Grijze eminentie, Pancho Gonzales, oogstte alle eerbetoon van Wimbledon Niezende Okker langs angstopponent vijftig VAN LOOY TOCH - OP DE FIETS - NAAR DE RONDE Baantjes trekken voor een plaats in zwemkampioenschap Werper Beidschat boog toch voor Stags geweld es Meisje boekten procent score TRAINING ZIT AAN PLAFOND laak Frijters voel t zich nog te jong voor avontuur Naar punten Wim Reijers van H. Sporl naar MYY smachtend pubhek kreeg zijn zin TJNI lONDERDAG 26 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANi PAGINA 9 )NDEN. „Rol de loper maar uit en geef hem de beker. Dit het meest fantastische dat ik ooit heb gezien. Zo'n climax zal 'imbledon nooit meer beleven". Deze emotionele reactie van in van Engelands meest vooraanstaande sportjournalisten gold et Tom Okker bij diens eerste optreden. De Nederlandse kam- oen verontschuldigde zich na afloop van drie taaie sets tegen mael el Shafei (63, 108, 64) hoestend en proestend ior het feit dat hij tegen de linkshandige service van de Egypte- iar zo weinig had kunnen uitrichten. Neen, al het eerbetoon van imbledon op deze rommelige tweede dag, waarin dames- en srenpartijen dwars door e!' aar heen werden gespeeld en zelfs n begin werd gemaakt met het herendubbelspsl, was voor ancho Gonzales. )e 41-jarige „Éminence Gris" spotte het centrecourt zo ongeveer met de :ren wetten van het tennisspel zelf. een urenlange strijd compenseerde de achterstand van. twee sets. die hij vorige avond tegen Charlie Pasarell id opgelopen, overleefde in de tantalus- elling van de laatste set seven match- TT21 nts (twéémaal stond hij op eigen ser- 040 achter) en dwong op het ment dat hij van vermoeidheid bijna r op de benen kon slaan als bij tinct zijn 15 jaar jongere tegenstan- op de knieën. En passant brachten ide Amerikanen (de één geboortig in de ander uit Porto Rico) met •n score van 22—24, 1—6. 16—14, "6—3^ t9. het Wimbledonreedrd '"vbór dé partij ooit gespeeld op vijf uur lalf minuten, en vestigden zij even- nieuw record voor het aantal kunnffnès: welgeteld 112. Daarbij waren Ichts zes servicedoorbraken. Als iemand tijdens het staande applaus, de spelers ten deel viel, had voor leid als speciaal eerbetoon aan Gon- ;s de rest van het toernooi te schrap- zou dat waarschijnlijk feijn gebeurd, diep was het ontzag voor de onge- •flijke prestatie van de grijzende achtfiguur. et is een wrange realiteit dat de il- ere naam van Gonzales waarschijn- op het lijstje Wimbledonwinnaars blijven ontbreken. In de jaren dat mand zich met hem kon meten in ;n snelheid en hij Sedgman, Rosewall in series van honderd rtijen ver achter zich liet, was Wim- regens zijn in 1948 met Jack afgesloten profcontract ontoe- nkelijk voor hein, nu, in de nadagen carrière, plaagt het lot hem met jenstanders, die hem vanaf de eerste ode dwingen tot de bodem van zijn Impend krachtenreservoir te putten, ar het blijft fascinerend te zien hoe oude leeuw zich tegen het noodlot veer stelt. Tom Okker was niet in zijn allerbes te vorm. De gebruikelijke hooikoorts, waarmee hij gras ruikt, was ditmaal verergerd door verkoudheid. Met tranen de. dichtgeknepen ogen keek hij in de felle zonneschijn, die op de meer open liggende baan één veel hinderlijke is dan op het centrecourt. Nieuwsgierig keek men naar de man aan de andere kant van het net: de 22-jarige Ismael el Shafei: door de verhalen van Tom Ok- ker en het voortdurende uitstel uitge- j groeid tot een soort ..angsttegenstan- der" van het Nederlandse legioen, dat dit jaar groter is dan ooit. El Shafei bleek een speler met een indrukwekken de schouderpartij. De mogelijkheden, die het gaf, buitt« de Egyptenaar volledig lit en het was maar zelden dat de nie- :cnde Okker uitzicht had op een door braak. De Nederlandse lichtgewicht joeg daar ook niet voortdurend op. In eerste instantie zorgde hij ervoor zijn eigen intact te houden. Dat gaf wei nig problemen. Want doordat El Shafei de backhand tweehandig sloeg, had hij te weinig reikwijdte om een naar bui- :waaiende opslag goed te retourne- Voor het overige versnelde Okker bij vlagen. Maar dan ervoer hij dat zijn tegenstander aan het net niet gemak kelijk te passeren was. Overrompeliiigsactie In de zesde game van. de eerste set lukt zo'n overrompelingsactie, maar soortegelijke explosies, waarbij de bal van hoek naar hoek werd gejaagd lie pen in de tweede set stuk op het vak manschap van El Shafei. De Egyptenaar serveerde in die set formidabel. Hij .Sloeg negen aces in de eerste en der de set merkwaardigerwijs geen één a 88 kon Okker op het derde gapiji^ljjoint doqrdrukken. Op love greep ij vervolgens na 42 minuten de set. El Shafei wankelde, "een meer ervaren prof dan Okker zou medogenloos zijn doorgegaan. De Nederlander hield ech ter de pas in. Zodoende had Shafei bij -4 weer uitzichten op een lange set. Maar zover liet Okker het niet komen, et overrompelende vaart joeg hij twee bereikbare returns langs de lijn, over donderd sloeg de Egyptenaar er een dub bele fout achteraan, waarna Okker hoog- opspringend het punt scoorde. De laat ste servicebeurt was een formaliteit. Ok ker maakte na 4015 de partij ui El Shafei's backhand: de slag nee hij voordien al ontelbare ten had gescoord. De partij duurde 82 en. Okker sloeg vijf aces en groot aantal dubbele fouten. Shafei produceerde negen aces en e eens negen dubbele fouten. Vechten voor bestaan Terwijl Gonzales de aandacht van iedereen, op het centrecourt gevangen hield, vochten in de betrekkelijke anonimiteit van de buitenbanen twee geplaatste spelers voor hun bestaan. De grote Laver zelf verkeerde op baan vier tegen de 28-jarige Premjit Lall in ern stige moeilijkheden. Lavers service was niet best.' De eerste ging meestal uit op de tweede stapte Lall brutaalweg naar voren. In de rallies won Lalls subti liteit het van Lavers vaart. Twee sets achtereen gingen verloren, maar in de derde had de Australiër het geluk aan zijn zijde. Bij 3—2 kreeg Lall last van kramp. Hij kon nauwelijks meer lopen en was op slag weerloos. Laver greep zijn kans en plaatste zich met 36, 4 6 63, 60, 60 voor de derde ronde. Lall verklaarde het opzienbarend succes van de eerste twee sets als volgt: „De enige maal dat ik tegen Laver gespeeld was in 1961. Toen nam ik hem een set af. Waarschijnlijk is hij dat vergeten en heeft hij me onderschat. „Tezelfdertijd werd Arthur Ashe die in vergelijking tot vorig jaar een vrij stijve indruk maakt, door Terry Ryan, de Zuidafrikaanse nummer vijf, tot vijf sets gedwongen (36, 46, 6-3, 6 2, (i2). De kansen van Ashe, die liet vorig jaar via winst op Okker tot de hal ve finales doordrong, worden nu bedui dend lager aangeslagen. Bij al dat krachtsvertoon stak het spel van de dames gisteren schril af. Tilel- houdsler Billie Jean King demonstreer de tegen de lieftallige Zuidafrikaanse Bea Vukovich een ernstig tekort aan vorm. Desondanks won zij gemakkelijk Griekse militairen naren „te sterk ATHENE Het Griekse militaire voetbalelftal behield de internationale militaire voetbaltitel. toen gisteravond tegenstander Algerije tijdens de finale bet veld verliet. Tien minuten voor tijd wilden de Alge rijnen niet verder spelen, omdat volgens hen de Griekse ploeg te ruw speelde. Bij de stand 00 verlieten de Algerijnen en bloc het veld, toen hun doelman Moha- med Abrouk bij een Griekse aanval ge blesseerd raakte. Daarvoor was de politie al verscheide ne keren in actie gekomen om de verhit te gemoederen tot kalmte te brengen. De scheidsrechter moest zelfs twee kemp hanen van het veld sturen, die in een handgemeen waren geraakt. VALKENSVVAARD De moeilijkheden met Rik van Loov zijn opgelost. De Belg, die plotseling liet weten toch liever niet in de Tour de France te willen starten, is na langdurige besprekingen bezweken voor de aandrang, die van directiezijde van Willem II en Gazelle op hem is uitgeoefend. Van Looy zal dus deel uitmaken van de ploeg, die zaterdag in Roubaix aan het grote avontuur begint. „Hij had er tenslotte veel zin in. Van Looy heeft aan gekondigd dat hij vrijdag, wanneer wij uit Breda vertrekken, op de fiets naar Roubaix gaat en dat als trainingsrit beschouwt", zo zei een woord voerder van Willem II-Gazelle. Va n c zw&ntmedewerker) DEN HAAG Tweemaal daags worden in het zwembad „Zuiderpark" de wed- slrijdlijnen uitgelegd. Niet voor wedstrijden. Ze dienen om de dagelijkse zwem- trainingen letterlijk en figuurlijk in „goede banen" te leiden. Dat is ook wel nodig, want iedere morgen om half zeven en iedere avond om half vijf en als het even kan ook nog een keer tussendoor duiken zo'n 350 trainingslusti- gen het verwarmde water in voor een anderhalf uur durende training. Daarbij worden heel wat baantjes getrokken. De topzwemmers komen aan een kilometer of zes per dag, maar ook de hele kleintjes leggen al drie kilometers af. Toch is dat, naar internationale normen gemeten, niet veel. Technisch advi seur Nico van Dam stelde onlangs dat. per dag een totale trainingsafstand van tien tot twaalf kilometer nodig is. wil Nederland internationaal weer gaan meetellen. Vooralsnog voor Den Haag een niet haalbare kaart. Ondanks de enorme service van het personeel van zwembad „Zuiderpark" en een compleet trainingsrooster wie-wanneei'-waar-traint zit men aan het plafond. Nu al moet op zonnige dagen de training noodgedwongen worden argelast omdul men de benodigde ruimte niet vrij kan maken. In ieder geval heeft men in Nico van Dam de man die hiervoor een oplossing zoekt. Het waarom van al die inspanningen laat zich met twee wooxden omschrijven „nationale zwemkampioenschappen", die van 20 tot 27 juli in Breda zullen wor den gehouden. Voor het echter zover is zullen de deelnemers hun inschrijvingen eerst op de kxingkampioenschappen waar moeten maken. Aan de hand van de daar gemaakte tijden zullen de inschrijvingskaarten worden uitgereikt. Het is dan ook niet vei*wonderlijk dat liefst 450 deelnemers een totaal van 1526 starts op de Haagse kringkampioenschappen maken. De deelnemers komen van vijftien verenigingen,, waarbij ZtAN met ruwweg 400 starts de gx'ootste is en CWP de kleinste. Nog drie Al die honderden starts op 99 numrners zijn verdeeld over zes dagen, waarvan de eersten al achter de rug zijn. Er volgen nog donderdag 26 juni, 18.30 uur; zaterdag 28 juni. 18.30 uur; zöndag 29 juni, 13.30 uur. Nederlandse kampioen Jaak Frijteis zal niet starten in de Tour de France. Frans Cools, de leider van de Belgische ploeg ..Mann" verklaarde gis teren dat hij Frijters een contract had aangeboden, mede onder druk van Tour baas Goddet, die liever de Nederlandse kampioen zag starten dan de onbekende Belg Rene Cooreman. De 22-jarige Frijters vond zich echter nog te jong voor het Touravontuur en sloeg het aanbod van Cools af. Rene Pijnen heeft definitief uitstel van militaire dienst gekregen. Conform de toezegging van de minister ontving hij, na het indienen van een schriftelijk ver zoek, uitstel tot een nader te bepalen datum. Pijnen kan nu starten in de Tour de France. Aan de 56ste Tour de France zullen (afgezien van eventuele wijzigingen op het laatste ogenblik) de volgende ploegen met de volgende rijders deelnemen: Frankrijk BIC (Geminiani en De Muex Lucien Aimar, Gilbert Bel lone, Roland Berland, Serge Bolley, Charly Grosskost, Anatole Novak, Jose Samyn. Jan Janssen (Ned.), Michael Wright (G.B.) en Jose Perez- Frances (Spa.). MercicrBP Antonin Magne)Georges Chappe, Jean Pierre Genet, Bernard Labourdette, Paul Lemeteyer, Raymond Poulidor, Raymond Riotte, Jean Vida- ment, Eddy Beugels (Ned.), Barry Hoban (G.B.) en Edward Janssens (Belg.). PeugeotBP (Gaston Plaud): Andre Bayssiere, Robert Bouloux, Raymond Delisle, Jean Dumont, Desire Letort Roger Pingeon, Christian Raymond, Fer dinand Bracke (Belg.), Gerben Karetens (Ned.) en Willy Monty (Belg.). Sonolor-Le .leune (Jean Stablinski): Stephane Abrahamiain, Joseph Catieau, Edouard Delberghe, Bernard Guyot, Yves Ravalèur, Jean Claude Theilliere, Andre Zimmerman, Andre Wilhem, Lucien van Impe (Belg.) en Roger Gilson (Lux.). Frimatic-VIA (Louis Caput): .Jean Louis Bodin, Paul Gutty, Maurice Izier, Jean Jouraen, Jean Claude Lebaube, Pierre Matignon, Francis Rignon, Joachim Agostin'no (Por.), Derek Harrison (G.B.) en Willy Planckaert (Belg.) Italië Moltcni (Giorgio Album): Mario Anni. Marino Basso, Gianxiino Bianco. Michele Dancelli, Sigfrido Fontanelli, Giancarlo Polidori, Giancintho Santambrogio. Guer- rino Tosello, Franco Vianelli en Edy Scliutz (Lux.). Salvarani (Luciano Pezzi): Fxanco Bal- mamion. Lino Carletto. Giancai'lo Fer- retti, Felice Gimondi, Pietro Guerra. Vladimir Panizza, Roberto Poggiali, Dino Zandegu, Rudi Altig (W.-Dld.) en Wil- fried Peffgen (W.-Dld.) Spanje Kas (Dalmacxo Langarxcai: Eduardo Castello, Francisco Galdos, Andres Gan- darias. Antonio Gomez del Moral, Jose Gomez-Lucas, Aurelio Gonzales, Nemesio Jimenez, Santiago Lazcano, Gabriel Mas- caro en Gregorio San Miguel. Fagor (Pedi-o Machain): Mariano Diaz, Francisco Gabica. Manuel Galera. Joaquim Galera. Jose Lopez-Rodriguez, Ramon Mendiburu. Jose Antonio Mome- ne, Luis Ocana, Domingo Perux'ena en Luis Pedro Santamarina Nederland Willem n Gazelle (Ton Vissers): Eet Dolman, Cees Haast, Henk Nijdam, Harm Ottenbros. Rene Pijnen. Leen Poortvliet, Rini Wagtmans. Rik van Looy (Belg.), Jules van der Flaas (Belg.) en Jos Tim mermans (Belg). België Mann (Frans Cools): Ronald de Witte, Rene Cooreman, Jos Huysmans, Paixl in '1 Ven, Willy in 't Ven, Georges Pintens, Andre Poppe. Roger Rosiers, Willy Vanneste en Herman van Springel. Flandria (Brik Schotte): Michel Coulon. Wilfried David, Marc de Block, Jacques de Boever, Exic Leman, Paul Mahieu, Jean Monteyne, Pieter Nassen, Noel van Clooster en Roger de Vlaeminck. Faema (Guillaume Driessens)Eddy Merckx, Frans Mintjens, Guido Rjey- bx-oeck, Pietx-o Soandelli (It.), Jos Sprayt, Julien Stevens, Roger Sweerls, Georges van den Berghe, Martin VandenhosSche en Vic van Schil. (61 6—1). Ook Ann Jones, Nancy Ri- chey, Kerry Melville en Virginia Wade l waren duidelijk sterker dan hun tegen-! standers. Van hel Nederlandse zestal, dat in het damesenkelspel meedoet, kwamen er 1 drie op de baan. Hun optreden eindigde j met een voorlopige vijftig procent sco- re. Astrid Suuhbeek. de Nederlandse spring-in i veld, won met gevai-ieerd aanvalsspel (als dc eerste sex-vice ten- minste in was) met 61. 46. 61, van de Argentijnse Anna Maria Arias. Zij ontmoet in de volgende ronde de steike Australische Lesley Bowrey-Turner. Judith Salomé, voor het eerst recht streeks toegelaten tot het hoofdtoernooi na haar overwinning in het jcugdtoernooï van twee jaar geleden, had een volko men off-day. Zij verloor met 16, 06 van dp Amerikaanse Anthony, die zich via 't kwalificatietoernooi had geplaatst. Het duel tussen de Nederlandse kam pioene Marijke Schaar en de Brit«e Robin Lloyd (nummer vier van haat land) eindigde voorlopig onbeslist. Na 6i. 36 en 44 in de derde «et moest de strijd gestaakt worden wegen» de in- I vallende duisternis. HAARLEM De California Stags kregen hun revanche. In de mooiste en spannendste wedstrijd van de Haarlem se Honkbalweek tot nu toe. werden de Nederlandse negen verslagen met mi niem verschil: 65. Werpen Herman Beidschat. die negen jaar ouder is dan j zijn collega Scot Larson en een ervaring I heeft van vijf Haarlemse toernooien, leek aanvankelijk op een prachtige over winning af te stevenen, maar moest toch nog het hoofd buigen voor het Cali- fornische slaggeweld. De wedstx-ijd die begon als een ener verend pitchersduel tussen Larson en Beidschat kreeg in de zevende inning (niet voor niets het keerpunt in het honk- ballied de „ballgame" genoemd) het keerpunt, toen de Nedex-landers vijf runs scoorden op twee fouten en twee honk- slagen, waaronder een homex-un van Boudewijn Maat. Zeven innings lang hielden de wei-pers de slagmensen goed in toom, alleen Boudwijn Maat en Chris Synodis sloegen elk een twee-honkslag. Daarna veranderde de strijd radicaal van karakter. Het naar punten smach tende publiek kreeg zijn zin. En met vol le teugen. Robert Maat kwam door een Tout van de korte stop op de honken ge volgd door Jonkers, met een honkslag. Hans Augustinus deed zijn werk met een opofferingsslag. maar Herman Beidschat ging voor drie slag uit. Wilde Duel tussen de Calidornia Stags en het Nederlands team in de Haarlemse honkbabtoeek. John St. George is op tijd terug op het eerste honk. voordat Boudewijn Maat hem kan uittikken. sportredaeti )rorp Met twee nullen voor Nederland raak ten de Stags even onzeker. Derde honk- man Fred Morgan gooide de bal na een stootslag van fcoy van den Dungen Gronovius zo hard langs zijn eerste honk- man, dat beide lopers binnen konden ko men. Johnnie Jonkers stal nummer twee, kwam op drie door een wilde worp van M.V.V. heeft j de Ultei'st nerveus geworden werper en 00 I werd binnengeslagen door Hamilton Ri- gisteravond de -—-jarige Holland- ehardson. Voor de apotheose zoi'gde Sportspeler Wim Reijers gecon- Boudewijn Maat met een homerun. Ne- 1 r derland leidde met 5—0. tracteerd. Reijers is een midden- veldspeler die waarschijnlijk deDrie homeruns opvolger wordt van Gerard Hoe- Het antwoord van de Stags was over- I donderend. De inzinking van Scot Lar- nen, die nog geen contract voor son bad kennelijk indruk op Herman de Maastrichtse eredivisieclub Beidschat gemaakt. In de achtste slag beurt van de California Stags sloeg Fred Morgan een homerun op hem. Het was MAASTRICHT. - tekende. de derde van Morgan in dit toer Larson sloeg een twee-honkslag en scoor de na door een verx-e tik van St.-Geoi-ge op drie te zijn gebracht. Hierna sloeg Moore ook een homerun waardoor de stand op 54 kwam. Wat niemand ooit. had vex-wacht, ge beurde: een derde homerun. Nu sloeg Don Lewis raak. Coach Charles Urbanus kon niets andeis doen dan Beidschat vervangen door Rudi Dom. De laatste inning was Scot Larson weer sterk en hij zette drie slagmensen achter elkaar op drie slag aan de kant. De teleurstelling van de 7.000 toeschou wers over die onverwachte nederlaag werd grotendeels gecompenseerd door :en prachtige wedstrijd. Vierde zege ln een gestadige motregen behaalden de Grand Rapid Sullivans gistermiddag hun vierde overwinning: met 84 wer den de Berlin Bears verslagen. Al in de eerste slagbeurt was het raak. Berlin Bears-werper Larx-y Drayton stond een vrije loop toe aan Bruce Finck- biener en onmiddellijk daarna plaatste Jack Benedikt, ..homerun koning" van het vorig jaar, de bal met een sierlijke boog over het hek. In de derde Sullivan slagbeurt werd het verschil vijf punten, doordat met drie honken bezet drie lo pers thuiskwamen op vier wijd en twee keer een velders keus. De Amerikaanse militairen, als under- i. dog gesteund door hel merendeels Jeug dige publiek, wisten In de vierde, v(|fde en zesde slagbeurt tot ,op een punt van Sullivans te komen. Het Uj keerde echter snel voor de Bears. In dc achtste inning vergrootten de Sullivans hun voorsprong met vier punten en daarbü bleef het. Scoreverloop Het scoreverloop was: Nederland: 0-0-0-0-0-0-5-0-0 5. California Stags 0-0-0-0-0-0-0-6-x 6. Winnende werper werd Larson (Stags) 14-2-6, het veld van de Stags maakte drie fouten. Verliezende werper Beidschat (7 3 3 innings) 4-3-5. Dom (1-3 inning) 0-0-1. Nederland maakte drie fouten. Nederland home runs: B. Maat; beste slagmensen: Jonkers en B. Maat, beiden 0.500. Stags: home runs: Morgan, Lewis en Moore. Beste slagprestatic6: Larsen en Lewis, beiden 0.333. Berlin Bears: 0-0-0-1-2-1-0-0-0 4. Sullivans: 2-3-0-0-0-0-0-3-x 8. Werpersresultaten: Sullivans: Weinrich (4 innings) 6-2-3. Angelo (1 2^3 innings) 1-1-6. Hubbard (winnende werper) (3 1/3 innings) 4-1-0. Berlin Bears: Drayton verliezende werper - 2 innings) 1-2-4. Metz (6 innings) 4-6-1. De Berlin Bears maakte een veld- fout, de Sullivans geen. De beste fllae- mensen: Sullivans: Hubbard 0.500. Berlin Bears: Burroughs 0.750. Voor de Sulli vans sloeg Jack Benedikt een home »un.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9