:i:;r op 2 bankrovers Herv. Schrijven te mild genoemd voor katholieken Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Jongeren P.v.d.A. publiceren geheim rapport van Den Uyl Studenten achter rector-magnificus N DOGMA'S STAAN NOG RECHT OVEREIND Griekse getuigen i JACHT VERGEEFS van Buit f 110.000.-in Eindhoven Kunstnota gevraagd aan minister Klompé EERSTE KAMER OVER ACTIE KUNSTENAARS Waldeck Rochet geopereerd Heyerdahls reis met Ra voorspoedig Plan om in 15 jaar 400.000 krotten Spionnenruil verwacht in Engeland op te ruimen PROTEST IN NIJMEGEN Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? KingCbm .Jt enige dat u weggooit, is de verpakking Vergadering senaat in Utrecht uitgesteld Officier lijkt wel juffrouw Ooievaar en politierechter Zoef de Haas WOENSDAG 18 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 isU rookH lij uit-| een j feestB wórdt! er dikfil I jaar I 18 jr. 18 jr. 18 jr. 14 jr. 14 jr. (ADVERTENTIE) Met de aankomst van de spaarpotjes verspreid in de vorm kraters en zeeën met inbegrip uai landen. De slagzin de maan heeft een bank in Tokio 'an de maan. Het plastic bolletje toont alle de Zee der Stilte, waar de maansloep zal (Vervolg van de voorpagina) DRIEBERGEN (KNP—ANP) Van verscheidene kanten in de synode werd tijdens de discussie over het nieuwe her vormde schrijven gesteld, dat het te vlak is en in een milde stijl ten opzichte van de Kerk is geschreven. Met name het feil, dat de dogma's van Rome nog alle maal recht overeind staan werd herhaal delijk als wapen gehanteerd door de te genstanders van het geschrift. Prof. dr. A. J. Bronkhorst. voorzitter van het hervormd Romeberaad. wees er op, dat het stuk bewust is geschreven vanuit de situatie in de tweede helft van deze twintigste ejuw. Wat de dogma's betreft meende prof. Bronkhorst te kun ne stellen, dat deze de laatste jaren op 'n volkomen andere wijze zijn gaan func tioneren. Ds. L. J. Bloemsma uit Ommen vond, dat te ongenuanceerd over Eucharistie en Marialogie wordt geschreven. Het he le stuk vond hij weinig inspirerend, te vlak en te vriendelijk voor de Kerk, waarmee deze Kerk volgens hem niet is gediend. Ds. P. Koeman uit Bruchem meende, (lat het stuk wel een goede registratie geeft van de ontwikkelingen in de Kerk, maar dat het stuk verder weinig inhoud heeft, Ds. K. Exalto uit Noordeloos waar schuwde. dat de spanningen binnen de herv. kerk alleen maar worden vergroot, wanneer dit stuk zou worden aangeno men. Vanuit de gereformeerde bond in de hervormde kerk kan ik zeggen, dat wij pertinent weigeren om te leven in een evangelische kerk, waartoe ook de rooms- katholieken behoren, zo zei hij. Hij vroeg zich af, waarom het stuk niet is geschre ven op grond van de officiële stukken van Rome. Tegenover wat prof. Schille- beeckx over de Eucharistie zegt, staat lijnrecht de recente pauselijke encycliek Mysterium Fidei. Prof. Lekkerkerker waarschuwde voor de antropologische benadering in de nieuwe katechismus en de vervaging christendom-humanisme. Hij en andere sprekers wezen erop, dat de r.-k. theolo gen hier wachten op de hulp uit de refor matie. Andere kritiek had betrekking op 't feit, dat de katholieke Kerk zelf niet bij de tot stand koming van het ontwerp be trokken was. al had men wel van een groep van 18 vooraanstaande katholie ken later een oordeel gevraagd. De hervormde synode heeft zich met vijf stemmen tegen uitgesproken voor het houden van een algemene kerkver gadering om een vorm van inspraak te creëren en zoveel mogelijk hervormden bij het beleid van de kerk te betrekken. Een commissie zal de plannen uitwerken en deze voorleggen aan de november- synode 1969. STRAATSBURG (AFP) Voor de Eu ropese ondercommissie voor de rechten van de mens hebben twee voormalige politieke gevangenen uit Griekenland rerklaard te zijn mishandeld door de Iriekse politie. Georgia Angopoelos vertelde dat zij a haar arrestatie in mei van het vorige .aar bont en blauw was geslagen. Haar ondervragers hadden toen gezegd: „Kijk sens in de spiegel hoe mooi wij je hebben gemaakt". Toen zij was'aange houden, .was zij in gezelschap van haar tiwloofde en een parlementslid, George Varoekas. Deze afgevaardigde wad later inde gevangenis overledeh. Officieel was ils doodsoorzaak een hartaanval opgege- en, maar volgens Georgia Angoloelos )u hij aan mishandelingen zijn bezwe- Vervolgens verklaarde de 32-jarige ar cheoloog en dichter John Leloedas, dat in augustus 1967 was aangehouden en gevangenisstraf was veroordeeld, om dat hij de componist Theodorakis had erborgen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Twee met revolvers gewapende mannen van zuidelijk type hebben gistermiddag bij een roofoverval op het grenswisselkantoor in het stations gebouw te Eindhoven omstreeks twe» uur een bedrag van ruim 110.000 gul den aan Nederlandse en buitenlandse va luta buitgemaakt. Zij zijn vermoedelijk ontsnapt met een Belgische personenauto, merk Citroen, kenteken 28-58 H. die op 200 meter af stand van het station voor het hotel ,,'t DEN HAAG BU de behandeling in de begroting voor Cultuur, Recrca- e en Maatschappelijk Werk, in de Eerste Kamer heeft de socialist Cammel- beeck aan minister Klompé gevraagd haar beleid inzake kunst en cultuur in nota uit te stippelen. De KVP-er Lctschert vroeg, sprekende over de be zetting van de Nachtwachtzaal van het Rijksmuseum, een nota over de onrust bü de kunstenaars. Mr. Cammelbeeck achtte het niet zo onbegrijpelijk, dat wordt gesproken over ormloosheid en onmacht van het cultuurbeleid". De onvrede onder de kunstenaars komt tot uiting in acties zoals de bezetting van de Nachtwacht zaal. Dergelijke acties noemde de heer Cammelbeeck verklaarbaar. Een kunst nota zou veel van de achtergronden van de onrust onder de kunstenaars kunnen •erhelderen. Minister Klompé heeft wel een aantal belangrijke zaken aangepakt, maar er is onvoldoende inzicht in het cultuur beleid en er is onvoldoende samenhang. Ook is te weinig geld beschikbaar. Mr. Cammelbeeck vond dat de cultuur in het rijksbeleid boven economische vraag stukken moet uitstijgen. Drs. Letschert wilde meer duidelijk- nd over het welzijnsbeleid. Hij vroeg steun voor de regionale musea. Dr. K. de Vries (CH) zei dat het beleid bij CRM bij minister Klompé in goede han- ien is. wel was hij van mening dat de egionale cultuurspreiding onvoldoende uit de vei-f komt. De socialist Broeksz wierp de minis- r voor de voeten, dat zij in de Tweede Kamer onjuiste cijfers over de over schrijding van de toegemeten zendtijd had geproduceerd. Hij meende dat de NTS vorig jaar verreweg de meeste ke ien de toegewezen zendtijd had over schreden. De heer Broeksz vroeg zich af of de minister niet te veel invloed op het omroepgebeuren heeft. U hebt eel bevoegdheden, maar zou er niet zoveel gebruik van moeten maken en niet vanaf de achtergrond de omroep moeten besturen, zei de heer Broeksz. Geef Hilversum en Bussum meer vrij heid, zo vroeg hij aan minister Klompé. De pacifist Boetes gaf te kennen dat de raad voor de kunst zou moeten worden samengesteld door de kunstenaars zelf. Voorts bepleitte hij de totstandkoming van een cultureel tuchtrecht, waaronder dan zou moeten worden verstaan eer rechtspraak over cultuur-ethische pro blemen. Laten wij hopen, dat deze mi nister conflicten kan voorkomen en de kunstenaars niet tot actie hoeven ovei te gaan, zei de heer Boetes. Hij over handigde mej. Klompé een pakket eisen, opgesteld door een actiegroep van Ber gense kunstenars. In deze eisen wordt gevraagd om volwaardig ministerie van Cultuur dat zich met alle kunstenaars moet bezighouden. Ieder jaar zou een bepaalde hoeveelheid bouwvolume en rijkssubsidie beschikbaar moeten worden gesteld voor de bouw van musea schouwburgen, woon- en werkruimten voor kunstenaars enz. voor de verdeling van bouwvolume en subsidie zou het beslissingsrecht aan de kunstenaars ge geven moeten worden. In plaats van de huidige contra-prestatieregeling zou aan kunstenaars een jaarlijkse toelage moe ten worden verstrekt. Bij de bouw van overheidsgebouwen moet meer geld voor de kunstzinnige verfraaiing worden uit getrokken, zo staat onder meer in deze eisen 'van de Bergense kunstenaars te Silveren Seepaerd" stond geparkeerd. De politie kijkt ook uit naar een Nederland personenauto met kenteken HX-95- 92, die mogelijk ook bij de overval was betrokken. In het grenswisselkantoor, waar in het vakantieseizoen zo'n 3.000 cliënten per dag binnenkomen, was het gisteren op liet moment van de overval erg rustig. Behalve twee mannelijke en twee vrou welijke personeelsleden was er slechts één klant binnen. Het was de 43-jarige mevrouw A. C. van der Strijp, die juist voor 300 gulden aan Duitse Marken had gekocht. Deze werden haar door de ro vers meteen afhandig gemaakt. He grenswisselkantoor heeft de vrouw he1 gestolen geld inmiddels al vergoed. Kan toorchef T. H. de Lange vertelde, dat de rovers Spaans of Italiaans spraken. De mannen, die verdacht worden de overval werden later gesignaleerd in Belgisch Limburg. Zij zouden, nadat zij bij de grenspost Reusel rechtsomkeert hadden gemaakt, via een grensovergang in de buurt van Valkenswaard België zijn binnengereden. Zij werden gezien door rijkswachtposten. Langs de naamste wegen waren versperringen aangebracht. De twee bandieten zouden door zes versperringen van de Belgische rijkswacht zijn gereden. Zij werden een grote afstand achtervolgd, maa rijkswachters konden hen niet bijhouden. Men vermoedt dat de twee bandieten nadien zijn verdwenen in een bos i omgeving van Zutendaal. Daar heeft gisteren nog lang tevergeefs gezocht. PARIJS (Reuter) De leider van de Franse communistische partij, Waldeck Rochet, die 64 jaar is, heeft in Moskou een nieroperatie ondergaan. Dit heeft een woordvoerder van het blad van de Franse communistische partij „Huma- nité", meegedeeld. Vier middelen in één tablet waaronder bet betrouwbare maogmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chelarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. OSLO (AP) Volgens de laatste be richten verloopt de tocht van Heyer- dahl en zijn van papyrus gebouwde Ra voorspoedig. Men bevindt zich thans op 160 kilometer ten noorden van hot eiland Sal, dat deel uitmaakt van de Kaapverdische eilanden. De bemanning van de Ra bestaat uit zeven man in to taal. Het schip, op weg nar Amerika, heeft Safi in Marokko op 25 mei ver- Geen zaak van stel gezapige mandarijnen LONDEN (AP) Volgens welinge lichte bron zou de Sovjetambassadeur in Londen, Smirnovsky, deze week het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een bespreking voeren over uitwisselen van een Britse gevangene In de Sovjet-Unie, en twee personen die voor de Sovjet-Unie hebben gespio neerd en in een Britse gevangenis zit ten. Het betreft hier de Britse onderwijzer Gerald Brooke, die een straf van vijf jaar kreeg wegens „ondergrondse acti viteit" in de Sovjet-Unie, en Morris en Lola Cohen, die in Engeland een cel straf van twintig jaar uitzitten. De Cohens zijn Amerikaanse burgers die. toen zij in 1961 in Engeland werden gearresteerd wegens het stelen van heimen van de Britse marine, bekend stonden als Peter en Helen Kroger. UTRECHT (ANP) De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, is van mening dat terwille van herkenbaarheid en doeltreffendheid de actie van party en fractie zich in de komende twee jaar zal moeten beperken tot enkele kernpunten. Deze punten liggen voor de fractie op het terrein van de inkomensver houding, het wonen, het onderwijs, de democratisering en het internationaal beleid. Op deze gebieden heeft de P.v.d.A.-Tweede-Kamerfractic gekozen voor totstandkoming van een waardevast aanvullend pensioen voor iedereen, het opruimen van het overgrote deel van dc bestaande krotten in uiterlijk 1985, kleinere klassen bij kleuter- en lager onderwijs en het doorbreken van het stelsel van de jaarklassen om een einde te maken aan het zittenblijven, democratisering van de onderneming en ont wikkelingssamenwerking. Dit blijkt uit een geheime nota die de heer Den Uyl namens de fractie heeft opgesteld voor de leden van het partijbestuur. „De kapitalist", het orgaan van de F.J.G. (Federatie van Jon gerengroepen in de Partij van de Arbeid) heeft beslag gelegd op het geheime stuk en een verkorte weergave afgedrukt in dit nummer dat zo pas is verschenen. ..Wij publiceren deze nota, omdat wij voorstander zijn van openbaarheid en zeker als het er om gaat op welke punten de socialistische beweging zich de komende periode moet concentreren", aldus Jan Nagel, de samensteller van de ver kol te weergave van de twaalf pagina's tellende nota-Den Uyl. Dit is geen zaak van een stel gezapige mandarijnen", vindt Jar, Nagel, „maar het gaat ieder partijlid aan. Het is te be treuren dat de leden buiten deze beleidsbeslissingen worden gehouden". Omdat volgens de P.v.d.A.-fractie de totstandkoming van een aanvullend waardevast pensioen voor iedereen een onder deel is van een geheel van maatregelen, dat gericht moet zijn op grotere gelijkheid van inkomen, worden nog tien punten genoemd, waaronder handhaving van de algemene prijzen- boschikking, afwijzing van het B.TAV.-tarief per 1 januari 1970, afwijzing van de verlaging van de inkomensbeslastine per 1 januari 1970 en invoering van een progressief tarief in de vermogensbelasting. De P.v.d.A.-fractie wil voorts in 15 jaar 400.000 krotten vervangen of afdoende verbeteren. Daartoe zou de woningbouwproduktie moeten worden opge voerd tot 140.000 woningen per jaar. De nota wordt vrijdagavond door het bestuur van de Partij van de Arbeid besproken. Daarna zou een gesprek tussen fractie en partijbestuur volgen, dat zaterdag aanstaande zou plaatsvinden. Ex-president De Gaulle i>an Frankrijk, die morgen naar Frankrijk terugkeert, bracht dezer dagen een bezoek aan de president van Ierland, Eamon de Valera. Regenbui van kikkervisjes in Istanboel ISTANBOEL (Reuter) In een bui tenwijk van Istanboel regende 't maan dagavond kikkervisjes. Een bewoner ver telde: „Ik voelde iets in mijn haar be wegen. Het was een kikkervisje. Toen zag ik dat de straat een rivier vol kik kervisjes was geworden". Het meteoro logisch instituut in Istanboel zegt dat de diertjes bij de nadering van een storm- depressie door krachtige opwaartse luchtstromingen uit een naburig meer zijn gezogen. (ADVERTENTIE) Zeker niet die mevrouw die vorige week voor de verandering eens géén King Corn nam. King Corn wordt elke nacht overal in Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vers op tafel. King Corn blijft dagen langer vers. ïVtenKiiqCimkatdatzegten) (Van onze correspondent) NIJMEGEN Ruim 600 studenten en leden van het personeel van de Nij meegse universiteit hebben gisteravond op een protestbUeenkomst in de NU- incegse aula zich solidair verklaard met de afgetreden rector-magnificus. prof. Van wynbergen. De senaatsbesluiten van maandagavond werden Iel bekritiseerd. Student Pieter van Waésberghe, voorzit ter van de Unie van studenten te Nö- megen, was van oordeel dat nu gebleken is, dat de Nymeegse senaat ondanks mooie beloften in feite niets moet heb ben van democratisering. „Naarmate prof. Van Wijnbergen meer contact heeft gekregen met de studen ten, stelde hij zich meer vastberaden achter hun opvatting. Zijn positie werd eahter onhoudbaar, enerzijds moest hij de studenten zoet houden, aan de andere kant steeds proberen zijn positie veilig te stellen. De progressieve hoogleraren zijn ver In de minderheid (slechts 14 hoogleraren stemden tegen de betreffen de rosolotxeg Student Paul Jufferman: „De senaat wil alleen medewerken, als zij de voor waarden zelf kan dicteren. De klap in ons gezidht komt des te harder aan, nu veel studenten op vakantie zijn of voor hun examen zitten". Om deze reden ook werd voorgesteld te wachten tot sep tember en dan zelf een universiteitsraad in te gaan stellen. Tegen dit vreedzame voorstel vond hij echter veel verzet. Men overwoog de bezetting van allerlei ge bouwen, om het normale functioneren van de universiteit bij wijze van scherp protest onmogelijk te maken. Hugues Boekraad zei, dat nu een uiterst be kwaam tacticus als prof. Van Wijnber gen tot het inzicht is gekomen, dat er met de senaat niet te praten viel, dit ook inderdaad niet mogelijk kan zijn. Hij stelde een resolutie voor, waarin de studenten zich solidair verklaren met de afgetreden .rector. Een andere resolutie veroordeelt ten scherpste de uiterst af wijzende besluiten van de senaat. Beide resoluties werden aanvaard en zullen op de voortgezette senaatsvergadering van donderdag a.s. worden voorgelezen. De studenten menen, dat prof. Van Wijn bergen de juiste consequenties heeft ge trokken uit het feit, dat de senaat zich ondubbelzinnig tegen de democratisering van de universiteit heeft uitgesproken. Wel betreurden zij dien. stap, omdat hij een van de weinigen was, die het demo cratiseringsproces serieus nam. Tenslotte werd een resolutie aanvaard, waarin werd besloten om aanstaande dondex-dag om 2 uur een demonstratieve vergadering te houden in de hal van het curatorengebouw. Deze vergadering zal het karakter hebben van een sit-in. Men wM hiortoe overgaan, nu da senaat da AMSTERDAM (ANPI De welbe spraakte woordvoerdster van de be zetters van het Maagdenhuis, de 22- jarige studente Wietske G. Miedema, die tot de actiegroep „De Loze Kreet" behoorde, de allereerste die het Maag denhuis bezette, is gistermiddag door de Amsterdamse politierechter con form de eis verooradeeld tot een boete van (.00 gulden en een tceek voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Wietske zei op de avond der bezetting door de openstaande deuren naar bin nen te zijn gegaan om de democratl- seringseisen der studenten kracht bij te zetten. Dat gebeurde door een be zetting. „Wij vinden dat wij het recht hebben in het Maagdenhuis te zijn". Twee keer had zij het gebouw met een paar anderen verlaten voor onderhan delingen met de rector-magnificus, prof. Belinfante en de president-cura tor burgemeester Samkalden. Woensdag 21 mei was zij eruit gesleept door de politie. „Wij konden de aula van de universi teit tot Sint Juttemus bezetten. Dat deerde de autoriteiten niet. Toen was de beslissing genomen om het Maag denhuis te bezetten", aldus Wietske Miedema. De bezetting was een ge rechtvaardigd pressiemiddel volgens haar, om een ondemocratische struc tuur te breken. Het proces noemde zij een aanfluiting, zowel naar inhoud als naar vorm. „Het lijkt wel op de tele visie om zeven uur met de officier van justitie als de kakelende juffrouw ooievaar en de politierechter ah zoef de haas". Een luid applaus volgde van de publieke tribune op deze opmer king. „U moet zich een beetje mati gen", zei de politierechter, die voorts opmerkte dat, als de democratisering niet snel genoeg gaat, men nog geen gebruik mag maken van eeh ondemo cratisch middel. De aanleiding tot een mogelijke bezet ting van de senaatszaal van de Utrechtse universiteit is weggenomen. De steen des aanstoots", de niet openbare senaats vergadering van vanavond is voorlopig uitgesteld. Het senaatsbestuur heeft hiertoe gisteravond besloten na kennis te hebben genomen van het door de Utrechtse studentenfaculteiten (USF) ge stelde ultimatum: of mee-beslissen of bezetting van de senaatszaal en daarna mogelijk van het administratief centrum. De USF hebben nu gereageerd met het uitschrijven van een universiteitsverga dering vanavond half acht in de senaats zaal. Daarvoor zijn uitnodigingen ver stuurd aan o.a. senaat en curatoren. De USF spreken over deze vergadering als over een „substituerende senaatsverga- Op de bijeenkomst van vanavond zal worden besproken welke acties nu nog zullen worden gevoerd. Dat het regel- reohte gevolg een bezetting van de zaal mom apn lijkt onwaarschijnlijk.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5