ATLETEN TEGEN BELGIË MEI NEUS OP FEITEN GEDRUKT Recordverbeteringen aan orde Protest rangeerde FJ-Zeiler van de dag op „Koninklijke" van Ravesteyn op dood spoor BOUDEWIJN BINKHORST BESLOOT KIELER WOCHE MET UITSCHIETER Oostduitse roeiers opper machtig ELF VALKEN VERGATEN EEN BOEI Slechts vijf van twintig nummers een overwinning SPORTBIJLAGE MAANDAG 30 JUNI lar Flying-Juniorcrack Anton Schimmer na afloop van de derde race van de Zomerwedstrijden op de Westeinder en Braassem deed, was zijn grieven omtrent Arnold van Ravesteyns schermutselingen voor de start aan een I maagdelijk wit protestformulier toevertrouwen. Van Ravesteyn was juist op schitterende wijze als winnaar I Een Het eerste wat over de lijn gegaan. Behalve de hoofdprijs is ook plaats voor het wereldkampioenschap de inzet op Braassem. Dan gaat het er fel aan toe. De wijze hc waren het met Schimmer eens en zo werd van Ra steyn definitief voor een mogelijke afvaardiging dood spoor gerangeerd. Schimmer en Martin Heim blijven als gelijkwaardige favorieten ov De NereusHollandiacombinatie moest AMSTERDAM De zege was voor de machtige Oostduitse acht. Dc presta tie van de sterke Nereus-Hollandiacom- binatie was er nauwelijks minder om. Het slotnummer van de wedstrijden van de Koninklijke Holland-Beker was een waar hoogtepunt van de tweedaagse roeiregatta. Gesteund door de felle telijke wind triomfeerde de formatie van de Deutsche Rudersport Verband in de internationale recordtijd van 43.53 sec., maar niet dan na felle strijd met de Nederlandse acht te hebben ge leverd. De verrichting van Nereus-Hol- landia werd beloond. De ploeg hield een nationaal record scherper dan het oude op naam van Nereus staande ternationale record aan over. Oost-Duitsland, uitzonderlijk sterk vertegenwoordigd, was dit jaar opper machtig op de Koninklijke. De Neder landse ploegen toonden echter gevaar lijke tegenstanders te zijn, die tot voor treffelijke tijden in staat bleken. Wat te zeggen bijvoorbeeld van de 5.51.57 waar in de senioracht van Laga het hoofd- nummer van de Koninklijke won? Zelfs als men rekening houdt met de steun, die de wind leverde, is het een presta tie van formaat. Schril stak daartegen het hoofdnum mer van de Holland-Beker af. De tra ditionele race van de scullers bracht vrijwel geen skiffeurs van internationale bekendheid op het water. Olympisch kampioen Jan Wienese, tweevoudig winnaar, was slechts als toeschouwer op de zonnige Bosbaan aanwezig. De Deen Niels Secher, verrassend eerste 1967, ontbrak eveneens. Oud-Europees kampioen Jochem Meissner, houder de in 1886 voor het eerst uitgereikte trofee, kon de beker niet verdedigen, omdat gisteren ook de Westduitse roei- kampioenschappen voor clubs werden gehouden. Een wedstrijdenreeKs die hem overigens zijn nationale titel kostte. Ken Dwan, de man die Engeland een zesde plaaats in de olympische wedstrij den van Xochimilco bracht, was eigen lijk de enige internationaal bekende skiffeur. De donkere Brit won zoals hij wilde. En dat is eigenlijk wel er£ triest voor een nummer, dat zovele jaren het publiek van de Bosbaan in zijn ban heeft gehad. Geweld Voortreffelijk werk leverde ook de ongestuurde Nereus-Vier met Maarten Kloosterman op slag. De nationale ploeg van Oost-Duitsland, die lange tijd felle strijd had moeten levex-en met Aegir om de tweede plaats, was kansloos tegen het geweld, dat de Amsterdamse studen ten ontwikkelden. Ruim drie lengten be droeg de voorsprong toen de finishvlag viel. Ook de Nereiden stelden het inter nationale- en nationale record scherper. De recordverbeteringen waren aan de orde van de dag. Zo erg zelfs, dat de speaker na de 6 min 6.75. waarin Ne reus de lichte acht won. aankondigde: „Vermoedelijk een nieuw record voor lichte ploegen De dames deden dit keer nauwelijks voor de heren onder. De Vliet, duidelijk de sterkste vereniging bij het dames roeien, werd bij de dubbel vieren twee de achter de Oostduitsers. De ploegen schreven beide haar naam op de lijst van de Bosbaanrecords De combinatie Vissers-Klaassens van het Amsterdamse RIC doorbrak de Oostduitse succesen reeks door de dubbel-twee te winnen en benaderde, de beste tijd. ooit door een dames double scull op de Bosbaan gemaakt, tot op een halve seconde. Alle goede Nederlandse verrichtingen konden niet verhelen, dat de Koninklijke de laatste jaren steeds duidelijker in d. schaduw van de eind juli te houden Bosbaanregatta staat. Kwalitatief was de inschrijving zeker aanvaardbaar. Het hoge peil van enige jaren geleden werd echter niet meer bereikt. Dat bleek, zo als gezegd, helaas het duidelijkst bij het scullersnummer om de zware zilveren Hollandbeker. ieuwkomer onder de F.J.-elite is de ex-O.K.-jolzeiler Kees v d. Vlugt, die door Van Ravesteyns diskwalifica tie met 341 totaal iets voor Heineke (238) en Schimmer (523) staat. Heineke. met Siebe de Graadt aan de Graadt aan de spinneaker, was op de Braasem zeer snel. In de derde race was Heineke juist aan een inhaalma noeuvre bezig om Van Ravesteijn van de leiding te verdringen toen een wind vlaag het helmhout in ongerede bracht en zijn schip kenterde. Snel klaarden zij de zaak en finishten toch nog als achtste. Heineke heeft voor de selectie overigens als een voorsprong op Schimmer, die vorige week in Enkhuizen moest buigen voor de Loosdrechtzeiler. Wankelen Ook enige andere favorieten zijn aan het wankelen gebracht door overtredin gen. Bij de Finnen, waar de topmen sen ontbreken zij keerden dit weekeinde huiswaarts van de Kieler Wo- che had ex-kampioen Rob Breur za terdag een aanvaiing met Van Beek. Breur verliet later de strijd. Opvallend zeilde Henk van Beek, die de onregel matige zeilwind goed onder de knie had en 414 liet neerschrijven. Daar het slechtste resultaat bij zes races afvalt, blijft Breur (op 31) een serieuze kans op de hoofdprijs behouden Eveneens zonder topfiguren zeilden tien Flying Dutchmans over het meer. De eerste race leverde een teleurstel ling op voor Woortman. Na winnend de eindlijn te zijn gepasseerd, ging één de hekkesluiters zijn beklag doen bij de leiding: het startschot was één minuut te vroeg gelost. Terecht annu leerde het comité de race. Zondag bleek dat Ferry Laagwater (13) nog altijd dapper blijf meedraaien in het F.D.- wereldje. Met 13 staat alleen Verbeek (21) op de ranglijst vóór hem. Voortijdig Max Behrend kwam zondag in de la te middag voortijdig naar de haven. On derweg had hij bij het passeren van De Jonge Ellemeet diens spiegel geraakt. Dit betekende het einde van een succes volle opmars. Ook Behrend 0 zal gebruik moeten maken van trekrace om in hel volgende weekei De Jonge van Ellemeet (131) Jan Bart Lucas (524) voor de hex prijs van zich af te schudden. Moei meer te bedwingen hoofdprijsgegadij zijn op deze plas: Van Goeverden 13) in de Pluizen, Veldhoven (1 met zijn Stern „Tuf-Tuf" en Bart ton (1—1—1) in het O.K.-jollerxveld. Geen zorgen Op de andere plas, de Westein vernamen zaterdag de eerste elf kenzeiler dat ze een boei hadden geten en dat de leiding dit gehonort had met een diskwalificatie. Zoi voor de hoofdprijs behoeft evenwel mand zich te maken, want Bart Kr (21) is in vorm. Hetzelfde geldt de veertig Regenbogen, want Bouw Wijk (211) is met zijn „Rakker"' een stevige bries, zoals dit weekeii niet te stuiten. Hofland ontbreekt op Uit het massale Zestienkwadraah zijn na drie races twee kandidaten het voetlicht getreden: Hans v. d. Ki (29—1—2) en Vegter (1—2—2), wat geldt voor de Schakels w; (124) de leiding heeft (8—1—3) en Kruit (2—6—2). RM er de L'renig ngens ïsche eêrlar xformi nds 0 iet di lorter: ik bel dat ad Oi igedie NOC g 'e elt N! KIEL Dc 87ste Kieler Woche is geëindigd met een voor treffelijke Nederlandse uitschieter bij de Finnjollen, waar Boudewjjn Binkhorst achter de Duitsers Von Eicken, Strau- binger en de Belg Hupin als vierde eindigde. De beste Neder landse Drakenéquipe was die van Jan Bol. die echter ve/ achter de winnaar, de Deen Boerresen, als elfde werd ge klasseerd. Op de slotdag van dit zeilevenement was et eindelijk wind. Een stevige bries en zon zorgden voor ideaal zeilweer. De verwachtingen ten aanzien van de Nederlandse Draken bleken te optimistisch te zijn. Behalve Poppe, die de gehele race in de kopgi'oep meevoer en als achtste finishte, kwamen de andere Nederlanders er niet aan te pas. Bier werd 18e, Mulder 26ste en Bol 28ste. De dagzege ging naar de Duitser Biek, die over het lange parkoers een grote voorsprong op bouwde. De vermaarde Bruno Splieth (West-Duitsland) plaatste zich als tweede vóór de Fin Jokinen en de Fransman Sence De hoofdprijs van de Kieler Woche werd in de achterhoede uitgevochten tussen Oldendorff (West-Duitsland) en Boerresen (Denemarken). Zij konden zich een slechte klassering permitteren, omdat de Griek Eskitzuglou. die tweede stond in de algemene rangschikking, in de hoge golven was uitgeschakeld. Boerresen had weinig moeite om de Duitser voor te blijven en won de eerste prijs. Bij de Finnjollen werd het klassement drastisch gewijzigd doordat de lichtweerspecialisten op het golvende water ver achterop raakten. Binkhorst zeilde lang in derde positie.' maar moest in het derde kruisrak enige tegenstanders voor laten gaan en ging als zesde over de eindstreep vóór Frits Beck, die een negende plaats behaalde. Beek kreeg in het eindklassement een zestiende plaats. De eersten in het alge meen klassement, de Italiaan Golser en de Belg Hupin, eindigden ver in de achterhoede. De dagzege was voor de Braziliaan Bruder met in zijn kielzog Von Eicken (derde) en Straubinger (vierde). - Het was vrijwel alles België wat de klok sloeg in de atletiek interland tegen Nederland. De vijfduizend meter werd ook r een prooi voor de Belgen, voor wie en wie anders? Gas ton Roelants (vooraan) de zege behaalde Achter hem zij', landgenoot Puttemans en vervolgens de Nederlander Egbert Nijstadt, die met zgn tijd op de derde plaats v Nederlandse lijst kwam, ach ter Slijkhuis en Opdenoordt. BREDA D© zwakte van de Nederlandse herenatletiek is Breda weer eens duidelijk aange toond. België, bepaald niet een van de toonaangevende atletieklanden in Europa, drukte de Nederlandse heren gisteren pijnlijk hard op de waarheid: 226 tegen 187 punten. Het verschil van 39 punten was al sprekend, maar nog veel zeg gender was het dat de Belgen op 15 van de 20 te verwerken num mers de overwinning behaalden. Met uitzondering van de 4 x 100 meter estafette won Nederland geen van de loopnummers. Vooral op de afstanden bóven de 400 meter waren de Nederlanders tegen de knappe tactiek van de Belgen, die hun tegenstanders meestal het zware werk lieten doen, kansloos. Tooh brachten de vijfduizend 'tienduizend meter voor de Nederlandse afvaardiging nog enige lichtpuntjes. Egbert Nijstadt liep op de vijf kilometer een tijd van 14 min. en 13 sec., waarmee de Arnhemse politieman na No op den Oordt en Wim Slijkhuis de derde snelste Nederlandse tijd op deze afstand realiseerde. Op de tien kilometer bleek de tweeën twintigjarige Zeeuw Piet Vonck uit het bij Hulst gelegen Heikant een aanwinst. De debutant schuwde het zware werk niet, maar was in de slotfaze toch niet bestand tegen de eendrachtig samenwerkende Belgen, die Hen onder de dertig minuten kwamen. Vonck li>nislil<- in Mil nun. en 10.6 sec.. tijd die gezien zijn jeugdige leeftijd mogelijkheden biedt. keer heeft in Bx-eda, waar de sundigheden vrijwel ideaal een Nederlands record „erin Ben Lesterhuis. die precies geleden m dezelfde wedstrijd het nationale record hoogspringen op 2.03 meter bracht, en begin deze maand de lal op 2.05 meter kruiste, zag zijn pogingen op 2.07 meter mislukken. Cees de Winter zal ook nog even moeten wachten op het Nederlandse i-ecord polsstokhoogspringen. De jeugdige Am sterdammer ging vlot over 4.40 meter heen en liet de lat toen °P 4.55 meter, vijf centimeter meer dan het record van Servee Wijserx. leggen. Die barrière bleek hem echter nog te hoog. Tegenvaller Waren de nederlagen op de afstanden vanaf vierhonderd meter min of meer verwacht, een tegenvaller was on getwijfeld het feit dat de gebrilde Belg Poels zowel op de honderd a2* tweehonderd meter te sterk bleek voor de Nederlandse sprinters. Poels zege vierde op de kortste afstand in 10.6 vóór het Nederlandse trio Morisels, De Jong en Jansen, dat 10.7 sec. afdrukken. Op de tweehonderd meter was het verschil duidelijker. Poels in 21.4 voor Van Boekei (21.7) en c de loop van de vorige week uit Amerika teruggekeerde en ijlings opgestelde Leo de Winter (21.9). Mogelijkheden Hans van Enkhuizen gaat zich steeds meer ontwikkelen tot een hordenloper met mogelijkheden. De lange Rotter dammei-, die zich in oud-nationaal kampioen en recordhouder Peter Nederhand geen betere trainer kan wensen, gaat elke wedstrijd beter over de horden. Weliswaar waren de Belgen Heek en Geeroms nog te 9terk voor hem, maar vooral Geeixxms, toch een erkende specialist op de 110 meter horden, had de grootste moeite om zich Van Enkhuizen van het lijf te houden. Het verschil kon in tijd niet worden uitgedrukt. Heek zegevierde in 14.5 sec., voor Geeroms en Van Enkhuizen kwam 14.6 sec. op de klokken. Een merkwaardig resultaat leverde het speerwei*pen op. Zowel de Belg Lode Wijns als de Nederlandse kampioen Piet Olofsen wierpen de achthonderd grams speer precies eenenzeventig meter van zich af Wijns ki-eeg de eerste plaats, omdat zijn tweede worp gunstiger was dan die van zijn tegenstander. Gering Hoe gering de aanvoer van nieuw talent op de meeste nummers is, wordt wel duidelijk geïllustreerd door de overwinning van Joop Kant bij het hinkstapspringen. De Hagenaar, die jarenlang een vaste keus in de nationale ploeg is geweest, maar dit jaar geen topprestaties meer wilde nastreven en alleen voor de „aardigheid" nog wilde springen, bleek wel het meest tot zijn eigen verbazing de beste hinkstapper, hoewel zijn 14.48 meter nu ook bepaald geen reden tot juichen gaf. Eén ding is wél duidelijk gewor den. De atleten die weigerden om in verband met de affaire-West- phal in de nationale ploeg opge steld te worden, kunnen worden gemist. Henk van der Horst en Art Veldhoen, die de weigerach tige Fred van Herpen en Rudo Lieverse vervingen, maakten op J de 400 meter geen slecht inte: landdebuut.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12