WW WIE TOUR WIL WINNEN, ZAL MERCKX MOETEN SLAAN Okker keek nederlaag recht in ogen. maar won Medische commissie houdt spreekuur dopingproblemen Wie weet mag de UCI voor renners eens de pot op In België is men er zeker van dat het nu zal lukken Italiaanse vedettes lijden aan vreemde „kwaal" SX rZ. Op dag die hoopvol begon, alle dames uit de strijd mssmÊÊtÊmm 'AGINjVMJPAG 27 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 (Van ome sportredactie) OUBAIX De sombere fabrieksstad in het oordfranse land toonde gisteren nog niets van grandeur waarmee steden als Angers in het »nnige zuiden en het kuuroord Vittel de laatste iren hun uitverkiezing als startplaats van de Mir vierden. Roubaix, een verzameling grauwe evels waarop politiek geëngageerden vrijwel k plekje in grove letters volgekalkt hebben et kreten als „liberieen „justice", een armoe- ge troep alles bij elkaar. Een stad ook, waar den uit het metier een nare herinnering aan ewaren, omdat ze er, geraadbraakt door een •enlange marteling in de „Hel van het Noor- ;n", ooit in desolate toestand arriveerden. Hier i daar hangt er een affiche. Dat wel. Het is de lige aanwijzing dat er inderdaad de start van Tour plaatsvindt. Hier en daar wappert, aan n van de grauwe gevels, ook een vlag. Maar it is niet zozeer om de Tourkaravaan feestelijk verwelkomen. Neen, men viert in Roubaix de 10ste verjaardag van de „Oorkonde der Rol vers", in het kader waarvan ook de start van Tour plaatsvindt. Ter gelegenheid van deze erdenking heeft men Londense bobby's over- evlogen om er het verkeer te regelen. Er wringt ch in deze dagen, niettemin een kolonne van 70 auto's en 1400 personen (dat zijn tien volgers i renner) in Roubaix. Dat is de Tourkara- aan die uit heel Europa komend voorlopig jn hoofdkwartier heeft in een oude fabrieks- a! die al lang was afgebroken, ware het niet at zij nog een keer voor de Tour als per- lanence dienst moet doen. Daarom werd haar •ven tot maandag aanstaande (dan wordt ze ïsloopt) verlengd en daarom heeft men er ook. een zwakke poging althans even die alom eersende sombere sfeer te doorbreken, papieren lampions" aan het plafond gehangen. Er was •n schilder bezig de route van de Tour op een TOUR DE FRANCE ■Route A Berg [^Etappeplaats •Tijdrit I Totaal 22etappes. Lengte van deïour ca. 4100 km der ten dode opgeschreven, muren te kalken. Een muur ook, waaraan het wapen van Maas tricht, de Nederlandse etappeplaats, tussen de 23 andere eindpunten, werd getimmerd. (Van onze sportredactie) ROUBAIX Alle Tour de France renners kunnen morgenochtend hun do pingproblemen kwijt. Er hoeft daarna, maar dat zal wel niet, geen enkel vraagpunt meer te zijn, een spoortje van twijfel, geen vleugje onrust. Mor genochtend namelijk houdt de medische commissie gisteren door Ronde-arts Dumas samengesteld spreekuur voor dopingvraagstukken. Men wil daarmee, en dat is een in alle opzichten te loven besluit, de deining rond de doping in deze 56e Tour zoveel mogelijk indam men. Of dat helemaal lukt is, afgezien van de zitting voor coureurs die meer van de jacht op stimulantia willen we ten, een tamelijk open vraag want gisteren openbaarde zich in Roubaix NOTEE1 ATIES 0.25 In dit Roubaix arriveerde gisteravond, voorbode van het peleton van 130 >rs, de Italiaanse équipe Salvarani. Felice Gimondi, dezelfde avond al legerd door Italiaanse gastarbeiders, zich hier in de loop der jaren in •ote getale gevestigd hebben. Met Lu- Pezzi die men wel de beste ploeg- van het metier noemt. Met Fran- Balmanion, over wiens deelname aan Tour nog twijfels zijn omdat hij, na ernstige val in de Giro, nog steeds iet geheel genezen is van een knfebles- Gimondi en zijn squadra waren 2 78 Jstere van de Milanese vliegveld Luna- Brussel gevlogen en vandaar zij de tocht verder gemaakt autobus. Gimondi was direct na het kampioen- lap van Italië, dat zondag in Cala- ië verreden werd, met de lieftallige tziana met onbekende bestemming ver zenen. Later lekte uit dat Felioe zich ergens in het hooggebergte schuil ;ld om die laatste dagen voor de Tour France in volledige afzondering door 17.261Ï brengen. 9.501 5.20 I 53.10 95.20! 9.20 199.901! 19.701 oi 3.72 3.72 „Ik wilde mentaal helemaal tot rust vertelde de winnaar van de Gi- gisteravond in Het Grandhotel te Rou- aix. Of hij kans ziet ditmaal Merckx verslaan? Gimondi: „Wie de Tour winnen zal Merckx moeten verslaan, lij is opnieuw de grote favoriet, maar ij is ditmaal ook kwetsbaar. En daar- vind ik Roger Pingeon eveneens ijzonder gevaarlijk. Na zijn zege in de onde van Spanje heeft hij zich volledig •egelegd op de Tour". Dezelfde Pin- boezemt ook Eddy Merckx enige in. Merckx: „Er zijn dagen waar- P Pingeon gewoon fantastisch is". Het is overigens met de Italianen eer een merkwaardige zaak. Men her- nert zich nog de Tour van 1966 toen kort voor de start de ene na de an- tre Italiaanse vedette plotseling aan een merkwaardige ziekte leek te lijden. Het gevolg was, dat de Italianen vrijwel compleet verstek lieten gaan in de Tour. Italiaanse lava al En de geschiedenis dreigde zich dit jaar te herhalen. Franco Bitossi heeft afgezegd omdat hij „moe" is. Wereld kampioen Vittorio Adorni start eveneens niet wegens „oververmoeidheid". Een kwaal die hem niet verhinderde eerst de Ronde van Zwitserland te winnen en vervolgens (afgelopen zondag) met gro te overmacht kampioen van zijn land te worden. En nog steeds meldt men uit de Italiaanse kampen alsmaar somber nieuws. De knie van Balmanion hebben we al aangehaald. Dan is er het geval Zandegu. Hij verklaarde aan Pezzi rond uit: „Ik heb geen zin in de Tour". Maar Pezzi en de overige stalbazen hielden voet bij stuk. De arme Dino moet tegen ginnen. Hij zat er gisteravond dan ook met een lang gezicht bij. Verder heeft men bij Molteni zorgen. Ploegleider Giorgio Albani krijgt grijze haren van de man met de vlijmscherpe sprint, Marine Basso, die ook al beweert ziek te zijn. En van kopman Michele Dancel- li die eveneens onder dwang (Albani wapperde met het contract onder zijn neus) naar Roubaix onder de druk van zijn broodheren bezweken is, is de Duitser Rudi Altig (32), in 1962 winnaar van de groene trui en drie etappes, in 1964 en 1966 winnaar van nog eens vier etappes. Altig: ..Na 9 jaar zomer en win- gekomen omdat ter onophoudelijk koersen, ben ik dode lijk vermoeid. Ik heb nooit echt vakan tie gekend. Dit is beslist mijn allerlaat ste Tour". Schande uitwissen Neen, dan staat het er bij de Belgen, die sinds 1939 geen Tour-winnaar meer hun midden mochten koesteren en die met Merckx deze schande willen uit- ssen, heel anders voor. In de Belgi sche kampen heerst een opgewektheid die bijna spreekwoordelijk is voor het zelfvertrouwen waarmee men met uit zondering dan van de psychisch zwaar belaste Merckx —- zich in dit Touravon tuur stort. België, zo verneemt men Belgische journalisten, is er vrijwel ze ker van dat het dit jaar eindelijk zal lukken. Is hebniet met Merckx, dan met Van Springel of met Roger de Vlae- Nu bij Flandria Godefroot is afgevoerd, heeft Briek Schotte het begenadigde ta lent De Vlaeminck als kopman geduid. De opmerkelijkste De affaire Godefroot heeft daartoe eigenlijk de weg vrijgemaakt en achter af is men er bij Flandria nog gelukkig mee ook. Want de nieuwe kampioen van België, De Vlaeminck, kan nu reke nen op de onvoorwaardelijke steun van negen sterke ploegmaats. Schotte: ,,In het hooggebergte kan Merckx Roger niet losrijden. Dat hebt u onder andere het kampioenschap van Zürich gezien. vrees alleen dat De Vlaeminck door zijn jeugdige leeftijd (geboren: 28-4-1947) een inzinking zal doormaken. Dat komt op die leeftijd in een zo zware ronde als de Tour, wel meer voor. Maar ik zeg u: De Vlaeminck zal een der opmerkelijk ste renners van deze Tour zijn". Een tour die overigens steeds meer een anarchisme wordt in deze tijd. Als men, ook in Roubaix, het verkeer zag voortjagen door de straten, als men zich daarbij nOg eens bewust werd van de steeds voortschrijdende techniek die het leven alsmaar gemakkelijker maakt, dan komt het als opmerkelijk voor, dat straks hier 130 atleten zich opstellen voor een monsterrit van duizenden kilo meters op de fiets. Misschien dat het principe „de Tour dient om te beproe ven hoever de krachten, de wil en het uithoudingsvermogen van een mens rij ken" waarmee wijlen Henry Desgrange, de stichter van de Ronde, immer schermde, nog altijd opgang doet. Dit is dan de enige verfdaring waarom mien deze menselijke krachtproef in deze tijd van ge makken nog steeds behoudt. een feit dat het rendement van het spreekuur best eens zou kunnen onder scheppen. Het bleek namelijk, dat de UCI nog niet akkoord is met een onlangs door de Franse wielerbond in overleg met het ministerie voor sport aangekondig de koerswijziging waar het gaat om de strafbepaling. De Fransen wilden er de bikkelharde lijn wat uithalen en von den dat een renner die in de Tour be trapt wordt op stimulantia niet meteen naar huls gestuurd moet worden, maar nog een kans dient te krijgen. De boe te zou, bij de eerste overtreding, bestaan uit een kwartier extra-achter stand in het klassement. Voor het ren nersvolk begrijpelijk een aardige sur prise. Maar nu dan hangt er de scha duw over, want de UCI vindt en niet ten onrechte dat de uniformiteit in de overigens toch al troebele landen- regels, zoveel mogelijk gehandhaafd moet worden. „Frankrijk", wacht dus nu maar af en tot zo lang beperken de vertegenwoordigers van de Franse beroepswielerbond zich tot het korte en duidelijke commentaar, dat ze verwon derd zijn over de inmenging van de UCI. Meer willen ze er voorlopig niet van zeggen, want al te boze reacties zou den de zaak immers weinig goed kun- Driemanschap Terug nu even naar het spreekuur van morgenochtend waar voor dokter Dumas zijn bekende Belgische collega Marlier en een nog niet met name ge noemde Italiaan bereid heeft gevonden. Dit driemanschap gaat ook de doping controle leiden, hetgeen niet wil zeggen dat de dokter de hele Ronde volgt. Ze krijgen de vrijheid om buiten de kara vaan, waarbij dokter Dumas de lei der van de groep de mogelijkheden heeft om zijn collega's snel naar de etappeplaats waar gecontroleerd gaat worden, te dirigeren. Wat dokter Marlier zijn sportieve cliënten morgenochtend zoals voor gaat houden? Wel, in grote lijnen de navol gende punten: een met zorg samengestelde lijst van verboden middelen. dat de controle zal plaatsvinden in het bijzijn van een bondsofficial en van een ploegleider die wordt aangewe- zen op voordracht van zijn collega's of door het lot. dat het urinemonster (twee flesjes) naar het toxologisch laboratorium van de Parijse universiteit gaat. dat men niet hoeft te twijfelen aan de integriteit van het personeel, van wie degenen die het flesje openen be- edigd zijn door het hof van beroep van het Seinedepartement. dat het tegen-onderzoek zal gebeu ren in een laboratorium dat de beschul digde coureur zelf kan aanwijzen. Hij mag getuige zijn van de proef of iemand aanwijzen die uit zin naam bij de con tra-expertise aanwezig is. dat bij ziekte overleg met dokter Dumas moet plaatsvinden als er twijfel achtige medicamenten gebruikt gaan worden. Dokter Dumas zal dan even tueel met zijn twee collega's in contact treden om een standpunt te bepalen. Zonder mopperen Wat er ook mag gebeuren, vast staat dat de renner de eerste controle zon der mopperen zal ondergaan. Het ge beurt vandaag en morgen als het ne men van een urinemonster onderdeel uitmaakt van de medische controle die altijd aan de Tour vooraf gaat. Dan hebben alle 130 renners in ieder geval hun eerste officiële plasje gedaan. En Fijne zege SAN SALVADOR De overwinning van 30 die het elftal van San Sal vador 15 juni op Honduras in de voor ronden van het toernooi om het wereldkampioenschap behaalde, is de kleine Middenamerikaanse staat duur komen te staan. Vooral de in Hon duras wonende inwoners van San Salvador hebben het de afgelopen week zwaar moeten ontgelden. Zij werden gemolesteerd en aan hun eigendommen werd door plundering en brandstichting voor ruim vijfen veertig miljoen schade berokkend. Ook de regering van Honduras bleek de nederlaag maar moeilijk te kun nen verkroppen. Men heeft namelijk een importverbod van goederen uit El Salvador afgekondigd. El Salvador heeft zich inmiddels tot de Inter- amerikaanse commissie van de rech ten van de mens gewend. Vrijdag ontmoeten Honduras en El Salvador in Mexico-City elkaar op nieuw op het voetbalveld voor setwinst. De tweede set gaf e lijk beeld: weer een doorbraak in ste game. maar nu volgde er n in de vijfde game. LONDON Het centrecourt applau disseerde dankbaar. Dat was eindelijk de Okker, zoals men die vorig jaar te gen Emerson aan het werk had gezien. De Vliegende Hollander, de snelste man op de baan. Het grootste talent in smal le verpakking: kortom dat was de ech te Tom Okker. die op Wimbledon zo on gelooflijk popuiair is. Bij een snelle sprint was de Nederlander uitgegleden, had zich razendvlug weer opgericht, was weer ten val gekomen, weer opgekrab beld en had vervolgens met een dreu nende forehand het punt gescoord. Jam mer echter was, dat deze eerste explo sie van het Okker-geweld pas plaats vond in de vijft'. set van de ontmoeting s|aan Eén zo'n dubbele fout schonk Ok- tegen de 31-jarige kalende Amerikaan ker de t|)IOI.braak voor 51. En zo ge- Ron Ilolmberg. Rijkelijk laat voor ie- beHr<je het dat 48 minuten nadat ilolm- mand van de standing van Okker. Maar altijd nog beter dan zonder verhaal te worden uitgeschakeld. En dat heelt er gistermiddag toch wel ingezeten. Holmberg schiet te hulp Met twee sets achter stond Okker met de rug tegen de muur: net zoals een dag tevoren La ver tegen Lall en Ashe tegen Ryan. In die gevallen won de routine het. Maar in het geval van Okker zou het een vertekend beeld geven de zaken zo te stellen. Integendeel, toen Holm berg, die op Queens achtereenvolgens Riessen en Rosewall uitschakelde, zich na een korte inzinking in de derde set concentreerde om de strijd te beslissen, viel Okker terug in de kleine foutjes, die zijn spel zo lang hebben begeleid: hij ging bij de service-opvang binnen de lij nen staan (werd dan ook meestal onhoud baar gepasseerd), gunde zich geen rust tussen de games (reden waarom hij na een doorbraak voor 32 prompt zijn ei gen service verloor) en bleef proberen Holmberg met lage drives aan het net te passeren inplaats van de lob te ge bruiken. Maar op het beslissende moment kwam Holmberg hem te hulp. De kalende Ame rikaan sloeg ineens geen eerste service ging als gevolg daan dubbele foutei Okker redde zich uiteindelijk in vijf sets (3—6, 2—6, 6—1, 6—4. 6—2) en heeft de kans zich te rehabiliteren in de derde ronde tegen de hardslaande Australiër Dick Crealy. Okker's moeilijkheden waren terug te voeren op het gebrek aan lengte in de service. „Gisteren ging het wel, nu niet. Er zit altijd wel een dag tussen dat het minder gaat", aldus de berustende re actie van de Haarlemmer na afloop. „Op gras is de service van kardinaal belang. Gaat die goed. dan speel je goed. Gaat die minder, dan heb je geen kans om dat te compenseren.': En zo kwam het dat Okker ondanks al zijn snelle rushes er twee sets lang nauwelijks aan te pas kwam. Holmberg dicteerde met diepe wegschietende op slagen de strijd volkomen. Al in de eer ste servicebeurt forceerde hij een door braak. daarbij geholpen door een dubbe le fout van Okker, dat was voldoende berg met twee sets voor was gekomen, de strijd de beslissende vijfde set inging. Daarin heelt Okker geschitterd. Holm berg had het beste van zichzelf gegeven en moest noodgedwongen naar een lage re versnelling terugschakelen. Okker daarentegen verhoogde het tempo. Grootvader Wimbledon heeft geen respect voor de mannen met de indrukwekkende presta- tielijsten. Elke overwinning moet bevoch ten worden. E iedereen vecht ervoor, de outsider met zo mogelijk nog meer fanatisme dan de ster-spelers. Meestal wint uiteindelijk de hoger geklasseerde, maar op de vierde Wimbledondag had het weinig gescheeld of de nummers drie, vier en vijf van het plaatsingsschema waren in één keer uitgeschakeld. De nummers drie en vijf: Tom Okker en Arthur Ashe keken de nederlaag recht in de ogen. Maar zij handhaafden zich. De nummer vier, Ken Rosewall kwam zover niet: hij ging in vier sets (68, 97, 36, 2—6) ten onder tegen de 21- jarige Amerikaanse nummer vijf Bob Lutz, die voordien slechts één enkele dat ik nu nog zenuwachtiger ben, dan overwinning op een professional (Ray j eerst", bekende zij na haar zege op Moore) had kunnen boeken met Ken Ro- Lloyd En inderdaad bleek ze te weinig concentratie te kunnen opbrengen om de aanwezige kansen tegen haar volgende tegenstandster voldoende te benutten. Onverbiddelijk einde Ook voor Ada Bakker, Tine Zwaan, Astrid Suurbeek en Betty Stöve kwam het onverbiddelijke einde. De Nederland se speelsters hebben kwaliteiten, die ech ter niet tot absolute hoogte reiken. De kansen om het ver te brengen op Wim bledon zaten er ditmaal mede door de loting niet in. Dat wist het goedgehu meurde groepje zelf ook. De meisjes heb ben er het beste van gemaakt en zorg den voor vriendelijk vertier op de buiten banen. Tine Zwaan, die via het lot tot Wimbledon's hoofdtoernooi doordrong kon zoals verwacht niet op tegen de Russische nummer Olga Morozova. Zij verloor met 36 46. Ada Bakker, Astrid Suurbeek en Bet ty Stöve moesten het opnemen tegen Australische speelsters: respectievelijk Wendy Gilchrist, Lesley Bowrey en He len Gourlay, die alleen meer aan het spelen op gras gewend zijn dan de Ne derlandse meisjes. Ada Bakker hield tot ver In de derde set gelijke tred met de hardserverende Gilchrist, maar moest haar tegenstand- De verwachte uitschakeling van Pon cho Gonzales ging niet door. De .groot vader" van de topspelers had zowat al le vingers van zijn rechterhand met pleisters beplakt. Hard serveren kon hij niet. Maar inplaats daarvan gebruikte hij zijn ongelooflijk balgevoel om te ma noeuvreren. En dat was ruim voldoen de om de hardslaande, eenzijdige Zweed Ove Bengtsson op ruime afstand (64, 63, 61) te houden. Hoopvol begin Voor de Nederlandse dames équipe be gon de dag hoopvol toen Marijke Schaar de afgebroken partij tegen de Britse Ro bin Lloyd in twee games winnend af sloot. Bij het vallen van de avond waren echter ook alle Nederlandse meisjes uit de strijd. Marijke Schaar verloor in de tweede partij, die zij moest spelen met 62, 46, 16 van de Amerikaanse Pa mela Teeguarden. „Wat een verschrikke lijke belasting is het om zo'n afgebroken partij te moeten uitspelen. Je weet dat elke slag beslissend kan zijn. Dat houdt je 's nachts wakker. Maar het gekke is Tom Okker bereikte gisteren vallen en opstaan de derde ronde van 't herenenkelspel op Wimbledon. Hij verloor zelfs de eerste twee sets. maar toen trad herstel in en Okker versloeg zijn Amerikaanse tegen stander Holmberg alsnog met duidelijke cijfers. ster wegens vermoeidheid voorrang ver lenen (36 75 79). De partij werd geleid door de Nederlandse scheidsrech ter Savalle. Astrid Suurbeek had weinig in te bren gen tegen het harde spel vanaf de ach terlijn van Lesley Bowrey (16 36). Betty Stöve maakte aan het net teveel fouten om Helen Gourlay constant onder druk te houden (64 36 64). Toch maakte Betty Stöve allerminst een teneergcslagen indruk. „Waarom zou ik? Verleden jaar om deze tijd kon ik alleen maar aan Wimbledon denken. Ik lag in het ziekenhuis en mocht helemaal niets doen. Als je dat hebt meegemaakt doet een overwinning of een nederlaag je niet meer zoveel. Het is veel belang rijker dat ik weer mee kan doen. Dat ik er weer bij hoor". HERENEN KF.LSPEI, Zeljko—Franulovlc (Joeg.)—Tomas Lejoes (Rusl.) 7-5, 6—8, 6-3, 7—#, 10-8. iacl-El Shafet (Austr.-Egyp- 8—6. 6—3, 6—1; Fletcher-Glmeno -Sp.)—Gonzalcs-McManus (VS) 2—6, Vopikova (TsJ.-SI.) 6—1, 6—0, Kristy Pigeon (VS)—Anna SJoevlrlnia (Rusl.) 6—2, 6—2; Nancy Richcy tVS)—Wendy Tomllnson (Z.- Alr.) 6-3. 6—t; Marie-Ann Curtis (VS)— Call Chanfreau (Fr.) 7—5, 6—2; M. Michel (VS)—Christine Sandberg (Zwed.) 6—3, 6—0; l.ea Fencuh (II i Ciucl.ner (VS) 6—1, 6—3; Julle Heldman (VS)—J. Cooper (Austr.) 6—2, K3Helen Amos (Austr.)—S. Petersen (Braz.) 6-4, 3—6, 6—4; Madeleine Brummcr (Z.-Afr,)—Eveline Terras (Fr.) 6—4, 4—6, 7—5; J. Anthony (VS)—Frangolse Durr (Fr.) O-fi. 6—3. 61; Margaret Court (Austr.)—B. Grubb (GB) 6—0, 6—1 es (GB)—Susan Tutt Goursly (Austr.)— H (Rusl.)—'Tine Zwaan (Ned.) 6—3, 6—4; Denis Carter (VS)—F. Urban (Can.) 4—6. 6—2. 6—2; Peaches Bartkowlcz (VS)—Joyce Williams (GB) 6—2. 6—0; Karen Krantzcke (Austr.)—C. Brasher (GB) 6—1. 6—4; Rosemary Casals <VS>—Kerry Melvt le (Austr) 6—2. 7—5; Pat Walkden (Z.-Afr.)— Pat Hogan (VS) 6-4. 7-5: P. reequarden (VS)— Marijke Schaar (Ned.) 2—6. 6—4. 6—1. Wendy Gilchrist (Austr.)Ada Bakker (Ned). 6—3 5—7. 6-7; Christine Janes (GB)—Earn® Emanuel (Z.-Afr.) 6-3. v-7. 6-1; Virgin» wade (GB)—Fay Moore (Austr.) 6—1, 6—-. Rosie Darmon (Fr.)—J. Wilshere (Z.-Afr) s—i. 2—6, 6—1; Ann van Deventer (Z.-Axr.>— Llta Llem (Ind.) 6—0. 2—6, 8—6: Kathy Har ris (Austr.)—Tory Fretz (VS> 6-4. 3-6. 7-5; Anna Palmeova (Ts).-SI.)—Christine Spinoza (Fr.) 3—6, 8—6, 7—5; Marina Proctor (Z.- Afr.)—Graziele Moran (Ar.) 6—3, 6—0.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15