Werkring met succes naar gehuwde vrouw gebracht LIGA Experiment veldhoven' geslaagd VOEDING ,UN1WOENSDAG 18 JUNI 1969 de leidse courant pagina t Rond 1963 bestond ook bij de bekende gloeilampenfabriek in het zuiden des lands'1 een groot tekort aan arbeids krachten. 'Het lag eigenlijk voor de hand dat In de categorie gehuwde vrouwen nog een zeer belangrijk arbeidspoten tieel bestond (en trobwens nog steeds Destaat). Terwijl in ons omringende lan den het huidige percentage werkende gehuwde vrouwen nabij de 50 ligt, is dat :ijfer voor 'Nederland amper 15. Zeker in Zuid-Nederland wordt door een meisje veelal haar baan opgezegd zodra haar trouwdag aanbreekt. .Niemand trachtte 6 jaar geleden min >f meer systematisch van -die braak liggende vrouwelijke arbeidskracht ge bruik te maken, omdat men ervan uitging bij de gehuwde vrouw toch geen succes te boeken", zegt de heer B. de Boer, die de leiding heeft van het te Veldhoven (nabij Eindhoven) gevestig de atelier, waar wij in een gezellige sfeer en lichte ruimte uitsluitend ge huwde dames (65 in totaal) enthousiast hoorapparaten zien monteren. „De Ne derlandse man is er vaak op tegen dat lijn vroUW buitenshuis werkt, omdat dat het gevoel geeft zijn gezin te kunnen onderhouden. Er wordt ook wel eens op een gehuwde werken de vrouw neergekeken omdat menigeen meent dat zij thuis hoort en dan alleen de kinderen kan opvoeden. Het zal bovendien voor een heleboel vrouwen inderdaad moeilijk zijn om haar gezin erdag achter te laten". Experiment Wie bij het arbeidsproces toch de ge huwde vrouw wil inschakelen, moet ïaar in elk geval de gelegenheid geven ie huisvrouwelijke taak op gezonde msis met een functie in de maatschap- jij te combineren. In 1964 werd het .experiment-Veldhoven" gestart, waar bij het montage-atelier naar de woon wijk kwam. De huisvrouwen ter plaatse kregen dicht bij huis een gedeeltelij dagtaak aangeboden. Uit huis-aan- s bezorgde en aan gehuwde vrou- gerichte brieven kwamen te lgen alle' verwachtingen in! maar [liefst 120 sollicitanten. Werd-er voor de (enige) fulltime-werk- kting van receptionistè-telefoniste-se- cretaresse aanvankelijk nog een onge- huwde kracht aangetrokken, van de huidige werkneemsters is iedereen ge trouwd! s niet slechts van groot belang dat het werk naar de vrouw kwam (geèn enkele werkneemster fietst meer dan 10 minuten van huis naar werk), maar minstens even groot belang is dat de huisvrouw zelf haar werktijden mag Ijiezen. Ter bevordering van een goede produktiegang en om haar tempo niet te verliezen moet zij evenwel geduren de 4 dagen tenminste 5 uur en weke lijks in totaal zeker 25 werkuren vol maken. Gemiddeld wordt het ruim 28 r, het maximum ligt bij bijna 43 r Een vrouwenziel valt moeilijk te door gronden. Van de verwachtingen dat de vrouwen op maandag zouden willen wassen en dagelijks de morgenuren vrij zouden willen houden om eerst haar huis aan kant 'te maken, kwam l veel uit. De meeste dames geven de voorkeur aan 's middags tijdig huis te zijn om het (warme) avond eten te kunnen klaarmaken en de ste 4 dagen van de werkweek bui tenshuis aan de slag te zijn. Sommige dames zijn al 's morgens om half 8 aanwezig; onderbroken door een klei- koffiepauze werken zij dan door tot half één. Vooral moeders kiezen haar Een geroutineerde werkkracht verricht precisiewerk met de soldeerbout. MMM De heer De Boer met een van zijn medewerksters in het atelier. werktijden van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur, dus duidelijk aangepast aan de schooltijden. De leeftijdspiek van het personeelsbestand blijkt te liggen tus sen de 30 en 35 jaar; 40 procent van de dames heeft geen kinderen; 25 pro cent één kind; 20 procent 2 kinderen; slechts een klein percentage 3 of meer kinderen. „Dé dames krrgen 15 vakantiedagen en kunnen daarnaast voor eigen rekening extra-verlof nemen", zegt de heer De Boer. „Met lange zomervakanties die nen we wel degelijk rekening te hou den. Twee extra-vrije weken is nor maal; het maximum ligt bij 5 tot 6 we ken. Tijdens de zomervakanties is ca. 40 procent van onze werkneemsters af wezig. Omdat echter niemand langdurig van haar bijverdienste verstoken wil zijn, wordt er vaak in de familiekring 'n regeling getroffen. Grootouders van gen bijvoorbeeld de kinderen nogal eens op". Omdat naar de mening van haar werkgever de gezinstaak prioriteit ver dient, kan de werkneemster onbetaald verlet nemen wanneer omstandighe den (als ziekte van de kinderen) daar toe nopen. deeltaak in het proces verricht, is ver meden, omdat door de gedeeltelijke dagtaken dan onherroepelijk stagnaties zouden ontstaan. Voor de uitzonderlijke personeelssamenstelling is het produk- tieproces dan ook in een aantal afge ronde fazen verdeeld. Iedere werk neemster heeft een eigen montage- neemster heeft een eigen montage bureau (dat dus tijdens haar afwezig heid leeg staat), waaraan zij ver soms wel tien verschillende gereed schappen. Het werken met soldeerbout, schroevedraaier, pincet, montagetang en wat dies meer zij, komt ongetwij- huis van pas! Slechts voor het contro lerende storingzoeken bij het eindpro- dukt is de hulp ingeroepen van een gespecialiseerde technicus. Het verrichten van bepaalde metingen waarbij een behoorlijke zware kist gehanteerd wordt werd tijdens ziek te van deze mankracht door bereidwil lige dames waargenomen. Zij hadden weliswaar de eerste dagen wat spier pijn, maar zij vonden het werk zo pret tig dat zij het zich niet meer lieten onl- „Bij grote produkten kan deze werkme thode niet gevolgd worden omdat opsta peling van tussenvoorraden veel extra- werk en vooral ook ruime kost; wij kunnen echter desnoods 100 hoorappa- ten in een kleine bak vergaren", ver telt de heer De Boer. „Naar gelang de soort hoorapparaat wordt in 3 of 4 fa zen gewerkt, waarin als gevolg van de voortschrijdende techniek (met minia turisatie van eindprodukt en werk zaamheden! wel eens wijzigingen op treden. Iedere werkneemster heeft het dankbare gevoel een aan haar capa citeiten aangepast afgerond geheel te maken". De monteuses. die beslist gevoel voor en kijk op haar werk moeten hebben en ook een behoorlijk geheugen om de verschillende werkzaamheden in jui ste volgorde te onthouden, maken een proeftijd van 6 weken door. Zij volgen in die tijd een soldeercursus. Over het algemeen blijken juist vrouwen veel feeling Voor het fijne precisiewerk te hebben; de getrouwde vrouw voegt daarbij een behoorlijke dosis verant woordelijkheidsgevoel. Er staat tegen over dat er specifieke eisen aan haar vingerlenigheid worden gesteld, wat voor de categorie boven de 40 jaar soms moeite geeft. Slechts een kleine groep leert het montagewerk nimmer en haar wordt geadviseerd na de proef tijd te vertrekken. Inburgeren Proeftijd Een overzicht van het montageatelier in Veldhoven. de jonge gemeente Veldhoven (25.000 inwoners) wonen vele jeugdige echtparen, waarvan de man vaak een werkkring in Eindhoven heeft en dus hele dagen van huis is. Vooral voor de niet uit de (naaste) omgeving afkom stige huisvrouw valt het soms zwaar „in te burgeren". Een functie in het plaatselijke bedrijfsleven vergemakke lijkt het leggen van contacten. „Dat blijkt overigens niet de belangrijkste reden te zijn om hier te werken, want het gaat vooral om het geld", weet de heer De Boer. „Onze werkneemsters ondervinden allemaal dat het prettig is om met haar bijverdiensten bijvoor beeld studies te kunnen bekostigen of extra-huishoudelijk comfort te kunnen kopen (als koelkast en wasmachine). Zij voelen tevens dat haai- werkkring het leven zelf aangenamer en inhouds voller maakt: zij kijken eens verder dan het eigen gezin en krijgen inzich ten omtrent het bedrijfsleven; zij kun nen beter met de zich ontwikkelende kinderen meepraten". Met één oogopslag valt te constateren dat de dames zich tevreden voelen in het ruime, moderne atelier. Het „ex periment-Veldhoven" mag prima ge slaagd helen. Het beste bewijs daar- j van is wel de zogenaamde „interne wer- ving": nu gestreefd wordt naai- perso neelsuitbreiding. moedigen de aanwe zige werkneemsters haar vrouwelijke familieleden en kennissen aan om „eens te komen praten". HUISVROUW WIL MET AANGEPASTE WERKUREN GRAAG BUITENSHUIS WERKEN IHiiMliKimwndmde.wmhatl 7etten.-Hrt.i5 heel nf.Mis Mul rnlmtUSMstattn kennis. leen tmiuneeu ti m ook wlstitktnie- mmdii lnj--aniiS/<? vonden w .th Meet stelt tempel in Indit mi Tismentdintvertoifm dooi Mn sin..km Mmh als Jomthjn iets tmkimt- ïïöve men alles twe Ml met IHonkv.. Snik. Cinds in de mile m lnda 'uachtjt een nieuwe toekmst-Vaai Oen je thuis'.: fan tutie een komnt tussen deuunele DE BILT Gisteren bevond ons land zich onder invloed van een zivakke rug van hoge luchtdnruk. Deze is thans in betekenis afgenomen en is verder oosten getrokken. Ons land onder invloed gekomen k.n.m.i. deelt Enkele buien mee: randstoring, die bij een depressie behoort waarvan het centrum ten noordwesten van Ierland ligtDeze randstoring lag vanmorgen boven Zuidoost-Engeland en West-Frank rijk. Deze trekt, vergezeld van lichte regen naar het noordoosten en zal tegen de avond over het noordoosten van ons land liggen. Morgen bevinden we oits in iets koudere, onstabiele lucht zodat met enkele buien rekening gehouden moet worden. De wind. die in.het algemeen matig zal zijn uil wes telijke richtingen, zal hierbij lucht aanvoeren waarin de temperaturen niet veel vgn die van vandaag zullen verschillen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over ons land: aantal uren zon: drie tot elf; min. temp.: om streeks normaal; max. temp.: on geveer normaal tot drie graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: tachtig procent; kans op een ge heel droog etmaalvijftig procent. als u met vakantie gaat Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun gezondheid. Liga, gemakkelijk om mee te nemen, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruch- tesap, fruit, groente... en droog uit de hand. KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7