anders dan andere Ste Q&idóe SoiVtant EMMY GREGER IN NAJAAR WEER FIETSEN EN WANDELEN MET ANWB Isa: brandstichting georganiseerde zaak Stravinsky 2 dagen jarig Hulp per schip aan Biafra Aangrijpende cantate van Stravinsky 25 stuks 1.75 PAGINA 2 DE T.KTDSE COURANT WOENSDAG 18 JUNI 1969 Ware ontdekking van PSP-afdeling Den Haag T\OOR een negatieve conclusie te trek- ken heeft de Haagse PSP-afdeling een bijdrage tot meer politieke duidelijkheid geleverd. Deze pacifisten zien geen heil meer in de pogingen om met andere link se stromingen in Nederland tot een pro gressief akkoord het zogenoemde PAK te komen. Wat is voor de Haagse PSP de druppel die de emmer van haar teleurstelling deed overlopen? De aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid dat de partners in het PAK-gesprek nooit te vinden zul len zijn voor afspraken over enkele pun ten van internationale politiek, die de pacifisten hoog opnemen. Daarmee is voor de PSP de lol van het PAK-gesprek af; de pacifististen gaan begrijpen dat de leidende socialisten van de Partij van de Arbeid, de PPR en de radicale anti-revolutionairen punten die voor de PSP hoofdzaken zijn, slechts als voetnootjes willen behandelen. En over aamenwerking met de democraten van D '68 maken de pacifisten zich geen enkele illusie meer WIJ vinden dat de Haagse PSP een waren, maar wat late ontdekking heeft gedaan. Bij het stichten van het PAK hebben de deelnemers meer ge dacht aan een nieuwe tactiek om de christen-democratische partijen afbreuk te doen en daardoor de mogelijkheid te scheppen van een partijenconcentratie die bij verkiezingen een meerderheidspositie zou kunnen verwerven, dan aan een echt goeddoortimmerde regeringscoalitie. In de PSP wordt vermoed dat de Partij van de Arbeid en de PPR haar hoofdzakelijk bij het PAK hebben be trokken om de linkervleugel van de socialistische partij in het goede spoor te kunnen houden. Deze tactiek wordt in wantrouwende PSP-kringen niet ten onrechte als een „zoethoudertje" be schouwd en neem het de pacifisten maar eens kwalijk als ze er voor passen om Vondeling en Den Uyl uit moeilijkheden te helpen zonder kans om veel van hun eigen politiek program gerealiseerd te krijgen ZO beschouwd staat het PAK-experi- ment er dus verre van goed op: de pacifisten nemen afstand omdat ze be grijpen dat er van hun eigen specifieke program weinig te realiseren valt en D '66 houdt afstand omdat ze eèrst Kamerzetelwinst wil proeven vóór ook maar voor eqige halfvaste combinatie te De. „groep van achttien" gaat over een pad dat niet alleen met rozen bezaaid is; maar de doornen waarin het PAK al ettelijke malen getrapt is, doen niet minder zeer. WOELINGEN WILLEMSTAD Stemm ing tegen Europese Nederlanders Van Rijndochter tot Carmen (Van onze kunstredactie) Zij zong de vrouw van de bezem binder in Hansel und Gretl, Meg Page in de Falstaff en de waar zegster Ulrica in Un Ballo in Maschera. Humperdinck en Ver di dus, maar ook Wagner en Stravinsky, Mozart en Ravel. Een groot repertoire met uitge zochte rollen in het moeilijke vak van de alt-mezzo. Emmy Givger (29), volbloed Amster damse en een zangeres die doorzet, Een die zich alleen maar op het po dium laat verleiden, maar daarbuiten weet. dat die gemakkelijke laagte en die soepel aansprekende hoogte maar al te vaak opjutten tot rollen buiten het eigenlijke stemvak. En aangezien ik net als Giulietta Simionato op m'n 60e nog voluit en moeiteloos wil zin gen zegt Emmy, roep- en toneel naam voor Elfriede Emma blijf ik liever rustig aan mijn carrière werken, dan over een jaar of zes afgezongen te zijn in b.v. het dramatische reper- Cariuen in de keuken De keuken in de royale flat in Amster dam-Noord is betegeld. Ook de keuken vloer. Fijn is dat. Nu kan ik naar har telust met mijn Spaanse danshakken roffelen. Emmy Greger heeft les bij Antonio in de Scapinostudio, waar ook hèt castagnettenspel wordt beoefend. De klassieke balletlessen en de cursus bewegingskunst van Max Dooyes j zo'n jaar of 15 geleden komen haar i nu uitstekend van pas. De Franse diri- i gent Louis Erlo, die hier te lande Car- WILLEMSTAD (ANP) De Antilli aanse minister van Justitie, mr. Isa heeft in de Staten verklaard, dat bij de brandstichtingen in Willemstad sprake is geweest van een georganiseerd geheel. „Dit heeft, in het belang van het land. onze grootste aandacht". Het verloop van de woelingen had, volgens mr. Isa ook aangetoond, dat van een anti-Euro pees-Nederlandse stemming gesproken kon worden. w w Mr. Isa zei, dat bij de ongeregeldhe den twee personen bet lever, hadden ver loren. Er vielen in totaal 79 gewonden, van wie 22 politiemannen. Bij deze getal len zijn de lichtgewonden niet inbegrepen. Er brandden 43 handelszaken en tien an dere gebouwen totaal af. In ongeveer honderd winkels hadden zeer ernstige vernielingen en plunderingen plaats. Ne gentig zaken ondervonden minder ern stige schade. Er werden dertig auto's, waaronder 'n brandweer- en een politie wagen vernield. In dit getal zijn niet de wagens in aangevallen garagebedrijven begrepen. Er werden 322 arrestaties ver richt onder wie veertien vrouwen. Het onderzoek wordt met man en macht voortgezet. De woelingen begonnen tij dens en na een bijeenkomst van oliear beiders en stakers van Werkspoor De menigte groeide meer en meer aan. Au to's werden aangehouden en als er Eu ropese Nederlanders inzaten werden de ze gemolesteerd en hun voertuigen be schadigd. De politie kon hier een einde aan maken. Later verzamelde zich een menigte voor de toegangspoorten van de Shell. Onder hen bevonden zich bekende onruststokers. Er heerste een duidelijk anti-Nederlandse stemming. De menigte groeide zo snel aan. dat de politie het niet meer aan kon. Het in brand steken van een vrachtauto met olieprodukten de man die dit deed liep zelf ernstige brandwonden op bracht 5000 man in beweging. Kort daarop moest de hulp van militairen ingeroepen worden. Singerdiefstal kreeg Engelse nasleep BRIGHTON (Reuter) In de Engel se badplaats Brighton is dinsdag een ho teleigenaar, de 33-jarige Terence Rèl- ley, tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld in verband met de diefstal, van een schilderij van Rubens uit het Laren- se Singermuseum. De twee daders zijn al eerder in Nederland veroordeeld. Toén zij tot de conclusie waren gekomen dat het naar Engeland gesmokkelde werk, voorstellende St.-Franciscus, onverkoop baar was, zouden zij met de hoteleige naar hebben afgesproken, dat deze het schilderij zogenaamd zou „vinden" in zijn hotel om de beloning van tien pro cent voor de vinder te kunnen incasse ren. De hoteleigenaar had verklaard nietHel Genootschap van samenwerkende schuldig te zijp. Ambachtskunstenaars exposeert van j 21 juni tot en met 10 juli werk der le- Galerie d'Uitkijk, Churchillplein 7. Den den in de Haagse Kunstkring, Denne- Haag, exposeert van 20 juni tot 8 au- weg 64. gustus hedendaagse primitieve schil- „Kunst op Zee" heet de tentoonstelling, der- en houtsnijkunst uit Haïti. die van 20 juni tot en met 21 juli wordt Hans Hazenbroek exposeert van 20 gehouden in „Le Pirate" op de Pier juni tot en met 13 juli schilderijen en te Scheveningen. Er is 'werk te zien aquarellen in kunstzaal Zuid, Zuidplein van de Duitse kunstenaars Adolf Lu- Rotterdam. ther en Ewert Hilgemann. men en Ravels L'Enfant et les Sorti- lèges leidde, zag en hoorde zijn kans toen hij Emmy Greger aan het werk zag. Resultaat: een contract voor de Opera te Lyon, Carmen, Mary in de Fliegende Hollander en Margarete in Bergs Wozzeck. Echte alt-mezzo's zijn zeldzaam. Betaalde leerschool Je bent hier op een betaalde leer school, zei Meyer Hamel altijd tegen het zangerspersoneel van zijn Hoofd stad Operette. En zo was het ook. Daar leerde je wat theaterdiscipline betekent. Niet eten of zitten als je je kostuum aan hebt; je pruik netjes weg leggen, enz. Een fijn jaar, zegt Emmy Greger, in 1962/'63 een van de snoep jes in de Kleine Konditorei. Toen had ze al zanglessen genoten van Hans Krieg. Henk Angenent, Bella Palla, veel techniek bij Maria Hoving-van Driel. Ook operaklas bij Hans Lichtenstein en lessen bij Willem Lohof. Maar het meest profiteer ik van wat Carlo Bino nu in Utrecht mij bijbrengt. Mentaal een geweldenaar. Een van de weinige intimi van wijlen de wereld beroemde tenor Tito Schipa. bij wie Bino de kunst van het moeiteloos zin gen afluisterde. Geen grote aria's of andere dramatische lawaaisaus als je voor kenners voorzingt, maar een lied met nuanceringen. Vandaar b.v. dat intendant Renaat Verbruggen van de Kon. Vlaamse Opera in Antwerpen enthousiast was over haar Madonna kindje van Catharina van Rennes. Dat werd een gastcontract in 1964. Als Rijndochter. Vasthoudend Nadien volgden de Operastudio in Brussel en de zusterinstelling in Am sterdam, waar Emmy Greger ook veel te danken heeft aan Johannes den Hertog. Dat zou nog eens een locomo tief zijn om onze operatrein te trekken! Maar deze stemmenkenner par excel lence staat met zijn fraaie titel als „Hoofd Instudering" zo'n beetje op dood spoor. Emmy Greger, vroeger in het modevak en een zeer creatief eta- leuse, etaleert nu zichzelf. Bescheiden, maar bewust. Haar vertolkingen van de titelrol in Menotti's The Medium, als Dorabella in Mozarts Cosi fan tutte. Niklaus in Hoffmanns Erzahlun- ten en vele andere specialismen voor de lage sopraanstem. getuigen daar- van. Zij is een Kreeft. En wat die een- I maal in haar scharen heeft, houdt ze vast. Ook de toekomst! NEW YORK (AP) Op dinsdag en woensdag vierde componist Igor Stra vinsky zijn 87ste verjaardag. Hij viert zijn verjaardag op twee dagen wegenE I het tijdsverschil tussen Rusland en de Verenigde Staten. r Aanvankelijk was Stravinsky voorne mens deze maand ons land te bezoeken ter gelegenheid van het feit dat het Hol land Festival voor een belangrijk gedeel te in het teken .van zijn muziek staat. Wegens ziekte heeft hij van dit bezoek moeten afzien. STER (Reclameuitzendingcn om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16 NOS •18.50 uui Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.07 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen 20.35 uur: Holland Festival Magazine 21.00 uur: The catered affair, film 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II STER (Rcclanieuitzendingen om 18.56, 19.56, 20.16 uur) NOS •18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.03 uur: De dwaze wereld van Tommy Cooper, •19.26 uur: De Sowjets, documentaireserie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Wat nu grote man, 21.20 uur: Zelf doen. programma voor doe-'t-zelvers 21.55 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek 22.20 uur: Journaal (NOS) t aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's De traditie getrouw is het Amster damse centrum van 14 juni tol 24 september weer feestelijk verlicht. De Amsterdamse Dam wordt „opgelicht" door de gouden K.L.M. De belangstelling voor de wandel en fietstochten van de A.N.YV.B. is zo groot geweest dat deze orga nisatie besloten heeft dit najaar wederom een aantal tochten te organiseren. Op 6 en 7 september organiseert men in samenwerking met Natuurmonumen ten en I.V.N. een wandeltocht vanuit Dwingeloo. De toaht voert over de heide, die in die periode op zijn mooïst is. De afstanden zijn 12 en 18 kilometer. In samenwerking met de Stichting Amateurfotografie verzorgt de A.N.W.B. 13 en 14 september vanuit Hoenderloo een fotosafari door het nationaal park De Hoge Veluwe. Voor deze wandeling is het maken van foto's echter niet noodzakelijk. Wie echter wel wil foto graferen kan bij de inlichtingenstand van de stichting een deelnameformulier krijgen en de gemaakte foto's of dia's opsturen naar de stichting. Daar zullen deskundigen de foto's beoordelen. Voor' de beste foto's zijn prijzen beschikbaar gesteld in de vorm van waardebonnen. 1970 wil men deze wandeling herhalen, met daaraan gekoppeld een expositie van. de beste tachtig tot honderd foto's. Het bezoekend publiek kan daarover dan zijn oordeel uitspreken en uitmaken welke foto de publiekprijs verdient. Er zijn drie routes uitgestippeld, van 9,5, 14 en 18 km, die alle door wildrijk gebied voeren. De Spoorwegen en de V.A.D. verlenen hun medewerking aan de tocht. Verder zullen de wandelaars desgewenst met een papierprikker en een zakje uitgerust worden om eventuele papiersnippers en ander vuil op te ruimen. Voor liefhebbers van mooie herfst kleuren en van vogels is er 20 en 21 september een tocht in Westenschouwen, de westhoek van het eiland Schouwen. Er zijn routes van 6, 12 en 18 km, die voornamelijk over strand en duinen Op 27 en 28 september is er tenslotte een tocht vanaf de boswachterij Koot- wijk-Loobos in Kootwijk, waar de wan delaars behalve van naaldbos ook van een grote zandverstuiving kunnen ge nieten. Ook hier drie routes: 6, 12 en 18 kilometer. Voor de routes van 6 km kunnen ouders hun kinderen desgewenst in kinder- of wandelwagens LAGOS (Reuter) De Nigeriaanse re gering heeft ermee ingestemd, dat bin nenkort een begin wordt gemaakt met het overbrengen van hulpgoederen naar Biafra via de rivier de Cross. Hiervoor zal men een voormalig Amerikaans lan dingsschip, de Donna Mercedes, gebrui ken dat in Calabar aan de kust zal wor den geladen. Men wacht nog op het fiat van de Biafraanse leider, generaal Ojoe- kwoe. Zoals gemeld, is het vervoer van hulpgoederen door de lucht gestaakt als gevolg van de toegenomen activiteit van de Nigeriaanse luchtmacht. RADIO Boekbespreking? 1 55 Mededelingen. NCRV: rleerd programma. (12.15 .26 Mededelingen t.b.v. PROGRAMMA HILVERSUM rSTC}0— NCRV: 18.00 Veel gevraagde gewijde muziek (gr.). 19.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. N.O.S.: 19.00 Open baar Kunstbezit. 19.10 Gastcollege: Macht en invloed, lezing. 20.00 uur Stereo: Holland Fes tival 1969. Rotterdams Philharmonisch orkest met solist: moderne en klassieke muziek (Vooraf, in de pauze en na afloop: Festival- nieuws en Informatie). NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. N.O.S.: 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Stereo: X. een sprong in het duister. 23.55- HILVERSUM II (298 m) VARA: 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Com munistische Partij van Nederland. 18.30 Ste reo: Klink klaar zonder nonsens: licht pla- lenprogramma. 19.30 Nieuws. 19.35 Stereo: Tango rumba orkest met zangsolisten. 20.00 Stereo: Moderne muziek (gr.). 20.20 Country and western muziek. 20.40 Buitenlands week overzicht. 20.50 Stereo: Strijkorkest: lichte tualiteiten). 14.00 Stereo: The Kllima Hawai- reo: Cello en piano: moderne muziek. 15.00 Hervormde middagdienst. N.O.S.: 15.30 Be zigheden: magazine voor liefhebberijen en vrijetljdsbest. 16.00 Nieuws. 16.02 Meer ovei sen en dingen die minder op de voorgrond treden. 17.30 Toerismo: toeristische informatie uit binnen- en buitenland. NCRV: 17.45 Lich- VERUM"n*(298 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte s rammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. (8.30-9.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo: Klassiek piano concert (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. (11.00-11.02 Nieuws.) 11.30 Voor de vrouw. 12.30 Stereo: Operette varia (gr.). 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal gamba en clavecimbel: oude muziek. 11. Ac- cbrdeonrecltal: moderne muziek. III. Vraag gesprek. 14.30 'l Is historisch: programma over geschiedenis en archeologie. 15.00 Voor muziek. 21.20 Stereo: Licht instrumentaal trio. 21.50 Louis. mag het zeggen: muzikaal in terview. 22.30 Nieuws. 22.38 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne muziek (gr.). 23.30 Ra dio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek voor de soldaten, 18.30 Le- kenmoraal en -filosofie. 18.50 Sportkroniek. 18.58 Taalwenken. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Operettemuziek. 22.00 Nieuws, berlchen en De Zeven Kunsten. 22.15 Gevarieerde muziek. (23.00-23.10 Nieuws). 23.40 Nieuws. 23.45-0.30 Voor de zeelieden. DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) KRQ: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klass. en moderne grammofoon- muziek. (7.30 Nieuws. 7.32 Actualiteiten. 7.50 Overweging. 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00- 9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind? pedagogische lezing. 10.30 Stereo: Muziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 recital: moderne en klassieke muziek. 17.00 Tussen 10-1- en 20—: licht grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.30 Voor de juegd. plm. 17.55 HILVERSUM ni (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Terug van wegge weest: muziek van vroeger voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoeffeen instrumentaal programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) N.O.S.: 12.00 Nieuws. 12.03 Felix Meurders. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 T.N.T.: licht platen- programma. 14.00 Nieuws. 13.03 Pop-in: gezel lig aanplaten. 15.00 Nieuws. 15.03 Holster: pop en countrymuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRrrrhitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draaijijofdraaiik: verzoekplatenprogramma. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weer bericht. beursberichten en dagklapper. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Kamermu ziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Symfonische muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Hand in hand met Nederland. 17.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen. 17.15 Jazzkroniek. UGBLIH TUSSEN LICHTE STUKKEN Het Stravlnski-programma dat het Radio Kamerorkest onder leiding van Roelof Krol gisteravond in de Kurzaal tot het Holland Festival heeft bijgedra gen en dat door de hoogbejaarde compo nist zelf zou zijn bijgewoond als hij in staat was geweest naar ons land te ko men, droeg een overwegend licht en speels karakter. Dat wil bepaald niet zeggen dat de componist het zich in de ze stukken gemakkelijk maakte want ze getuigen elk voor zich van een meester lijk. fantasierijk vakmanschap. Hun toon evenwel is muzikantesk, nu eens geestig spottend dan weer bijtend sarcastisch, en ook wel eens lyrisch-poëtisch, maar het moet gezegd worden dat in dit laat ste opzicht de componist gewoonlijk het minst overtuigend was. Dat bleek vooral toen de Japanse so praan Emiko Liyama een vijftal van zijn vroege liederen voordroeg. Hij In het najaar zullen in samenwerking met de Nederlandse Rijwiel Toer Unie voorts vier fietstochten georganiseerd worden. Zaterdag 23 augustus de Grens landroute vanaf Roosendaal, zaterdag gin dertig toen hij drie Franse vertalin- 6 september de Friese route vanaf Offin- gavvier bü Sneck, zaterdag 20 september de Zuidoost-Veluweroutc vanaf Rheden en zaterdag 11 oktober de Westland- route, die vanaf het zwembad in het Zuiderpark in Den Haag start. De routes variëren alle van 50 tot 55 kilometer. Men kan tussen tien en twaalf uur 's morgens vertrekken en indien men vóór vier uur met een afge stempelde routebeschrijving terug is, ontvangt men een vaantje. Voor de -Zuidoost-Veluweroute ver leent de VVV Oost-Veluwe zijn mede werking. De WV zal zorgen voor huur- fietsen en zal voor de deelnemers ook desgewenst een hotelarrangement ver zorgen. Daarbij is de huur van de fiets dan al inbegrepen. Om de deelnemers tot meer fietsen aan te zetten, zal de VVV in het pakket nog alternatieve fietsroutes opnemen. oorspronkelijk Japanse gedich ten toonzette, en ook muziek maakte bij twee Russische teksten. De beide laatst genoemde liederen onderwierp hij ech ter in 1954, maar dan veertig jaar la ter, aan een revisie en stemde ze toen af op Engelse vertalingen, waardoor ze een geheel ander karakter kregen dan de in hun originele staat bewaard geble ven Japanse werkjes. Veel doet dat er overigens niet toe, want gisteravond ging er van deze composities betrekkelijk weinig uit. Wel zong de zangeres ze met een onwaarschijnlijk technisch gemak, maar het gemak ging ten koste van de expressie, en ook van de dictie Veel beter deden het de drie instrumen tale nummers. Toch is het concertino, dat in de jaren twintig in de eerste ver sie voor strijkkwartet veelvuldig te ho ren was, geen sterk werk ter nam het, als zoveel van zijn stukken later opnieuw onder handen. In 1952 daterende omwerking zijn van het strijkkwartet alleen een soloviool en een solocello overgebleven, die gesteld wor den tegenover tien blazers. In die instru mentatie sprak het gisteravond, ondanks de betrekkelijke armoede van de muzi kale substantie, heel goed aan. Ook de uit 1918 daterende Ragtime, een poging de toen in de mode komende jazz te intregeren in de concertzaal-muziek, bleek zich nog goed te kunnen handha ven en sloeg bij het helaas niet erg tal rijke publiek sterk in, wat uiteraard me de te denken was aan de musiceervreug- de die van de vertolkingen van Krol en zijn musici afstraalde. Dit was ook heel sterk het geval in het kostelijke Dum barton Oaks-concert in 1938, een zeer persoonlijke en zeer hedendaagse reactie op de Bach van de Brandenburgse Con certen, vol verrukkelijke details. Het hoogtepunt van het programma viel eigenlijk buiten het karakter van deze avond, niet omdat het een grotere instrumentale bezetting vereiste maar omdat het een uitgesproken religieus ge tuigenis was. Het ging om de gewijde bal lade Abraham en Isaak, die de meester in 1963 veelzeggend opdroeg aan het volk van de staat Israël. De tekst laat hij in het Hebreeuws zingen in een door hem persoonlijk geassimileerde Oosterse stijl, vrijzwevend declamatorisch, rijk orria- mentaal versierd en met. heel subtiele schakeringen in metrum en ritme een zangpartij die is geplaatst vóór en soms opgenomen is in een instrumentaal klankdecor van ongewone expressie. Men moest groot respect hebben voor het inlevingsvermogen van de jonge ba riton Meinard Kraak, die deze moeilij ke partij met de gloed van een innerlijke overtuiging weer gaf en daarbij voortref felijk door dirigent en orkest werd bege leid. De luisteraars lieten er geen twij fel aan bestaan dat muziek en vertol king diepe indruk hadden gemaakt. Ks. Er zat iets plechtigs in de aankondi ging van de omroepster: „In vorige jaren zond de t.v. tijdens het Holland Festival de toneelmanifestatie uit, ge zamenlijke produktie van toneelgezel schappen en de t.v. Dit jaar was dat niet mogelijk gebleken en als vergoe- j ding daarvoor bood de NOS een oor spronkelijk Nederlands stuk, Hugo Claus' Mama, kijk zonder handen. Op het eerste gezicht ben je dan ge neigd te zeggen „Die goeie NOS toch. Ze is de enige omroep met vrijwel onbeperkte geldmiddelen maar als het er op aan komt een culturele daad te stellen dan weet ze w^t haar te doen Op het tweede gezicht pakte het anders uit. Toen bleek dat de NOS op oude NTS-planken een slechte registratie van dit stuk had gevonden dat al een jaar of twee onder het stof lag. Dat de NOS uitzond waar de NTS niet goed raad mee wist is tot daaraantoe. Dat men het deed als het ware het een festivalmanifestatie is doodgewoon boerenbedrog. Het is met dit stuk van Claus een beetje vreemd gelopen. Het dateert on geveer uit dezelfde tijd als „Suiker", maar het haalde om welke reden dan ook het „grote toneel" niet. Jaren later heeft De Nieuwe Komedie zich erover ontfermd: een groep, het zij in alle eerlijkheid gezegd, van de ..tweede garnituur". Ze maakte er on der regie van Berend Boudewijn een heel presentabele voorstelling van. Daarmee aantonend dat het „grote toneel" ongelijk had en tevens een daad stellend die eigen prestige ver hoogde. Die daad had de NTS (of nu de NOS) ccn beetje bunnen herhalen door van ..Mama, ictyk zonder handen" de per fecte studio-uitvoering te bieden waar voor dit stuk bepaald geknipt leek. Het zou een daad van rechtvaardig heid geweest zjjn als men daarbij de originele Nieuwe Komedie-bezetting behouden had. Het had iets van een evenement kunen worden. Maar wat gisteren op het scherm kwam léék er niet op: reportage uit een zaal (het Haagse Diligentia) die kennelijk voor t.v. geen kansen bood; mise-en-scène die erop gericht bleek het gehele toneel te vullen waardoor de camera's er herhaaldelijk naast za ten; decors die het tv-beeld dermate on lustig maakten dat er bij „totalen" nagenoeg niets meer te onderscheiden viel. Voor die voorstelling van giste ren behoorde kapitaalkrachtige NOS zich te schamen. Vg. Eenvoudige bruiloft" film van vanavond „The catered affair" Nederlandse titel: „De eenvoudige bi'uiloft" gaal over het aanstaande huwelijk van ene Jane Hurley (Debbie Reynolds) en ene Ralph Halloran (Rod Taylor). Beiden willen het heuglijke feit in zo klein mogelijke kring vieren, maar dit be sluit wekt nogal wat wrevel bij de naaste familie. Moeder bijvoorbeeld wli er een luisterrijk feest van maken, al was het alleen maar om de buurt geen aanleiding tot roddelen te geven. Pa daarentegen houdt het wel op een drankfestijn, maar het moet niet al te duur worden, want hij wil zich nog een nieuwe taxi aanschaffen. Zo ont staan er allerlei onbenullige ruzietjes. Genoeg om anderhalf uur ontspanning te garanderen. De regie van „The catered affair" is in handen van Richard Brooks, terwijl naast het bruidspaar, Bette Davis als de bazige moeder en Ernest Borgnine als de zor gelijke huisvader in de belangrijkste rollen schitteren. (Nederland I - 21.00 uur) Wimbledon op radio en tv HILVERSUM De NOS zal uitge breid aandacht besteden aan het Wim- bledontennistoernooi, waarvoor onza langenoot Tom Okker zoals bekend als derde werd geplaatst. Voor de televisie wordt vanaf 1 juli via de beide zen ders de kwart-, halve- en finales uit gezonden. De radio geeft vanaf 23 juni dagelijks korte verslagen van de be langrijkste gespeelde wedstrijden. Jan Kamlag en Herman Kuiphof zijn ver slaggevers. Zuster Juzuolda schetst koningin DEN HELDER (ANP) Een specia le gast van de Rijksvoorlichtingsdienst tijdens het bezoek van koningin Julia na aan de kop van Noord-Holland is de beeldhouwster zuster Jezuolda Kwanten uit Tilburg, die in opdracht van deze gemeente bezig is met een kop in brons van de vorstin. Zuster Jezuolda, die tot de orde der zusters van liefde behoort, maakt waar mogelijk portretschetsen van de koningin, die als uitgangspunt moeten dienen voor de vervaardiging van het kunstwerk. Zij is dertig jaar te kenlerares in Amsterdam geweest, maar wijdt zich de laatste jaren geheel aan de beeldhouwkunst. In de schouwburg van Tilburg bevindt zich een door haar vervaardigde kop van Albert van Dalsum. iADVERTEKTUA caballero TonMtopeferenRtetartlloiJMmip

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2