%Céidóé(8otl/Wl/rtt Zweden en Tsjechen aan de kop op tweede dag Int. Koorfestival Jan Roede: „Ernst van kunstenaarsonrust wordt onderschat Percentage- regeling moet uitgebreid Westduitse verkiezingen beschermd Haarlemse orgelmaand FOLKLORISTISCHE ZANG IN KURZAAL Tsjechen weer vooraan f en dlcht_ ,De meeuw'rr van Tsjechov voor YARA-tv >ONDEE PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 JUNI 196: Minister, leer uw ambtenaren wijzer te zijn OP het ministerie van Onderwijs hebben beide bewindslieden minister Ve ringa en staatssecretaris problemen waarom niemand hen behoeft te benijden. Toch wagen we het hen nog met een extra probleem te confronteren en hen dringend de aanbeveling te doen hiervoor op korte termijn een oplossing te vinden. Want- het departement van minister Verin ga slaagt erin in een tijd waarin op de scholen de spanning te snijden is. waarin hier en daar al gesproken wordt over en opgewekt tot staking., keer op keer besturen en leiders van scholen en via hen het gehele onderwijzend perso neel te ..onthalen" op circulaires, geschikt is om als olie op het vuur te werken. ONDANKS alle vorderingen op het ge- gebied van de psychologie een tak van wetenschap waarvoor de minister voor het onderwijs in ruime zin mede verantwoordelijk is slaagt het departe ment van minister Veringa erin keer op keer circulaires te deur van de Nieuwe Uitleg te laten passeren welke qua inhoud maar zeker qua vorm alle gevoel voor de werkelijkheid van de 6ituatie missen. De éne keer munten deze circulaires uit door onleesbaarheid voor iedereen die niet aan parapsychologie gedaan heeft; een tweede keer wordt alleen maai- reke ning gehouden met de theorie van het boekje en niet met de werkelijkheid van het onderwijs; en bij herhaling komt dan ook nog voor dat de circulaires de trant hebben van oekases welke de minister van Defesie tegenwoordig probeert dienst plichtige soldaten te besparen. Tj^EN van de nieuwste staaltjes van tactische ..begaafdheid" en gebrek aan visie op de werkelijkheid is de circu laire. gedateerd 23 juni 1969. waarin schoolbesturen en schoolleiders onder de neus gewreven wordt hoe ze moeten handelen bij het vaststellen van schooi en vakantiedagen. Ook hier weer een grandioos mislukte poging om haarfijn te regelen wanneer sportdagen, dagen voor herexamens en dergelijke al dan niet als vakantiedagen in de zin van het Koninklijk Besluit zullen moeten worden aangerekend. De wetgever ziet over het hoofd. dat. wanneer hij op die manier te werk gaat. hij het .muggen ziften" in de hand jverict en er straks een toestand'ontstaat waarbij geen schoolleider of docent meer bereid zal zijn aan enige vergadering deel te nemen welke buiten de uren van het lesrooster omgaat; dat hij zelfs de goede wil van docenten die naast hun gewone lestijd een dagtaak opbrengen aan het begeleiden van leerlingen gaat ondermijnen. MINISTER Veringa en staatssecretaris, begin in 's hemels naam uw ambte naren (vooral de hoge!wat gevoel voor psychologie en redelijkheid bij te brengen. Stuur hen anders gewoon op gezette tijden voor een jaar naar het praktische onderwijs terug, opdat ze weer eens leren wat de werkelijkheid is. Anders is het uw eigen apparaat <en niet de negatieve groepen uit de studen tenbeweging). dat de sfeer bij het lager en voortgezet onderwijs verpesten gaat. Kunt u. Excellenties, de problemen niet begrijpen, komt dan zelf voor een paar dagen ..op retraite" naar een school waar u kunt ontdekken, dat de problemen vaak anders zijn, dan uw adviseurs u vertellen. Actiecomité bij minister Klompé DEN HAAG (ANP) .Men is het ge woon zat. Ik beb de indruk, dat de ernst van de situatie, van de kunstenaarson rust, wordt onderschat. Men denkt nog maanden, misschien denkt men nog wel jaren te kunnen wachten voor er iets op het terrein van het kunstbeleid gebeurt. Dat is niet het geval. Als bepaalde din gen niet zeer spoedig gebeuren, dan zul len bijvoorbeeld alle kunstenaars en bloc weglopen uit de Raad voor de Kunst". Dit zei vanmiddag Jan Roëde, voorzit ter van het Nationaal Comité Nederland van beeldende kunstenaars (NCN), nadat het bestuur van het NCN gistermiddag een gesprek had gevoerd met minister Klompé van CRM. De minister had de kunstenaars gezegd bereid te zijn om meer in directe onderhandelingen te tre den met de kunstenaarsorganisaties. Het NCN had minister Klompé een brief gestuurd, waarin het stelde, dat een plan voor de beeldende kunst en voor de cultuur moet worden gemaakt. De kunst moet worden geëmancipeerd. Daartoe zullen ook nieuwe voorzieningen op materieel gebied, alsmede uitbouw van bestaande, nodig zijn. Jan Roëde vulde dit nog aan: „Een heleboel kan reeds nu gebeuren. Daarnaast moeten er komen: een nieuwe Raad voor de Kunst en onderzoeken. De situatie van de beel dende kunst in ons land moet in kaart worden gebracht. Ultimatief hebben ge vraagd aanwezig zijn bij het formule ren van de opdracht daartoe. De span ningen zijn te groot. Het NCN, dat nationaal gezien het Gehuwde priesters aan het altaar PARIJS (KNP) Ruim 300 protest- priesters uit 80 diocesen van Frankrijk hebben de afgelopen twee dageu in Pa rijs geëist, dat de priester normaal moet kunnen leven en werken als alle andere mensen. Hij moet geld kunnen verdie nen en in politiek actief kunnen zijn. aldus twee moties die met eenstem migheid aanvaard werden. Het celibaat, aldus wordt in een derde motie klaard. „heeft vanuit christelijk per- j spectief wel degelijk profetische waar de", maar. zo wordt ook gezegd, „door de verplichte koppeling aan het pries terschap wordt die ware betekenis van het celibaat gemaskeerd". Op de bijeenkomst van de protest priesters heeft men, uit solidariteit met gehuwde priesters, 17 van hen tot de concelebratie toegelaten. Er waren ook 30 vertegenwoordigers uit het buiten land aanwezig, met name uit Duitsland. België, Baskenland, Italië, Canada, Por tugal en de Ver. Staten. Nederland was vertegenwoordigd door een lid van de Septuagintgroep. Het Franse episcopaat was wel uitge nodigd, maar niet verschenen. 8 bisschop pen stuurden brieven, die volgens een woordvoerder bemoedigend waren. Maar ook werd meegedeeld, dat veel van de 720 leden van Echange et Dialogue on der zware pressie staan van de kerkelij ke autoriteiten. De groep Echange et Dialogue zal met endere groeperingen uit Europa zoals de Septuagintgroep, deelnemen aan de bijeenkomsten van priesters en leken uit Europa, die tijdens het bisschoppen sym posium te Chur van 7-10 juli, worden gehouden. enige lichaam is, waarin alle Neder landse beeldende kunstenaars, voorzover georganiseerd, zijn vertegenwoordigd, heeft over zichzelf geoordeeld, dat het 't aangewezen forum is om in breder kring dan de BBK de zaken te bespre ken en aan de orde te stellen dan on langs bij een actie gebeurde. Percenta geregeling Ingaande op de urgente wensen en eisen, die volgens het NCN zonder be zwaar kunnen worden ingewilligd, noem de Jan Roëde als een van de belang rijkste maatregelen: het verplicht stel len van het toepassen van de tot nu toe vrijblijvende regeling om 1,5 a 2 pro cent van de bouwsom beschikbaar te stellen voor kunstopdrachten. Deze re geling geldt voor gebouwen die met subsidie of garantie van de overheid worden uitgevoerd. Als de architect geen kunstwerken in zijn bouwwerk wenst, moet het geld in een' fonds wordengestort, meent het NCN. Een verplichte regeling kan slechts gewaarborgd worden door een nauwkeu rige controle van een commissie met grote bevoegdheden. Die controle ont breekt thans helemaal. „In Amsterdam is naar schatting ongeveer 60 pet van de gelden volgens de regeling voor kunst opdrachten niet gebruikt", aldus de heer Roëde. Geen onwil, slordigheid Het NCN wil ook andere bouwactivi teiten, zoals het bouwrijp maken van gronden voor nieuwe stadswijken, we genaanleg, bruggebouw, woningwet- bouw e.d. onder de percentageregeling laten vallen. De voorzitter van het NCN meende, dat het niet altijd onwil is, maar eerder een kwestie van slordigheid als de regeling niet of niet volledig wordt toegepast. Als voorbeeld wees hij naar het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Van de f400.000. die bij de bouw aan kunstopdrachten diende te worden uitgegeven, is slechts f 115.000 voor dit doel besteed. Miljoenen ongebruikt In geld uitgedrukt noemde Jan Roëde het verplicht stellen van toepassing van de percentageregeling het belangrijkste deel van het pakket urgente wensen en eisen. „Tachtig procent van de gelden die voor alle urgente maatregelen nodig zijn, kan hiermee worden opgebracht. Bovendien schijnen er fondsen te zijn, die in de miljoenen lopen, gevoed door gelden die niet voor kunstwerken bij bouwwerken werden gebruikt". Dit had de minister het bestuur van het NCN meegedeeld, maar de bewindsvrouwe wist ook niet waar die gelden zijn. In kleine plaatsen zouden ook dergelijke gelden zijn opgepot, aldus Jan Roëde. BONN (Reuter) De Westduitse re gering heeft speciale veiligheidsmaatre gelen aangekondigd voor hoge politici er alle politieverloven voor september inge trokken omdat radicale studenten var plan zijn de verkiezingen op 28 septem ber te verstoren. De betrokken politici zullen worden be geleid door leden van de veiligheidsdienst in burger, die gewoonlijk buitenlandse bezoekers in West-Duitsland beschermen. Een Westduitse regeringswoordvoerder, die dit meedeelde, zei dat de linkse ciale studentenbond en andere radicale studentengroepen de verzekeringen wil len verstoren. De regering '.vil de ver kiezingen rustig laten verlopen zonder dat het publiek de .ndruk krijgt dat in West- Duitsland alleen verkiezingen mogelijk zijn onder massale politiebescherming. „Edith Stein': temperamentvol Volgens welke normen beoordeelt de jury, uit prof. dr. ir. Henk Badings, John Aldis en Vic Nees bestaande, de verschillende koren, die in deze dagen te Scheveningen optreden? Wat houden de 420 punten, die men maximaal kan behalen, eigenlijk in? Ze vormen de som van cijfers door de keuringscommissie toegekend op het gebied van zuiverheid, ritmiek, uitspraak, klankgehalte, nuancering, samenzang, opvatting van tekst en muziek. Waarbij we dan moeten opmerken, dat de ensembles in vier klassen A, B, C en D verdeeld zijn: A is de hoogste klasse. De uitslagen van gisteren: ze betroffen uitsluitend jeugdkoren, zowel met gelijke als ongelijke stemmen: Don Bosco Jeugdkoor, Rijswijk o.l.v. Sjoerd Minnema. Afd. C: 303 punten. Koor Edith Steinlyceum, Den Haag o.l.v. Ruud van der Meer. Afd. B: 304 pnt„ 2e prijs. C. Kleiwegtkoor, Doetinchem o.l.v. Wil lem Verwey. Afd. B: 309 pnt., 2e prijs. Mariakören, Vasteras (Zweden) o.l.v. Bror Samuelson. Afd. A: 361 pnt„ le prijs. If Usagi Muveszegyüttcs, Boedapest (Hongarije) o.l.v. mevr. Reszo Lantos. Afd. A: 345 pnt., 2e prijs. Aars Skoles Pigekoor, Aars (Denemar ken) o.l.v. Bjarne Geil. Afd. A: 309 pnt., Umelecky Soubor Praha (Tsjecho-Slo- wakije) o.l.v. Josef Mikes. Afd. A: 364 pnt., le prijs. Men ziet het: de Zweden, thans in andere formatie onder directie van'Bror Samuelson optredend, handhaafden hun voortreffelijke reputatie: ze stalen het hart van de vele aanwezigen, door de poëtische wijze, waarop ze o.m. „Danza, danza" van onze landgenoot Hendrik Andriessen wisten te vertolken. Doch ze kregen een geduchte concur rent in het Praagse universiteitskoor dat, geleid door de eminente Josef Mikes, het hoogtepunt van de tweede dag HAARLEM (ANP) Voor de jaarlijk se Internationale Improvisatiewedstrijd orgel, op vrijdag 4 juli in Haarlem, zijn dit jaar vier nieuwe deelnemers inge schreven, nl. Jean-Pierre Leguay (Frank rijk), Peter Planyavski (Oostenrijk), Jo- hann Th. Lemckert (Nederland) en Hans Josef Roth (West-Duitsland). Aangezien André Isoir uit Parijs vo rig jaar de wisselprijs definitief in zijn bezit heeft gekregen, zal er dit jaar ge streden worden om een nieuwe prijs, aangeboden door de gemeente Haarlem, namelijk een klein plastiek in zilver en perspex van de beeldhouwer Frans de Boer Lichtveld. De jury voor de wed strijd wordt gevormd door Bernard Bar- telink (Nederland), Hans Haselböck (Oostenrijk) en Floor Peeters (België). De eerste twee zijn jaren geleden zelf deelnemer geweest aan de improvisatie wedstrijd; Hans Haselböck zelfs drie maal. De Haarlemse Orgelmaand wordt geopend op dinsdag 1 juli, eveneens in de Grote of Sint Bavokerk, door het King's College Choir uit Cambridge, Gus- tav Leonhardt (orgel), het Leonhardt Consort en de vocale solisten James Bowman, Max van Egmond en Nigel Rogers. Het geheel staat onder leiding van David Willcocks. De vijftiende in ternationale zomevacademie voor orga nisten wordt gehouden van 6 tot en met 25 juli: Er zijn 62 deelnemers uit veertien André Jurres voorzitter ISCM AMSTERDAGM De Nederlander André Jurres, directeur van de stich ting Donemus, is op de algemene ver gadering van de International Society for Contemporary Music, die in Ham burg wordt gehouden, tot voorzitter benoemd. Dit geschiedde nadat zijn voorganger, de Duitser de Heinrich Strobel, nai het bestuur een unanieme verklaring had afgelegd waarin werd gesteld dat het bestuur in door enkele secties voor gestelde statutenwijzigingen een opzeg ging van het vertrouwen zag en dal het bestuur om deze reden en bloc er ogenblikkelijk aftrad zulks zonder e- nige verdere discussie toe te laten. De algemene vergadering benoemde daarop een geheel nieuw bestuur, v in naast de heer Jurres als voorziter zitting hebben Gunnar Bucht (Zweden) vice-voorzitter, en Friedrich Gerha Oostenrijk), Pavel Eckstein (Tsjecho- Slowakije) en Constantin Regamy (Zwitserland) leden. Onder leiding dit nieuwe bestuur besloot de algemene vergadering het festival van de I.S.C.M. in 1970 in Bazel te houden en in 1971 in Londen. Gift voor „Scarabee" DEN HAAG (ANP' De experimen tele theaterwerkgroep „Scarabee" heeft van het Anjerfonds in Den Haag een subsidie van f3900— ontvangen. „Scara bee" breidt een nieuwe produktie voor, opnieuw met de opzet „beeldende kunst in theatervorm", die aan het einde van dit jaar in première zal gaan. Van de vorige produktie „Poppetgom" zal het script verschijnen als boek. Voor dit theatergebeuren Schreven Lucebert de tekst cn Bruno Mad erna de muziek. In het boek worden ais in het scrip; gelijk een beeldroman de ontwerpen voor de tableaus opgenomen, o.m. van Woody van Amen en Lucae van Duyn. zorgde. En dit naar aanleiding van Zol- tan Kodaly's „Nachte auf den Bergen", geheel uit vocalises bestaande, door uit gezelschap op professioneel niveau ge- Bestond er een dirigentenprijs: hij zou aan Josef Mikes moeten toegekend Tegen de Zweden en Tsjechen staken de andere koren wel af, al moet gezegd, dat de weergave van een lied Van Kajos Bartos door dê Hongaren, onder leiding van mevr. Reszo Lantos ons geboden, door de pittige ritmiek daarin levend, terecht veel enthousiasme verwekte. Dit wat onze indrukken van de afde ling A, de hoogste dus, aangaat. In de afdeling B trof ons het Edith Steinlyceumkoor o.l.v. Ruud van der Meer door een levendige voordracht van Luytons Credo: meer afwisseling, meer nuances waren hier ons inziens echter gewenst geweest. Doch beter, nog beter beviel ons de reproduktie van Mor ley's „Now is the month of maying": tempe ramentvol, goed van dictie, maar niet geheel zuiver Met de zuiverheid kampte ook Don Bosco uit Rijswijk in de afdeling C onder leiding van Sjoerd Minnema op tredend, waardoor het bijzonder fraaie lied van Joop Stokkermans „De kraaien" niet de uitvoering kreeg, waar het in feite recht op had. Vanmiddag om half twee zijn we verder gegaan: niet minder dan tien ensembles stonden er geannonceerd, waaronder uit Finland, Hongarije. Dene marken en de Verenigde Staten. B.R. De kennelijk talrijke liefhebber van pojyulair-folkloristische muziek zijn gister avond in de Kurzaal. op het daar in het kader van het Koorfestival 1969 door enkele van de aan dit festival deelnemen de koren gegeven concert, beslist volledig in hun trekken gekomen. Zij hebben ruim een dertigtal volks liederen uit verschillende landen en in allerlei talen kunnen beluisteren. Dat wij. gezien dit grote aantal niet op elk lied afzonderlijk kunnen ingaan, zal ien hopelijk wel begrijpen. Wy zullen ons dan ook tot de vijf op tredende ensembles beperken. Wie weet. dat dirigent Josef Mikes met het Tsjecho-Slowaakse kamerkoor van de universiteit te Praag. „Umelecky Soubor" 's middags te voren op het Festival Con cours een eerste prijs behaalde, zal niet verwonderd zijn geweest dat dit koor ook gisteravond met kop en schouders boven de andere gezelschappen uitstak wat be treft klankverhoudingen het bestaat uitsluitend uit vrouwen en meisjes vo cale kwaliteiten van de executanten, voordracht kortom totale koorcultuur. Maar het Zweedse koor „Maria Koren". :n gemengd ensemble, volgde het toch vrij dioht op de voet. De. vluchtig geteld. ouwen naast een 23 mannen zongen bijzonder goed genuanceerd, ritmisch, hel en in goed teamverband. Kundig en muzikaal door dirigent Bror Samuelsen aangevoerd. Het Don Bosco Jeugdkoor een ver bazend groet kwantiteit meisjes en enkele jongens ging aan beide genoemde en sembles vooraf. Nadere bijzonderheden kunt u hierover elders lezen. Wij willen ops bepalen tot de mede deling. dat ze er dapper op los zongen onder dirigent Sjoerd Minnema's enthou siaste leiding en zich zelfs aan Duitse, Engelse en Italiaanse teksten waagden. Behalve het oor. kreeg ook het oog van de aanweizgen veel te genieten, zoals de fraaie, veelkleurige nationale Zweedse da meskostuums. de gedistingeerde lange, effen blauwe jurken van de Tsjechische Wijziging onderwijs beeldende kunst DEN HAAG (ANP) Nog deze maand krijgen de academies voor beeldende kun sten bericht, dat zij belangrijke wijzigin gen voor het komende cursusjaar kunnen doorvoeren. De wijzigingen betreffen: invoering van één jaar basisscholing als selectie- en oriëntatieperiode voor dé daarop volgende vakstudie, invoering in dit basisjaar van een lessentabel met maximaal 34 en mi nimaal 29 lessen per week. invoering van een aantal vrije werkuren, en het beschik baar stellen van staftaakeenheden voor bijzondere taken. De basisscholing kan, afhankelijk van het ingangsniveau van de studerende, eventueel twee jaren om vatten. Dit blijkt uit het antwoord dat staats secretaris Groheide van O en W geeft op vragen vair het Tweede-Kamerlid drs. M. Dijkstra van D'66. over de resultaten van de Werkgroep Lochem over het con cretiseren van de vernieuwing van het beeldend kunstonderwijs, die uit de Mam moetwet voortvloeit. Jonge Canadezen musiceren DEN HAAG De uit 100 jongeren bestaande „Laurentain Symphonie Band" is vandaag van Montreal (Cana da) naar Nederland vertrokken. Het or kest vertegenwoordigt de „Laurcntian High School" in Ottawa. Dirigent is de heer Henri Bonnenberg, Nederlander van geboorte. Zijn orkestleden behoren tot de leeftijdscategorie 15-20 jaar. Dit Canadese jongerenorkest speelt elk genre muziek. Het gaf reeds vele con certen in Canada en Amerika. In Ne derland zal een bezoek gebracht wor den aan Amsterdam, Rotterdam (con cert in de Doelen) en In 's Graven hage zal worden geconcerteerd ter gelegen heid van Canada'a „National Day" (1 juli). Voorts staat een bezoek aan de Zuiderzeewerken op het programma. De Canadese jongeren hebben zelf hun reiskosten bijeengebracht. Zij deden dit door allerlei werkzaamheden en karweit jes op zich te nemen, zoals autowassen, verkoop van allerlei artikelen enz. Hun Europese reis strekt zich ook uit tol Duitsland, Oostenrijk (Wenen) en Frank rijk. Op 6 juli vertrekt het orkest naai de Canadese 'strijdkrachten in Soest (West-Duitsland). Op 5 juli aanstaande zal de „Lauren- tian Symphonie Band" aanwezig zijn op t Canadese Militaire Kerkhof te Groes- beek. Om 10 uur 's morgens wordt al daar een plechtige herdenking var de in de tweede wereldoorlog gesneuvelde Ca- i nadese militairen gehouden. Maar het meest spectaculaire kwam na de pauze met het optreden van de Na tionale Raad vir Volkszang en Volks- spele van Zuid-Afrika. In beeldige historische kostuums voerde een gemengd koor en een damesgroep volksliederen en volksdansen uit. Een hele serie met als eerste presentatie „Sari Marijs" gedanst én gezongen. Tot slot bracht de Harmonie van Hau- zenberg (Duitsland) in Beiers kostuum u weet wel met de bekende schortjes een Beiers programma, waarin de zang werd afgewisseld door een kwintet be staande uit bas, cither, gitaar, harp en cimbaal. Allemaal heel charmant en lof waardig. maar niet het peil bereikend van de Tsjecho6lowaken en Zweden. Er was nogal veel belangstelling. J.W. Prins Claus op concert Intern. Koorfestival DEN HAAG Vrijdag 27 juni begint het concours reeds te 11 uur met aller eerst een tweetal militaire koren: De Ko ninklijke Marechaussee en het Seventh Army Soldiers Choir (USA). Des middags Hor „Braca Baruh" uit Belgrado: Voor- burgs Jongerenkoor: Mariakören, Vüsteras Zweden: ASB Brigittenau Wenen en da meskoor Findorff uit Bremen. bieden burgemeester en wet houders van 's-Gravenhage aan een aan tal genodigden en deputaties van deel nemende koren, een ontvangst aan in het Kurhaus. Des avonds vindt het Slavisch-Ameri kaanse concert plaats, in aanwezigheid van ZKH Prins Claus der Nederlanden. Aan dit concert werken mee: het Univer siteitskoor van Boedapest: het koor „Braca Baruh" uit Belgrado; de „Mount Holyoke Chamber Singers", universiteit van South Hadley, USA: het jongedames koor „Umelecky Soubor". Praag; het koor „Het. Tsjechische Lied uit Pilsen (Esjecho- Slowakije) en het ..Seventh Army Soldiere Choir" uit de Verenigde Staten. Zaterdag begint het concours reeds te 10 uur- v.m. Het zal tot circa 17 uur voort duren en er nemen 16 vooraanstaande verenigingen uit binnen- en buitenland deel. Des avonds is de prijsuitreiking en het slotconcert waaraan de beste en meest spectacuaire koren deelnemen. Wethouder drs. H. J. Weizen zal de hoofdprijs van de gemeente Den Haag uitreiken aan het koor dat in het con cours het hoogste aantal punten heeft gehaald. Deze prijs is een plastiek dat Aart. van den IJssel speciaal hieiyoor in opdracht heeft ontworpen. De le, 2e en 3e prijzen zijn borden in blauw naar een ontwerp van de kunstenaar P. Westen. NEDERLAND I (Reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16 NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort VARA 19.07 uur: In mijn tijd was dat anders, documentaire 20.00 uur: Journaal (NOS) •20.20 uur: •20.22 uur: Evenement Y op kasteel Groot Hoenlo, kunstkennis 20.42 uur: De meeuw, t.v.-spel 22.40 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingcn om 18.56, 19.56, 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine KRO •19.30 uur: Hij en zij, t.v.-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Wat nu grote man, t.v.-serie 21.20 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 21.45 uur: Sic Transit Zoutleeu- kunstprogramma 22.20 uur: Journaal (NOS) De mei aangegeven programma's zijn kleurenielevisieprogramma^ RADIO PROGRAMMA DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Tiid vrij voor muziek in vrije tijd: koorzang en' accordeon-orkest. 18.30 NOS. 18.41 Actua liteiten met reportages voor automobilisten op vakantie. 19.00 Spektrum: nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 19.15 Mu ziek van Het Leger des Heils (opn). 19.30 Kerkorgelconcert: moderne muziek. 20.00 Ra- denking.^ 22.: 22.45 Mededelinf Parlementair 8.20 Uitzending i Revolutionaire Partij. 18.30 Ste- Dis-Sonantjes. 19.25 De gesproken brief. en aanverwante literatuur. NOS: 20.05 Stereo: Holland Festival 1969: Radiophilhai Orkest en Groot Omroepki AVRO: 21.25'-21.55 Z zangsollsten: :iek. (In de pauze: goed als nieuws: berich- 22.30 Nieuws. 22.38 Radiojournaal. 22.55 Ste reo: Franse kamermuziek van deze eeuw (gr.). HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. 18.30 Ste reo: Dis-Sonantjes. i's. IKOR: 19.35 Kerk 0.05 Stereo: Holland Fes ïarmonisch Orkest en G angsolisten: klassieke 9.40 Amusementsmuziek, ending. 19.55 Grammofoonmuzlek. 11.36 Tjechi- 22.00 Nieuws, berichten en De Ze- :n. 22.15 Gevarieerde muziek (23.00 ws). 23.40—23.45 Nieuws. HILVERSUM 5 Mededeli ngen t.b.v 17.00 Sportkompas. 17.45 Radiojournaal. 8.20 St« 'ijding.' NOS: 9. Er zijn oedighc ch ple< perij. 7 edienen oor te I edraagt epaald. kaar lij aarlem loemen an deze Openba l ieraties Ve wetei IV; ïeentebe: es" te v„ en onder rengen, ndere b( uimtelijl ard, pre elang v. iet open Lokaal eld. Da mi iet dat i clavecimbel: klassiel 11.55 Beursberichten, reld: 'n populair pro; en4°slechte°praatje. 13.00 Nieuws. VAR. 13.11 Actualiteiten. 13.20 Stereo: Pianorc ^■ÊBH^Hlzlek (gr). 14.00 Stereo: Ens< Morger|_ Tpenbare erricht, ervoero: 'ilburg, Dat g muziek (gr). NO mgevin; Aspecten van de kamermuziek (geder 15.10 Stereo: Lichte pianom j Sociologische aspecten van h lezing. 15.50 Spelen met ta Nieuws. 16.02 Experimenteel pri gramma met om 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Eddy's Show: li platenprogramma. (lO.oq Nieuws). NOS: 1 Nieuws. 11.03 Felix Meurders. VPRO: 1 Nieuws. 12.03 Top 30: licht platenprogra ma. 13.00 Nieuws. 13.03 Top-30 (vervo TROS. 14.00 Nieuw J - - - - AVRO: 15.00 Nieuv licht muziekprogramma. (16.00 Nier dekraamtepas: verzoèkplatenprogramma BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Ni 12.03 Gevarieerde muizek (12.40—12.48 1 bericht, mededelingen. SOS-berichten vt__ schippers). 12.55 Buitenlands persoverzicl "".00 Nieuws, weerbericht, dagklapper heel Op ~Kio< loo r i' iele Tafelmuziek. ïrbericht, meelede Op 29 i, lakte ii j uto in I Emmeloord bestaat 25 jaar en viert dit feit met de Franse slag, hetgeen een plezierige wijze van feestvieren is. AVRO-tv werkt daaraan mee door in een aantal rechtstreekse uitzendingen als kostendrukkende factor op te tre den. Het resultaat van die samenwer king bracht gisteren Les Compagnons de la Chanson op het scherm. Het werd een plezierige uitzending. De groep heeft niet meer de sonore homo geniteit van de beginjaren, maar daar voor in de plaats kwam een cabare teske virtuositeit met veel visuele hu mor en een veelzijdige instrument-be- heersing. Factoren die de groep voor een tv-optreden extra-attractief ma- Aan feestend Emmeloord wijdde de AVRO vooraf Logboek te land, een film die heel wat vertelde over leven en werken in het jonge land. Goede in formatie, die steken bleef bij het feest om die kwarteeuw. Maar dat komt wel licht aan de orde in de Duyse vuist van vrijdag a.s. Geen blad voor de mond. AVRO s in ternationale jeugddiscussie in samen werking met Duitse en Belgische om roepen, rakelde weer meer op dan in een halfuur redelijkerwijze verwerkt kon worden. De waarde van dit pro gramma is betrekkelijk omdat de deel nemers eraan toevallig gekozen lijken om representatief te zijn voor wat re- i eel onder de jongeren leeft. We zijn onkundig van het feit of de se rie in het volgende seizoen wordt voort gezet. Indien dit het geval zou zijn. zou het aanbeveling verdienen direct-actuc- le onderwerpen aan te snijden en niet langer over zweverig-theoretische vraagstukken te discussiëren. Nóg in teressanter zou het zijn, geloven we, om tot een directe confrontatie van de ge neraties te komen, dus een panel van half-jeugd tegen half-helemaal-volwas- sen. Om het direct-uitpraten te bevor- Vg. Vrije omroepverkiezingen TROS zou grootste omroep worden (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Sinds jaar en dag wordt de zendtijd verdeeld naar ge lang de grootte van de aanhang van een omroep. Maatstaf is daarvoor het abonnementental van een omroepgids. Voor de behandeling van de onlangs in werking getreden Omroepwetzijn er al voorstellen gedaan om dc bin ding tussen gidsabonnement en om roeplidmaatschap los te koppelen en hiervoor, in de plaats vrije omroepver kiezingen te houden. Het parlement en de minister zijn niet op deze suggesties ingegaan. Daarom heeft de TROS vorige maand een enquête laten houden onder 1095 huidhoudingen, waarvan in 97 procent van deze gevallen een radio- en of t.v.-toestel in huis aanwezig was. Het doel van dit onderzoek was om een in zicht te krijgen hoe bij vrije verkie zingen de ..lidmaatschapsverhoudingen" van de diverse omroepen zouden uitvallen. Uit het resultaat bleek, dat 22 procent voor de TROS zou stem men. 18 procent voor de AVRO en KRO, 16 procent voor de NCRV en de VARA, 4 procent voor de VPRO, ter wijl 6 procent geen voorkeur vertoon de. De verdeling van de abonnees-los- kopers over de diverse omroepbladen was in 1967-1968 als volgt: AVRO- bode 11 procent, Televizier 16 procent, tezamen dus 27 procent, KRO-gids 18 procent, NCRV-gids 13 procent, VARA-gids 12 procent, TROS-kompas 10 procent en VPRO-gids 2 procent. Daarbij dient aangetekend dat 73 pro cent van alle radio- en/of televisie- bezitters (97 procent van alle gezin nen) vaste abonnee is op een om roepblad. Negen procent koopt een omroepblad af en toe los en 18 pro cent heeft nimmer een omroepblad Hans Emmering volgt Gabri de Wagt op (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Tot wnd. chef van de reportage-afdeling bij de VARA- radio is benoemd Hans Emmering (30 jaar). Hij volgt in deze functie Gabri de Wagt op, die tol chef-redacteur is benoemd van de VARA-gids. Hans Emmering werkt sinds 2xh. jaar bij de VARA als reporter en was voorheen journalist bij het Vrije Volk. V rijstellingsnormen omroepbijd ra gen DEN HAAG (ANJ) Als op I juli a.s. als gevolg van dc herziening van het minimumloon de uitkeringsbedragen van AOW en AWW worden gewijzigd zullen eveneens de vrijstellingsnormen voor de omroepbijdragen worden her- Dit heeft minister dr. M. A. M. Klom pé van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk geantwoord p schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid Wolff (CPN). De minister is niet van mening dat op de vrijstellingsnormen een structurele j verhoging zal moeten worden toegepast, i De normen liggen h.i. niet beneden een j grens, die als uiterst miniem moet wor- den gezien. i 'ui Ie V_ lortierei ten zy 1 0 minu 'roge te ekenhi 'oonacl „Dc Meeuw" beleefde zijn première 1896 in St.-Petersburg. Het stuk luit de Anton Tsjechovs grote, doch n omvangrijke, carrière als schrijver 4 toneelstukken in. Hij schreef totaal vi anxegi i alleen „Iwanow' verwierf, dat de andere wel ten deel viel. Na „De Meeuv schreef Tsjechov nog „Oom Wanja „De drie zusters" en „De Kersentuin alle behorend tot het beste wat o( aan toneelliteratuur is geschreven. In „De Meeuw" confronteert Tsjecho twee generaties van kunstenaars m elkaar. Twee actrices: de populaire M( dame Arkadina en de debutante Nin en twee schrijvers: het pronkstuk d literaire salons, Trigorin, de minna, van Arkadina en haar zoon, Konstanti i een toneelschrijver wiens werk gei succes heeft en die van Nina houc Tsjechov situeert dit viertal op het Ru sische platteland in de jaren tachl Aan revolutie denkt nog niemand lange zomer schijnt eindeloos. Masi de dochter van de beheerder van landgoed Sjamrajev, houdt van K sfantijn en Medvenko, de scht meester, op zijn beurt van Masja. broer van Arkadina, Sorin, zou gr in de stad willen wonen, maar ziet gei kans uit het provincieleven los te k men. Tussen al deze mensen ontw: kelt zich het drama. De plaatseli.il arts, Dorn, is toeschouwer van het g beuren. (Nederland I - 20.42 uur) n V IJ Tui v*eg, Jan Scholtens (34) die bijna zes ja 0||ei Jan Scholtens naar AVRO-tv werkzaam is bij K.R.O.'s actualitc tenrubriek „Echo" treedt maanden in dienst van de AVRO. I r9®r heer Scholtens wordt t.v.-reporter tOndc „Televizier". welke rubriek op 1 srityeini tembcr onder leiding komt te sta: van de heer Wibo van der Linde thans redacteur-nieuwslezer bij N.O.S.-journaal. eboc In Hilversum is Jan Scholtens ifDevei enige gebrevetteerde vliegende rade n st£ verslaggever. Hij maakte tal var getuigeverslagen van bijzondere e menten uit de lucht. Jan Scholtens, zoon van de oud-burg meester van Weerselo in Twente, bi gon zijn loopbaan als steward bij K.L.M. Daarna was hij enige jan "£ei free-lancejournalist in de hoofdsta tol hij in 1963 in dienst trad va K.R.O.-radio. Zoals wij onlangs reeds meldden de de heer Warry van Kampen, tel visieregisseur bij de V.P.R.O., bespt oori kingen met de programmaleiding \lhofst de K.R.O.-televisie. Naar wij tha vernemen zijn deze besprekingen i gerond en zal de heer Van Kampi met ingang van 1 september aanstaat de in dienst treden als t.v.-regisse bij de afdeling gevarieerde prograi oert nno n h(

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2