S)<2 Voortzetting oude politiek verzekerd SUIKERACCIJNS MET F 14.50 PER 100 KG OMLAAG DE EERSTE DE BESTE Kabinet Chaban-Delmas gereed Schumann vervangt Debré Kard. Alfrink in Haagse Jacobuskerk Primaat Paus en synode evenwaardig 130 miljoen minder aan belasting Plannen voor terugtrekken 325.000 man V.S.-troepen Utrechtse curatoren vergadering openbaar Schandaal om speelholen in Rome Ds. Abernathy gearresteerd Troepenschip zinkt 108 man vermist Vrouw lag drie weken dood Boeren in Peru nemen stad in PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON ,*0935 REDACTIE 20015 en 25594 - ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Drs. J. H. M Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L C. J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, mnd 4 70. p kwart f 14.10; fr p post 16 95 ADV (exd B T W 22 ct p mm Telefoontjes f 2.- KLACHTEN bezorging lp) 33839 (18 00—19 00 uur) MAANDAG 23 JUNI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VERANDERLIJK De weersverwachting ran het KNMI, geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk regen en kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Gematigde tem peraturen. 60e jaargang, no. 17.780 (Van >nze correspondent L. Kleijn PARIJS Het kabinet Chaban Delmas zit in elkaar. Om half zeven gisteravond zei de nieuwe eerste ministei de journalisten, dat hij me zijn taak gereed was gekomen en dat hij naar de president van de republiek, Pom pidou, zou gaan om diens fiat te vragen. Toen Pompidou had gezegd: „Akkoord", werd om acht uut gisteravond de samenstelling bekend gemaakt. Niet alle posten zullen het Nederlandse publiek interesseren. Op het oog gezien en alleen maar kijkende naar de namen, heeft Pompidou met zijn verkiezingsbelofte can continuïteit en opening woord gehouden. Debré is van Buitenlandse Zaken verwijderd, maar de continuïteit is gehandhaafd door hem het ministerie van Landsverdediging te geven. Chaban Delmas: regering samengesteld. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (financiën) hebben de Tweede Kamer voorgesteld de accijns op suiker voor anderhalf jaar te verlagen van 19.— naar 4.50 gulden per 100 kg. Dit betekent een vermindering van de belastingopbrengst met 230 miljoen. De mindere opbrengst wordt gedekt uit de opbrengst van de vervroegde schorsing van de belastingaftrek op bedrijfs investeringen. Dat betekent dat er ln de ..Force de Frappe de eenzijdige atoombewapening van Frankrijk, geen verandering za men. Debré is vervangen door de trum-man Maurice Schumann, die ii vorige kabinet onder De Gaulle minister van arbeid is geweest, en in die kwaliteit do moeilijke onderhandelingen heeft ge voerd met de vakbeweging over loonsver hoging en verkorting van d werktijd. Zijn vooropleiding voor de post van buiten landse zaken had hij onder de vorige re gering. toen hij voorzitter was van de Kamercommissie voor buitenlandse zaken. Hij staat bekend als een goed Europeaan, maar pas in de toekomst zal moeten blij ken of hij veel kan doen om de toetre ding van Engeland tot de gemeenschap pelijke markt te bevorderen. In het nieu we kabinet zal hij wat dat btereft op veel verzte stuiten, want Pompidou speelt als president van de republiek op uitstal en van Debré, die op landsverdediging zit, is niet te verwachten, dat hij voor Engeland een vinger zal uitsteken. Couve verdwenen Het heeft inderdaad veel. moeite geko6t om Debré van buitenlandse zaken te ver wijderen Hij confereerde gistermorgen lang met Pompidou en Ohaban-Delmas, ging daarna met de bokkepruik op dejeu neren en beloofde ih de middag antwoord te zullen geven op het aanbod om hein minister van landsverdediging te maken. Uit de regering zijn verdwenen Couve de Murville. die verscheidene jaren op bui tenlandse zaken heeft gezeten en die niet op de stoel wilde gaan zitten van Debré. Mesmer die vroeger op landsverdediging zat en nu wordt opgevolgd door Debré. is een orthodoxe Gaullist, die zoveel verdriet had over het aftreden van De Gauile. dat hij zich met de nieuwe ploeg niet kon verzoenen. Eveneens verdween Edgar Faiue als minister van onderwijs. Al tij dens zijn verkiezingscampagne had Pom pidou duidelijk laten blijken, dat hij nie* alle nieuwe onderwi.ishervormingen van Fa ure deelde. Men heeft Fa ure willen lij men. door hein culturele zaken of her vorming bij radio en televisie aan te bie den. Maar Faure beschouwde dat ver beneden zijn waardigheid en gaf er de voorkeur aan te verwijnen. Alle hei-vor mingen bij universiteiten en middelbaar onderwijs komen daardoor op lo6se schroeven te staan. Nieuwelingen Nieuwelingen ln het kabinet zijn Giscard dEtaing. die onder Pompidou als eerste minister het departement van financiën beheerde en dus weer op zijn oude post temgkomst. Pompidou had liever de otide Pina teruggehad die bekend staat als een conservatief-financieel, maar Pinav wei gerde, naar men zegt. omdat hij weinig vertrouwen heeft in de nieuwe Europese politiek van het kabinet Chaban-Delmas Wel heeft hij zich bereid verklaard als raadgever te fungeren. Verder heeft Pom pidou woord gehouden door de nieuwe re gering uit te breiden tot het katholieke centrum. Drie centrum-leden, die alle drie tijdens liet referendum propaganda heb ben gemaakt tegen De Gaulle en met ..neen" hebben gestemd, maar die bij de presidentsverkiezingen overliepen naar Pompidou, zijn beloond. Duhamel krijgt landbouw. Pleven wordt minister van jus titie en Fontanet gaat naar het departe- ment van arbeid. Wat dez edrie centrum-ministers met Schumann op buitenlandse zaken kunnen doen voor Europa moet worden afgewacht. Wij zullen daarover iets meer vernemen, wanneer Chaban-Delmas donderdag voor het prlment verschijnt voor liet afleggen van een eerste regeringsverklaring. COMMANDO'S ACTIEF IN M-OOSTEN TEL AVIV (AP). Israëlische vlieg tuigen hebben gisteren een bomaanval gedaan op een Jordaanse militaire po- i sitic, en aan het Egyptische front heb ben Israëlische commando's een Ara bisch radarstation verwoest en 15 Egyp tische soldaten gedood. In Cairo is officieel ontkend dat een Israëlische commandogroep een Egyp tische radarpost ten zuiden van Suez heeft overvallen. Egypte heeft wel bekend gemaakt, tweemaal Egyptische commando's het Suezkanaal zijn overgestoken in de buurt van de Bittermeren, om aan de over kant Israëlische patrouilles aan te val- Gisleravond hebben Israëlische com mando's op Jordaans gebied artillerie- opstellingen vernietigd. Arabische sabo teurs vernielden bij Cilat drie hoogspan ningsmasten. (Van verslaggevers) DEN HAAG. „De revolutionair aandoende cultu- relen veranderingen van vandaag laten de Kerk niel ongemoeid. Niemand zal ontkennen, dat deze Paus geroepen is de Kerk te besturen in een bijzonder belangrijke en delicate periode van haar geschiedenis. De mens is er nauw mee verbonden", aldus kardinaal Alfrink gistermorgen in de Sit-Jacobuskerk aan de Haagse Parkstraat, waar in aanwezigheid van ver tegenwoordigers van de Nederlandse regering en leden van het corps diplomatique een plechtige mis werd opgedragen om de kroning van Paus Paulus. 6 jaar geleden, te herdenken. Kardinaal Alfrink, die zijn preek in het Frans hield, beschreef de momenteel moeilijke positie van de Paus, wiens verantwoordelijkheid mede bepaald wordlt door de roerige tijd, die de wereld doormaakt. „De diep doorleefde zorg om de Kerk, de mensheid en de wereld en de angstige zorgen om het lijden teru gte dringen en vrede te brengen waar onschul- digen onder het oorlogsgeweld vallen, as voor hem een zware belasting", zei de kardinaal. Hij vroeg zich af, of de boodschap van het heil, die de Kerk te ver kondigen heeft, niet onveranderlijk is en voor alle tijden is gegeven, „De spanningen van deze tijd in het bijzonder wat de Kerk aangaat, liggen volgens mij aan die vraag ten grondslag,, zei kardinaal Alfrink, die voorts stelde dat deze problematiek ook het openbare, politieke, sociale en religieuze leven raakt. „De Kerk moet waarheden verkondigen, die onvergankelijk zijn en die voor alle mensen en tijden gelden. Bij deze stelling rijzen echter twee vragen: op de eerste plaats of alles dat in het ver leden we>*d aangenomen als behorend tot de onver anderlijke en onvergankelijke boodscha per ook wer kelijk toe behoort; een tweede vraag is hoe de Kerk van vandaag datgene dat zij als zodanig beschouwt, moet presenteren om begrepen te worden" „Als het om waarheden gaat. die uit de onverganke lijke boodschap voortkomen", zo zei kardinaal Alfrink, „dan zal de Kerk geen duimbreed kunnen wijken. De boodschap moet dan wel verkondigd worden op een wijze die de mensen aanspreekt. De De verkondiging moet aangepast zijn aan diegenen, tot wie men zich richt. Hierbij zal de waarheid van die boodschap niet aangetast mogen worden". Kardinaal Alfrink gaf toe dat dit geen eenvoudig! taak was. Bovendien brengt dit volgens hem risico's met zich mee. In het laatste gedeelte van zijn preek schonk de kardinaal aandacht aan de aanstaande bisschoppensynode, die in Rome wordt gehouden en waar de vertegenwoordigers van de bisschoppen conferentie met de Paus zullen beraadslagen over de behoefte van de hedendaagse Kerk. ..De synode is door het concilie gezien als een actief instrument, dat zün eigen bijdrage levert, in samen werking met de Paus. bü het bestuur van de univer sele Kerk. Aan het primaat van de Paus wordt niet getornd. Aan de andere kant heeft het tweede Vati caanse concilie geleerd, dat men aan de zendings- taak van het wereldepiscopaat in eenheid met de Paus dezelfde theologische en dogmatische waarden moet toekennen als aan het primaat van de Paus. L)e erkenning van deze twee theologisohe realiteiten brengt enkele problemen mee: „De organen van de Romeinse curie kunnen daarbij een belangrijke bij drage leveren. Zij zullen daardoor veel aan gezag winnen", aldus kardinaal Alfrink. Ook de positie van de Paus werd tenslotte door hem nog belicht: „Niemand wil iets afdoen aan de taak van de Paus in de Kerk. Het gaat erom dat paus en wereldepiscopaat gezamenlijk zijn plaats vastleggen. DLt in de geest van het laatste concilie. Door een dogmatische en een theologische erkenning hiervan zal aan het primaat van de bisschop van Rome geen afbreuk worden gedaan", zei hij. Kardinaal Alfrink noemde de buitengewone zitting van de synode voor de hele Kerk een testcase voor de toekomst. Bij deze plechtigheid, die door o.m. het parochiële koor weid opgeluisterd met de Kronungsmesse voor solisten, koor en orkest van Mozart, waren ook aan - wezig premier P. de Jong, mr. J. Luns en burgemees ter inr.; V. Marijnen. Nadat begin april de regering de j belastingaftrek op bedrijfsinvesteringen I had verminderd, werd aan de S.E.R. de vraag voorgelegd op welke wijze de baten ervan (130 tot 140 miljoen op jaarbasis) zouden kunnen worden ge bruikt voor een verlaging van de kosten van levensonderhoud. De regering deed de suggestie van een tijdelijke consu mentensubsidie op melk. waarmee de S.E.R. zich echter niet kon verenigen. Beter vond de S.E.R. het de accijns op suiker te verminderen en het BTW- Staking bedreigt toerisme in Italië ROME (AP) Rome bevindt zich in dc greep van een nieuwe stakingsronde. Een landelijk protest van het personeel van' musea, kunstverzamelingen en oud heidkundige monumenten bedreigt het plezier van duizenden toeristen ir eerste helft van deze week. In Rome staken de vuilnisophalers durende 2 dagen in het kaden van landelijk stakingsprogramma van vakbonden om kracht bij te zetten hun eisen voor hogere lonen voor hel meentepersoneei. Ook het technische personeel van schillende gemeentelijke diensten staakt om kracht bij te zetten aan looneisen. Verder staakt het niet-onderwijzende per soneel van de universiteit van Rome. Newtweek: NEW YORK (AFP) Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" meldt dat het Pentagon plannen opstelt voor de terugtrekking van 325.000 man Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam Volgens het rtikel in het nummer var 30 juni worden de plannen opgesteld in opdracht van het Witte Huis en behelzen zij een terugtrekking tussen nu en Kerstmis 1970. Het blad wijst erop, dat volgend jaar in Amerika verkiezingen voor een deel van het Congres worden gehouden en voegt hieraan toe dat het opstellen van een dergelijk plan niet noodzakelijk inhoudt, dat het ook zai worden uitgevoerd. Arrestatie van Zwitserse arts in Nigeria tarief op gas. water, eletriciteit, kolen en huisbrandolie te verlagen. Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus hebben op fiscale gronden gekozen voor verlaging van de suiker accijns. De kosten van levensonderhoud zullen door de verlaging kunnen dalen met 0,2 punt. Mede is voor verlaging van de suiker- accijns gekozen, omdat deze t.z.t. toch tot stand zou moeten worden gebracht in het kader van de harmonisatie van de accijnzen binnen de E.E.G. De verlaging kan ingaan op 1 augus tus, als de betrokken wet tijdig de Tweede en Eerst Kamer kan hebben gepasseerd. (Van Gistermorgen is Judy Garland dood op bed aangetroffen door haar echt genoot in hun huis in Chelsea. Meer over de zangeres-actrice, die een stormachtige carrière maakt vindt u op pagina twee. ROME (Reuter) Het hoofd van de politie in Rome, dr. Ro9ario Melfi, is afgetreden, nadat hij was ondervraagd in verband met een schndaal over speelholen. Bij het onderzoek is tot dusver gebleken, dat" er in de Italiaanse hoofdstad een aantel geheime speelhuizen kon bestaan dank zij de bescherming van politiefunctionarissen. In totaal zijn arrestatiebevelen tegen twintig personen onde wie zes politiefunctionarissen, uitgevaardigd. I LAGOS (AFP) Het internationale I Rode Kruis heeft in de Nigeriaanse I hoofdstad Lagos bekendgemaakt, dat de Nigeriaanse politie de arts Fisher, j afkomstig uit Zürich. heeft aangehouden. Dr Fisher. die directeur van het I ziekenhuis te Ihe op 27 km ten zuiden van Enoegoe was. zou in 't hoofdkwartier 1 van het leger in Lag vastgehouden worden. Van militaire zijde in Lagos is j het bericht tegengesproken. D CHARLESTON (AFP) Ds Ralph Abernathy is in Charleston in de staat Zuid-Carolina aangehouden en beschul digd van opruiing. Hij had een demon stratie op touw gezet uit solidaritiet met stakend ziekenhuispersoneel. Deze beto ging eindigde met gevechten met de po litie en leden van de nationale garde, van wie er verscheidene werden gewond door stenen en flessen. Het stakende ziekenhuispersoneel be staat uit ongeveer 400 negers die erken ning van hun vakbond'willen afdwingen. Ook willen zij dat enige ontslagen col lega's weer in dienst worden genomen. De leiding van de betrokken twee zie kenhuizen betoogt dat zij niet met vak bonden kan onderhandelen. RAMP OP ZAMBESI BEIRA lAP) Bij het oversteken van de rivier de Zambesi is een boot met Portu gese soldaten aan boord gezonken op een punt 300 kilometer ten nooren van Beira. Dit is in de nacht van zaterdag op zondag gebeurd. Van de 150 opvarenden worden er 108 vermist. Z(j zijn vermoedelijk verdronken of door krokodillen verslonden. De ooittaak van de ramp was dat het schip veel te zwaar was beladen en bovendien niet over genoeg motorkracht beschikte. Toen de boot begon over te hellen werden tien militairen platgedrukt tussen de zware voertuigen aan boord, die begonnen te schuiven. Ander-en vielen meteen over boord in de rivier, waarin het krioelt van de krokodillen. Vissers aan de kant die het angstgeschreeuw hoorden slaagden er in ongeveer twintig mannen uit de snelstromende rivier te redden. Zij bleven op de rivier heen en weer kruisen tot ze geen overlevenden meer vonden. De troepen waren onderweg van Chocpanga naar Mopela met dertig voertuigen om een gaiPizoen in het oorlogsgebied van noordelijk Mozambique te gaan versterken. De Ingharige Schotse snelheidsmaniak Jackie Stewart heeft het 'm weer geflikt, al staat dat niet op z"n gezicht te lezen. Op het Zandvoortse circuit eindigde hij als eerste en de Grand Prix '69 had zgn winnaar In de sportbijlage komt u ook aan de weet UTRECHT (ANP) De 62-jarige al leenwonende mevrouw A. Polhout-Vink heeft naar schatting drie en een halve week dood op bed in haar woning aan de Winklerlaan in het Utrechtse Tuindorp gelegen. Familieleden troffen haar za terdagavond in nachtkleding aan. liggend onder een sprei. Misdrijf wordt uitgeslo ten geacht. Het slaapvertrek was afge sloten door de vrouw. Tijdens haar le ven had de vrouw weinig contact met bu- UTRECHT. De curatoren van de Utrechtse rüksuniversiteit zün aan de eisen van de studenten gedeeltelijk tege moet gekomen. Vanochtend begon een vergadering van de curatoren, die be perkt openbaar was. Een twintigtal stu denten, leden van dc wctenschappeiyke staf cn personeelsleden konden de be raadslagingen van dc curatoreu in dc curatorenkamer volgen. Er was een geluidsverbinding gemaakt met een col legezaal. waar 350 aanwezigen de discus sies volgden. Nadat de beslissing van de curatoren door president-curator jhr. mr. Van Sandeburg werd meegedeeld, maakten de studenten een einde aan hun penma- nént discussiecentrum ia de aula van de universiteit. Voordat de aula ontruimd werd namen de studenten nog een motie aan, waarin aan curatoren, senaat en dagelijks bestuur van de universiteit gevraagd werd om vóór 15 ^september met concrete voorstellen te komen ter realisering van de studentenmoties over ipenbaarheid van beleidsbepalende ver- (deringen en stukken. LIMA (AFP) Tienduizend Peruvi aanse boeren hebben zich meester ge maakt van de stad Huanta (op 600 kilo meter ten suiden van Lima) na gevech ten met de politie, waarbij twaalf doden en ongeveer vijfig gewonden zijn geval len. zo is gemeld in radioberichten, die in de hoofdstad zijn opgevangen. De hulpdiensten hebben met spoed om medicamenten en plasma gevraagd, het geen echter moeilijk is aan te voeren, om dat de bruggen, die toegang tot de stad geven, zijn opgeblazen. Volgens de radio berichten hebben de boeren de prefect en de onderprefect in gijzeling genomen. Zij dreigen hen terecht te stellen als de boerenleider Manuel CalVacanti Gamboe niet door de centrale overheid in vrijheid wordt gesteld. De regering zou versterkingen naar Huanta hebben gezonden. De ongeregeld heden volgden na gevechten in Ayacucho, waar zaterdag vier burgers en drie poli tiemannen zouden zijn gedood. Politie bekogeld, met vleesafval (Va ?spondcnt) GENT Vleeshandelarcn op de Gent se veemarkt bebben politieagenten be kogeld met varkenspoten en -oren, om dat ze menen onrechtvaardigd te i|jn behandeld. Al wekenlang Wordt die veemarkt nauwkeurig door de politie gecontro leerd, nadat bij talrijke veehandelaren verboden geneesmiddelen en de groei stimulerende produkten zijn gevonden. De handelaars vinden, dat de politie aan haarkloverij doet. Volgens hen is het de schuld van de politiecontrole dat hun om zet de laatste tijd sterk is gedaald. Zij gebruikte daarom duidelijke argumen ten: controlerende agenten werden be stookt met vleesafval, met varkenspo ten en -oren. De agenten vluchtten. Treinramp in India: 70 doden BENARES (Reuter) Er zijn tenmin ste zeventig mensen omgekomen toen zaterdag een passagieretrein, op weg van Allahabad naar Gorakhpoer (India) op ruim 90 km van Benares uit de rails liep. De Indische spoorwegen gaan na of er sabotage in het spel kan zijn geweest.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1