterberijder door een auto den en ter plaatse overleden. De terbestuurder, de 17-jarige Jac. Westeind uit Groningen, kreeg geeri rang van een personenauto. In Steen wijk is een zestienjarige gen bij een verkeersongeluk ven gekomen. De jongen, Willem kers Fzn. uit Nijenskerk, reed vana erf van de ouderlijke woning met bromfiets de provinciale weg op e aangereden door een personenauto. In Teuge (gem. Voorts) is een sonenauto met zeven inzittenden t een boom gebotst. De 56-jarige r Verstege-IJling uit Almelo werd hi gedood. De 17-jarige bromfietser P. Kooistr Harkepiaopeinde is in het acaden ziekenhuis te Groningen overleden de zware hoofdwonden die hij eerde de avond opliep bij een botsing fnet bestelauto. Joke v. d. Stelt lie; 800 m in 2.09.9 mi DEN HAAG Joke van der Stelt, talentvolle Spartaanmeisje, heeft termiddag een uitstekende tijd gel! op de 800 mtr. dames. Zij legde de» stand op de sintelbaan van de Laan Poot af in 2.0.9 min. De regionale letiekwedstrljden, die door „F~ werden georganiseerd, leverde ook ces op voor Holland-atleet M. Ance die het nummer 1500 mtr. jongens B in een tijd van 4.33 min. Bram Kei van de Bataven liep zich op de 4 horden heren A in één race vai naar de A-klasse. Hij legde de 400 af in 57.3 sec. APELDOORN Henk Krediet i terdag in Apeldoorn Nederlands 1 pioen moderne vijfkamp geworden bracht het nationale record op een taal van 4939 punten. Het oude r# stond met 4935 op naam van Hans! ben, de kampioen van het vorig jaar, dit keer met 4823 punten de 2de pl bezette. De derde plaats ging naar Jelle Nimwegen met een totaal van 4738 Dit drietal zal de Nederlai equipe voor het wereldkampioene (Middelburg kampioen)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10