S)e£eicbeSoiiAcmt Chaos blijft uit op Schiphol VEILIGHEID BOVEN ACTIE President Nixon b ezoekt Roemenië Kabel vernield van Assoeandam Kleine vertragingen Aanzienlijke vertragingen over tien dagen verwacht J\a reis door Z.-O.-Azië Israëlische actie Explosie in Tel Aviv Ouders misten ineens zoontje op motorboot BOOTJE SLOEG OP ZEE OM, VISSER UIT DELFT VERDRONKEN Nederlander donor voor Duitse vrouw Vandalen maakten van supermarkt superchaos Moise Tsjombe overleden Engelse vrouw viel uit trein BENZINE7 2,2 CENT DUURDER „Speciaalkorps nodig voor harde bijstand jpAPENGRACHT 32 - LEIDEN I POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden I» Dir.: Drs. J. H. M. Bradér J. F. J. M. Koens I Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer I ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. l.io, P mnd- 4-70. P kwart, 14.10; fr. p. post 16 95 ADV. (exel. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.QQ uur) jMAANDAG 30 JUNI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TIJDELIJK VEEL BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Perioden met zon met voornamelijk in het noorden van het land tijdelijk veel bewolking, maar geen •regen van betekenis. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen alk vandaag of iets lagere. 60e jaargang, no. 17.786 rs Van een onzer verslaggevers) trslaggevei SCHIPHOL Dc stiptheidsactie van de luchtverkeersleiders heeft het afgelopen weekeinde ondanks het grote aantal ver trekkende en aankomende vakantiecharters op Schiphol niet tol de verwachte chaos geleid. Incidentele vertragingen kwamen niet boven dc twintig minuten en dat was dan nog in de drukke middagspitsen. M I EN De reden is, aldus de voorzitter van het gilde der verkeersleiders, de heer T. van Gaaien, dat men met het oog op de veiligheid de dwangmaatregel trapsgewijs doorvoert. Pas over tien tot ien dagen zal de escalatie zijn vol tooid en zullen de vertragingen aanzien lijk worden. Vooral de reisbureaus zien dit tijdstip met bezorgdheid tegemoet, omdat vooi "de door hun gehuurde vliegtuigen, die in serie op en neer vliegen, de vertraging een cumulatief effect kan krijgen. Vakantiegangers kun- men daardoor aansluitingen gaan missen. Vooral.de bestemming Ibiza en de ver killende. cruises in de Middellandse Zee lopen dan gevaar.' Inmiddels is in- formeel overleg,aan de gang tussen de verkeersleiders en hel ministerie' van Verkeer. Beide partijen hopen op een vergelijk, maar het gilde zal geen duim breed afwijken van de gestelde eisen betreffende salariëring en verbetering van het werkklimaat. De modelactie heeft vanochtend tijdens dp ochtendspits op Schiphol tot meer Vertragingen geleid dan tijdens het •weekeinde. De meesie van de ongeveer twintig tijdens het piekuur vertrekkende toestellen kregen een oponthoud van 10 lot 30 minuten, doordat de verkeers leiders later dan gebruikelijk toestem ming gaven om van de pieren naar de taxibaan te lijden en om vervolgens op te stijgen. Zo stonden vanmorgen om kwart voor tien zeven machines in file bij de startbaan te wachten op het sein Ondanks de geringe vertraging was. de vertrekhal op Schiphol overvol met wachtende „cleared for take off" (u kunt starten) van de verkeerstoren. Enkele binnen komende toestellen moesten een kwar tier a twintig minuten rond blijven cirkelen voor ze mochten landen. Volgens een woordvoerder van dc KLM zijn de huidige vertragingen nog te kort om het transitoverkeer in de waf te sturen. Doorgaande passagiers kunnen op Schiphol als regel binnen het half j uur van het. ene in het andere vlieg tuig overstappen. De meeste doorver bindingen sluiten op elkaar aan met een tussenliggende période; van minstens een uur, zodat ook bij de vertragingen van thans van 'maximaal een half uur de aansluitende vluchten meestal gemak kelijk gehaald kunnen worden. Schip- hols véi'trckhal bood dan ook vanochtend niet het chaotische beeld van grote aan- tallen gestrande luchtreizigers. Het was er niét drukker dan normaal. MONROVIA De 36-jarige West- duilse Jerry Hug. die in Monrovia voor 'n Amerikaanse bandenfabriek werkt, heelt zicb vrijdag in een bar doodgeschoten na de Nederlander J. Barcus te" hebben ver- moord. Volgens ooggetuigen viel Barcus een vrouw lastig die met de Duitser de bar was binnengekomen. De man trok toen een pistool en schoot hem neer, waarna hii de loop in zijn mond stak en de trekker overhaalde. Barcus overleed op weg naar het ziekenhuis. TEL AVIV AP) Israëlische leger- commando's zün gisteravond Egypte diep binnengedrongen en hebben hoogspanningskabel verwoest die Cairo met dc Assoeandam verbindt en tweede beschadigd. Deze ravage richtte de zware explosie in Tel Aviv aan. l'a verslaggever BREIIKELEN De Utrechtse politie water heeft zondag bü en in de Loos- drechtse plassen bijna vijf uur lang vergeefs gezocht en gedregd naar een •venjarig jongetje uit Hilversum. Het kind maakte met zijn ouders en ïn ander echtpaar met twee kinderen ïn tocht op een motorkruiser. Op de ijfde.plas (gem Breukelen) kwam men tot de ontdekking dat de jongen al een hall uur door niemand was gezien en boord geslagen moest zijn. De tijd s verlopën voordat de afwezigheid het kind werd opgemerkt, maakte oor de politie onmogelijk zich bij het dreggen op een bepaald punt te con centreren. De Utrechtse paragnost Gerard Croiset zou vandaag op verzoek van de ouders naar Breukelen gaan om een onderzoek in te stellen SAIGON (Reuter) In de stad Thoean Nhon in de Mekongdelta in Zuid-Vietnam zaterdag een stenen muur op spelende kinderen gevallen. Achttien kinderen kwamen daardoor om het leven. Drama voor Monsterse kust daan op Soehaj, len westen van de Nijl, 380 km van de Egyptische hoofdstad en 140 km ten westen van de Egyptisch- Israëlische grens. De Israëliërs leden geen verliezen. Er was geen tegenstand. Het was de vierde overval te land op Egypte sedert de oorlog en de derde die gericht was tegen krachtinstallaties aan dc Nijl. Inmiddels on twrsagt de politie on geveer 20 Arabische verdachten die vast gehouden worden in verband met de zwarste bomaanslag in Tel Aviv dit jaar. Tien mensen werden licht gewond toen een Israëlische burgerjeep, waarin ten minste 45 kilo springstoffen zaten, ont plofte, niet ver van het Hilton- en het Sheratonhotel. De jeep was de vorige avond gestolen in Jaffa. Een auto in de nabijheid werd volkomen vernield en zes andere auto's werden beschadigd. De rui ten van huizen in de nabijheid gingen aan splinters waardoor de meeste ge wonden veroorzaakt werden. De Pale stijnse bevrijdingsbeweging El Fatah heeft gezegd verantwoordelijk ,e zijn de ival. liegtuigen hebben gisteravond oude Gerardus Cornells v. d enkele kilometers uit de kust ,'ergeets gezocht naar Helm uit Delft, die voor Monster in zee M. van der Heijden aan het vissen nabU DEN HAAG Schepen een drenkeling, de 54 j 's middags rond drie uur terecht was gekomen. De man was samen met de 25-jarige A. M. v uit Pünacker in een polyesterboolje met buitenboordmotor aan h< het booreiland Triton, op enkele kilometers uit de kust. Om ongeveer drie uur dreef door de stroming een zware plank tegen de anker kabel van hel bootje en drukte vervolgens het vaartuigje onder water. De mannen sprongen op de plank en klampten zich eraan vast, Na een half uur besloot Van der Heijden naar de kust te zwemmen. Na een uur of drie in zee te hebben gelegen was dc man hij had toen rond zes kilometer afgelegd tot op honderd meter voor de havenhoofden van Scheveningen genaderd. Hij trok dooi' met zijn armen te zwaaien de aandacht van personeel van de Semafoor. De sleepboot Trip pikte de man op. Daarna werd een speurtocht naar de andere drenkeling ingezet. De reddingboot van Scheveningen. de Trip. met de geredde drenkeling aan boord, het marineschip Hr. Ms. Evertsen, een logger, een helikopter en een Neptune van dc marine namen aan de opsporingswerkzaamheden deel. Deze werden bij het in vallen van de duisternis gestaakt. Van de vermiste Delftenaar was toen nog geen spoor gevonden. Wel werden het polyesterbootje van de vissers en twee zwem vesten uit zee gehaald. GIESSEN (AP) Een Westduitse huisvrouw heeft de nier gekregen van een Nederlander die bij een auto-onge luk om het leven was gekomen. De pa tiënte maakt het gezien de omstandighe den volgens professor Friedrich Ro- tliauge van de universiteitskliniek van Giessen redelijk. De professor zei dat de nier van een 21-.talige Nederlander, die bij Werth en Nederland om het leven was gekomen, in een diepvriescapsule naar Giessen was overgevlogen door een helicopter van de koninklijke luchtmacht. Hierdoor kon hij woensdag de transplantatie op de 40-ja- rige vrouw beginnen, die al meer dan twee jaar onder behandeling stond. Voor dat de nier in Giessen aankwam, was hij eerst in Leiden onderzocht. Hier werden in het eurotransplantatiecentrum de me dische gegevens van donor en patiënte vergeleken, aldus de professor. De ope ratie heeft drie uur geduurd. Boot slaat om: zeven kinderen verdronken QUAY (AP) I verdronken, t met een groep jongem de oever kapseisde. Tegen zonsondergang stonden huilende ouders op de pier van New Quay, toen boten en helikopters het zoeken naar overlevenden in de Galwaybaai staakten. Twee doden zijn geborgen. Meer dan 200 mensen op de oever za gen de achleneenhalve meter lange oes terboot Red Bank omslaan, waardoor het Rehele gezelschap jongemensen in het water terechtkwam. Enkele mannen op de oever sprongen in 'n boot en peddelden naar de Red Bank. Zij wisten een aantal van de jonge ple- zierreizigers boven water te houden, tot dat hulp kwam. Anderen hielden zich vast aan een bootjp, dat door een barkas werd gesleept. Achttien opvarenden wer den gered. Voor duizenden schade (Van c correspondent) UTRECHT Inbrekers hebben een enorme chaos aangericht in de „Superdiscount" aan de Euro palaan in Utrecht. Zij hebben maar voor 50.gestolen (kwartjes uit een koirieaulomaat) maar de aan gerichte schade loopt >n de vele duizenden guldens. Toen de politie de zaak in ogenschouw ging ne men was het personeel bezig de rommel met schoppen op te mi men. Stapels dozen levensmiddelen waren omver getrokken. Potten slasaus, mayonnaise en jam waren geleegd in de kassa's en over de textielgoederen. In de rekken met levensmiddelen en textiel hadden de nachtelijke bezoekers minstens 500 eieren stuk gesmeten. Een groot aantal pakken waspoeder. rijst, suiker en koffie was leeggegooid en kazen waren op de rekken ge spietst. Enkele honderden diep vrieskippen waren met inkt over goten. een bandrecorder was in de diepvriesvitrine gegooid. Op de vloer lagen .stapels textielwyen. Door het hele bedrfjf vond men ge deukte blikken soep terug. Overal waren nieuwe kassarollen als slin gers opgehangen. De politie neemt aan dat jeugdige vandalen de „happening" hebben georganiseerd. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Nixon van de V.S. begint, na het bijwonen van de terugkeer van de Apollo-ll op 24 juli. aan een wereldreis met als opmerkelijk sluitstuk een bezoek aan Roemenië. De landen, die Nixon aandoet zün de Philip- pijnen, Indonesië, Thailand India en Pakistan. Nixons b'ezóek aan Roemenië (Ceauses- cu had hem daarvoor destijds uitgeno digd) valt even na aankomst van de Rus sische leiders Brezjnev en Kosygin van wege het tiende Roemeense partijcongres dat op 4 augustus begint. Wellicht zijn tijdens Nixons aanwezigheid ook nog an dere leiders van communistische landen. Men verwacht evenwel niet dat Nixon langer dan vierentwintig uur zal blijven en andere communistische staatshoofden zal ontmoeten. Nixon, die ook van an- i dere communistische staten uitnodigingen j heeft ontvangep, heeft Roemenië waai - schijnlijk uitgekozen omdat dit land vriendschappelijke betrekkingen onder- I houdt met elkander vijandige staten: Is- i raël en de Arabische staten, Oost- en West-Duitsland, Rusland en Albanië, Ha noi en de V.S. Roemenië verkeert der- J halve in een bijzondere positie dank zij de buitenlandse politiek van Ceausescu. Het is niet onmogelijk, dat Moskou het bezoek ziet als een „daad van koude oor log". Voorlopig heeft Moskou nog niet gereageerd: het bericht over de plannen van Nixon werd in de Sovjet-Unie zon der commentaar bekend gemaakt. Copyright The Guardian VOORSCHOTEN 't Onderzoek naar de dood van de 58-jarige Engelse toeris- te mevr. E. Y. Offord uit Tiegnmouth, wier lichaam vrijdagmiddag langs de spoorbaan bij Voorschoten werd gevon den. heeft uitgewezen dat zij uit de trein Amsterdam Den Haag is gevallen. Op de plaats, waar net ongeluk gebeurde, mindert de trein vaart in verband met werkzaamheden. De vrouw, die op vakan-. tie was in Nederland, kan mogelijk ge dacht hebben dal de trein een station naderde en was daarom waarschijnlijk naar de uitgang gegaan en had de deur geopend. DEN HAAG. (A.N.P.) Al» gevolg v*n de verhoging van de henzineaccüns met 2.- per 100 liter en de over deze ver hoging verschuldigde 12 pet. omzet belasting. zullen op dinsdag 1 juli de prijzen van super en normale auto benzine over het gehele land worden verhoogd met 2.2 cent per liter, aldu» een mededeling van de gezamenlijke olicmar.tschappücn. Dc prüzen van super- benzine zullen dan, afhankelijk van de zones. 60.2 tot 61.2 cent per liter gaan bedragen, die van gewone benzine 57.9 tot 58.9 cent. UTRECHTSE HOOFDCOMMISSARIS i Va i verslaggeve ALGIERS (AP) Moise Tsjombe. oud-minister-president van Kongo, is gisteren in zün huis bü Algiers aan een hartaanval overleden, zo meldt de Alge- rünse persdienst. In het overlijdensbericht, ondertekend door elf medici en hooglerai'en, staat dat de ex-premier in zijn slaap door een dodelijke hartaanval schijnt te zijn getroffen. Men zal autopsie verrichten op het stoffelijk overschot. De Algerijnse Rode Halve Maan heeft het internationale Rode Kruis van het overlijden van Tsjombe op de hoogte UTRECHT De hoofdcommissaris Tin politie te Utrecht, de heer D. M. Ver- kerke, is van oordeel dat de zgn. hards bijstand niet door plaatselijke politie- politiekorpsen. maar door daarvoor spe ciaal opgeleide eenheden. De heer Ver- kerke zegt dit in het officieel orgaan van het Ned. Kath. Vakverbond ..Ruim Zicht". De hoofdcommissaris meent dat het op treden van de politie wordt gedragen door de gevoelens van de gemeenschap. Als geweld moet worden gebruikt, is ken nelijk een situatie ontstaan, waarin het gezag niet meer wordt aanvaard. Een dergelijk optreden met het doel de be- stande rechtsorde te handhaven, brengt het gevaar in zich, dat het gezag van de betrokken politiefunctionarissen wordt aangetast Een moeilijke zaak, oordeelt hij, want als alles achter de rug is, moe ten dezelfde mensen weer als gezagsdra ger optreden. Daarom moet in bepaalde gevallen een eventueel gewelddadig op treden aan speciale troepen worden toe vertrouwd. De heer Verkerke ziet dat niet ais een afschuiven van de verantwoordelijkheid. Hij is er integendeel van overtuigd, dat juist een meer verantwoord en doordacht optreden kan worden verwacht, omdat bij de beslissing de „oproerpolitie" in te zetten, behalve de gemeentelijke autori teiten ook andere overheden zijn betrok-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1