„Schemerlampje hier, een barretje daar. Sfeer, dat willen tieners" Spiegeleieren en sierturnen bij het' nationale ballet De jeugd zegt nu al eerbiedig meneer Senf" TELEVISIE VANAVOND Subliem slotconcert Koorfestival 1969 Concert King's College chapel choir Meesterlijke mimekunst „Vive le Tour", documentaire PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1969 ZOMER „Toen ik vijf Jaar terug begon In het Scheveningse Casino, barstte ik van jeugdige overmoed. Die hele tienertoestand vond ik zelf nog het einde. Als er een 'Engelse topgroep op de Bühne stond, stond ik als een razende mee te gillen. Bij de „Who" storW het wa ter me gewoon in de handen. Nu zie ik die muziek niet meer zitten. Geef mij maar een goede bluesgroep of een fijn ballroom- orkestje. Ik voel me gewoon te oud voor de tienersfeer. Trouwens ook voor de tieners zélf ben ik een „oude zak". Vroeger was het Sjaakie voor en Sjaakie na. Als ik nu m'n gezicht vertoon, hoor ik alleen maar een eerbiedig Meneer Senf". Jacques Senf organiserend wonder kind uit de Haagse pop-agglomeratie voelt de druk van zijn tweeëntwintig jaar loodzwaar op de schouders. Vijf jaar geleden kon hij in een adembene mend tempo via zijn goed florerende Casino opklimmen tot Neerlands meest belovende impressario. Zijn commerci ële trekje maakte het mogelijk, dat en kele groepen, die onder zijn persoon lijk beheer resulteerden, in een oog wenk aan de top van het hitfirmamenl verschenen. De Golden Earrings vor men er nog steeds het onomstotelijke bewijs van. Het tempo mag dan in de vijf jaar minder rijn geworden, de werklust is gebleven. „Zeg nou eerlijk. In het begin had ik het getij gewoon mee. Den Haag was rijp voor een groots opgezette popin dustrie. Het Casino bood me toen de mogelijkheden. Maar door het overwel digende succes, werd de cnocurrentie steeds groter. Toen ik op last van de Scheveningse middenstand mijn tiener club moest overplaatsen naar gebouw Zuid op de Groenmarkt, heb ik enorm moeten knokken om het publiek binnen te houden. In het begin was Club 192 zo hebben we 'm gedoopt uit affi- nieteit met Radio Veronica een scho ne schuur. Ruim tweeduizend man kon ik herbergen. Maar ik had niet gedacht n aan -sfeer. Je kunt het geloven of niet, dat is nu net waar de tiener behoefte aan hebben. Een schemerlampje hier, eeen tafeltje daar. Wat barretjes ver spreid door de zaal. Pas dan stroomt men „en masse" naar binnen. Een paar maanden terug, heb ik de tie ners een eigen bestuur laten kiezen. Noem het inspraak. Nutteloos, zeggen sommige zaalhouders. Maar toevallig ben ik van mening, dat als een ander het beter weet, hij het maar moet zeg gen. Als ik mijn zin doe, dan staan er het hele jaar groepen op het podium, die mijn soort muziek spelen. Maar de jeugd wil een „Groep 1850" of een „Cu- by and Teh Blizzards". Voor mij hoeft het niet, maar als ze het willen, dan kunnen ze het krijgen. Vroeger gebruik te ik de zaal alleen maar in hel week- Jacques Senf: In mijn Palladium mag iedereen wonen. Een verplichte stropdas vind ik kolder. end en soms 's woensdags voor een soort managersavond. Dan kwamen er allerlei figuren, die zijdelings met de branche te maken hadden, pilsjes drin ken en moeilijk doen. Nu wordt de zaal de hele week gebruikt. Er zijn ge spreksgroepen opgericht, er wordt film vertoond. Op dinsdagavond bij voorbeeld staan er jongens van zo'nn jaar of achttien te ping-pongen of zetten ze te dammen en te kaarten. Noem mijn club nu niet meteen een patronaat want wij zijn niet besloten. Men besteed hier gewoon zijn tijd zo aange naam mogelijk. Of ze dat nu kaartend doen, pingpongend of pils drinkend, zal aan het organiserend gedeelte, want mij een nakker zijn. Als ze maar wat te doen hebben. Congresgebouw. Niet omdeel te nemen De laatste tijd vertoef ik veel op het daar hebben ze mensen genoeg voor. Ik zit daar toevallig, omdat de stich ting „Help nu straks voor U" er ge huisvest is. Omdat ik bekend heet te zijn met jeugdzaken hebben de oprich ters mij de promotie in de maag ge splitst. Naast deze zaak heb ik nog mijn nieuwe club in Scheveningen het Palla dium. Vroeger had ik er mijn Casino. Ik kon de zaal van de EMS terugkrij gen op voorwaarde, dat ik hem niet voor de jeugd zou exploiteren. Dus heb ik er een orkest neergezet, dat de twens en allen, die zich twens voelen kan ver maken. Het Meteorkwartet en het Trio Allegres. Geweldig. Ze passen precies in de sfeer. Je kent de zaak niet terug. Door de hele zaal hebben de planten bakken neergezet, aan de muren lam pen van smeedijzer of koper gehangen. Alles is met hout betimmerd en er ligt vaste vloerbedekking. Zo gauw je er binnenkomt, voel je je thuis. Je wordt netjes bediend en de prijzen zijn popu lair. Waar vindt je in Scheveningen een bar-dancing mét orkest, waar je een pilsje kunt drinken tegen de prijs van f 1,50? In mijn Palladium mag iedereen bin nen komen, die wil. In sommige Sche veningse tenten, ben je verplicht een stropdas te dragen. Dat vind ik kolder. Iemand met een coltrui kan er dikwijls nog netter uitzien dan iemand met een pak van House of England. Maar er is een bepaalde sfeer in het Palladium. Het is echt een tent, waar je naar toe gaat als je een avondje uit wil zijn. En dan ben je meestal gekleed, nietwaar? Ze hebben me wel eens gevraagd, waar om ik een nieuwe club begin, terwijl de hele Horeca-sector achteruit gaat. Vroeger zaten er zatersag 's avonds twee- tot driehonderd man bij 't Gou den Hooft koffie te drinken. Als je er nu komt, zitten er misschien veertig. Maar dit werk fascineert me gewoon. Als je er hard genoeg voor wilt zwoegen, dan zit je echt niet over een paar maanden aan de grond. Geef het publiek, waar om het vraagt. Dan komt het echt wel. Zo niet, dan heb je verkeerd gegokt en moet je op de blaren zitten. Bij zaken doen is dat nu eenmaal het risico, dat jé loopt. Óm nog even op Club 192 terug te ko men. Er zijn vage plannen om de hele zaak te verbouwen. Dat hangt van de gemeente en eigenaar af. Soms denk ik, dat ik nog jaren kan doorgaan met de ze zaak. Maar als ik dan in de fietsen stalling hiernaast het bordje lees: „Op geheven per 29 juni", dan slaat de schrik mij wel even om 't hart". Griekenland won eigen songfestival ATHENE (AP) Griekenland is van morgen vroeg uitgeroepen tot overwin naar van de tweede internationale Olympiade van het Lied. Aan dit festi val namen in totaal 27 landen deel. De naam van het winnende liedje was „Oh, God, waar is je schaduw?". Het werd gezongen door Cleo Denardou, een van de populairste zangers van Griekenland. De muziek werd geschre ven door Jack Iakobidi en de tekst door Michael Gavribrielide. Zanger, compo nist en tekstschrijver krijgen ieder 2.000 dollar. Libanon is tweede geworden met het liedje „De oorlog is ten einde", gezongen door Manuel. Woorden en de muziek waren van Elias Rachbani. Bei den ontvingen 1.000 dollar. De derde plaats was voor Bulgarije met het pak kende liedje „De vallei der verliefden". Het werd gezongen door Maria Mitzeva. De woorden waren van Dimiter Potchev en de muziek van Alexandre Yossifov. Ieder hunner kreeg 500 dollar. Het driedaagse festival werd bezocht door ruim 100.000 mensen. Het werd gehouden in het Panathenestadion, waar in 1896 de eerste moderne Olympische Spelen werden gehouden. Geen proces tegen Schillebeeckx VATIKAANSTAD (KNP) De kwes tie Schillebeeckx schijnt thans definitief van de baan te zijn. De desbetreffende censoren van de Congregatie voor de ge loofsleer (het voormalige h. officie) heb ben naar uit goede bron vernomen wordt ervan afgezien de Nijmeegde theoloog wegens vermeende afwijkingen van de leer ter verantwoording te roe pen. De beslissing zou genomen zijn na een persoonlijke initiatief van de Paus. Hoogste lof voor Centraa l-Europese Scandinavische koren Met een onbetwistbaar subliem slot concert is zaterdag het Koorfestival 1969 in de Kurzaal gesloten. Wethouder Wilzen had toen hij de prijs van de gemeente Den Haag aan concertwinnaar de ..Mariakören Vasteras (Zweden) uit reikte. erop gezinspeeld dat de top- ensembles elkaar tijdens de zangwedstrijd weinig ontliepen. Dit bleek tijdens het slotconcert, waarbij de Zweden (drie met vier prijzen tegen drie voor de Hongaarse )groep wel zeer sterk voor de dag kwamen) voor een uitmuntend slot Zesduizend zangers en zangeressen zijn gedurende de festivalweek in de Kurzaal opgetreden. Er maakten in alle klassen en categorieën vele uitstekende ensem bles hun opwachting; maar de hoogste lof verdiende en kregen koren uit Hon garije, Tsjecho-Slowakije. Polen en de Scandinavische landen. Voor een gerechtvaardigd chauvinisme was het goed dat een drietal koren uit Den Haag en omgeving een belangrijk kwantum van de Nederlandse prijs- winnaarsgroep vormde. Het Voorburgs Jongerenkoor kreeg een tweede prijs in de afdeling B der gemengde koren en in de afdeling jeugdkoren verwierven het koor van het Edith Steincollege en het Don Boscokoor van pater Mi enema lauwerkransen (die in de Kurzaal uit Delfts aordewerkborden bestonden). Het kleinkoor van het Voorburgse Sint- Evanals elk jaar plaatst ook nu weer het aandeel van het Nationale Ballet aan het Holland Festival de nodige vraagte kens. Dit ensemble bracht niet minder dan drie premières, van welke eigenlijk alleen .Epitaaf van Rudi van Dantzig de volle aandacht waard is. Nog steeds blijkt deze choreofraaf een voorliefde te koes teren voor het plastisch mineur. Een fris se, opgewekte dansjeugd. die rap en vaar dig haar levensblijheid demonstreert. Geen speelse humor of wijs besef van aanvaardbaarheid van 't menselijk man co. Neen, elke keer opnieuw weer mie ren en modderen in machteloos versterf. Maar Van Dantzig is een geniaal cho reograaf en hij heeft iets te zeggen. Wat hij beweert, getuigt niet van menselijke rijping en aanvaarding, maar - hoe hij 't zegt, is steedr bijzonder knap en door voeld. Zo'n.navrant walsje van twee brui den, die met de dood huwen, aangezien de gehele groep in een zwarte bekisting is verdwenen, is zonder meer schokkend. Ook het contrast in dit gedanste graf schrift tussen de groepen en de terzijde staande enkeling, is wederom onthutsend uitgebeeld. Grote ernst kenmerkte de uitvoering, die mede geslaagd mag wor den genoemd, omdat Van Dantzig de mu ziek Atmosphères et Volumina van de moderne Hongaar Ligeti als rijpe toon- trossen precies op het goede moment plukt. Namen noemen heeft weinig zin, want dit ballet is geen werk met sterke te genstelling^ tussen solisten en ensem ble. Iedereen was geladen en de span ning in deze beklemmende atmosfeer was geladen en de spanning in deze beklem mende atmosfeer was zaterdag ook in de goed bezette zaal van de Koninklij ke Schouwburg voelbaar. Epitaaf werd helaas omlijst door dans- matig onbenul. Ravels Bolero van Ro bert Kaesen had tenslotte nog een schit terend decor van Roger Chailloux, wiens grafiek in wisselende kleur en aan 't slot in de ogen pijnigende stroboscopische lichtflitsen over podium en dansers werd geprojecteerd. Dat leidde de aandacht wat af van 't lege sierturnen van dit werk, waarin Kaesen zijn vroegere showbizz weet te verloochenen. Van Ravels obses sie was niets terug te vinden. En wat betekende de naam van Hec tor Berlioz op het programma? De der de man was de schandaa'zoeker Koert Stuyf, die met zijn vrouw, de kronkelaar- ster Ellen Edinoff bij het Nationale Bal let gasteerde. Beiden kropen aan het slot van het oer- vervelende werkstuk Mutation uit een groot plastic ei, welke geboorte met veel boe- en schande-geroep uit de zaal werd begroet. Dit technisch kostbare geval be vatte naast een tergend langzaam bij open doek opgebouwd bolsegment ook een reusachtige spiegel, waarin de zaal zich af en toe kon bewonderen. De zin daar van is ons en vele anderen ontgaan. Want wie zich aan dit flauwe gedoe spiegelt, spiegelt zich heus niet zacht. Daarvoor werd hier te veel gemeen schapsgeld weggeameten. D-y Maartencollege kreeg met 357 punten een eerste prijs in afdeling C en mag, omdat het van alle Nederlandse koren de meeste punten kreeg volgende maal bij de opening van het internationale korenfestival concerteren. Wat zij nu moeten doen om tot de Europese topklasse door te dringen, zul len de Nederlandse koren intussen wel begrepen hebben uit de prestaties van de beste van him buitenlandse concurren ten. Bij het koor van de Polytechnische Academie uit Stettin (Polen) was het de grote overtuigingskracht waarmee Pen- dereki's moeilijke „Stabat Mater" ge bracht werd, die bewondering ofdwong. Het klein gemengde koor „Ceska pusen" uit Tsjecho-Slowakije (20 vrouwen en 13 mannen) produceerde een nog mooiere klank, maar werd op zijn beurt qua vocale sfeerschepping nog overtroffen door het vrouwenkoor „Umelecky Samba" uit Praag, dat met een een vocalise van Kodaly en een Tsjechisch slaapliedje de gehele Kurzaal tot ont roering bracht. De zeer begaafde Hon gaarse diligente Rezso Lantos trad tijdens het slotconcert op met het grote ge mengde koor „Ifusagi Muveszegyüttes" uit Boedapest en drong ook nu weer be wondering af voor de vocale pracht en de slagvaardigheid van haar ensemble. De zwaarste concurrent van de Mariakören Vasteras" op het slotconcert was de Deensene groep ,.Musik Og Ungdoms Kor" tien jongedames en zeven jongemannen uit Kopenhagen die zeld zaam gedisciplineerd en toch spontaan polyfone en volkslieden zongen. Zowel bij deze Denen als bij de Zweedse prijs winnaars van dirigent Bror Samuelson viel de absolute zuiverheid van de sopraanstemmen als de goede ontwik keling (qua timbre) van de (jonge) man nenstemmen op. Bij deze koren was voor de Limburgse „Lauwerkrans" uit Mechelen en het Amerikaanse „Mozart Holycke"-koor, hoe goed ze zich ook weerden, alleen maar een bijrolletje beschoren. G.v.L. Nog geen etmaal nadat het internatio nale l^oorfestival in de Kurzaal afgeslo ten was, viel er in Den Haag een ander vocaalfeest te beleven: het concert dat het befaamde King's College! Chapel Choir uit Cambridge zondagavond in de oude Jacobskerk heeft gegeven. De aard van dit Chapel Chorr brengt I met zich mee. dat het qua genres minder veel zijdig is dan andere koren; maar >vat I de jongens en jongemannen uit Cam- bridge zingen, is van superbe kwaliteit. Moeiteloos werden zondag de akoestische j moeilijkheden van de Sint-Jacobskerk j overwonnen; geen moment kwam de j toonzuiverheid in het gedrang, zelfs niet toen in Allegri's aangrijpende „Miserere mei" de twee secties warin dirigent Da- vid Willcocks het koor gesplitst had. van- j uit yerschillende punten in de kerk el kaar in de strofen afwisselden. Het concert werd grotendeels een festi val van de Britse polyfonie: Tye, Parsons, Byrd en Phylin leverden het materiaal, waarmee het King's College koor zijn reputatie waar maakte. Niet minder schoon klonken daarna een mis van Vaughan Williams en een psalm van Robert Goodenough. Een van de mooiste momenten vonden we de weergave van William Harris' „Fair is the Heaver", een soort van religieuze bal lade die weergaloos knap gezongen werd. Organist John Wells moest op het nood- orgel van de oude Jacobskerk van de nood een deugd proberen te maken. Hij deed dit door in werk van Pibbons en Stanley de stijlzuiverheid voorrang te geven boven virtuositeit die op het in strument dat hij bespelen moest toch geen ruimte zou hebben gevonden. G. v. L. Het mimefestival in Amsterdam kreeg zondagavond in het Nieuwe de la Mar Theater een meesterlijk slot: le spectacle Pierre Byland uit Frankrijk, het mime- land bij uitstek, waar Barrault, Decroux en Soubeyran deze kunst van het tragi sche gebaar codeerden en uitdroegen. De ontwikkeling staat niet stil. want Byland brengt een Suite mimée et palé, waarin het raspaardje Irene Staeves hem bijstaat. Nu eens als twee verzuurde oude mannetjes, die elkaar de schom melstoel misgunnen, dan weer als sur- realisitsche tennispartners of als twee vissen, die het water voor de lucht ver wisselen en vliegende vissen worden. Niet na te vertellen, zo knap en ver baal in Frans, Duits en Engels flitsend als filmdialogen. Alleen al de groteske en toch tragische maskers waren een gang naar deze slotavond waard geweest. Maar Pierre Byland bleek nog veel meer in zijn mars te hebben. Le Con cert is een geschiedenis zonder woor den, waarin hij van de ene droomtoe stand in de andere glijdt, ruimte en voorwerpen om zich heen suggererend, sferen en stemmingen combinerend en waarin humor naast karikatuur en satire in een niet te stuiten vaart elkaar in de scala van levensuitingen afwisselen. Het gevaar dat de verbaasde en ont roerde toeschouwer want de tragiek is nimmer afwezig zich blind staart op Bylands verbluffende technische en plastische perfectie, ondervangt hij door zijn voortdurend waakzame theaterzin, die expresieve geluidsmiddelen mengt met de schijnbaar improviserende char me van de commedia dell'arte. Byland speelt op 'n piano Rameau's Koekoek, fragmenten van Shumann en Mozart en 'n deel van De Falla's Vuurdans, maar dit mimodrama lijkt in iets op de vaak zouteloze gijn. waarin de musicerende pantomimespeler maar al te vaak ver valt. Alleen al 't zicht op de achterkant meshow van wel een uur niet zijn. By- stond, had geen droge draad meer aan van het concertpodium is een vondst. En hoe bijzonder inspannend moet deze mi- meshow van wel een uuw niet zijn. By land, wiens kunst op hoog festivalpeil stond, had geen droge draad meen aan 't lichaam. En wij veronderstellen: vele gebiologeerde toeschouwers ook niet. D-y HILVERSUM Het ligt in nemen van de N.O.S.-programmalei ding om met ingang van het nieuwe seizoen elke zondagavond tweemaal een uitzending te verzorgen van „Stu dio Sport" en wel van 19.30 uur tot 20.15 uur op Nederland II en later op de avond van 21.20 uur lot 21.45 uur, eveneens op Nederland II. De uitbrei ding komt in feite slechts neer op tien minuten per avond, maar schenkt de redactie de gelegenheid om gefilmde sportreportages, die pas later in de avond uil de onlwikkellaboratoria in Hilversum arriveren, alsnog mee te Bob Spaak, redactiechef van „Studio Sport", wil de eerste dertig van de ze ventig minuten besteden aan drie voet balreportages van belangrijke wedstrij den. De rest van de eerste avonduitzen ding wordt voornamelijk gevuld met commentaar, toto-uitslagen en andere sportflitsen. Later op de avond in de tweede uitzending van een kwartier zullen bij voorbaat andere sporten dan voetbal een plaatsje krijgen. Hoewel er in Hilversum duchtig wordt getimmerd aan een nieuwe vormgeving van „Stu dio Sport" valt voorlopig nog niet te verwachten, dat Bob Spaak en zijn me dewerkers straks meer onderwerpen in hun rubriek kunnen onderbrengen. Toneelgroep De Spelewagbe-Vis Comic* heeft op haar jongste ledenvergade ring besloten dat de Vereniging voor taan zal optreden onder de naam „To neelgroep Vis Comica". Het bes uur werd als volgt samengesteld: de heer J. J. de Wolf, voorzitter; mevr. C. W. Co- li-Piekart, secretaresse (tel. 661006); do hear paenjagmeaste* Achter het Nieuws naar Zuid-Celebes Aan de vooravond van bet Kamerde bat over de excessen in Indonesië zal Achter het Nieuws een grote uitzending wijden aan de gebeurtenissen op Zuid- Celebes eind 1946- begin 1947. Volgens de regering zijn hierbij ruim driedui zend Indonesiërs om 't leven gekomen. De meesten werden standrechtelijk doodgeschoten. Een learn van Achter 't Nieuws heeft in de omgeving van Makassar enkele kampongs bezocht, waar het korps speciale troepen onder leiding van kapitein Westerling heeft geopereerd. De reportage bevat meer dere ooggetuigeverslagen van de ge beurtenissen. In deze uitzending is ook een inter view opgenomen met Westerling, met name over de vraag waar de verant woordelijkheid voor het toepassen van het standrecht ligt. Bovendien gaat hij in op het verdere optreden van het korps speciale troepen in 1947 en 1948. Achter het Nieuws zal in de uitzending verder ingaan op de vraag in hoever re de hoogste militaire en burgelijke autoriteiten in het voormalig Neder lands Indië verantwoordelijk zijn voor de gebeurtenissen. Daarbij komt ook de positie van minister-president Beel ter sprake. Twee dagen later zendt Achter het Nieuw een reportage uit over West- Irian. Men bezocht Biak, Djajapoera (het voormalige Hollandia), de Baliem- vallei en het .gebied vn de Wisselme ren. Op Biak (filmde men de voorver kiezing voor de afgevaardigden voor het college van kiesmannen die tenslot te zullen uitmaken dat West-Irian bij Indonesië zal blijven. Voor het eerst waren daarbij vertegenwoordigers van de Verenigde Naties aanwezig, hoe wel bijna de helft van de kiesmannen toen al gekozen was. De reportage be vat interviews met generaal Sarwo Ed- dhi, de militaire commandant op West- Irian en Papoea's* die tegen het Indone sische regiem gekant zijn. (Nederland I21.20 uur). Holland Festival „Holland Festival" heeft de VARA-te- Icvisie een discussie georganiseerd, die zich afspeelt in Studio Bellevue in Am sterdam. Dc Discussie zal zich concen treren rond de vraag of het Holland Festival moet worden gehandhaafd of niet. Jnist omdat zoveel gemeen schapsgeld besteed wordt aan kunstma nifestaties die in principe (financieel) voor slechts m weinigen bereikbaar Tijdens de discussie worden gefilmde fragmenten van festivalmanifestaties geloond. De discussie wordt gevoerd door vertegenwoordigers van verschil lende, op de een of andere wijze bij het Holland Festival betrokken, groe pen. zoals kunstenaars, critici, politici, festival-officials en festival-bezoekers. De redactie van deze uitzending be rust bij Martin van Amerongen. Paul Beugels. Wim Boswinkel. Koos Poste- ma, Jan Kees de Rooy en Henk de Bv, De gesprekken worden gevoerd door Koo« Postema en Trino Flothuis. (Nederland I19.0.7 uur) Israëldocumentaire naar Prix Italia De NOS-radiodocuraentaire over Is raël „De vogels blijven zingen in Newe Ur" zal worden ingezonden voor de Prix Italia. Deze documentaire zal vanavond te horen zijn via Hilversum H. De opnamen werden gemaakt door een team, bestaande uit Kees Buurman, Hans Gobes en Bob Uschi in de grens- kibboets Newe Ur die ligt in het dal van Beit Shean, op 40 km van Naza reth. Het team maakte een van de ter- reur-acties van de Fatahorganisatie mee. Tijdens de opnamen werd men met mortieren beschoten. De documen taire geeft een beeld van het leven in een Israëlische nederzetting nabij de grens waar men een groot deel van de tijd doorbrengt in schuilkelders. (Httwwuui II—-23.02 uur) NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 2016 NOS 18.15 uur: Tour de France •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.07 uur: Het Hollands Festival ter discussie 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's. t.v.-strip 20.22 uur: Met de muziek mee, amusementsprogr. 21.20 uur: Achter het nieuws in Zuid-Celebes, reportage 22.10 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.56, 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO •19.30 uur: 'n Andere wereld. 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Wat nu grote man, t.v.-serie 21.20 uur: De kleine demoncratie sportreportage •21.52 uur: Vive le Tour, film over Tour de Fr a no 22.10 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I Vakantieprograrr De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO niskampioenschappen, plusminus 17.55 Med HILVERSUM III (240 m en FM kanaie PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instrumentaal sex tet. 18.19 Grammofoonmuziek. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Literama: radiokro niek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Stereo: NCRV-Vocaal ensemble: moderne koorwerken. 19.45 Stereo: licht instrumentaal trio (gr). N.O.S.: 20.00 Stereo: Holland Fes tival 1969: Sopraan en piano; Nederlands Strijkkwartet en piano: klassieke muziek. de pep. (10.00 Nieuws). 11.00 Nieuws. 11 Een opvallende vrolijke gevarieerde visit licht platenprogramma. (12.00 Nieuws). 13, Nieuws. 13.03 Ronde van Frankrijk. 13. Ekspres: licht platenprogramma. (14. Nieuws. 14.03-14.08 Ronde van Frankrijk 15.00 Nieuws. 15.03 Ronde van Frankrij 15.08 Drie-draai: licht platenprogramma. 16.00 Nieuws. (Tussen 16.00 en 17.30 uur o derbreking voor een reportage van de Ro de van Frankrijk.) 16.03-18.00 Mix: licht pi tenprogramma. (17.00-17.02 Nieuws.) BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuw 12.03 Gevarieerde muziek. (12.10-12.15 Tui bouwkroniek. 12.40-12.48 Weerbericht en So (Vooraf, in de pauze en na afloop: Festival- nieuws en informatie). NCRV: 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Avondoverdenking. 22.55 Stereo: Lichte grammofoonmuziek 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuziek. 19.30 Nieuws. 19.35 R.V.U.: Overheid en sport. N.O.S.: 20.05 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 20.50 van belangstelling alléén kan de mens niet leven... (I), documentaire. 21.20 Gamma van alpha en bèta: een programma over recente vorde ringen in de wetenschap. 22.20 Bond zonder berichten voor de schippers). 12.55 Bulte lands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerb richt, beursberichten en dagklapper. Aansh ting: De Ronde van Frankrijk. 13.20 De Ro de van Frankrijk en lichte muziek. 14 Nieuws. 14.03 Operettefragmenten. 15. Nieuws. 15.03 De Ronde van Frankrijk lichte muziek. (16.00 Nieuws. 16.03 Beur berichten. 16.15 Programma voor oude dedeUngen) 17'°° Nieuws' weerbei'cht en re der!, lezing. 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Ra- "T.O.S.: plus minus 22.55 Nabe- inkrijk 1969. 23.02 uit het histoi Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek voor de soldaten. 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.65 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actua liteiten. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Opera kroniek. 22.00 Nieuws, berichten en De Ze ven Kunsten. 22.15 Gevarieerde muziek. (23.00-23.10 Nieuws. 23.40 Nieuws. 23.45-0.30 Voor de zeelieden. DINSDAG HILVERSUM 1 (402 m) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lichte grammofoonmuziek met nieuws en actualiteiten. 8.00 Nieuws. 8.11 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantie- tips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00-B.10 Gym nastiek voor de huisvrouw). 9.35 Waterstan den. 9.40 Moderne jazzmuziek (gr). 10.00 Tussen de tijden, lezing. 10.15 Stereo: Ita liaanse. Duitse en Russische Opera aria's (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Operette muziek (gr). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Me dedelingen. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin- 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...). 14.00 Stereo: Prome nadeorkest: populair klassieke muziek. 14.30 Pizzicato: muzikaal middagmagazine. <16.00 -16.02 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Folklore in de Nederlandse Antillen. Vraag gesprek van Raymundo Debrot met pater Brenneker. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM n (298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 811 Radiojournaal. 8.20 Stereo: lichte grammo foonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. N.O.S.9.00 Van belangstel ling alléén kan de mens niet leven(II) documentaire. 9.40 Muziek uit de Middel eeuwen en Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. (11.00-11.02 Nws.) 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Overheids- De Inhuldiging van Prins Charles als" Prins van Wales. 14.30 Spiegel van België: muziek fi1„„nie"ws, van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Kerkorgelconcert: moderne muziek. 15.35 Klassieke pianomuziek (gr.). 16.00 Nieuws. 16.02 Kunstkroniek. 16.20 Stereo: mo derne orkestmuziek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: The Skymasters met zangsollste. 17.25 Jazz Spectrum. 17.50 Wimbledon. Ten- In de documentaire „Vive Ie Tour", geeft de maker van de film Louis Mal le, een impressie van de kermis-ach- tige sfeer rond de Tour de France. De film werd opgenomen tijdens de Tour de France 1962 en probeert een ant woord te geven op vragen als: „Wat zijn coureurs eigenlijk voor mensen", „Hoe zijn de reacties van het pu bliek", „welke technieken gebruikt Om een antwoord op deze vragen te krijgen, heeft Louis Malle de Tour van „binnenuit" gevolgd en heeft hij met een maximum aan visuele en auditie ve elementen getracht de Tour té la ten zien en daarna te beoordelen. De camera s stonden steeds klaar om die momenten te registreren, die niet voor af gepland konden worden, zoals val partijen, ongelukken en verrassende momenten. (Nederland 11—21.52 uur). Radioprogramma's tijdens de Firato ook "s nachts HILVERSUM De N.O.S. en de om roepen zijn reeds druk doende voorbe reidingen te treffen voor de Firato, die van 19 tot en met 28 september in de nieuwe R.A.I. te Amsterdam wordt ge houden. Indien de plannen worden goedgekeurd, zullen de beide midden- golfzeuders Hilversum I en II nachtuit zendingen gaan verzorgen. Vermoede lijk zullen beide zenders tot vijf uur 's ochtends in dc ether blijven. Of het mo gelijk zal zijn om op gezette tijden ook nieuwsbulletins uit te zenden, wordt thans nog onderzocht. Als de proef tijdens de Firato bij de luisteraars goed aanslaat, dan bestaat de mogelijkheid, dat met ingang van 1970 de Hilversumse zenders ook na middernacht hun uitzendingen zullen blijven voortzetten. Verder zal de N.O.S. op de Firato het congresgebouw veranderen in een studio voor kleuren televisie. waarin zij en de omroepen dagelijks speciale t.v.-programma's zullen opnemen en-of uitzenden. Voorts zal de glazen zaal worden omge toverd in een grote radiostudio, waar in dagelijks concerten en andere pro gramma's worden uitgezonden. Boven dien is men voornemens om in de R.A.I. een soort instuif-studio in te richten, waarin bezoekers van deze ten toonstelling en andere belangstellenden de gelegenheid krijgen om voor de mi crofoon faa kéen baton wat hm beweegt. Zomaar een zomeravond, het VARA weekendprogramma, begint op kleur komen. De kleur is uiteraard rood r dat rood komt bepaaldelijk tot uitin. in de wijze waarmee de Achter he; Nieuwsmakers van het programma hen grootste tegenstander te lijf gaan nister Luns, de populairste KVP'i de populairste Nederlander tout-i Vorige maal was de minister gestrik voor het spelletje Zo maar een vraat waarin VARA's top-spotter Frenkei Frank zich mocht uitleven, Zaterdo j.l. was hij regelrecht hoofdfiguur i een „voorloper" op het Tweede-Kamei debat over het buitenlands beleid. Het is natuurlijk het goede oppositi recht van de VARA om elk beleid elke zittende minister aan te valle De doet hetregelmatig en doet "hét vaak virtuoos. Maar we vin\ den het onzindelijk om. zoals hi feite gebeurde, zo ongeveer te suggc reren dat alles wat verkeerd gaat het buitenland en de hemel wef dat wij verschrikkelijk veel buitenlan hebben zo gescheidt door ee soonlijk en laaghartig ingrijpen Nederlandse minister van Buitenland We geloven bepaaldelijk niet dat Ann Vondeling, die zo graag op deze sto* zou zitten, d" Karei Doorman z< rupkopen om Nieuw Guinea te redden dat hij de oorlog aan Portugal zo; klaren om diens Afrikaanse bezittinge vrij te maken, dat hij de alle hande met Zuid-Afrika verbieden zou. Vonde ling zou tenslotte ook maar ministe: van een heel klein land zijn, hij internationaal zelfs de goodwill n ten ontberen die de heer Luns n invloed geeft dan dat kleine land genlijk toekomt. Overigens: Zo maar een vraag had za terdag Kloos te gast, de NVV-m; niet van het scherm te slaan lijkt. Zijn opponenten waren louter vriendelijk! en wellevende heren. De stijl v eerste aflevering was dus duidelijk voor Luns aangemeten. Onze indruk van deze Zomaar eei meravond; veel te verpolitiekt oni voor zomers amusement te kunnen dooi gaan, al was er Klisjeemannetjes Marnix Kapper! bepaald wel vee! amusants. We misten overigens het begin er Toch bood de TROS feest, cabaret Frans en Fiet Koster Niet over de ge hele linie goed, maar een paar v< treffelijke cabaretnummers zaten echt wel in. De TROS is aan een ni we stül toe en dat ligt vele nive hoger dan dc sprekende-paard-periode die wel definitief verleden tijd schijnt Gisteren verdeelden we onze aandach- tussen AVRO en VPRO. Van de eer ste zagen we een welgekocht progra ma rond Hermann Prey, de laatste „Kunstgrepen", die wat weemoedig stem den omdat we dit programma a? kelijk zo aardig gevonden hebben. Dat is alweer een tijdje terug. Pierre Jane- sen is er te lang mee doorgegaan heeft zich gaandeweg te duidelijk in zijn spelletjes-kaart laten kijken. Ten slotte de charmante Dalida uit Em- meloord, geen grote vedette in die zin dat zij iets zou presteren dat niemand haar nadoet, maar alles wij zij Klinkt erg goed. Van de VPRO zagen wij een extra'tjf ook over Portugal en de NATO ongeveer (o coördenatie!) eenzelfde do cumentatie als de VARA daags tevoren toonde. Voorts een Oude draaidoo« waarin Simon van Collem tekortschoot door in deze aflevering over Abel Gan ce niet te wijzen op internationale beïn vloeding. De getoonde fragmenten lekei namelijk op een slecht uigevallen Ei senstcin-film en we hadden graag ge hoord hoe verhoudingen cn verbande: precies gelegen hebben. Tenslotte een documentaire van Rudol! Kiers over Syrië. Een vervelende weinig informatieve documentaire. Waar om begeeft de VPRO zich op dit ter rein dat zij kennelijk niet aankan? Wij geloven graag dat het materiaal dat Kiers kon meebrengen, bijvoorbeeld door censuurmoeilijkheden, vrij pover was. Maar voor een omroep die daar toe een adequaat apparaat heeft zou er toch wel iets behoorlijks van te ken zijn geweest. De VPRO heeft apparaat kennelijk niet. Zij kan zich daarom beter verre houden v« soort programma's. Vg

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2