S)e£eldóe(Sou/tont Kamer: geen parlementair onderzoek naar wandaden WAARDERING VOOR INDONESIË-NOTA Politieman omgekomen door brandbom in Caernarvon Israël schiet 4 Migs neer Rapport over folteringen uit Griekenland gesmokkeld Man doodt zijn zieke vrouw en pleegt zelfmoord P.v.d.A. wil kwestie niet laten rusten Kat liet zich inmetselen Kroning van prins van Wales Jongen gooit met ei: bijna gelyncht Meisje ernstig gewond door brandende spiritus GESCHREVEN OP SIGARETTENPAPIER Geslapo- methoden in gevangenis DRAMA IN AMSTERDAM PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) WOENSDAG 2 JULI 1969 IETS KOELER Aanvankelijk veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Morgen overdag van het westen uit flinke zonnige perioden, maar iets koeler dan vandaag. Zwakke tot matige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.788 (Van i parlementaire redactie) DEN HAAG De kans dat de Tweede Kamer een parlementaire enquêtecommissie belast met een nader onderzoek van het Indonesië- beleid tussen 1945-1950 is uiterst klein. De regeringspartijen hebbeu zich hiertegen gisteren tijdens het de bat over de Indonesië-nota van de regering al verzet. Wel willen deze fracties het aan het oordeel van de geschiedkundigen overlaten waar de verantwoordelijkheid ligt voor het optreden van de Nederlandse militairen in Indonesië, voor de excessen die hebben plaatsgevon den en voor de waas van duisternis die het totale Nederlandse beleid in deze periode nog steeds schijnt te omringen. Maar de historici moeten hier in volgens de KVP ook de periode 1940-1945, toen Ja pan het toenmalige Nederlands- Indië bezet had, betrekken. De socialisten verzetten zich gisteren tijdens dit debat fel tegen deze gang van zaken. De Partij van de Arbeid heeft vandaag na het antwoord van minister president De Jong een uitspraak ge vraagd van de Kamer of een parlemen taire enquête-commissie noodzakelijk is om het optreden in Zuid-Celebes van de Nederlandse troepen onder bevel van dê toenmalige kapitein Westerling diep gaand te onderzoeken. „Niet de gewone Nederlandse militair is verantwoordelijk, maar het gezag in Batavia en de regering en het parlement in Nederland van die dagen", aldus de socialist drs. J. den Uyl, die de regering De Jong verweet in de Indonesië-nota over de militaire excessen geen enkele verantwoordelijkheid te hebben willen vastleggen. De Tweede Kamer heeft gisteren met grote terughoudendheid het optreden van de Nederlandse militairen in Indonesië in de periode 1945-1950 behandeld. „De Nederlandse dienstplichtige moest vechten in een omgeving die hij niet kende, op een wijze waarop hij niet voortbereid was en in een optreden waar van hij het doel betwijfelde", aldus drs. J. den Uyl van de Partij van de Arbeid. „Niet het aanwijzen van de schuldige in de eerste plaats moet het doel zijn van dit debat, maar een hardnekkiger en doel matiger strijd tegen onrecht en onder drukking. Het gaat om het antwoord op de vraag hoe wij afschuwelijkheden als deze kunnen voorkomen." Al verschilden de fracties onder elkaar van mening over het praktische doel van dit Indonesië-debat, ruim twintig jaar na de militaire gebeurtenissen, zij waren het met elkaar in ieder geval eens dat de zogenaamde zuiveringsacties op Zuid- Celebes waar volgens officiële cijfers ruim 3000 doden gevallen zijn, door nie mand goedgepraat kunnen en mogen worden. Tijdens het debat veroordeelde fractie voorzitter SchmeLzer van de KVP het wat hij noemde eenzijdig en onrecht vaardig beeld van het gebeurde, dat de VARA-televisie gegeven hecfl. „Tegen over deze eenzijdigheid is hei gewenst reeds nu vast te stellen dat talloze Ne derlandse militairen, waaronder zeer veel oorlogsvrijwilligers, naar Indonesië zijn gegaan en zich onder de meest moei lijke omstandigheden hebben willen in zetten voor herstel van recht, veiligheid, vernieuwing ten behoeve van miljoenen mensen", aldus drs. Schmelzer. Los van eer. parlementair onderzoek Al 14 dagen zoek verslaggevi LEIDEN De brandweer moest er gistel-morgen aan te pas komen om de kat van een mevrouw uit de Celebes- straat te bevrijden uit de vacuümruimte tussen het plafond van de benedenver dieping en de vloer van de bovenve-die- ping van haar woning. Mevrouw miste haar kat al sedert veertien dagen, nadat er in haar woning een felle brand had gewoed, waarbij de Leidse brandweer het plafond had moe ten openbreken. Daarna werd alles weer netjes dichtgestuct, maar niemand ver moedde, dat de kat zich daar inmiddels had laten inblikken. Na regelmatige mi- auwklanken ontdekte men tenslotte haar schuilplaats. Ten tweede male brak de brandweer het plafond open en merk waardig genoeg maakte de kat nog geen aanstalten om zijn benarde plaats te verlaten. Een schoteltje met melk deed echter wonderen CAERNARVON, (A.P.) Een lid van de militaire politie is met een brandbom gedood bij de muur van liet kasteel Caer narvon waar gis- Walcs werd ge ïnstalleerd. Het stoffelijk overschot van de soldaat werd uit de roken- v.-achtanto V2n de militaire politie getrokken. Volgens 'i-achtauto de ADVERTENTIE naar de Zuid-Celebes-affaiie wil de Partij van de Arbeid ook een uitspraak van de Kamer over de noodzakelijkheid dat een aantal geschiedkundigen en so ciologen op korte termijn de politieke en bestuurlijke verantwoordelijkheden vast leggen achter het militair optreden in Indonesië. Drs. Den Uyl denkt aan een drie jaar dit onderzoek op schrift -moeten stellen en h«t openbaar moeten maken. „De Kamer zal dit werk en dat van de parlementaire enquêtecommissie in be geleidende debatten moeten volgen", al dus de socialistische fractievoorzitter, die deze Indonesië-kwestie in geen geval na dit debat wil laten rusten. De vraag is of hij dit weet te bereiken. Het is namelijk nog lang niet zeker of D'66 en de PSP met de gedachten van drs. Den Uyl over een parlementaire en- quèecommissie met beperkte opdracht zullen meegaan. Ook voor de radicaal drs. J. M Aarden is dit nog onzeker. Hij zei gisteravond dat een groter team ge schiedschrijvers dan alleen de Utrechtse professor Van der Wal waarschijnlijk sneller zal werken dan een parlementaire enquêtecommissie. Afgezien hiervan maakt het voorstel van drs. Den Uyl toch geen kans omdat de regeringspar tijen zich al ertegen verklaard hebben. De communist Marcus Bakker maakte in feite een abrupt einde aan deze dis cussie over een parlementair onderzoek. „Zij die dit nu willen komen 21 jaar te laat. Wij hebben dit 21 jaar geleden al in deze Kamer gevraagd. Toen al is dit afgewezen. Voor ons is trouwens niets nieuws in de regeringsnota over dg ex cessen in Indonesië te vinden. Deze ex cessen zijn in de jaren 1946-1949 in deze zelfde Kamer al voortdurend door de CPN aan de orde gesteld", aldus de com munist TEL AVIV. (AFP. Reuter) Vier Egyptische jachtvliegtuigen type Mig 2 zijn vanochtend in een luchtgevecht boven het Suezkanaal door Israëlische jagers ncergcscboteu, zo is door een Israëlische woordvoerder meegedeeld. De Israëlische toestellen waren op een routlnevlucht. Na een kort gevecht sloe gen de Egyptische vliegtuigen op de vlucht. Zij zijn nagejaagd door de Israëliërs. De vier Migs stortten op Egyptisch grondgebied neer. Alle Israëli sche vliegtuigen zijn op hun basis terug gekeerd Israëlische commando's hebben Voorts vannacht een actie uitgevoerd tegen Egyptische militaire installaties langs de Golf van Suez. De commando's zouden dertien egyptische militairen hebben ge dood en één gevangen genomen. Zelf keerden zij veilig terug. In totaal werden drie militaire posten aangevallen, aldus een woordvoerder. Volgens Cairo werden drie Egyptische soldaten gedood. In hel centrum van Gaz-a is gisteren een Israëlische arbeider om het leven ge komen, toen twee handgranaten in een menigte werden geworpen. Negen Is raëlische militairen en acht Arabieren werden gewond. De Veiligheidsraad heeft gisteren de debatten voortgezet over de Jordaanse klacht over het Israëlische optreden in Jeruzalem. Vrijwel alle sprekers waren van oordeel, dat Israëlische pogingen het Arabische deel te gekeurd dieden te worden. schijnlek met molotovcocktail brand gsetoken. Er *Ün nog geen restaties verricht, maar volgens ge tuigen heeft de politie een meisje ondervraagd dat met de soldaat in de vrachtauto was geweest bij het kasteel. De bom zette de auto in brand zon der dat er zich een ontploffing voor deed en het voer tuig brandde uit buiten het zeven honderd jaar oude kasteel, dat nog steeds was behan gen met de koninklijke standaards. Dit is de tweede aanslag in Caernar von sinds het begin v Gisteren ontplofte een de koninklijke trein, schade aangericht er gewonden. an de investituur, bom niet ver van Er werd geen Er waren gisteren meer incidenten: een jongen, die een ei gooide naar het koninklijk rijtuig, werd bijna gelyncht; toeschouwers die de stoet uitjouwden, werden gearresteerd. De plechtigheid zelf in het middel eeuwse kasteel, verliep rustig. Prins Charles legde geknield de eed af, na dat koningin Elizabeth hem de gouden kroon op het hoofd had gezet De prins zei in een toespraak, dat hij de bevol king van Wales naar beste vermogen zou dienen. De plechtigheid werd door vierduizend mensen bijgewoond. DE LUTTE In een gidsenkamp in de blokhut in De Luttc heeft de vakantie voor een 12-jarig meisjes uit Hengelo een bijzonder tragisch einde gekregen. Bij het koken in de buitenlucht kreeg het meisje een fles spiritus over zich heen, waardoor haar kleren vlam vatten. Met De gidsen uit Hengelo wilden dinsdag hun maaltijd koken op een houtvuurtje. Omdat het hout niet goed wilde bran den haalde het meisje een fles spiritus uit de blokhut die zij op het vuur wilde gooien. De fles sprong echter in haar hand uit elkaar waardoor de spiritus over haar kleren stroomde, haar uniform en haren vatten meteen vlam. In de pa niek, die hierna ontstond, slaagde een der leidsters er nog in de vlammen met haar handen te doven. Zij kon echter niet voorkomen, dat het kind ernstige brandwonden over haar ganse lichaam opliep. Ook de leidster kreeg brandwon den aan de handen. De toestand van het jonge meisje is vrij ernstig. Ontroostbaar zit een ooievaarsechtpaar op het nestAl acht jaar lang is het wijfje aan het nest in Denemarken gebonden, omdat zij een gebroken vleugel heeft en dus niet mee kan met de jaarlijkse trek naar het zuiden. Vorig jaar kwam een mannetje haar gezelschap houden. Er kwamen vier kleintjes, die eenmaal vliegend 1 naar het zuiden afreisden Het mannetje bleef echter zijn wijfje trouw en overwinterde met haar m Denemarken Deze zomer werden opnieuw vier kleine ooievaars geboren, maar op een morgen vond boer Jens Sondergard de twee ouders schreeuwend van verdriet bij het nest. De vier jongen waren uit het nest geroofd en onvindbaar. De ouders blijven eenzaam achter. KOPENHAGEN (AP) Drie hoge po litiefunctionarissen worden in een ge heim. op sigarettenpapier geschreven rapport dat uit de gevreesde Averoff- gevangenis in Athene is gesmokkeld, ge brandmerkt als „aartsfolteraars". Volgens het Deens nationale persbu reau werd het rapport dat gericht is aan de Commissie van de Rechten van de Mens van de Raad van Europa in Straatsburg, naar Denemarken gebracht door een Doen die ook vrouwelijke ge vangenen geholpen had het document uit de Averoff-gevangenis in Athene te smokkelen. In het rapport worden vijftien geval len van ^marteling genoemd, waarbij steeds weer dezelfde drie namen opdui ken de politieinspecteurs Angeloupos en Kouvas, en onderinspecteur Jannout- sos. Deze zijn vrijwel steeds rechtstreeks betrokken bij de martelingen van vrou welijke politieke gevangenen. In het rapport wordt beschreven hoe jonge vrouwen, naakt en soms vastge bonden, urenlang in de sneeuw op de binnenplaats van de gevangenis moesten staan terwijl zij om de zoveel tijd met water overgoten werden. Op een vrou welijke gevangene die dit alles had door staan, werden vervolgens op haar hele lichaam sigaretten uitgedrukt. Zij werd op haar voetzolen geslagen met metaal draad en tenslotte gedwongen door de sneeuw naar haar cel terug te lopen. In een ander geval werd een jong meis je gedwongen getuige te zijn van de marteling van haar verloofde. Volgens het rapport werd een vrouw 30 dagen achter elkaar gemarteld en hadden anderen om hen tot bekentenis sen te dwingen, om de dag eten gekregen. Er staan in het rapport ook gevallen van gefingeerde terechtstellingen. AMSTERDAM (ANP) In de Van der Pekstraat in Amsterdam-Noord heett zich gistermorgen een drama afgespeeld, dat het leven van twee oude mensen heeft gekost. Een bejaard echtpaar, de man was 74 en de vrouw 71 jaar. reageerde van middag niet op de bel, toen een kennis op bezoek kwam. Omdat de oude mensen zelden uitgingen, waarschuwde de bezoekster een zoon. die. nadat ook hji gecon stateerd had dat niet werd open gedaan, het huis binnendrong. Hü vond zijn moeder in de huiskamer met een ingeslagen schedel in een stoel: zijn vader opge hangen in de w.c. De vrouw leed aan een ernstige siekte. De politie kwam na een uitvoerig onderzoek tot de conclusie, dat de oude man zijn hulpeloos geworden vrouw eerst van het leven heeft beroofd en daarna zelfmoord heeft gepleegd. In de bnurt stonden beiden goed bekend. Het drama heeft nogal wat opschudding verwekt. Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft gisteren drie rijksdaalders in zijn zak kunnen houden. Hij bracht een werkbezoek aas. Delft en stak (te ruimtelijk geordend?) naast de zebra over Burgemeester Ravesloot, die weliswaar schuil gaat achter de ministeriële figuurt was ook in overtreding. Ze boften dat de enige die het zag toevallig onze fotograaj en geen agent met bonnenboek ivo*.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1