LENNY RUHR DOUWT DOOR OVERDRACHT NOG OMSTREDEN ZAAK LENNY RUHR: Publiek- trekkertje in muzikale Werkwinkel mtm NICO KNAPPER: LUISTERLIED WORDT OP ERGERLIJKE MANIER MISBRUIKT Ontsnapte aap viel kind aan Tempels van Philae gaan verhuizen Kredietnemers zijn als mensen bij een voetbalwedstrijd Verlies voor Lindsay en Wagner Waterstaat niet bang voor te hoog water Toeristen voor Joego-Slavië na 3 juli zonder visa Broodje met borrel voor 125 leden van Kamer Fataal gevolg van verkeerde inhaalpoging WOENSDAG 18 JUNI 1969 PAGINA 9 DEN HAAG Televisie regisseur Nico Knapper geeft het ruiterlijk toe: ,,het woord luisterlied" wordt in ons land op een ergerlijke manier misbruikt. 'Het is voor de meeste Nederlan der synoniem met stomver velende, doodsaaie deunen, waarmee overjarige pubers en middelbaar geschoolde laatbloeiers zich afzetten tegen de popmuziek. Daarmee wordt afbreuk gedaan aan het volwassen Nederlandse chanson, dat gewoon te weinig kansen krijgt. Er ls in ons land genoeg talent, maar liet wordt helaas in de commerciële molen doodgedrukt. Om in die deprimerende situatie verandering te brengen, zijn we vorig jaar begonnen met ..De Werk- Het hoge woord is eruit: ,,De Werk winkel een privé-schepping van Knap per. zi.in vrouw Janine e n free-lance journalist Frans van Lier. is sinds twaalf maanden een onloochenbaar feit in de Lage Landen. Knapper wil ook wel uitleggen, wat het niet en wel is. Het is geen impreseriaat, geen commerciële fuik, waarin zoetgevooisde kelen worden afgetapt. Het is ook geen club van idealistische dauwtrappers, die zo nodig hun grote boodschap op rijm willen uitdragen. Het is wel een vrij blijvende formatie, waarin jonge men sen op basis van wederzijdse inspiratie hun talenten bijslijpen en als het effe kan collectief uitdragen. „De mensen, die hun naam verbonden heb ben aan „De Werkwinkel" zijn geen amateurs, maar beroepsartiesten, die al jaren aan de weg timmeren. Ze heb ben echter ervaren, dat ze alleen nau- De i Lenny Kulir beweegt zich langs dezelfde zeke- ré lijnen, die ook door schrijfster Cissy van Maïsveld zijn benut voor haar ongehoord! Joop Heul- Met begon met „Lenny in Eindhoven", een schools werkje, dat alleen in de familiekring op waarde geschat werd. Lenny ontpopte zich toen reeds als een dromerige tiener, die haar eigen liedjes met bijna ver dacht gemak uit haar gitaar toverde. Korte tijd later kwam „Lenny in de Werkwinkel", waarin de aandachtige toeschouwer geconfronteerd wordt met de uiterst bedrijvige Nico Knapper, die zoveel van het Nederlands lied houdt, dat hü uit puur lijfsbehoud met een Fran se danseres getrouwd is. Ook dit deel bleef onop gemerkt. maar vormde wel de prélude van de bestseller „Lenny en liaar troubadour", „Len ny haalt bet", en „Lenny douwt door". Vrijwel ge lijktijdig kwam er een snele reeks van toeristi sche doorkijkjes: „Lenny in Duitsland". Lenny in Portugal" en .Lenny in Engeland". Voor een goed begrip: Lenny Kuhr is zojuist negentien gewor den. Inmiddels is ook haar eerste langspeelplaat op de markt gekomen. De titel: Lenny Kuhr. Hoe komen ze er op, vraag je je af. Je ziet op de liocs het ronde, goed doorvoe de hoofd van de zangeres, daarin twee introverte, half spottende ogen Ier weerzijden van een kloe ke neus. De achterzijde is gereserveerd voor Nico Knapper, die voor deze gelegenheid de loHrom- pet weer eens naar de lippen heeft gebracht. „Wanneer je als 19-jarig meisje", schrijft hij, „een langspeelplaat weel te vullen met 12 zelfgecom poneerde nummers, die van een grote muzikale veelzijdigheid getuigen, dan is er echt wel iets bijzonders aan de hand". Waarachtig, hij heeft nog gelijk ook. Sceptici die mochten denken, dat De Troubadour ZAND *8 gemaakte plaats van de ene verbazing in de an dere. Het blijkt opeens, uitschieter is geweest dat Lenny Kuhr 12 keer heeft gecomponeerd, die waar de zangeres de ze zelf met een tragisch salto-mortale van puur vibrerende fado-stem plezier naar klein ver- wakker kust. Het talent driet maakt, doet vol- ZOMER verwonderlijk, dal de Nederlandse versie van de Troubadour in Portu gal op de hitparade staat. De Portugezen hebben hun eigen gestileerde levenstragiek blijkbaar teruggevonden in het ta lent van de Eindhovense. Een paar hoogtepunten van deze plaat: Ilcl win keltje, Geef mü een lied. Eiland in de storm, De vogels en vooral Geen eeuwig gouden bergen. De woorden voor dit laat ste lied zijn van Jules de Cortc en ook al had dit niet op de hoes gestaan, dan was het toch over duidelijk geweest dat hier een begenadigd tekst schrijver aan het werk is geweest. De volzinnen voor de overige elf lied jes zijn gemaakt door D. Hartsema. een uiterst poëtisch baasje, die een cliché kan offreren als het ei van Columbus. Je moet er niet aan denken, wal er gebeurd zou zijn als Lenny Kuhr die twaalf zalige melodieën rugdekking had gegeven met het talent van een vallen bij het draaien opnieuw van deze bijzonder gaaf oorspronkelijke melodie welijks aan bod komen. Niemand heeft belangstelling voor een zangeres je. dat zulke aardige liedjes zingt. De enige manier om een vuist te maken is. het collectief en dal is ook de zin van ..De Werkwinkel". Het is een schoolvoorbeeld van moderne demo- ZelfkritieU De eerste successen van Knappers ne ring zijn ondertussen al geboekt: de Utrechtse typografenzoon Herman van Veen sprong vanuit de zachte scha duw van „De Werkwinkel" naar zijn eigen one-manshow en Lenny Kuhr De Werkwinkel op het spitsuur: ran links na ar rechts om de schijnwerper Odile. Maarten Wijnberg, Marianne Delgorge, Robert Smit, Martin Brozius, Tim Vistering en geknield en op de hurken Hans Otjes en Geeske Huisman. Een aantal van hen zal in Den Haag acte de presence geven. kreeg met haar troubadour in één for midabele klap internationale ver maardheid. ..Als de artiesten op dal punt in hun carrière zijn gekomen", zegt Knapper, „dan is voor hen ook het moment gekomen om uit „De Werk- winkel" te stappen. Ze zijn dan im mers aan het stadium van het experi ment ontgroeid en passen niet meer in de groep. Het is een logische ontwik keling. De mensen, die het artistiek niet halen, verdwijnen na verloop van tijd en de leden, die succes hebben, gaan op eigen gezag verder. De zelf kritiek en de zakelijke aanpak hebben vanaf het begin het karakter van „De Werkwinkel" bepaald". Wat de artistieke prestaties betreft: den Haag kan zich daarvan persoon lijk op de hoogte stellen tijdens een serie van vijf voorstellingen in de to neelzaal van het Nederlands Congres gebouw. Vanavond presenteert Knap per daar acht kleine zelfstandigen on der het motto „Ieder zingt zijn eigen lied". Het zijn Lenny Kuhr, door- Knapper omwille van de commercie als „publiektrekkertje" omschreven José den Burger, Marianne Delgorge, Odile. Dick Poons, Martin Brozius, Hans Otjes en Robert Smit. De produk- tie is in handen van impresario H. J. da Silva, die bij voorbaat al razend enthousiast is over de muzikale com- mestibles, die in „De Werkwinkel" wordt gesleten. „Ik heb ze in het Lu- releitheater in Amsterdam aan het werk gezien, zegt hij, „en het was voor mij een openbaring. In deze tijd. waarin rijp en groen door de platen maatschappijen tot een ééndagssterre- tje wordt opgeblazen, is hel een ver ademing om kennis te maken met arties ten. die eerlijk en volkomen professio neel een gooi naar het succes doen. Deze acht mensen brengen een fijn programma, dat het aankijken en aan horen dubbel en dwars waard is". Poher-Pompidou De Gaulle komt morgen terug correspondent L. Klejjn) PARIJS Er is nog altijd geen op lossing gevonden voor de overdracht van bevoegdheden op het Elysée. Het proton col regelt plaatsen aan tafel en zelfs het P- en afgaan van trappen, in welke olgordc. Maar er staat niets in over de mogelijkheid dat een tijdelijke president in de republiek zijn bevoegdheden moet erdragen aan de definitief gekozen pre sident. Pompidou heeft al tijdens zijn verkiezingsactie gezegd, dat hü van die laak geen gewetensconflict zal maken. Het zal dus waarschijnlijk vrijdag als olgt gaan: de auto van Pompidou zal stilhouden voor het Elyséepaleis; Pompi dou zal uitstappen en over de uitgerolde loper naar de stoep van het paleis lopen, geflankeerd door de nationale garde met de koperen helmen en de getrokken sa bels. Op de bovenste trede zal hij wor den opgewacht door Poher. De twee pre sidenten zullen elkaar de hand geven en 'n paar beleefdheidsfrasen wisselen. Bei den verdwijnen in de grote salon waarna de tuin voor fotografen en fcineasten gelegenheid zal zijn opnamen te maken de kranten en de televisie. Van beiden, zal worden verwacht, dat zij glim lachen, want een verslagen Poher kan Verantwoording burgemeester wettelijk vastgelegd (Vai e parlementaire redact DEN HAAG Dc burgemeester en het college van burgemeester en wet houders moeten zich voor de gemeente raad wettelijk verantwoorden tenzij re denen van algemeen belang zich daarte gen verzetten. De Tweede Kamer gaat hiermee akkoord met het door minister Beernink van Binnenlandse Zaken inge diende wetsontwerp. De Kamer heeft gistermiddag nog wel geruime tijd ge discussieerd over de zogenaamde onl- 'nappingsclausule (of het verschonings recht) bij het algemeen belang dat zich deze verantwoordingsplicht zou kunnen verzetten. In de praktijk geeft de verantwoor dingsplicht de laatste tijd nog maar nauwelijks problemen. Iedere burge meester en ieder college van B. en W., die het werkelijk goed met eigen taak fn met de gemeente menen, lichten de gemeenteraad in over hun beleid. De erantwoording gaat vooral om de taak '•an de burgemeester als hoofd van de Politie in zijn gemeente, waarvoor hij in feite aan de raad geen verantwoording schuldig was. De situatie is echter zo geworden, dat praktisch alle burge meesters de gemeenteraad gaarne in lichten over hun opdrachten in bepaalde situaties aan dc politie. Dit is nn wette lijk vastgelegd. moeilijk op de foto komen met de bokke- pruik op. De overdracht zal maar van korte duur zijn. Na afloop rijdt Poher terug naar de Senaat waarvan hij voorzitter is en in die kwaliteit blijft hij in rang de tweede burger van Frankrijk, die Pompidou grondwettelijk moet opvolgen, mocht er iets met de pasgekozen president van de republiek gebeuren. Generaal De Gaulle komt morgen naar Frankrijk terug. Hij zal zijn landgoed houden in Colomby Les Deux Eglises maar krijgt als generaal en oud-presi- I dent van de republiek een ambtswoning ter beschikking in de Avenue Breteuil in I Parijs. Gelijkvloers liggen vijf vertrekken om te wonen terwijl een verdieping hoger j zich een paar ruime werkkamers bevin den voor De Gaulle zelf en voor zijn secretarissen. Waar het echtpaar De Gaulle zich zal moeten wassen, is nog een raadsel, want in het huis is geen bad- In het parlement gingen gisteren gè ruchlen om De Gaulle de maarschalkstaf aan te bieden. Of hij die zal accepteren is verre van zeker. Generaal De Gaulle is traditie en klinkt beter dan maarschalk De Gaulle. Belastingstudic van Kamer op vermogenswinst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal Tweede-Ka merleden is bezig met een studie over vermogens-wiustbelasting. Zij achten het namelijk noodzakelijk, dat de waarde vermeerdering van de vermogens op de een of andere manier belast wordt. De Kamerleden, fiscale deskundigen van verschillende fracties publiceren binnenkort een boekwerk, waarin hun in zichten over deze belasting op de ver mogenswinsten opgenomen worden. Een zelfde studie is bij enkele frac- I lies gaande over het eventueel invoeren j van een ondernemingswinstbelasting ongeacht de rechtsvorm van de onder- j J nemingen. Drs. H. Notenboom, finan- I cieel expert van de KVP-fractie deel- de ons gisteravond mee. dat zijn frac tie in deze studie sterk geïnteresseerd is omdat volgens hem Nederland op de duur absoluut mei deze vormen van I winstbelasting moet komen. VENLO (ANP) Een aap, die uit zijn kooi was ontsnapt heeft gistermiddag de omgeving van de Bremweg te Vernlo in rep en roer gebracht omdat het dier toen het werd achtervolgd aggressief werd. De aap viel een driejarig jongetje aan en beet het knaapje in de aim, zfodat het ventje naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Na herhaalde, vergeefse pogingen om de aap te vangen, werd de hulp van de brandweer ingeroepen. Deze wist het opgejaagde clier, dat intussen in een flatgebouw was gevlucht, met behulp van een dekzeil te overmeesteren. Diesel trok locomotief uit 1880 naar Musement UTRECHT (ANP) Zonder al te veel moeilijkheden is gisteren de „Nestor", een stoomlocomotief uit 1880 van het Spoorwegmuseum in Utrecht, overbe- bracht naar de Irenehal van de jaarbeurs in de Domstad. Een diesel-elektrische lo comotief trok en duwde het bijna 50 ton wegende gevaarte van het Maliebaansta- tion naar het. expositieterrein. De loco motief. die 54 jaar lang dagelijks met snelheden tot 100 kilometer per uur over de Nederlandse spoorlijnen denderde, is één der inzendingen van voor „Musement", de gezamenlijke nifestatïe van 150 Nederlandse musea CAïRO (Reuter) Egypte heelt on geveer 50 miljoen gulden nodig voor de „verhuizing" van de beroemde tem- pels van Philae die door hel Nijlwater j worden bedreigd. De Egyptische minister van Cultuur, 1 dr. Sarwat Okasja, die dinsdag op een persconferentie de inzamelingsactie open de. zei dat het tempelcomplex, dat ongeveer halverwege tussen de oude Assoeandam en de nieuwe dam ligt. half onder water staat, en dat de fun damenten aangetast dreigen te worden. Evenals met het Aboe Simbelproject is men van plan een dam rond het tompel- complex te leggen, dit af te breken en weer op te bouwen op een in de buurt gelegen eiland. Het hele werk zal onge veer vijf jaar vergen. Prof. Wemelsfelder op congres: Invloed op lonen en welvaart minimaal 15? (Van If elder uit Eindhoven op het in het Am sterdams RAI-congresgebouw geopende negen Eurofinascongres (Europese fede ratie van financieringsmaatschappijen). Hij bracht overigens verscheidene argu menten naar voren tegen deze nogal eenzijdige redenering. Zo kan men niel stellen dat consumentenkrediet alleen maar „consumptie" is. Wanneer, dank zij met consumentenkrediet gekochte was automaten, stofzuigers en frigidaires, méér vrouwen buitenshuis kunnen wer ken óf minder huispersoneel nodig is. komen arbeidskrachten vrij die de totale produktie vergroten. Het consumptief krediet heeft dan voor de economie het zelfde gevolg als een investeringskrediet. Ook blijkt een groot deel van het con sumptiekrediet alleen maar de eigen be sparingen in te houden, die men zonder de mogelijkheid van liet opnemen van dit krediet zou hebben aangesproken om het begeerde produkt aan te kunnen schaffen. Ook dan is er geen sprake van verloren gegane investeringsmogelijk- conaumenten- 1 lieden. Belangrijk is vooral dat de nemers van consumentenkrediet in het algemeen geen ontwortelde paupers zijn, maar krediet verkeren j mensen die weten wat zij doen en bereid du. «tgen]ijk teearaen in de tragisch. N" °ra hrt VM de *™ilelpnj. t» brengen als tegenprestatie voor het feit, poMtie dat zij ju,at door het belemme- dat alJ kunnm con,umm„ in pi,aU ren van investering hun eigen loons- I van later. verhoging afremmen, maar dat niet be- Men moet bij dit alles ook in aanmer- seffen. Zij zouden zijn als het publiek j king nemen dat ln Europa het consumen- bij een voetbalwedstrijd. Als er eentje tenkredlet in vergelijking met de Ver gaat staan is dat niet erg, maar als dat Staten kwantitatief van geringe beteke- velen doen siet niemand de wedstrijd ni« le. Daardoor is ook de invloed op meer. Investeringen en daarmee op lonen en DM zei vandaag prof, <bc J. Wemels- wei veert minimaal. AMSTERDAM Het consumenten krediet heeft van oudsher in een kwade reuk gestaan; ook thans staat deze vorm van kredietverlening nog altyd bloot aan de nodige kritiek. Een der belangrükste punten is wel, dat de bankgelden voor consumentenkrediet beter voor produk- tieve investeringen zouden kunnen wor den aangewend. Op die manier,, zo zou men kunnen opmerken, krediet schadelijk voor de welvaart. De nemers van NEW YORK (Reuter) Burgemeester John Lindsay heeft de voor ver kiezing om de republikeinse kandidatuur voor het burgermeesterschap van New York verloren, maar zal als liberaal kandidaat in november toch aan de burgemee9ters- verkdezing deelnemen. Lindsay legde het af tegen senator John Marchi, met zeer klein verschil. Bij de democraten heeft oud-burgemeester Robert Wagner het onderspit gedolven tegen gemeente- accountant Mario Procaccino. (Van onze correspondent MIDDELBURG „De hogere water standen ten zuiden van de Volkerakdam zijn veroorzaakt door een abnormaal hoog peil van de zeespiegel. Er is voor lopig geen sprake van, dat de bereke ningen van waterstaat voor de water hoogten ten zuiden van de Volkerakdam, verkeerd zouden zijn. Dat moet nog blij ken", aldus het hoofd van dc directie Zee land van rijkswaterstaat, ir. J. Zuurdeeg, „maar persoonlijk geloof ik er niet in". Zoals bekend zijn de waterschappen in het in het nieuws gekomen gebied, zeer verontrust over de hogere waterstan den, die 'niet meer kloppen met de door waterstaat gedane voorspellingen. Bij de geruststellende woorden van wa terstaat, blijft wel het feit, dat voor hel najaar een fors aantal kilometers dijk in verband met de werken van de Volke rakdam. nog opgehoogd moei worden. Het zou hier gaan om zo'n 50 km dijk, die voorzien moet worden van een houten en of betonnen pierdam, die het gebied moet beschermen tot de Delta-werken in 1978 klaar zijn Volgens ir. Zuurdeeg is er vol doende potentieel bij de aannemers om dit werk voor het najaar te klaren. Bui tengewoon kostbaar zal het niet zijn, hoogstens enkele miljoenen guldens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ereschuld, die de Tweede Kamerleden bij mej. Annie Kes- scl van de Politieke Partij Radicalen wil len inlossen, komen haar te staan op een grote hoeveelheid kol'fiebroodjcs met de daarbij behorende al of niet sterke dran ken. De Kamerleden hebben haar dit gistermiddag beloofd, toen de wet op de vennootschapsbelasting eindelijk na zeer lange discussies aangenomen was en staatssecretaris Grapperbaus de onge looflijk grote belastingtechnische deskun dige als een beroepsvoetballcr bedol ven werd onder de politieke geluk wen - Kessel neeft natuurlijk een voorgeschie denis, zoals men zich wellicht n#g zal he Vorige week staakten namelijk de stem men bij een bepaald liberaal amende ment op deze belangrijke financieel-tech- nische wet. De ongewilde ooi-zaak hier van was mej. Kessel. Zij had die dag Ka mervoorzitter Van Thiel kort voor de stemming laten weten, dat zij per sé de vergadering moest verlaten, omdat zij nadrukkelijke afspraken had in het Bra bantse Heesch. Zij verdween dus met geldige politieke excuses. Maar helaas voor haar, zij verdween niet snel genoeg uit het Kamergebouw. Want ook een Ka merlid moet zij het dikwijls zeer on geregeld en zeer haastig iets eten. Zo ook mej. Kessel. die zeer snel een brood je at. Maar toch niet snel genoeg om door dit stak .1 van de stemmen over vallen te worden. Haar stem zou toen de doorslag gegeven hebben bij hel verwer pen van het liberale amendement. Maar goed: mej. Kessel was gistermid dag wel aanwezig. Haar tegenstem gaf nu niet helemaal de doorslag, omdat het amendement met twee stemmen meer derheid (66 tegen 64) verworpen werd. De Kamer heeft het intussen bij haar toch goed gemaakt. Het werd een brood je met een borrel voor in totaal 125 Ka merleden. Zoiets kan lekker aantellen. Dan tellen geen conservatieve en pro gressieve akkoorden meer. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Op de weg Bergen op Zoom-Goes is vanmorgen vroeg een bestelauto bij een inhaal manoeuvre in botsing gekomen met een tegenligger, die daarna nog tegen een boom opvloog. De bestuurder van deze auto werd op slag gedood. De auto viel van de boom terug op de weg waardoor een andere auto en aanrijding niet kon voorkomen. De echtgenote van de be stuurder werd zeer ernstig gejond. In Apeldoorn botste vannacht een auto tegen een boom met grote snelheid. Ben 21 jaar oude kleuterleidster en een I 23 jaar oude jongeman uit Barneveld I werden gedood. De bestuurder, verloofde van de kleuterleidster werd ernstig ge wond, zoals ook zijn 16 jaar oude zusje. De brandweer moest de slachtoffers uit het vernielde autowrak bevrijden. Toen vanmorgen een 13-jarige scholier per fiets een overweg bij Boxtel wilde over steken werd hij aangereden door een personentrein uit Tilburg. Hij werd zwaar gewond; zijn vriendje was juist tevoren de door knipperlichten beveilig de overweg gepasseerd. DEN HAAG (ANP) De Beneluxlan- den en Joego-Slavië hebben in Belgra do een overeenkomst getekend tot ge deeltelijke afschaffing van de visum plicht, aldus blijkt uil 'n mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Op grond van die overeenkomst, die op 3 juli in werking treedt, is voor on derdanen van de Beneluxlanden, die als toerist Joego-Slavië bezoeken voor een verblijf van niet langer dan negentien dagen, geen visum meer vereist. Voor onderdanen van Joego-Slavië en de Beneluxlanden die naar Beneluxlan den respectievelijk Joego-Slavië willen reizen voor het vinden van een werk kring, blijft de visumplicht bestaan Nederlandse handel DEN HAAG (ANP) De waarde van de Nederlandse invoer bedroeg in het le kwartaal 9.103 miljoen. Dat is 9,1 pet meer dan in het le kwartaal van 1968 8.342 miljoen). De waarde van de uit voer bedroeg 8.116 miljoen en was daarmee zelfs ruim 14 pet groter dan ln het le kwartaal van 1968 7.118 miljoen). De met 758 miljoen toegenomen invoer en de met 998 miljoen gestegen uitvoer hadden samen tot gevolg, dat het han delsbalanstekort ad. f 984 miljoen over het eerste kwartaal van 1969 240 mil joen geringer uitviel dan over het over eenkomstige eerste kwartaal van 1968.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9