BUURMAN BELG STERK IN TREK SPOORWEGEN STEKEN SPAAK IN FIETSWIEL Nederlander raakt in Frankrijk ongemerkt uit de wisselkoers Kinder circus: nieuwe Zwitserse troef KAMPEER TERREINEN OVERVOLLE NEGER DORPEN VOORTAAN ZONDER VISUM NAAR JOEGOSLAVIË Goed nieuws voor Joego-Slaviëgangers met ingang van 3 juK zijn alle visabepalingen tussen Nederland en Joego-Slavië vervallen. Voortaan kan men dus met een geldig paspoort de Joego-Slavische grens over en daar ten hoogste negentig dagen blijven. Eén uitzondering op deze verblijdende regel: mensen, die niet van plan zijn om op hun luie krent te gaan zitten, maar werk willen zoeken, moeten wel een visum hebben. Wat deze categorie betreft, verandert er dus niks. Reizigers, die geen paspoort hebben, kunnen daarnaast tegen overlegging van een identiteitsbewijs een zogenaamd „Toeristisch passeerbewijs" krijgen, wat goed is voor een verblijf van zeven dagen. Verlenging bij de plaatselijke autoriteiten is mogelijk. Het pusseei'bewijs is verkrijgbaar bij de douane van alle Joegö-Slavische grensovergangen, lucht- en zeehavens legen betaling van één dollar of de tegenwaarde daarvan in elke andere valuta. Zwitserland heeft er opnieuw een formidabele attractie btf daarvoor moet u naar Rappers- wil aan het Meer van Zürich (u komt er vrijwel langs als u naar Italië gaat), waar Freddy en Rolf Knie een dierentuin voor kinderen hebben opge richt. Van april tot oktober kunnen dompteurs in spe, half was slangenbezweerders en embrionale trapezewerkers hun hart ophalen in hun eigen cir cusmanege, in een Noordafri- kaanse kasbah, een ark van Noach, een stenen walvis en een labyrint. Als extra-attractie worden er regelmatig shows van zeeleeuwen en pinguins gegeven. Toegangsprijs voor kinderen tot veertien jaar fr. 1,50, voor volwassenen fr. 3. Dauwtrappers Nu we toch zo lekker in Zwitserland grasduinen: tot in de herfst van dit jaar organi seert de razend actieve WV- Kandersteg, onder de inspi rerende leiding van toeristische mensenvanger Ingold wande lingen naar berggebieden met een zeldzame en uitbundige plantenwereld. U kunt bijvoor beeld rekenen op de confron tatie met tenminste dertig ver schillende soorte wilde orchi deeën, die gulzig bloeien op Oesahinen, Stock en in het Gasterndal. Uw gids is de heer Oggi. een doorgezomerde na tuurvorser, die gedurende vijf tien jaar de Alpenflora heeft bestudeerd; de mooiste exem plaren heeft hij bijtijds ge camoufleerd, zodat al te gretige plukkers op een dwaalspoor worden gebracht. Inlichtingen over deze fascinerende excur sies kunt u krijgen bij het Ver- kehrSbüro 3718 - Kandersteg. Kip ik heb je En wat de prijzen in Zwit serland betreft: wat denkt u van de volgende culinaire uit smijter: Op Birg, 2600 meter hoog (dank u) ligt een tussen station van de nieuwe zweef- baan, die het dal van Lauter- brunnen via GLmmelwald en Mürren met de Schilthorn (3000 meter) verbindt. Uiteraard is daar ook een restaurant met oogverblindend uitzicht (daar voor zijn we immers in Zwit serland, beste mensen) en als u daar hongerig binnenkomt, valt u van de ene verbazing in de andere: een kostelijke braadworst met een diep bord vol pommes frites voor één gulden zestig of een tweeling Wienerli met ouderwetse aard appelsalade en voor vier vijftig een halve kip. Hetzelfde kan men meemaken in het restau rant op de Corvatsch, waar de lunch stukken goedkoper is dan het moeizaam meegezeulde lunchpakket. Een bord soep kost hier even tachtig cent. Zeg nu zelf: kom daar eens om in Scheveningen. Om van Kat wijk maar niet te spreken. ieperking ijwielvervoer jaagt vakantieganger Jde auto in De Nederlandse Spoorwegen, die net zo aardig bezig waren hun gedeukte „image" weer wat op te vijzelen (je kreeg zo waar weer plezier in een spoor- reisje) hebben de Nederlandse fietser een lelijke en onver wachte stoot onder de gordel gegeven. U kent inmiddels de feiten: het vervoer van fietsen en brommers met reizigerstrei- is niet meer mogelijk, met uitzondering van (brom)fietsen van invaliden en (brom)fietsen met bestemming buitenland. Van 1 juni tot en met 15 sep tember is het wel mogelijk om het ijzersterke karretje van en naar een beperkt aantal sta tions (45 stuks) te verzenden. „Het Is dus beslist niet meer mogelijk", waarschuwt NS- baasje J. G. Muller in een offi ciële missive, „om een (brom)- fiets naar een willekeurig sta tion te verzenden. De stations, die wel meespelen staan ver meld in het spoorboekje. Het vervoer zal met goederentreinen geschieden, waarbij rekening dient te worden gehouden met een vervoersduur van 2 a 3 da gen, op weekeinden zelfs nog een dag langer. Het is dus aan te bevelen reeds op woensdag of donderdag een fiets te ver sturen, als men er zaterdag mee wil weg peddelen". Tot zover de Spoorwegen. Een stroom van protesten is inmid dels losgekomen en alle bonden, die een vinger op het rijwielpad houden, hebben zich gehaast om de onbegrijpelijke maatregel van de NS te wraken. De ANWB klom gelijk in de telefoon en pleegde overleg met de NS. Ge probeerd zal worden om het aantal huurfietsen bij de sta tions uit te breiden, Tweede- Kamerlid Posthumus stelde schriftelijke vragen aan de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat en constateerde, dat door deze maatregel uitgere kend de kleine vakantiegangers ernstig gedupeerd zijn. Staats secretaris Keyzer kon ook niks anders verzinnen dan een hui lerig antwoord, waarin hij zei, dat de NS tot dit besluit ge dwongen waren omdat zij de wachttijden aan de stations wil len beperken. De Stichting Fiets stelt daar tegenover, dat de NS in eigen stalen vlees snijdt door de toeristen in de auto te jagen. Ook wordt erop gewezen, dat het in een tijd, waarin artsen om het hardst de fiets propage ren als gezondmaker nummer Eén, krankzinnig is, dat een overheidslichaam een spaak in het fietswiel steekt. De NS, zegt de stichting, heeft als vorm van openbaar vervoer de maat schappelijke taak en plicht om het gewenste vervoer te verzor gen. Het ligt wellicht op de weg van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk om het fietsenvervoer, dat van eminente betekenis is voor de binnenlandse recreatie, door een extra-bijdrage aan de NS weer minder gelimiteerd in stand te houden. het ten on- door vele Nederlan- nog versmade vakantie- heeft er een gewei papieren pleitbezorger in de serie buitenlandse van de ANWB is een nieuwe gids ver die globaal geno de hele zuidkust van behandelt met als de rivier de Theems, zijn als extra- nog enkele belang- steden opgenomen zo als Stratford upon Avon, Coventry, Cambridge en verder de kuststrook van Great-Yarmouth tot de Theemsmonding. Men treft in dit handboek de gebrui kelijke, voortreffelijk gedo cumenteerde hoofdstukken aan over de geschiedenis en korte impressies van talloze historische beziens waardigheden en typisch Engelse instellingen. Grote aandacht is voorts besteed aan de kustbeschrijvingen. In de alfabetische plaats- en streekbeschrijvingen zijn de kleinere plaatsen streeks gewijs opgenomen, waar door men een snel inzicht krijgt in het betreffende gebied. Aparte registers ver melden alle plaatsen, een groot aantal hotels en de meest bekende evenemen ten aan de Engelse zuidkust. Een royale overzichtskaart completeert het geheel. De gids kost 8.75 voor leden, 13.75 voor niet-leden. ZATERDAG 28 JUNI 1969 Toeristen, die in de komende weken naai- of door Frankrijk trekken en met de bekende voor uitziende blik him zakken vol gestouwd hebben met waarde vaste guldens (want In het land zelf krijg je er veel meer francs voor, hebben ze gezegd! lopen gegarandeerd de kans. dat ze lelijk uit de wisselkoers raken. Het geval wil namelijk, dat de Franse banken heel wat minder scheutig zijn dan de Nederland se. Dat verschil is een verve lende erfenis van de juni-revolte an 1968, die de vitale maten van Marianne danig hebben aange tast De Franse bankiers hebben sindsdien weinig vertrouwen meer ln hun eigen munteenheid en geven er beduidend minder voor dan voorheen: ook bij de verkoop doen ze naar eigen goeddunken aan ferme prijs- d umping. Het gevolg is, dat. een Nederlander bij liet inwisselen van guldens tot de smartelijke ontdekking komt dat hij aan zienlijk minder francs in zijn handpalm terugvindt dan hij in zoete vakantledromen had voor zien. Aan de andere kant: als die zelfde Nederlander uitgefeest 16 in Frankrijk en met het restant van zijn vakantiepotje bij een bank aanklopt, dan blijkt dat de franc opeens weer waar devol en keihard is. Ssterker nog: ze weigeren categorisch om uw francs cm te wisselen voor guldens. De buitenlandse poet mee naar huis nemen mag ook niet (tenzij het minder is dan 200 francs) dus er zit niks an ders op dan het bremzure geld achter te laten bij de grens, waar u dan wel een ire^uutje krijgt. Komt u de volgende keer. dan mag u het geld weer op nemen. En denk niet dat de controle aan de Franse grens een formaliteit is. want. de ke ren. dat auto's tot ln de wiel doppen worden gescreend, zijn al niet meer te tellen. De beste oplossing, die WEG WEZEN u aan de hand kan doen is dan ook: koop de beno digde franken bij een Neder lands* bank en neetn het re- Franse traveller-cheques. Die kunnen altijd ingewisseld wor den en mogen, als ze niet ge bruikt, zijn, ook weer Frankrijk uit. Het kleine verlies, dat men Wat de overige landen van Europa beta-eft: daar hebben ze goddank tniet de vruchten van De Gaulle geplukt en er be staat dan ook geen verschil in koers. Wel moet- men er reke ning mee houden, dat in Joego slavië en Griekenland slechts een beperkte hoeveelheid dinars en drachmes mogen worden ln- en uitgevoerd. Men wordt dus gedwongen om het geld daar te kopen. Zowel Grieken als Joe- goslaven zijn helemaal verliefd op dollars, ofschoon de Joego slaaf ook graag in een ouder wetse Nederlandse gulden bijt. In Spanje mag officieel ook niet meer dan 50 000 pesetas worden ingevoerd (een bedragje, dat u waarschijnlijk in geen jaren op zak heeft maar als u meer in de binnenzak wil proppen, dan is er geen douanier, die achter dochtig informeert, wat er in die bult in uw colbertje zit. De lan den achter het IJzeren Gordijn kennen uiteraard allerlei bepa lingen met betrekking tot in- en uitvoer van geld. maar ze zijn toch ook weer niet zo fijn op het tnode bot. dat ze uw dollars niet zouden accepteren. Het ver velende is alleen, dat ze het te gen een koers doen, die volko men imaginair is. Komt u toch door Zwitserland dan doet u er daarom goed aan even een bank binnen te wippen, waar ze u graag voordelige zwarte oostblok valuta geven. De invoer daarvan is weliswaar strikt verboden, maar een goocheme jongen, die weet, wat u daar allemaal in die voering hebt uitten. Van ons heeft u het echter niet BRUSSEL In deze vakantiemaanden hoort men in de Belgische Ardennen vrijwel evenveel Neder lands als Frans praten. Hotels, pensions, restau rants en kampeerterreinen zijn gevuld met Neder landse en Vlaamse vakantiegangers. In een toe ristisch centrum als bijvoorbeeld La Roche, geeft het Nederlands zelfs de hoofdtoon aan in supermarkten en zelfbedieningszaken, waar exploi tanten en personeel zich inspannen om hun klanten in voortreffelijk Nederlands te woord te staan. Zowel in La Roche als in andere centra worden tijdens de weekends één of meer kerkdiensten in het Nederlands gehouden. De Belgische Ardennen vormen nog altijd de grootste trekpleister voor de Nederlandse toerist. Het weer is er weliswaar even belabberd als in de eigen dreven, maar het ruige landschap met volwassen rotsformaties en snel- stromende beken vergoedt veel. De Ai-dennen zijn bij veel Nederlanders ln trek, en dat Is niet zo moeilijk om te verklaren. Het weer is er niet beter of slechter dan elders ln de lage landen, geografisch is het vlak bij de deur. glo baal bekeken ls het leven er zeker niet duurder dan in Nederland, maar land schappelijk is het een heel ander land met heuvels en rotsen en dichte wouden en snelle riviertjes, en men maakt er kennis met een onder mensentype, met een verschillend leefmilieu en met een andere mentaliteit. Golden Sands Van 1965 tot 1968 ós liet aantail Neder landse toeristen in België niet bijna 28 procent toegenomen, en die toeneming komt voor een goed deel ten goede aan de Belgische Ardennen. Andere oorden ln België die bij Nederlandse toeristen voorkeur genieten zijn de Kempen deel van de Vlaamse kust hopeloos ver knoeid. urbanisatisch zijn er schoolvoor beelden te over van „hoe het niet moet zijn-. Veel gebouwen, hotels, pensions en flatwoningen incluis, munten uit door hun stijlloze onpersoonlijkheid, soms kortweg door him lelijkheid en vrijwel alle kampeerterreinen zijn in het vakantieseizoen groezelig-overbevolkte negerdorpen. Maar. hoe dan ook. ontel bare honderdduizenden willen er zijn, en hun jaar is .niet ..af" indien ze niet zijn ondergedompeld in de walm van friet en oliebollen, in het getier van luid sprekers en het elektronisch kabaal van Anderen houden van het flaneren over de promenaded ij ken, waar iedereen iedereen ontmoet, of vanachter een glaasje bier op een caféterrasje discreet kan observeren. Voor de heel kapitaal krachtigen en snobs zijn er de casino's, de speelzalen en de nightclubs, waar on- (in de provincies Antwerpen en Belgisch- Limburg nog dichter bij huis. en dus vooral in trek voor weekendtoerisme. en de ruim zestig kilometer „Golden n de Vlaamse kust, van De i de Franse grens tot het de grens met Zeeuws-Vlaari- Forse stijging Onbestendig De Vlaamse kust heeft, nog relatief- stille badplaatsen, vooral tussen de mon ding van de IJzer en de Franse grens, waar de duinen hoog zijn en ver het land in schieten (tot 5 ton), en waar de stranden breed zijn. Dergelijke stran den vindt de Nederlander evenwel ook in voldoende mate in het eigen land Als hij naar de Vlaamse kust komt en hij doet het in steeds groter aantal dan zoekt hij er drukte en vertier. Iu de maanden juli en augustus is het daar eigenlijk een grote keitnis zonder op houden. een gewriemel van honderddui zenden mensen op een smalle strook grond. Een sfeer die nog het best te vergelijken is met de „Rdviera del Sole" aan de Adriatiscbte Zee, met Rdrnini als middelpunt. Een belangrijk verschil: in Italië is de zon tijdens de vakantie maanden (nagenoeg» gegarandeerd, en dat is meer dan onze noordelijke con treien kunnen beloven. Maar juist door het onbestendige weer is het aantal ver- maaks- en ontspanningsgelegenheden aan de Vlaamse kust een veelvoud van wat Rimini, Cattolica enz. te bieden Negerdorpen Eigenlijk is het een rumoerige, vaak la waaierige boel. waar esthetiek en goeds tmaak bitter weinig mee te maken heb ben. Landschappelijk ls het grootste Alles bij elkaar noteerde de Vlaamse kust in het bar-slechte jaar 1968 nog 16,5 miljoen overnachtingen, wat slechts ai pet. minder was dan in 1967. In de .Ardennen liep het bezoek met 1.5 en in de kuststeden met 4.4 pet. terug De Kempen gingen met 1.6 pet. tot 1.3 miljoen overnachtingen vooruit. Traditioneel staat de Vlaamse kust in de gunst van de Britten, maai* hun aanwezigheid vermindert van jaar tot jaar. In 1968 lag hun aantal 7.7 pet. beneden 1967. wat verklaard wordt door het feit dat de Britten slechts 50 pond Badplaatsen langs Vlaamse kust zijn landschappelijk hopeloos verknoeid De kunststeden van Vlaanderen boekten vorig jaar 4,4 procent min der bezoekers. De Engelsen laten het van jaar tot jaar meer afweten en ook de Fransen laten Brugge en Gent voor gezien. De Nederlanders daarentegen hebben de weg naar de rijke Belgische geschiedenis nu wel gevonden. mogen meebrengen. Wegens dezelfde krappe deviezen toewijzingen, liep ook het Franse bezoek achteruit. Men con stateert anderdeels een snelle toeneming van het aantal Duitse badgasten, en vo rig jaar kwamen de Nederlanders voor het eerst op het niveau van de Engelse en Franse overnachtingen, nl. zowat 1.3 miljoen. Geen reclame Volgens het Belgisch Commissariaat- Generaal voor Toerisme moeten volgend jaar in België 20 miljoen inheemse en 7 miljoen buitenlandse overnachtingen worden geboekt. Het toerisme zou dan circa 1 miljard gulden aan buitenlandse deviezen moeten opleveren. Een en ander gebeurt zonder grote In ternationale reclamecampagnes. België besteedt Jaarlijks slechts 62 miljoen Bfr. (ongeveer 4.5 miljoen gulden) aan toe ristische propaganda, waarvan amper 11.5 miljoen Bfr. (900.000 gulden) aan directe promotie door advertenties. Ca nada besteedt meer dan 450 miljoen Bfr. en Ierland ruim 260 miljoen Bfr. pee- jaar aan toeristische propaganda Nederland en België zijn de landen dr# in het buitenland bet minst uitgeven voor de promotie van hun toeristische industrie. L. VAN OASTEL.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13