0LGA S)e Céidse^ou/fca/nt Zelfstandig bestuur in ac.ziekenhuis Kon. huis alleen privé belasten Nieuwe telex centrale voor politie Wetsontwerp in Kamer Curatoren krijgen alleen inspraak Vijf lijken op terrein SS er Smit gevonden Protest kardinalen tegen uitlatingen kardinaal Suenens Uw matras Geboorte van prinsekind in kliniek van dr. Mastboom PLAN UITSTEL HOGERE HUUR Opgewonden getuige in rechtszaal overleden Aanslag op Ethiopisch vliegtuig Papandreou beschuldigt Amerika Vliegverbod voor Comets Utrechtse studenten verwerpen bezetting PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koen^ HOOFDREDACTEUR: L C. J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p mnd 1 4.70, p. kwart. 14.10; fr p post 16 95 ADV (excl B.T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) DONDERDAG 19 JUNI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR I.ÉfDÉN EN OMSTREKEN WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Dê weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: Vanavond nog enkele buien. Morgen overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 60e jaargang, no 17.777 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De academische ziekenhuizen van Leiden, Amster dam, Utrecht, Groningen en Rot terdam krijgen een zelfstandig bestuur. De curatoren van de universiteiten liebben voortaan wel een vertegenwoordiging in de commissie van overleg voor de gemeenschappelijke aangelegen heden van universiteit en acade misch ziekenhuis. Het wetsontwerp, dat deze nieuwe be stuursvorm regelt, is gisteren door de Tweede Kamer met instemming ontvan gen. De bedoeling is, dat het bestuur zo zelfstandig mogelijk optreedt. Het cura torium van de universiteit, dat de aca demische ziekenhuizen tot nu toe be stuurt, krijgt in de nieuwe vorm alleen inspraak in algemene universitaire aan gelegenheden. Dit geldt ook voor de me dische faculteit voor wat betreft me disch wetenschappelijk onderwijs. Het grondbeginsel moet blijven, dat het academisch ziekenhuis er in de eer- N.A.C. vraagt maatregelen AMSTERDAM (ANP) Het Neder- ,'inds Auschwitz Comité (NAC) heeft ncii tot de minister van Justitie gewend in verband met de vondst van vijf lij ken in de Groningse gemeente Bierum. „Gezien het feit", zo stelt het comité, ..dat het hier drie mannen, een vrouw en een kind betreft, dezen geheel naakt moeten zijn geweest en de lijken op het terrein van de voormalige SS-er Smit zijn gevonden, rijst bij ons het ernstige vermoeden dat het hier vermoorde joden betreft. Daar de SS-ers, zoals bekend, de grootste jodenmoordenaars waren, meent het Nederlands Auschwitz Comi té dat een grondig onderzoek noodzake lijk is en vervolgens maatregelen wenst om de voormalige SS-er'Smit, die op het ogenblik in Duitsland woont, naar Ne derland terug te brengen wegens ver denking van moord op joden". Het comité zou graag willen vernemen welke stappen de minister heeff onder nomen in deze zaak. j De regering hoopt tegelijk dat hiermee ook meer eenheid komt in de ziekenhuis- tarieven. De medische staf van het academisch ziekenhuis blijft wel bestaan uit de kli- I nische hoogleraren en lectoren van de medische faculteit, samen met hun we tenschappelijke medewerkers en assis tenten. Zij krijgen daarom een dubbele aanstelling: één voor hun wetenschap pelijke functie aan de universiteit en één I voor hun medische functie aan het aca demisch ziekenhuis. De 28-jarige Britse verpleegster Sally Goatcher. die twee toeken in Biafraanse gevangenschap is geweest, is veilig in Londen aangekomen. Sally werkt voor de Red-de- kinderenstichting. (ADVERTENTIE) Koop'm en win II. I.OOO.- correspondent) NIJMEGEN De jongste oranjetelg zal in de kliniek van de Nijmeegse hoog leraar prof. dr. Mastboom in het Sint- Radboutzieke.ihuis te Nijmegen het le venslicht aanschouwen. De 50-jarige hoogleraar in de gyneacologie en obste- try wil er zelf nog niet veel van zeggen omdat hij met prinses Margriet heeft afgesproken, de berichtgeving over haar gezondheidstoestand en de blijde ge beurtenis over de Rijksvoorlichtings dienst te laten lopen. Prof. Mastboom werd in 1918 te Venlo geboren, was la ter op het gymnasium-b van het Sint- Canisiuscollege te Nijmegen en studeer de na zijn eindexamen medicijnen aan de gemeentelijke universiteit te Amster- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. D« regering zal zo nodig de huurverhoging van 1 januari 1970 met een kwartaal of een half jaar uitstellen. Zij heeft zich in haar geheime beraad met liet bedrijfsleven bereid verklaard dit te doen, wanneer het een wezenlijke bijdrage betekent tegen de prijsstijgingen. De maatregel is een van de mogelijk heden, die in het gesprek tussen rege ring en bedrijfsleven naar voren zijn gekomen. De gesprekspartners bewaren een diep stilzwijgen over het gesprek en de resultaten daarvan, dat in het geheim ergens bij Leiden gehouden is. Zeker is echter, dat zowel de regering als het bedrijfsleven zich erg voorzichtig opgesteld hebben. Wel is, zoals al eerder bericht werd, de kans op een duurte- toeslag van rond 1 pet sinds het beraad zeer groot geworden. Commissie-Simons: (Van onze parlementaire redactie) j DEN HAAG De commissie-Simons i heeft het kabinet-Dc long geadviseerd i in het algemeen de belastingvrijdom van het koninklijk huis le handhaven en slechts in die gevallen daarop terug le komen, wanneer het gaal om inkom sten. die zuiver dc privé-sfeer raken. Zelfs dan moet volgens de commissie met de vaststelling van dat privé-inko- men de grootste omzichtigheid worden betracht, omdat het voor leden van een vorstenhuis zeer moeilijk is. particuliere en „zakelijke" uitgaven le scheiden. Prof. of mr. D. Simons verwees alle berichten over de zogenaamde fabel achtige rijkdom van de koninklijke la- milie naar het rijk der Tabelen. „De berichten, die in het buitenland herhaal delijk opduiken, zijn van vrijwel iedere grond ontbloot. Ik kan u verzekeren, dat verschillende Nederlanders meer vermo gen hebben dan de koninklijke familie", zei hij. Drs. J. den Uyl, voorzitter van dc so cialistische Tweede Kamer-fractie vindt het rapport over de belastingvrijdom van het kon. huis een goed discussie stuk voor het parlement. Het rapport bevat volgens hem een aantal juiste uit gangspunten. Daarnaast echter moeten verschillende onderdelen nog terdege be studeerd worden, zoals de vrijdom van successierechten, de steun aan verwan ten. de functionele uitgave en (zie ook elders in dit blad). dam. Vervolgens volgde hij een oplei ding tot chirurg bij dr. H. L. M. van. der Hoff te Sittard en een opleiding tot vrouwenarts bij prof. dr. M. A. van Bouwdijk Bastiaanse aa,n de universi teit van Amsterdam. In juni 1948 pro moveerde di1. Mastboom cum laude aan de Amsterdamse universiteit op een proefschrift getiteld „Eclampsie" (zwan gerschapsstuipen en haar ontstaan en gevolgen). Van 1950 tot 1954 was hij hoofdassistent aan de universiteitskli niek te Amsterdam en vestigde zich in de hoofdstad als vrouwenarts. Na twee jaar als geneesheer-directeur verbonden te zijn geweest aan de katholieke vroed vrouwenschool té Heerlen werd hij in 1956 benoemd tot hoofd van de verlos kundige en gyneacologische afdeling van het ziekenhuis Sint-Johannes de Deo aan het Westeinde te Den Haag. In 1965 werd hij hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit. Dr. Mastboom, die sinds 1950 een actief aandeel heeft in de opleiding van vroedvrouwen en jonge artsen tot verloskundigen, ontving in 1960 de „Snoo- van het Hoogerhuys"-prijs. Hij is voor zitter van de Nederlandse gyneacologi sche vereniging. Van zijn hand versche nen talrijke publikalies over zijn werk. Poststaking kwam goed van pas ROME (KNP) Een groep curie kardinalen onder leiding van kardi naal Tisserant, deken van het kardi- naalscollege. heeft bü kardinaal Suenens geprotesteerd tegen diens interview in „Internationale Katho lieke Informatie". Een van de protes terende kardinalen heeft verklaard dat het protest „een vriendelijk karakter draagt". Zoals bekend heeft kardinaal Suenens in zijn interview een aantal situaties in de Kerk gekritiseerd, zoals de Ro meinse curie en de angst van Rome tegenover de huidige onrust in de AMSTERDAM (ANP) Een 65-jarige getuige die zich gistermiddag bij een strafzaak voor de Amsterdamse recht bank opwond over een verklaring van 'n verdachte, werd niet goed en is later in de rechtszaal overleden. Een toe vallig op de publieke tribune aanwezige semi-arts stelde vast dat de man zuur stof moest worden toegediend. De GGD kwam met een zuurstofapparaat maar deze hulp mocht niet meer baten. Kerk. Ook stelde hij een reeks eisen inzake een meer collegiaal bestuur in de Kerk, waarbij hij met name meer inspraak bij de Pauskeuze bepleitte. Het is in Rome niet bekend hoe groot de groep protesterende kardinalen is. maar men vermoed dat het enkel curiekardinalen zijn. Het kardinalenprotest is de eerste officiële stellingname van Rome tegenover het interview. Vragen van journalisten om officieel commentaar werden steeds afgewimpeld met de mededeling dat door de poststaking van eind mei het interview nog niet in letterlijke tekst voorhanden was. Maar na een Vatikaans beambte heeft verklaard is een poststaking nog nooit zo van pas gekomen als dit keer. Het Vatikaan beschikte allang over een tekst van het interview vóór de staking begon. Het was een goede gelegenheid om zich van commentaar te kunnen onthouden. Een bewijs dat het Vatikaan de tekst reeds in handen had, is voorts dat KARDINAAL SUENENS Rome probeerde de publikatie in Italiaanse vertaling in het weekblad „Famiglia Mese" te verhinderen. Het interview verscheen echter toch. KARATSJI (Reuter) Op het vlieg veld van Karatsji is woensdagavond een Ethiopisch straalpassagiersvliegtuig van het type Boeing met handgranaten en mi- trailleurvuur bestookt- Het toestel ge raakte in brand en werd ernstig bescha digd. De vijftien passagiers van hel vliegtuig bevonden zich tijdens de aanslag in het vliegveldgebouw. De aanslag heeft geen slachtoffers geëist. De politie heeft de drie daders aangehouden. Het zijn jonge lieden. die lid zijn van de bevrijdings beweging van Eriti-ea. De aanval ge schiedde van een afstand van vijftien me ter. terwijl de Boeing van brandstof werd voorzien, een half uur na de lan ding. Het toestel was op weg van Addis Abeba naar New-Delhi. De politie te Rome heeft be kendgemaakt. dat een jonge Erit- reaan in zijn pensionkamer in Ro me om het leven is gekomen toen een bom ontplofte, die hij van een ontsteking wilde voorzien. In een tussen de wrak stukken gevonden vlugschrift stond, dai de bom bestemd was voor de Ethiopi sche ambassade in Rome. (Van o e correspondent) LONDEN Prof. Andreas Papandre ou, de leider van de Grieken in balling schap, heeft de NAVO ervan beschul digd de militaire staatsgreep in Athene te hebben gesteund. Papandreou spi/ik op het socialistisch nationale congres in Eastborne. Hij beweerde dat de CIA een voorna me ról had gespeeld bij deze staats greep in Griekenland. Amerika zou een garantie willen hebben dat de Zesde Vloot toegang tot Griekse havens zou hebben met het oog op het versterken van de Russische marinevloot in het oos telijk Middellands Zeegebied. Utrechtse studenten discussiëren in het academiegebouw. Even later zochten zij de grotere zaal van gebouw Tivoli op. LONDEN (Reuter) Voor alle 44 Co- I mets die op het ogenblik bij de lucht vaartmaatschappijen in gebruik zijn, is een vliegverbod uitgevaardigd. Tijdens normale proeven op de grond zijn zeer kleine barsten in een onderdeel van het stuurmechanisme van verscheidene toe- lellen geconstateerd. (Vat t redactie) DEN HAAG Doordat er het afgelo pen jaar 35 nieuwe telexaansluitingen voor (hoofdzakelijk) gemeentelijke poli tiekorpsen tot stand zijn gebracht, is thans de maximumcapaciteit van de poiitie- telexcentrale in Utrecht bereikt. Er zal daarom een nieuwe centrale moeten ko men, waarvoor men bezig is plannen te ontwerpen, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie desge vraagd meegedeeld. De noodzaak om op Iedere politiepost van enige betekenis over een lelexaan- sluiting te beschikken is weer eens dui delijk gebleken tijdens de overval op hel stationswisselkantoor te Eindhoven. De politie in Vallcenswaard en Veldhoven moest toen telefonisch worden gewaar schuwd, omdat men niet op het telexnet aangesloten is. Hierdoor kunnen kostbare minuten verloren gaan. Ook de telexver- I bindingen tussen de politiediensten in Nederland en België laat zeer te wensen over, waardoor ook de opsporingsactie in België te laai op gang kwam. Een com missie voor de politieverbindingen, be staande uit deskundigen van de ministe ries van Binnenlandse Zaken, Justitie en de P.T.T., is bezig de plannen voor een nieuwe telexcentrale te ontwikkelen. Het ministerie van Justitie kon ons niet zeg gen, wanneer deze nieuwe centrale daad werkelijk ln gebruik genomen zal kunnen worden. Dit zal vooral afhangen van de j financiële mogelijkheden, die de rijksbe groting voor 1970 zal bieden. AULA WORDT DISCUSSIE CENTRUM (Van verslaggeve UTRECHT. De officiële bezetting van de Utrechtse academiegebouwen door dc studenten is er gisteravond niet van gekomen. De motie, daartoe inge diend op de door de Utrechtse Studenten Faculteiten (U.S.F.) uitgeschreven uni versitaire vergadering, werd verworpen. Dat het toch tot een onofficiële bezetting van de aula kwam, was te danken aan een andere motie, waarbij werd voorge steld de aula in te richten tot permanent discussiecentrum. Deze motie kon de meerderheid wel krijgen in dc vergade ring. liet universiteitsbestuur bleek hier tegen geen enkel bezwaar te hebben. Deze „bezetting" werd reeds vannacht geëffectueerd. Onmiddellijk ging men over tot het instellen van allerlei dien sten; tot tegen de ochtend is er gedis cussieerd. Voor vanavond staat weer een universitaire vergadering op het pro gramma, waarvoor vandaag door middel van stencils wordt opgeroepen. „Wij zijn niet een stelletje stampende varkens, maar mensen die willen praten", zei gisteravond de voorzitter van de U.S.F., Willibrord de Graaf, in de aula van de Utrechtse universiteit bij een poging, het wat woelige publiek lot stilte te manen. Een stilte die hard nodig was in de meer dan overvolle aula met een capaciteit van 600 mensen; 800 mensen binnen, 300 nog buiten op het Domplein. Willibrord de Graaf had het niet ge- (ADVERTENT1E) roomboterkoekjes 250 gram van 109 v o.r 95 niet te geloven voor die prijs! jAMIN makkelijk bij de opkomst van de door de U.S.F. uitgeschreven universitaire ver gadering. Hij had reeds de menigte moeten laten verhuizen van de senaats zaal naar de aula. Even later zou hij, op instigatie van de vergaderenden, de vergadering opbreken en laten verhuizen naar het enige honderden meters verder gelegen gebouw Tivoli. „Tres. tres,- s.s.", klonk het keer op keer uit de zaal. De zaal had evengoed klassejustitie kunnen roepen in navol ging van de Amsterdamse studenten bij hel Maagderthuismonsterproces. Wat Tres betreft sloeg het hier duidelijk op het roetproces waarin enige jaren ge leden de rechter lot een voor velen vrij vage en te milde uitspraak kwam. Discussienota over studenten voorzieningen (Van een ohzer verslaggevers) AMSTERDAM Gisteren is een dis cussienota verschenen waarin de Neder landse Studentenraad een nadere uitwer king geeft van het standpunt, dat do studentenvoorzieningen ingepast dienen te worden in de algemene voorzieningen cn om de consejuenties per voorziening aan te duiden, die van een dergelijke in passing het gevolg zouden zijn. Aparte studentenvoorzieningen, aldus de nota. j bevorderen slechts het isolement van de student, zij kweken een exclusief bewust- zijn aan van de academische elite met eigen levensstijl, met eigen normen en De toekomstige leiders worden in de watten gelegd en zijn daarom loyaal tegenover de bestaande maatschappelij ke orde. Kinderen uit niet-academische mileus kunnen, door zich aan te passen, ook tot deze bevoorrechte groep toetre den. De hiërarchische opbouw van on ze samenleving wordt daardoor juist in stand gehouden. Inpassing van de stu dentenvoorzieningen in de algemene voorzieningen alleen zal niet voldoende zijn om de elitepositie van de studenten op te heffen en daarmee de toeganswe- fbn naar 't wetenschappelijk onderwijs te verbreden aldus de nota.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1