fio.- NASA wil mislukking niet zomaar uitsluiten KON. HUIS MAAKT OOK PRIVÉ KOSTEN TEN BATE VAN STAAT Studenten gaan trainen in bezettingstechnieken Samen op reis in het weekend nooit méér dan per persoon "dastqgP Klompé: „Er blijft niet veel geld aan strijkstok hangen" Zwaartekracht- verschillen en oneffen oppervlak Strijd om Debré voordelig uit met NS Begaafdheid kan tot ontplooiing komen Democratie op school Blikplanten in Japan DONDERDAG 19 JUNI 1969 DE T.ETPSE COURANT WASHINGTON Na de laatste vier bijna perfecte Apollovluchten zijn de voortekenen voor een geslaagde maan landing op 20 juli goed. Maar slechts 'n paar NASA-geleerden ontkennen, dat de kans bestaat sommigen zeg gen 1 op 5 dat de vlucht misschien mislukt. Afgezien van de mislukking bö het lanceren, een vrees die velen achtervolgt die in de eerste dagen van de Amerikaanse ruimtevaart de ene raket na de andere uit elkaar hebben zien springen, zijn er letter lijk honderden dingen die mis kunnen gaan, waardoor de vlucht niet zou kunnen slagen. Bij de vlucht van Apollo 10 was bij voorbeeld iets mis met de radar, kort nadat de maansloep losgekoppeld was. De controlebasis gaf Eugene Cernan de opdracht de schakelaar weer over te halen, en dat werkte klaarblijkelijk, hoewel niemand van NASA helemaal begrijpt waarom. Als het niet gewerkt had, hadden de as tronauten dit onderdeel van hun vlucht moeten opgeven, want om met de woorden van de astronauten te spreken, was dit een „non-go"-situa- tie waarbij zij geen andere keuze hebben dan de vlucht te staken. Bij de eerste scheervlucht over de maan was de communicatie tussen de maan sloep en de grondcontrole slecht, we derom een „non-go"-situatie voor een landing op de maan. Hoewel de fan tastische technologische perfectie 99.999 procent betrouwbaarheid op geleverd heeft, mag men de mogelijk heid dat de uitrusting kan falen toch niet uitsluiten. De grootste onzekerheid is echter niet het harde materiaal, dat goed getest is, maar de mysterieuze varia ties in de aantrekkingskracht van de maan. Het verschijnsel is voor het eerst vastgesteld tijdens de onbe mande vlucht van 1966, en wordt, zoals men nu weet, veroorzaakt door massaconcentraties van gesteende of metaal onder het maanoppervlak, de zogeheten mascons. Maar pogingen om hun Invloed volgens een volko men logisch en vast patroon te be palen, hebben tot nu toe gefaald, ondanks het werk van de geleerden In het laboratorium in Californië en eindeloze programmering van com puters in Houston. Het ontbreken van een complete kaart cirkelde, kilometers verwijderd van waar de astronauten dachten dat hij op een gegeven ogenblik zou zijn, terwijl de maansloep van Apollo 10 vier kilometer van het landings gebied in de Zee der Stilte verwij derd was. Dit mag dan niet veel lijken op een vlucht van bijna een ïalf miljoen kilometers, maar in feite is de brandstofreserve zo klein dat de navigatie ongelooflijk nauwkeurig moet zijn als de maansloep met suc ces wil landen. Laatste 300 meter Kolonel Tom Stafford, de comman dant van Apollo 10 heeft toegegeven, dat het meest riskante onderdeel van de maanlanding de laatste 300 meter was. Hij wees erop, dat de astronauten, door de kleine hoeveel heid brandstof, maar twee minuten de tijd zouden hebben om een effen landingsplaats te kiezen. Het pro bleem is nog groter omdat foto's aangetoond heben dat het landings gebied in de Zee der Stilte voor meer dan een kwart gedeelte oneffen is. „Onze indruk", zei Eugene Cernan, „na een vlucht over de maan op een afstand van vijftien kilometer is, dat dat we daar een wat oneffen landing zullen hebben". Nadat de maansloep afgevuurd zal zijn en de maan tot op een hoogte van vijftien kilometer genaderd is, zal de landingsmotor ontstoken wor den. Pas tijdens de laatste 25 meter zal de maansloep 120 seconden boven de landingsplaats blijven zweven, en dan pas zullen de astronauten de landingsplaats kunnen zien. Schrikbeeld van de maan met alle zwaartekrachts- velden heeft de navigatie zo inge wikkeld gemaakt, dat Neil Arm strong pas als hij uit zijn maansloep klimt, zal weten of de maansloep op de juiste plaats geland is of niet. De Apollo 11 onderweg naar lanceer - complex 39A, links op de achtergrond, s wordt begonnen. De computers van NASA kunnen de snelheid van de maansloep nauwkeu rig bepalen en zelfs een snelheids verandering van 32 cm per uur regi streren. Wat een mooie snelheid voor een slak is. Maar omdat er vanaf de andere kant van de maan geen posi tie doorgeseind kan worden, zal het ontsteken van de raketten van tevo ren op basis van voorspelde gegevens bepaald worden. Hier vormt het mas- converschijnsel een schrikbeeld, hoe wel de geleerden van NASA vol ver trouwen zijn dat ze door de resulta ten en ervaring van zowel Apollo 8 als 10 afweten van de variaties in aantrekkingskracht om een nauw keurige landing uit te kunnen voe- Ondanks dit deskundig oordeel van experts, en het feit dat ze zich reali seren dat er teveel van afhangt; en dan niet alleen twee mensenlevens, maar ook de toekomst van de be mande ruimtevaart, mag mende mogelijkheid van een mislukking niet geheel uitsluiten. Hoewel de kansen van een geslaagde landing*groot zijn. (Copyright Guardian/Binnenhof/ Leidse Courant) (ADVERTENTIE) haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel speelgoedweekkwartetspel, gratis bij f 4.- aan speelgoed PARIJS (Reuter) In Parijs wordt ichter de schermen fel gestreden om de politieke toekomst van de huidige mi nister van Buitenlandse Zaken, Michel Debré. Een grote groep orthodoxe gaullisten vil Debré handhaven als minister buitenlandse Zaken, een functie die hij (inds juni bekleedt na De Gaulle tiental jaren trouw gediend te hebben ils premier en minister van Financiën, 'ij zien Debré als de man die de bui- enlandse politiek van de generaal zal 'oortzetten. Do onafhankelijke republi keinen en de centrumgroepering die 3ompidou gesteund hebben bij de presi- lentsverkiezing, moeten échter niet veel Debré hebben. Zij vrezen dat hij als ninister van Buitenlandse Zaken de soe peler politiek die zij van Pompidou te- lenover de rest van Europa verwach' ïen, niet zal volgen. Eigen vermogen heeft functie voor monarchie (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De belastingvrijdom 'an het staatshoofd en van de leden van het koninklijk huis is in de grondwet ge regeld. Onder de bepalingen ervan vallen degenen, die een jaarlijks inkomen ten laste van de staatskas is toegekend, in de koningin, prins Bernhard, prin ses Beatrix en prins Claus. Volgens de gangbare praktijk heeft de belastingvrij dom betrekking op de inkomstenbelas ting, de vermogensbelasting, de perso nele belasting, de successie- en schen kingsrechten alsmede de motorrijtuigen belasting. Toen eind 1967 het inkomen van de Kroon opnieuw in discussie kwam in het parlement heeft minister-president De Jong de heren prof. mr. D. Simons, prof. mr. J. van der Hoeven en drs. J. W. de Pous verzocht hem een advies uit te bren gen over de vraag of de belastingvrijdom voor het koninklijk huis gehandhaafd dient te worden. Deze commissie heeft thans rapport uitgebracht. Met betrekking tot de inkomsten- en vermogensbelasting merkt de commissie onder meer op, dat van de koningin en de leden van het koninklijk huis wordt verwacht, dat zij hun bijzondere positie mede in hun levenswijze tot uitdrukking brengen, ook dus in wat men de privé- sfeer zou kunnen noemen. Daardoor ko- Biafra akkoord met vluchten overdag GENéVE (AFP-AP) De Biafraan- se autoriteiten gaan „onder bepaalde voorwaarden" akkoord met 't gebruik van 't vliegveld Oeli overdag voor de aanvoer van hulpgoederen voor de slachtoffers van het conflict tussen Bia fra en Nigeria. In Genève is voorts bericht ontvangen, dat de Biafraanse regering met de Ame rikaanse autoriteiten tot een ovei komst is gekomen over de aanvoer hulpgoederen per schip. Dit betekent, dat het platboomde vaartuig de Donna Mer cedes, dat vele malen meer kan meene men dan het grootste transportvliegtuig, van Nigeria over de rivier naar Bia- fraans gebied zal varen, waar de lading dan door de Biafranen wordt gelost. in de particuliere sfeer kosten te staan, die uitgaan boven het elders normale. Daarom moeten zij uit de staatskas uitkeringen krijgen, die ook met deze situatie rekening houden en dus niet alleen een vergoeding betekenen voor de duidelijk te omschrijven uitgaven in verband met de bijzondere functie. Deze uitkeringen zouden een automatische jaarlijkse aanpassing moeten krijgen, een soort welvaartsvastheid dus, zoals die ook voor Kamerleden geldt. Het zou weinig zinvol zijn, aldus de commissie, om van deze grondwettelijke uitkeringen belastingen te heffen, omdat men dan met de ene hand terugneemt wat men met de andere hand heeft gegeven, wat ertoe zou leiden dat de uitkeringen weer hoger moeten worden. Het gaat hier immers niet alleen om een „inkomen", maar veel meer om een vergoeding voor aan de koninklijke functie en staat ver bonden kosten. De commissie wil derhalve de uitke ringen uit de staatskas en ook de inkom sten uit het kroondomein in de belasting vrijdom handhaven. Voor het privé-inkomen en het privé- vermogen kan die vrijdom worden opge heven, mits rekening wordt gehouden met de betekenis, die beide bezitten voor de functies van de monarchie. Zo dient voor de bepaling van het belastbare privé-inkomen buiten beschouwing te blijven het genot van het wonen in palei zen. Als de privé-inkomsten ook nog wor den gebruikt voor „zakelijke" uitgaven, omdat de rijksuitkeringen ontoereikend zouden zijn, zouden die uitgaven als af trekposten moeten mogen dienen. van het koninklijke ambt en de hiermee verbonden staat en waardigheid. Wat betreft de successierechten meent de commissie, dat de opvolger van de troon hiermee niet belast moet worden, van de andere leden van het koninklijk huis kunnen ze wel worden geheven. Een soortgelijke lijn wordt getrokken voor de personele belasting. (ADVERTENTIE) Op zaterdag en zondag kunt u deze zomer gratia een gast meenemen. Dat betekent dus dat u per persoonnooitméér dan 10.- betaalt voor uw treinreis. Hoe dat kan? Vraag op de stationsnaar ut méér dan 10.- ruw treinreis. Vraag op de STUDIE VAN MINISTERIE DEN HAAG (ANP) Op grond van de beschikbare gegevens kan worden ge concludeerd. dat er een aanzienlijke serve aan begaafden aanwezig geach moet worden, die onder bepaalde waarden voor een groot deel tot ontwik keling gebracht kan worden. De proble matiek, die daarbij centraal staat, ligt voor een belangrijk deel besloten in hei begrip schoolgeschlktheïd, dat een frontatie van school en kind inhoudt. Dit staat in de nota Democratisering van het onderwijs", die minister dr. G. H Veringa en staatssecr mr J H Gros heide van Onderwijs en Wetenschap pen hebben gepubliceerd. De studie geeft een overzicht van de stand van zaken en de meningen over democratisering van het onderwijs, inclusief de conclu- Democratisering van het onderwijs wordt geen zaak van het onderwijs alleen en wellicht zelfs niet in de eerste plaats geacht. Het is gebleken, dat 't sociaal- culturele klimaat in het gezin van fun damenteel belang is. Dit betekent, dat impulsen tot democratisering uit 't on derwijs meer en sneller effect zullen hebben, naamate zij veelzijdiger 't mil ieu beïnvloeden. Daarbij is in 't bijzon der 'n herwaardering van de rol en posi tie van de vrouw in de samenleving van belang, omdat zij 'n centrale functie in het opvoedingsproces heeft. In de studie wordt voorgesteld een ver gelijkend onderzoek te verrichten naar het verschil in milieucondities tussen ge schikte en niet geschikte kinderen uit 't lagere milieu. Ook kan worden onder zocht, hoe parate schoolgeschiktheid Aftrekposten m( keringen aan verv van hun staat van lijke familie, die e sentatieve taken eten ook zijn de uit- 'anten ter handhaving leden van de konink- en deel van de repre- vervullen. Buiten de heffing van de vermogensbelasting zou den moeten vallen die bestanddelen van het vermogen, die dienen tot de konink lijke taak en staat of daarmee nauw sa menhangen. Hieronder kunnen worden gerekend onroerende goederen, juwelen, vaartuigen e.d. De vermogensbelasting moet dus worden beperkt tot dat deel van het privé-vermogen, dat niet func tioneel is verbonden aan de uitoefening Commando-overdracht in Ned. Antillen WILLEMSTAD (ANP) De kolonel der mariniers V. J. L. Blom heeft/ daag tijdens een plechtigheid op het exercitieterrein van de marinierskazer ne „Suffisant" het bevel over het com mando mariniers in de Nederlandse An tillen en over de marinierskazerne c gedragen aan de kolonel der marii G. P. Giesberts. wordt beïnvloed op al tere scholen, waarvan 't leerlingenbestand naar soci ale herkomst verschilt in vergelijking met scholen met 'n soc homogene school bevolking. Zo kan ook worden nagegaan in hoeverre de klasse-grootte van invloed is op de parate schoolgeschiktheid van kinderen uit de lagere milieus. Op grotere schaal komen voor ont wikkeling in aanmerking experimenten met compensatieprogramma's voor kleuters en leerlingen van de eerste leer jaren van het basisonderwijs; vormen van onderwijs die naar begaafdheid zijn onderverdeeld; en taalmethoden en di- dactieken, die uitgaan van het niveau van taalbeheersing van de nieuw aange komen leerlingen. Grote waarde wotdt voorts gehecht aan een stelselmatige voorliohting over on derwijs en opvoeding. Ten aanzien van de centrale rol van de vrouw bij de opvoeding moet overlegd worden hoe het onderwijs meisjes beter kan voorbereiden op hun toekomstige rol in de opvoeding. Daarbij wordt voorna melijk gedacht aan die schoolvormen, waar een grote deelneming is van meis jes uit de lagere sociale milieus. Een centrale plaats in het democra tiseringsproces wordt ingenomen door de onderwijzer. Hij is betrokken bij het kie zen van te gebruiken methoden en tech nieken en moet daarom het onderschei dingsvermogen hebben om een juiste keuze te kunnen doen. Bovendien moet hij de vaardigheid hebben om de geko zen methoden juist toe te passen. Ook speelt hij een belangrijke rol in het con tact tussen school en ouders. Het is de vraag of dit alles in de onderwijzersop leiding voldoende aan de orde komt, het heeft daarom zin de opleiding op dit punt nog eens te bekijken, en waar nodig en mogelijk te herzien. De gevolgen van een succesvolle de mocratisering zijn als volgt samen te vatten. Op de arbeidsmarkt zullen op den duur zich veel minder jongere, lager ge kwalificeerde arbeidskrachten aandie nen. Het tertiaire onderwijs zal een zeer belangrijke groei te zien geven. Deze groei zal lelden tot een toenemend aan bod van hoog gekwalificeerde arbeids krachten op tertiair niveau op een wat latere leeftijd. LANGE HETE ZOMER VERWACHT (Van e verslaggevers) AMSTERDAM Het afstaan van be voegdheden door universitaire stafleden aan studenten is tegen de wet, geldt als insubordinatie en kan disciplinair wor den gestraft. Dit heeft het hoofd van de juridische afdeling van het ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen schriftelijk laten weten aan de staf van de sub-faculteit voor andragogie van de Amsterdamse universiteit, die tüden* de Maagdenhuis-bezetting medezeggen schap heeft gegeven aan de studenten. Het bestaan van de brief werd gister middag onthuld door Wilfried Uitenhoe- ve, voorzitter van de Nederlandse studen tenraad, toen hij in Amsterdam zijn vi sie gaf op de gebeurtenissen van de laatste maanden. Hij kondigde aan, dal de studenten komende zomer zullen trai nen in de bezettings-technieken, die in Tilburg en Amsterdam zijn ontwikkeld. Hij verwacht, wanneer het nieuwe stu die-jaar zal zijn aangebroken, een lange hete herfst, tenzij het parlement voor die tijd de onderwijswet dusdanig zal hebben veranderd, dat democratisering van de universiteiten juridisch mogelijk Wilfried Uitenhoeve zei de mening te vertolken van alle universitaire grond- raden en van de activisten onder de stu denten. „Er bestaat een misverstand", zei hij, „ons belangrijkste doel is het veroveren van macht in de directe stu diesituatie. Dat wij streven naar macht in de top is alleen maar een middel om dit einddoel te bereiken. Wij willen, dat de universiteiten in dienst komen te staan van de sociale vooruitgang". Hij formuleerde nogmaals de drie eisen van de studenten: a. gelijk stemrecht voor alle groeperingen, het afschaffen dus van alle verschil in machtpositie en van de blokvorming van de docen ten; b. een democratisering door alle participanten deel te laten nemen in de beleidsbeslissingen; c. zelfbeheer, geen machinale, oncontroleerbare administra tie, die een greep op de beheerslijn on mogelijk maakt. „Controle is noodzakelijk gebleken", aldus Wilfried Uitenhoeve. „De in het Maagdenhuis gevonden geheime stukken bewijzen, dat er een machtsgreep is ge weest van de administratieve top via de begroting, maar op een nog veel bru tere wijze via het plan voor faculteits bureaus, die rechtstreeks verantwoording verschuldigd zijn aan de top. Onder de hoogleraren is panische angst uitgebro ken, onder meer omdat ze schade vre zen voor hun persoonlijke belangen. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen is medeplichtig. Ofwel minister Ve ringa kan zijn ambtenaren niet aan, gf wel hij spreekt met dubbele tong". Het bestuur van de onafhankelijke li berale jongerenorganisatie, Vrijheid en Democratie, in Amsterdam heeft met grote verontrusting de processen ge volgd tegen de bezetters van het Maagdenhuis, zo wordt gezegd in een gisteravond uitgegeven verklaring. Het bestuur acht de gevolgde procedure als mede de gewezen vonnissen onrechtvaar dig en zinloos. Het meent dat de nood zakelijke gerechtelijke uitspraak had moe ten plaatsvinden via een enkel proefpro ces waarbij aan alle betrokken partijen volledig recht had kunnen worden ge daan. Het afdelingsbestuur dringt er dan ook op aan de processen in de huidige vorm onmiddellijk stop te zetten en de gewezen vonnissen te vernietigen tenein de alsnog tot een juistere procedure te kunnen overgaan. TOKIO (AP) Een ondernemend Japans bedrijf biedt mensen die geen ruimte voor een bloementuin hebben of die het te druk hebben om te harken en te wielden, planten in blik aan. De koper opent het blik, plaatst het met de juiste zijde naar boven in het zonlicht en besproeit het met wait water. Het blik bevat tuinaarde en kunstmest om de zaden te doen uitgroeien tot fraaie bloemen. Mev-rouw Shilling was op de befaamde ze hwam met een zelf ontworpen er. gewettigd af se veel va Ascotrennen haar tijd enigszins vooruitt i vervaardigde kersthoed. De waag is i de rennen heeft gezien. „Ik laat me in het kabinet de kaas niet van het brood eten (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Een ongelukkige uitla ting van de pacifist Boetes in de Eerste Kamer maakte minister Klompé gister middag boos. Bij de behandeling van de begroting voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk had de heer Boetes gesproken pver de zogenaamde eenper cent regeling bij scholen, bedoeld om van de bouwsom een percent voor artistieke verfraaiing t« besteden. Of de rijksgel- den altijd voor dit doel worden gebruikt, wordt wel eens sterk betwijfeld. De heer Boetes had echter de beschul diging geuit, dat er „veel geld aan de strijkstok blijft hangen." Tegen die uit drukking protesteerde minister Klompé, want de betrokken beoordelingscommis sie bestaat uit zeer fatsoenlijke lieden, zei de minister. De heer Boetes verweer de zich door te zeggen, dat hij het zelf niet wist, maar meer namens kunste naars had gesproken. „Voor u voortaan dit soort ernstige beschuldigingen uit, verzoek ik u meer zorgvuldigheid te be trachten," zo viel minister Klompé uit. Waarop de heer Boetes nog meer terug krabbelde. De minister liet zich door de pacifis tische senator niet verleiden om over de inspraak van kunstenaars in het kunst beleid te discussiëren. Het is onjuist om via de Eerste Kamer met de kunste naars te overleggen, zei de minister. Wel vond zij het overleg bijzonder moei lijk. Temeer, omdat de meningen zo sterk verdeeld zijn. De socialist Cammelbeeck kreeg van de minister te horen, dat zij haar zaken in het kabinet krachtig verdedigt. „Ik laat me in het kabinet de kaas niet van het brood eten. Als u ziet hoe de stijging van de uitgaven van mijn ministerip is, blijkt dat die groter is dan van diverse andere departementen," zei minister Klompé. Voordat de begroting van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk in de Eerste Kamer werd aangenomen her dacht minister Klompé de limburgse dichter Jan Hanlo, wiens gedicht „Oote oote boe" een aantal jaren geleden tot een discussie over rijkssubsidies aanlei ding heeft gegeven. „Tegen een ernstige achtergrond heeft Jan Hanlo steeds op speelse wijze verbazing geuit over het wonder van het leven," zo zei minister Klompé.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11