Recht toe, recht aan, dat willen die Amerikanen Opleiding tot arts wordt in 1972 met één jaar verkort Sawor voorspelt opstand West-Irian SCHUMANN KRIJGT HARDE DOBBER TEGEN DEBRE LHY zeer met nieuwe opzet ingenomen „Van collega-s moet je het maar hebben Café 's van Nijmeegse bierbuiken witgekalkt Faure nam afscheid DINSDAG 24 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT 'olden arrings oerden ar dig in The tates" :d Haayen wenst geen doek te winden om het Amerikaan- avontuur van de Haagse Gol- Earrings. Als mede-directeur de lucratieve produktie-pro- tiemaatschappü „Red Bullet" akte hij een groot gedeelte van toernooi mee. „Je houdt het t voor mogelijk, hoe professio- •I alles daar gebeurt. Een voor- ïldje, het opnemen van een lat. Hier zitten wc met zijn al- moeilijk te doen om alle in- umenten alleen op te kunnen u We werken zelfs met ïtspoor. Daar gooien ze de hele iep in één keer op de band. Om natuurlijke sound te krijgen, et te geloven gewoon. In Ne- rland heb ik een vrij goede als producer, maar daar md ik toch echt wel even met ogen te knipperen. Zo op het ■ste gezicht lijkt het of die kna- de ballen verstand van bben. Maar even later neem je petje voor ze af. Heb jij een iderlandse groep ooit zo goed doorkomen op de plaat? Jazzkeldertje Jen de jongens begin mei in few York aankwamen, stond het 'eet in hun handen. Wat wil je? i speelden in een straat, waar li de overkant artiesten als iny Bennett, Tom Jones, Tom s' James The Shondells of ie Monkees optraden. Dan voel je bijzonder klein worden. We artten in „The Scene". Ze had- ne hier verteld, dat het een de belangrijkste clubs van York was. Nou vergeet het aar! Er gaan zo'n twintig tot mensen in. Je kunt er niet behoorlijk je installatie op- tten, want het podium is te i. Vroeger was het een jazz- ildertje, waar gitaristen als Wes ontgomery in een hoekje za- n te tokkelen. Gelukkig had ik pers nog niet uitgenodigd. Dat eb ik pas gedaan, toen we voor je tweede keer in New York peelden. In „Ungano's", een club be iets groter is. Die knaap van „Een doorslaand succes? Nee, dat zeker niet. We hebben aardig geboerd. Beter dan we in onze stoutste dromen hadden verwacht. Maar daar is ook alles mee gezegd. De Earrings zijn aangeslagen bij het publiek. Dat bleek uit de staande ovaties, die ze overal kregen. In het geheel is dat misschien van zo'n tien- tot twintigduizend man. Wat zegt dat nou in een land van 300 miljoen inwoners! Voor mij hebben de jongens het in Amerika pas gemaakt als ze met hun single „It's allright, but I admit it could be better" op de eerste plaats van de top-100 staan en hun e erstkomende elpee in de top-5 gesig naleerd wordt. Dên kun je spreken va n een overweldigend succes. Tot zo lang van mij geen enthousiaste juich kreten. Voorlopig is mijn naam nog Haas en ik weet van niks". ZOMER !e kaart. Een staande ovatie van twintig minuten hebben ze gekregen Gerritsen, bassist-organist; Barry Hay, zanger; Jaap Eggermont, drumi en George Kooymans, sologitarist. „Billboard", het belangrijkste Amerikaanse muziekblad, was wild enthousiast. Zelfs de plaat vond ie het einde. Niet gek als je bedenkt, dat er diezelfde week nog zeshonderd andere platen uitkwamen. Het vordeel van zo'n goed recensie is, dat de disk- jockies je plaat gaan draaien. Die krijgen ook dat hele pakket thuis. En je denkt toch zeker niet, dat ze ze alle zeshonderd gaan be luisteren. Die pakken gewoon een Billboard en maken een keus uit de besproken singles. Stom toeval Vooral in het begin hebben de jongens het moeilijk gehad. Geen hond had ooit van de Earrings gehoord en ze zijn daar nog meer verwend dan hier. De „break" kwam pas toen we in Los Ange los moesten optreden. De mana ger van de „Fillmore West" in San Francisco zat in de zaal. En nou is die club toevallig een vap de belangrijkste van Amerika. Je kunt je dus voorstellen, dat wij met onze oren zaten te klappe ren. toen die ons een contract aanbood. Zelf kon ik het niet meemaken, want ik moest voor zaken terug naar Holland. Maar Japie, de drummer, belde me na afloop op. Ze waren gewoon van de kaart. Een staande ovatie van twintig minuten hadden ze ge kregen. En dat, terwijl Led Zep pelin toch echt niet de eerste de beste in Amerika maar een plichtsmatig applausje kreeg. Volgens mij komt het omdat de Earrings er stuk voor stuk goed uitzien en een typisch Ameri kaanse show opvoeren. De tie ners zijn het gewoon beu, dat al lerlei gitaristen moeilijk staan te doen. Recht voor de raap, dat willen ze. Daarom is de Engelse Who ook zo enorm populair. Gis teravond hebben we onze tournee besloten in de New Yorkse „Vil lage Cage", waar jongens als Bob Dylan en The Lovin' Spoonful jijn begonnen. Niet de belangrijk ste club van New York, dat is de „Fillmore East". Maar daar zijn we echt nog niet aan toe. De „Fillmore West" was eigenlijk al te hoog gegrepen. Het was al leen stom toeval, dat die manager zo met ons was ingenomen. Engelse t.v.-show Weet je wat het fijne van die toernooi is? Dat andere landen, waar je eerst geen poot aan de grond kreeg nu ineens staan te dringen. Neem Engeland. Vroe ger veegde men eventuele plan nen rond de Earrings met een chauvinistisch handgebaar van tafel. En nu krijgen we een kleu ren televisieshow van 25 minuten aangeboden. Te gek eigenlijk, want de meeste Engelse groepen krijgen dat niet eens. Met Duits land is het al van hetzelfde la ken en pak. Vroeger mochf je in je handen knijpen als je in een tiener programmaatje mocht op treden. Nu bieden ze 4000 Mark en meer voor één avondje. Ik weet nog niet of ik direct op die aanvragen in ga. De jongens zijn twee maanden van huis geweest en ze willen nu echt wel weer eens bij de huiselijke haard ver toeven. Donderdagmorgen om tien voor tien komen ze aan op Schiphol. Zaterdagavond is hun eerste optreden in Club 192 in Den Haag. Ze spelen twee maal hun Amerikaanse show. Nu hoop ik maar, dat de tieners hier zo vriendelijk zijn die jongens met een groots applaus te begroeten. Anders klappen we toevallig wel in elkaar. Vrijdagavond zitten de Earrings bij Willem Duys in de „Vuist", terwijl ze zaterdag in „Jam" hun Amerikaanse single brengen. Binnen een maand gaan we overigens weer een nieuwe plaat opnemen. In Londen dit keer. Die zal ongeveer medio augustus uitkomen. Eigen vestiging We hebben gelijk van de moge lijkheid gebruik gemaakt om in New York een eigen vestiging van „Red Bullet" te schichten. Dat was broodnodig. Je moet daar gewoon iemand hebben, die weet hoe of wat. Een van onze versterkers bijvoorbeeld, viel uit het vliegtuig. Die knaap in New York moet dan gelijk pre cies dezelfde gaan huren om no deloze onderbrekingen van de tournee te voorkomen, Hetzelfde geldt voor de pech, die we met het orgel gehad hebben. Nu moesten we het orgel van Joe Cocker lenen. Met een hele hoop gezeur, want zijn roadmanager was er tegen. Die trok tijdens het spelen zelfs de stekkers uit het stopcontact. Dat is allemaal te vermijden als je een eigen man netje in New York hebt. Boven dien moet die knaap onze nieuwe tournee gaan regelen. Wij heb ben al boekingen vanaf eind ok tober. Vermoedelijk zullen we er een maand van te voren heen gaan om een elpee voor de Ame rikaanse markt op te nemen. Maar dat is nog niet helemaal zeker, want je weet nooit in de States. Het grappigste van de hele tour nee vond ik de vraag van een van je collega's, of het een publici teitsstunt voor Nederland betrof. Om je te begieren! Hier kunnen de Earrings niet hoger komen. Een eerste of tweede plaats voor iedere single, die je maakt, top- gages voor optredens. Meer zit er echt niet in. Nee, hier in Ne derland zitten we allang tegen de zoldering. Het werd hoog tijd, dat we ons werkterrein gingen ver leggen". Rotterdam en Utrecht starten (Van een onzer verslaggevers) Utrecht en Rotterdam zullen in 1972 raarschijnlijk als eerste het nieuwe cur- iculum voor de artsenopleiding invoeren, n de nieuwe opzet wordt de artsoplei- ing gecomprimeerd tot 6 jaar (nu 7). aarna degenen die huisarts willen wor- en dan nog een specifieke beroepsoplei- ing volgt van één jaar. In dat jaar zijn' e toekomstige huisartsen een half jaar D-assistent van een gevestigde collega n krijgen zij ook nog een klinische op- :iding als assistent in een ziekenhuis. De secretaris van de Landelijke Huis- rtsen Vereniging (LHV) de heer L. van Leeuw, zei op een persconferentie in ftrecht dat de organisatie bijzonder in- aomen is met deze nieuwe opzet ook zal de praktijk nog moeten uitwijzen één jaar voor de gespecialiseerde be- oepsopleiding wel voldoende is. Utrecht, ijmegen, Rotterdam en Leiden hebben inds kort al een hoogleraar in de huis- rtsgeneeskunde. Over het algemeen is situatie echter zo, dat de medische tudenten worden opgeleid door specialis- die zelf geen ervaring hebben als uisarts, terwijl de huisartsen toch heel rat moeten weten van een gebied dat uiten het terrein van de gezamenlijke pecialisten ligt. Van alle contacten tus- i huisarts en patiënt wordt 85% door huisartsen zelf afgehandeld en maar 5% wordt verwezen naar specialisten, in de opleiding nieuwe stijl zal o.m. gro- aandacht worden besteed aan de iociale wetenschappen. Dokter Van der Leeuw hoopt dat meer gerichte opleiding ook het ar voor het huisartsenberoep positief zal be- invloeden. In Groningen en Nijmegen waar de studenten al co-assistentschap> pen bij 'gevestigde huisartsen vervullen is gebleken dat een groter deel va studenten het beroep van huisarts kiest dan elders. Het landelijk gemiddelde ligt rond 20% van de medische studenten. Op een eventuele registratie van huis artsen, zoals men die bij de specialisten al lang kent, wordt nog gestudeerd. De heer C. van der Marei, voorzitter van de apotheekcommissie van de Lan delijke Huisartsenvereniging vindt de ontwikkeling binnen de EEG met betrek king tot de geneesmiddelenvoorziening onrustbarend, althans gezien vanuit de Nederlandse situatie. Ons land is het eni ge van de zes dat „apotheekhoudende artsen" kent. In de richtlijnen die de Europese commissie voor de toekomstige Nicolaas Jouwe bekritiseert Nederland DEN HAAG (ANP) Uit West-Irian tevluchte Zacharias Sawor heeft bij de ntroductic van zijn bock „Ik ben een Pa poea", gezegd te geloven dat er in het Westelijk deel van West-Irian een opstand ral uitbreken als de Indonesische autori tten dc bevolking zullen dwingen zich v°°r aansluiting bij Indonesië uit te spre ken. Volgens de heer Sawor, die in 1963 in est-Irian gearresteerd is geweest en in 1965 en 1966 een j'aar lang in de gevange nis heeft doorgebracht op beschuldiging ran illegale politieke activiteit, zei lid e zijn van de organisatie Vrij Papoea. ,De bevolking vertrouwt nu nog altijd op 6e daad van vrije keuze", zei hij. In antwoord op vragen zei de heer Sa wor dat Indonesië West-Irian wil behou den om zowel de rijke bodemschatten als de luimte voor transmigratie van hel overbevolkle Java. Op de vraag of het westelijk deel van Nieuw-Guinea wel over voldoende middelen beschikt voor onafhankelijkheid, zei de heer Sawor, dat de Papoea's niet de hoge levensstandaard van het westen behoeven te hebben. Bo vendien heeft hel land rijke hulpbronnen. De eveneens aanwezige voorzitter van het comité voor de vrijheid van Weste lijk Nieuw-Guinea. de heer N. Jouwe, zei dat als de houding van de westelijke landen in deze. zaak bepaald wordt door handelsbelangen, de westelijke democra tie er slecht voorstaat. De heer Jouwe uitte in het bijzonder .kri tiek op Nederland dat volgens hem voor alles denkt aan de belangen van de han del met Indonesië. Over de uitwijzing van de heer H. Reiff, Unescoambtenaar, door de Indonesiërs, zei de heer Jouwe dat voor zover hij wist de heer Rgiff in het geheel geen contact heeft onderhou den met de organisatie voor Vrij Papoea. geneesmiddelenvoorziening heeft gepubli ceerd, wordt gesteld dat er naar moet worden gestreefd, dat geneesmiddelen uitsluitend door apothekers worden ver strekt. Dr. Van der Marei meent dat de moti vering van de EEG-commissie de genees middelenvoorziening alleen aan apothe kers toe te spelen onvoldoende is gefun deerd om daarmee de in Nederland be staande toestand van de kaart te krijgen: Een wetswijziging wordt er zijns inziens allerminst aanvaardbaar mee gemaakt. Op zijn minst, aldus dr. Van der Marei, moeten onze regeringsexperts duidelijk maken dat de definitie van een apotheek nl. „een inrichting beheert door een apo theker", gezien de Nederlandse situatie moet worden uitgebreid tot „ook beheerd door een andere vrije beroepsbeoefe naar". zulks krachtens een in de lidstaat gelende wettelijke bepaling. Hij betwij felt of heel Nederland binnen tien jaar uitsluitend door apothekers zou kunnen worden verzorgd. Presidente kath. jeugdwerk Mej. Herberichs in New York overleden NEW YORK (KNP) Gisteren is in New York plotseling overleden mej. drs. C. Herberichs, internationaal voor zitster van de Wereldfederatie van het Katholiek Jeugdwerk. Mej. Herberichs heeft talrijke functies vervuld in het katholiek jeugdwerk in Nederland. Zij was onder meer staffunctionaris van het nationaal bureau der Mater Amabilis- scholen in Nederland. In april 1968 werd zij tijdens de internationale vergadering van het katholieke jeugdwerk te Berlijn tot algemepn voorzitster gekozen. Formatieopdracht voor Sprockel WILLEMSTAD (ANP) De heer C. Sprockel die door gouverneur mr. N. Debrot van de Nederlandse Antillen was aangezocht, de mogelijkheden te onder zoeken voor het vormen van een interim- kabinet, heeft maandag aan de gouver- rapport over zijn bevindingen uitgebracht. Naar aanleiding hiervan heeft de gouverneur de heer Sprockel verzocht, de vorming op zich le nemen een interim-kabinet, dat zich zal be lasten met de organisatie van de uitge schreven verkiezingen voor de staten van de Nederlandse Antillen en het beharti- van de lopende zaken totdat een v kabinet na de verkiezingsuitslag zal zijn gevormd. x hun twee andere z (Van een onzer verslaggevers) RUCPHEN Een merkwaardige reeks gebeurtenissen is de oorzaak ge weest dat een soldaat, behoren tot de verzorgingscompagnie van het tenten kamp van de commando's bij Rucphen, thans zonder auto zit. De soldaat ging vrijdag met weekendverlof. Zijn auto, waarmee hij naar huis reed, kreeg in een bos, vlak bij het kamp panne. De militair ging toch naar huis en liet zijn auto achter na alles wat waarde had er uit te hebben gehaald. Toen hij maan dagmorgen terugkwam, kreeg hij te ho ren, dat baldadige jeugd de koplampen en de achteruitrijlichten van zijn auto hadden gesloopt. Toen hij echter naar de wagen ging kijken, bleek deze hele maal in elkaar te zitten. Wat bleek nu. Een groep militairen uit Breda, afkom stig van de K.M.A. ging maandagmorgen in de buurt van het kamp op oefening. De truc, waarmee de militairen wer den vervoerd, vond het oude wagentje op haar weg. De chauffeur dacht blijk baar dat de lamploze auto een achter gelaten wrak was en drukte de wagen van de weg af. „Een duwtje maar werd achteraf gezegd. De van verlof te rugkerende militair zal nu wel denken: „Van je collega's moet je het maar hebben". (Van onze correspondent) NIJMEGEN De 34-jarige Ny- mceese kasteleins-zoon Frans K. is in de nacht van zondag op maan dag uit handen van een aantal kasteleins gered toen hij betrapt was op het witkalken van café „De Tunnel" aan de Marialaan te Nijmegen. Zijn medeplichtige, de 21-jarige .Tohan. die aanvankelijk wist te ontsnappen, heeft zich in dc loop van dc dag op het politie bureau gemeld. Frans K. heeft uit wraak gehandeld omdat hij niet was opgesteld in het voetbalteam van de „Nijmeegse bierkruiken", een elftal van de kasteleins. Bovendien werd hem dc toegang geweigerd tot het overwinnings feest nadat de bierkrniken met 82 hadden gewonnen elftal i Heinckens bier Na het voetbalfeest van donderdag gingen. Frans en Johan in de nach telijke uren' op stap en kalkten gevels van elf Nijmeegse café's '-wt. Frans vermomde zich met (•en zwarte pruik tijdens deze wraakoefeningen. De kasteleins die al een sterk vermoeden hadden wie de dader was, volgden in de nacht van zondag op maandag de on wraak beluste man met een aantal auto's toen hij op weg was naar zijn laatste slachtoffer. Dat was het café van de bekende Nijmegenaar Nol Ritmeyer. Juist had Frans K. zijn eerste witte strepen op de gevel van diens café gekalkt, of Nol kwam in razende vaart aanzetten met zijn auto om de witmaker eens flink te pakken te nemen. Het werd een hard gevecht, waarbij Frans K. het onderspit moest delven. Hij smeek te om genade en om de politie. Toen de surveillancewagen arri veerde, zaten de beide mannen onder het bloed. Tegen half zes vanochtend was de witmaker in gerekend. De kasteleins die door de Nijmeegse binnenstad hadden gepatrouilleerd, stonden met elkaar in verbinding door middel van walkie-talkies. Zodoende kon men de daders schaduwen en hen uit eindelijk te pakken nemen toen zij café De Tunnel onder handen namen. Om niet de verdenking op zich te laden, heeft Frans K. ook het café van zijn vader een witte beurt gegeven. Deze afleidings manoeuvre mocht hem echter niet Tien maanden voor inrijden op agent MAASTRICHT (ANP) Conform de eis van de officier van justitie veroor deelde de rechtbank van Maastricht maandag een 32-jarige constructie-schil der uit Heerlen tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek waarvan drie voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar. De man werd ervan verdacht in de nacht van 22 op 23 maart van dit jaar met opzet te zijn ingereden op een 23-jarige hoofdagent van de Heerlense politie. Deze achtervolgde die nacht met een patrouillewagen de man die in een gestolen personenauto reed. Op de Schels- berg in Heerlen gaf de hoofdagent een stopteken. Aanvankelijk deed de ver dachte het voorkomen daarop in te gaan, maar op een tiental meters genaderd gaf hij vol gas en ging er vandoor. De hoofdagent kon met een grote sprong de wagen nog net ontwijken. Dr. Fischer weer vrijgelaten LAGOS (Reuter) Een Zwitserse Ro- de-Kruisarts die in Nigeria op verden king van spionage was aangehouden, is op vrije voeten gesteld. De 36-jarige dok ter Kurt Fischer uit Zürich was in hech tenis genomen, toen hij per trein op weg De Nigeriaanse autoriteiten wilden geen mededelingen over zijn arrestatie doen. De arts zou in het bezit zijn ge weest van Biafraans geld. (Van onze corespondent)1 PARIJS. Hel nieuwe minislerie- Chaban-Delmas is door de Paryse pers niet slecht ontvangen, maar voorlopig draait alles om de vraag: wat zal Schu mann als minister van Buitenlandse Zaken van zyn taak terecht brengen? De stryd zal gaan schrijft hel Parjjse avondblad Le Monde van maandag tussen de voorstanders van het „Europa der vaderlanden", zoals De Gaullc dat wilde en het „Europa van de volken", ccn ideaal dat niet alleen wordt aange hangen door Schumann, maar ook door Giscard d'Estaing (Financiën) en Duha- mel (Landbouw), die bovendien nog in het kabinet worden gesteund door Pleven (Justitie), Fontanet (Arbeid) en Mondon (Transport). Zij zullen met elkaar een harde dobber krijgen tegen Debré, die weliswaar van Buitenlandse Zaken is verwijderd, maar die op Defensie is komen te zitten, waar hij als vurig aanhanger van generaal De Gaulle zal ijveren voor voortzetting van de oude buitenlandse politiek. Als minister van landsverdediging is hij tevens in rang gepromoveerd tot de tweede in het kabinet. Dus zijn invloed zal niet gering zijn. Een twistpunt tussen Schumann en Debré wordt eveneens Israël. Pompidou heeft in zijn verkiezingscampagne laten doorschemeren, dat hij voorstander is van een algemeen wapenembargo, niet alleen tegen Israël maai- ook tegen alle Arabische landen. Er komt in de prak tijk natuurlijk niets van terecht, want de Russen zullen zich daar weinig van aantrekken en doorgaan met hun wapen leveranties aan Nasser. In Israël wordt erkend dat Egypte momenteel een over wicht heeft aan supersonische vliegtui gen, die alle door de Russen zijn ge leverd, maar men troost zich in Jeru zalem met het feit, dat men wel wapens kan leveren maar dat men niet de pilo ten uit de grond stampt om snelle straal jagers te bedienen. Van oorsprong is Schumann een jood, die over is gegaan tot het katholicisme, maar een Frans spreekwoord zegt dat men altijd terugkeert tot zijn oude liefde. En van Schumann mag dus worden ver- waoht dat hij zal pleiten voor opheffing van het eenzijdige wapenembargo naar Israël. Maar dan zal hij onmiddellijk zijn collega Debré op landsverdediging tegenover zich vinden en die is baas over de Mirages die door Israël in Frankrijk zijn besteld, maar nog altijd niet zijn geleverd en nog op Franse bodem staan. Menselijke kant Bij al deze politieke tegenstellingen moet men de menselijke kant niet uit het oog verliezen. Dat geldt met name voor oud-minister Edgar Faure, die door Pompidou en Ohaban-Delmas als minis ter van Onderwijs overboord is gezet. Faure had gisteren een groot aantal mensen op zijn departement verenigd om afscheid te nemen. Men zag onder hen vele universiteitsrectoren, die met de oud-minister hebben samengewerkt, ver scheidene vakbondsleiders uit hoger en middelbaar onderwijs en vertegenwoor digers van ouderverenigingen. Faure was zeer bewogen. Hij wilde wel een paar woorden zeggen over zijn ontslag. „Waarom ben ik niet ingegaan op het aanbod om minister van Culturele Zaken le worden?", zei hij. „Vele van mijn vrienden hebben mij dat aangeraden. Ik weigerde om de eenvoudige reden dat ik in normale omstandigheden zeker een man als Malraux zou hebben willen opvolgen. Want aan het hoofd te staan van de cultuur in Frankrijk is mooi, dankbaar en nobel werk, maar de hui dige omstandigheden zijn allesbehalve normaal. Ik weigerde omdat ik begrip heb voor de psychologie van de jeugd, voor haar wrok, voor haar gevoelig heden, voor haar verzet, voor haar vrees bedrogen te worden door de ouderen, door politici die zich als professionelen gedragen, die leven in een sfeer van compromissen of die alleen maar denken aan hun eigen carrière. Aan dat risico heb ik noch de jeugd noch mijzelf willen bloot stellen. Ik heb alles gedaan om de vriendschap en het vertrouwen van de jeugd te krijgen en misschien ben ik daarin niet ten volle geslaagd, maar ik wilde de jeugd niet doen twijfelen aan de ernst waarmee ik mijn hervor mingen ben begonnen. Ik verlaat het ministerie van Onderwijs met verdriet in het hart". En om zijn ontroering en de tranen in zijn ogen te vertaergen, draaide Edgar Faure zich snel om en omhelsd* zijn vrouw.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7