FORD CAPRI S)&£cidóe(Soti/Ki/>it MARZINE Wegenbouw bijna niet meer te bekostigen door grote steden Wagners Rheingold Alleszins bevredigende F estivalop voering Minister komt waterschappen tegemoet in kosten van kunstwerken Aanval Israël van op TELEVISIE VANAVOND YS-vlag naar maan Gretna Green in gevaar Jordanië „School moet meedoen met eerste hulp bij geestelijke ongelukken Progressieve priesters naar Chur NATO-taptoe in Arnhem qP/Q HEEFT U DE T.V. GEZIEN.WERELD OP WIELEN"? Dan weet u dat het DE MOEITE WAARD is em op uw te wachten! 1F 1 f'F I !.l PAGINA 2 DE T,F,IPSE COURANT DONDERDAG 19 JUNI 1969 Geheim rapport met in elk geval één verdienste TIJN de berichten over de geheime „nota-Den Uyl" juist, dan erkennen we dat dit urgentieprogram van de socialistische fractie in elk geval één grote verdienste heeft. Het betreft hier immers een lofwaardige poging om poli tieke actie concreet te richten op een beperkt aantal hoofdzaken. Hoewel de concrete punten van de „nota-Den Uyl" de moeite van een dis cussie ruimschoots waard zijn (beter pensioen voor allen, kiotopruiming. ^kende jmnten kleinere klassen in het onderwijs en democratisering van de onderneming bijvoorbeeld zijn ondubbelzinnig belang rijke zaken), vragen we in dit stadium vooral belangstelling voor de beleidslijn achter steekt. Hierbij verseleken J4™*" d= verk.ez.ngen ingaan een belangengroep aohter zich hebben en meer dan eens een steunpunt of steun- puntje in de volksvertegenwoordiging. In het tweede bedrijf barst dan het koor van teleurstelling casu quo verontwaar diging los, omdat de oplossing van alge meen erkende problemen zo slecht uit de verf komt. Tegelijkertijd krijgt de regering echter ettelijke collecteschalen onder de neus. Meer aandacht en meer geld wordt ge vraagd voor honderd en één zaken; op zichzelf meestal nuttige zaken, maar in hun relatie tot de belangrijke urgentie- punten evenwel van de tweede of derde categorie. Dat is menen wij de voornaamste reden, dat bij herhaling de burger de indruk krijgt dat een regeringscombi natie na vier jaar regeren de door haar vinden we het ook bijzaak of de listen nu onderling zelf ruzie gaan maken of zo'n plan eerst door „mandarijnen" (om met Jan Nagel te spreken) behan deld mag worden dan wel van meet af aan discussiestof moet vormen voor iedereen. T\E grote verdienste van een urgentie- program zoals nu de socialisten in overweging gaan nemen is, dat op die manier in de politieke discussie maat betracht gaat worden bij de hoeveelheid van punten waardoor én in de politieke propaganda èn in het parlementaire steekspel lussen regering en oppositie de duidelijkheid veel beter aan zijn trekken zal komen dan nu het geval is. Want in het politieke vlak is één van de vervelende consequenties van onze gecompliceerde samenleving, dat geen gewoon burger meer in staat is om dooi de veelheid van de bomen nog het bos Het begint al met de begrotings samenstelling; een kabinet moet daarbij werken onder de druk van een onvoor stelbaar groot aantal belangen, die vaak met duidelijke, beknopte urgentiepro gram van het soort waarvan de „nota- Den Uyl" een goede aanzet kan zijn. Voor de toekomstige fracties mag het dan wel gewenst zijn dat men voor de verschillende takken van staatszorg ook in details de partij-opvatting formuleert, maar dit mag nooit de aandacht afleiden van de hoofdzaken. Ook financieel niet. Wij geloven dat dit ook de enige manier is om vóór de verkiezingen een redelijk en betrouwbaar inzicht te krij gen in de mogelijkheden van program matische samenwerking na de verkie- Nodig blijft dan evenwel en nu berijden we nogmaals een van onze stok paardjes dat vóór de verkiezingen betrouwbare gegevens beschikbaar zijn over de momentele economische en bud gettaire toestand van de natie. Want ook bij een beknopt urgentie program blijft gelden dat men niet alleen moet zeggen wat men wil bereiken, maar ook hoe men dit dient te kunnen reali- Dit is een onderdeel van de politieke duidelijkheid dat onlosmaakbaar aan het verlangenlijstje verbonden is. Uitzondering op prijsstop de prijsstop is het nog veel te vroeg. Dat is de mening van het C.N.V.-blad De Gids. Maar één uitzondering wordt ver dedigd: ontheffing van de prijsstop voor bepaalde bedrijven waarvan het bestaan anders economisch in gevaar gebracht Akkoord! Maar wanneer straks, wan neer het loonoverleg de nieuwe ronde bepaalde bedrijven de vakbeweging bedrijven economisch voor het dilemma stellen: die wensen inlossen maar dan prijzen ver hogen om het economisch bestaan te redden of aan die wensen slechts in zoverre tegemoet komen als zonder prijsverhoging mogelijk is, wat moet er dan gebeuren? De Vraag die we hier stellen, is bepaald niet alleen theoretisch mogelijk. (ADVERTENTIE) voorkomt reisziekte bij apotheek en drogist Nauw overleg met rijk en provincie noodzakelijk 's HERTOGENBOSCH (ANP) „Om aan de snel toenemende verkeersstroom die het gevolg is van het nog steeds stormachtige groeiende aantal auto's het hoofd te kunen bieden voor wat het wegenareaal befreft, zullen bedragen op tafel moeten komen die de gemeenten nooit kunnen opbrengen, zelfs niet als de 50 procent rijksbijdragenregeling volle dig in werking zal zijn". Dit betoogde de Eindhovense wethou der voor ruimtelijke ordening en verkeer drs. G. van Kruijs op de wegen bouwdag grote steden, die woensdag door het zui delijk technisch wegenbouwcentrum in Kasteel Maurick te Vught werd gehouden. Hij illustreerde zijn betoog met enkele cijfers over de Eindhovense rondweg die 20 miljoen gulden heeft gekost. De ze vierbaanswep is reeds weer veel te klein en vergt nu op korte termijn bedrag van 31 miljoen gulden, terwijl Machinist reed treinhalte voorbij UTRECHT (ANP) De machinist var een personentrein, die onderweg wat van Nijmegen naar Arnhem, is woens dagavond vergeten te stoppen in het Be- tuwse Eist. Dat had volgens de dienst regeling om 18.25 uur moeten gebeuren. Enkele tientallen reizigers waren ver plicht mee te rijden tot Arnhem, waar zij in de eerstvolgende trein terug slap ten. Deze trein maakte een extra-stop in Eist. Hetzelfde deed een volgende trein uit Nijmegen, die de in Eist ach tergebleven passagiers oppikte Deze trein had volgens de dienstregeling Eist moeten passeren. „Een menselijke ver gissing", zo oordeelde men bij de spoor wegen, die pas enkele weken ervaring heeft opgedaan met de rigoureus gewij zigde dienstregeling. op langere termijn nog eens 80 miljoen gulden nodig zal zijn. Drs Van Kruys bepleitte een meer planmatige aanpak op lange termijn in nauw overleg tussen rijk, provincie en gemeente. Ir. J. Strijers, directeur publieke in Tilburg, deelde mee dat bij de wegenplanning bijzondere aandacht moet worden besteed aan het openbaar ver waarvoor zoveel mogelijk vrije banen geconstrueerd dienen te worden. De aanleg van stadsautosnelwegen, waar- jen maximumsnelheid van 70 km. mogelijk moeten zijn. biedt dat het voordeel dat bij de mogelijkheid tot werking van een intensieve verkeers stroom toch de verkeerstechnische niet hoog behoeven te worden ge steld en een groot aantal aansluitings- punten met het stadsstratennet mogelijk Compliment voor de Nederlandse spelers Met de opvoering van Richard Wag ners „Rheingold" in het kader van het Holland Festival 1969 heeft de Neder landse Operastichting een wel heel bij zondere daad gesteld: welke van 3:900 belangstellenden gisteravond in het Cir custheater te Scheveningen zullen, ten ent althans, dit werk eerder gezien gehoord hebben? Dat ztjn er heus veel. Een bijzondere daad, een moeilijke daad. Want „Das Rheingold". nader aangeduid als Vorabend zur Nibelun- gentrilogie", zelfstandig gepresenteerd, lijkt op het begin van een feuilleton, waaraan de vervolgen ontbrekenals en één uur en drie kwartier geluisterd gekeken heeft, begint o het stuk et zijn tragisch verloop eigenlijk pas! Wat de bijzondere, de moeilijke daad t een stoutmoedige maakte. Doch de organisatoren kunnen, geconstateerd de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Bakker Verkeer en Waterstaat gaat voor procent de directe kosten vergoeden, die de wetenschappen als uitvloeisel va Deltawet bij de verbetering van de de dijken moeten uitgeven. Bovendien ko- zowel de directe als indirecte kos- an de aanpassingswerken ook voor de volle 100 pr. voor rekening van Ver keer en Waterstaat. Daarnaast is de mi nister bereid 85 procent van de eigen- domswaarde te vergoeden voor woningen bedrijfspanden, die door dijkverbete- ringen en aanpassingswerken moeten verdwijnen. Hiermede is een einde gekomen de financiële onzekerheden waarii waterschappen in het kustgebied sinds 1963 geleefd hebben. Als gevolg vail deltaplan moesten namelijk de water schappen in het hele kustgebied de kunst werken in hun eigen rayon verbeteren ^aanpassen. In 1963 diende de regering hiervoor een vergoedingsregeling in die echter sterk afweek van de wensen bij lie van waterschappen. Deze unie vroeg namelijk een vergoeding van 95 procent van de kosten bij dijkverbete- ringen tegenover 75 procent van de geringsvoorsteller. Verder hield oorstel in een gesplitste vergoeding 100 procent totale kosten en 100 procent direct kosten voor de aanpassingswer ken. De regering had hiervoor in hel wetsontwerp het kustgebied in twee groe pen opgedeeld. Tenslotte wilde regering volgens 't oorspronkelijk ontwerp 75 pro cent vergoeden van de gebouwde eigen dommen die bij de verbetering van de kunstwerken zouden moeten verdwijnen. reacties van het publiek meer dan te vreden zijn: men zat „Rheingold" niet alleen uit, zulks zonder het obligatoire kopje koffie, men was bovendien in zijn aandacht gespannen, bijzonder gespan nen. En na afloop beloonde men de uitvoerenden met een hartverwarmend applaus, dat tot een ovatie aanzwol at wil men eigenlijk meer? Applaus, dat verdiend was. zéér ver diend zelfs, wanneer men in aanmer king neemt, dat men in ons land. in tegenstelling tot Duitsland, in feite geen Wagnertraditie kent. Dat begint al met het orkest, dat zich voor een wel zéér ongewone taak gesteld ziet: denk alleen maar aan het koper.wist u, dat men te Bayreuth, bij de opvoeringen van de Ring, halverwege in deze sector nieuwe troepen in het geweer brengt? Bij het Residentie Orkest, dat gister avond in de bak zat, deed men dit niet: wat was te merken. Doch over het ge heel genomen mocht men over de bijdra gen der instrumentalisten tevreden zijn. De zéér bekende diligent Heinrich Hollreiser stond op de bok: een met de Wagnermaterie vertrouwde musicus. Misschien wel wat té vertrouwd: wij althans konden niet altijd aan de indruk ontkomen, dat hij soms te zeer op routine steunde, waardoor het zo nodi ge élan op de achtergrond geraakte. Bovendien waren zijn tempi nogal ge zapig, wat tot gevolg had, dat de op voering met niet mined dan een kwar tier uitliep. Doch wellicht was dit mede toe te schrijven aan de regisseur Herbert Graf, oudgediende in het vak, die het statisch karakter van het dramatisch gegeven nogal accentueerde, wat een vlot ver loop van zaken bepaald niet bevorderde. Of.kon het niet vlugger, omdat een opvoering als deze een geïmprovi seerd karakter had, een geïmproviseerd karakter moest hebben, gezien het feit, dat alle instrumentalisten en vocalisten voor het eerst tezamen, onvoldoende tijd hadden gekregen tot een ensemble te worden, met het gevolg, dat men niet over een hecht team beschikte, doch over een groep individuele goede tof voortreffelijke spelers? Dit laatste willen we met grote vreug de erkennen, temeer, omdat het Neder lands aandeel daarin aanzienlijk was Bert Bijnen (Donner), Chris Reumer (Mime). Arnold van Mill (Fasolt), Anny Delorie (Fricka). Gerrv de Groot (Freia). Marion Schmitz, Nelly Marburgo Emmy Gregor als de Rheintöchter: hun optreden, hun zang. en spelvermogen stemde ons echt gelukkig. Want het bewees weer eens opni dat we beschikken over respectabele muziekdramatische vocalisten. En zij allen verdienden hun plaatsen naast de collega's uit het buitenland, bij wie de ons uit de concertzalen be kende Oralia Dominguez excelleerde: zij schonk een Erda, die in technisch-- caal en stilistisch opzicht werkelijk be- RICHARD WAGNER orabend zur Nibelungentrllogie HET RESIDENTIE-ORKEST Emmy Grcger Rheintöchter Leeflang. Olgï Nationale Ballet) NEDERLAND I STER (Reclameuitzcndingen om 18.56, 19.03. 19.5G, 20.16 NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO •19.07 uur: Julia, t.v.-serie 19.30 uur: Sportpanorama 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek Niemandslan 1, t.v.-spel 21.30 uur: NAVO-taptoe in Arnhem 22.20 uur: Info. informatierubriek 22.45 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingcn t 18.56, 19.56. 20.16 ui NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine NCRV •19.30 uur: Yao, t.v.-serie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Spotlight op Phil Silvers, amusements programma 21.10 uur: Nacht der verandering, dansduet 21.40 uur: Botticelli, éénakter 22.00 uur: Dagboek van Rembrandt 22.05 uur: Journaal (NOS) wonderenswaardig was. Volgden een Wotan (Thomas Stewart), met heel mooie stem, doch in zijn ka rakter niet scherp omlijnd, een Froh (Thomas Peterson), die zich met grote noblesse presenteerde, een Alberich (Gustav Neidinger) met zijn functie ver trouwd als geen ander, een oge (Glade Peterson), die we koeler, sluwer gewenst zouden hebben. Doch misschien zou hfj. en mèt hem. de anderen in hun verschijning gepro nonceerder geweest zijn, als ze over de tijd beschikt hadden, meer tot elkander te komen. Ziehier onze bevindingen. Laten we aan het slot nog eens na drukkelijk vaststellen, dat het Circus theater zich voor een opvoering als deze uitstekend leende. Van hetbeschikbare toneel wist Herbert Graf goed te profi teren: er was de ruimte, nodig om de kunst van Richard Wagner tot haar recht te doen komen. Jammer slechts, dat hij met het licht onvoldoende speel de: daarvoor had hij de muziek nog nader kunnen „verduidelijken". Doch we zaten niet in Bayreuth B R. CAPE KENNEDY (Reuter) Een der eerste daden van Apollo-11 commandant Neil Armstrong, na als eerste mens vaste voet op de maan te hebben gezet, zal volgens NASA-functionarissen be staan uit 't planten van 'n Amerikaanse vlag in de maanbodem. Voor dit doel is een speciale vlag van nylon ontworpen, die. omwikkeld met piastic, in 'n aluminiumkoker in 'n der telescooppoten van het maanlandings vaartuig zal worden opgeborgen. De vlag wordt bevestigd aan een 2,4 meter lan ge mast. Om hem te laten „wapperen" op de atmosfeerloze maan wordt de vlag in een raamwerk gedaan. Strawinsky heeft ziekenhuis verlaten NEW YORK (AP) —De componist Igor Strawinskv heeft gisteren het New Yorkse ziekenhuis verlaten, waar hij ze ven weken behandeld is voor een storing van de bloedsomloop. De 87 jaar oude Strawinsky kreeg van de behandelende geneesheren te horen, dat zijn herstel een wonder was. LONDEN (AFP) De kans bestaat dat het Schotse plaatsje Gretna Green in de naaste toekomst niet langer meer het toevluchtsoord zal zijn voor tenmin ste 16-jarige geliefden uit de hele wereld, die willen trouwen ondanks het verzet in hun ouders. Een commissie onder voorzitterschap an lord Kilbrandon heeft op verzoek an de Britse onderminister voor Schot- zaken, William Ross, een rapport aan de Britse regering uitgebracht, waarin wordt aanbevolen de sluiting van eeri huwelijk van minderjarigen uit het bui tenland in Schotland alleen dan toe te staan als zij machtigingen kunnen over leggen die zijn afgegeven in hun land. De Schotse wet die huwelijken van i stens 16-jarigen zonder toestemming de ouders toestaat, dient volgens de commissie van kracht te blijven voor de Schotten en jonge mensen die al lang in Schotland wonen. Fotograaf reed man dood zonder te stoppen DEN HELDER (ANP) Een tip van ;en bewoner van Den Helder heeft ertot geleid dat de man. die zondagnacht bij Den Helder een 25-jarige tim- n van de marine dodelijk heefl b'! aangereden is gearresteerd. Hel was 38-jarige Helderse fotograaf die be- TEL AVIV (AFP) Vijf uur lang heeft dc Israëlische luchtmacht gisteren geschntsbatterijen en andere militaire doelen iu Jordanië bestookt, zo is in Tel Aviv bekendgemaakt. De aanvallen hadden plaats boven het zuidelijk deel van het Jordaan-dal. De doelen Jordaanse batterijen in de omgeving van El Zahadne, ten oosten van Oem Tsoets en andere stellingen bij de Abdoellah- en Mohammedbruggen waren onder vuur genomen met boord- kanonnen en raketien. Israël heeft Jorda- de laatste weken diverse malen ge waarschuwd dat met vergeldingsmaatre gelen rekening moest worden gehouden als geen einde werd gemaakt aan de voo durende bestandsschendingen aan de Jor- daan. In Amman meldde het Palestijn volksbevrijdingsfront dat een Israë lische „Mystere" door afweergeschut neergehaald. Een Jordaanse woord voerder deelde mee dat de Israëlische luchtaanval in twee fazen was uitgevoerd Onmiddellijk na afloop van de eerste hadden de Israëliërs naar zijn zeggen met tanks en artillerie het vuur geopend op Jordaanse stellingen, die terugscho ten. Later werd de luchtaanval hervat, waarop het Jordaanse luchtdoelgeschut weer in actie was gekomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris var Onderwijs en Wetenschappen heeft gis termiddag een serie „lesbrieven Kinder bescherming en Gezondheidszorg" Ir ontvangst genomen. De lesbrieven, aan geboden door enkele samenwerkende or ganisaties op het gebied van kinderbe scherming en kinderhygiëne, moeten toe komstige onderwijzers en kleuterleidsters vertrouwd maken met dc grondbeginse len van kinderbescherming en gezond heidszorg voor het kind. De organisaties (Nationale Federatie Dor Kinderbescherming, Nederlandse bond voor moederschapszorg en kinder hygiëne en de Stichting Voor het Kind) willen met de introductie van deze les brieven op de kweekscholen en opleidin gen voor kleuterleidsters bereiken, dat de school gaat meedoen met een soort eerste hulp bij geestelijke ongelukken. Een kind, dat moeilijkheden geeft is een kind, dat moeilijkheden heeft zeggen de organisaties, die niet willen dat de leer- krachten-van-morgen belast worden met een stuk kinderbescherming en gezond heidszorg. Men ziet graag, dat de toe komstige leerkrachten met elkaar een goed vertakt net van „EHBO-posten" en, die problemen bij het kind waar in, eerste hulp verlenen en goed doorverwijzen. UTRECHT (KNP) De progressiev» priesters in Europa verenigd in de orga nisaties als de Nederlandse septuagint- groep, de Franse échange et dialoque ei de Duitse Aktionkriese hebben hun bis schoppen met klem verzocht vertegen woordigers van de priesters toe te laten tol de beraadslagingen op hel Europi choppensyinpositin) van Chur in juli. De met aangegeven programma's zijn kle RADIO urentelevisieprogramma s klassieke muziek (gr.). 11.00 Nieuws. 1102 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd programma. (12.22 PROGRAMMA HILVERSUM I (402 m) - NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Koor zang: oude en mod. koorwerken: B Stereo: Koperorkest: klassieke muziek. 18.30 Nieuws. 81.41 Actualiteiten. 19.00 Spektrum: nieuws uit de protestants christelijke organisaties. 19.15 Muziek van Het Leger des Hells (gr). 19.30 Kerkorgelconcert: klassieke muziek. 20.00 Ra ket: gevarieerd programma. 22.20 Avondover denking. 22.30 NWS. 22.38 Parlementair over zicht. 22.45 Mededelingen. 22.50 Stereo: Ster ren in stereo: licht gevar. platenprogram- HTLVERSUM - II (298 m) AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Dis-Sonantjes: licht muziekprogramma. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws.IKOR: 19.35 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en dio. 14.20 Stereo: Musiè'sxa: licht gevarieerd wes "coast" "us" o 00° SterrebeeUlBa bra P H11',VkRSU Al'Tt 1 f>98 m) AVRO: 7.110 Radioio11rnaM.)f8.20mstZèrcó:8Uchte gr!fcoi!- muziek. (8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 Woor- delijk vandaag de dag. NOS: 9.00 Berlioz AVRO: 10.00 Voor de'kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen populair verz.platenprogramma. <11.00-11.02 Nieuws.f 11.30 Stereo: Klankjuwe len (gr.). 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: informatief programma. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte grammo- bijbel, discussie. NOS: 20.05 Stereo: Holland Festival 1969: Concertgebouwoxkest met Groot Omroepkoor en solisten: klassieke muziek. In de pauze: Holland Festival Magazine. AVRO: 22.30 Nieuws, 22.38 Radiojournaal. 22.55 Ste reo: Nieuwe grammofoonplaten van eigentijd se muziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek voor de soldaten. 18.28 Paar- desportuitslagen. 18.30 Franse les. 18.33 Lichte muziek. 18.35 Tips voor 't verkeer. 18.40 Lich te muziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwen- ken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 Nieuws, weer bericht en actualiteiten. 19.40 Filmmuziek. 19.45 Politieke uitzending. 19.55 Lichte mu ziek. 20.00 Openbaar kunstbezit. 20.10 Boek bespreking. 20.25 Amusementsmuziek. 20.30 22.00 Nieuws, berichten en De Zeven Kunsten. 22.15 Gevarieerde muziek. (23.00-23.10 Nieuws), foonmuz. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 NWS. VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.20 Stereo: Klassieke kamermuziek (gr NOS: 14.10 Ste reo: Licht vocaal ensemble (gr.). 15.20 De rol van de levensbeschouwing in het rouw- derlands Blazers ensemble en soliste: mod. en klassieke muziek. 17.40 Informatie: achter- gronden en commentaar. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Eddy's Show. (10 00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. N.O.S.: 11.03 Micro- notities. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 Top-3o. 13.00 Nieuws. 13.03 Top-30 (vervolg). TROS 14.00 Nieuws. 14.03 Lynx (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek: licht mu^ ziekprogramma. (16.00 Nieuws.) 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05—18.00 Indekraam- tepas: verzoekplatenprogramma. BRUSSEL NED (324) 12.00 Nieuws. 12 03 Gevarieerde muziek. (12.40—12.48 Weerbe- Actualiteiten: VRIJDAG I (402 m) KRO: 7.00 Ni e woord. 7.15 Badlnerie: klas hek (gr). (7.30 N- Zoals gebruikelijk wordt in de tweede helft van de maand juni in Arnhem de Nato-Taptoe gehouden'. Dit jaar gebeurt dat voor de twaalfde keer. Van de hoog- tepunten vn dit muzikale,festijn presen teert de A.V.R.O.-televisie vanavond een samenvattende reportage, die wordt gecommentarieerd door Frans v. Hou- tert. De compilatie van de hoogtepunten zal geschieden uit het optreden van: The Royal Marines, The Kings Own Scot tish Borderers en The Royal Scotts uit Engeland; Heeres Musik Korps I uit Duitsland; Mehter Takimi uit Turkije; The Army Show Band en Usafe Band uit Amerika; The Stada Cona Band uit Canada; De Kapel van de Koninklijke Luchtmacht me- Tamboerkorps, het Tamboerkorps van de Garde Grena dier, de Jachthoornkapel van de Gar de Jagers en de Nato-kapet uit Neder land. De regie heeft Henk Neijssel. (Nederland I - 21.30 uur). „BOTTICELLI" Korte eenakter van McNally De priesters zijn bang. dat op deze bij lcend heeft alcohol te hebben gebruik! I eenkomsl beraadslaagd zal worden ove en de man te hebben geraakt. Uit een I het priestervraagstuk, /.onder dat de di- nader onderzoek van de politie is komen recte belanghebbenden daarin worden vast te staan dat de marineman zwaar - betrokken. De brief is bij kardinaal Al- gewond op de weg werd achtergelaten. J irink bezorgd. Enkele ogenblikken later werd hij nog- I Ter voorbereiding van de discussies be- maals aangereden. Met een zwaar in- I wendig borstletsel werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar bleek dat. hij een vergadering met priesters en leken, inmiddels was overleden. De fotograaf die mee willen denken over de slandpun- zal vrijdag voor de officier van justitie j ten die de priesters in Chur naar voren in Alkmaar worden geleid. willen brengen. Twee jaar voor man die ton verduisterde AMSTERDAM (ANP) Een 61-jarige ïan. die als administrateur van de stichting „Roomsch Catholijk Oude-ar- menkantoor" in Amsterdam tussen voorjaar 1967 en eind 1968 F 160.000,- ver duisterde, is door de rechtbank in de hoofdstad tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis ver oordeeld. Tegen hem was twee jaar en negen maanden met aftrek geeist. De voort vluchtige 27-jarige prostituee Ellen, aan wie hij een groot deel van het geld had gegeven, kreeg conform de eis wegens heling acht maanden met aftrek. De man. die 37 jaar bij de stichting in dienst was. had op 55-jarige leeftijd omgang met de prostituee gekregen, die hij volgens zijn verklaring had vereerd en aanbeden als Chauffeur voet afgekneld (Van onze correspondent) ARNHEM Woensdagmiddag kwam een chauffeur van een transportbedrijf uit Almelo in Arnhem onder een schui vende lading ijzeren balken terecht. De man raakte bekneld tussen de stoeprand en de lading. Hij werd met een afgeknel- de voet en ernstige verwondingen in het gezicht naar het Arnhems ziekenhuis overgebracht. De balken waren afkom stig van een juist gedemonteerde hei stelling bij de bouw van bejaardenhuizen. Vanavond zendt de NCRV-tv een zee: korte amper een kwartier eenak ter uit van de Amerikaanse auteur Ter- rence McNally, getiteld „Botticelli". Dit spel werd opgenomen onder regie van Stefan Felsenthal in samenwerking met de Toneelgroep Centrum. De oorspronkelijke titel „Botticelli" is onveranderd gelaten. Deze verwijst naar de beroemde Italiaanse schilder, die leefde en werkte in de tweede helft van de vijftiende eeuw. Hij is v bekend geworden door zijn bijdragen aan de versiering met fresco's va Sixtijnse kapel in Rome en door zijn in vele musea te bewonderen madon na's. Het stuk is echter bepaald geen historische miniatuur. Integendeel zelfs. De handeling speelt zich af tij dens de oorlog in Vietnam, maar zou in ieder willekeurige oorlogshandeling kunen worden geplaatst. Twee solda ten brengen de tijd door met een ge zelschapsspel. dat zij op de universi teit hebben uitgedacht en waarin bijna de gehele Europese cultuur de revue passeert, De rollen van de twee solda ten worden gespeeld door Helmert Woudenberg en Cas Enklaar. (Nederland II 21.40 uur). Oude volksverhalen iu NCRV-jeugdserie Otule volksverhalen van de Ivoorkust leverden stof voor een televisieserie over de lotgevallen van het stamhoofd Yao. zoals levens de titel luidt. De ge schiedenis speelt in de Afrikaanse rim boe van de vorige eeuw. Het is voor liet eerst een werkelijk Afrikaanse serie, gefilmd in een dorpje, dat voor dien nog geen contact heeft gehad met de blanke bcschavingswcreld. In het eerste deel wordt de jeugd van Yao beschreven. Hij is nog een kieut> als zijn vader, die dorpshoofd is, ti dens een buffeljachl wordt gedood door iemand, die een vriend leek. Zakoro een vreemdeling, die nog maar kort in de plaats verblijft, ziel kans de inwo ners achter zich te krijgen en daarmee de plaats van het gedode dorpshoofd in te nemen, onder voorwendsel, dat Yao daarvoor totaal ongeschikt is. Nau welijks een jaar later na afloop var *dewediny,e^Jpr;mim t^oujyt hij Yao's moeder Zakoro is echter niet zo gelukkig wet Yao. Deze groeit zeer voorspoedig^ np en blijkt overal óp het eélstë plan te staan. Als de oom sterft zal Yao uit eindelijk Zakoro moeten opvolgen. Om dat te voorkomen laat Zakoro Yao out-' voeren. Een troep antilopen zorgt e echter voor, dat de plannen niet volle dig kunen worden uitgevoerd. (Nederland II 19.30 uurl Holland Festival Magazine begon gis teren met een fikse portie kritiek op de openingsmat.ifestatie van het festival. Die kritische instelling beviel ons wel. Te vaak is in het verleden de tv-bege- leiding va liet Holland Festival een reeks van klakkeloze aanprijzingen ge- Jammer dat voor die kritiek geen vorm gevonden was. Men had met of desnoods met foto's kunnen werken, alles beter dan het beeld van een rr die zijn nogal opgewonden verhaal een papiertje opleest. Men had ook bij tv kan dat gemakkelijk direct de leiding van 't festival de kans tot een weerwoord kunnen geven. Die leiding zou dan bijvoorbeeld heb ben kunnen stellen dat het cr oi openingsavond om ging het karakter van het festival aan te geven met wi ken van de twee componisten die speciaal in naar voren gehaald wi den Mozart en Strawinsky dus dat in een keuze die vooral feestelijk zou kunnen werken; minder bekende werken zouden in volgende manifesta ties immers ruimschoots volgen. Men had er dan ook op kunnen wi j zei dat het allemaal niet zo traditioneel stijf-deftig was als gesuggereerd weid. Wist het magazine bijvoorbeeld dat der de gasten (van het Haagse gemeen tebestuur) ook een aantal jeugdpas- poorthouders was die het geheel (gra tis!) konden meemaken? Al met al vinden we de kritiek dus een beetje ongenuanceerd. Maar. als ge zegd, we zijn blij met de kritische in stelling. Zoals we, bij deze tweede af levering althans, ook wel blij waren met het magazine als geheel. Er kwam namelijk aardige informatie en ook wel nuttige propaganda uit. Bij de KRO was de rubriek „Zelf doen" aan zijn laatste aflevering van het seizoen toe. Het is een goede ru briek gebleken die zich weliswaar tot een betrekkelijk gering gedeelte van de kijkers richt, maar voor die groep van veel nut kan zijn. De „timing" ervan (tegenover de hoofdfilm op „I") is goed gekozen. Hans Bik doet de presen tatie goed; alleen jammer dat hij door dit werk niet meer in staat is tot het maken van de „weergarstige" repor tages waarin hij vroeger uitblonk. vg. AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6, Leiden

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2