VPRO-documentaire Syrië In Kieler Woche nu kwestie van geluk Radio en tv in het weekend Finale van schoolvoetbal Vioolconcert Schönberg kreeg verrassend grote waardering Zweden en Amerikanen gaan aan de kop Mime ging de mist in AVRO contra NOS Tourreportage uit Maastricht TELEVISIE MORGEN PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 JUNI 1969 Huurbijslag PAAT minister Schut definitief de weg van de huurbelasting verlaten om over te stappen op de weg van de huur bijslag? De voorlopige mededelingen, deze week gedaan om het probleem van te hoge huren voor kleine inkomentrekkers op te lossen door hen uit de algemene mid delen als het ware een vaste subsidie te geven, zijn interessant genoeg om met gespannen verwachting af te wachten wat er uiteindelijk uit de bus gaat komen. Het andere probleem, dat sommige huurders dan op kosten van de gemeen schap een voor hun inkomen veel te goedkope woningwet- en premiewoning bewonen, wordt dan weliswaar niet di rect opgelost. Maar via een algemene huurverhoging van de sociale woning bouw die voor de één wel en voor de an der wel gesubsidieerd wordt, is er dan hier wellicht langs indirecte weg een eerlijker verdeling van lasten mogelijk. WE geven minister Schut gelijk, indien "hij serieus overweegt of hij zijn mis lukte plan voor een huurbelasting maar niet door een ander middel vervangen moet. De wetgever heeft de publieke opinie niet van de redelijkheid van dit voorstel weten te overtuigen en de Ka- mer in dit geval vooral de Eerste heeft de praktische bezwaren groter ge vonden dan de voordelen. Intussen moet men de moeilijkheden welke bij het opzetten van een systeem van huuurbijslag rijzen, bepaald ook niet 1 onderschatten. Uiteindelijk gaat als men een technisch goede regeling weet te vinden de zaak weer draaien om de financiële mogelijkheden. De voor een huurbijslag nodige gelden zullen in elk geval voor een deel gezocht moeten worden door besparingen op andere pun ten van het woningbouwbeleid. En dat lijkt ons al geen gemakkelijke zaak. Maar nog moeilijker kan de tweede faze worden, wanneer uit de algemene middelen het geld bijeengebracht moet worden om de rest van de huurbijslag te kunnen financieren. Dan wordt het weer dringen om de trog waar reeds zo veel gegadigden op hun portie staan te wachten; allemaal met even gro te honger en allemaal met een be toog hoe nuttig het voor onze sa menleving zal zijn, wanneer zij een beetje vetter kunnen worden. TENZIJ elders op de rijksbegroting aanzienlijke bezuinigingen kunnen worden doorgevoerd en daarin gelo ven we niet! moeten er nieuwe fis cale bronnen worden aangeboord. En op de keper beschouwd gaat het nieuwe huurbijslagplan langs een omweg dan toch een soort van indirecte huurbelas ting worden. Vermoedelijk zal er in andere hoeken geklaagd worden dan het geval was, toen de rechtstreekse huurbelasting aan de orde was. En nu gaat het maar er om, of de lasten dan inderdaad gelegd worden op de sterkste schouders en of niet degenen die ten onrechte gejam merd hebben toen geprobeerd werd recht vaardigheid te betrachten via 'n huur belasting, nu bij een huurbijslag ten on rechte aan de dans ontspringen zullen. Nuttig in dubbele zin De KRO-telcvisie zendt vanmiddag beelden uit van de finale schoolvoetbal- kampioenschappcn van het district West I van de KNVB, die gespeeld wer den op woensdag 18 juni op het hoofd- veld van 't sportpark Ookmeer te Am sterdam. De strijd ging tussen de kam pioen van Amsterdam, de Prof. Wester- dijkschool, de kampioen van het dis trict Noord-Holland van de KNVB, de M. H. Trompschool uit Den Helder en de kampioen van de stad Utrecht, de Oerardus Majellaschool. De inzet voor deze finale van de afdeling E van het schoolvoetbal (leeftijd 11-14 jaar) werd gevormd door de KRO-schoolcup. Het programma wordt omlijst door een ge filmde impressie van de deelnemende (Nederland I 16.50 uur) Heteluchtballon Morgenmiddag brengt de N.O.S.-tele- visie een Finse bijdrage in de serie in ternationale jeugddocumentaires, „He teluchtballon". Men kan de Finse on derwijzer Veikko Kasava zien. wiens hobby het is met heteluchtballonnen te experimenteren. Voorts wordt ingegaan op de geschiedenis van de ballonvaart, die beslist geen moderne uitvinding is. Bijna 200 jaar geleden lieten de gebroe ders Montgolfier al een ballon op. die 300 meter hoog en 1000 meter ver dreef en reeds voor onze jaartelling hebben de Chinezen al geëxperimenteerd met de kunst van het ballonvaren. (Nederland I 16.00 uur. zondag) Syrië Als eerste Nederlandse tv-ploeg be zocht de VPRO Syrië, dat temidden van de andere Arabische landen een merk waardige plaats inneemt. Het stelt zich aan de ene kant het meest onverzoen lijk tegenover Israël op, maar wordt aan de andere kant huiverig door deze landen bekeken, omdat het streeft naar een groot Arabisch rijk, dat zich moet uitstrekken tot de Noordafrikaanse kust. Syrië is het land van de staats grepen. Opmerkelijk is echter, dat de groepen, die elkaar geregeld in de klem nemen alle behoren tot de mach tige socialistische Baathpartij, in de in mei j.l. tot stand gekomen nieuwe grondwet omschreven als „de partij van de Arabische socialistische ver nieuwing". Voor de documentaire „Al les voor de strijd", die de VPRO mor genavond uitzendt, had Roelof Kiers o.m. een interview met de Baathverte- ^tfEER zijn de weken aangebroken, "waarin oudere scholieren en studen ten als tijdelijke werkkrachten op kan toren, banken, fabrieken en in winkels er zorg voor dragen dat het vaste per soneel van zijn zomerse vakantie kan genieten, zonder dat het arbeidsproces daarvan schade ondervindt. De studerende jongeren doen dit niet uit een besef van maatschappelijke ver antwoordelijkheid; meestal heeft het va kantiewerk als eerste doel de financiële grondslag voor een eigen vakantie of voor de aankoop van eigen voertuig te leggen meer dan eens is het in de va kantie verdiende geld evenwel nodig om in de rest van het jaar de studie te kun nen betalen. Een beetje jammer is, dat deze vakan tiehulp in de praktijk meestal slechts mogelijk is in de administratieve sector de industriële sector biedt slechts mo gelijkheden op de werkplaatsen waar anders met ongeschoold personeel wordt gewerkt. Er zou namelijk veel voor te zeggen zijn dat jongemensen die in over wegende mate worden opgeleid voor een beroep waarbij ze onder de hoofdarbei ders terecht zullen komen, ook praktische ervaring op doen met 't werk van hand arbeiders. Voor de handarbeiders die "ISP.*1'!1*. jvervangen ,sün.. kën hot in tussen weer 'n pleister van de wonde van hun onderwaardering zijn, te ontdekken daj/. de -^^tschappy .hën .moeilijk mis sen kan. Mits gehouden binnen de redelijke grenzen is het vakantiewerk studerende jongeren niet alleen e deel voor het bedrijfsleven en op peil houden dienstverlening, het heeft het ook pedagogische waarde. Het kan alleen maar nuttig zijn, als jonge, mensen van wie later velen wellicht nooit te maken zullen krijgen met een voudig dienstverlenend werk, de we reld ook eens van die kant leren bezien. De praktijk zal meer begrip opbrengen de eigen problemen van de werken de jeugd dan dozijnen boeken de niet- werkende jeugd hierover wijsheid bezor gen kunnen. Solidariteit die alleen maar gebaseerd op theoretisch inzicht, loopt grote kans door 'n flinke bries geknakt te wor den; eigen ervaring lijkt ons 'n veel beter middel om tot echte solidariteit in onze samenleving te komen. Zo beschouwd is vakantiewerk in dub bele zin een nuttig initiatief; natuurlijk staat geld verdienen- voor welk doel dan ook- voorop, maar de nevenmogelijkhe- dit werk moet men ook beslist niet onderschatten. We vragen ons zelfs af, of terzake hiervan wel eens een wetenschappelijk te verantwoorden onderzoek heeft plaats gevonden. Zo neen. dan lijkt ons een stu- de goede en eventueel kwade kanten van dit werk bijzonder nuttig. Er orden wel studies gericht op onderwer pen die heel wat minder belangrijk en interessant zijn. Festivalconcert Residentie-Orkest Het was de bedoeling geweest dat ver scheidene honderden zangers een tot 165 musici uitgebreid Residentie Orkest gis teravond de kolossale partituur van de in ons land nagenoeg onbekende Gurre- lieder van Arnold Schönberg tot klinken zouden hebben gebracht. Moeilijkheden van allerlei aard, maa vooral het ont breken van een akoestisch geschikte zaal met voldoende podiumruimten, verhin derden de verwezenlijking van dit ombi- tieuze plan. Men moet hopen dat van uitstel geen afstel komt, en dat het werk binnen afzienbare tijd toch nog zal worden uitgevoerd. In plaats van de Gurrelieder ging nu in het festivalprogramma in het ongres- gebouw het hier ook vrijwel onbekende vioolconcert van dezelfde meester. Het is een hooggestemd stuk van ruim een half uur, waarvan men de meesterlijke con structie uiteraard niet zo maar kan „horen" maar die men wel kan „lezen". In de voor Schönberg heel moeilijke jaren tussen 1934 en 1936. toen hij van Berlijn naar Amerika moest vluchten om aan het nationaal socialisme te ontko men, ontstond met onderbrekingen deze driedelige compositie die niettemin de indruk maakt, alsof hij „aus einem Guss" is gemaakt. Het stuk stelt aan de solist buitensporig hoge eisen, wat wel blijkt uit de uitlating van de componist dat er een violist „met zes vingers" voor nodig is. Bovendien is het voor dirigent en or kest geen sinecure de Orkestpartij zo te spelen dat men de solist niet „dekt" en dat hij in de juiste verhouding in het geheel wordt opgenomen. Behalve in de aangrijpende cadens in het laatste deel is de solist vrijwel voortdurend samen met het orkest aan het woord. Men kan al leen maar groot respect hebben voor de manier waarop Michael Gielen, de 42- jarige dirigent van de Koninklijke Opera te Stockholm, het Residentie Orkest op zijn taak voorbereidde en het klankbeeld daarbij zo transparant mogelijk wist te houden. De solopartij werd voorgedra gen door Leon Spierer, sinds 1963 eerste concertmeester van de Berlnijse Filhar monie. De solist had de muziek voor zich, wat men kan begrijpen en billijken, te meer omdat er geen twijfel aan kon bestaan dat hij zijn stof voortreffelijk beheerste. Ook Spierer speelde met een slanke toon en zijn voordracht was, evenmin als die van de dirigent, overdreven na drukkelijk. Soms vroeg men zich zelfs af of dit uitgesproken expressionistische stuk niet wat sterk er had mogen wor den aangezet, en of sommige frasen niet nog wat meer reliëf hadden moeten hebben. Daar staat dgn echter tegenover dat het verloop van het werk verrassend Het was bijzonder verheugend dat het helaas niet erg omvangrijke auditorium deze muziek helemaal niet meer als „problematisch" bleek te ervaren maar terstond en spontaan met veel bijval reageerde. Natuurlijk gold die bijval dc uitvoerenden maar beslist niet alléén de uitvoerenden: men was duidelijk door het werk geboeid geweest. Gielen had het programma geopend met 23 blazers, die hij op spitse en rake wijze de kleine slechts tien minuten du rende sinfonia liet spelen, waarmee Strawinski in 1920 op geserreerde en voorname wijze, in een klank van koele klaarheid en een lijn van grote scherpte Debussy herdacht. Na de pauze ging Mozarts Jupitersym- fonie in een zuivere, nergens kramp achtige en toch wel degelijk afwisselend dramatische en lyrische lezing, waarvoor wij de grootste waardering hadden, zo wel voor de muzikale opvatting als voor de realisatie ervan. Ook hierna was de waardering groot. K. S. Internationaal Koor festival 1969 Soldaten uit KS" brachten zaal in vervoering Die Zweden blijven ons maar op het Internationaal Koorfestival vervolgen: met niet minder dan vier verschillende ensembles, verspreid over de afdelingen A en B is Bror Samuelson uit Vasteras nu al op het Scheveningse podium ver schenen, waar hü successievelijk 378, 361. 400 en 380 punten in de wacht wist te slepen. 400 punten: het hoogste tot dus verre bereikte cijfer. t Zijn deze prestaties nu normatief voor Zweden? Wordt er in het algemeen in dat land beter gezongen dan ten onzent? Dat zouden we niet graag willen be weren: prestaties als deze zijn bijna altijd te herleiden tot één persoon, die vol ijver, vol bekwaamheid, vol energie mensen een koorcultuur, een zang cultuur bijbrengt, die ze in de sfeer van het professionele brengt. In de sfeer van het professionele, daar bewogen zich ook onze goede oude vrienden in van het Festival 1967 het Seventh Army Soldiers Chorus met zijn dirigent le luitenant Robert E. Antonian, te Heidelberg gelegerd, dat eerst in de .roege ochtend (391 punten, le prijs), daarna in de late avond het concert, ook door prins Claus en burgemeester Marij- bijgewoond, de hele Kurzaal in ver voering bracht. In de allerlaatste plaats landgenoot Piet Ketting, die kon ervaren, dat zijn verplicht werk Quan- do conveniunt nog nooit zö goed ge zongen was. En vrijwel zeker nooit meer zo goed gezongen zal worden Die Amerikanen brachten natuurlijk ook spirituals- En sloten met de bekende Battlehymne of the Republic. Zo bekend, dat toen ze geëindigd waren, het publiek doorging met zingen. Waarna zjj maar weer opnieuw begonnen. Wellicht zün ze op dit moment in hun enthousiasme nog wel bezig. Er waren op het avondconcert nog meer vocalisten uit de Verenigde Staten: The Mount Holyoko Chamber Singers, South Hadley, een vrouwenkoor, dat in de afdeling A 384 punten behaald had. Te hoog geklasseerd vonden we toen en in die overtuiging, na het beluisteren van The Winter Cantata van Persichetti, waar een fluit en xylofoon aan te pas kwamen, voelden we ons in deze mening bevestigd! Welk koor ook een begrijpelijk enthou siasme bij de bezoekers los sloeg? De jeugd van de universiteit van Boedapest, BINKHORST TE LAAT NAAR VOORHOEDE KIEL Met uitzondering van ir. Bakker, die in de Solingklasse verras send als tweede finishte achter de Zweed Kcllner. bleven de Nederlanders op de voorlaatste zeildag van de 86e Kieler Woche merendeels in de midden moot hangen. Beste Drakenzciler was Bol met dc dertiende plaats. De Neder landse Finnzeilers plaatsten zich niet bij de eerste vijftien. Deze teleurstellende gang van zaken is deels te wijten aan de dagenlang „heersende" zwakke wind. Opmerkelijk is dat ce zeilers, die de klassementen aanvoeren op deze dag steken lieten val len. Het was dit keer mee een kwestie van geluk. Bij de Draken konden de Deen Boeresen en Klaus Oldendorff (W.-Dld.) met een uiterste inspanning slechts tot de 23e en 27e plaats komen. Winnaar werd outsider Hedicke uit Kiel, die met enkele andere deelnemers in het eerste kruisrak de juiste gok maakte. Daar de Griek Eskitzglou de gulden middenweg nam, heeft hij nu via 9676110 de leiding in het klas sement voor Boerresen en Oldendorff. Van de Nederlanders is Mulder, die als voorloatste om het eerste merkteken p.ing, door een negentiende plaat in het klassement geduikeld Bol (13e) hand haafde zich nog net bij de eerste tien. Marinezeiler Poppe. die achter Bol over de lijn ging. is in het klassement ge stegen Afgeblazen Bij de Finnjollen behield Boudewijn Binkhorst na aftrek van zijn slechte resultaat zijn zevende plaats tussen de 180 boten. Samen met Beek zeilde Binkhorst aanvankelijk ver in de achter ste gelederen. Pas halverwege de strijd kwam het tweetal naar voren. Beek werd „afgeblrzen" achter Binkhorst die zeven tiende werd. Door een sublieme dagzege is de Belg Michel Hudin favoriet voor de eindzege. De Italiaan Golser liet het met de 19e plaats afweten en staat met Straubinger (W.-Dld.) gelijk in punten achter Von Eicken (W.-Dld.) (dagzege in de andere groep), die met 5.3 punten verschil achter Huding als tweede staat geklasseerd. die onder leiding van Rezso Lantos in de afdeling B (vrouwenkoren) reeds de eerste prijs (360 punten) veroverd had. Met groot temperament propageerde zij de kunst van haar vaderland Kodaly! Een gemengd ensemble uit Belgrado (afd. B, 294 punten), verbeterde de tijdens de wedstrijd gevestigde indruk ken bepaald niet. Doch het zij met graagte gezegd: men excelleerde met mooie, diepe bassen, geschikt voor inter pretatie van Russische muziek: we den ken hier speciaal aan Moussorgsky. Nog op twee gezelschappen, die tijdens het lange, veel te lange concert van gis teravond optraden, dienen we de aan dacht te vestigen. Allereerst op „Ceska Pisen" uit het Tsjechische Plsen. dat o.l.v. Miroslav opvallend goed Gallus en Palestrina vertolkte. Vervolgens op het mannenkoor Smetana-Slovanka, dus eveneens Tsjechisch, dat een liedrrtafel- styi cultiveerde, ten onzent reeds sinds een kwart eeuw overwonnen. slagen van mededelen: Mannenkoor Koninklijke Marechaus see. Apeldoorn, afd. A. o.l.v- G. Tiemes- sen 310 punten, 2c prijs. Seventh Army Soldiers Chorus, Hei delberg, afd. A o.l.v. R. Antonion, 391 punten, le prijs. Bor „Braca Baruh", Belgrado, afd, B. o.l.v. Slobodan Krstic. 294 punten. Voorburgs Jongerenkoor, afd. B. o.l-v. Ad de Groot, 329 punten.. Maria koren, Vasteras o.l.v. Bror Sa- meulson, afd. B. 400 punten. Arbeiter-Sangerbund Wenen, afd. B, o.l.v. Michael Res, 282 punten. Mariakören, Vasteras, afd. B. o.l.v- Bror Samuelson, 380 punten. Frauenchor der Liedertafel Findorff, Bremen, afld. C o.l.v. Anton Schaefers. 336 punten. Vandaar de eindronde en het slot- concert, waarin een aantal van de prijs winnende en meest spectaculaire koren optreden. Gistermiddag hebben burgemeester en wethouders in het Kurhaus de deel nemers van het Internationaal Koor festival officieel ontvangen. B.R. genwoordiger, Amin en de comman dant van het Syrische volksleger (dat na de zesdaagse oorlog in '67 werd op gericht en geheel uit vrijwilligers be staat). (Nederland I 22.00 uur, zondag) Langs de lijn In het sportprogramma „Langs de lijn" wordt aandacht besteed aan: de drave- rijed om de Grote Prijs der Lage Lan- dan op Duindigt; een honkbalontmoe ting tussen de winnaars van de Haar lemse Honkbalweek en een Amerikaans sterrenteam de roei wedstrijden om de Koninklijke Holland Beker op de Bosbaan in Amsterdam; de interland atletiekontmoeting Nederland-België voor heren in Breda; de Ronde van Frankrijk. In het eerste deel van Langs de Lijn kan men nieuws horen over de eerste etappe van Roubaix naar Wolu- we St.-Pieter in de vorm van een nabe schouwing en vraaggesprekken. In het tweede gedeelte van het programma wordt aandacht geschonken aan een tijdrit voor ploegen Over 15 km in Wo- luwe St.-Pieter; het CHIO in Aken. (Hilversum I 14.30 uur, zondag) (Hilversum II 18.30 uur, zondag) Studio-Sport Het leek wel sabotage, gisteren in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Vóór de pauze het pantomimetheater van Miklós Köllö uit Hongarije, daarna het Neder landse gezelschap Carrousel met Rob van Reijn als Mannetje Ma ecus. Die Hongaarse mime werd een complete ver rassing voor hen die vlak vooraan zaten en zo'n 80 procent konden zien van wat Köllö aan lenige flair, vakmanschap en volwassen humor op het podium bracht. In het televisiesportprogramma „Stu dio Sport" kan .men kijken naar: een gedeeltelijke herhaling van de 's mid dags uitgezonden reportage over de Ronde van Frankrijk het CHIO te Aken; de atletiekinterland Nederland- België te Breda; de Grote Prijs der La ge Landen op Duindigt; de voetbal wedstrijd Middelburg-Roermond; roei- wedstrijden op de Bosbaan in Amster dam met o.m. de wedstrijd om de Hol land Beker. (Nederland I 19.30 uur, zondag) Scala De sportrubriek van het televisiepro gramma „Scala" bevat reportages van de internationale tenniskampioenschap pen van Wimbledon en beelden van de TT-races in Assen. (Nederland II 19.03 uur). Kroon gevraagd statuten ongeldig te verklaren HILVERSUM (A.N.P.) Het bestuur van de AVRO heeft zich in een aantal adressen gericht tot H.M. de Koningin. De stukken behelzen een uitvoerig ge motiveerd verzoek tot vernietiging van het besluit van het bestuur van de NOS van 29 mei 1969, waarbij de statuten werden vastgesteld, benevens vernietiging van de ministeriële be reidverklaring tot goedkeuring van de statuten. De AVRO heeft zich verzet tegen het vaststellen van de statuten van de NOS tijdens de eerste vergadering van het NOS-bestuur op 29 mei j.l. Volgens de AVRO had dit behoren te geschieden door de oprichters i.e. de omroep organisaties en aspirantomroeporgani- De bezwaren waren in het bijzonder gericht tegen het artikel 20 in de NOS- statuten, dat de omroeporganisaties op straffe van een publicatieverbod van de programmagegevens voorschriften geeft voor de redactionele inhoud van- hun programmabladen. (Van onze i roepcorrespondent) HILVERSUM De aankomst van de Tour de France op maandag 30 juni te Maastricht, zal zowel het onderwerp zijn van een rechtstreekse Eurovisie reportage als voorwerp van een uit gebreide internationale samenwerking op televisiegebied. Aan deze reportage zal de Belgische t.v. bijdragen met een rijdende camera die het beeldsignaal doorgeeft via een erboven vliegende helikopter naar de Belgische ont- vangpost te Maastricht. Een mimekunstenaar met een gewel dige timing en een hoogst expressief ge zicht, waarop hij weinig schmink nodig heeft. Zijn beide medewerksters en de parate pianist sloten zich feilloos in dil artistiek geheel aan. Toch kwam er wei nig van terecht, omdat de lichlregie op de meest ergerlijke wijze faalde. Niet één keer, maar wel een keer of zes bleef het bord met de aankondiging in het duis ter gehuld, zodat het voor de overigens tamelijk lege zaal raadwerk werd. Tel kens ook moest Köllö bonne mine a mau- vais jeu maken, als halverwege de op bouw van zijn nummers het licht weer uitviel, van de verkeerde kant kwam of de onjuiste padiumhoek bescheen. Toch hebben we op de eerste rij! nog goed kunnen zien en ondergaan hoe goed deze Hongaren zijn. Al direct die op levende totempaal was raak; de maskers vai en het gebruik van het beschilderde lichaam; de parende vlinders en het navrante spel van de koning en de clown, het was allemaal prima vakwerk op ba sis van een niet aflatende onderstroom van artistieke ideeën. Carrousel kreeg alle belichting, die no dig was. De mannetjesmakerij van Van Reijn is bekend, maar wat het ensemble in de persiflage op de oude film liet zien al werd Chaplin door Rob van Reijn wat te nadrukkelijk geïmiteerd was voortreffelijk. Alleen al deze Comedy Caper rechtvaardigde het aandeel van dit Nederland»# •oeemble aan het Mime Festival. De Franse omroep zal in Maastricht aanwezig zijn met een zogenaamde studiowagen, waarin interviews voor rechtstreekse uitzendingen kunnen worden gehouden. Het Franse materiaal omvat voorts een rijdend ontwikkei- laboratorium, annex een montagewagen, waarin het filmverslag van de die dag te verrijden etappe wordt ontwikkeld en gemonteerd. Een centrale positie in deze samenwer king wordt ingenomen door de NOS- reportagetrein. op het Volksplein te Maastricht, die met vier camera's in de directe omgeving de feitelijke aan komst zal uitzenden. Deze trein fun geert tevens als centrale regiepost, waar alle signalen binnen komen De centrale regiepost is voorts aangesloten ïs commentaarposities ten behoeve de deelnemende Europese t.v.- organisaties. te weten die van België. Frankrijk. Duitsland. Italië, Spanje en Nederland. Slachtoffers Op de rijksweg Nij megenDen Bosch onder het dorpje Alverna (gem. Wijchen) heeft zich van ochtend een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waa.rbij volgens de eerste berichten, zeker vier mensen om het leven zijn gekomen en negen personen gewond van wie velen zwaar. Er ont stond een kettingbotsing nadat twee auto's frontaal met elkaar in botsing NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.56. 19.03, 19.56, 20.16 NOS 18.15 uur: Tour de France •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort TROS •19.07 uur: Jam, tienerprogramma 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Anjeractie 20.35 uur: Feest. cabaretprogramma 22.10 uur: Richard Anthony Tour, chansonprogramma 23.05 uur: Journaal (NOS) 23.10 uur: TT-Races in Assen (NOS) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingcn om 18.56, 19.56, 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine VARA 19.30 uur: Coronation Street, t.v.-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: De Shadoks en de Gibi's, t.v.-strip 20.22 uur: Zo maar een zomer avond, amusements programma 22.40 uur: Journaal (NOS) 22.45 uur: Groningen heeft een nieuwe bisschop (KRQ/RKK) de H. van c >ij dt gistei dr. J. er gi estai Op d NOS 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.32 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden 15.55 uur: Verkeersinformatie 16.00 uur: Heteluchtballon, jeugddocumentaire 16.20 uur: Tour de France 16.40 uur: Paardesport •18.55 uur: Pluimpje 19.00 uur: Woord voor woord (CVK/IKOR) 19.05 uur: Zingend geloven (CVK/IKOR) 19.30 uur: Studio-Sport 20.30 uur: Journaal VPRO 20.35 uur: Wereld op wielen, automobilisten programma 21.05 uur: De oude draaidoos, filmprogramma 21.50 uur: Syrië, documentaire 22.30 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II NOS •18.55 uur: Pluimpje 19.00 uur: Journaal WRO •19.05 i van 2 i Hern >0.05 Kunstgrepen met Pierre Janssen >0.30 uur: Parijs in Emmeloor Dalida •21.10 uur: De Saint, t.v.-sc >2.00 uur: Journaal (NOS) De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA WEEKEND HILVERSUM I (402 m) KRO: Uitzending van de Politieke Partij Rad len. 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualitei ichrij venverzoekpli Bejaardenprogramma. >adour: luisterliedjes. Mededelingen. 22.' /an zondag: licht gevarieerd muzU ma. 23.45 Zomergoalreportages e sport op zaterdag. 23.55-24.00 HILVERSUM II (198 m) - VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Commentaar op het nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Ziezo....: licht instru mentaal trio en zang. 18.45 Stereo: Best-Sel lers: platennieuws. 19.30 Nieuws. 19.35 Ste- Stereo: Nederlai 21.15 Uitkomst r en piano: klassieke en moder- 22.05 Stereo: Viool en piano: klas- Muatek van gisteren: licht plat les. 18.32 Lich te muziek. 18.45 Sport. 18.52 Ta: 18.56 Lichte- muziek. 19.00 de Lichte muziek. (20.31 Badinerle: oude en klas sieke muziek (gr). 9.00 Nieuws en waterstan den. 9.15 Impromptu: klassiek verzoekplaten- programma. Nieuws. 11.05 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Kerkorgel- concert: semi-klassieke muziek. 12.35 NCRV- Vocaal-ensemble: moderne gewijde muziek. - de jeugd. 13.35 Ste- :dichten. Festival 1969: Philharmonisch Orkest, Mannenkoor, zangso listen en verteller: klassieke en moderne mu ziek. (Vooral, in de pauze en na afloop: Fes- tivalnieuws - "tr~ kerk. IKOR: 18.30 Oecumenische Actie van de Wereldraad van Kerken. NCRV: Nieuws. 19.07 Stereo: M sieke gewijde muziek (gi pij-kritiek, lezing. 19.45 .30 Maatschap- N.O.SÏ:" NATIONAAL PROGRAMMA: 20.0 Omroeporkest: moderne Nederlandse muziek (In de pauze: plusminus 5 ...uzikale en technische tips voor stereofans. 22.09 Nieuw Zicht: actuele gods dienstige en maatschappelijke kroniek. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin gen. 22.45 Audio: muzikale informatie voor kenners en liefhebbers. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n (298 1*1.) - VARA: 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.13 Voor het platteland. 8.25 Weer of geen weer, geva rieerd programma. (Om 9.00 Sportmededelin- gen.) 9.45 Humanistisch Verbond: Een. twee, drie, vier. vijf, de bakker sloeg zijn wijf, le zing. IKOR: 10.00 Wereldraad van Kerken: een informatief klankbeeld over geschiedenis en werkterreinen. 10.30 Kerkdienst vanuit de Nederlandse Protestantse Gemeente te Genè- ve. 11.30 Wereldraad van Kerken: internatio nale kerkelijke hulpverlening. AVRO: 12.00 Muzikaal onthaal: bonte muzikale show. 13.00 Nieuws. 13.10 De toestand in de wereld, le zing. 13.19 Radiojournaal. 13.35 Stereo: Ope- A: 17.00 Stereo: Populaire Muziekshow VARA-dansorkest en solisten. 17.50 ws. N.O.S.: plusminus 18.05 Mededelin- s de lijn cabaretliedjes. N.O.S.: 18.50 Dat zie ik anders, discussie over actuele onderwerpen. VPRO: 19.30 Nieuws. 19.35 Imago: De wer kelijkheid vergeleken met het image: 5. De hoorn. 20.00 Racisme, realiteit: klankbeeld. AVRO: 20.30 Stereo: Superclean Dreammachi- ne: licht gevarieerd platenprogi -ankrijk. plusminus 23.02 Stereo: ■en naam hebben: licht gevarieerd platen- ogramma. 23.55-24.00 Nieuws. III (240 m. en FM-kanalen) zondag. 11.00 Nieuws. 11.02 Muziek VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Met vriendelijke groetenverzoekpltenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.02 Ronde van Frankrijk. 13.07 NAR: Nederlandse Artiesten Revue. N.O.S.: 14.00 Nieuws. 14.02 Ronde van Frankrijk, 14.07 Rome-Ankara-Madrid, programma voor r de schippers. Aansluitend: De Ronde i Frankrijk. 13.20 De Ronde van Frank- en lichte muziek. (14.00-14.03 Nieuws), i 15.00 tot 24.00 Tips voor automobilisten. Katholiek-godsdienstige i lansmuzlek. (23.00 Nieuws. 7.10 Het levend» (7.30 Nieuws: 7.32 weging; 8.00 Nieuws). den). N.O.S.: 10.00 De komende week in Vaderlands* muziekleven, muzikale lez Mededelinj Nieuws; 12.41 Actualiteiten). 14.05 St Weens Staatsopera-orkest: populair klas muziek (gr.). 14.30 Stereo: Moderne k£ muziek (opn. 15.00 Gereformeerde mii dienst. N.O.S.: 15.30 Zoeklicht op Nederlar informatie over ^Friesland.afg mr"dr. H.' 'j. Roethof""nCRV hiding. 17.55 Reportage Wimbledi HILVERSUM II (298 m) tisch strijdlied 7.23 Lichte grami na). VPRO: 7.54 Deze dag. VAR 8.11 Actualiteiten. 8.20 Lichte gif ziek met reportages. 9.00 Siert ziek (gr.) 9.50 Koning Klant: rubriek. 10.00 Voor de vrouw. Nieuws. 11.02 Repertorium Nee tie: ontwikkellngsv 13.25 Klassieke k; programma. N.O.S.: 15.01 n pianomoderne muziek. 16.00 Nieu Een haziliana^nchte ^mjuziek^ mt^^tij Coura plrp. 17.55 Mededelingen toeges HILVERSUM* III (240 programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Popstatiojl (11.00 Nieuws.) TROS: 12.00 Nieuws. 124 Lynx (of Los). KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Ro de van Frankrijk. 13.08 Actualiteiten. 13j platenprogramma. 15.00 1 van Frankrijk. 15.08 Holster: pop- er muziek. 16.00 Nieuws. (Tussen I6.01 onderbreking voor de Ronde van F 16.03 lORRRrrrpopmagazir ijofdraaiik: verzoekplatenprogramm BRUSSEL NED bouwkroniek. 12.40—12.48 Weerbericht, mee de dif delingen, en SOS-berichten voor de schipp 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieu\ weerbericht, dagklapper en beursbericht» ïoodft Jgjee Omdat we over de eerste afleverinfteui van de Trefferserie vrüwel geen gunstig-ai woord konden laten vallen en wc twee in de reeks niet konden leek het ons niet meer als eerlijk 01 het spel van gisteren helemaal kijken, daarmee zowel AVRO's vizier als Duys' Vuist missend. D derde Treffer, De zaak-Grauber, ko nog lang niet de vergelijking staan met welke routinc-afleverin dan ook van een Britse politicfiln ;root maar er was althans een aanleg va mai,| kwaliteit. Het verhaal was spannender, regisseur als hoofdrolvertolkers lekefcer meer ingespeeld en er waren mindt§rader, toevalligheden ingebouwd die je kijker al te ongeloofwaardig vo< komen. We kregen de indruk dat, ooieven, met Trefferverhalen, het Nederlands politiespel best van de grond 2 nen komen. Er zou harder op gewei» moeten worden door de scenarioschri; ver, die aanvankelijk misschien ander dan „Treffer" zou moeten zijl lijkheden. Een gevoel de humor, bü gebreke waarvan een politiespel ten gronde gaat. En zou dc moed moeten hebben om langere serie aan tc durven waardoo een hecht en steeds beter op elkaa ingespeeld team zou ontstaan dat, eigen routen lerend, geleidelijk tot ecl goede prestaties zou komen. Gevraagd, het NCRV-programma 1 ooit een reële sollicitatie inhield, g gisteren vrijwel ten onder aan bre» sprakerigheid. Vooral Godfried Bom. bezondigde zich daaraan. Jammer een zo aardig onderwerp als het bero, van speelgoedontwerper. Vooral omd onder het vele nutteloze gepraat toe, wel pittige dingen naar voren kwame als het niet zo nadrukkelijk afwijze van geweldspeelgoed en de verklarii dat het mooiste speelmateriaal eige. lijk bestaat uit een oud telefoonbo» of een dito wekker! Hier en Nu. de rustige actualiteiten rubriek van de NCRV, bewees dat hat aanpak-op-een-koopje het in vakantie tüd althans wint. Na de teleurstellend Brandpunt van de vorige dag, kennelij veroorzaakt door een gebrek i power, was dit met twee echt actuel onderwerpen gisteren althans eviden VI Van riffie :>cl »aarn in nkele a tv lchte

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2