Den Haag grote winnaar in internationaal toernooi jeugd-EHBO in Oegstgeest Menswording" had tweede neomist JONGE ACCURATE ADMINISTRATIEVE KRACHT tSxfêm Na retraite Aardenburg nog meningsverschillen TOUR PREMIES De Leidse Courant MARKTEN Aanwinst voor zeeverkenners „Bona" Champagne tegen nieuwe .Paul us MAANDAG 30 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT geil DE LEIDSE COURANT heeft plaats voor een OEGSTGEEST Het jeugd EHBO-toernooi dat jaarlijks wordt ge organiseerd door het Jeugd-Rode-Kruis werd zaterdag onder grote belangstelling te Oegstgeest gehouden. Men vond in het unieke ge bouwencomplex van het nieuwe Rijnlandse Lyceum een buitengewoon goed onderkomen. Aan het toernooi werd deelgenomen door 14 Neder landse, 2 Duitse en 2 Belgische ploegen, die zes opdrachten moesten uitvoeren. De Rode Kruiskolonne Rijnland zorgde op uitstekende wijze voor de entourage, terwijl een schminckploeg uit 's-Gravenhage de patiëntjes „levensecht" afleverde. Beste commandant bij groep van Wassenaar De verrichtingen van de jeugd wer den nauwgezet gadegeslagen door een deskundige jury, bestaande uit twaalf doktoren en een viertal instrukteurs van de kolonne Rijnland. Praktische opdrach ten waren o.a. een verkeersongeval (bot sing tussen bromfietser en automobiel) en een „tuinongeval" waarbij een meisje getroffen werd door de spanning van een elektische maaimachine. Hierby moest onder andere mond-op-mond-bea deming worden toegepast, terwyi men ook te maken kreeg met urgentiebepa ling, spalkverbanden, drukverbanden, t bepalen van de algemene toestand, etc. Voorts werd de jeugd onderworpen aan een verkeerstest men dia's, gegeven door het Verbond van Veilig Verkeer. Ook een tweetal theoretische opdrachten stonden op het programma, o.a. Rode Kruis- en EHBO-kennis. Een vrije op dracht was het ontwerpen van een col lage met gekleurd verbandgaas. Prijzen Het geheel stond onder leiding van 't hoofd van het Jeugd Rode Kruis, mej. dra. H. J. A. Zwitser. Den Haag kwam als de grote overwinnaar uit de bus. De prijzen werden uitgereikt door de direc teur-generaal, de heer A van Emden. Den Haag ontving de wisselprys (een statuette) en een plaquette. De tweede prijs verwierf Rotterdam, tei*wijl Wassenaar op de derde plaats eidigde. De prijs voor de beste com mandant ging naar de leider van de Wasenaarse groep. Rheinland Pfaltz (Duitsland) en Floreffe (België) ontvin gen ieder een plaquette amens namens het hoofdbestuur van het Bode Kruis. Alle deelnemende groepen ontvingen een herinneringstegel. De Haagse jeugd kreeg tevens de zilveren medaille van het Belgsiche Rode Kruis. Voorafgaande aan de wedstrijd werd ln de aula van het Rijnlands Lyceum een „Sing-in" gehouden. Een gezellige muzikale ontmoeting met de „New Folk Troubadours" uit Utrecht om wat los te komen. Het repertoire van deze folk- group dat o.m. bestaat uit authentieke ballades, bluegrass music, gospels en hootenanny-liedjes sloeg wonderwel aan Fusie Zendings scholen Baarn en Oegstgeest UTRECHT Als de Generale Syno de van de Gereformeerde Kerken daar mee akkoord gaat, zal er een fusie tot stand komen tussen de Hervormde Zen dingshogeschool in Oegstgeest en het Gereformeerde Zendingsseminarie in Baarn. Aan deze beide scholen worden vrijwel alle Protestantse zendingsmede werkers uit Nederland opgeleid. De kleinere kerken hebben namelijk geen eigen opleiding en sturen hun kandida ten doorgaans naar Baarn of Oegst- De twee instituten houden zich bezig met de missionaire naf-opleiding van studenten, die hun volledige theologi sche vorming ontvingen bij hun eigen kerkverband. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Eléonore Pas- cale dr v. J. T. J. Albers en J. M. v. Gent; Pieter Johannes zn v. H. de Lijgny en M. S. Bink; Marie Antoinette dr v. D. A. de Nie en A. Rynsent; Leonie Jo hanna Maria dr v. A. J. v. Wageningen en J. M. v. Oorschot; Wilhelmina Louisa Maria dr v. W. K. J. M. Lange en M. M. G. v. Paridon; Petra Susanne Patricia dr v. A. Geerlings en P. J. I. Roquas; Cornelis zn v. C. Wilharm en E. J. Smeenk; André Adrianus zn v. A. Haas noot en A. v. Tol; Ernst Hanszoon zn v. J. Duliaart en F. H. Mallon; Olaf Jacob zn v. J. W. Onderdelinden en A. E. Eg bert; Anna Maria Johanna dr v. W. F. H. Engels en I. Vis; Cornelis Bastiaan zn v. H. Stekelenburg en N. Sleeuwen- hoek. Gehuwd: J. F. Honing en J. M. C. Beskers en J. Gispen; C. N. J. van 't HoffJ. H. Bronswijk en D. M. H. De eding. Overleden: B. C. Ie Nobel, 85 jaar, man; D. Verlind, 82 jaar. Friezen kaatsen LEIDEN Zaterdag vond te Leiden een kaatspartij plaats tussen leden van de afdelingen Den Haag, Rotterdam, Ridderkerk en Leiden. Uitslag: Klasse AIS. Haurema, Rot terdam, R. de Jong en W. Drenth, Den Haag. 2. D. Kootstra, Ridderkerk, J. Drenth en L. Jansma, Leiden. 3. J. By- laan, Rotterdam, Y. ten Cate en J. H. Zuidema, Leiden. Klasse B: 1. T. Bouma, Rotterdam, H. Veldstra, Leidei! én F. van Sinderen, Ridderkerk. 2. J. Liezt, L. Seventer, Den Haag en G. Kingnia, Ridderkerk. 3. E. Wiersma, J. Berkenpas, Den Haag en B. Fokkema, Ridderkerk. EINDUITSLAG..-^-. bij de jeugd. Precies half één ving het toernooi aan. Het bestond uit zes ronden, elk van 20 minuten, met tien minuten wisseltyd. Net eebt De ongevalssituaties waren in een zes tal lokalen zo goed mogelijk nagebootst. Een autopassagiere was met het hoofd door de voorruit gevlogen en de chauf- feuse bleek te zijn flauwgevallen. De „automobiel", gemaakt van tafels en ribkarton, bleek een vondst op zich. De jeugd werkte onder het toeziend oog van de jury bijzonder nauwgezet met het hun ter beschikking staande ma teriaal zoals verbanden en spalken. De patiënten bleken onder meer te zyn voorzien van een „linkerheupfrac tuur," een sleutelbeenbreuk, schaaf- en hoofdwonden. Niet altyd werden juiste verbanden gebruikt en soms wandelde men wat luchtigjes heen over het „éérst bepalen van de algemene toestand van de slachtoffers". Bij het tweede ongeval, het meisje dat slachtoffer was geworden van de elektrische spanning van een grasschaar, trapte de jongeman, die haar te hulp snelde, in een hark en verwondde zijn voeten. Het schijndode meisje bleek de bekende oefenpop „Anne" te zijn, waar op men uitstekend de mond-op-mond- beademing kan beoefenen. Voor velen een betrekkelijk moeilijke zaak. Collages Winnaar van de collagewedstrijd werd Piet Klaassen uit Tilburg, die voor zijn idee een fraaie reproduktie ontving. De tweede prijs was bestemd voor Rita Mauser uit Hheinland Pfaltz voor een prachtig bloemenontwerp. Henk Schol ten overhandigde haar een prachtig boekwerk over Amsterdam. Gonny Wief- fer uit Hengelo kreeg een extra prijs voor haar „vlinder." De districtsconsulent van het verbond vdor'Veilig Verkfeer, kwkm met "de uit slag van het „verkeersexamen". In to taal waren tweehonderd punten te be halen. De uitslag is als volgt: Den Haag 156 punten; Rotterdam 153 punten; Maassluis-Hoek va Holland 148 puten; Hengelo 144 punten; Bussum-Naarden 141 punten. De Hagenaartjes werden verblijd met een mooi boekwerk, geti teld „Veilig Verkeer." Den Haag 643 punten, Statuette (wis- selprijs en plaquette; 2 Rotterdam 634 pnt., grote zilveren medaille; 3 Wasse naar 615 pnt; 4 Echt 599 pnt; 5 Zeist 562 pnt; 6 Tilburg 549 pnt; 7 Delft 523 pnt; 8 Voorburg 521 pnt; 9 Maassluis- Hoek van Holland 507 pnt; 10 Amster dam 502 pnt; 11 IJmulden-Velsen 501 pnt; 12 Assen 472 pnt; 13 Bussum- Naarden 377 pnt; 14 Hengelo 373 pnt. Buitenlandse ploegen: 1 Rheinland Pfalz 609 pnt; 2 Floreffe 567 pnt; 3 Oldenburg 562 pnt; 4 Boom 557 pnt. Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Schriftelijke sollicitaties aan: De Leidse Courant, afd. Personeelszaken, Papengracht 32, Leiden 55 'IIIllüfPMIU, fff - f Batig saldo van ruim 38 mille bij Kamer van Koophandel LEIDEN. De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rynland, ge vestigd in Leiden, sluit het jaar 1968 af met een batig saldo van 38.599,12. Hiervan wordt 25.000,- overgebracht naar het vernieuwingsfonds, terwyl het resterende gedeelte van het kapitaal wordt toegevoegd. De gift van het in de loop van 1968 gelikwideerde Stichting Persgasstation Leiden van 36.000,- werd deels toege voegd aan het vernieuwingsfonds en deels gebruikt voor afschryving van de inventaris. Voor dat vernieuwingsfonds is nu 70.000,- geboekt. Kinderen vierden opening Huize „De Weipoort" ZOETERWOUDE Ook de kinderen, die ln huize „De Weipoort" verzorgd worden hebben de officiële opening van het huis gevierd met een feestdag, wel ke 's morgens om 10 uur begon met kof fie en gebak in de kantine van het huis. De ochtend werd verder gevuld met voordrachten en toneelstukjes opgevoerd door de kinderen van verschillende af delingen. Na het middageten werd, be gunstigd door het prachtige zomerweer, een tuinfeest gehouden in de boomgaard achter het huis. Om 2 uur arriveerde een echt draaiorgel met ponnies, dat tot 's middags 5 uur alle bekende wijsjes van radio en televisie heeft gedraaid. Er was een ijswagen op het terrein en de kin deren konden in groepjes met begelei ding van het verplegend personeel een rondritje maken in de omgeving van het gebouw met een echte boerenwagen met paard. Des avonds was er een patates- frites-maaltyd waarna zich de Drum band „VIOS" uit Zoeterwoude aankon digde, die een half uur lang haar beste nummers op de binnenplaats liet horen. Als slot van deze kinderfeesten begon om 8 uur het „Artiesten Palet" met een geheel op de kinderen ingesteld pro gramma van harmonie-muziek, zang, goochelen en buikspreken, dat tot 10 uur duurde, waarna allen moe, maar tevre den. naar bed gingen. De feestelijkhe den rond de opening van Huize „De Wei poort" werden vrydagavond besloten met een cabaretdansant voor het gehele per soneel in de grote zaal van „Ons Huis" te Zoeterwoude dat dank zij de mede werking van velen tot ver in de kleine uurtjes kon worden voortgezet. SPREEKUUR KVP ZOETERWOUDE De KVP houdt morgenavond haar spreekuur van 20.00 tot 21.00 uur op het raadhuis. Men zal daar problemen door kunnen spreken met een kvp-raadslid en kvp-bestuurs- lid. JAN BUS DOOR OUDERS NAAR ALTAAR GELEID LEIDERDORP Jan Bus, 26 jaar, za terdag in Haarlem met zes vrienden priester gewyd door mgr. Zwartkruis, bisschop van Haarlem, ging gisteren 1SITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor: doet. ex. Archeologie mevr. W. H. de Haan-v. d. Wiel, Oegst geest; kand. ex. N.W.-sociologie mevr. M. de Feyter-Vaas, Yerseke; doet. ex. Ned. taal en letterkunde de heer P. W. Janssen, Honselersdyk (cum laude) en mej. C. M. G. Langeveld, Arnhem; kand. ex. Ned. taal- en letterkunde de heer E. v. wyk, Den Haag; de heer A. J. M. Westenbroek. Den Haag en mej. A. M. M. v. d. Valk, Kwintsheul; doet. ex. klas sieke taal- en letterkunde de heer C. L. Heesakkers, Leiden (cum laude); doet. ex. cult, antropologie de heer S. Simonse, Utrecht; kand. ex. Duitse taal- en letter kunde mevr. M. Zinschitx-Wassenaar, Poortu-gaal; doet. ex. N.W.-sociologie de heer E. C. E. Udo, Den Haag; doet. ex. Ned. Recht de heer W. L. A. Tuyi van Serooskerken, Velsen en de heer B. B. Tabingh Suermondt, Rotterdam; doet. ex. Rechten (vrye studier.) de heer B. W. v. Gorkum, Den Haag. voor het eerst voor in de eucharistievie ring voor de jonge LeIderdorp.se paro chie „De Menswording". De belangstel ling van de zyde der parochianen voor dit feestelyk gebeuren in de noodkerk aan de Gaarmeesterstraat was zeer Een bijzonderheid en een treffende symboliek was, dat de neomist naar het altaar werd geleid door zyn ouders me vrouw E. H. Bus-van Beursen en de heer J. H. Bus en aldus aan de paro chiegemeenschap werd voorgesteld. Pas- AUTODIEF OP BREESTRAAT LEIDEN Lichteiyk overstuur deed een Leidenaar zaterdagavond aangif te by het politiebureau, dat zijn auto. welke gedurende 22.30 en 23.00 uur op de Breestraat geparkeerd stond, was ge stolen. Ruim een uur later, om 12.15 uur, kon de politie de man geruststellen, of liever gezegd: teleurstellen. Zyn voer tuig was te Vlaardingen tegen een licht mast gereden en de autodief had direct daarop de benen genomen WEDVLUCHT HET OOSTEN LEIDEN De postduivenvereniging „Het Oosten" hield zaterdag een wed vlucht vanaf Survilliers. Afstand 365 km. De uitslag is: 1 - 2 - 3 - 11 - 15 C. Vesseur; 4 N. Boot; 5 - 13 H. Mooten - Zn; 6 - 9 H. van Schaik; 7 P. Juffer mans; 8 C. Gijsman; 10 H. de Haas; 12 J. Dingjan; 14 C. Selier. LEIDEN Aan de Technische Hoge school Twente is geslaagd voor het p.z.- exsmen afd. werktuigbouwkunde: H. OEGSTGEEST Aan de Technische Hogeschool Twenthe is geslaagd voor het p.z.-examen afd. werktuigbouwkun de: J. B. Stienstra. Zeeuwse dagen universiteit Eensgezindheid over openbaarheid en verantwoording AARDENBURG Van donderdag j.l. tot en met zondag zyn in het Zeeuws- vlaamse Aardenburg vertegenwoordigers van curatoren, het wetenschappeiyk corps en studenten van de Leidse Uni versiteit in aanwezigheid van waarne mers van de technische en administra tieve staf van deze universiteit byeen geweest, om overleg te plegen over de voorstellen, die door verschuilende ge ledingen van de universitaire gemeen schap over taak en werkwyze van een in te stellen structuurcommissie zyn ge daan. Deze besprekingen hebben geleld tot een reeks uitvoerige conclusies die zowel de punten van overeenstemming als van verschil in opvatting duideiyk weergeven. Overeenstemming werd in meerdere op mindere mate bereikt over de be ginselen van autonomie, van verantwoor dingsplicht en van openbaarheid, die in een nieuwe bestuursstructuur van de universiteiten verwezeniykt zouden moe ten worden. Belangrijke meningsverschillen bleken vooral te bestaan over de samensteling van algemene besturen of raden (pari taire of ongelijkwaardige vertegenwoor diging van de geledingen), over de vraag of het medebeslissingsrecht van alle en zo ja in welke mate, alsmede over de positie van de vertegenwoordiging van curatoren in een structuurcommissie. De conclusie der besprekingen zullen ongetwijfeld tot later overleg in het kader van alle geledingen aanleiding geven. Daarna zal waarschyniyk in het begin van het nieuwe academisch jaar moeten worden nagegaan of de thans gebleken meningsverschillen zover kun nen worden beperkt dat een voldoende basis zal zyn geschapen om de werk zaamheden van de structuuroommissie te doen aanvangen. toor J. Baeten S.J., die in zijn predika tie de functie van de priester uiteen zette. zei. dat de priester ook in deze tijd „een man Gods" moet zijn; een man, die zich weliswaar mengt in de wereld (het horizontale vlak), maar die tevens een taak heeft, die ligt in het verticale vlak. Hij moet de ogen van de mensen gericht houden op het hogere en moet fungeren als middelaar. Pastoor Baeten sprak ook over de kritiek, waaraan priesters tegenwoordig bloot staan. „Er is moed voor nodig om priester te worden. Als je de discussies volgt en de kritiek aanhoort, zou je byna zeggen: jongen, waar begin je aan." Hy wenste zijn parochiaan en jonge ambtgenoot toe, dat hij steeds de moed en de kracht zal mogen hebben om zich zelf te zyn, als „Man Gods" en midde- De heer Bus die de tweede neomist is van „De Menswording", zal na zijn va kantie worden opgenomen in het pas torale team van de Hilversumse St.- Josephparochie. Vijf gewonden bij botsing in Hazerswoude-dorp HAZERSWOUDE Door geen voor rang te verlenen kwam vanmorgen de plaat.seiyke arts, dokter P. J. RL, op het kruispunt Gemeneweg-Dorpsstraat te Hazcrswoude met zyn auto in botsing niet de uit de richting Benthuizen ko mende auto van de 31-jarige mevr. VV. K. van W. Hy stak zonder voldoende op te letten het kruispunt over. TOERNOOI GESTAAKT Veteraan overlijdt op voetbalveld van „Alphia" ALPHEN AAN DEN RIJN Tydens liet gisteren georganiseerde veteranen- oernooi van de v.v. „Alphia" is de 48- >rige speler B. Smit van dc Amster damse vereniging „Eland" kort na het De dame kreeg hoofdletsel en verschil- hegin van de wedstryd tegen Lenig en lende andere verwondingen. Haar drie Snel aan een |,artaanvnl overleden. Dok- tpr p- Stehouwer heeft nog in de be- jf| |||||ijH m ""Hl ituurskamer van Alphia getracht met lichte op; een jongetje bovendien hersenschudding. De dokter zelf werd lichtgewond. Hij was door de aanrijding zodanig versuft, dat een andere plaatseiyke arts me dische bystand by het ongeval moest verrichten. Bejaarde vrouw gedood bij oversteken weg TER AAR Zaterdagmorgen om streeks elf uur werd de 73-jarige weduwe -el 47 zijn: 12,50 mevr. P. Molenkamp, J. Iloogcrvorst-Pieterse voor haar wo- Van Leeuwenstraat 9, Noordwyk; 7.50 ning aan de Geerweg door een personen- mevr. Van Schie, Nassaustr. 45, Zoeter- auto aangereden, toen zij de weg over- woude; 5,J. E. Neervoort, Melch. stak. De chauffeur, de heer B. uit Ter Treublaan 44, Leiden. Aar, poogde haar nog te ontwyken, wat mond op mond beademing «Ie levens- eesten weer op te wekken. Het slaehtof- er was gehuwd en had twee kinderen. Iet bestuur van de v.v. „Alphia" besloot .nmiddeliyk het toernooi te staken waar na men diep onder de indruk het terrein WINNAARS PUZZEL 47 LEIDEN De pryswinnaars v Geslaagden Gymn. Rembrandt-gemeenschap LEIDEN Aan de gymnasiumafdeling de Rembrand scholengemeenschap zyn geslaagd: Voor het diploma A: Aad Kemp, Noordwyk aan Zee, Gerrit Leget. Lex van Loon, Marianne Stikvoort Lei derdorp. Voor het diploma B: Henri Beijersbergen Lisse, Nico Kos, Wim de Lege Leiderdorp, Nellie van Oosten Voor schoten. Waar niets vermeld staat, is de woonplaats Leiden. LEIDEN We moeten eerlyk zijn: de belangstelling voor de tourpremies yan de Leidse Cou rant is nog niet zo groot als an dere jaren. Tot aan vandaag heb ben we slechts enkele tientallen briefkaarten met winnaars bin nengekregen. Toch zat daar al een winnaar tussen. De heer A. N J. Opdam, De Haanstraat 3 te Lisse raadde vier dagen geleden reeds dat Basso de eerste etappe zou gaan winnen. Proficiat. De tourpremie zal hem thuisgestuurd worden. Ter herinnering: u weet wat u moet doen. Minstens een dag voor de te verrijden etappe laat u ons per briefkaart weten wie de be treffende etappe gaat winnen. U kunt er minimaal 5,- mee verdie nen. Tot 5 juli kunt u ons ook la ten weten, wie volgens u de Tour de France 1969 gaat winnen, vyf- entwintig gulden is de premie. Uiteraard wordt bij meerdere juiste inzendingen geloot. Succes. Sportredactie. Korreltje PUNT... ROTTERDAM, 30 JUNI. VEE Aanvoer totaal 1144, slachtrunderen 846; varkens 298. Pryzen: slachtrunde ren iet. per kg) extra kw. 530-555; le kw. 465-510; 2e kw. 400-430; 3e kw. 370-385; varkens (lev. gew., ct. per kg) le kw. 270-273; 2e kw. 367-270; 3e kw. 260-265; stieren (ct. per kg. alle kw.) extra kw. 465-525; worstkoeien (ct. p. kg) 375-390; slachtzeugen (ct. p. kg) 225-230 Marktoverzicht; slachtrunderen aanvoer: korter, handel: kalm, pryzen: iets lager; kalf- en melkkoeien: aan voer: kleiner, handel: vlot, pryzen: lets gedrukt. Enkele prima's boven notering. AMSTERDAM30 JUNI. VEE Aangevoerd 150 runderen. Prijs: 4.00- 5.70; handel kalm; 27 varkens, 3.30- 3.35; handel kalm. KATWIJK AAN DE RIJN 28 juni: Waspeen per kist: AI 14.90, All 10.60- 11,80, BI 16.60. bos kroten 11, tuinbonen 26, uien 20-25, sla 12-13, bloemkool 6 p.b. 48-58, 6. p.b. 24-28, 8 p.b. 46, 8 p.b. 22. bospeen 52-67, prei 95. peterselie 6-8, bonenkruid 7. Aanvoer waspeen 4.000 kg. LEIDEN. Het tvas zater dag een belangrijke dag voor de Sint-Paulus zeeverkenn- deed hoe de achtduizend gul- boot de .J'aulus" uiteenspat- den voor de boot met be- ten. De champagne lag nog nodig het Anjerfonds en na te bruisen toen de volgen- behulp richting van de kelder zijn geleend met de Leidse Jeugd- nersgroep poelstraat de Marien- eigen acties onder leiding de openingshandeling werd actie Districtscommissaris schipper Ton Verbaken verricht. Met een bijl hakte motor- bij elkaar was gekomen. Met groepsleider Janson jute ner. boot en de opening van de een fikae klaP liet vervol- voor de kelderingang (onder dam, feliciteerde de groep groepskelder. De feestelijk- l'cns mevrouw A. Janson 'n de schoolweg. De 2900 gul- met de nieuwe aanwinsten, heden begonnen op het fles champagne op de motor- den die voor de verbouwing alhoewel hij de schoolplein van het Bona- NIE T TE VEEL AAN ventura-College met 'n show van de Paulusband. Hierna Hierna ging men naar de achterzijde van de school waar de nieuwe J/0 pk sterke motorboot gemeerd lag. De heer N. v. d. Heuvel hield voor de doop een inleiding waarin hij uit de doeken APOSTEL DENKEN. (driemaal schipbreuk) de boot weinig goed gekozen vond. „Want", zo zei hij, „de bijbelse Paulus leed driemaal schipbreuk". Maar de 36 zeeverkenner® van de groep zullen zich be slist niet door deze woorden laten ontmoedigen zeker niet met het zomerkamp voor de

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3