X/2? Luciano Berio in Passagio en Sinfonia Prachtige prestatie van De Nobels Kamerkoor Hoogtepunt in Holland Festival Stormachtige toejuichingen Provinciaal avondje in Circustheater TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 DE LEEDSE COURANT VRIJDAG 4 JULI 196!» Voordeel groot voordeel heeft het nieuwe standpunt over de bestuurssamenstel ling van N.V.'s zoals de drie vakcentral s na concessies over en weer hebben kun nen formuleren: de kandidaatsstelling voor ondernemingsbestuurders (commis sarissen) geschiedt binnen de onderne ming en niet met uitschakeling van de Sociaal-Economische Raad. We vinden dit een winstpunt, omdat op die manier geen osmose plaats vindt tussen de taak van een publiekrechtelijk orgaan en het particuliere bedrijfsleven. Wanneer de werknemersleden van een ondernemingsraad twijfelen aan de ge schiktheid van kandidaten voor een com- missarispost. beschikken ze over verschil lende mogelijkheden om advies te vra gen. De Sociaal-Economische Raad moet evenwel qualitate qua niet betrokken worden in de bestuurssamenstelling van ondernemingen- Voor het overige kan de procedure die NKV. NVV en CNV nu gezamenlijk voor stellen, binnen de onderneming bij meningsverschillen tot een gespannen situatie leiden. Dat is evenwel niet nood zakelijk, indien iedereen zijn gezond ver-, stand gebruikt. En een ander groot voordeel kan zijn, dat op die manier de ondernemingsraad ook daar waar ze niet van de grond ge komen is, kans krijgt binnen de onder neming aan gezag te winnen. Vooral omdat nu aandeelhouders en werknemers één gezamenlijke, zichtbare taak gaan krijgen. Taaie kerkelijke structuren IjET aftreden van Ruygers als vicaris van het bisdom Breda is een feit om bij stil te staan. Voorzover het een per soonlijke kwestie is (ernstig gewetens conflict, medisch advies) onthouden wij ons van commentaar. Maar waar Ruy gers gewag maakt van de vrees, dat zijn temperament hem in de komende jaren in een te heftig conflict zal brengen met taaie structuren, trekt hij de zaak in de publieke sfeer en noodzaakt hij ons tot het plaatsen van enkele kanttekeningen. Wat zijn de taaie structuren, waarmee Ruygers in conflict dacht te komen? Hij duidt ze niet nader aan. Hij zegt alleen waar ze niet gezocht moeten worden door zijn vertrouwen uit te spreken in de ontwikkelingen van de Nederlandse kerkprovincie en in het beleid dat door de bisschoppen in samenspraak met de clerus en het volk doorgaans wordt ge voerd. De kritiek, die in het woord „door gaans" even om de hoek komt kijken, kan alleen op details betrekking hebben, die een stap als de nu gezette geenszins motiveren. Ook de interne verhoudingen in het bisdom Breda kunnen, gezien de vriendelijke woorden die Ruygers wijdt aan bisschop, priesters en gelovigen, on mogelijk de doorslag hebben gegeven, ook al heeft het Ruygers zeker pijn ge daan dat recente hervormingsplannen, waar hij zich achter had gesteld, op sterke weerstand zijn gestoten. De „taaie structuren" moeten dus op een ander niveau worden gezocht. Zijn wij er ver naast, als wij veronderstellen, dat Ruygers de komende bisschoppenconfe rentie van Ohur en de aanstaande sy node van Rome op een overwinning van het kerkelijk establishment ziet uitlo pen en dat hij voor het zover is zijn functie als vicaris-generaal wil neerlegl gen om de oude vrijheid van spreken terug te krijgen? De datum, waarop zijn terugtreden wordt gepubliceerd, de voor avond van Chur, lijkt een verwijzing naar die mogelijkheid in te houden. En dan is het, na zoveel andere, een nieuw teken aan de wand. Onvoldoende waardering Wie het ontstat ontwikkeling van merkoor op de vt was al vroeger men dat dit in en de dertigjarige het Nederlands Ka- let heeft mogen volgen, :ot de conclusie geko- onbaatzuchtig artistiek idealisme geboren beroepsensemble in brede kring eigenlijk nooit de volwaar dige publieke waardering heeft gevon den waarop het krachtens zijn hoge doelstellingen en zijn schitterende pres taties recht had. Helaas bevestigde de maar heel matige belangstelling voor het jubileumconcert, dat gisteravond in het kader van het Holland Festival in de Oude Kerk aan de Scheveningse Keizerstraat werd gegeven, deze droevi ge slotsom. Nog altijd zijn er veel te weinigen die de glorie van de oude po- lyjonisten in de Zuidelijke en Noorde lijke Nederlanden, in de veertiende en vijftiende eeuw in heel Europa ver maard, naar waarde vermogen te schat ten. Nog altijd is de groep muzieklief hebbers, die belangstelling en waarde ring heeft voor wat thans levende com ponisten aan vocale kamermuziek pro duceren, uiterst klein. Toen de destijds dertigjarige pianist Felix de Nobel, die zich sterk tot de intieme zangkunst aangetrokken voelde, zijn schouders zette onder een koortje dat voor de radio een kleine serie Bach- kantates zou gaan uitvoeren, zal het hem niet dadelijk duidelijk zijn geweest dat hij aan zijn levenswerk begon. Al doende heeft hij het er van gemaakt, gesteund door de eveneens onbaatzuch tige inzet van een kleine groep be roepszangeressen en beroepszangers, die langere of kortere tijd in De Nobels- kamerkoor wilden meewerken maar zich vaak om den brode genoodzaakt zagen zich terug te trekken en zich te gaan concentreren op werkzaamheden die nodig waren om in hun levensonder houd te voorzien. Hoewel de overheid er dadelijk na de laatste wereldoorlog al wel van over tuigd was dat het dringend nodig moest worden genoemd dat de moeizaam in stand gehouden en voortgezette a ca- pellatradities van een De Lange, een Averkamp, een Sem Dresden een ver volg dienden te krijgen, duurde het toch tot 1953 alvorens aan De Nobel en zijn beroepskoor een zekere materiële basis werd verschaft om op verder te bouwen. Goed beschouwd kan pas sinds en kele jaren van een behoorlijke financiële opzet worden gesproken. Veiligheidsraad aanvaardt resolutie tegen Israël NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad heeft vanmorgen met algemene stemmen een Afro-Aziatische resolutie aangenomen, waarin de Israëlische maat regelen om de status van Jeruzalem te veranderen ten scherpste worden gelaakt en Israël wordt opgeroepen de reeds ge troffen maatregelen in te trekken. De VS steunden de door Pakistan, Se negal en Zambia ingediende resolutie, maar onthielden zich van stemming in 'n aparte uitspraak over een paragraaf Israël werd opgeroepen de reeds in Jeru zalem getroffen maatregelen in te trek- In de resolutie wordr Israël voorts opge roepen de Veiligheidsraad onmiddellijk ir te lichten over zijn voornemens met be trekking tot 't uitvoeren van de voo ningen van de resolutie. Geeft Israël geen of een negatief antwoord, dan zal de raad zich in spoedzitting beraden over verder te treffen maatregelen. Een behoorlijke, ja een voortreffe lijke artistieke opzet was er al veel eerder, en werd gestadig en met veel geduld en toewijding op peil gehouden omhoog gestuwd. Het was de ver dienste van het beknopte jubileumspro gramma dat het die ontwikkeling als ïmenvatte. Persoonlijk had den wij er wel de voorkeur aan gege- r bij deze gelegenheid een of twee grotere werken in hun geheel tot klinken zou hebben gebracht, maar de andere kant konden wij ons voorstellen dat men verscheidenheid en veelzijdigheid wilde demonstreren. Vandaar dat eerst van allerlei mis- fragmenten klonken van vijftiende grootmeesters als Ockeghem, Des Prez en Obrecht, wier zilveren po lyfonie doorzichtig en klaar, soepel van ritme en geserreerd van expressie werd weergegeven. Daarna de vrijmoedige levenslust uit de zestiende eeuw, zich uitend in ondeugende, pikante teksten die gekleed werden in klankschone vo cale onschuld. Een geniaal canticum dubbelkoor van onze laatste groot- het begin van de zeventien de eeuw, onze Jan Pieterszoon Swee- linck, sloot het eerste gedeelte van het concert even fraai als zinrijk in his torisch opzicht af. Na de pauze werd de inspiratie, die van het Nederlands Kamerkoor op vele levende toondichters is uitgegaan, mengevat in drie composities die De Nobel en zijn kamerkoor werden op gedragen. Van Rudolf Escher eer fijnzinnige, poëtische sfeer verklankte hymne van Paul Eluard: Le vrai visage de la paix, in al zijn subtiele nu ceringen door de uitvoerenden voortref felijk getroffen. In de kerkruimte deed de gelukkig heel summiere pianobege leiding bij de drie Bretonse liederen van Henk Badings het minder goed, maar de heel karakteristieke too ting van Frank Martin van fragmenten uit Shakespeare's Tempest in een kan- tate onder de toepasselijke naam Ariel was een mooi besluit van een concert, dat niet alleen als zodanig een veel grotere belangstelling had verdiend maar dat ook als mijlpaal in een zich over dertig jaar uitstrekkende, moeilijk te overschatten activiteit van hoog ar tistiek niveau duidelijker erkend had moeten worden. Ks. Luciano Berio werd in 1925 in Oncglia (Italië) ge boren. Hq studeerde bij G. F. Ghedini en Luigi Dallapiccola. Zijn eerste composities dateren van 1948. In 1953 stichtte hij de Studio di Fonologia Musicole bij de Radio Televisone Italiana. Hij adop- terde de seriële schrijfwijze, waarover hij zelf zeide: „Op zichzelf garanderen seriële procédés in het geheel niets; geen idee is zo miserabel, dat ze niet tenslotte „geserialiseerd" zou kunnen worden, zo goed als men ook gedachten en beelden, die van ieder belang ontbloot zijn, in verzen kan gieten Ten onzent werd deze componist o.m. bekend door zijn Serenata for flute and 14 instruments en de Tempi Concertati (voor fluit en 4 instrumenten groepen), ontstaan gedurende de jaren 1958/'59 Voor het Nederlandse muziekleven is het boven dien van belang te weten, dat hij leermeester was van Louis Andriessen Ziehier enkele levensbijzonderheden van een toonkunstenaar van wie wij gisteravond in het Amsterdams Concertgebouw als derde manifestatie in de serie „Actuele muziek" weer twee nieuwe werken hoorden: een theaterstuk „Passagio" (door tocht). zes jaar geleden geschreven en „Sinfonia", van 1968 daterend. La Swingle Singers Over het laatste het eerste: de titel Sinfonia, men heeft die zuiver etymologisch te verklaren, met de essentie en vorm van een klassieke symfonie heeft ze niets van doen: het is een „samenklinken" van qcht stemmen en verschillende instrumenten. Voor de „stemmen" werden gisteren die van de bekende en populaire Swingle Singers uitgekozen, door Berio om louter technische redenen ten zeerste bewonderd. Ze gaven teksten weer: korte fragmenten uit „Le Cru et le Cuit van de Franse antropoloog Claude Lévi-Strauss, uittreksels van Samuel Becketts The Unnamable, die op zijn beurt weer een selectie is van vele andere bronnen, bijvoorbeeld Joyce, gesproken frazen door Harvard Undergraduates, leuzen door studenten geschreven op de muren van de Sarbonne gedurende de opstand in Parijs. Teksten, die we niet verstonden, werkend als voca lises, die we ook niet direct behoefden te verstaan, gehoord de verklaring van Berio zelve: „Van een tekst boeien mij zowel de verstandelijke betekenis, maar ook, vooral ook, de fonetische elementen". Dat vocale element kwam in het tweede gedeelte, roerend elegische muziek, opgedragen aan de na gedachtenis van dr. Martin Luther King wel op een heel bijzondere wijze tot gelding: het baseerde zich uitsluitend op diens naam. Het derde deel deed bijzonder experimenteel aan: de sterke invloed van Gustav Mahler, door Berio diep bewonderd, kon men er constateren. Doch men kwam meerdere goede bekenden tegen, met grote oprechtheid geciteerd: Bach. Schönberg, De bussy. Ravel, Strauss, Berlioz, Brahms, Berg, Hin- demith, Beethoven, Wagner, Stravinsky, Boulez, Stockhausen, Ives.... op zichzelf een heel apart soort luistergenoegen Collages dus, een „samenljjmen" van verschillende muziekfragmenten, van diverse muziekstijlen Berio was de eerste om zulks te ontkennen. Doch hoe zouden we deze coraponeertrant, misschien „recomponeertrant" anders moeten noemen Componist was dirigent De uitvoering van Sinfonia, geboden door het Radio Filharmonisch Orkest, ging onder leiding van de componist zelve. Zij maakte op de bezoe kers van de geheel gevulde grote Concertgebouw zaal een diepe indruk, gehoord en gezien de ovatio nele reacties: men stond en juichte, minuten lang. Na de pauze bleek voor „Passaggio" het podium in een toneel veranderd: aan de linkerkant werd theater gemaakt, aan de rechterdito had zich, on der directie van de uiterst bekwame Francis Travis het Radio Kamerorkest en Klein Omroepkoor op gesteld. Althans een gedeelte van dit laatstge noemde ensemble: andere leden daarvan zaten verspreid in groepjes van vier, vijf op de balkons. Deze groepjes representeerden het publiek, dat zo- Tussen haakjes: had Stockhausen dat bij zijn op treden dat ook maar gedan, had hij het vazet tegen zijn werk maar in zijn muziek geïntegreerd, dan had hij rustig zijn stuk kunnen beëindigen en het auditorium zijn relzuchten kunnen uit- Bério had deze vorm van bemoeienis waarlijk meesterlijk georganiseerd, waarbij hij zelfs de zaal verduisterd had. Een waagstuk, want u weet: kin deren gaan in het donker altijd schreeuwen. Uit angstof iets anders. Moderne kruisweg Nu werd er bijzonder ordelijk geschreeuwd, waar om eigenlijk? Om het lot. het leven, de gedra gingen van een vrouw, de meesterlijk zingende Bulgaarse sopran Slavka Taskova, die binnen drieëndertig minuten van alles had te doorstaan wat een vrouw maar doorstaan kan: arrestatie, foltering, gevangenschap, prostitutie Dit alles en nog veel meer Edoardo Sanguineti leverde hier de door Cathy Berberian gereciteerde tekst leefde op een muziek, die van begin tot einde het auditorium gevangen hield, juister ge zegd obsedeerde. Zelden of nooit hebben we het meegemaakt, dat tekst en klank zo'n volkomen eenheid vormden: één persoon zou hier doende geweest kunnen zijn. En zo maakten wij, in verschillende staties, een „moderne via cruris" mede. Een „mise en scène" term door de makers met opzet gebruikt om mis verstanden, die de woorden „melodrama" en „opera" zouden kunnen wekken te vermijden die we door de felheid, door het tragisch onver mogen, dat de mens hier tentoonspreidt, nimmer zullen kunnen vergeten. Na het einde langdurige ovaties. Het probleem dat de actuele muziek nu al jaren stelt hoe krijgen we publiek, hoe benaderen we publiek, moet actuele en traditionele muziek voor het pu bliek gescheiden worden, moeten er gespeciali- LUCIANO BERIO Men bood iets goeds, men bood iets op goede en artistiek verantwoorde wijze. Aan de „muziek- centrale" van Hilversum alle hulde Personeelsruil Nat. Nederlanden tussen Den Haag en Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verzeke ringsconcern de Nationale Neder landen N.V., in 1963 ontstaan door fusie van de Nederlanden van 1845 en de Nationale Levens verzeke ringsbank is toe aan de sluit stukken van een grote concentra tie en integratie van bedrijfsonder delen. Het gehele proces omvat in totaal 3600 personeelsleden, binnen het concern zijn in de afgelopen jaren al honderden mensen van plaats veranderd. Het gereed ko men van een nieuw Haags hoofd kantoor in het Bezuidenhout zal het startsein betekenen voor het verhuizen van 2000 personeels leden, waaronder 300 Hagenaars die in Rotterdam komen te werken, en 700 Rotterdammers die naar Den Haag komen. De ingrijpende wijziging die momen teel voor de deur staat is het gevolg van het verstrekkende besluit dat in 1967 tot verandering van de structuur van he concern werd genomen. Het komt er ir grote lijnen op neer dat de schadever zekeringsmaatschappijen van het con cern in Den Haag en de levensverze keringmaatschappijen in Rotterdam wor den gevestigd. Er staan 1000 man op het punt te verschuiven tussen de residentie en de Maastad. 700 Rotterdamse perso neelsleden komen in het nieuwe Bezui- denhoutkantoor, samen met ongeveer 1000 personeelsleden van het huidige Haagse hoofdkantoor aan de Groenho- venstraat. Van de 300 Hagenaars die Rotterdam gaan werken hebben er te kennen gegeven daar ook huisvesting te verlangen. De anderen geven (voorlo pig) de voorkeur aan pendelen. Voor de categorie medewerkers die lieten horen dat zij wensten te verhuizen kwam kostenvergoedingregeling tot stand, ter wijl een speciaal voor hen opgericht huis vestingsbureau reeds een belangrijk deel van de woningzoekenden heeft kunnen helpen. FMisc de Nobel. Stravinsky's muziek redt „Rossignol" Een goed bedoeld maar slecht door dacht program heeft donderdag in het Circustheater een soort van provinciaal patronaatsavondje opgeleverd. Tijdens een als intermezzo bedoelde film over Stravinsky leverde een klein fluitconcert en applaus als teken om „op te houden" op. Omdat de pauze tussen de opera ..Rossignol" en het Petroesjkaballet meer dan een uur moest duren op zich al een organisatorische fout! had de festivalleiding de film over Stravinsky van Leacock en Liebermann ingelast. Een interessante film als ze technisch goed gebracht wordt en in de goede sfeer. Maar mensen die voor muziek en ballet komen, kunnen er anders over denken. Inderdaad duurde in deze omgeving dc Stravinskyfilm te lang, waarbij nog komt dat men achter de schermen al lang klaar was voor de „Petroesjka", toen de film toch maar door bleef draaien. Erger vinden wij, dat de opvoering Werkgevers niet eens met inspraak personeel bij benoeming van commissarissen (Van a e verslaggevers) DEN HAAG De werkgevers zijn het niet eens met de nota van de werkne mers die de bestuursvorm van N.V. be handelde. Hierin stelt een gezamenlijke studiegroep van de drie vakcentrales ▼ast, dat alle commissarissen van de N.V. gekozen moeten worden door het voltal lige personeel en de aandeelhouders ge' zamenljjk. De voordracht voor de ver kiezing moet aldus de werknemers opge steld worden door de ondernemingsraad en door een delegatie van de aandeel houders. ie vakcentra- standpunten N.V.V, Het de Sociaal De studienota van de di les is een compromis van van het C.N.V., N.C.V. er stuk is gisteren besproken i sie vennootschapsrecht vai Economische Raad. De werkgeversverte genwoordigers in deze commissie geloven dat op basis van deze gegevens overstem ming onwaarschijnlijk is. De nota moet grondig bestudeerd worden voordat de werkgevers die het stuk gisteren pas onder ogen kregen een duidelijk stand punt zullen geven. De S.E.R.-commissie komt volgende week weer bijeen. De nota van de werknemersstudiegroep noet ook nog besproken worden door •akbonden die bij de drie vakcentrales langesloten zijn. Het zal nog geruime tijd duren voordat de Sociaal Economi sche Raad als geheel er zijn advies over kan uitbrengen aan de regering. Grensincident Honduras en El Salvador SAN SALVADOR (AP) De regering van El Salvador heeft bekendgemaakt dat een vliegtuig van de luchtmacht van Honduras een grenspost heeft gebombar deerd en dat er daarna een kort ge vecht heeft plaatsgevonden tussen de atrijdkrachten van de beide landen. Er zijn geen berichten over slachtof fers. Honduras en El Salvador hebben een week geleden diplomatieke betrek kingen tussen de beide landen afgebro ken. Moeilijkheden over een voetbaltoer nooi hebben de lange reeks van geschil- paatwn»| vermeerderd. OPERASTICHTING LE ROSSIGNOL 'ekst: S. Mitusov en I. Stravinsky. Naar >rie Japanse gezanten Gj/ikale leiding van „Le rossignol" een stuk onder festivalniveau lag. De muziek van Stravinsky, door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest onder Fournet goed gebracht, moest de opvoering redden. Want op de planken was het allesbehalve fraai; een slechte realisering van een matige regie met een weigerachtige deur en een opeenstapeling van kleine foutjes die een sprookje voor volwassenen nu net niet hebben kan. Vocaal redelijk werk van Eliane Manchet en Bert Bijnen. maar verder veel grijze middelmatigheid Toen na een lange pauze en de .,Stravinsky"-film, het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest eindelijk weer in de orkestbak kon plaats nemen wees de klok half elf en kon „Petroesjka" begin nen. Daarover hebben bij de opening van ..Holland Festival 1969" collega's reeds in onze krant een oordeel ten beste ge geven. CJ. Persconferentie astronauten op televisie HILVERSUM De drie astronauten Neil Armstrong, Michael Collins en Edwin Aldrin die de Apollo 11 zullen bemannen op de historische reis naar de maan, zullen morgen in het pers centrum te Houston een conferentie geven die door de Amerikaanse tele visie rechtstreeks wordt uitgezonden. De NOS-televisie zal deze reportage van de persconferentie overnemen en "s avonds om 22.50 uur via Nederland 1 in kleur uitzenden. De uitzending zal waarschijnlijk ongeveer een uur duren. NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03. 19.56, 20.16 NOS 18.15 uur: Tour de France 18.50 uur; Pluimpje VARA 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Maar niet op zaterdag, 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's, t.v.-strip 20.22 uur: Zo maar een zomeravond 22.40 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om om 18.56, 19.56, 20.16 NOS 18.00 uur: Tennis, finale dames enkel, finale heren- dubbel 18 50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO •JL9.30 uur: De Sowjets, documentaire 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: Singing Europe 21.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 21.50 uur: Bonanza, t.v.-serie 22.40 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I AVRO 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Labberdibbus, t.v.-serie voor de jeugd 16.25 uur: Stuif-es-in 16.35 uur: Jess and James 16.55 uur: Rallyecross De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA vs. 18.41 Actualiteiten, ia. 19.10 Country and Wijd als de wereld: i. 23.45 Actualitei- i de St. Bavokerk te Haarlem. TROS: 22.00 Sentimental Journey: muzikale herinneringen aan vroeger Jaren. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Al les bij het oude, hoorspel. 23.15 Stereo: Licht gevarieerd platenprogrMfa' versltelt. Wat L Europe 1969: ot .40 Actualiteiten: 22.55 Nabeschoi wing Ronde van Frankrijk. 23.00 Sterei m) 18.00 Nieuws. ntsmuzlek. 22.00 Nieuws, Kunsten. 22.15 Caba- etprogramma. 23.00 Nieuws. 23.10 Geva- HILVERSUM 1 (402 m) ;te eehooilichte grammofoonmuzi Gewijde muziek. 8.30 1 Theologische Etherleergar Filharmonisch Orkes de huisvrouw). 11.02 Stereo: Philadelphia Or- indheld dr. R. 3. Krulsinga en de kinderpsychiater C. M. Frijling-Schreuder. Onder- ïtwikkelingen bij de geneesk van opvoedingsproblemen b ding. Christian i programma o Nieuws en ochtendgymnas tisch strijdlied. 7.23 7.54 Deze dag. VAR/ de voorpagina. 8.15 5 10.30 Stereo: licl lichte grammofooni t en finish: actueel sportnieuws. 13.20 Stereo: LP-TOP-10: hitparade reeks programma's over spreken en luistere schrijven en lezen. 15.20 Workshop: inst dering van moderne partituren. 16.00 Nteuv 16.02 Blinden cn slechtzienden. VARA 16 Fanfareorkest 16.35 Artistieke Staalkaa 17.10 Feest der herkenning verzoekplate programma van klass. muziek. 17.55 M De Ronde van Frankrijk. rijk. 15.08 Nee. we wekelijkse sportshow met lick foonplaten. BRUSSEL NED (324 m) 1 12.03 Gevarieerde muziek. (12.41 bericht, mededelingen en SOS-bi dc schippers). 12.55 Buitenlands p Vakantie tijd betekent vooi de program mamakers een veelvuldig terugvallen op aangekochte buitenlandse produk- ties. Voor een deel is dit een kwestie van mankracht. Ook tv-mensen komt een vakantie toe en dat betekent o.m. een beperking van studioafaciliteiten e.d. Anderzijds valt een deel van de kijkers weg en gaat men er in Hilver sum van uit dat men dure eigen pro- dukties beter kan bewaren voor sei zoenen waarin de kijkdichtheid optimaal is. Dat bijvoorbeeld op de donderdagse spelavond geen eigen produkties wor den uitgezonden heeft in principe niets te maken met beperkte studiofaciltei- ten e.d. De t v.-spelen staan tegenwoor dig op ampex en zijn meestal geruime tijd vóór de uitzending al vastgelegd. Daar kan dus alleen het argument meespreken dat men geducht rekening wil houden met de verminderde kijk dichtheid. In dit verband doet het een beetje vreemd aan dat men als „goedkope remplaccant" een buitenlandse dramati sche produktie van de topkwaliteit op het scherm brengt. Dat was gisteren het geval met het Duitse „Standgercch- telijk vonnis" en het zal waarschijn lijk ook gelden voor de Britee «Drie koningenavond" van volgende week. Het stuk van gisteren was van een klasse die de grootst mogelijke kijk dichtheid verdiende en we komen vin gers te kort om de Nederlandse spel- produkties van het afgelopen seizoen te tellen die niet konden tippen aan dc kwaliteit van de gisteren door de NCRV geboden uitzending. De Duitse t v., die zoals we de laatste tijd herhaaldelijk kunnen constateren, misbaksels aflevert als het om „onder houdende familieverhalen" gaat. pleegt heel sterk voor de dag te komen bij historische reconstructies als die waar op „Standgerechtelijk vonnis" berustte. Een spel uit Duitslands zwartste ver leden dat nagenoeg als een koele, ob jectieve documentaire behandeld werd meesterlijk middel waren bijv. de zakelijke tussentitels en waarin een minimum aan sentiment werd gehan- Juist door die koele toon de misda digers werden er geen beesten, de "hel den geen supermensen sprak dit stuk ons heel sterk aan. Als document- humain zonder meer. maar ook als be- i wijs dat uit dit «pel, dat tenslotte de dramatisering van echtgebeurdc dingci behelsde, blijkt dat men in Duitslai zoekt naar een vorm om met eigen ve leden te leven. Dat is een moeite* zoeken. Wij in Nederland hebben blijkens recente t.v.-programma's kamerdebatten nog heel veel moeitf mee. Terwijl ons verleden toch minder belast lijkt dan dat van de Duitsers. Vg Perskamer NOS bij Apolloreportage HILVERSUM De NOS is vo* mens om in overleg met de program- mastaven van de radio en t.v. tijden* de komende Apollovlucht in de we televisiestudio te Hilversum perscentrum in te richten. Geïnteresseerde journalisten kunnen hier alle faciliteiten krijgen van zon dagmiddag 20 juli 15.00 uur tot en me dinsdagochtend 22 juli 7.00 uur. Ii deze ruimte zal de permanente ui Amerika afkomstige stroom van info' matie over de maanvlucht via dc radi' en zover als mogelijk is via het beeld scherm kunnen worden gevolgd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2