VURIGE HOEVEN BRAKEN HIER EENS DE STILTE Klaplopende gemeenten in ons land Felle aanval Glansrijke manifestatie in Holland Festival te Leiden Bewonderenswaardige vertolking van Monteverdi's Maria - Vesper UNIEK VOOR LEIDEN Joop Temminck tegen kroon aan de rand van verlies Leidse sportverenigingen huren uren in Groenoordhal luïne van Dever bleef itaan als strijdvaardig en lardnekkig everzwijn DONDERDAG 26 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Leiden, Leiderdorp eti Oegstgeest Er zijn in Nederland enige gemeenten, die met merkwaardige vrjj- oedigheid een levensstijl bedrijven, waarvoor de individuele burger ch pleegt te schamen. Zij maken zich namelijk schuldig aan klap- perij. Zulks zelfs op vrij grote schaal. Zij laten zich door anderen ledienen met openbaar vervoer zonder daar ook maar een cent >or te betalen. Dit ernstige euvel want een overheid die zich zo edraagt bedrijft een ernstig euvel is nogal merkwaardig geografisch epaald. Het doet zich namelijk hoofdzakelijk voor in twee dicht bij kaar liggende stedelijke agglomeraties, te weten de agglomeratie aarlem en de agglomeratie Leiden. Het zijn de gemeenten Haarlem, loemendaal, Heemstede, Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest die zich an deze klaploperij schuldig maken. stedelijke agglo- ieraties kost, dat zien we overal, geld. Ve weten ook dat het een verouderde ïeentebesturen het vel over de te spreken. Openbaar vervoc en onderdeel van de overheidszorg. Men wel trachten ontvangsten en n zo dicht mogelijk by elkaar te rengen, maar het komt óók voor ndere belangen, bjjv. die van een goede uimtelijke ordening of die van sociale ard, prevaleren boven het betrekkelijke elang van een sluitende rekening et openbare vervoer. Lokaal openbaar vervoer kost dus eld. Dat ervaart men in gemeenten ;t een eigen openbaar vervoerbedrijf dat erkent en aanvaardt men de meeste gemeenten, waar dat lokale penbare vervoer door anderen wordt erricht, bij voorbeeld door een streek- ervoeronderneming. Over het algemeen etalen de gemeentebesturen dan aan streekvervoerondernemingen. Dit ge- eurt in Den Helder, Alkmaar, Breda, 'ilburg, Deventer, Leeuwarden enz. enz. Dat gebeurt niet in Haarlem en mgeving en in Leiden en omgeving, heel vreemde zaak. De Noord-Zuid- Op Zoeterwoudse raadhuis vloedige redding oor Heldenfonds >eloond dedd, *akte 1 lUto ln N 29 december van het vorig jaar ge- Den Haag na een botsing een ln het water nabij de Koningskade. Ie auto verdween onder water. Mensen ichoten toe maar durfden zjch niet te ^jvater te begeven. Dat deden even later vel twee jonge mensen» Alfons van YVes- pn en Oees Bakker. In het ijskoude Uile water, slaagden zy er niet in de (ortieren geopend te krygen. Toen trok- i zy het linnen dak stuk en zagen na minuten kans de bewusteloze chauf- r uit de wagen te trekken en op het roge te brengen. Redders en gereddene erden daarna door de GGD naar het ekenhuis overgebracht om op verhaal komen. Dit hele relaas werd gisteravond weer ïgehaald toen de 20-jarige student Cees akker en zijn ouders, sedert een jaar oonachtig in de Zoeterwoudse Wei- Dort, door burgemeester J. A. Detmers zyn echtgenote op het raadhuis wer- ontvangen. Het deed de burgemeester deugd te nemen, dat er altijd nog mensen zijn met gevaar voor eigen leven zich in ïrven zetten voor de medemens. Het arnegie Heldenfonds zag aanleiding eze moedige daad te eren met een oor- onde die door burgemeester Detmers erd overhandigd. Namens de gemeente die ook voor inlijsting van het ere- :ken had gezorgd werd nog een ta- ilvlaggetje met het gemeentewapen ingeboden. Hollandse Vervoer Maatschappij ver richt hier openbaar vervoer zonder daar voor iets van de betrokken gemeente besturen te ontvangen. Hoewel natuur lijk ook hier, als overal elders, dat lokale openbare vervoer niet rendabel is. De N.Z.H.V.M. is zo onverstanding ge weest deze wantoestanden jarenlang min of meer stilzwijgend te aanvaarden, waarbij zij van de scheve gedachtengang uitging dat dit lokale vervoer tot haar totale streekvervoervoorziening zou be horen. Dat ging nog wel zolang de to tale exploitatierekening van de NZHVM nog een positief saldo liet zien. Maar toen ook het streekvervoer als totaliteit in de zogeheten „rode cijfers" dreigde te geraken achtte de directie van de In het juninummer van het maand blad avn de NZH wordt een felle aanval gedaan op de houding van een aantal gemeenten ln het con cessiegebied van de vervoermaat schappij. YVy plaatsen dit artikel onverkort, omdat wy menen, dat zeker de stem van de NZH ge- horod dient te worden in de dis cussies over het openbaar vervoer, die ook de laatste tyd in Leiden op gang gekomen zyn. Red. NZHVM terecht de tijd gekomen om orde op zaken te stellen. Die directie heeft toen bij wijze van spreken een rekening gepresenteerd aan de betrokken gemeentebesturen: „Voor Uedele openbaar vervoer verricht, zo veel gulden." Dat wil dan zeggen dat de directie van de NZHVM in overleg is getreden met de betrokken gemeen tebesturen en bedragen heeft genoemd die naar haar mening redelijk waren als tegemoetkoming in de kosten van het openbare vervoer. Men kan waarlyk niet zeggen dat de directie van de NZHVM daarbjj die ge meentebesturen het vel over deneus wilde halen. Aan de gemeentebesturen van Haarlem, Bloemendaal en Heem stede vroeg zy een tegemoetkoming van slechts ruim 450.000.- (waarvan 400.000.- aan de gemeente Haarlem) voor de vervoersvoorziening in de ag glomeratie Haarlem en aan de gemeen tebesturen van Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest een van ongeveer 200.000.- waarvan ongeveer 150.000.- aan de gemeente Leiden. In vergelijking met wat ongeveer even grote gemeenten hun openbaar vervoer moeten betalen als dat door gemeentebedrijven wordt verzorgd is dat uitzonderlijk weinig. Desondanks wilden deze zes gemeen ten niet over de brug komen. Het geen een fout in ons nationaal bestel blootlegt. Maar toch ook een fout in mentaliteit bij de betrokken gemeente besturen, die er kennelijk geen bezwaar tegen hebben dat een gemeente - daarmee de overheid zich volkomen openlijk schuldig maakt aan klaploperij. Bovendien verraadt deze houding een zeer laakbare veronzachtzaming van de zorg voor een goed openbaar vervoer, dat stellig toch tot de taak van een gemeentebestuur behoort. Het is daarom hoog tijd dat aan deze scheve toestanden een einde wordt ge maakt. Als de gemeentebesturen var Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest dat niet zelf inzien, dan zullen anderen dat dui delijk moetenmaken. Van vrijdag 27 juni tot en met don derdag 3 juli 1969: Geopend voor spoed eisende gevallen: apotheek van Drie- sum, Mare 110, telefoon 20406. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is de gehele week geo- IN HET KADER van het Holland-Festival gaven gisteravond het Nederlands Kamerkoor, het Nederlands Kamerorkest, de solisten Edith Mathis, Maria Suchèl, Alexander Young, David Johnston, Reinier Schweppe, de claveciniste Janny van Wering, de organisten Albert de Klerk en Adriaan Blankenstein, en het Haags Matrozenkoor o.l.v. Felix de Nobel in de goed bezette Pieterskerk een, in elk opzicht, voortreffelijke uitvoering van Claudio Monteverdi's „Vespro della beata Vergine". In 1967, toen de muziekwereld de 400-jarige geboorte dag van de meester met uitvoeringen van zijn werk herdacht, werd ook o.a. door vertolkingen in Haarlem en deze concert-vesper bekend, Tongeren. M° grootse barokmissen en de opera, stond op de grens van twee tijden. Hij heeft op geniale wy'ze het oude (de Palestrina- polyfonie) en het nieuwe (de uitdruk kingsvolle solo-stem met begeleidingen) verenigd. Het meest verbazingwekkend is wel, dat zijn scheppingen naar buiten geen experimenten gelijken, maar dat ze duidelijk het werk zijn van een groot vakman, die volkomen zeker was van wat hij deed. Dit stempelt hem tot één m de zeer grote muziekarchitecten. Deze Maria-Vesper, opgedragen aan paus Paulus V, bestaat uit 12 delen en Magnificat. Behalve de delen 3, 5 tekst van het Hooglied), 7 en 9, zyn de andere, de psalmen 110, 113, 122, 127, 147, de Maria-hymne (Ave, Maris Stella) ZOETERWOUDE LOMPEN ACTIE Zaterdag a.s. gaat de Sint-Jansfanfare weer rond voor lompenactie en rekent daarby op eenzelfde, goed, resultaat als de eer ste keer. Om een vlotte gang van zaken te bevorderen wordt men verzocht de lompen gereed te willen zetten. de Sonata en het Magnificat, op een basso continuo, een vaste grondmelodie gebouwd. Het strijkorkest is zesstemmig, ver der zijn er enkele schalmeien (in dit geval: hobo's), trombones, fluiten, cor- netti aan toegevoegd. Dit instrumentale ensemble is ook een koor, ongeveer zo groot als dat van de zangstemmen. WAT HET MEEST en sterkste by deze muziek opvalt, is de wonder lijk sterke uitdrukkingskracht. De com ponist gebruikt hiervoor alle in die tijd gangbare middelen: ritme-veranderin- gen, langs elkaar schuivende stemmen, maar ook sterke contrasten, dissonanten en nog veel meer. De klank is buiten gewoon rein en de samenwerking tus sen stemmen en instrumenten volmaakt en effektrijk. Ook frappeerden de aanpassing aan de grote ruimte, die het geluid zonder verdoezelen verwerkt, en de prachtige naklank. Montverdi legde zyn persoon lijke godsdienstige gevoel in deze mu ziek, waardoor de oude teksten op nieuw gaan leven. Deze Maria-Vesper draagt alle kenmerken van nieuwheid, de klank, de zegging zijn fris en jeugdig. De conservatieven uit die tijd (wy zou den ze „verontrusten" noemen) hebben er zich dan ook met alle kracht tegen verzet. DE UITVOERING door koor, orkest en solisten, claveciniste en organis ten was bewonderenswaardig. Men zou niet weten, wèt het meest te prijzen, de perfekt zuivere intonaties, de prach tige afgewogenheid van de koorklank, de sterk expressieve, lenige, muzikale zang van de uitstekende solisten, het schone homogene orkestspel. Felix de Nobel leidde, voor zover het koor en orkest betrof, vast en inspire rend. De solisten zongen beneden, voor het podium, met clavecimbel- en cello- begeleicjing als basso-continuo. Het Haags Matrozenkoor trad maar één keer op: in de Sonata Sopra „Sancta Maria, ora pro nobis," een eenvoudige reine cantus firmus, met 8-stemmige orkestbegeleiding. De zang klonk heel mooi, maar had ook door de koorso pranen verzorgd kunnen worden. Het publiek uitte tenslotte zijn bewondering in een langdurig applaus. AD INTERIM. DE KASTEN-SPECIALIST Hooglandse Kerkgracht 47-49 hoek Nieuwstraat, LEIDEN tel. 01710 - 33078 600 modellen - uniek in de kastenwereld Den Haag Lelden Chr. Scholengem. Leiden Zuidwest Aan de Chr. Scholengemeenschap „Lei den-Zuidwest" zijn voor het eindexamen li.b.s.-B de volgende kandidaten ge slaagd: Ton v. d. Eurg, Stephen Duijts, Katwijk, Dick v. d. Gugten, Katwijk, Bert Keijzer, Voorschoten, Arie Kikkert, Hans Konstapel. Gijs van Kruistum, Katwijk, Ruud Maas, Leiderdorp, Dick Pluimgraaff, Katwyk, Cor Pronk, Kat wijk, Ambroos Reys, Bart Verbeek, Val kenburg, Eibert Westerink, Bert van Wingerden, Albert de Witte Katwyk, Dik van Beelen, Katwijk, Leen van Duyn Katwijk, Arend Hoek, Katwijk, Maarten Jonge jan, Ben Klinkenberg, Kees Klok, Katwijk, Gerda Kromhout, Henk van Leeuwen, Katwijk, Jan van Leeuwen, Voorschoten, Peggy Lim, Fred Maas, Leo Onderwater, Michiel Parlevliet, Kat wijk, Jos Remmelzwaal, Katwijk, Peter Smit, Jaap Smit, Voorschoten, Gerard Verboon, Ton Verweij, Leiderdorp, Ge rard Witter, Voorschoten, Gert v. d. Zwan, Leiderdorp. LEIDSE HOUT-TOURNO OI Ook op de derde dag van het Leidse- Hout toernooi heeft de wedstrydleiding veel partyen kunnen laten verspelen, ondanks de 's middags af en toe neer- druppelende regen, zodat in veel afde lingen al tot de halve finales en by de jeugd zelfs tot de finale is gekomen. By de heren ging de geplaatste Jaap Temminck in zyn party tegen de oud- eerste-klasser Kroon langs de rand van de afgrond. Temminck haalde echter door een betere techniek en door de ballen iels sneller te nemen de winst binnen (6-2, 6-3, 9-7). De Katwijker Jan de Groot was te gen Har Meijer weer uitstekend in vorm. In de eerste set gaf hy Meijer geen enkele kans (6-1). In de tweede liet hy echter de teugels wat vieren, waardoor Meijer een 4-2, 40-10 voor sprong kon bewerkstelligen. Dit was echter voor Groot voldoende en met diepe drives gaf hy zyn tegenstander geen enkele kans meer. De geplaatste Blommendaal had tegen Lodewijk Kal lenberg geen enkele moeite met diens hoge ballen. Rustig spelend, sloeg hij iedere aanval van Lodewyk af en 6-0, 1 moest deze de eer aan zijn tegen- De Leidse sportverenigingen hebben over het geheel genomen grote belang stelling voor de Groenoordhal, die medio september voor de sport gereed komt. De Leidse Sportstichting die voorlopig van de Groenoordhal-directie het beheer heeft gekregen over de verdeling van de (sport) uren is met de Leidse verenigingen en sportbonden tot overeenstemming gekomen. Om de veertien dagen zal het Nederlands Handbal Verbond van 's morgens 9 tot 's middags 5 uur van 6 velden in de hal gebruik maken en wel op zondag. De Leidse tennisverenigingen gaan ook volop van de hal gebruik maken. Op maandag (16-23 uur), dinsdag (10-12 uur) en woendag de gehele dag kunnen de tennissers hun balletje slaan. Het zaalvoetbal (het stokpaardje van LY's-voorzitter mr. H. de Jongh) komt nog niet zo best van de vloer. Alleen op dinsdagavond van 20 uur tot 22 uur zal er een (bescheiden) balletje getrapt worden. De Leidse hockey-clubs hebben twee uren gehuurd en wel op donderdagavond van 20 uur tot 22 uur. De Leidse basketbalclubs hebben de hal de gehele vrydagavond afgehuurd en de korfballers zullen de gehele zaterdag in de Groenoordhal bivakeren. stander laten. Loek Sanders getuigde tegen Munnikman Jaap v.d. Nat weer eens van zyn grote klasse, en zege vierde in „straight" sets (6-3, 6-4). Peter Burki bewees tegen Jaap Koo reman weer eens, dat hij het tennissen nog lang niet verleerd is en met 6-2, 6-3 bleef hij zyn tegenstander ruim schoots de baas. By de dames ver- sloeg Maja Mulder Krul. In de vol- i gende ronde kwam zy echter uit tegen Gertie Doorenbos. Tegen de bekende siagen beheersing en grotere routine j van Gertie was zy echter niet opge wassen en in twee sets dolf zy het on derspit (6-3, 6-2). Annelies Kook-Hey- mans won tegen Westerhout snel de eerste set (6-0), maar verkeek zich in de tweede (4-6), om in de derde weer toe te slaan en met 6-2 te zegevieren, in het herenenkel C had Peter Pauwels tegen Jaap Zonneveld geen enkele moeite, evenals Wouter Fok die Verde- gaal ruimschoots voorbleef (6-2, 6-1), van Engelen versloeg Dibbetz met 6-1 en 6-3. By de dames verloor de tech nisch veel beter spelende Ellen San ders van de tacktisch zeer goed spe lende Nelleke Bron. (3-6, 6-0, 4-6). Mieke v. Ulden speelde tegen Koosje van Leeuwen een vlotte party en bleek op de beslissende momenten net iets sterker (6-4, 6-4). By de jongens t.e.m. 17 jaar viel een grote verrassing te no teren. De niet-geplaatste Ton Creygh- ton speelde tegen de technisch betere Paul Klever een sterite party. By een 4-2 achterstand in de eerste set vocht Ton goed terug en met diepe fore hands en slize-backhands gaf hy zyn tegenstander geen enkele kans meer (6-4). In de tweede reeks ging Ton goed door en met 6-3 gaf hy de men taal zwakke Paul klop. Peter Pauwels trad aan tegen Asselbergs en zeer goed spelend bleef hy deze een straatleng te voor. W. Fok-E. Sanders 6-4, 6-0, H. v.d. Capelle-T. Creighton 2-6, 7-5, 1-6. Bij de meisjes tenslotte speelde Mir jam Mulder een technisch knappe pslt- tij en met somtyds prachtig uitgevoer de aanvalsacties gaf zy de dit keer iet wat uit vorm ïykende Ellen Sanders, die als eerste geplaatst was, het naky- ken (6-4, 6-3). Tijden op kringkampioen schappen niet denderend Nelleke van der Geyn was gisteravond in de Vliet de enige die een plaatsje voor de Nederlandse zwemkampioen- schappen veroverde. Tydens de kam pioenschappen van de kring Gouwe- Rynstreek legde zij de 200 meter wis- „nationale" en tevens een nieuw kring record. Dit was eigenlyk wel het enige goede resultaat. Dit blijkt ook wel uit het feit dat er naast Nelleke van der Geyn niemand was die de toch niet al te scherpe kringrecords wist te verbe teren. YY'at er aan kwaliteit ietwat te kort was, werd echter in sommige nurn- weer goedgemaakt door de span ning. Het laatste nummer bracht wel de meeste sensatie. De estafette 4 x 100 meter vrye slag heren, toch al een stuk vuurwerk, bracht drie gelijkwaardige ploegen in het water: De Zijl, Sleutel stad en LZC. Na een spannende ope ning van Hans Versluis werd LZC eerst teruggedrongen naar een derde plaats. In de derde baan kwam de Leidsche Zwemclub weer terug dank zij Gerard Soet, en Joop Siera wist op de laatste 100 meter Aat Mulder en Leo Onder water goed van het lijf te houden. Dat het niet erg veel scheelde blykt uit de minieme verschillen: tussen nummer één drie lag een verschil van nog geen seconde. Een leuke wedstrijd leverde ook de 100 meter vrye slag meisjes onder 14 jaar op. Vanaf de start ging José Neu teboom, die gisteren zo goed voor de dag kwam op de schoolslag, en Sylvia Jonk gelijk op. José had kunnen win nen: by de finish maakte zy echter geen gebruik van haar langere armen en werd op handslag verslagen. Gerard Hamer zorgde by de 400 meter vrye slag jongens onder 16 jaar voor de nodige afwisseling. Nadat Jacques Plou- vier, LGB 5.39.3; 2 G. Hamer, Sleutel- sprong had gehad werd hy in de laatste meters sterk belaagd door Hamer. Slechts met de grootste inspanning wist Plouvier tenslotte nog de eerste prijs te grypen. In de waterpolocompetitie van de Kring heeft Katwyk goede kans de eerste plaats voor zich op te eisen. Gis teravond versloegen de Katwljkers het Leiderdorpse DKD met 70. Dick Tim mermans en Hugo Boonstoppel zorgden voor de doelpunten. Wint Katwijk vol gende week ook van BZC n uit Berg ambacht, dan promoveren zij naar de KNZB. UITSLAGEN 400 meter vrye slag dames: 1 L. Sie- rag, Sleutelstad 5.27.4; 2 N. Leget Sleu telstad 6.33.3. Idem heren: 1 A. Mulder, Sleutelstad 5.07.1; 2 W. Bergman, De Zyi 5.12.9; 3 J. Siera, LZC 5.15.9. Idem meisjes onder 16 jaar: 1 A. van Ingen Schenau, LZC 6.01.1. Idem jongens onder 16 jaar: 1 J. Plou- veir, LGB 5.39.3; 2 G. Hamer, Sleutel stad 5.39.6; 3 R. van der Mey, Sleutel stad 5.52.5. 100 meter vrye slag meisjes onder 14 jaar: 1 S. Jonk, LZC 1.22.1; 2 J. Neu teboom. LGB 1.22.2; 3 G. de Lange, LZC 1.22.6. Idem jongens onder 14 jaar: 1 D. Werter, LGB 1.15.1; 2 J. Singelihg, Sleu telstad 1.19.5; 3 E. J. Masurel, LZC 1.25.-. Idem dames: 1 C. Nieuwenhuyzen, LGB 1.12.6; 2 I. Mioch, LZC 1.14.7; 3 L. Sierag, Sleutelstad 1.15.-. Idem heren: 1 L. Onderwater, De Zyi 1.04.8; 2 A. Mulde, Sleutelstad 1.05.8; 3 A. Stouten, De Zyi 1.06.1. Idem meisjes onder 16 jaar: 1 N. van der Geyn, LGB 1.13.-; 2 A. van Ingen Schenau, LZC 1.17.8; 3 H. van Soest, BZ&PC 1.19.4. Idem jongens onder 16 Jaar: 1 J. Spy- ker. De Zyi 1.05.6; 2 B. Voskuil. De Zijl 1.07.-; 3 W. Zuidevaart, LGB 1.07.1. 200 meter wisselslag persoonlijk meis jes onder 14 Jaar: 1 R. Platje, LGB 3.11.9; 2 J. Neuteboom, LGB 3.12.2; 8 G. de Lange, LZC 3.15.7. Idem jongens onder 14 jaar: 1 D. Werter, LGB 3.01.-; 2 P. Harteveld, Sleutelstad 3.28.9. Idem dames: 1 C. Nieuwenhuyzen, LGB 3.04.8; 2 L. Sierag, Sleutelstad 3.21.8. Idem heren: 1 K. Uittenhout, Sleu telstad 2.46.5; 2 A. Mulder, Sleutelstad 2.48.8; 3 F. de Boer, De Zyi 2.51.6. Idem meisjes onder 16 Jaar: 1 N. van der Geyn, LGB 2.55.7; 2 A. van Ingen Schenau, LZC 3.10.2; 3 L. Bosscher, Sassenheim 3.33.7. Idem jongens onder 16 jaar: 1 J. Spyker, De Zijl 2.50.4; 2 W. Zuidervaart. LGB 2.53.7; 3 R. van der Mey. Sleutel stad 2.59.5. Estafette 4 x 100 meter vrye slag dames: 1 LZC 5.43.4; 2 Sassenheim 5.45.5. Idem heren: 1 LZC 4.30.1; 2 Sleutel stad 4.30.2; 3 De Zijl 4.30.8. VERDELING DER PLAATSEN Leidse Golfbrekers Leidsche Zwemclub Sleutelstad De Zql Sassenheim BZ&PC Tussen Sassenheim en Lisse loopt een weg, een generaties-lange "eg, een strakke zwarte asfaltlijn gemarkeerd door huizen, bomen en ollenvelden. Over deze weg rijden, glijden bijna, voertuigen voort, oertuigen met levende mensen die van her en der komen. Mensen die to.~ilr9ens wonen, ergens geboren zijn, ergens aan de historie bouwen. Ondanks de snelheidslimiet van 70 km per uur zijn er bijzonder veinig passanten die even stilstaan, al was het maar figuurlijk, bij een rok geschiedenis op enkele tientallen meters afstand van het asfalt nno 1969. Daar, aan de climax van een slecht bestrate, stenige oprijlaan, vergezeld van eboomte en water aan werszijden, staat stuiptrekkend de oude ridderhofstad >ever, een overblijfsel van weleer. Slechts de weilanden eromheen zijn nog (even) n staat om de snel oprukkende 20e eeuwse flat-legers op een afstand te houden. n 00 a, in de verte doemen reeds de zware steenblokken op, die zeer waarschijnlijk even e oude ridderhofstad met de nek zullen aankijken. Even zien we de gecultiveerde orizon niet. Het verhaal komt moeizaam op gang. Het Huis Dever te Lisse >as vroeger een kasteel-achtige verbiyfplaats voor notabelen die hier hun toe- lucht zochten. Dever (al in 1221 bekend) was de naam van een van de volge ngen van graaf Willem I van Holland. Dever, afgeleid van De Ever, betekent fcjgl'yl'ild zyn. Niet het wilde zwijn dat in de modder wroet, maar het strijdvaardige hardnekkige dier. Want, zo gold het vroeger in de middeleeuwen, „liever ster- i, dan de vernedering van een vlucht te moeten dragen!" Sen dapper man was die Conrart Ever, die zijn naam .tot nu toe heeft doen lespi oortleven en wiens naam nog wel zal blijven bestaan. Want al is de oude ridder- l of stad minder hardnekkig dan Conrart, de actieve „Stichting Dever" heeft hei tha nrdnekkige karakter van hem overgenomenJlet Huis" dient behouden te blij- moet worden gerestaureerd. bleven. De huidige vorm, rond aan de voorkant en recht aan de achterkant, zien we ook in het jaar 1380: de wind waalt door het riet langs de slotgracht. De rust wordt af en toe slechts verstoord door vurige hoeven die over de ophaal brug de burcht binnen galopperen. Voor de rest heerst er een landeiyke stilte. Heel in de verte kruisen zeilschepen tegen de westenwind, de Llsser Poel, waar nu de kleuters, geboren in nieuwe huizen, luid schreeuwend rond-spelen. Eeuwenlang hebben er adelhjke en andere belangryke figuren gewoond: Heer Reinier Dever (plm. 1417), Jonker Johan van Matenesse Nzn (plm. 1624) en Frederik Jacob Heereman van Zuidtwyck (Plm. 1745), om de meest belangryke te noemen. Ineens was het afgelopen. Geen der latere heren had nog belangstel ling voor Dever. Het Huls stond leeg, de natuurkrachten hadden vry spel evenals de curiositeiten- verzamelaars die vaak minstens even rigoureus te werk gingen als de natuur zelf. De doordringende wind uit het westen won het, of Thor, de god van de donder. Luid was het geraas toen in 1848 het Huis instortte en onder grote stofwolken stukken geschiedenis begroef, historie waar eeuwen aan was gebouwd, zy het aarzelend. De wortels van de zware oude stam, Dever geheten, waren niet toereikend geweest voor het voedseltransport naar het karakter van het Huis. Ook de kluistering aan de geestgrond was niet langer houdbaar. De fundamenten van het voorste deel van de oude ridderhofstad hadden de zware last niet langer meer kunnen verwerken. De echo van 1848 weerklonk in 1862 toen ook het rode pannen-dak en de gewelven op luidruchtige wyze de vergankeiykheld onderstreep- MODDER-MONSTERS UIT DE POEL Nu ligt daar een klomp steen met op een flinke steenworp afstand (a.u.b. niet met stenen van de ruine!) Lisse van vandaag. Grote logge beesten duiken op uit de modder van de Poel. De modder-monsters steken hun nog natte neus ln de wind en snulven de lucht op die bezwangerd is van het geluid van moderne mensen en toeristen. De grote onpersooniyke flats, evenwel door velen gehaat en door velen geprezen, zien toe hoe een brok cultuur (byna) wordt opgeslokt en vergeten. De onafscheidelijke spreeuwen die in de vlieren verpozen die bovenop de ruine groeien, manen de hedendaagse bevolking tot een bedevaart naar dit historisch monument, Dever. En hun roep is niet onbeantwoord gebleven, want cultuurminnaars sloten zich aaneen tot de Stichting „Dever". Met hun enthousiasme penetreerden zij muren, aanvankelijk dik van doofheid, totdat zij zelfs overheidsinstanties voor het restauratieproject wisten te interesseren. „Uitbreiding van woon gelegenheid is een noodzaak. Maar door een historisch bouwwerk in een fraai verzorgde omgeving kan een woonwijk alleen maar aan trekkelijker worden". Vindt u ook niet? BEN DE CROOCK.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3