Pompidou herstelt parlement in ere MARZIN E Sigaretten op tafel ministers Hilversumse ,Argonautenvolgen spoor Alexander de Grote naar Perzië van Nederlands concilie bloeiend experiment VAN ELKE VIJF BEJAARDEN MAAR EEN GOED GEZOND N Vrouwwaar gaan we in Frankrijk naar toe!?" Gelijkstelling van Indianen in Canada Kernwapens in Frankrijk operationeel Weg met de insekticiden leve de zangvogels Onvoldoende hulp bij kwalen en afwijkingen Vuurzee bij Continental in Hannover I 196 ONDERDAG 26 JUNI 1969 DE T.ETPSE COURANT PAGINA 5 kal ADVERTENTIE - voor het eerst sinds De Gaulle voorkomt reisziekte - bij apotheek en drogis t dn onze correspondent) PAKIJS. Tegen een blauwe «mei eindelijk na een week ïtn storm en regen in Parijs oei woensdag de gehele dag de •iekleur boven het Franse parie ent. Dat is in geen tijden ge- >urd, want onder De Gaulle was volksvertegenwoordiging nau- elijks in tel. In tal van dingen lerkt men de nieuwe stijl van ipidou. Er werd gistermorgen zijn voorzitterschap de ite vergadering van de minis- rraad op het Elysée gehouden. tafel stonden zelfs sigaretten verversingen, wat onder De ulle was uitgesloten. Pompidou id dat laten neerzetten, ook uit gen belang, want hij rookt als n schoorsteen. Als De Gaulle it hoort of leest, zal hij wel r gen „tante Yvonne" hebben ge- 1 gd: „Vrouw, waar gaan wij in rankrijk heen!?" Na de vergadering van de ministerraad egen de wachtende journalisten zo ed als niets te horen. De woordvoerder de regering zei, dat men hieruit 139 en minachting voor de pers moest ölónoluderen, maar het parlement had recht op het eeret te worden ingelicht. iu", zeiden de journalisten kw; vel OTTAWA (Reuter) De Canadese nister voor Indiaanse Zaken, Jean >5-3 Chretien, heeft in het Lagerhuis meege- esl. jfceld dat de Indianen geleidelijk aan per uilen worden gelijkgesteld met de an- per burgers. De speciale Indianenwet chtk mt Ie vervallen en het federale bu- er st au voor Indiaanse Zaken kan waar- kg ],ihijnlijk binnen vijf jaar worden opge- 54-2.2 ven- De regering acht de afwijkende van de Indianen onverenigbaar - vet hel streven naar een rechtvaardige menleving. PHILADELFIA (KNP) Onder de ederlandse katholieken is een verhoog- gevoeligheid gegroeid voor de kerk persoonsgemeenschap, een gemeen- ap van waarden, die de persoon In- stièr r,«k erkent en vrijwillig aanvaardt, gemeenschap die allereerst f ïïj diging is tot en een getuigenis 10-1 Üde boodschap. Met deze woorden ïft kardinaal Alfrink vandaag in Villa va bü Philadelphia in de Verenigde laten het katholicisme in Nederland id. door de plaatselijke universi- te v; it uitgenodigd, een uiteenzetting te ge- over de situatie der katholieke kerk Nederland, in het bijzonder óver de (Van onze correspondent) AMSTERDAM Aanstaande vrijdag vertrekken de eerste deelnemers aan de tocht naar Centraal-Azië, die de Hilversumse padvindersgroep „De Argonau- tcn" met een twaalftal studentenleden (in leeftijd variërend van 19 tot 39 jaar) heeft georganiseerd. Per stationcar rijden zij naar Teheran, waar om streeks 7 juli de overige deelnemers per trein of vliegtuig worden verwacht. In de Perzische hoofdstad vatten de Argonauten het spoor op, dat zij in 1965 tot daar volgden het spoor van Alexander de Grote, wiens expeditie verder door Oost-Iran, Afghanistan, Sovjet-Turkis- tan en West-Pakistan in India voerde. De bedoeling van de tocht is het ontdekken van de landen van Centraal-Azië, die een tamelijk witte plek vormen op de wereldkaart. Padvindersexpeditie naar witte plek' in Azië De AVRO zal een reeks korte reisprogramma's uit zenden, in opdracht van de NCRV-televisde reist een filmploeg mee. Diverse musea en onderwijsinstituten hebben l'oto- en dia-opdrachten verstrekt. Hel museum voor land- en volkenkunde te Rotterdam bovendien een opdracht tot het samenstellen van een muntencolleotie. Bij Unesco-instanties in Parijs bestaat er grote belangstelling voor het reisprokjekt van de Argonauten. De groep is uitgenodigd een artikel te schrijven voor de Unescokrant. Met al deze en andere aktiviteiten verwachten de Argonauten hun expeditie geheel zelf te kunnen bekostigen. In Iran, Afghanistan en Pakistan zijn zij te gast bij de padvindersorganisaties ter plaatse. Onderweg wordt in tenten gekampeerd. Maaltijden gebruik men in kleine eethuisjes, en daarom gaat veiligheidshalve een flinke huisapotheek mee. Met het oog op het persoonlijk kontakt met de bevolking hebben verschillende deelnemers zich op vreemde talen toegelegd, vooral op Farsi (Perzisch), en verder wat Pashtu en Urdu voor Oo9t-Afghanis tan en West- Pakistan. Om zich goed op hun tocht voor te be reiden hebben zij al een jaar lang de historische, cul turele, godsdienstige, economische en politieke as- pekten van de verschillende te bezoeken landen be studeerd. Vijf van de argonauten zullen de eigenlijke tocht van Alexander de Grote van Teheran tot in de indus-Delta gaan narijden: een afstand van ongeveer 7500 kilometer, af te leggen in zes weken. De overige leden van de groep zullen op eigen gelegenheid door Afghanistan gaan trekken. tegen elkaar, „de papieren van de volksvertegenwoordiging stijgen". Bij navraag hoorden we, dat in het kabinet vooral gepraat was over de komende amnestie en over de buitenlandse politiek wat hert Midden-Oosten en Vietnam betreft. Terwijl de ministers vergaderden, bulderden bij 't Suezkanaal de kanonnen over en weer. Bij de komende amnestie, die Pleven in de Kamer als minister van Justitie zal verdedigen, komen de automobilisten er goed af. Want iedereen, die tot aan de presidentsverkiezingen wegens een verkeersovertreding tien of vijftien franc boete heeft gehad, dat zijn er zo al een paar honderdduizend krijgt kwijtschelding van straf. Het mes snijdt op die manier van twee kanten. Want tegelijk is de administratie van al die rompslomp af en kan met een schone lei beginnen. Wat het Midden-Oosten betreft, blijft Schumann als minister van Buitenlandse Zaken vasthouden aan de conferentie van vier tussen Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusiland. Die conferentie is voorlopig nog de kwadratuur van de cirkel. Kamervoorzitter In de middaguren liep de Kamer stampvol. Wot ook niet zo vaak gebeurt, want het absenteïsme in Frankrijk is groot. De regeringsbanken waren leeg, want de ministers wilden zich heel verstandig niet bemoeien met het kiezen van een nieuwe voorzitter, nu Ohabao-t>elmas voorzitter af én eerste minister geworden is. Gekozen werd Peretti, een gaullistische burgemeester uit de deftige voorstad Néuilly.' Hij won het royaal met 319 stemmen tegen 34 stemmen op de kandidate van de communistische partij. De socialisten onthielden zich van stemming, waarover de communistische Humanité hoog in de gordijnen zal zitten. Toen kwam om half zes precies de boodschap van Pompidou aan het Franse Kard. Alfrink in Amerika Generaal Manes tijdens verhoor overleden 1 Hi ROME (Reuter) De Italiaanse ge- raai Giorgio Manus, oud-commandant ling an de Italiaanse carabinieri, is aan re n hartaanval gestorven terwijl hij door stul n parlementaire commissie van onder- ek werd ondervraagd op verdenking n pogingen tot een militaire staats- d' Volgens ooggetuigen was hij juist be- 1 voor de 19 man sterke commissie rklaring af te leggen toen hij op zijn elkaar zakte. De commissie sinds april bezig hoge politie el rofficieren te ondervragen 'rzoeken of er door officieren onregel atigheden zijn gepleegd tijdens ngdurige politieke crisis in 1964. Ver- óillende officieren, met aan het hoofd 10.00 vroegere chef-staf van het leger, gc- traal Giovanni de Lorenzo, worden 'intd n ver"dacht een gewapende brigade e iar Rome te hebben gebracht en lijs- met de namen van „gevaarlijke men- te hebben verspreid. Generaal Ma- had de taak verdachtmakingen te iderzoeken van het linkse tijdschrift ipresso tegen generaal De Lorenzo, die tegen het tijdschrift een aanklacht diende wegens smaad. Espresso het geding. nieuwe wijze, waarop de Nederlandse bisschoppen via het pastoraal concilie hun gezag pfoberen uit te oefenen. Na een historisch overzicht te hebben gegeven' van de ontwikkeling van het Nederlands katholicisme, zei de kardi naal: „Er is waarschijnlijk geen land ter wereld, waar de overgang van gesloten heid naar openheid zo snel ging als in Nederland". Hij noemde deze overgang het werkelijke experiment, waarbij niet zo maar een paar doch hele groepen van priesters en leken betrokken zijn. Op de achtergrond speelt vooral de demo cratische geesteshouding een rol. „De moderne mens", aldus de kardinaal, „wil meer zichzelf zijn, meer zijn eigen gang gaan dan functioneren als deel 'van een groep. Hij aanvaardt de beperkihgen van zijn vrijheid op voorwaarde, dat de nood zaak ervan voor hem duidelijk is. Dit vereist openheid en openbare behande ling van zaken". Een autoritair kerkelijk bewind wordt door velen ervaren als on waardig en in strijd met de heiligheid van de kerkgemeenschap zelf. Sprekend over de spanningen die er bestaan tussen kerkelijke gezagsdragers en mensen van de wetenschap, zei de kardinaal, dat het er niet om gaat, de competentie van de kerk in profane kwesties uit te sluiten maar om duidelijk te maken, wat de basis is van de tus senkomst van het kerkelijk gezag en wat de grenzen ervan zijn. Hij noemde het voor de Nederlandse katholieken vanzelfsprekend, dat op het Vaticaansconcilie een Nederlands pasto raal concilie moest volgen, teneinde de inzichten van het Vatikaans concilie tot vlees en bloed voor allen te maken en tot grondslag voor het beleid der bis schoppen. Het pastoraal concilie schilderde hij als een breedopgezette dialoog waaraan bis schoppen, deskundigen, priesters, leken en religieuzen met elkaar van gedachten wisselen. Deze dialoog geschiedt in volle openbaarheid. Kaï'dinaal Alfrink beklem toonde, dat het prestige der bisschoppen daaronder niet geleden heeft maar daar door juist gestegen is. Wel wees hij erop, dat het pastoraal concilie een experiment blijft, hetgeen in het buitenland wel eens vergeten wordt. De kerk heeft op dit ge bied nog weinig ervaring. Het concilie noemde hij een serieuze poging om te komen tot een nieuwe methodologie in de uitoefening van het bisschoppelijk gezag in dialoog en overleg. „De bisschoppen willen aan het gelovig zoeken en het zoekend geloven, een persoonlijk en ge meenschappelijk avontuur, de best moge lijke kansen geven". Zo moeder zo zoon Zo de moeder, zo de zoon. Michael Blasik uit de V.S. (elf jaar) brak zijn arm bij het lopen van een homerun honkbalwedstrijd. Zijn moeder brak even daarna, tijdens het winkelen, haar arm. Zoonlief vindt de situatie leuker dan zijn moeder, zo te zien merkwaardige plaatje. Staatsloten per giro niet nadelig voor collecteurs DEN I1AAG De giroverkoop van staatsloten, die de komende loterü een aanvang zal nemen, zal geen nadelige gevolgen voor de collecteurs met zich brengen. Integendeel, de staatssecreta ris van Financiën, dr. Grapperhaus, ver wacht dat zU er nog in inkomen op zul len vooruitgaan. De bewindsman spreekt deze ver wachting uit in antwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede-Kamerleden Scholten (CHU) en Nederhorst. Voor de komende loterij hebben de collec teurs op grond van de bij hen ingekomen bestellingen een groter aantal loten dan ooit tevoren bij de directie van de staatsloterij aangevraagd. Minister Eban naar Nederland (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Israëlische minister Eban van Buitenlandse Zaken zal bin nenkort een officieel bezoek aan Neder- PARIJS (Reuter) Frankrijks stra tegische ballistische kernraketten kunnen nu, na een reeks succesvolle proeven, als operationeel worden beschouwd. Dit zegt het ministerie voor Defensie. De laatste proef met een tweetrapsra ket die van het land wordt afgeschoten op gronddoelen op middelgrote afstand heeft maandag plaatsgehad in Zuid West Frankrijk. Het wapen heeft een bereik van 2500 kilometer. Ook een ballistische raket voor grond doelen die vanaf kernonderzeeboten wordt afgevuurd, wordt als operationeel beschouwd. Dit wapen heeft eveneens een bereik van 2500 kilometer. Frank rijks eerste kernonderzeeboot, de Redou- table zal met dit wapen worden uitge rust. De Redoutable heeft gisteren zijn eerste proefvaart onder water gemaakt. DEN HAAG (ANP) De commis sie voor sociale zaken en volksge zondheid van het Europese parle ment pleit in een rapport, uitge bracht dor drs. J'. Boersma, voor uitbreiding van biologische bestrij dingsmiddelen tegen insekten, zoals vergroting van de zangvogelstand (insektenvcrdclgers), virussen, bac teriën, zwammen, specifieke roof dieren en parasieten en verminde ring van de chemische bestrijdings middelen, waar men overigens voorlopig nog niet buiten kan. Drs. Boersma noemt enige begin selen voor een Europese wetgeving ten aanzien van deze materie: be strijdingsmiddelen, die lang aan wezig blijven, moeten vervangen worden door middelen die snel wor den afgebroken; geen routinebe- spuitingen meer en beperking van het aantal giftige middelen voorts de reeds genoemde bevordering van biologische middelen. De gegevens waarover drs. Boers ma beschikt liegen er niet om- Amerikaanse onderzoekingen heb ben uitgewezen, dat chemische stoffen, zoals insekticiden, even sterke mutaties kunnen veroorza ken als ioniserende straling zoals bij atoomproeven optreden. Gron dig wassen van groenten en fruit doet beslist niet ieder gevaar wij ken, want meestal dringen de be strijdingsmiddelen door tot in het binnenste van de plant. Dat is vooral met knolgewassen. Ondanks alle gevaren schijnt men toch nog niet geheel en al buiten de chemi sche bestrijdingsmiddelen te kun nen doen. Men zal intensief moeten zoeken naar biologische middelen die de taak van de chemische over nemen. Zolang die nog niet gevon den zijn moeten chemische midde len ontwikkeld worden die zo on schadelijk mogelijk zijn en de toe gestane hoevelheden mieten verder worden verlaagd. volk, dn de Kamer voorgelezen door de nieuwe voorzitter en in de Senaats door Pompidous concurrent bij de verkiezingen, Alain Poher. Pompidou bracht vanzelfsprekend hulde aan zijn voorganger De Gaulle. Wat moeilijk minder kon. Hij zei, dat het parlement in zijn wetgevende en controlerende bevoegdheden het volle pond zou krijgen en dat hervormingen voor het hoger onderwijs zouden worden voortgezet, mits de studenten weer aan heft werk gingen en het gezag van de professoren niet langer betwistten. De onafhankelijkheid van Frankrijk binnen de bestaande verdragen zou worden voortgezet en samenwerking tussen de volken, speciaal van Europa, staat op het programma, „Onze beschaving", zei Pompidou, „maakt een geestelijke crisis door. De wetenschappelijke en technische vooruitgang is schier niet meer bij te houden, wat ten koste gaat van verval in zeden en geloof. Wat Frankrijk nodig heeft, is een renaissance op politiek, economisch, sociaal, intellectueel en geestelijk terrein en daarvoor is een sterke staat nodig, zodat het leven van ieder individu weer zin kan krijgen". Objectief De particuliere radiozenders lieten de verklaring van Pompidou voorlezen door Poher. Ook dat is weer een kleine stap vooruit in de richting van een objectieve voorlichting voor radio en televisie. Donderdag komt de Kamer andermaal bijeen om te luisteren naar de eerste regeringsverklaring van Chaban-Delmas. „Er mag zelfs", zei hij bescheiden, „over worden gedebatteerd". Maar het grote debat begint pas na de vakanties in oktober. In die tussentijd zal de regering moeten proberen een eind te maken aan het bloedverlies in de betalingsbalans. Frankrijk verloor in 1968 meer dan drie miljard dollar tegen vijfendertig miljoen dollar in 1967. Het nadelig saldo tussen verhoogde uitvoer toiaar een nog veel meer stijgende invoer blijft groot en onrustbarend. FRANSE PROTESTGROEP Duitse uitdager speelbal voor Italiaan Duran MONTECATINI De Italiaan Carlo Duran heeft gisteravond in Montecatini met succes zijn Europese titel boksen in het middengewicht verdedigd tegen de Westduitser Hans Dieter Schwartz. De Duitser gaf in de veertiende ronde De 32-jarige kampioen gaf de Duitse uitdager geen enkele kans. Hoogtepun ten van de partij waren de tiende en twaalfde ronde. In de tiende ronde ging Schwartz voor acht tellen naar het can vas en het einde van het gevecht leek nabij. Schwartz nam twee ronden latei- zowaar nog even het initiatief en hij trof Duran, die vorig jaar de Duitser Jupp Elze zo zwaar raakte, dat deze enkele dagen later overleed, tweemaal op het hoofd. Hierbij liep de Italiaan een bloedende wond boven een oog op. Schwartz was verder echter een speel bal voor Duran en in de veertiende ronde zag de verzorger van de Duitser er geen heil meer in. Hij gooide de handdoek in de ring ten teken van (Fan onze correspondent BREDA Slechts 20.7 procent van de bejaarden is normaal gezond. Matig ge zond met geneesbare afwijkingen is liefst 48.5 procent. Matig gezond met chronische afwijkingen is 15.7 procent van de bejaarden, terwijl 13 procent ernstig ongezond is. Dit zijn de conclusies uit het opzien barend proefschrift van de Bredase arts Tonino, die gistermiddag im Nijmegen promoveerde. Dokter Tonino merkt in zijn proefschrift „Bejaarden thuis" op, dat wanneer de geneesbare afwijkin gen bijtijds medisch volledig behandeld zouden kunnen worden ongeveer 70 procent van de bejaarden gezond kan zijn. Dit percentage bedraagt nu slechts 21. Dr. Tonino verrichtte bij 400 Bredase bejaarden (187 mannen en 213 vrouwen) een volledig algemeen medisch onder zoek volgens de hudsartsenmethode, ter wijl bovendien door specialisten rönt genfoto van longen en borstkas, eer elektrocardiogram en een aantal bio chemische onderzoekingen werden ver richt. Van deze 400 bejaarden verbleven er 44 niet in een eigen woning, ma: een tehuis. In totaal bleken van de 398 bejaarden 43 geen klachten te hebben, 239 matige klachten en 116 ernstige klachten. Van de 398 genoemde bejaar den bleken 7 bejaarden geen enkele af wijking te hebben. 252 bejaarden ble ken minstens een matige afwijking te hebben en 139 minstens een ernstige afwijking. Van de bejaarden, die geen klachten hadden, bleek echter relatief 'n groot percentage wel matige of stige afwijkingen te hebben. 67 van 400 onderzochte bejaarden dat is 16.8 procent bleken zelfe met in staat om de activiteiten van het da gelijks leven, zoals eten, zich wassen enz. te verrichten. Ten aanzien van het ren van de eigen huishouding heeft van de 400 onderzochte bejaarden 18 pro cent een gering onvermogen, 26 procent een matig onvermogen en bijna 32 pro- .cent een ernstig onvermogen. Van de 356 niet in tehuizen opgenomen bejaar den tbleek 39 procent op de een of an dere wijze maatschappelijk onvermogen te kennen. Uit het onderzoek van dr. Tonino springen een paar punten naar vorer die een schril licht werpen op de be jaardenzorg, hoe goed die soms ook moge zijn opgezet. Ruim 40 procent var de hejaarden, voos iwie [wegens gecon stateerde afwijkingen een medische be handeling noodzakelijk en realiseerbaar ontvangen deze behandeling in feite niet. Bij ongeveer 64 procent van de 286 bejaarden, die een medische behan deling behoefden doch niet ontvingen, bleken noodzakelijk te behandelen afwij kingen te zijn geconstateerd, die aan de huisarts niet bekend waren. De vrou welijke bejaarden bleken meer behoefte te hebben aan huisartsenhulp, de man nelijke bejaarden meer aan specialisti sche hulp. Van de 356 zelfstandig wo nende bejaarden had 47 procent be hoefte aan een vorm van dienstver lening door de kruisverenigingen. In 64 procent van deze gevallen werd hier in niet of niet voldoende overzien. De schrijver van dit proefschrift, dr. Tonino, werd op 12 augustus 1905 in Delft geboren. H ijlegde het eindexamen deerde geneeskunde aan de universitei ten in Utrecht en Leiden. In '38 legde hij het artsexamen af. Een jaar was hij als assistent werkzaam in het Ignatiuszie- kenhuis in Breda, daarna was hij ze: jaar huisarts in Berlikum en van 1945 tot 1963 huisarts te Voorschoten. Per 1 februari 1963 werd hij benoemd tot GG en GD-arts in Breda. HANNOVER (AP) Op de grootste bandenfabriek van West-Duitsland, de Continental Gummiwerke, is gisteren een geweldige brand uitgebroken. Alle beschikbare brandweerauto's uit Hanno- er en omgeving werden naar de plaats an de brand gedirigeerd. Het vuur is ontstaan in de kelders an de fabriek, waar grote voorraden banden lagen opgeslagen. In verband met de hevige rookontwikkeling moesten de brandweermannen gasmaskers op zetten. Het vuur kon na twee uur ge blust worden. Kritiek op De Noordoostpolder is tijdelijk in een stukje Parijs omgetoverd. Gisteren werd daar de manifestatie „Parijs in Emméloord" geopend. Hier „Les Echasaers Landais" op stelten op De DeeL overplaatsing rijksdienst naar Groningen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De pacifist Wiebenga heeft vanmiddag in de Tweede Kamer kritiek geleverd op de overplaatsing van de centrale dienst in- en uitvoer van Den Haag naar Groningen. Hjj diende een motie in waarin h(j de regering ver zocht het overplaatsingsbesluit nog eens te bezien. Drs. Wiebenga zei dat de belangen van het personeel door over plaatsing van haar dienst naar Gronin gen ernstig wordeu geschaad, terwijl het belang van de dienst er zeker niet door wordt gediend. Onder het personeel van de centrale dienst in- en uitvoer is een enquête ge houden waarbij gevraagd wordt of men al of niet bezwaar had tegen overplaat sing naar Groningen. Een zeer belangrijk deel van het per soneel vond die overplaatsing niet aan trekkelijk. De dienst bestaat in totaal uit 180 man en vernacht mag worden dat zo'n beperkt deel van het personeel met de dienst zal meegaan, zodat in Gronin gen voor tenminste 125 man in de dienstensector nieuwe werkgelegenheid zal worden geschapen. De heer Wiebenga gaf te kennen dat de overplaatsing van rijksdiensten in het algemeen wel juist is. maar dat in deze zaak toch een on juiste beslissing was genomen. Hij was van mening dat ten opzichte van het personeel, dat voor een belang rijk deel al niet zo jong meer is, onvol doende fair play was gespeeld. Minister De Block echter zei dat de overplaatsing van deze rijksdienst posi tief moet worden beoordoeeld en dat Groningen met de komst van de centrale dienst in- en uitvoer zeer gelukkig is. Staatssecretaris Van Veen antwoordde de heer Wiebenga dat oudere ambtena ren die niet met de dienst mee naar Groningen willen, of op wachtgeld zul len worden geplaatst, of in een gelijk waardige functie zullen worden her plaatst. De ervaringen met herplaatsing na overplaatsing van rijksdiensten zijn over het algemeen gunstig, zei de staatssecre taris. Verwacht mag worden dat ern overgrote meerderheid van de Tweede Kamer de motie van de heer Wiebenga niet zal aanvaarden.. De motie kreeg alleen de steun van de P.S.P.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5