Wereldrecords discuswerpen (dames) en speerwerpen (heren) VOOR EERSTE MAAL IN GESCHIEDENIS VAN ASSER T.T. 2 NEDERLANDERS FAVORIET SUCCESFORMULE TOTO BLIJFT GEHANDHAAFD Inleg is bijna verdubbeld Cilly Harvester ..Stal bij start op Duindigt Als alles goed gaat: Okker in halve finale tegen Roche Danielsson terug naar geboorteland Aalt Toersen en Paul Lode wij ckx hebben reputatie hoog te houden DONDERDAG 19 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Maria Gommers bijna record op 1500 m. kwijt BERLIJN. De Westduit se Liesel Westermann heeft gisteren in Berlijn het wereld- en Europees record discuswerpen dames, dat met 62.54 meter reeds op haar naam stond, verbeterd en gebracht op 62.70 meter. Liesel Wester mann, die op 5 november 1967 in Sao Paulo als eerste vrouw ter wereld met 61.26 m de zestigmeter- grens overschreed met de lkg wegende damesdiscus, verbeterde het wereldrecord tijdens de olym pische dag in het Oostberlijnse Walter Ulbrichtstadion. De 24-jarige studente aan de sport- hogeschool van Keulen, wier grote kracht ligt in de snelheid waarmee zij door de ïing gaat, was voortreffelijk op dreef. In de eerste van haar zes worpen be reikte zij met 62.70 m het wereldrecord. Het werd de basis voor een voortreffe lijke serie. Na dx-ie worpen van 58 m: 58.85, 58,82 en 58,42 kwam zij met 62,68 m opnieuw boven haar oude wereldrecord van 62,54 m. In haar zesde poging liet zij opnieuw ruim zestig meter noteren: 60,06 m. In totaal heeft Liesel Wester mann, die in Mexico het goud verras send moest laten aan de 36-jarige Roe meense Lia Manoliu, nu twaalfmaal de zestigmetergrens overschreden. De Oost- duitse Karin Illgen bezette met een worp van 59,74 m de tweede plaats. Er werden in Berlijn nog meer voor treffelijke prestaties geleverd. De Oost- duitse Regine Kleinau bracht op de 1500 meter het wereldrecord van Maria Gom mers danig in gevaar. Kleinau, die even- Mexicanen willen Pele hebben SANTOS. Een groep Mexi caanse miljonairs heeft de Brazi liaanse stervoetballer Pele een bedrag van bijna 3,5 miljoen gulden geboden, indien de „Zwarte Parel" zich in Mexico wil vestigen. De groep kapitaalkrachtigen, die de naam van hun verenigjjag tot dusver geheimhouden, wil de club van Pele, FC Santos, elke gewenste schadeloos stelling betalen. -"Cr- - Pele moet het Mexicaanse voetbal voor de wereldkampioenschappen, die in 1970 in Mexico worden gehouden, een op leving geven. FC Santos zou niet ongenegen zijn Pele af te staan, maar de uiteindelijke beslissing hierover ligt bij de Braziliaanse voetbalbond. Tot nog toe leden alle pogingen om Pele uit Brazilië weg te krijgen schipbreuk. DEN HAAG Met het op enkele „restanten" na afsluiten van het voetbalseizoen is ook voor het seizoen 1968-'69 een streep gezet onder dé Sporttotalisator, die in zijn nieuwe vorm een groot succes is gebleken. On danks het feit, dat er zeven toto's minder waren dan het seizoen tevoren door het ontbreken van dubbel- toto's, is de inleg bijna verdubbeld. Beliep de inzet in het seizoen 1967/68 voor 51 toto's een totaalbedrag van 38.845.292 gulden, in het afgelopen „boek jaar" bedroeg de inleg voor 44 toto's totaal 75.638.204 gulden. Het aantal ingevulde kolommen was ruim 168 miljoen het geen dertig procent meer was dan in het voorgaande seizoen. De pessimisten, die in de verhoging van de prijs per kolom van 30 naar 45 cent weinig heil zagen, hebben daarmee on gelijk gekregen. Van de inleg van ruim 75 miljoen is aan prijzen gebruikt 34.037.129 gulden, welk bedrag dus bijna gelijk is aan dat van de inleg in het jaar daarvooi'. Ook het aantal geregistreerde totodeelnemers steeg aanzienlijk en bedraagt thans 1.570.000, hetgeen een half miljoen meer is dan aan het einde van het seizoen 1967/68. En de stijging zet zich nog steeds voort. De grootste winst voor de toto, die reeds dadelijk een goede start had met een inleg van bijna anderhalf miljoen gulden, wat ruim 2% maal zoveel was als de inleg voor de eerste toto van het voorgaande seizoen, werd geboekt in de winter maanden, doordat er kon worden dooigespeeld. De regelmaat bleef daardoor gehandhaafd. Goed produkt „Uit de grote belangstelling blijkt, dat wij het publiek een goed „produkt" hebben aangeboden", aldus totodirecteur, de heer Muilenburg, die niettemin nog wel wensen voor de toe komst heeft. „De formule met 45 procent voor prijzen, 45 procent voor het doel en 10 procent voor kosten en vergoe dingen blijkt het goed te hebben gedaan". Voordien was er van de inleg 33 procent voor prijzen beschikbaar. Dit bete kent per kolom een stijging van 9.9 naar 20.2 cent. Vier keer kende de toto het afgelopen seizoen één winnaar. De eerste grote klap viel in Den Haag. De eenzame winnaar van toto no. 10 ontving een bedrag van ruim 267.000 gulden. De drie andere gelukkigen kregen ruim 257.000, 233.000 en 200.000 gulden. Twee weken nadat er één hoofdprijswinnaar uit de bus was gekomen, bereikte de toto een nieuwe mijl paal met het overschrijden van de twee miljoengrens. Nog nimmer tevoren had de inleg zo'n hoogte bereikt. Het echter bij deze ene keer blijven. Wel werd het recordbedrag verscheidene malen dicht benaderd. Zeven keer was er nie mand met dertien goed voorspelde uitslagen in één kolom. Het totoseizoen 1969/70 begint op 9/10 augustus, voetbalcompetitie voor de eredivisie van start gaat. De zal ongewijzigd blijven. als Maria Gommers, dit jaar al 4 min en 18,3 sec heeft gelopen, bleef met 4 min en 16 sec slechts 0,4 sec. boven het wereldrecord. Vorm hervonden De 30-jarige Manfred Matuschewski (O.-Dld.), Europees kampioen op de 800 m in 1962 en 1966, blijkt niet van plan in september in Athene afstand van deze titel te doen. Matuschewski, gevreesd om zijn eindsprint, liep de snelste 800 m van dit seizoen: 1.46,zijn jonge land genoot Dieter Frornm eindigde met één seconde achterstand op de tweede plaats. Lynn Davies (G.-Bi), olympisch kam pioen 1964, blijkt zijn oude vorm weer lierhervonden te hebben. De lange Brit leverde met 8,14 m de beste seizoenpres tatie bij het verspringen. De Oostduitser Klaus Beer bezette met 8,07 m de tweede Van wereldklasse was ook het kogel stoten bij de dames en heren. Olympisch kampioene Margitta Gummel stootte 18,47 m, terwijl bij de heren Dieter Hoff mann (O.-Dld.) met 20,09 m de twintig- metergrens passeerde. Zijn landgenoten Rothenburg (19,99 m) en Gies (19,93 m) bleven slechts weinig bij hem aahter. Antonia Lasareva-Okorokova (Rusl.) vestigde met 1,83 m een Russisch record hoogspringen voor dames. Terug naar Finland het wereldrecord speerwerpen (heren) verbeterd tot 92,72 meter. Het oude record stond sedert 23 juni van het vorig jaar met 91,98 meter op naam van de olympische kampioen Janis Loesis (Rusl.). Bijna op de dag af dertien jaar nadat Janusz Sidlo (Polen) in juni 1956 Finland het wereldrecord speerwerpen van Soini Nikkinen (83,56 m) afhandig maakte, heeft Jorma Kinnunen het teruggebracht naar zijn land. De 27-jarige Kinnunen, die in Mexico pas in de laatste worp de gouden me daille moest afstaan aan Janis Loesis, 90,10 tegen 88,58 meter, heeft de afge lopen weken al enige malen duidelijk gemaakt dat Loesis ook dit jaar met hem terdege rekening moet houden. Toch had de 87,72 meter die hij enige weken ge leden bereikte, niet de verwachting ge wekt dat Kinnunen al zo snel in de buurt van Loesis' wereldrecord zou komen. Na Terje Pedersen (Noorw.), die in 1964 als eerste de negentigmetergrens overschreed, vier jaar later gevolgd door Janis Loesis, is Jorma Kinnunen de derde speerwerper, die ooit over de negentig meter is gekomen. Gewichthefrecord CHARKOV De Russische gewicht- heffer Nikolai Korosjajev heeft gisteren tijdens wedstrijden in Charkov zijn eigen wereldrecord drukken in de zwaar- middengewichtklasse met één kg ver beterd. LONDEN Tom Okker ontmoet in de eerste ronde van de tenniskampioen schappen van Wimbledon, die maandag in Londen beginnen, de Egyptenaar Is mail el Shafei. Na een overwinning zal Okker, die als derde is geplaatst, ver moedelijk de Peruviaan Alex Olmedo, Wimbledon-kampioen in 1959, in de twee de ronde treffen. Bij de gisteren gehou den loting kwamen twee interessante duels uit de bus, waarin vier Ameri kaanse topspelers tegenover elkaar zul len komen te staan. Arthur Ashe, open Amerikaans kampioen en vijfde ge plaatst, ontmoet Okker's partner in het dubbelspel, Marty Riessen, terwijl de 41- jarigc Pancho Gonzales tegen Charlie Pasarell aantreedt. Indien alles volgens de verwachtin gen van het plaatsingscomité verloopt, zou Okker in de achtste finales Bob He witt en in de kwartfinales John New- combe ontmoeten. Beiden echter krijgen reeds in de eerste ronde lastige tegen standers. Hewitt ontmoet de Amerikaan Cliff Richey en Newcombe moet de strijd aanbinden met de Joego-Slavische prof Nikki Pilic. Tony Roche tenslotte, als te genstander van Okker in de halve fina les gedacht, speelt in de eerste ronde tegen de Fransman Jean Claude Bar clay. Hij zal waarschijnlijk pas in de vier de ronde, tegen Dennis Ralston, zwa re strijd behoeven te leveren. Terwijl Tom Okker de enige Neder landse deelnemer is in het herenenkel spel, heeft Nederland bij de dame9 een aanmerkelijk groter aantal deelneem- Okker naar tennis toernooi Melkhuisje HILVERSUM Tom Okker zal deel nemen aan de internationale tennis kampioenschappen van Nederland, die van 28 juli tol 3 augustus in Hilversum worden gehouden. Naast Okker zullen in Hilversum onder anderen de Brit Taylor, de Duitsers Buding, Kuhnke Ploetz. de Hongaar Gulyas, de Joego slaaf Jovanovic. de Roemenen Nastase en Tiriac, de Zuid-Afrikanen Maud en McMillan alsmede de Tsjechische Davis- Cupploeg (Kodes. Mukal, Holecek en Zednik) op de baan komen. Bij de dames zijn tot nu toe onder anderen Kerry Milville en Karen Krantzcke, tweede derde op de Australische ranglijst, a; getrokken. Het prijzengeld bedraagt ruim 25.000 gulden, waarvan de Op Queens Club zege op (woedende) Hewitt sters. Voor het hoofdtoernooi zijn de vol gende speelsters toegelaten: Betty Stoe- Marijke Schaar-Jansen, Judith Sa- lome, Astrid Suurbeek en Ada Bakker. Ada Bakker en Betty Stoeve hebben i de eerste ronde een bye. Marijke Jan- in ontmoet in de eerste ronde de En gelse Robin Lloyd, Judith Salome speelt tegen de Amerikaanse Anthony, die zich door de voorronden moest heenwerken zich te plaatsen voor het hoofdtoer nooi en Astrid Suurbeek vindt in de eer ste ronde de Argentijnse Anna-Maria Arias als tegenstandster. In de tweede ronde spelen Betty Stoe ve en Ada Bakker respectievelijk tegen de Australische dames Helen Gourlay en Wendy Gilchrist. Niet Els Veentjer-Spruyt en Tine Zwaan in er niet in geslaagd zich te kwali ficeren voor Wimbledon. Beiden verloren de laatste ronde van het kwalificatie toernooi respectievelijk dames Hall (2—6. 4—6) ns met beslissingen van de lines- en sloeg uit woede, toen het spel onderbroken was, een bal rakelings langs Okkers hoofd. Hoewel op de baan altijd de rust zelve, maakte Okker nu luide zijn misnoegen kenbaar. Hewitt, die enkele weken geleden in Berlijn met de Engels man Roger Taylor op de vuist ging, her vond later zijn zelfbeheersing en bood Met Okker plaatsten zich gisteren al in de kwartfinales Charlie Pasarell (VS), Fred Stolle en Rod Laver (beiden Austra lië) en de Amerikaan Denis Ralston. In de tweede ronde van het damesen kelspel versloeg Betty Stoeve, de enige nog Nederlandse overgebleven deel neemster, de Engelse Judy Townsend met 7—5, 3—6 en 8—6. AMATEURS 14 SEPTEMBER Competitie in eredivisie begint op 10 augustus Van onze sportredactie) DEN HAAG Naar wij de competitie in de eredivisie van het betaalde voetbal aanvangen op zondag 10 augustus. Dit is het resultaat van het overleg tussen een delegatie van de FBO, de nieuwe werkgeversorganisatie het betaalde voetbal en de sectie betaald voetbal van de KNVB. De clubs in de eredivisie waren over het algemeen geporteerd voor een aan- vangsdatulh van 17 augustus, dit met het oog op de vakanties van de spelers en, dezelfde reden, eventueel te verwach ten verminderde publieke belangstelling op de eerste competitiedag. Het sectic- bestuur wenste echter vast te houden zijn voorstel een week eerder te beginnen. De competitie in de eredivisie dient namelijk uiterlijk op de laatste zondag april beëindigd te zijn, omdat men rekening wil houden met het feit dat het Nederlands elftal zich zal weten te plaatsen voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, dat half mei 1970 in Mexico wordt ge houden. Voor de le en 2e divisie werd het begin van de nieuwe competitie astgesteld op 17 augustus. Voor het district West II van het amateurvoetbal KNVB zal de competitie ivangen op zondag 14 september. (Van on ze sportredactie DEN HAAG Inge Dani- elsson gaat terug naar Zwe den. De Zweedse voorhoede speler van Ajax, wiens faam als schutter vooral in de drie Europa Cupwedstrij den tegen dc Portugese kampioen Benfica tot uiting kwam, zal het komende sei zoen weer voor zijn oude club IFK Halsingborg uit komen. Tussen Ajax en dc Zweedse club is gisteravond laat overeenstemming be reikt over de transfer van Inge Danielsson. die nog bonden was. Inge Danielsson kwam in december 1967 bij Ajax. Charley (Henk) Bosveld, vorig jaar van Sparta over gegaan naar Vitesse, gaat de Arnhemse eerste divisie club verlaten. Gisteravond omstreeks het middernach telijk uur zette hij zijn handtekening onder het con tract, dat hem dezer dagen door Go Ahead werd aan geboden. Het vertrek van Bosveld bij Vitesse dient niet los te worden gezien van de benarde financiële positie waarin de Arnhem se club zich bevindt, on danks het feit, dat het in het afgelopen seizoen vrijwel steeds een rol van grote betekenis in de eerste divisie heeft vervuld. Naar ver wachting zal Vitesse in de plaats van Bosveld en voor het hoge bedrag dat men voor hem heeft ont vangen—een aantal spelers van minder „sterallures" trachten aan te trekken. Bosveld zal volgende week zondag reeds met zijn nieu we vereniging meespelen in de wedstrijd voor de na- competitie tegen de Zweedse club Vaexjoe. Compenseren FC Twente heeft een ver bintenis gesloten met de 17- jarige UEFA-jeugdinterna- tional Jan Streuer. Deze is afkomstig van de amateur vereniging Germanicus, waar hij geregeld uitblonk op de linksbuitenplaats. Stanley Bish. de achttien jarige aanvaller van PSV heeft gisteravond een con tract getekend voor DWS. Bish, die regelmatig in het UF.F A-elftal uitkomt was ook in onderhandeling met hel Belgische Ander- lecht, maar Bish heeft uit eindelijk de voorkeur gege ven aan DWS. Deze Am sterdamse eredivisievereni ging hoopt hel eventuele vertrek van Rob Rensen- brink naar FC Brugge en het mogelijke vertrek van Dijkstra en Van der Vall naar FC Twente te com penseren door de aankoop van Klaas Nuninga van Ajax. Niet transferabel De Nederlandse voetballer Eddie Koens (ex-SVV. ex- PSV). die momenteel voor de Belgische eredivisieclub Sint Truiden speelt, zal niet naar Nederland terugkeren. Verscheidene Nederlandse verenigingen hadden belang stelling voor hem, o.a. ADO. ..Maar", zoals ADO's secre taris betaald voetbal Gerard Slager gisteravond meedeel de. „Sint Truiden heeft ons laten weten dat Koens niet transferabel is. Hij blijft in Sint Truiden spelen." Go Aheads tweede trainer Joe Brand wordt trainer van Telstar. Officieel heeft Brand, wiens kwaliteiten zeer hoog worden aange slagen. nog een verbintenis van een jaar met Go Ahead. Maar de Deventer club heeft te kennen gegeven transfer van Brand niet in de weg te willen staan. Bennie Muller, die zich op eigen verzoek op de trans- ferlijst had laten plaatsen, heeft zijn contract met Ajax verlengd. Gimondi kopman Italiaanse ploeg PARMA. (A.N.P.) Felice Gimondi. dit jaar winnaar van de Ronde van Italië, is als kopman aangewezen van de Italiaanse merkenploeg „Salvarani", die op 28 juni in Roubaix van start zal gaan voor de Ronde van Frankrijk. Gimondi won de Tour in 1965, i nam de laatste jaren niet deel wegens schorsingen en vormverlies. Hij wordt bijgestaan door Rudi Altig en Wilfried Peffgen (W.-Dld.), Franco Balmamion, Dino Zandegu, Lino Carletto, Roberto Poggiali, Giancarlo Ferretti. Pietro Guerra en Vladimiro Panizza (It.). Stal Anjo had Happie T voorop (Van onze paardesportmedeujerker) ïvEN HAAG Cilly Harvester K en Emma Quichotte waren gisteravond op Duindigt de winnaars in de hoogste klassen by de dravers. De eerste „stal" nogal fors bij de start, maar na een korte fout had zij de kop en slechts Erica kon nog in haar buurt komen. Emma Quichotte trotseerde de extra 20 meter belasting en na een vlug begin nam zü even rust. Toen viel zij de steeds leidende Fouquet aan en die kon het lange gevecht, evenmin als Ger West- landia volhouden. Stal Anjo, grossierend in winnaars, had nu Happie T in zijn koers voorop. Niet verwonderlijk, want hij ging aar dig vooruit, wel toch een vrij moeilijke koers, omdat er uitvoerige galoppades werden gepleegd, wat voor hen, die van goede wil waren, toch moeilijkheden bracht. Gonda's Juweel kwam ook vrijwel ongeschonden ten slotte naar voren en zij werd tweede. Min of meer verrassend was de dub bele zege van entrainement Wagenaar. Junior reed zelf Gezina naar de winst en leerling Zandt liet de moeilijke Dita Pluto weer een beste koers lopen die de tweede plaats opleverde. Groot favoriet Geus Akerendam was van start af fou tief. Bij de tweejarige volbloeds was nieu weling Halewijn al meteen gereed vooi de winst ondanks nu goed Golden Blaze S. Red Pepper was in de tweede ren oppermachtig. In de derde ren verraste Rivièra met een gave spurt die net te veel was voor de lang lei dende Karim. De uitslagen zijn: 1.25.0, 2. Dita Pluto. 3. Exi f 4.60, pl. f 1,70, 12.—. f 1.50 Geisha Double. 'l 2M*° G H0PP'e T pl. f3.-. f2.50. f5. December 1967: Ajax koopt de Zweed Inge Danielsson, een vmn wiens vermaardheid als schutter hem vooruit is gesneld. Praeses Jaap van Praag haalt de Zweed met vrouw en kind dolgelukkig op Schiphol af. Maar Danielsson voldeed eigenlijk niet en nu juni 1969 i-ertrekt Inge weer naar Zweden^ Een retourtje van anderhalf jaar. TangoprUs (2000 (J. Geluk) 1.24.4. 2. Honkbalteam won oelenwedstrijd HAARLEM Het Nederlands honk balteam heeft gisteren de enige oefen wedstrijd ter voorbereiding op de Haar lemse Honkbalweek gewonnen. De Amerikaanse legerploeg „Darmstadt Comets" werd in de laatste slagbeurt met 76 verslagen Aanvallend waren Wim Crouwel (homerun) en Hamilton (0.600) in goe de vorm. Manager Charles Urbanus ge bruikte zeventien spelers, waaronder vijf werpers. Terneuzen. Beenders en Dom hielden de thuisplaat schoon. Beidschat en Renooi moesten ieder drie runs toe- Aanvoerder Boudewijn Maat scoorde in de negende slagbeurt na drie uur „matig" honkbal bij de stand 66 de winnend» run op een tweehonkslag van Rasmijn. Het scoreverloop was: Nederland 2-0-1-2-0-0-1-0-1 7 Darmstadt Comets 0-0-0-3-0-0-3-0-0 B (D. welss) 2.14 Sasquatchprijs (1800 (E. Scheikl) 2.00.2, 2. Ka; Toto: w. f 10.30. pl. f2,51 pel f 44,20; cov. f18,00; tr Totalisatoromzet: f 1B6.2 Wielerzege Jan Harings DOUGLAS De 23-jarige Jan Harings uit Sibbe heeft gisteren in Douglas op het eiland Man een wedstrijd voor beroepsrenners gewonnen. Hij legde f 8 90 f3—- kop- de 116 km af in 3 uur 7 min- en 40 sec- Tweede en derde werden de Engelsen Mason en Smith. 6). Excuses Tom Okker heeft zich gisteravond ge plaatst voor de kwartfinales van het toer nooi op Queens Club. Eerst behaalde hij, in de derde ronde, een zege op dc Frans man Pierre Barthes met de setstanden 62 en 62. Zijn tegenstander in de eer ste ronde van Wimbledon, de Egypte naar Ismail el Shafei, verloor tezelfder tijd van de Zuidafrikaanse professional Ray Moore met 36, 6—4 en 16. Later op de avond versloeg Okker in de vierde ronde een van zijn mogelijke tegenstanders op Wimbledon, de Zuid afrikaan Bob Hewitt, met 26, 64. 75. Het was een bijzonder nipte overwinning van de Nederlander, want hij stond in de laatste set achtereenvolgens met 40 en 53 achter en kreeg een match- herenenkelspel 10.800 gulden ontvangt. punt tegen. Hewitt was het voortdurend ASSEN Paul LodewUckx en Aalt Toersen zullen zaterdag 28 juni de tegenspelers zijn in de Asser TT-races van 1969. Wereldrecordhouder Toersen, winnaar van de 50-cc-klasse In de Grand Prix van in de Engelse 1 Spanje. Frankrijk en Wesl-Duitsland, moet op het Boundy (5 i. circuit van Drente een reputatie hooghouden. Een vierde achtereenvolgende zege maakt zijn positie in de strijd om de wereldtitel bij de lichte motoren j vrijwel onaantastbaar. De 22-jarige Paul Lodr- wückx, vorig jaar verrassend winnaar in de Dutch TT op een eigenbouw Jamathi, heeft het beslist niet gemakkelijker. Zijn overwinning op wereldkampioen Hans Georg Anscheidt, voor meer dan 100.000 toeschouwers op Assen bevochten, legt hem grote verplichtingen op. Verplichtingen waaraan hij in het nieuwe sei zoen nog niet heeft kunnen voldoen Dat de langharige renner uit Nederhorst den Berg zijn een jaar oudere rivaal tot nog toe slechts op bescheiden wijze partij kon geven, kwam voorna melijk doordat de nieuwe Jamathi nog in ontwik keling was. In de Nederlandse wedstrijdreeks, tel lend voor de wereldkampioenschappen motorren- nen, zal het nieuwe stukje huisvlijt van Jan Thiel en Martien Mijwaart zijn 'wedstrijddebuut maken. „De machine gaat verschrikkelijk hard", vertrouw de Lodewijokx dezer dagen Geert Timmer van de Asser TT-oommissie toe. Op het circuit van Zand- voort zijn inmiddels de nodige px-oefrondjes afge legd. Er kwamen lijden op de klokken, die daar in de 55 cc-klasse nog niet eerder waren gen-gis treerd. De snelste rondetijden van de 125 cc-klasse wei-den zelfs dicht benaderd. Voor het eerst in de geschiedenis van de motor sport zullen twee Nederlandse coureurs starten als favoriet, wanneer het vertreksein voor de ope- nmgsrace van de Grote Prij6 van Nederland der KNMV, zoals de wedstrijd officieel heet, wordt gegeven. Jan de Vries, evenals Toersen rijdend op een Van Veen-Kreidler, en Lodewijckx' stal- genoot Martien Mijwaart zijn voorts twee zeer gevaarlijke outsiders. troef. Zij het er een met bescheidener mogelijk heden. Cees van Dongen met zijn overjarige fa- brieks-Suzuki moet hier de strijd aanbinden met prominente renners als de Westduitser Dieter Braun, die beschikt over de machine waarmee Anscheidt grote triomfen heeft gevierd, alsmede die voor eigen publiek in de Giote Prijs van de Engelsman Dave Simmonds en Jean Aureal. Frankrijk zegevierde. Renzo Pasolini, op Hockenheim in West-Duitsland ten val gekomen en daarna voor geruime tijd uitgeschakeld, krijgt in Nederland de kans op een revanche. Met zijn Benelli is de Italiaan sterk favoriet bij de kwartliters. Zeker nu hij zich gesteund weet door zijn Australische team genoot Kei Carrulhers. Heer en meester Aanmei-kelijk duidelijker nog liggen de zaken in de 350 en 500 cc-klassen. Sinds jaar en dag is de Italiaanse vrijgezel-met-het-filmsteiTen-uiterlijk Giacomo Agostini hier heer en meester. Dit seizoen won hij alle zeven wedstrijden tellend voor de titels in beide klassen. Om in de 350 cc-klasse aan een eventuele dreiging van Pasolini het hoofd te kunnen bieden, zal naast de vertrouwde drie- oiilinder MV-Agusta ook nog de geheel nieuwe zescilinder van het Italiaanse merk naar Assen worden gebracht. Een open stx-ijd tenslotte Is da race van de zijspannen, waarmee het programma wordt be sloten. Naast het talent van de rijder en d« snelheid van de machine telt hier de betrouw baarheid van de vaak met schaax-se financiële middelen opgevoerde motor. Het zou met de eerste keer zijn dat materiaalpech de beslissing zou brengen. Uitzonderlijk Opnieuw is de belangstelling voor de Asser TT van rijders en toeschouwers uitzonderlijk groot Vaak moest de centrale sportcommissie van de KNMV bij de samenstelling van het rennersveld duchtig het rode potlood hanteren. Er wax-en klassen met meer dan honderd gegadigden voor een startplaats, terwijl in de klasse der solo- motoren hoogstens 28 renners mogen uitkomen. De interesse van degenen, die in de TT-races van Assen passief sport beoefenen is al even opmerkelijk. Al zullen, nu de grote Japanse favo rieten hun renstallen hebben opgeheven, de ionderecoi-ds nauwelijks in gevaar komen, één record zal vermoedelijk de TT-races 1969 niet overlevendat van de publieke belangstelling. De cijfers van de voorverkoop hebben uitgewezen, dat de recette van het topjaar 1967 vermoedelijk overtroffen zal worden. Dat zegt toch wel iets over de groeiende belang stelling voor de motorsport. Immers, twee jaar geleden trok Assen al 132.000 bezoekers en nog een slordige 40.000 belangstellenden by de drie daagse training.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13