LUDIEKE ACTIES ROND HET MAAGDENHUISPROCES ONMOGELIJK WERK Y.N.-W AARNEMERS OP WEST-IRIAN Beledigend schilderij in beslag genomen Voorzitter KVP- jongeren blijft bij kritiek op fractie Hoe laat is het? op uw horloge! Kies uit de volledige MM kollektie! :N Bezwaren postbestelling in weekend Politie Zürich: knuppel weg Geschrokken bankovervaller tien maanden in de cel Js Juryleden in België eenvoudig beïnvloed POMPIDOU DENKT AAN VERSOBERING Beraad met aspiranten DINSDAG 17 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT Weer doden bij Wisselmeren? DJAJAPOERA (ANP) In West-Irian ipen de verkiezingen voor de raadge vende vergaderingen, die in overleg Moesjawarah) met Indonesische rege- ingsfunctionarissen over de toekomst het gebied moeten beslissen, lang- lamerhand ten einde. De hoogste ver- egenwoordiger van het Indonesische linisterie van Buitenlandse Zaken in )jajapoera, Rotty, zei maandag dat sinds 0 april al 800 tot 900 van de in totaal 1025 afgevaardigden waren gekozen. Het waarnemerskorps van de Ver. Na- es, pas op 4 juni met zijn taak begon- ;n, zal de verkiezing van niet meer m tien procent van de afgevaardigden jnnen volgen. Tot dusver woonden ze :ven verkiezingen bij. Ze hopen er nog •s te volgen voordat alles op 30 juni is igelopen, maar zijn daar mogelijk niet staat wegens de slechte verbin- lingen. De sterkte van :orps is inmiddels van vijf op gebracht. ien hm luchter ->e Met twee VN-waarnemers was de .NP-córrespondent aanwezig bij de ver- :iezing van negen afgevaardigden die de 5.000 inwoners van de stad Djajapoera uilen vertegenwoordigen. Er waren niet I neer dan negen kandidaten. Iemand van rle plaatselijke regentschapsraad vertel- Yanvoe le dat degenen die hen kozen dorps- en siac-lil tanihoofden waren. De schattingen over aantal liepen uiteen van 75 tot 150. kiezers vielen moeilijk te onderschei- i van de belangstellenden. Op de vraag VN-waarnemer Marshall Williams if hij vooraf had kunnen nagaan of de- Yo-5 2 enen die hun stem uitbrachten ook wer kelijk vertegenwoordigers waren van de tadsbevolking, luidde het antwoord: Wij zijn hier net". Op zeker moment stel- een Indonesische ambtenaar de kie- i twee vragen. Slechts enkele Pa- a 's gaven antwoord, pas op aandrang de functionaris volgden er meer. La- vertaalde iemand de vragen voor de /iNP-correspondent. Ze luidden: „Js er ntimidatie op u toegepast voor u hier twam? bent u onderworpen, aan enige ryshoi klein Het VN-team beschikt niet en tolk. Slechts een van de pas aan- lekomen leden kent Indonesisch. Alle in- Ichtingen over wat er gezegd wordt, irijgt de groep van een Engels spreken- Indonesische functionaris. Intussen is uit doorgaans betrouwbare on vernomen dat in het gebied van de Wisselmeren, waar de verkiezingen door (Van parlementaire redactie) mgeze i, hee: jrgan Reen g kwi le lee. >ts h< DEN HAAG Minister drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Van Rossum (SGP), Tolman (CHU), Boertien (ARP) n Oele (PvdA) meegedeeld, dat drie akorganisaties bezwaren naar voren hebben gebracht tegen dienstverzwarin- gen die naar hun oordfeel onvermijdelijk de opzet van de nieuwe weekend bestelling bij de PTT verbonden zouden en daarover een „onaanvaardbaar" uitgesproken. Op de vraag of aan de genoemde be varen tegemoet zou kunnen worden gekomen door handhaving van b.v. twee bestellingen op maandag of het volledig bestellen van alle post op zater dag antwoordt minister Bakker, dat hij met de bedrijfsleiding van de PTT op het standpunt staat dat het verrichten arbeid op zondag tot het uiterste bepei'kt moet worden. De minister is overigens van oordeel, dat waar de diensten op zondagavond eerste om 23.00 uur aanvangen van zondagsarbeid nauwelijks sprake is. Het handhaven van twee bestellingen op maandag zou niet in overeenstemming zijn met een doelmatige dienstuitvoering wegens de relatief geringe omvang van het ver keer op die dag. Het bestellen van alle post op zaterdag kan niet tot een beper king van zondagsarbeid bijdragen omdat deze moet worden verricht ten behoeve Nan de behandeling van de correspon dentie van het weekeinde, en dus niet voor post die reeds op zaterdag aan wezig is. P.P.R. STAAT ACHTER N.K.V. UTRECHT (ANP) De PPR heeft met belangstelling de politieke eisen geno teerd, die NKV-voorzitter J. Mertens ter tafel heeft gelegd in zijn rede voo verbondsraad. Eisen die geheel over stemmen met wat ind e Tweede Kamer de fracties van de progressieve con tratie in wording willen. Dat zijn be halve de PPR, de PvdA, D '66 en PSP. een recente opstand onder de plaatse lijke politie en de vlucht van een deel van de bevolking nog steeds worden op gehouden, de laatste weken in Moanema- ni, ruim 30 km ten westen van Enaro- tali, waar rebellerende politiemannen zich in de bossen schuilhouden. Andere berichten spreken van meer doden aan Indonesische kant. Van officiële zijde is slechts 1 geval toegegeven. Het Indone sische leger verspreidt in het gebied pam fletten waarin de opstandige politieman nen en leden van de Efari-stam worden opgeroepen, terug te keren. In de vlug schriften worden de vluchtelingen herin nerd aan „wat in 't evangelie van Lucas geschreven staat over de verloren zoon", waarna eraan wordt toegevoegd: „Hebt u geen medelijden met uw vrouw en kin deren die lijden, omdat u ze verlaten hebt?" ZURICH (AFP) De vereniging van Zwitserse politiebeambten heeft de ge meente Zürich verzocht, de politieagen ten in de gemeente niet langer met een knuppel uit te rusten, omdat gebruikers dit middel tot handhaving van de or- n ernstige moeilijkheden kunnen ko- Onlangs is een agent uit Zürich tot n dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijn knuppel had gebruikt le ien journalist. AMSTERDAM De demonstranten tegen de marathonberechting van de Maagdenhuisbezetters, die vorige week in Amsterdam ernstige onlusten veroorzaakten, proberen het nu op de ludieke toer. Gisteren organiseerden zij bij de ingang van het Paleis van Justitie, waar de politierechter mr. G. Nomes weer aan de lopende band vonnissen uitdeelde, variërend van vrij spraak tot 6 weken onvoorwaardelijk, een paint-in. Er deden een vijftig studenten en kunstenaars aan mee. De politie zag welwillend toe, hoe lange stroken papier werden beschilderd met leuzen als: „Toen kwam een Belin- fant met een lange snuit, die blies ons het Maagdenhuis weer uit" en „No- mes, ik sprak uw vrouw: zij was gelukkig". dag nog steeds het opgestelde schema bijhoudit, met straffe hand. Hij verijdelde een vertragingspoging van de voorzitter van de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam, Johan Middendorp, die elf getuigen decharge had opgeroepen, waaronder twee sympathiserende hoog leraren, door de zaak terug te wijzen naar de rechter-oommissaris. Hij wees verschillende verzoeken tot wraking van de rechter van de hand, „omdat", zoals hij stelde, „niet is gebleken, dat ten mijnen aanzien feiten of omstandigheden bestaan, waardoor in het algemeen de rechterlijke onpartijdigheid ernstige schade zou kunnen lijden". Hij liet een parketwachter tegen de 21-jarige stu dent G. van O. proces-verbaal opmaken, nadat deze in zijn laatste woord de politie „het geüniformeerde schuim van natie" had genoemd. De actiegroep, die ageert tegen de -ocesgang in het paleis van justitie, gaat de komende dagen nieuwe ludieke demonstraties op touw zetten. Vandaag zouden studenten en kunstenaars (ge ïnspireerd door het weer?) Ln bad kostuum naar de ingang van het paleis van justitie trekken, alwaar zij met zand, vormpjes en schepjes gaan spelen. Morgen willen zij pal voor het Maagden huis symbolisch de gerechtigheid be graven. Overigens is de belangstelling niet groot. Op een vergadering, waar deze acties werden besproken, waren slechts een dertigtal demonstranten aanwezig. D '66 is het niet eens met een besluit van enkeie Amsterdamse advocaten, die hun ondergeson./.ft advocaten hebben verboden aan de verdediging van de bezetters van het Maagdenhuis in Am sterdam mee te werken. Aan jhr. mr. P. R. Beelaerfcs van Blokland, deken van dé Orde van Advocaten in Amsterdam, schrijft D '66, dat een diepgaand onder zoek op prijs woi-dt gesteld. Voorzitter J. A. P. M. Beekmans van D '66 zegt in zijn brief onder meer, dat elke verdachte moet kunnen worden verdedigd door een advocaat, die zich hiertoe bereid heeft verklaard. Dit is van primair belang voor de rechtsbedeling en van fundamen teel belang in een democratische rechts staat, schrijft D '66. Maar toen er een „democratisch schilderij" verkocht dreigde te worden met de woorden „Nomes oranjehoer" grepen dertig agenten in. Zij namen het doek in beslag en hielden vier studenten aan wegens belediging. Vijfentwintig andere demonstranten trokken daarop naar het hoofdbureau van politie om te eisen, dat tegen hen proces-verbaal zou worden opgemaakt wegens medeplichtigheid. Zij werden afgepoeierd met de mededeling, dat zij getuigen moesten meebrengen en him eis schriftelijk moesten indienen. Zoals bekend veroordeelde mr. Nomes vorige week de secretaris van de Socialistische Jeugd, Hans van der M., tot drie maanden onvoorwaardelijk plus vijf jaar ontzegging uit het actief en passief kiesrecht, omdat hij op koninginnedag op de Dam de woorden „oranjehoeren" had Rikkert Zuiderveld i GESPREK MET SCHMELZER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook na z(jn gesprek met fractie-voorzitter drs. NV. K. N. Schmelzer en partijvoorzitter mr. A. van der Stee, houdt ir. J. A. Stienen zijn kritiek op de KVP-Tweede-Kamerfractie staande. Als voorzitter van de KVP-jongeren kritiseerde hij vorige week op het congres van deze jongeren op scherpe wijze de inactiviteit van een groot deel van deze fractie. Zijn rede op het congres van de KVP-jongeren trok daardoor veel aandacht. In laterY uitspraken maakte hij deze kritiek nog scherper door een 20-tal met name genoemde Kamerleden gebrek aan politieke activiteiten te verwijten. „Deze Kamer leden verzwaren daardoor de taak van de wei-actieve fractieleden", aldus ir. Stienen. In zijn gesprek gisteravond op het KVP-partijbureau in Den Haag met mr. Van der Stee en drs. Schmelzer heeft de Jongerenvoorzitter zijn kritiek gehandhaafd. Bo vendien heeft hij namens de KVP-jongeren nadrukkelijk gepleit voor een wijziging in de kandidaatstelling door de KVP. Ir. Stienen staat hierbij niet alleen. Ook in het partijbestuur en in de partijraad ven de KVP is deza wens al enige keren naar voren gekomen. MAASTRICHT (ANP) Tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek (en waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en on der toezicht stelling van het reclasse ringsbureau van het Leger des Heils in Eindhoven) veroordeelde de rechtbank van Maastricht maandag de 18-jarige J. L. van NV. uit Vaals, die op 17 maart van dit jaar dc 23-jarige filiaalhouder van de gemeentespaarbank van Maas tricht in Meerssen onder bedreiging met een kinderspeelgoedpistool had gedwon gen tot afgifte van f 2600. Hoewel de officier van justitie de jon geman tijdens de rechtzitting 14 dagen geleden geen criminele figuur noemde eerder een kind had hij toch ge meend uit een oogpunt van algemene preventie de zware straf van 2*/t jaar onvoorwaardelijk te moeten eisen. Ver dachte had ter zitting gezegd trouwplan nen te hebben, doch niet over voldoende financiële middelen te beschikken. Ge dreven door tv-feuillefons, cowboyro mans en beeldverhalen in dagbladen was het bij hem opgekomen een bank te over vallen. Toen hij echter later bemerkte, dat de opzet lukte, was hij zo geschrok ken van al het geld dat de bankbeheer- der in zijn aktetas deed dat hij snel te kennen gaf al voldoende te hebben. Hièr- na vluchtte hij per bromfiets naar Vaals. De later in een weiland gevonden akte tas werd de jongeman noodlottig. Richtlijnen van minister Polak voor behandeling van klachten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Polak heeft de officieren van justitie per circulaire richtlijnen gegeven over de wijze waar op klachten moeten worden behandeld. Het gaat in de nieuwe richtlijnen in het algemeen om klachten over vermoedelij ke strafbare feiten, waarbij blijkt dat de klager een justitieel optreden wil. De officier van justitie moet de klager bericht zenden over al of niet vervol ging wanneer die klager als belangheb bende kan worden beschouwd. Duurt de behandeling van de klacht lang. dan wordt een voorlopige ontvangstbevesti ging gezonden. Daarbij moet het begrip „belanghebbende'' volgens de circulaire ruim worden geïnterpreteerd. Er wordt nadruk op gelegd dat een bericht zeker niet achterwege mag blijven, wanneer de klager-belanghebbende ernstig in zijn rechtsgevoel is geschokt. Indien de offi cier van justitie beslist dat hij niet gaat vervolgen, dan zal het bericht aan de klager steeds zo volledig mogelijk gemo tiveerd moeten zijn, schriftelijk of mon deling. Ook zal in dat geval de klager worden gewezen op zijn bevoegdheid be klag te doen bij het gerechtshof, en even tueel bij de procureur-generaal of de mi enieter van juirtitUw (ADVERTENTIE) PRISMA* edelstaal herenhorloge, automatisch datum, waterdicht 149. (automatische herenhorloges reeds vanaf 125.-) PRISMA' gouden herenhorloge, extra plat, onyx cyfertekens 235.- (gouden herenhorloges reeds vanaf 195.-) PRISMA* «•delstaai duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.- chronograph modellen reeds vanaf 189.-) Studenten en kunstènaars bezig aan het vervaardigen van het schilderij, dat even later door de politie in beslag werd genomen. Recordprijs voor werk van Sisley PARIJS (AFP) Op een veiling in Parijs is gisteren een miljoen frank (730.000 gulden) geboden voor het uit 1875 stammende schilderij „Dc Seine bij Port-Marley" van de Engelse impres sionist Alfred Sisley. (Van onze correspondent) BRUSSEL De manier, waarop juryleden in twee Belgische moord zaken de uitspraak bepaalden, heeft in dit land voorlopig tenminste binnenskamers in gerechtelijke kringen weer hevige discussies doen ontstaan over de juryrechtspraak. Bcroepsjuristcn beweren opnieuw, pessimistischer dan ooit tevoren, dat een eerlijke rechtspleging door jury's onmogelijk wordt gemaakt. De eerste moordzaak werd behandeld in Gent: een 39-jarige vrouw, Godelieve van Hecke, werd ervan beschuldigd in 1967 haar dronken man tijdens een ruzie de schedel te hebben ingeslagen en hem de keel te hebben doorgesneden. Alhoewel talrijke getuigen haar afschilderden als een kille, berekende vrouw, namen de gezworenen de stelling van de verdediging aan, dat zij uit zelfverdediging gehandeld had. Een brief van haar kinderen, waarin zij „moeke" smeken toch gauw naar huis terug te keren, voorgelezen op een mamer, waar smartlapzangeressen nog alles van kunnen leren, was het sluitstuk van de verdediging. De wenende juryleden hadden een half uurtje nodig om tot een uitspraak te komen: de vrouw werd vrijgesproken. Krasser lijkt juristen nog de uitspraak ln een tweede zaak te Brussel. De 59-jarige Petrus RoeLs stond daar terecht omdat hij in 1968 zijn vriendin doodschoot. Hij schoot haar dood met een Jachtgeweer, waarvan hij de loop had afgezaagd om zeker zijn doel met te missen. Ondanks al die voorbereidende werkzaamheden, oordeelde de volledig mannelijke jury, dat de man zijn daad niet had voorbereid. In plaats van de maximumstraf levenslang kon het hof de moordenaar slechts veroordelen tot tien jaar dwangarbeid. De discussie of de jury niet strenger moet worden gecontroleerd door beroepsjuristen en of er niet meer mogelijkheid moet zijn tot het corrigeren van vaak eigenaardige jury-uitspraken, is reeds vele jaren in België aan de gang. Met de hoogst eigenaardige uitspraken in het achterhoofd, denken sommigen eraan een actie te beginnen om het afschaffen van jury's te eisen. Zij denken' daarbij aan moordiaken, als die tegen een Luikse moeder, die haar misvormde softenonbaby vermoordde en toch met glans werd vrijgesproken. Anderen denken aan 't proces-Content, waar verpletterende getuigenuitspraken de dokter uit Charleroi brandmerkten als de enige man, die1 zijn vrouw had kunnen vermoorden. Even verpletterende uitspraken van allerlei experts tegen de arts werden door de jury gewoon genegeerd. Zij vonden de dokter sympathiek, begrepen niet veel van de getuigenissen en alhoewel er voor vakmensen praktisch geen twijfel bestond aan zijn schuld, gaven de juryleden hem toch het voordeel van de twijfel. Zij spraken hem vrij. PARIJS (AP) Georges Pompidou heeft gisteren vergaderd met enige zijn aspirant-ministers en aandacht ge schonken aan dringende financiële proble men welke mogelijk impopulaire, verso beringsmaatregelen zullen eisen. Voor de lunch ontving Pompidou een aantal Gaul listische kopstukken, onder wie de voor zitter van de Nationale Vergadering Jacques Chaban-Delmas, die naar wacht wordt de nieuwe premier zal v den en de minister van buitenlandse ken Michel Debré. De koers van de franc ten aanzien de Amerikaanse dollar is maandag e op de Parijse geldmarkt omhoog gelo pen, maar tegen de sluiting was deze weer gedaald tot het minimum 4.972754.9740 francs voor een dollar. Op de Parijse beurs daalde de koersen van goud en Franse aandelen, maai is waarschijnlijk eerder een uitvloeisel van het besluit van vrijdag van de Fran se bank om het bankdisconto tot 7 pro cent te verhogen dan van de uitslag var de presidentsverkiezing. De verhoging van het disconto is bedoeld om de infla tie tegen te gaan. De nieuwe president zal vrijdag zijn ambt aanvaarden nadat de constitutione le raad de officiële uitslag van de ver kiezingen van zondag heeft bekendge- Levenslang voor Palestijn in Gaza GAZA (AP) Een Istaëlisch militair tribunaal in Gaza heeft de plaatselijke leider van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie tot levenslange dwangarbeid en een boete van 33.000 Istaëlische lire ver oordeeld. Abdoel Kader Aboe el Sahim (43) be kende automatische revolvers in zijn be zit te hebben gehad en 100 sabotageda den in de strook van Gaza georganiseerd te hebben. Sahim werd in december ge grepen na een schermutseling met de Is raëlische troepen waarbij hij ernstig werd gewond. Voor de rechtbank verklaarde hij: „Ik ben, evenals u, militair. Ik heb militaire bevelen uitgevoerd zoals u doet. Evenals u gerechtigd bent, uw land te verdedigen, zo ben ik het ook. Als ik morgen zou vrijkomen, zou ik weer precies hetzelfde doen", maakt. Volgens het ministerie van binnen landse zaken is de einduitslag: 11.060.181 stemmen (58.20 procent) voor Pompidou en 7.942.915 (41.80 procent) voor Poher. Verwacht wordt dat Pompidou onmid dellijk zijn kabinet zal bekend maken en dat hij vrijdag een tv-rede zal houden. Als mogelijke minister van buitenlandse zaken wordt genoemd Giscard d'Estaing, terwijl aangenomen wordt dat centrums afgevaardigde Jacques Duhamel ook een belangrijke functie zal worden aangebo- Uit de omgeving van de nieuwe presi dent wordt vernomen dat deze regelma tig persconferenties wil houden en dat de eerste daarvan voor eind juni of be gin juli op het programma staat. Het is de verwachting dat Pompidou verschei dene buitenlandse hoofdsteden zal bezoe ken, waaronder Washington. Gen. Charles de Gaulle keert donder dag uit Ierland terug. Mgr. Shannon mag vertrekken, maar naar buitenland ST.-PAUL, Minneapolis (KNP) De jonge Amerikaanse bisschop, die het niet eens is met de encycliek over de ge- boortenregeling en mede daarom ontslag uit zijn functk heeft gevraagd, mag naar Rome gaan, mits hij zich ergens ln het buitenland vestigt. Hij mag dan geen pas toraal werk meer verrichten. De bis schop, mgr. Shannon, heeft dit onthuld en verklaard dat hij op de uitnodiging niet kan ingaan. De bisschop heeft in een uitvoerig® verklaring gezegd dat hij al op 23 no vember vorig jaar zijn ontslag heeft aan geboden bij zijn aartsbisschop, mgr. Binz. Daarna werd hij bij de apostolisch delegaat in Washington, mgr. Raimondi, ontboden, waar hem drie plaatsen bui ten de Ver. Staten werden aangeboden om in ballingschap te gaan. Later volg den nog meer mogelijkheden. Rome zou voor de nodige financiële steun zorgen. Daartoe bleek trouwens ook het bisdom bereid. „Ik weet niet wat het beste is voor mijzelf of de Kerk", aldus de bis schop. „Maar ik heb toch besloten niet op de voorstellen in te gaan". De bisschop voegt er aan toe dat niet nodig is te zeggen hoe moeilijk hij het heeft. D® tegenstrijdige verklaringen 5 juni werd het verzoek om ontslag nog officieel door het aartsbisdom en Rome ontkend noemt de bisschop een schan daal.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5