CeidbeSoti/fca/nt Regering van Rumor staat te wankelen g Nenni legt functies neer Driemanschap benoemd voor Nijmeegse universiteit Geslaagde studenten moeten eerste studiejaar overdoen „Gelegenheid tot informeel gesprek Bisschoppen: ook priesters in Chur Indonesië Studenten 1+ bestelt verstoren vergadering iendships senaat Nieu we partij van Duhamel „Rhodesische tabak naar O.-Duitsland Studenten achtervolgden senaat Ondergronds ziekenhuis in Tay Ninh FRISBEERAGE GAAT WEREED VEROVEREN PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Herucr ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) ZATERDAG 5 JULI 1969 VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige wind tussen noordwest en zuidwest. Gematigde temperaturen. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.791 ROME (Reutcr-AP) Italië staat aan de vooravond van een kabinetscrisis. Als gevolg van een scheuring in de socialistische partij hebben de gematigde socialistische ministers en staatssecretarissen, alsmede minister van Buiten landse Zaken Nenni, hun ontslag aangeboden. Dit betekent een ingrijpende verstoring in het moeilijke evenwicht van Rumors kabinet. Rumor kan overgaan tot een ingrijpende reorganisatie, maar dit betekent vrijwel zeker de val van zijn regering. breuk geleid, met als kernpunt: al dan niet samenwerking met de communisten. Behalve dat wordt Italië nog geteisterd door stakingen en onlusten. Terwijl in Turijn de puinhopen, veroox"Zaakt door de ergste onlusten van de laatste jaren, wqrden opgeruimd, braken gisteren sta kingen uit bij het ondergrondse vervoer in Milaan en bij de Italiaanse radio. In Rome hebben de vuilophalers en straat vegers een driedaagse staking aangekon digd, die op 11 juli moet beginnen. UTRECHT (ANP) Aan de enige fa culteit der diergeneeskunde die Neder land telt en die in de rijksuniversiteit van Utrecht functioneert, zijn wederom ernstige moeilijkheden ontslaan over exa mens en de toelating van studenten in hel komende studiejaar, dat in septem ber begint. Het faculteitsbestuur heeft vandaag ruim dertig geslaagden voor het C 1-c men (propadeutisch) laten weten dat zij worden geacht hun eerste studiejaar Ie herhalen, ofschoon de studenten grote delen van het inmiddels gewijzigde cur riculum hebben bestudeerd en juist zijn geslaagd. De studenten kunnen daarom ook niet meer zakken voor de propae- deuse, die hen nu in het vooruitzicht is gesteld en die hen volkomen onbegrijpe lijk voorkomt. Volgens de faculleitsmededeling kun nen de geslaagden niet tot de praktica van het tweede studiejaar worden toe gelaten wegens personeelgebrek, tenzij „voor 1 september 1969 door aanvullende maatregelen van de minister en cura toren een betere regeling voor u kan worden getroffen." UTRECHT (KNP) De Neder landse bisschoppen zijn bereid met ander bisschoppen in Chur het verzoek van groepen van priesters uit verschillende landen te bespreken om via vertegenwoordigers tc kunnen deelnemen aan de studiecon ferentie van Europese bisschop pen in Chur. i- Dit wordt medegedeeld in een bekendmaking van het secre tariaat van de Nederlandse bis schoppenconferentie. Daarin wordt voorts gezegd, dat het samenkomen van de bisschop pen uit verschillende landen in Chur belangrijk is, hoewel deze bijeenkomst niet in de eerste plaats de bedoeling heeft om lot beslissingen te komen. „Er is", aldus de bekendmaking, „veel gelegenheid tot infor mele besprekingen; men leert eikaars mening kennen en men komt wellicht tot een gemeen schappelijke visie. Dit zou voor de aanstaande bisschoppensy node in oktober van groot nut kunnen zijn." In de bekendmaking staat ver der, dat de Nederlandse bis schoppen weten, dat velen in Nederland, zowel pristers als leken, veel van de bijeenkomst in Chur verwachten, met name schillende landen is. Voorts zul- wat betreft het celibaat. „De len zij met hun collega's over- Nederlandse bisschoppen", al- leggen, welke maatregelen ge- dus de bekendmaking, "zullen nomen kunnen worden en langs In overeenstemming met de welke weg." In de bekendma- het pastoraal i cilie en hun uitspraak op het priesterberaad in Noordwijker- hout deze gelegenheid benut ten om na te gaan hoe de situ atie op dit punt in de ver- king wordt gesteld, dat een dergelijk perspectief niet alle verwachtingen vervult, aange zien de bijeenkomst in Chur niet anders „dan een begin punt kan zijn." De gematigde socialistische leiders die hun ontslag hebben aangeboden zijn: r Tanassi (tevens de leider van deze groep), Lupis en Preti. Nenni zelf heeft boven dien het voorzitterschap van de partij neergelegd. Een reeks van persoonlijke en ideologische geschillen heeft tot de NJ j S1NGAPOERE (AP) De Insoncsischi boe weerbericht nok luidt..... ,"W in d rmoagn WC bent u (Van correspondent PARIJS (AFP) Frankrijk heeft sinds gisteren een nieuwe politieke par tij partij. Op initiatief van Jacques Duhamel (45), oud-voorzitter van de p lementaire groepering, „vooruitgang moderne democratie", is het „centrnm voor democratie en vooruitgang" opge- De nieuwe politieke groepering wordt de derde partij in 't parlement, die de regering-Pompidou steunt. Onder presi dent De Gaulle bestond de regerings meerderheid in het parlement uit gaul listen en de onafhankelijke republieke van Giscard d'Estaing. Deze vergroting van de regerings meerderheid in het parlement is het ge volg van de „politiek van openheid" van president Pompidou, die drie centrum ministers in zijn kabinet heeft genomen. Duhamel zelf is minister van Landbouw. LONDEN (AP) Het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft inlichtingen dat het Cypriotische schip Goodwill met een lading van duizend ton Rhodesischc tabak op weg is naar de Oostduitse haven Rostock. Het 1.395 ton grote vrachtschip, dat gecharterd is door een Deense firma, is op 31 mei uit de havenstad Beira in Mo zambique vertrokken. De waarde van de lading wordt op 5000.000 dollar geschat. Volgens Britse zegslieden wordt er dooi de Afrikaanse en Aziatische landen hef tige druk op Moskou uitgeoefend om er voor te zorgen dat Oost-Duitsland het schip de toegang weigert. Oost-Duitsland heeft ontkend iets te maken te hebben met da Goodwill. Dode ontvoerd in Napels NAPELS (Reuter) Nauwelijks had in een Napolitaans ziekenhuis de 45-ja- rige Mario Uccicro de laatste adem uit geblazen of acht familieleden wikkelden hem in een laken en maakten zich ij lings met hein uit de voeten, nagezeten door schreeuwend ziekenhuispersoneel. De ontvoerders wonnen de race, zetten het lijk in een van de twee wachtende auto's en verdwenen in een stofwolk, na dat zij de portier nog een rake tik had den verkocht. Toen de politie bij de wo ning van de gestorvene kwam, lag hij keurig opgebaard, omringd door rouwen de familie en vrienden. De ontvoerders waren nergens te bekennen. Het is de vijfde maal in vier jaar tijd dat in Na- Pels een lijk ontvoerd wordt. De fa milie wil voorkomen dat het ziekenhuis een begrafenisonderneming inschakelt, die voor het transport een enorm be drag in rekening brengt. NIJMEGEN Ongeveer zeventig stu denten van de katholieke universiteit te Nijmegen zijn gisteren rond twaalf uur binnengedrongen in een zaal van de aula de Wilhelminasingel, waar de Se naat een besloten vergadering hield over de opvolging van de secretaris van de Senaat en de vroegere rector-magnificus prof. Van Wijnbergen door ceo college an drie rectores. De voorzitter van de vergadering, prof. Duynstee, die als waarnemend rector- magnificus fungeert, schorste daarop on middellijk de vergadering. De hoogleraren verlieten de aula door ïn achterdeur, om even later in twee bussen te stappen om elders verder te vergadren. Enkele studenten probeerden het wegrijden onmogelijk te maken, door de bus op het wegdek te gaan lig gen. Zij werden door de in grote getale aanwezige politie weggesleept. De politie niet verhinderen, dat de studenten :en wilde achtervolging met enkele auto's toch de bussen wisten bij te hou den tot het geografisch instituut aan de Berg en Dalseweg, waar de vergadx-ing werd voortgezet. De politie hield hier het smalle toegangspad echter hermetisch gesloten. (AP) De Insoncsische luchtvaartmaatschappij, Garocda, heeft zestien vliegtuigen in Nederland en Ame rika besteld voor uitbreiding van haar diensten, in het bijzonder tussen Singa pore en Indonesië. Hel betreft hier veertien Fokker Friendships en twee DC 9 straaltoestel- len tot een gezamenlijk bedrag van meer dan 42 miljoen dollar (ruim 150 miljoen gulden) ter vervanging van de huidige vloot van 31 toestellen. Duynstee: Van Wijnbergen te politiek rrespondei NIJMEGEN De senaat van de Nij meegse universiteit heeft gistermiddag de drie hoogleraren aangewezen, die na het aftreden van prof. Van Wijnber gen gezamenlijk het rectoraat op zich zullen nemen. Het zijn de hoogleraren prof. mr. Van der Grinten, privaatrecht, prof. C. H. K. Kuyper. theologie en prof. dr. G. Brenninkmeijer, van de fa culteit der sociale wetenschappen. Deze laatste behoort tot degenen, rie het be leid van de afgetreden rector niet zon der meer hebben afgekeurd. De senaatsvergadering van gistermid dag (de laatste van dit studiejaar) werd gehouden in de aula aan de Wilhelmina singel en zou voor een gedeelte open baar zijn. Volgens een zeventigtal aan wezige studenten echter diende een po litieke aangelegenheid als de vervulling van het rectoraat ook in het openbaar te worden behandeld. Zij drongen daar op de vergaderzaal binnen, waarna de waarnemend rector, prof. Duynstee als voorzitter de vergadering schorste. Een zeventigtal studenten drongen rond 12.00 uur de aula binnen. Profes sor Duynstee schorste daarop onmid dellijk de vergadering. De hoogleraren verlieten de aula door een achterdeur, om even later in twee bussen te stap pen om eldei-s verder te vergaderen. En kele studenten probeerden het wegrijden onmogelijk te maken, door voor de bus op het wegdek te gaan liggen. Zij werden door de in groten getale aanwezige poli tie weggesleept. De politie kon niet ver hinderen. dat de studenten na een wilde achtervolging met enkele auto's toch de •n wisten bij te houden tot het geo grafisch instituut waar de vergadering werd voortgezet. De politie hield hier hel smalle loegangspad echter hermetisch Na afloop verklaarde prof. Duynstee, dat verdere openbaarheid deze verkla ring door de studenten zelf onmogelijk gemaakt. „Op deze manier maken het hele bestuur van de universiteit onmogelijk. De senaat wilde unaniem dat het gedeelte over de benoemingen be sloten zou zijn. Dit had voor de studen- De vrouw van wachtmeester Van der Berg uit Maarn heeft er van de ene op de andere dag plotseling een dochtertje bij. Woensdagavond vond mevrouw Van der Berg, die al drie kinderen heeft van 21, 19 en 17 jaar, de baby op het erf van de boswachterswoning. De politie is op zoek naar de moeder van'de vondeling, die het b'g haar pleegmoeder voorlopig goed naar haar zin heeft. Ventilatie niet aangezet: 1500 kuikens gestikt Van onze correspondent) W'ARMENHUIZEN Door een fa tale vergissing verloor de kippenfarm van dc heren Buiter en Hoogeboon in Warm- huizen in een klap vijftienhonderd kui kens. Eerder werd dit bedrijf ook al door zo'n tegenslag getroffen. Tijdens het repareren van 'n boot had de hr B. uit Obdam de ventilatie van deze kippenschuur uitgeschakeld en na het beëindigen van het werk vergeten aan te sluiten. Toen de eigenaar van de farm gistermorgen de kuikens zou gaan voe ren bleken er 1500 te zijn gestikt. De schade loopt in de duizenden. Vier maan- dqn terug werd dit bedrijf getroffen door een gasontploffing. De eigenaar, de heer Buiter liep toen brandwonden op waar van hij pas vier weken was genezen. ten voldoende moeten zijn. Maar zij blij ven toch acties ondernemen, wat wij ook doen, zij willen niet anders". Overigens had prof. Duynstee als „foi-mateür" eerst geprobeerd om prof. Van Wijnbergen in het driemanschap le krijgen. Deze weigerde echter omdat hij een nadere blijk van vertrouwen van de kant van de senaat onmisbaar achtte, hij weigerde ook als eenling het voorlo pige rectoraat op zich te nemen. Volgens prof. Duynstee was Van Wijn bergen als rector te politiek. Door dit driemanschap verwacht men, dat dit po litieke leiderschap onmogelijk is ge maakt. Deze figuur is tevens bedoeld om de tot standkoming van een nieuwe bestuursstructuur en een vruchtbaar overleg met de andere betrokkenen, zo veel mogelijk te bevorderen. KLM: veiligheid in lucht door actie niet verminderd DEN HAAG (ANP) Naar aanlei ding van de verkccrsleidersactie en de daardoor ontstane vertragingen op Sobip- I hol is ten onrechte de indruk gewekt dat ook de vliegveiligheid door deze actie zou zijn verminderd, zo verklaart de I KLM in 'n communiqué. De Nederland se luchtvaartmaatschappij, KLM en Mar tin Air, verklaren echter met klem dal biervan geen sprake is. Het recente zogenaamde „Air miss incident" staat volkomen op zichzelf en kan als uitzondei-ingsgeval gekwalifi ceerd worden, aldus het communiqué. Zowel bij het inkomend als bij het uitgaand luchtverkeer op Schiphol be droegen gisteren de vertragingen tijdens de voor- en namiddagspitsuren niet meer dan 10 tot 20 minuten, veel minder dan tot nu toe tijdens de actie van de ver keersleiders gebruikelijk was. Martinair Holland meldde vandaag In het geheel geen vertragingen. De in to taal 8 retourvluchten, die deze maat schappij tot omstreeks 6 uur vanmiddag uitvoerde, verliepen alle precies volgens schema. Zoals gemeld achtte vanochtend reeds de KLM de vertragingen niet gro ter dan normaal tü<jqns de piekuren bi het hoogseizoen hel geval is. General Motors heeft de Amerikaanse pers onlangs een overzicht gegeven pan haar research- activiteiten op het gebied van energiebronnen voor toepassing in auto's:- Zesentwintig speciale wagens werden tentoongesteld of gedemon streerd en ze waren allemaal uitgerust met ongebruikelijke mo toren, zoals turbine-, stoom-, elektrische en hybridemotoren, of met experimentele zuigermotoren, die slechts een geringe luchtverontreini ging veroorzaken. Het driewielertje op de foto heeft een achterin gemonteerde Opelbenzinemotor en zou kwaliteiten hebben op het gebied van stabiliteit en vlotte bestuurbaarheid. De typeaanduiding is „511"; het is een experimenteel wagentje voor korte afstanden. In dit geval bestemd om twee personen vanuit de buitenwijken van een stad tot het centrum te vervoeren met snelheden, die op stadsautowegen gebruikelijk zijn. De vier-cilinder- motor heeft een inhoud van 1083 cc en een vermogen van 67 pk. Verder heeft het driewielertje een automa tische transmissie met drie ver snellingen en bereikt een topsnelheid van 129 km per uur. Zijn lengte is 3,80 meter, wielbasis 2,18 meter en hoogte 1,02 meter. Zijn zwaarte punt, dat slechts 34 cm boven de grond ligtr verschaft hem een uitzonderlijke zijdelingse stabiliteit. DEN HAAG Minister Luns en dc Tweede-Kamercommissie voor Buiten landse Zaken hebben donderdag en vrij dag vergeefs gepleit voor een meer men selijke behandeling van Biafra. Dit blijkt uit opmerkingen van de Nigeriaanse mi nister van Buitenlandse Zaken dr. Okoi Arikpo, die gisteren In Den Haag zei. dat de Nederlandse bezorgdheid over de humanitaire aspecten van de oorlog niet gebaseerd is op een juiste beoordeling van de toestand. SAIGON (AFP) De eerste Ameri kaanse luchtcavalerie heeft bij Tay Ninh, ten noordwesten van de Zuidvictnamesc hoofdstad Saigon, een groot ondergronds Noord-Vietnamees ziekenhuis ontdekt. Het ziekenhuis bestaat uit 96 zalen, operatiekamers en uitgebreide opslag plaatsen voor medicamenten en muni tie. Volgens een Amerikaanse woord voerder zijn er ook 32 doden gevonden. Hoewel gedurende drie weken een be- trekkelijke rust heerst in de gevechts handelingen blijven de Amerikaanse troe pen hun operaties voortzetten om hun te genstander te lokaliseren. Tijdens een van deze operaties is het onderaardse ziekenhuis ontdekt. Bezwaren NVV handhaving van stakingsverbod ambtenaren UTRECHT (ANP) Het NVV heeft overwegende bezwaren tegen de opvat ting van de regering met betrekking tot het stakingsverbod voor ambtenaren. De regering heeft haar standpunt bekend gemaakt aan dc vertegenwoordigers van de ambtcnarencentrales het rjjksoverlcg en daaruit blijkt, dat zij een afzonder lijke regeling van het stakingsverbod voor het overheidspersoneel noodzakelijk bit)ft vinden. Zij wil een afzonderlijke (disciplinaire) strafsanctie wanneer de (strafrechtelijke) sanctie uit het wetboek van strafrecht verdwijnt. „Een dergelijke bepaling is volstrekt overbodig", aldus de heer Hoogerwerf, tweede voorzitter van de algemene bond van ambtenaren en secretaris van het algemeen comité overheidspersoneel (ACOP), die het regeringsstandpunt in „De Vakbeweging", het officiële orgaan van het NVV, van kritische kantteke ningen heeft voorzien. De huidige regle menten bieden de overheid als werk geefster alle waarborgen van een onbe lemmerde dienstuitvoering. Op basis van de bestaande reglementen is de overheid volgens de heer Hoogerwerf in staat disciplinaire sancties toe te passen in dien zich onredelijke situaties voordoen. Ook de rechterlijke instanties bleken in enkele voorkomende gevallen aan de huidige administratief rechterlijke bepa lingen voldoende te hebben. Bezoek minister Marko uitgesteld (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Het vezoek van de mi nister van Buitenlandse Zaken van Tsje- cho-Slowakije, Jan Marko, dat volgende week zou plaatsvinden, uitgesteld tot een latere datum in de loop van dit jaar. Naar verluidt houdt dit uitstel verband met mutaties op het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Praag. (Advertentie) Ja! Ja! Beslist de gezelligste TOP DANSAVOND IEDERE ZONDAG 8 UUR ANT. CLUBHUIS LEIDEN DANSLES? INSCHRIJVING AUGUSTUS O^XDANS KMuetNTOEGSTGEEST teY,Y LONDEN Na de jo-jo en de hoelahoep dreigt een nieuwe rage de wereld te overspoelen: de frisbee. In verschillende steden van de VS worden nu reeds frisbee kampioenschappen gehouden. Een frisbee is een platte schijf, ter grootte van een koekepan, dip geworpen én gevangen moet worden. Hij schijnt beter te werken dan een boemerang. De frisbee is nog vrij goedkoop ook. Een gewone kost zoiets van twee gulden, maar er zijn ook luxe-uitvoeringen die in de orde van een tientje komen. Het werpen van de frisbee is een tamelijk veilige zaak, met dien verstande dan dat men de kans loopt een „frisbee-vinger" te krijgen, als de schijf in de verkeerde hoek gevangen wordt. Waar de rage vandaan komt is niet duidelijk. Sommigen beweren, dat studenten ermee begonnen zijn, toen ze, bi) impopulaire collectes, met de collecteschalen gingen smijten. Anderen beweren bij hoog en laag dat de rage ontstaan is in de filmstudio's, waar men uit ver veling met lege filmtrommels ging manoeuvreren. Hoe het ook zij: voor de raze Nederland overslaat, kunt u oefenen met grammofoonplaten waar u genoeg

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1