A I(n'et Preuts, niet tuttig) in dienst van jongeren Nat Berlijn kwam toch naar opening van Filmfestival AU PAIR BLIJFT EEN RISICO Nederland en Oostblok zijn er niet Zelfs de Parijse vrouw heeft drempelvrees voor schoonheids tempels Eén uur tijd, een gulden of dertig en u voelt zich een ander mens VELEN BIJ HUWELIJK VRIJBURG Vier miljoen voor Rembrandt juni 1%terdag 28 juni 1969 de leidse courant NPaiïr wil zeggen: per dag) in ruil een zakgeld. talloze buitenlandse gezinnen zijn All 7.401® meisjes van harte welkom. De 48 >si®s willen wel. Je kunt 7—1 enwoordig niet meer met je mond rabarb tanden staan als er Engels of Frans linbonen >roken moet worden. I 190; iele eenwording van Europa brengt BH 55 eds intensiever contet tussen de '°kken landen. Bij elke voortgezette 40; andijt 14 b.)'l 58 59; II 18 25-1,60, tmeir, rA\ eger had je de vereniging tot Bescherming van Meisjes en hoe goed werk die (telling ook deed, er hing altijd en waas van preutse tuttigheid omheen. Mis- aien lukt my dat nu alleen maar zo omdat ik toen jong en recalcitrant was. lans bestaat het M.A.I., het Maatschappelijk Advies en Inlichtingenbureau. En bestaan nog steeds jonge meisjes die zo mogelijk nog eigenwijzer zijn dan die n vroeger. Ook absoluut zelfstandiger, maar daarom nog niet bij machte alle igelüke benarde posities te overzien of er zich uit te redden. M.AX heeft een preuts, niet tuttig. Hoe reëel en vooruitziend men daar eenvoudige folder AU PAIR waar op een pagina maar igankelijker ïkt, blijkt al uit de zi r regels staan: Huishoudelijk werk in het buitenland; Kontrole op betrouwbaarheid van: a.s. werkgevc Advies inzake internationaal huwelijksrecht; Vertrouwde kontaktadressen in het buitenland. peniriends, logeeradn lie, bij elk soort beroep nkennis van belang. de vreemde te gaan werken et je op de hoogte zijn van de eidsvoorwaarden, die in elk land rs kunnen zijn. van de leefgewoonten, die hier in ais edgen land al zo verschillen n stad en land, of tussen het ene Peul#611 en het andere. Hoe is de 1-70, r 'oonte in het gezin waar een meisje it werken? Zal zij beschouwd den als lid van de fmilie? Krijgt zij s naast het werk ook een of andere tuinbonjus te volgen? M.A.I.-bureau beschikt over Dn trol eerde adressen van werkgevers. ook bereid adressen, die men osje, kon ten dit bureau om heeft gekregen, controleren. Men gaat voornamelijk volgende belangrijke punten na: de :ele betrouwbaarheid van de familie, bWferang van de man, het aantal deren, het 1 ofniet buitenshuis ken van de huisvrouw. M.A.I. kan echter niets garanderen de verhouding van de echtelieden, jvenmin kan het beloven dat het 1blijf op het gecontroleerde adres 1|| absoluut succes gaat worden. J kennen een meisje, dat bij een zeer trouwbare Engelse familie ging •ken. maar alle rusturen die zij in „Lite doorbracht, moest slijten in de ploma bniken bij zes honden, of op haar Canisiuüeiilijk te verwarmen, uiterst kleine irbaan, Lmertje. Zij hield niet van honden., jnburg, >n ander meisje dat in Frankrijk te Hartjrk gesteld werd bij een PrincEsse de Graa Zus en Zo (notabent nog in de verte Lniiie!) werd zo op afstand" bejegend, Struyit zij het kerstfeest alleen op haar Luit, Vmer in de stad vierde, terwijl de de Grotinselijke familie de feestdagen la ïrt, B. pagne doorbracht. J. La ii derde die vol goede moed maar 1 hte kennis van zaken naar het enland toog, moest ontdekken dat vrolijke gezin met drie kinderen en buitenshuis werkende moeder, haar rt kamertje kon aanbieden, bij de kinderen slapen, zou zo zeggen. Nee, dat ging niet, om ke reden dan ook. Zij kreeg een bed gordijn in de werkkamer m meneer die tekenaar was en maakte Br toilet in een keukenruïne, en kan niet goed genoeg geïnformeerd heeft o;ij. En wannéér ouders nog iets in de der Jclk te brokkelen hebben bij hun kapt ost is het nog zo'n gek idee niet even kijkje te gaan nemen in het het OnBcomstig tehuis van de dochter. al het feit, dat de ouders, dit irengen. maakt indruk op de öpgeno vangende familie en kan het meisje lekei I wat plezier geven. penfriends papier niet zo geduldig was, zouden veel minder papieren vriedschappen taan en zouden er minder urstellingen uit voortvloeien. De vice van M.A.I. om adres en andere 'evens van een onbekende penfriend te gaan, is er een om met beide iden aan te grijpen. W. de kosten i dergelijke informaties over lilies, adressen 'en oorrespondentde- mden kosten bijzonder weinig: vanaf gulden tot misschien een 25 gulden t is niet veel voor enige erheid over de mensen bij wie je tijd gaat doorbrengen of met wie je .g bent vriendschap te sluiten. Het is ilijk te voren een nauwkeurig rag van de onkosten op te geven, iat ze afhankelijk zijn van de ipen en telefoons die men ervoor et ondernemen en plegen en van het 1 waar de informaties worden iworunen. i ieder meisje dat erom waagt (of haar aanstaande werk nu door del van de M.A.I. heeft gekregen niet), wordt een zogenaamd taotadres gegeven. Dat is een adres ten haar werkkring, waar zij met vraag of moeilijkheid kan ikloppen. In grote steden is dat een anisatie „Union Bureaux". Maar in ne plaatsen fungeert pastoor, inee of sociaal werkster graag als igbaak en adviesbureau. huwelijk adviezen kosten niets!", roept het d van M.A.I. uit. „Wij vinden een tvelijk zo enorm belangrijk, dat we er ts voor vragen. Jammer genoeg rdt er veel te weinig of veel te laat ►ruik van gemaakt. Meestal horen jongelieden pas van de ambtenaar de secretarie dat ze hierover wel 5 hun licht konden opsteken. Maar zijn ze al aangetekendDe isjes moesten al informaties komen i als hun voor de eerste keer gedachte door het hoofd speelt: ik misschien wel met hem willen vakantie M.A.I.-bureau weet allerlei over rantiemogelijkheden in 't buitenland, ereen kan langs komen om zich te enteren op het Centraal Station in ïsterdam, uitgapg Oost, Kamer 47, ifoon 246258. (Ook bureaus in Rustuurtje in de keuken met 6 honden Bed achter gordijn en toilet maken in keuken ruïne Kerstmis vieren op een afstand Rotterdam, Utrecht, Den Haag, Haarlem, Arnhem, Groningen en Amersfoort). Het heeft tientallen Wat een pech. domme domme pech", verzuchtte een official van het 19e Berlünse filmfestival, toen hü mismoedig: vanuit de derde verdieping van het kolossale Europe Centre over de kletsnatte straten keek. Een gestadig ncerdruilende regen had het anders zo bedrüvige leven op straat vrijwel lamgelegd. De mannen, die een der grote reclamezuilen voor het festival aan het oprichten waren, hadden heel verstandig een schuilplaats gezocht alsof z(j nu reeds wisten dat het 's avonds bij de officiële feestelijke opening ook zo zou regenen, dat niemand enige aandacht oor de versieringen zou hebben. Het viel gelukkig allemaal nogal mee, ant een uur voor de voorstelling slo ten de hemelsluizen zich en dromden duizenden naar het Zoopalast om maar glimp op te vangen van de vele te verwachten beroemde sterren. Nu staat het Berlijn se festival meer bekend als werkfestival, dan als een filmma- nifestatie, waar de glamour overheerst. Regisseurs en auteurs krijger er meer aandacht dan de gevestigde en aanko mende sterren, die zo nodig publiciteit nodig hebben. In zijn openingswoord wees burge meester Claus Schutz er nog eens op, dat het festival van Berlijn in de eerste plaats filmkunst wilde brengen. Dat had hij beter niet kunnen doen. want de Engelse film „Three out of two won't go" met Rod Steiger, diens echtgenote Clair Bloom en Judy Geeson had nu juist met filmkunst weinig te maken. Een driehoeksverhouding met rake dia folders over vakantiecursussen, werk kampen en vakantiekampen. De cursussen duren meestal drie tot zes'weken. Reis- én verblijfkosten zijn' voor eigen rekening en vrij hoog. Leeftijd vanaf zestien jaar. In de werkkampen wordt doorgaahS gewerkt in zeer internationale groepen, aan een project met soaraal doel. Reiskosten voor eigen rekening, maar eenvoudige kost en inwoning gratis. Lestijd gewoonlijk vanaf achttien jaar. In ons eigen land en in het buitenland worden talloze kampen georganiseerd, 1 voornamelijk gericht op een zekere aotiviteitmuziek, toneel, algemene culturele oriëntatie of sporten zoals zeilen, ponytrekkampen, bergsport. M.A.I. bekijkt graag met de jongeren samen welke mogelijkheden ze met hun tijd en hun geld kunnen hebben. In Parys bestaan 400 geregistreerde schoonheidssalons, grote namen, en kleine. De kleine worden druk bezocht door huis vrouwen die zich reppen van de markt en net klaar kunnen zün met een behandeling vóór de school uitgaat. Precies zoals wij in- cn uithollen by onze kapper. Maar de grote die de naam dragen van een beroemd merk en bestaan om deze merken een facade te geven en meteen pousseren, worden alleen maar bezocht door beroemde sterren, prinses sen en ministersvrouwen dénken vele envoudige Pari- siennes. Zelf komen ze er niet want ze hebben drempel vrees. Jazeker, ook de Paryse vrouw kan last hebben van drempelvrees. Stralend na de electrodenbehwndeling van dr. Payot. Dat ligt in dit geval aan de beeldige, volmaakt schone receptioniste, die als een koel toonbeeld van de allerlaatste node-in-maquillage-en-kleding, achter haar gouden tafel zit op een Louis de Zoveelstestoal, geflankeerd door een enorm boeket en een flonkerende spiegel. Het ligt aan de vele meters fluwelen vloer, die de gewone vrouw moet overschrijden om die onberispelijke schone dame te bereiken. En ook aan de gewichtigheid, die de reclametekst,schrijvers van deze fabrikanten in hun pubiikaties verwerken. De kleine Parisienne, die bang is veel te weinig „zus" en te weinig „zo" te zijn, kan toch heel gerust die drempel overschrijden. En mocht een van u op vakantie een paar dagen in dat modecentrum doorbrengen dan zou u het óók kunnen doen, het is wel een ervaring! Vóór de behandeLing schiet je een kimonoachtig omhulsel aan en je bent anoniem, gewoon een van de velen die er dag in dag uit behandeld worden, of dat nu vrouwen zijn uiit invloedrijke kringen Wat het kost? Een uur tijd, een gulden of dertig en de vastberadenheid niet Wat u ervoor krijgt? Freoieuze aandacht in een luxemilieu. Voor hoogstens dertig franc een reiniging en een maquillage waaraan men dan ook een half uur werkt. Voor iets minder een beenontharing met was of hars; alweer een werkje van ruim een half uur. Benen ontharen in een instituut? Jazeker, mimmode heeft vérgaande consequenties hoor! Een complete gelaatsverzorging, bestaande uit reiniging, massage en masker, duurt een uur en kost wat meer dan dertig franc. Voegt men daar een maquillage bij dan varieert de prijs tussen veertig en zestig franc. Elk huis levert behalve deze algemeen bekende en gevraagde behandelingen zijn eigen speciaal aanbevolen diensten: zo heeft Revlon fclk. Alle mogelijke grote en kleine huizen beijveren zich om ons het berouw na de zonfde) te besparen met Pré-Soleilof After-Sun en natuurlijk ook met smeersel om tijdens het brandproces te gebruiken. Van Jeanne Gatineau Lait Fridal,' een vochtbehoudende zormemelk die het bruin worden bevordert, speciaal voor de sportieve ambulante vrouw. Gelée Fridal voor de strandhagedis, zoals Gatineau heel dichterlijk de lui in de zon koesterende vrouw noemt. Ten derde „blauwe zonnecrème" voor de zeer gevoelige huid en tenslotte het ensemble van de prêt-a-brorvzer, bestaand uit een lotion te gebruiken vóór hot zonnebad en een van de voorgaande produkten tijdens het bakken. voor achttien franc een manicure die drie kwartier duurt en onherkenbaar beeldige handen schenkt. Voor veertig franc krijg je bij Guerlain 'n complete gelaatsbehandeling en daarbij een opgekamd kapsel. Orlane heeft een doe-het-zelfafdedoing mat huiditest en zelfverzorging voor tien Bij Helena Rubinstein kun je een vermageringskuur van klei met parafine krijgen voor dertig franc. Bij Payot behandelen ze voor 52 franc een couperozehuid met elektroden. De gezusters Cariita, die oorspronkelijk kapsters waren (en nog eerder als dochtertjes uit een straatarme Spaanse familie naar Parijs trokken) geven voor zestig franc een complete lichaamsbehandeling met sauna, douche Hubbard Ayer levert een abonnement voor zes behandelingen van het gelaat voor 192 franc. Zo gezien zijn wij hier bij onze sehoonheidsspoialiste om de hoek minder geld kwijt, terwijl we er preparaten van dezelfde merken zien gebruiken. Het aillervoordeligst is natuurlijk zélf de handen uit de mouwen (en aan gezicht, lijf en leden) te steken, daarbij goede preparaten gebruikend (de zelfbediening van Orlane beoogt niets andere!). Nieuws van goede huize, hier te lande gelanceerd en bedoeld om ijverig te gebruiken voor de eigen spiegel: Lumifluid, een nieuwe zijdeachtige fond-de-teint van dr. Payot, aan te brengen over de vochtbehoudende basis Hydriane. De pot Lumifluid kost negentien, de tube zestien gulden. Van Payot het maskertje om thuis te gebruiken Noctis. De blauwe substantie wordt uitgestreken over het gezicht, droogt op tot een vrij strakke tweede huid, die na twintig minuten als een dun vel kan worden losgetrokken. Een moe gezicht na een inspannende dag, knapt er zienderogen van op. Max Factor heeft even omgekeken naar de schone Egyptischen, die aan de zijde van haar farao mooi en geurig zaten te wezen. „Zalfvaasjes", oorspronkelijk van albast, nii bij Max van porselein, bevatten crèmeparfums, die. zoals wij na een eeuw of dertig tot veertig opnieuw ontdekken, bijzonder aangenaam in het gebruik zijn. 9,95 voor elk van de drie frisse maar veroverende geuren (Hypnotique, Exubérance, Epris) in telkens anders gekleurd potje met wit bol dekseltje in cannalurereldëf. (Van o correspondent) AMSTERDAM „Je ziet er geweldig uit. Annewiek". Zo begon de Amsterdam studentenpastor Huib Oosterhuis gis termiddag zijn preek, toen zijn collega, de pastor Jos Vrijburg (37), in de kapel het Ignatiuscollege voor de kerk trouwde met zijn 21-jarige ex-leerlinge Annewiek Reijmer. ".■i.nn-, Het hu Wel ij k» üwaamroor Rortne tn- over leg met het bisdom van Haarlem dispen- ;atie heeft gegeven, heeft wereldpublici- verkregen. omdat Jos Vrijburg (die overigens tijdens de sluiting van het burgerlijk huwelijk op het stadhuis te Amstelveen 't beroep publicist bleek uit te oefenen) zijn priesterlijk ambt wil blij- ?n vervullen. Over dit unieke vraagstuk nog geen beslissing genomen. Wel heeft het reeds tot een breuk ge leid tussen de jezuïtenorde en de Am- erdamse studentenparochie. De huwe lijkssluiting (thema van de preek: „Het gaat helemaal om jullie vandaag") werd gevolgd door 'n eucharistieviering. Toen het bruidspaar de kapel verliet, zongen de honderden vrienden en belangstel lenden luidkeels „Lang zullen ze leven". Bij de kerkelijke huwelijkssluiting wa- 11e camera's en microfoons van de publiciteitsmedia geweerd. De dienst erd in geen enkel opzicht verstoord. WEER of geen WEER DE BILT Gisteren trok een frontensysteem, vergezeld van regen over ons land. Dit front behoorde bij een depressie, waarvan het centrum tussen IJsland en Schotland lag. Het vormde de scheiding tussen lucht, waarin de middagtemperaturen k.n.m.i. Flinke mee: j j deelt opklaringen tot omstreeks 20 graden opliepen, zoals boven West-Duit sland en koelere lucht boven de Britse eilandenwaar het kwik niet boven de 17 graden kwam. De neerslagzone was gisteravond het oosten van ons land reeds gepasseerd, waardoor in het hele laiul opklaringen voorkwamen. Vandaag bevindt ons land zich onder invloed van een rug van hogeluchtdruk. die achter het al eerder genoemde regengebied aantrekt. Er zullen dan ook flinke opklaringen voorkomenwaarbij het op de meeste plaatsen droog weer zal zijn. Bij een in het algemeen matige wind uit noordwestelijke richting zullen de temperaturen slechts weinig verandering ondergaan. Zondag 29 juni: zon: 4.2321.04; maan: 21.412.59; hoogwater te Schevenvngen: 2.02, 14.35. Maandag 30 juni: zon: 4.2321.04; maan: 22.254.15: hoogwater te Scheveningen: 2.55, 15.23. Vooruitzichten voor maandag: aantal uren zon: vyf of meer; mintemp.: één tot vijf graden onder normaal; max. tenvp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: vijfennegentig procent; kans op een geheel droog etmaal: negentig procent. FILM FESTIVAL BERLIJN door OTTO MILO logen, goed spel en goed geënseeneerd maar zo fantasieloos van beeld en montage, dat er van dit soort werkjes wel dertig in een dozijn gaan. Maar er komen nog zo films uit 15 landen, die méér beloven. Nederland, dat nog wel eens een zilveren of gouden beer wil vangen is er dit jaar niet bij, zelf niet met een korte film. Twee jaar geleden hadden wij met „Het gangstermeisje" van Franz Weisz en Adriaan Ditvoorts „Paranoia" liefst twee hoofdfilms in com petitie, vorig jaar met Nikolai van der Heydes „To grab the ring" één. Onze korte film „Tros" van Tons Tholen won toen een zilveren beer. De week voor de jonge film is dit jaar voor de Joego-Slaven, maar de ande re Oostteuropese landen en ook Oost- Duitsland schitteren weer door afwezig heid. Reden voor burgemeester Schutz om nog eens met klem een uitnodiging tot deelname te richten aan het Oost blok. Viel de openingsfilm niet mee, de re trospectieve sector startte ijzersterk met „Top hat" van Mark Saudrich uit 1935 de eerste van de serie Amerikaan se musicals, die met het oeuvre van de Franse veteraan Abel Gance de eer moe ten delen. „Top hat" was de beste der Fred Asta ire-Ginger Rogersmusicals voor RKO. Bij het weerzien valt nu na jaren op hoe krampachtig Ginger pro beerde haar lichtvoetige partner bij te houden. Flitsende dialogen wannen hq( dié'jaren Overigens van de dansnum- mers, die nu wat mager lijken evenals de decors: een weinig overtuigende Holly wood visie van Londen en Venetië, die nergens kan overtuigen. Het was een genoegen om de oude rotten in het ko- medievlak nog eens aan het werk te zien als Edward Everett Horton thans 83! Eric Blore en vooral Helen Brode- rick, de moeder van Broderick Craw ford. Het musicalnummer „Isn't it a lovely day to be caught in the rain" kreeg een ppen doekje en is na 34 jaar dan ook sterker dan het meer pretenti euze ballet „Top hat" of het in namaak Venetië gedanste „The piccolino". Het retrospectieve gedeelte van het fes tival heeft echter ook zijn problemen. Vier Abel-Gancefüms zijn brandbaar en kunnen niet in het City-Palast worden vertoond. Datzelfde geldt voor de musi cal „Broadway melody of 1936", die nu vervangen zal worden door ..Broadway melody of 1938" met naast Eleonor Po well, de onlangs overleden sterren Judy Garland en Robert Taylor. LONDEN, (Reuter) Een zelfportret van Rembrandt is vandaag op de Lon- dense kunstveiling Christie verkocht voor een bedrag van 483.000 pond sterling (ruim 4 miljoen gulden). 409.500 pond sterling is betaald voor een plafond schildering van de achttiende eeuwse Italiaanse kunstenaar Battista Tiepolo. De Rembrandt is gekocht door een Amerikaanse kunsthandelaar voor een museum in Los Angeles. Ze was al eens eerder bij Christie geveild in 1884 toen ze voor 1.890 pond sterling van de hand Kunst en kunstenaars H.K.H. Prinses Margriet en mr. P. van Vollehoven hebben het voornemen op woensdag 2 juli een concert bij te wo nen in dDe Doelen te Rotterdam van Laurentian Symphonic Band uit Otta wa. Dit concert wordt gegeven ten ba te van het Nederlandse Roode Kruis. In het Gemeentemuseum van Arnhem wordt van 5 juli tot 31 augustus een ten toonstelling gehouden van schilderijen, tekeningen, grafiek, plastieken en ob jecten van jonge Gelderse kunstenaars. Het Holland Festival heeft voor de win naar van het Internationale Beiaard- concours 1969 te Hilversum een prijs ter beschikking gesteld, bestaande uit een werkstuk van 45 cm. hoog, ver vaardigd door de edelsmid Chris Steen bergen. Galerie Krikhaar, Spuistraat 330 Amster dam. houdt tot september een zomer - tentoonstelling van schilderijen, goua ches, tekeningen, beelden en objekten van vooraanstaande Nederlandse en buitenlandse kunstenaars. De Rotterdamse Kunststichting exposeert tot en met 20 juli in Kunstzaal Zuid aan het Zuidplein schilderijen en goua ches van Peter Blokhuis, Marbineau en Jan Sierhuis. Galerie Sergej, Herengracht 167, Amster dam, exposeert tot 15 juli pentekenin gen van Jeroen Bal en pentekeningen I en litho's van Henny Haselaaa.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5