S)e CeicbeSoiiAant Kans op kleine verlaging van tarieven nutsbedrijven Krakers wellicht op Ibiza Politie sleept bezetters uit Vrije Universiteit Film over „oudste familiebedrijf' SER zet koers uit voor 1970 Pleidooi voor uitkering ineens NIEUWBOUW ACADEMISCH ZIEKENHUIS IN LEIDEN Studenten in Nijmegen sturen telegram aan prinses Margriet In Badhoevedorp Scholieren krijgen koptelefoons tegen lawaai vliegtuigen KATWIJKSE HARINGVISSER OPGEBRACHT DOOR BRITTEN Drama op brug in Pittsburgh KVP achter kunstenaars Stoere uitspraak Mertens goedkoop PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTTEAFDEUNG 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V, Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. f 4.70, p. kwart 14.10; fr. p. post 16.95 ADV (excl B T W 22 ct p. mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) VRIJDAG 20 JUNI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZOiNlNlL»£, ruiUUDLiN De weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: Zonnige perioden en enkele lokale bulew» Overwegend matige wind uit richtingen tus sen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. 60e jaargang, no. 17.778 (Van onze parlementaire redactie) Prins Philip ontspant zich met schil deren Uit de film. die over de Britse koninklijke familie is gemaakt en die morgen op de Britse t.v.-scher- (Vai verslaggeve DEN HAAG Een werkgroep onder leiding van dr. J. Wester is bezig pro gramma's van eisen voor te bereiden voor de nieuwbouw van de academische ziekenhuizen le Leiden, Utrecht en Am sterdam. Zodra een duidelijker inzicht in de kosten van deze nieuwbouw ver kregen is zal minister Veringa (O. en W.) definitieve beslissingen nemen ov<y de planning van deze nieuwbouw, zowel - wat het globale tijdschema, als het •efl. Dit heeft het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen ons desgevraagd meegedeeld. In het eind oktober vorig jaar verschenen algemeen financieel schema voor de universiteiten en hoge scholen tijdvak 19701973 heeft minis ter Veringa reeds verklaard, dat de ver nieuwing van de academische ziekenhui zen een punt van zorg vormt. Dit betreft met name de ziekenhuizen te Leiden, Amsterdam en Utrecht. Dr. ir. H. A. Stheeman is destijds aan gewezen als adviseur van de minister met betrekking tot de technische uit voering van de bouwplannen. De kans bestaat echter, dat hij door een andere deskundige vervangen zal worden. Het totaal benodigde bedrag aan in vesteringen zal volgens voorzichtige schattingen zeker in de buurt van de 800 miljoen gulden komen te liggen. Los hiervan staan de plannen voor de oprichting van een achtste medische fa culteit. die eveneens om een spoedige beslissing vragen. NIJMEGEN (ANP). De actiegroep medicijnen te Nijmegen heeft een tele gram gezonden aan prinses Margriet waarin zij zegt, dat de studenten van de medische faculteit te Nijmegen er hun waardering over uitspreken dat de prin ses hun democraitiseringsacties daadwer kelijk ondersteunt door zich als patiënte bij deze universiteit te laten inschrijven. Hiermee benadrukt zij dat in tegenstefl- ling tot de bewering van sommige Nijmeegse medische hoogleraren, de be langen van de patiënten door de democra- triseringsacties allerminst in gevaar wor den gebracht. LONDEN (AP) In Lon- wortelen krijgen aangebo- antiek begint te worden. DEN HAAG De SER zal vandaag is voor de Britse pers den op een schotel, «aar- want die is acht jaar gele- ,ijn veertieade halfjaarlijkse rapport I vertoning gegeven van over een gesteven linnen den gekocht. door de BBC en de doekje is gelegd, en dat er De film is niet gecensu- over economische situatie 1TV gemaakte film over op het koninklijk jacht, de reerd en zal morgen voor ,,'s-Lands oudste familie- Brittannia, signalen met de de Britse televisie worden bedrijf": de koninklijke hand worden gegeven om- vertoond. Vijftig pet. van familie. De film vertoont dat dat „rustiger" is. de opbrengst van de film beelden die nog nooit bui- Voorts komt men erachter gaat naar de koninklijke ten de kring van de ko- dat de Britse koninklijke familie die het bedrag ver- ninklijke familie zijn ver- familie nog lakens in ge- moedelijk zal besteden aan toond. bruik heeft die dateren uit liefdadigheid en voor cul- Zo komt men te weten, dat de 18de eeuw en dal de turele doeleinden, de koninklijke paarden nieuwste hofauto ook al De Britse televisiekijkers zien morgenavond prins Charles een gezellig praatje maken met prins Edward. Een deel uit da fibn, die over de Britse koninklijke familie is vervaardigd. nomische perspectieven vaststellen. Met meer dan normale belangstelling wordt door iedereen naar dit rapport uitgezien, omdat ervan verwacht wordt, dat de SER er de voor 1970 te volgen koers erin zal uiteenzetten. Ook de regering ziet er reikhalzend naar uit, want het rapport geeft haar een indicatie, wat zij van het bedrijfsleven te verwachten heeft. Centraal zal in het komend rapport ongetwijfeld staan het streven om de in flatiespiraal tot stilstand te brengen. On langs adviseerde de SER nog om dit jaar reeds een poging in die richting te doen door (in feite) de tarieven van cle open bare nutsbedrijven iets te laten dalen. Thans zal men er, naar algemene ver wachting, een pleidooi voor een uitke ring-ineens van 1 procent van het jaar loon aan toevoegen. Minister Roolvink heeft al te kennen gegeven, dat hij zich tegen zo'n uitkering niet zal verzetten. Aan de orde komen voorts het al of niet uitstellen van de huurverhoging, het al of niet verhogen van de BTW en het af- j remmen van kosten en prijzen (Zie ook elders in dit blad). HARINGOORLOG LONDEN (AP) De jaarlijkse haring oorlog is donderdag in een nieuwe faze gekomen. De Engelse marine heeft een Nederlandse en een Franse trawler op bracht. De Nederlandse trawler, de „Wil ly" uit Katwijk, werd door een mijnen veger opgebracht naar de rivier de Tyne. Men verwacht, dat de schipper die beschuldigd wordt van stroperij geen zware straf zal krijgen. Hij is blijkbaar uit de koers geraakt en te dicht onder de kust gekomen. Nederlandse schepen mogen vissen tot op zes mijl uit de kust; schepen van landen, die deze voorkeurs- status niet genieten, slechts tot op 12 mijl uit de kust. De Franse trawler werd opgebracht bij de kust van Sussex. De Fransen worden beschuldigd te vis sen met netten met te kleine mazen. DEN HAAG (ANP) De geluidshinder kan goed worden opgevangen door kop telefoons te bruiken in de burgemeester Amerfoordtschool in Badhoevedorp. Dit zal dan ook voortaan, al naar gelang van de hinder, gebeuren bij het les geven in het klaslokaal, dat het dichtst bü rijksweg 6 ligt. Klachten over geluidshinder zijn evenwel nimmer bij de onderwijsinspectie ingediend. Dit antwoordden de ministers drs. J. A. Bakker en mr. J. H. Grosheide op vragen van het lid van de Tweede Kamer C. Laban (P.v.d.A.). Deze vond het een onaan vaardbare situatie en vroeg of de geluidshinder tot redelijke proporties terug te brengen of elders een nieuw schoolgebouw te laten bouwen. De bewindslieden zeg gen, dat een proef met koptelefoons werd gehouden naar aanleiding van de hinder, die het vliegverkeer veroorzaakte. Nadat een andere landingsbaan in gebruik werd genomen, nam deze geluidshinder aanzienlijk af. Nu is rijksweg nr. 6 in- gebruikgenomen en veroorzaakt het verkeer er een lawaai op, dat als hinderlijk wordt ondervonden in het lokaal, dat het dichtst bij de weg ligt. Bij de bouw van de school in 1939 was bekend, dat er een drukke vereersweg langs de school zou komen; volgens de huidige inzichten is de afstand tussen school en weg niet vol doende. Overigens is de situering van de school in Badhoevedorp geen uitzondering in Nederland. De ministers merken nog op, dat een beplanting geen noemens waardig soelaas biedt in Badhoevedorp. Een geluidwerende muur langs de rijks weg zou het wel doen, maar is uit esthetisch oogpunt weinig aantrekkelijk. Het gemeentebestuuur denkt door het gebruiken van koptelefoons en het aanpassen van de beglazing een aanvaardbare situatie te kunnen verkrijgen. AMRO-bank Heerlen Tip uit onderwereld over verblijfplaats van Lei en Loekie (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN Het is niet onmogelijk dat de daders van de bankroof die het Heerlense bijkantoor van de AMRO- bank met Pinksteren een dikke 500.000 gulden lichter hebben gemaakt, op 't zon nige Ibiza van een vakantie genieten. Da Heerlense recherche heeft speciaal het oog op de befaamde kraker» Lei M. en Loekie II., die kort na de bankroof met hun gezinnen van Heerlen naar Ibiza zijn vertrokken. Onmiddellijk na de bankroof werden da twee vermaardste Limburgse krakers benden, die beiden hun hoofdkwartier in de oostelijke mijnstreek hebben, gescha duwd. Vanuit de onderwereld is de poli tie van Heerlen toen getipt over de ver blijfplaats van Lei M. en Loeki H. Het bestaan van de twee krakersbenden kwam vorige week woensdag nog ter sprake tijdens de behandeling in hoger beroep voor het Bossche hof van aan Zuidlimbuvgse branevka^krakersaffaire. Een recheroheur van de Heerlense po litie heeft in deze zaak die de in eerst# aanleg vrijgesproken Anno M. uit Heer len als hoofdverdachte kende, nog da naam van Lei M. als leider van de con currerende bende genoemd. De Heerlen se recherche heeft op dit moment nog geen bewijzen dat Lei M. iets met de Heerlense bankroof te maken heeft ge had. Bij de recherche zei mem „Ibiaa W een bekend vakantieoord voor brandkast - krakers ook al zal de plaatselijke VW daar geen reclame mee maken. De gro te jongens ui', dit vak gaan daar twee tot drie keer per jaar op vakantie. We ken geleden al heeft M. rondverteld, dat hij weer naar Ibiza zou gaan. Maar ook wij weten niet of hij het heeft ge daan". Het onderzoek in Heerlen en om geving gaat intussen onverminderd voort Op alle wegen kijkt de Limburgse poli tie uit naar mogelijke verdachten. „Wij hebben meer dan genoeg aanknopings punten om ons ook hier volop aan het werk te houden", aldus een politie woordvoerder. melk en puur krokantjes 200 gram van 111 voor 99 niet te geloven voor die prijst JAMIN PITTSBURGH (Reuter) Een 22- Jarige man die bij de Amerikaanse luchtmacht heeft gediend, heeft zich donderdag boven op een brug in Pitts burgh een kogel door het hoofd gescho ten na eerst met zijn revolver in het wilde weg omlaag te hebben geschoten. De man is zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. Een van zijn scho ten trof een voorbijganger die licht werd gewond. Een menigte mensen die dooi de politie op een afstand werd gehouden, was getuige van de schietpartij. Proces- verbaal\2l voor alle 62 (Vai AMSTERDAM Vanmorgen om acht uur hebben vijftig politiemannen een eindgemaakt aan de bezetting van het provisorium van de vrije universiteit in Amsterdam, die rond middernacht be- munnelijke studenten werden aangehou den en kregen een proces-verbaal we gens lookaalvredebreuk. Verwacht wordt, dat tegen hen dezelfde gerechtelijke pro cedure zal worden gevolgd als tegen de bezetters van het Maagdenhuis. Bij de ontruiming van het provisorium van de vrije universiteit deden zich. hoewel de studenten passief verzet boden, en zich weg lieten slepen, geen incidenten voor. In het gebouw Voordat de politie ingreep, had de pre sident-directeur van de vrije universiteit, prof. dr. G. J. Sizoo, de 62 bezetters ge vraagd. vrijwillig heen te gaan. Toen zij daaraan geen gevolg gaven, riep hij de hulp van de politie in. Dit kwam in zo verre onverwachts, dat prof. Sizoo eerder de bezetters had toegestaan, de nacht in het provisorium door te brengen op voorwaarde, dat zij het centrale bestuurs- gedeelte niet zouden betreden en dat de examens en tentamens van vandaag ■maal door zouden kunnen gaan. bezetting droeg volgens de stu denten een symbolisch karakter. Zij wil den met hun actie het college van direc teuren en curatoren van de vrije uni versiteit dwingen om deel te nemen aan de werkzaamheden van de ingestelde stuurgroep. Deze stuurgroep werd door een universiteilsvergadering van 19 mei gevormd om een nieuwe bestuursstruc tuur te ontwerpen. Volgens de studen-1 de hand op ten moeten directeuren en curatoren werken op basis van de i ring inzake het medebeslissingsrecht en de openbaarheid van het bestuur. Gisteren kwam het in Assen op de verenigingsraad van de VU tot ongere geldheden. Na lang heen en weer ge praat kregen de studenten een ogenblik het woord. De heer G. van der Wal, voorzitter van de V.U.-studentenraad, j vroeg, omdat tijdens zijn woorden veel- •uldig blijk van afkeuten werd gegeven. steken van degenen die iet woord wilde hebben. de I „cilltui erl voor een wezenlijk nieuw cultuurbeleid. Nu de actie zijn weerslag heeft gevonden in een nota van de Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kunste naars moet het overleg met de minister van Cultuure dr. M. Klompê, spoedig worden geopend, aldus de werkgroep, die de nota in grote Hjn onderschrijft als een goed uitgangspunt voor dat overleg. Minister Klompé heeft overigens voort durend aangedrongen op overleg. cultuur, dat de werkgroep onlang6bosch heeft geschreven als onderdeel van het nieuwe program van de KV.P. De werkgroep heeft in Amsterdam een gesprek gehad met een delegatie van de Nederlandse federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars en van de beroepsvereniging van beeldende kunste naars. Hierbij hebben de kunstenaars i hun eisen toegelicht. Er is afgesproken dat er van nu af regelmatig contact tus- 1 sen de kunstenaars en de werkgroep zal worden onderhouden. In de herfst komt men weer bijeen om over de begroting-1970 van C R M. te spreken. Op deze wijze wil de K.V:P. bij dragen aan de inspraak, die de kunste naars terecht in het kunst- en cultuur beleid eisen. De werkgroep, die thans bezig is een ontwerp te maken voor een meerjarenplan voor de cultuur, staat onder leiding van Paul Beugels. Leden zijn: mr. Frank A. Bibo, mr. E. Brautigam, P. J. Engels, H- Gielen, Hans Kok, dr. Th. van Schaik, Lambert Tegen- L. Wüst. St.-Willibrord: (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „Niet de vakcentrales maar de vakbonden zijn in de vrije loon politiek verantwoordelijk voor de lonen. De bonden moeten de looneisen stellen en nie-i de vakcentrales. Voor degenen, die zelf voor de verwezenlijking van bepaalde zaken geen enkele verantwoor delijkheid dragen, i» het heel goedkoop om stoere uitspraken te doen. In de vrije loonpolitiek moeten zij zich daarmee ook niet bemoeien", aldus de voorzitter van de katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven ..Sint-Willibrord", de heer H. M. de Groodt. Sprekend in Utrecht op de vergade ring van zijn pond betreurde de heer De Groodt de uitspraken van N.K.V - voorzitter P. J. J. Mertens over de 9 procent loonsverhoging, die in 1970 gegeven zou moeten worden. „In de vrije loonpolitiek past. geen centraal percen tage", aldus de heer De Groodt, die het zei te verfoeien, dat dit centraal percen tage in het openbaar genoemd is. Vorig jaar heeft hij dezelfde kritiek geuit op het N.V.V., dat toen met een centraal percentage van zes procent naar buiten kwam. Gelijke kritiek had voorzitter De Groodt op de twee procent inkomens verruiming via premieverschuiving in de sociale verzekering. Deze zogenaamde paasverrassing van de vakcentrales past evenmin in de vrije loonpolitiek. Zelfs de 1 pet uitkering-ineens zou wel eens een windei blijken te kunnen zijn. De drie astronauten, die 16 juli met de Apollo-11 naar de maan vertrekken, voor het toestel waarmee voor de maanlanding geoefend wordt, V.I.n.r. Mike Collins, Neil Armstrong en Edwin Aldrvn.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1