S)e CoicbeSoiiAatit Kamer verontrust over woningbouw flanaria Piloot miste op het nippertje machine van Spaanse Iberia FINANCIERINGSPROBLEMEN STEEDS GROTER Particuliere subsidiebouw krijgt 5000 huizen meer JONGENS DOKEN EXPLOSIEVEN OP Overval in Amsterdam op banklopers Amrobank Lancering Europa-1 mislukt Sovjetraket wellicht op 10 juli naar de maan Kosten zijn hoger dan van Boeing Concordeproduktie mogelijk gestaakt Brian Jones overleden DANSEN Golden Earrings Twee meisjes dood gereden Nederlandse auto botst op Franse wagen: zes doden Vleugel lamme vriend Studenten dringen senaatsvergadering in Utrecht binnen Openbaarheid moet totaal worden Prinses Irene verwacht dochter PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11; TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) DONDERDAG 3 JULI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UPKLARINGLIN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Droog weer met opklaringen, maar ook enkel# wolkenvelden. Zwakke tot matige wind, krimpend naar zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 60e jaargang, no. 17.789 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening stelt 5.000 woningen meer in de particuliere subsidiebouw beschikbaar. Hij heeft dit de Tweede Kamer vandaag meegedeeld, omdat het pro gramma van 120.000 woningen dit jaar niet gehaald kan worden. Bovendien zal hij, naar men aanneemt, ook het rendementspercentage van 8,9 procent verhogen, om de bouwnijverheid een nieuwe impuls te geven. De Tweede Kamer heeft het de minis ter gisteravond niet gemakkelijk gemaakt bij de bespreking van diens bouwnota 1969. „Er is grote ongerustheid in het land over de woningbouw", aldus mr. F Andnessen van de K.V.P., wiens mening gedeeld werd door mr. Aantjes van de A.R.. de heer Van der Peijl van de C.H. en de heer Wiegel van de V.V.D. Ook drs. Nypels onderschreef deze on gerustheid in de bouwwereld en bij de bevolking. Dit vindt, aldus deze Kamer leden, mede zijn oorzaak in het feit, dat de financieringsproblemen groter worden. Men drong daarom aan op een verho ging van het rendement, op een regel matige aanpassing van de subsidie en voor wat D '66 betreft op een versnelde hypotheekgarantie voor bestaande wo ningen en het instellen van deze garan tie voor nieuwbouwpanden. Hoofdzaak blijft voor de meeste par tijen. dat de woningwctbouw zoveel mo gelijk op peil blijft. „Zou ik moeten kie zen voor meer subsidie per woning, maai daardoor voor minder gesubsidieerde woningen, dan kies ik persé voor meer gesubsidieerde woningen" aldus mr. Andriessen- De Kamermeerderheid hield in dit verband vast aan een jaarlijks bou\v- program van 125.000 woningen, ook in de komende jaren, hoe de financierings positie ook mag worden. Dan maar, aldus deze meerderheid, een financierings- wijzïging. Of de huren op 1 januari uitgesteld worden, zoals de S.E.R. geadviseerd heeft en zoals verschillende partijen willen, blijft bij dit alles een open vraag. De Kamer heeft zich hierover gisteravond nadrukkelijk niet willen binden, omdat deze huurverhoging een kwestie van de begroting 1970 is. Duitse erfenis in zwembad (Van ome correspondentI DEURNE Sinds anderhalve week is de explosievenopruimingsdienst van de koninklijke landmacht met twee duikers van de vaar- en duikschool bezig het gemeentelijk zwembad ,.Dc Clarinet" in Zeilberg bü Deurne te onderzoeken op de aanwezigheid van explosieven. Gisteren zijn er vijf Duitse „Tellermijnin" (schotelmiinen) opgehaald. Het zwembad is inmiddels gesloten. De militairen gaan door met het opsporingswerk. De zeer gevaarlijke mijnen zijn intussen vernietigd. Jongens, die in een afgebakend, ver boden gedeelte van het zwembad zwommen, hadden een kist met explosieven opgedoken. Daarop is men verder gaan zoeken naar restanten oorlogstuig, dat de Duitse bezetters „gedumpt" hadden in het openluchlbad. (Van een onzer verslaggever si AMSTERDAM Drie mannen hebben vanmorgen en poging gedaan twee bank lopers van de Amrobank in Amsterdam te beroven. .By de overval werd geen gebruik van wapens gemaakt. Een voorbijganger, die trachtte de overvallers tegen te houden, werd licht gewond. Bij de overval werd gebruik ge maakt van een in Rotterdam gestolen Fiat met het kenteken 06-77-EV. Daar mee veroorzaakten de overvallers nog een aanrijding, waarbij 1 persoon werd gewond. Zij reden echter met grote snelheid door. Volgens de eerste berich ten zuu de overval geen succes hebben opgeleverd. (Van onze correspondent WOOMERA De lancering van de Europa 1-raket van de Europese organi satie voor de ontwikkeling van een draag- raket (ELDO) is gisteren mislukt door dat de derde (Westduitse) trap van de raket niet tot ontbranding kwam. Naar mededeling van de ELDO is de raket 13 minuten na de lancering in zee gestort, ongeveer 4.600 kilometer noor delijk van dc basis Woomera. De lancering zelf, die tweemaal was uitgesteld wegens ongunstige weersom standigheden. was perfect verlopen. Zo wel de eerste trap, van de Britse Blue Streak raket, als de tweede de Franse Coralie kwamen volgens plan tot ont branding. Gerucht in Moskou MOSKOU (AP) Welingelichte krin gen in Moskou hebben verklaard dat de Sovjet-Unie op 10 juli 'n onbemande ruimteschip 'naar de maan zal anceren. Het zou in de bedoeling liggen 't ruimte schip zo uit te rusten dat het stof en rotsen van het maanoppervlak kan gra ven en terugbrengen naar de aarde. Als het experiment lukt heeft de Sov jet-Unie iets eerder dan de Ver. Sta ten maanmaterie op aarde gebracht, dit zou uiteraard het propaganda-effect van de bemande maanvlucht van de Apollo, die zes dagen later komt, verzwakken. De berichten konden niet officieel geve rifieerd worden. Amerikaanse deskundi gen staan er nogal sceptisch tegenover. LucaS Kleijn) PARIJS Hel is niet uitgesloten dat de Franse regering de verdere aanmaak van de Concorde, het nieuwe supersoni sche vliegtuig, zal staken om de nieuwe begroting in liet najaar sluitend te ma ken en tegelijkertijd te voldoen aan alle verkiezingsbeloften van Pompidou: er zal zwaar bezuinigd moeten worden op alle inproduktieve uitgaven, waartoe in de eerste plaats behoren die voor de Force de Frappe, de zelfstandige atoombewa pening van Frankrijk en die voor de Concorde. De Concorde die in samenwerking met Engeland tot dusver al meer dan acht miljaird nieuwe francs heeft ge kost, is alleen maar rendabel als ten minste 250 exemplaren worden besteld. Tot dusver zijn nog maar tachtig be stellingen binnengekomen. En dat zijn al leen nog maar opties, want de bestelling wordt pas definitief zodra de Concorde zijn eerste supersonische vlucht van Parijs naar New York heeft gemaakt, met een snelheid van 2200 kilometer per uur. Tot dusver zijn alleen nog vluchten gemaakt met een nol-male snel heid beneden die van het geluid. Al deze vluchten zijn goed geslaagd. Maar dat is voor de grote luchtvaartmaat schappijen niet voldoende, want er is ook nog zoiets als de concurrentie van de nieuwe Boeing 747, die plaats biedt voor ongeveer 400 personen. De Concor de heeft het nadeel dat terwille van de kosten het aantal passagiers moest wor den verlaagd van 150 tot 128. Tegen de tijd dat de Boemg gereed komt zal een biljet heen en terug ParijsNew York voor de Concorde het dubbel bedragen van dat voor de Boeing 747. Terwijl de tijdwinst over de oceaan niet meer dan 3,5 uur bedraagt. - ex-Rolling Stone - Van c correspondent LONDEN De 26-jarige gitarist Brian Jones, die vorige maand de pop groep de „Rolling Stones" verliet, is dood aangetroffen in zijn woning te East Grinstead. ten zuiden van Londen. Het Stoffelijk overschot werd door drie vi aangetroffen in zijn prové-zv bad. Zij haalden het lichaam uit het wa rn ontboden een ambulanceauto. De ziekenbroeders hebben nog getracht de levensgeesten van Jones op te wekken door middel van kunstmatige beade- Jones was sinds de oprichting in 1962 id van de Rolling Stones en door zijn {edrag ook het meest in het nieuws. Tweemaal werd hij schuldig bevonden aan gebruik van verdovende middelen en tijdens de rechtszaken werd bekend dat hij onder psychiatrische behandeling stond, omdat hij aan spanningen leed. Vorige maand verliet hij onverwacht de Rolling Stones, omdat hij naar zijn zeggen zijn muzikale ideeën niet in deze groep kon verwezenlijken. (ADVERTENTIE) PEGASUS GROTE BURCHT - LEIDEN V R IJ D A G 4 JULI AANVANG 20.00 UUR Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER LEIDEN Twee meisjes van 8 en 16 jaar zijn van morgen door een ongeval om het leven gekomen. De 16-jarige Greet je Brands bracht kranten rond samen met de 8- jarige Ria Buis, die bij haar achterop de fiets zat. Op de Kruisdijk vlak bij de manege in Vijfhuizen, werd het tweetal gegrepen door een automobilist. D# twee meisjes waren vrijwel op slag dood. Van c correspondent) Tijdens de Westlandse oogstfeesten Pomo flora '69, die ten 19 tot en met 23 augustus in Naaldwijk worden gehouden, zal de 23-jarige tuindersdochter Ellen Bouvmieester uit Wateringen als druivenprinses optreden. Bloemen- fee is de twintigjarige Heieen Disselkoen uit De Lier en tomatenjonker, die in de plaats van de traditionele oogstfee is gekomen, is de vijftienjarige Wil Scholtes uit Naaldwijk. Het trio wordt op 19 augustus officieel geïnstalleerd, waarna het de rest ran de week bezoeken zal brengen aan ziekenhuizen, bejaarden tehuizen enzovoort. De oogst- nianifestatie wordt op 23 augustus besloten met een corso in Naaldwijk. waarbij televisie- medewerkster Mies Bouwman een toelichting zal gevenOp de foto van links naar rechts de druivenprinses, tomatenjonker en bloenienfee. NARBONNE Een Nederlandse toe rist, de Rotterdammer Th. v. d. Laan (47), is woensdag gedood en zijn doch ter en een vriend zyn gewond geraakt toen bun auto in botsing kwam met een tegenligger nabij Narbonne in Zuid- Frankrijk. Hij was met zijn gezin op weg naar Spanje. Volgens de politie ver loor de Rotterdammer de macht over het stuur in een bocht en botste tegen een andere wagen aan waarin vier Fran se vakantiegangers zaten. Drie wer den op slag gedood, de enige overleven de in de Franse auto was 'n kind van slechts 14 mnd. dat licht gewond raak te. Van der Laan was van beroep ac countant. Zijn dochter Adriana (17) en een vriendin Yvonne Klyn (19) zijn over gebracht naar het St.-Jeanziekenhuis in Perpignan. Jongetje sloeg over boord en verdronk UTRECHT (ANP) Woensdagmiddag omstreeks vier uur is bij een jachtha ven in Breukelerveen het lijkje aange- j spoeld van de 7-jarige Frank Voskui- len uit Hilversum. Het jongetje bleek I verdronken te zijn. De jongen sloeg zon- 1 dagmidag j.l. ongemerkt over boord, toen hij met zijn ouders en een andere fa- i milielid een tocht in een motorkruiser I maakte op de Loosdrechtse plassen. Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotoreo 20 modellen vanaf 1419 (incl. B.T.W.I Al een maand lang is Piet, de hommel, de grote vriend nun een 12-jarig Muastrichts Hei vulde een tiuti met zund en grasplukjes en Als voedsel kreeg honing, siroop en suiker. Piet, zoals ij de hommel Inopte, voelde zich bij dit dieet uit stekend. Hij sloot vriendschap met mee. „Ik geloof. dat hy 'n scheurtje heeft en daarom niet kan vliegen", zegt ze In ieder geval is Piet. d« niminel, een won- derlijk huisdier. onzer verslaggevers) SCHIPHOL De stiptheidsactie op Schiphol begint, zo wordt al veronder steld. voor de veiligheid van het lucht ruim boven de vlieghaven ernstige as pecten aan te nemen. Dinsdagmiddag bijvoorbeeld heeft de gezagvoerder van een KLM DC-8, die boven Schiphol rond cirkelde. op het nippertje een plotseling opdoemende machine (DC-9) van de Spaanse Heria gemist. In vliegtermen heet dat een „near miss". De gezagvoerder heeft van het gebeur de rapport opgemaakl. Dit rapport is thans in onderzoek bij de Rijkslucht vaartdienst (RLD). Men zal nog onder zoeken of dit voorval direct of indirect veroorzaakt is door de stiptheidsactie van de verkeersleiders of dat het een gevolg is van een vliegersfout. De direc teur van de dienst luchtverkeersbeveili ging van de RLD. de heer A. A. de Ron de, is van mening dat de veiligheid in de lucht nog niet in ernstig gevaar is, maat dat hij toch wel met enige zorg vervuld is. Hij zei verder: „De verkeersleiders maken tegen de voorschriften in niet een oplimaal gebruik van de radar en ik heb de indruk dat ze dat niet doen omdat zij vinden dat het vertragend effect van hun actie nog niet groot genoeg is. Ze laten de navigatie nu grotendeels over aan de vliegers- Door de vertragingen komen er opstoppingen ln de lucht bij de diverse aanvliegbakens en raakt het luchtruim daar vol. De stroom vliegtuigen geeft de verkeersleiders meer werk doordat zij volgens het boekje werken, tengevolge waarvan zij mogelijk onder grotere spanning werken. Al deze factoren ma ken mij wel enigszins bezorgd", aldus de heer De Roode. die overigens de over tuiging uitsprak dat bij de verkeerslei ders de veiligheid primair is. Veiligheid is voor hen een soort erecode", zo zei hij. Vanochtend waren de vertragingen op Schiphol niet groter dan de laatste tijd normaal is. Het in- en uitgaande verkeer had 10 tot 40 minuten oponthoud. kokosmacaroontjes 2S0 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijst JAMIN UTRECHT (ANP) Een groepje van vyftieu studenten is gisteravond de senaatszaal van het academiegebouw van dc Utrechtse universiteit binnengedron gen even voordat dc senaatsvergadering zou beginnen. De studenten weigerden te vertrekken waarop de rector-magnificus, prof, dr. J. Lanjouw, de vergadering na de opening onmiddellijk weer sloot, om dat zijns inziens door de aanwezigheid van de studenten de vergadering on mogelijk werd gemaakt. Er deden zich verder geen ongeregeldheden voor. Zoals bekend was de senatus contrac tus begin deze week akkoord gegaan met het verzoek van het niet-weten- schappelijk personeel de senaatsvergade ring door zes waarnemers (twee ver tegenwoordigers van wetenschappelijk en niel-wetenschappelijk personeel en studenten) te laten bijwonen. De USF liet evenwel weten, dat zij geen waar nemers zou afvaardigen, maar in plaats daarvan volledige openbaarheid wenste. De vijftien studenten kwamen om half acht de senaatszaal binnen met de gedachte dat deze vergadering openbaar zou zijn. Prof. Lanjouw trachtte de studenten te overreden weg te gaan, maar zij hielden voet bij stuk. Zelfs twee politieagenten konden de studenten niet vermurwen- Toen om 8 uur 70 senatoren aanwezig waren (in totaal telt de Utrechtse senaat ongeveer 250 leden), besloot prof. Lan jouw de vergadering weer binnen enkele minuten, waaropu iedereen naar huis ging. Tegenover de vier aanwezige ver tegenwoordigers van het wetenschappe lijk en niet-wetenschappelijk personeel excuseerde prof. Lanjouw zich. Wanneer de senaatsvergadering nu wordt gehou den. staat niet vast. Wereldprimeur (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Van alle activiteiten in het Leidse jeugdvakantiedorp brengt de Jeugddorper Koerier verslag uit. Ook nationaal nieuws bereikt de kolommen van de Koerier. Het blad heeft zelfs een wereldprimeur in het nieuws van hogerhand: „Prinses Irene ver wacht haar eerste dochtertje" en verder: „Op 28 juni kwam prinses Irene uit Spanje terug. Iedereen dacht, dat ze in Spanje was, dat ze daar bleef totdat ze het kindje kreeg, wtf gunnen het haar van harte. Want ze wenste al lang elk jaar maar weer of ze een kindje

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1