Sjakie Schram: Vakbeweging lijdt aan verstarring WAN, DAT SNORRETJE, DAT KUIFIE ZE GRATEN HEM RAUW" „IK BEN EEN EN AL FEESTNEUS" Egypte verwerpt nieuw plan van VS Tsjechoslowaakse jeugd moet pro-Russisch denken Artsen niet enthousiast voor afnemen bloedproef Cheddi Jagan ernstig ziek in Moskou KAMER STEUNT VERVOLGING BEZETTERS VAN MAAGDENHUIS Moties van oppositie verworpen LJDAG 27 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT ijks Je hoeft Sjakie echt niks meer te vertellen over het populaire Neder landse lied. Wat dacht je, Sjakie weet er alles van. Al die smeuiige refreinen, de zacht pornografische blindgangers en joekbokskrakers, hij legt ze slechts een wijle op de punt van zijn gelooide tong, hij proeft de tekst met het beheerste manuaal van de connaiseur en als het goed zit, als de dubbele bodem vakkundig zit vastge klonken aan het verlangen van zijn vaste afnemers, dan spuit hij het gelijk onder zijn snor weg. Zonder tierelantijnen, zonder de gimmick van een uitgekiend arrangementje. ,,Dat heeft Sjakie niet nodig", menen de kenners, Sjakie is puur natuur, die hoeft maar een podium op te springen en dan is het gegarandeerd feest". Sjakie, wat zegt die ervan? Sjakie taart naar het zwerk, haalt zijn chouders op en zoekt vervolgens steun ij zijn vriend Adje Rommers, die er oevallig ook alles van weet. Goed. geeft in feite demonstraties potten akken op de lagere scholen, maai die bedrijven door verdiept hij intens in het vaderlandse „Sjakie", zegt hij zonder chroom, „is een unieke vogel. Dat Itemmet je van die man is goud waard, hebt als luisteraar voortdurend het voel, dat je het beter zou kunnen, dat is nou net het punt. Sjakie fceeft zijn publiek het bevrijdende gevoel, dal hij er één van de gestampte pot is, hij heeft niet de illures van een grote ster, de legenadigde cabaretier. Bij Sonneveld •n Hermans moet je recht gaan zitten, sigaretje uit doen; maar dat is bij ijakie allemaal niet nodig. Sjakie gewoon een rotzooi van en vinden de mensen geweldig. De lopen ze met een stijve nek de plichten, je moet ze zien, de tobberds, die op hun tenen staan voor paar gulden meer. De hele wereld barst van de zielepolen, die zich zo nodig moeten bewijzen. succes hebben gehad. Ik ben er bij geweest, als Sjakie uitpakte. Hij komt op, pakt de microfoon en gelijk zit de stemming erin. Daar hoeft hij bij wijze van spreken niet eens schoenen poetsen. Die man heeft geen maniertjes nodig, die is het gewoon. Klare vi-eugde, boordjes los, bretellen los en hossen erbij. Er gaat ook geen voorstelling voorbij of Sjakie loopt de polonaise. Dat heeft die man gewoon in zich. Hij is helemaal een rattenvanger". Op zijn lijf ijakie all dat vinder hele dag 1 Zije hemd vijk en nou komt Sjakie. Sjakie heelt Seen pretenties, die zet gewoon zijn scheur open, die knettert er inverfroren „Janus pak me nog een ceer" uit. Begrijp je? Gewoon gein, tiaar gaat het hem om. Als hij een vuilbek was, zou hij het heet anders aan pakken, dan zou hij zo'n eng zije md met lubben aantrekken. Maar zo Sjakie niet. U ziet hem nou voor de eerste keer in uw leven, heeft u net rf. Ik vraag u, is dat de typische van een smeerpoets? Nee, nou eerlijk. U ziet hem lopen op straat, ergens in Amsterdam. Laten we zeggen in de Kalverstraat. Wat denkt u dan?" De heer Rommers glimlacht missionair en vervolgt na enkele seconden: „Ik zal u zeggen, wat u dan denkt. U denkt: ..Dat is een goeie lobbes, dat is een man om mee door te zakken". Heb ik gelijk? Natuurlijk heb ik gelijk, want als het anders was, zou hij nooit dat En Sjakie. wat zegt hij er zelf van? „Dat kan ik je heel gauw vertellen", zegt Adje Rommers, „Sjakie is bij de collega's van de schnabbeltoer ongelooflijk populair, hij kan geen kwaad bij ze doen. En toch weten ze verrekte goed, dat de mensen voor Sjakie zijn gekomen. Die andere artiesten pikken ze en passant mee, maar voor Sjakie gaan ze recht zitten. Of recht is feitelijk het woord niet. Dan zou je weer kunnen gaan denken aan een opgeprikte zaal. Laat hij het zelf maar vertellen. Sjaak, wat gebeurt er. als je het toneel opkomt?" Sjakiie sluit de ogen, denkt na. ,,Ik zal je vertellen, wat er dan gebeurt", zegft Adje Rommers, „die man heeft een repertoire, dat op zijn lijf geschreven is. Pak nou eens een lied als „Tante Mien". Dat is een meezinger, dat kun .ie tegen twaalven in elk café tussen Rodeschool en Cadzand horen. Maar als "Johnny Hoes het ziingt, dan voel je je toch niet jofel. Dat is het punt. Het gaat om de intentie. Sjakie zingt ook teksten, die je niet op de kerstviering van het patronaat kunt brengen, maar toch neemt geen mens er aanstoot mee. Ik heb ze gezien, de kapelaans en de dominees, die door de zaal hosten en „Janus pak me nog een keer" brulden. Dat houd je niet voor mogelijk, maar Sjaak lapt het tooh maar. Hij weet zelf donders goed. dat hij een artiest van het tweede plan is, een echte grote ster zal hij nooit worden, maar hij pretendeert het ook niet. Het is al een enorme prestatie als je tussen de groten op mag treden. Als de heren me nu een ogenblikje willen verontschuldigen. dan ga ik even wat bier wegbrengen". Hij beent wilskrachtig in de richting van de toiletten, aandachtig nagestaai-d dooi' Sjakie. Recht toe recht aan Snelheid-»Üa mi geboden. Wal denkt Sjakie ervan? Sjakie glimlacht dromerig en zegt: „Succes is zoiets fantastisch, dat is het mooiste, wat een artiest kan bereiken. Ik heb jaren in een kwartetje gezeten. Bassist, zanger, 't recht toe recht aan muzikantenwerk. Ik was toen ook al de leuke versierder. We zaten 's zomers drie maanden in Bergen en dan was het elke avond raak. Hoedjes, neusjes, teentjes, kruintjes, je kent het wel. Maar er was geen mens, die Sjakie Schram kende, ik was gewoon één van de jongens. Op een gegeven moment komt „Glaasje op, laat je rijden". Geen moment had ik er ook maar aan gedacht, dat ik het daarmee zou maken. Het was een geinig ding, maar ik had veel leukere liedjes^ gezongen. En laar nou uitgerekend die deun de grote klapper maken. Een artiest hoopt zijn hele leven, dat het gebeurt, maar als het eenmaal zover is, sta je toch wel effe gek te kijken. Ik kon de radio niet meer aanzetten of ik hoorde mezelf, ik had opeens een populariteit, man, daar werd je koud van. Ik kwam in dorpen, waar ik werd ontvangen, alsof ze me al jaren kenden. Ik vond het een belevenis, ik kon wel janken van blijdschap. Met datzelfde lied heb ik ook een revolutie ontketend in het oarnavalsgenre. Ze hebben het allemaal m ze maar op, Johnny hebben rióoil die klapper kunnen maken, die ik gemaakt heb. Hermans moet eigenlijk nietÜ proberen om de oarnavalstoer te maken, want dat is zijn terrein niet. Ik zeg altijd maar zo: ieder het zijne en toevallig is Sjakie Schram er voor de populaire zaken. Ik kan ademloos naar Hermans luisteren, die man heeft liedjes gemaakt, waarmee hij de sterren van de hemel plukt, maar als hij begint over kiele, kiele, dan vind ik het toch een tragische afgang, Zo'n man moet zich in veel te veel bochten wringen Buiten schoenen Hij zwijgt, want zojuist Is de heer Rommers weer aan tafel teruggekeerd. De heer Rommers ziet er opeens een stuk opgeluchter uit Hij zegt: „Het fijne bij Sjakie is. dat hij niet buiten zijn schoenen loopt. Al die populariteit doet hem niks en dat voelt het publiek donders goed. Sjakie zingt in feite ook allereerst voor zijn eigen lol. Hij is de man van de leuke meezingers en dan bedoel ik echt niet dat dubbelzinnige werk alleen. Hij heeft ook hele neutrale liedjes, zoals, wacht effe. het ligt voorop mijn tong. kom, hoe heet dat ding ook weer". „Hé bel de wegenwacht '^egt Sjakie terzijde. „Hé bel de wegenwacht", herhaalt Adje Rommere, „nou, eerlijk, daar kan toch geen non aanstoot aan nemen. Sjakie is de man van let makkelijke lied. het ligt goed in het gehoor en je hoeft er niet bij na te denken. Dat is ook wat waard in deze tijd". „Ik ben de stemmingmaker", probeert Sjakie op hoop van zegen, „begrijp je. ik „Een typische stemmingmaker", valt Adje Rommers in de rede, „hij is aan zijn maag geopereerd en toen hij het ziekenhuis uit mocht, hebben zijn vrienden hem op een brouwerswagen naar huis gebracht. Nou ik dan jij. Man. dat snorretje, dat kuifie, ze vreten hem op". De bevrediging Sjakie probeert het nog één keer zeil'. „Ik ben zeer gelukkig met die gewone liedjes", zegt hij, „als je alleen bekend wordt door dubbelzinnige teksten, dan word je overal geboycot, dan moet ie het alleen hebben van de cafees en de jukeboxen. Het verdient aardig, maar de bevrediging hè, daar gaat het bij een artiest tooh ook om". „Dat zie je aan Hoes", vult Rommers te haastig aan, „Hoes heeft een gouden zaak. maar als collega is het een enorme pikker Hij reserveert altijd de goeie nummers vqor zichzelf e rest ls voor jongens als Sjakie". Schram, knikt. Schaam strijkt zijn roestbruine snorharen glad en „Buiten hè, buiten speel ik de jofele bink, maar thuis, je moet me thuis eens meemaken. Dan ben ik heel anders". „Dag en nacht", zegt Rommere, „thuis is hij een hele serieuze jongen. En waarom ook niet? Van geinponums kun je op een gegeven moment ook spuugzat worden". Waarschuwing Mosje Dajan CAIRO. (Reuter. A.P.) Het gezag- hebbende Egyptische blad Al Ahram heeft bijzonderheden bekend gemaakt een Amerikaans plan van dertien punten tot oplossing van de moeilijk heden in het Midden-Oosten. Het Suec- kanaal en de Golf van Akaba zouden open moeten staan voor schepen van alle landen. Israël zou zich uit de bezette gebieden moeten terugtrekken. Egypte heeft het plan verworpen, aldus het blad. omdat het de Arabische landen zou ver- De Arabieren zouden hun boycot van Israël moeten opgeven, de hulp aan hun Palestijnse commando's moeten staken evenals de politieke propaganda. De ge bieden waaruit Israël zich terugtrekt, moeten worden gedemilitariseerd. De strook van Gaza zou onder toezicht van de V.N. moeten komen. Over de toe komst van dit gebied moeten besprekin gen worden gevoerd tussen de V.N Egypte, Jordanië en Israël. De mogelijk heid zal moeten worden onderzocht van de terugkeer van tien pet. van de Ara bische vluchtelingen naar Palestina en van rechtstreeks Arabisch-lsraëlisch contact. De veiligheidsraad zal een en ander moeten garanderen, met name dooi een internationale strijdmacht in het Midden-Oosten te stationeren. Gitseraovnd en vanmorgen werd er op enkele plaatsen langs het Suezkanaal over en weer geschoten, waarbij twee Israëlische soldaten zijn gewond. Gisteren hebben boven de Golf van Suez lucht gevechten plaatsgevonden waarbij vol gens Israël twee Egyptische, volgens Egypte twee Israëlische straaljagers zijn neergeschoten. De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft in Tel Aviv ver klaard, dat Israël erop voorbereid foet zijn, dat Egypte de oorlog gaat hervatten. Op een bijeenkomst van landbouwvereni- gingen zei de bewindsman, dat Egypte de voornaamste vijand is en dat het leger daar langs het Suezkanaal en ten noorden en ten zuiden van deze waterweg wordt ..geactiveerd". Propaganda als voor invasie PRAAG (AP) In artikelen in de pers i in toespraken wordt er de laatste tijd eer en meer de nadruk opgelegd, dat Ie indoctrinatie van de Tsjechoslowaak- e jeugd steviger moet worden aange- 'n dat de pro-Sovjetpropaganda op ichool weer moet worden, zoals die was de invasie van augustus van verle- a de invasie waren de schoolkinde- vrijer gaan denken en als de onder wijzer het had over „de Sovjet-Unie, on- grootste vriend" dan ging er vaak ge- ach op. De Rude Pravo noemt voorbeel den van hoe het uit de hand was gelopen de liefde voor de Sovjets op school. So had een communistische functionaris met een Sovjetdelegatie een school te "heb willen bezoeken, maar de kinderen ladden de deuren dichtgemaakt en men pas met enige moeite binnen. En daar viel het oog der gasten meteen op pen groot opschrift: „We verwelkomen edereen, die met goede bedoelingen komt, maar het meest degene, die hier op uitnodiging is gekomen." Een comhiunistische vader schreef in een brief aan het communistische par tijblad, dat zijn achtjarige zoon was uit gejouwd, omdat hij zich indertijd op oorstel van zijn vader, als vrijwilliger iad opgegeven om de Sovjet „gasten" bij hun aankomst toe te juichen. En dan werd er in het blad nog een brief afge drukt van een jongen, die geschreven bad, dat zijn stad destijds door de Ame rikanen was gered en dat de Sovjet-Unie niet het enige land was geweest, dat zich Kamerlid vraagt naar onlusten in Beek DEN HAAG (A.N.P.). Het Tweede-Kamerlid dr. H. A. Schuring (C.H.U.) vraagt de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie schriftelijk een onderzoek in te stellen naar het eventuele te laten inzetten van de politie bij de ongeregeldheden i Beek (gemeente Bc 0 redder van Tsjecho-Slowakije kon noe- nen. Samenwerking met de Sovjets be schouwde deze jongen als „collaboratie met een vijand". De Rude Pravo drukt er niet de naam van de briefschrijver bij af „Opdat deze zich in de toekomst niet zou behoeven te schamen als kind het gezichtspunt weer te hebben gegeven van onverantwoorde lijke opvoeders Kritische opmerkingen in kaderblad SYSTEEM NOG DOOR EN DOOR AUTOCRATISCH (Van rslaggevers) DEN HAAG „De vakbeweging is een organisatie geworden, die nauwe lijks meer bewegen kan. die de soepel heid mist die nodig is oin zich aan te passen aan de gewijzigde omstandig heden. die onvoldoende rekening hondt met wat er om haar heen plzatsgrijpt". Dat staat o.m. te lezen in het laatste nummer van het kaderblad „Evangelie en maatschappij" van het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat geheel is ge wijd aan het zestigjarig bestaan van het CNV. De uitspraak is van prof. dr. G. Kuiper Hzn, hoogleraar in de econo mische en sociale wetenschappen aan de Vrije Universiteit. Niet minder kritisch laat prof. dr. W. Albeda, hoogleraar aan de Ec. Hogeschool in Rotterdam, zich in hetzelfde nummer uit. Hij acht het o.m. begrijpelijk dat de gedachte' van de polarisatie naar voren komt en dat wordt gesuggereerd dat de vakbeweging zich maar moet terugtrekken uit de SER en de Stichting van de Arbeid, die maar een schijn van democratie geven aan het systeem dat in zijn totaliteit nog door en door autocratisch is, en dat men niet langer moet meedoen met fraaie faca- den als ondernemingsraden en bedt schappen als die alleen maar een nisje van democratie geven aan autoritair leiderschap, Prof. F. Kuiper merkt bij zijn clusies verder op. dal de intellectuelen in de vakorganisaties nauwelijks een rol spelen, behalve in de middengroepen, maar die zijn goeddeels uitgeweken naar categorale bonden. Het aandeel van de middengroepen in de Nederlandse be roepsbevolking is al van 20 procent ir 1947 tot naar schatting 35 procent ge stegen. Aangenomen mag worden, dat de categorie employés even belangrijk wordt als de categorie handarbeiders. „Daarom aldus prof. Kuiper begint hel vriendelijk uitgedrukt een anachronisme te worden dat het vakbondswezen als zodanig tyet stempel van de handarbei der blijft dragen. Er is maar één be- ambtenbond. de rest zit als minderheid verspreid over de andere (bedrijfs)bon- Het lijkt prof. Kuiper een eis van democratie, dat de beambten in het ge heel van het CNV hun managers-filosofie in eerlijke competitie met andere opvat tingen mogen brengen. Dat zou de wer vingskracht onder de beambten vergro ten en de aantrekkingskracht van de categorale bonden verkleinen. Tenslotte stelt prof. Kuiper, dat een fundamentalistisch christendam dat geen kritiek toelaat een ideologie is. in niet mindere mate dan het communisme dat hetzelfde doet. Datzelfde geldt voor een geloof dat een christelijke partij, een CNV of een christelijke school niet ter discussie wil stellen. DEN HAAG (ANP) Tijdens het openbaar gehoor van de vaste commis- sor volksgezondheid inzake het voor stel tol wijziging van de wegenverkeers wet zijn talloze bezwaren ingebracht te gen de bloedproef als middel tot vast stelling van het alcoholpromillage bij weggebruikers. Van de zijde van de Kon. Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst wer den aanzienlijke bezwaren naar voren gebracht. Deze zijn echter ondergeschikt gemaakt aan de verkeersveiligheid. De maatschappij heeft de artsen aangera den zich niet te onttrekken aan het ver zoek tot het afnemen van de bloedproef, maar verder zullen zij geen medewer king verlenen. Het Verbond voor Veilig Verkeer wilde in eerste instantie een ademtest afgenomen zien, onmiddellijk gevolgd door een rijverbod om vervol gens de bloedproef af te nemen. Het bedrijfschap Horeca kwam met be zwaren tegen het promillage van 0,5 dal in de wet wordt voorgesteld. Nederland neemt op dit punt len opzichte van lan den als b.v. België en Duitsland die voor ons land van groot toeristisch be lang zijn een uitzonderingspositie in Daar geldt nl. een promillage van 0.8 Bovendien is het alcoholverbruik in om land bijzonder matig. ADVERTENTIE Rozen! Nu binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. Neem vaker een bloemetje mee! Prins Charles wil Engels meisje LONDEN (Reuter) Prins Charles, de Britse troonopvolger heeft in zijn eer ste „optreden voor de televisie" gespro ken over het type vrouw dat hij zou wil len trouwen. Hij wees er met nadruk op dat hij daarbij een moeilijke keus zou moeten doen tussen een buitenlandse prinses en een Engels meisje. „Je moet je er terdege van bewust zijn dat je in mijn positie een vrouw gaat trouwen die later wellicht eens ko ningin zal zijn. Ik geloof dat je daarom uiterst zorgvuldig moet kiezen voor een vrouw die deze bijzondere taak op zich kan nemen". Zijn vrouw zou iets spe ciaals moeten zijn. omdat de mensen er zoveel van verwachten. „Een prinses of iemand van koninklijken bloede trouwen geeft je natuurlijk het voordeel dat zij al weten wat er gebeurt. De enige moei lijkheid is dat ik vaak het gevoel heb graag te trouwen met een meisje uit En geland, of misschien uit Wales. Vrijburg kreeg dispensatie om te trouwen HAARLEM (KNP) Na overleg tus sen de bisschop van Haarlem en de desbetreffende instanties te Rome is er dispensatie verleend voor het kerkelijk huwelijk van Jos Vrijburg. Dit huwelijk is vandaag gesloten in Amsterdam. GEORGETOWN. (AP) De "Eve ning Post" heeft gemeld dat de opposi tieleider dr. Cheddi Jagan te Moskou door een hartaanval is getroffen. Dit is het eerste nieuws over een ziek te waardoor hij te Moskou zou zijn ge troffen. Mevrouw Janet Jagan en hun dochter Nadira zijn uit Guyana vertrokken voor een tocht naar Londen. De kaartjes werden betaald door de Russische regering. In Londen zullen beide vrouwen overstappen in een toe stel, dat hen naar Moskou zal brengen. Van c irlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer stelt zich achter het vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie inzake de bezetters van het Maagdenhuis. Dit bleek gisteren bü het debat over deze zaak n.a.v. een interpel latie van de communist Wolff aan het adres van minister Polak (Justitie). Alle vier moties die de oppositie indiende werden verworpen. De communisten kregen voor hun twee moties alleen de steun van de P.S.P. De eerste motie drong er bij de regering op aan verdere vervolging te staken en de gevolgen van de reeds plaats gehad heb bende procedures ongedaan te maken. De tweede motie sprak verontrusting uit over de consequenties die dit vervol gingsbeleid kan hebben voor de rechts positie van de Nederlandse staatsburger in het algemeen- De socialist Vrolijk had evenmin ces met een motie, waarin minister Polak gevraagd werd om het vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie bij de te verwachten behandelingen in hoger be roep te herzien. Deze motie kreeg alleen de steun van de P.v.d.A. (minus de heer Goedhart), P.P.R., P.S.P. en C.P.N Minister Polak deelde mee dat in totaal 554 gevallen in de Maagdenhuis affaire worden vervolgd: „In zaken als deze moeten de vervolging en berechting met spoed geschieden. De verdachten moeten zo gauw mogelijk weten waar ze aan toe zijn", aldus de minister Hij verzekerde dat de verdachten juridisch zo goed mogelijk worden be handeld en alle gelegenheid hebben hun zaak te verdedigen. Met verontwaardi ging wees hij de beschuldiging van de communist Wolff van de hand. als zou er hier sprake zijn van politieke proces sen. „Onder politieke processen versta ik die in dictatoriale landen waar machthebbers met hun tegenstanders afrekenen, zoals wel in Oost-Europa ge beurt. Als de heer Wolf dit verfoeit, dan neem ik daarvan met voldoening kennis", aldus de minister. Hij betoogde voorts dat de democra tie niet goed kan functioneren als ge bouwen worden bezet en mensen gehin derd worden hun werk te doen. „De bewijslevering in de Maagdenhuisaffaire is eenvoudig ,en de strafbaarheid niet twijfelachtig". De vraag of ook de daders kortstondige bezetting van lokaliteiten van de vrije universiteit in Amsterdam vervolgd zullen worden, kon door minister Polak nog niet beantwoord worden. De officier van justitie in Am- deling en heeft nog geen beslissing over vervolging genomen. Bij de Tilburgse bezetting van de katholieke economische hogeschool lag de zaak weer anders, omdat daar geen strafbaar feit gepleegd is. „Ik geef toe: het recht is moeilijk", zei minister Polak onder hoongelach van de stampvol met studenten bevolkte publieke tribune. Kamervoorzitter Van Thiel moest deze studenten herhaaldelijk waarschuwen om zich van applaus of afkeuring te onthouden. Minister Polak verklaarde voorts des gevraagd geen bewijzen te hebben dat op sommige advocatenkantoren aan be paalde jonge advocaten verboden was om als verdedigers van Maagdenhuis bezetters op te treden. Dat is een zaak die de Nederlandse orde van advocaten maar moet uitzoeken, aldus de minister. Minister Polak wilde geen uitspraak doen over de gang van zaken bij de behandeling in hoger beroep: „Dat hangt van het hof zelf af'. Hij was ook tegen de suggestie van mej. Goudsmit om het hof eerst snel enkele beroepzaken te laten behandelen. Gezin dakloos door brand SEVENUM (ANP) Een gezin met 14 kinderen in Sevenum is donderdag middag dakloo geworden nadat de bo venwoning van een winkelpand geheel was uitgebrand. De brand, die door on bekende oorzaak ontstond, weid he- sterdam heeft deze zaak nog in behan-dwongen door de brandweer.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11