VOCAAL ALLERLEI Waterval van zotternij in „Mama, kijk, zonder handen TELEVISIE VANAVOND IN UTRECHT DREIGT BEZETTINGSACTIE Kritiek op prof. Van Wijnbergen in Nijmegen HERV. KERK VERWIJT MINISTER VAN LIBERALISME NCRV geeft kijkgeld terug Tweede l.p. t.v.-serie: „Breng eens een zonnetje' TIEN JAAR GARCIA Verlate hulde Shirley Bassey Kritiek op herderlijk schrijven hervormden Te vroeg voor afschaffing prijsstop PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 17 JUNI 1969 Roolvinks standpunt één moeite door niet zoveel plezierige dingen voor de vakbeweging hebben gezegd of gedaan, dan nu het geval is in een vraaggesprek door hem met het N.K.V.-orgaan „Ruim Zicht" gehouden. Sommen wij enkele daarin gedane uitspraken op: „In de laatste twee jaar zijn de lonen bij de ontwikkeling van de overige inkomens achtergebleven"; „In de laatste jaren zijn onvoldoende kostenbesparingen in het bedrijfsleven via prijsdalingen aan de consumenten doorgegeven"; „De loonontwikkeling in 1969 mag niet onverantwoord genoemd worden. vooral gezien de sterke prijsstijgingen en het achterblijven van de lonen in 1967 en 1968". Natuurlijk deed de heer Rooi vink ook wel een paar uitspraken, waarbij de vakbeweging geneigd zal zijn kritische kanibtekeningen te maken; bijvoorbeeld de mededeling dat het mogelijk moet zijn óók in 1970 een vrij loonbeleid te voeren. Want vooral door de prijsstijgingen en de hierdoor op de lonen uitgeoefende druk, is er van een echt vrij loonbeleid in 19681969 maar weinig sprake Niettemin blijft het standpunt van minister Roolvink zoals neergelegd in „Ruim Zicht" voor de werknemers zeker perspectief bieden. Mits de interpretatie \-an enkele nogal vage uitspraken ook bevredigend uitvalt. Wat bedoelt de heer Roolvink bijvoorbeeld, wanneer hij poneert dat voor een goed sociaal-economisch beleid in 1970 de drie partijen (werknemers, werkgevers en overheid) allen offers moeten brengen, maar dat „het kabinet tot die offers bereid is". Zo'n uitspraak kan heel weinig, maar ook zeer veel betekenen. Zelfs kan ze beslissend zijn voor het succes in de verdere onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers. Een echt offer van de overheid zou bijvoorbeeld zijn het geheel of gedeeltelijk afzien van maatregelen als huurverhoging, van opvoering van de B.T.W.-tardeven en het herzien van andere fiscale plannen. Maar dan sitaat het kabinet tegelijkertijd voor het dilemma of ze het gat dat hierdoor in de begroting ontstaat, wil dekken door andere belastingplannen of door het versoberen van bepaalde uitgaven. In het eerste geval groeit weer het risico dat het offer van de overheid alleen tot een haalbare politiek voert, wanneer de werkgevers en/of werknemers bereid zijn de van dit offer voor hen ai te leiden offers te dragen. Is het resultaat van de overheidsoffers een versoberingspolitiek, dan wordt interessant hoe de verschillende belangengroepen erop zullen reageren. Uit Roolvinks mededelingen blijkt wel, dat het gesprek over de grote lijnen van het sociaal-ecortomisch spel in de Stichting van de Arbeid een hoogst belangrijke zaak gaat worden. Faalt dit, dan zal de overheid wel heel grote offers moeten doen om de sociale rust en de economische welvaart tot een harmonisch geheel te maken. We zijn benieuwd! In 1959 schreef dc Belgische auteur Hugo Claus het stuk „Mama, kük, zon der handen" dat nog in hetzelfde jaar in Brussel werd opgevoerd. De Neder landse première, door Dc Nieuwe Komedie vond plaats in Diligentia in Den Haag. Het succes was overrom pelend groot. Het publiek, voor hel erootste deel bestaande uit jonge men sen. was enorm enthousiast, het regen de open doekjes. Deze toneeluitvoering werd door televisiecamera's gere gistreerd en zal vanavond worden uit gezonden. Hugo Claus heeft het stuk bedoeld 3ls een soort commedia dell'arte. ..Men mag", schreef hij, „elke lettergreep ver anderen, de scenes door elkaar gooien, er personages aan toevoegen of schrap pen. Alleen de titel moet gehandhaafd i (Van verslaggevers) UTRECHT - NIJMEGEN - DELFT. Behalve in Amsterdam, waar de proces sen rond de bezetters van het Maagden huis gestaag doorgaan, is er in de uni versiteitssteden Utrecht, Nijmegen en Delft ook actie op het studentenfront. In Utrecht dreigt een bezetting van de administratieve universiteitsgebouwen. In Nijmegen werd op een senaatsverga dering door studenten, hoogleraren en curatoren felle kritiek geuit op het beleid van rector-magnificus baron Van Wijn bergen. In Delft zijn studenten ernstig verontrust over de vordering van de herstructurering van bestuur en beheer van de technische hogeschool. Als de senaatsvergadering van morgen avond niet volledig openbaar is zullen de Utrechtse studenten het administra tief centrum aan de Kromme Nieuwe Gracht bezetten. Het punt openbaarheid moet volgens de studenten als eerste punt op de agenda komen van de nog besloten vergadering van morgenavond. Als dit punt niet als eerste op de agenda komt en als men niet tot openbaarheid overgaat zullen de studenten tot een bezetting overgaan. De Utrechtse politie gelooft, dat het niet zo'n vaart zal lopen met de bezetting. Wel zal een „extra oogje" in het zeil worden gehouden. In Nijmegen is gisteren een senaats vergadering gehouden, die gedeeltelijk openbaar was. Van alle kanten kreeg de Nijmeegse rector-magnificus, prof. baron Van Wijnbergen, het zwaar te verduren. Hij werd ter wille van de objectiviteit niet geaccepteerd als voorzitter. Eén van de felste tegenstanders van het beleid van de rector was de hoogleraar prof. Duynstee. De huidige secretaris van de Acade mische Senaat van de Nijmeegse univer siteit, prof. dr. H. F. Linskens, heeft ontslag uit zijn functie gevraagd. Hij kan zich niet verenigen met een beleid, dat zijns inziens meewerkt aan „het ontbindingsproces van de universiteit". Hij kan het beleid van rector-magnificus Van Wijnbergen niet langer steunen. In Delft is men langzamerhand het overleg moe. Het is niet ondenkbaar, dat het overleg spoedig zal wijken voor actie. „De positie van de studenten vertegenwoordigers in de werkgroep bestuursstructuur wordt onmogelijk ge- DRIEBERGEN (KNP) Dc Hervormde Kerk is het niet eens met de regering, dat de godsdienst een privé-zaak is en dus niet voor financiële steun in aan merking komt. De hervormde synode heeft in het con ferentieoord Hydepark te Driebergen uit voerig van gedachten gewisseld aan de hand van een nota over deze k^vestie. Aanleiding vormde het rapport van de staatscommissie-Van Walsum. die de uit de 19e eeuw daterende regeling voor steun aan de Kerken totaal wenst te her zien, en het antwoord van de minister van Financiën, Witteveen. Deze heeft na mens de regering-De Jong hel voorstel van de hand gewezen om 50 miljoen aan de Kerken te geven, al naar gelang het ledental, en er een afkoopsom voor in de plaats gesteld plus uitbreiding van bepaalde subsidies, met name voor de opleiding der predikanten en priesters. Naar de overtuiging van de generale synode behoort het tot de taak van de moderne staat om het welzijn van de be volking in geestelijk, cultureel en maat schappelijk opzicht en dit in de ruim ste zin mogelijk te maken en te be vorderen. Terecht rekent de staat in toe nemende mate tal van welzijnsvoorzienin gen tot zijn taak. Van vele kanten werd de visie va minister op wat het werk van de Kerken is gekritiseerd. Er werd gesproken over een typisch liberale visie van de minister. Vanavond begint de NCRV met de quiz „Haal je kijkgeld terug". Iedere kijk(st)er kan hieraan deelnemen en daarmee een van de vele geldprijzen winnen, die gelijk zijn aan het jaar lijkse kijkgeld De vragen liggen voor een groot deel op het gebied van de lichte muziek. Aan de hand van een geprojecteerd beeld moeten men een bepaald liedje raden. Daarnaast zullen ook verschil lende spreekwoorden worden uitge- (Nederland I 19.32 uur) BALLETCONCOURS MOSKOU Tweede ronde voor Nederlanders AMSTERDAM (ANP) De vier Ne- j derlandse deelnemers aan het thans in maakt door de t.h.-autoriteiten, die met J Moskou plaatsvindende internationale grote regelmaat de voorstellen en opinie- balletconcours hebben de eerste ronde peilingen naast zich neerleggen", aldus j met hun klassieke pas de deux met suc- een woordvoerder van de actiegroep Democratisering t.h. De actiegroep heeft gistermiddag een poging gedaan een vergadering bij te wonen van het college van rector en assessoren. De rector-magnificus, prof. dr. ir. C. J. D. M. Verhagen, stond dit de studenten niet toe. De speelplaats is de burgerwoning van een mevrouw zonder man waarover de jonge, maar reeds levensmoede dichter Stefan zegt: „Er is hier een oude man in huis die kuren heeft en ik moei hem in die kuren volgen, want hij is mijn pleegvader. En dan heb je mevrouw Tristan hier, die goed voor j mij zorgt, daar valt niets kwaads van te zeggen, maar soms denk ik: wat doe I ik hier elke dag met die twee oude mensen, ik ben toch vijfentwintig, hoe zijn de andere mensen van vijfentwintig j en ik lees dan wel eens over Frangoise j Sagan of kijk in de verzen van Rafaelmaar toch mis ik In dit burgermanshuis, waar Steman iels mist. dringen ineens de dichter Rafael binnen, diens vriend Nol en Nols zusje Jackie, dat heel veel te maken heeft met de zoveel oudere meneer Baers. En wat er dan gebeurt: heel veel en niets. Een uitbarsting van vitaliteit, een stormwind van zotter nijen, één grote fagade van maskers en daarachter een tomeloze, ongerichte echte kracht om gewoon sneller tempo. maar te leven De rolverdeling Mevrouw Tristan Meneer Bears De dichter Nol als volgt: Truus Dekker Titiana Radier Kitty van Wijk Johan Sirag Lex Schoorel Frans Koppers Wim de Meijer Olga de Haas, Sylvester Campbell, helena Pex en Simon André van het Ma- tionale Ballet hebben uit de 106 deelne mers zich kunnen kwalificeren voor de tweede ronde, waarin zij met circa 35 collega's moeten wedijveren. Tegen de tijd dat de kalender- zomer begint neemt de produktie van nieuwe grammofoonplaten af. We hebben er voor deze af levering van DiscoCauserie nog een paar in petto gehouden. Het meeste daarvan is, in tegenstel ling tot de vorige rubriek, vocaal. Over het algemeen zijn er meer echte fans van zangstemmen dan van groepen-instrumentalisten. We zullen in onze bespreking dan ook zo volledig mogelijk trachten te zijn, zodat eventuele „doublés" in eigen platenbezit snel kunnen worden gesignaleerd. Om met de gevestigde uitzondering op de regel te beginnen, noemen wij de Imperial 326. Rien van Nunen en Bert van Dongen zingen hierop namelijk een ongelooflijke hoeveelheid liedfragmen ten, bijeengebracht naar aanleiding van de presentatie op het televisiescherm: „Breng eens een zonnetje". De elpee is alweer de tweede met deze titel. De veelal Nederlandse evergreens worden met vaart gezongen maar we kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de twee uitvoerenden vaak niet achte?- het gepresenteerde staan. Een aantal Ter afwisseling op deze vocale voordrachten een instrumentale plaat. Het is de Palette MPB S-3249. Digno y sus Carios laten hierop hoogtepunten horen uit een succesrijk tienjarig bestaan als fijnzinnige programmamakers of, zoals de titel het zegt „10 anos de successo y hits". Hits zijn het dan wel niet geworden door de groep van Digno Garcia, maar. zoals we onlangs nog op deze plaats opmerkten, hun manier van spelen is erg plezierig om naar te luisteren en doet alle recht aan de oorspronkelijke composities. Opvallend is dat met narm» de b-karvt aan deze beschrijving beantwoordt. Hoogtepunten van deze plaat waren voor ons Viva el armor, Sylvie en Cuamdo tak da Ciba, welk laatste nimmer onlangs het t.v.-scherm frequenteerde. Dr. N. G. Lammens directeur C.V.K. HILVERSUM Dr. G. N. Lammens, gereformeerd predikant te Heemstede, is benoemd tot directeur van het j Convent van Kerken. De huidige directeur, ds. C. van Rij, is op zijn verzoek ontslag verleend wegens zijn benoeming tot leraar godsdienst onderwijs aan het Corderiuscollege te Amersfoort. Op dagen dat KRO en VARA op beide netten de lakens uitdelen komt het vaak voor dat zowel Brandpunt als Achter het Nieuws gereed staan om commcn- j taar op nieuws te geven. Dat kan wel I eens dubbel-op schijnen; het is in elk geval beter dan, dat, zoals gisteren het geval was, beide rubrieken verstek la- ten gaan. We hebben er begrip voor dat in de va- kantietijd de frekwentie van deze ru brieken wat afgefemd wordt, maar in onderling overleg zou men in zo'n ge val op „toerbeurt" kunnen werken, dan komt men met-halve-kracht nog een heel eind. Gisteren zijn er bijvoorbeeld, bij mon de van minister Roolvink en NKV-voor- zitter Mertens, belangrijke uitspraken gevallen op het loonpolitieke front. Dat is een aangelegenheid die velen direct aangaat en het zou daarom goed ge weest zijn als de tv zich hierin niet tot het NOS-journaal had hoeven te beper ken. Daarenboven was de jongste af faire van de Haagse Schildersbuurt een goed onderwerp voor Brandpunt ge- Voor het overige was het een redelijke kijkavond, naar zomerse maatstaven gerekend althans. Beeldenaars van Bre da, met veel enthousiast filmwerk van heel jonge cineasten, was zijn halfuur tje zendtijd best waard. Rust noch duur uiteraard ook. De verrassing-van-dit- seizóen bevatte maar weinig liedjes dit maal, maar er zat een zalig rolletje in voor Georgette Hagedoorn: een boos- aardig-beminnelijke (of andersom) ou de dame die zij neerzette zoals niemand, dat haar verbeteren kan. Van de VARA zagen we Met de muziek mee. Zo maar een zomeravondprogram ma zonder de fouten van het vorige seizoen, maar voor wat er toen niet aan deugde (de kans op naar nieuws en het ongrappige spelletje) is niets in de plaats gekomen. Het lijkt nu een beetje op een pretentieloos radioprogramma waar toevallig tv-camera's bij aanwe zig zijn. Best-aardig voor zo maar een zomeravond, maar wel heel nadrukke lijk onverplicht. Vg. (STER-reclame-uitzen- dingen om 18.56, 19.03, 19.56 en 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR: 19.07 uur: Kenmerk NCRV: 19.32 uur: Haal je kijkgeld terug, quiz 20.00 uur: Journaal (NOS) 20-20 uur: Hier en nu. actualiteitenrubriek 20.45 uur: Kijkkijk, uit het leve: gegrepen 21.30 uur: Bureau Bristol, 22£0 uur: Psalter 22.25 uur: Zendtijd NVSH 22.45 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II (STER-reclameuitzen- dingen om 18.56, 1956 ei 20.16) NOS: 18.50 uur: Pluimpje 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Kapitein Zeppos, slot 19.28 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Mama kijk zonder handen, tv-spel 22.05 uur: Journaal Televisie morgen NEDERLAND I KRO: 17.00 uur: De kakkerlak, de tijger en de ezel. jeugdprogramma De met 0 aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA DINSDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 18.00 Stero: Metropole-orkest: amusementsmuziek. 18.19 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 Nieuws. KRO: 18.41 Actualitei ten. 19.00 Licht ensemble en solisten. 19.45 Zoekend geloven, godsdienstige lezing. 20.00 Stereo: Opera-aria's (gr). 20.45 Verzuiling-ont- zuiling, lezing. 21.00 Moderne kamermuziek (opn). 21.30 Stereo: Radio Kamerorkest en zangsoliste: klassieke en moderne muziek. 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Parle mentair overzicht. 22.45 Mededelingen. 22.50 De zingende kerk, muzikale lezing. 23.05 Kon tekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) AVRO 19.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Stereo: Me- eerste gehoor: lichte grammofoonmuziek nieuws en actualiteiten. TROS: 8.00 Nie 8.11 Luister uit én thuis: verzoekplater gramma voor de militairen. (8.30-8.32 Niet 9.00 Gymnasliek voor dd huisvrouw. 9. i Amusementsmuziek. 18.45 Sportkroniek. Taalwenken. 18.55 Lichte muziek. 19.00 aws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 usementsmuziek. 19.45 Praatje. 19.55 Lich- nuziek. 20.00 Europese BRT-Prijs lamermuziek. 22.45 Pia- 3.45-23.55 Ligging oudere kijkers en lezers zullen niet temin hét grootste deel van het gebode- ne met plezier herkennen Goede Sanny Day Belangrijker Nederlandse produktie is dc RCA Camden CAS 10222 Sunny Sanny. Met genoegen heb ben we geluisterd naar het stem geluid van Sanny Day en meestal ook naar dc intentie waarmee meren deels bekende werkjes in de groeven zijn vastgelegd. Sanny Day komt op deze langspeelplaat met Sunny, een zeer verdienstelijke visie op het be kende werkstuk en daarom ook ge kozen als titelsong. Moon river, The shadow of your smile. Let it snow Let it snow. Don't sleep in the subway en What now my love, een programma- keuze dus die ook enkele hitsuccessen uit de laatste jaren omvat. Met haar te vergelijken valt Elis Regina die de Philips 842 899 PY op goede wijze heeft volgezongen. Een onopvallende stem heeft zij niet maar haar inter pretatie is, ook letterlijk, goed op toon Jackson, Nana en Rodrigues In één hoofdstukje willen we graag drie vrouwelijke vocalisten noemen, die in korte of lange tijd een wereld naam hebben opgebouwd. Het zijn de Amerikaanse gospelzangeres Mahalia Jackson, de Portugese fadozangeres Amalia Rodrigues en de Griekse zange res van volksliedjes Nana Mouskouri. „You'll never walk alone" zingt Mahalia Jackson op de C.B.S. S 52606. Nooit loop je alleen. Het is een getui genis, dat zij al zo lang uitdraagt in haar repertoire voor zalen en voor de vele luisteraars thuis die veelal meer dere elpees in de kast hebben staan. Dit getuigenis is de jaren door nie: minder krachtig geworden. Zij blijft het uitzingen in een veranderende wereld. Dit geeft geen kortsluiting om dat het spreekt over eenvoudige waar heden, die velen-aanspreken en op een manier die ondanks de kracht van haar stem eenvoudig blijft. Op deze C.B.S.-plaat staan merendeels oudere nummers. Wij noemen: When the saints go marching in. I asked the lord. Lift up your heads, Joshua fit the battle of Jericho, Trouble, Crying in the chapel, Down by the riverside en He's got the whole world in his hands. De Artone PRT 204 is gereserveerd voor Amalia Rodrigues die tijdens het laatst grand gala zo voortreffelijk op dreef was. Zij zingt, hoe kan het anders, ook op deze elpee over Portugal, fel ot lieflijk, naargelang de tekst eist. De fado's die zij brengt zijn echte volks liedjes gebleven (hoewel dit woord steeds zwaarder belast wordt), het is alleen jammer dat een ook al was het maar bescheiden uitleg in het Neder lands ontbreekt. Als laatste dus Nana Mouskouri, die op de hoes van de Fonlana 885.713 MY eenvoudig Nana heet. Met een foto in medaillon is dat het enige dat op de voorkant van de hoes staat. Keren we terug naar de plaat dan blijkt dat een zwarte schijf vol liedjes te veel van het goede is. Dat ligt bepaald niet alleen aan Nana zelf. maar vooral aan de repertoire keuze die wat eenzijdig is. Juist bij een zo typerend stemgeluid als van deze zangeres is wat ons be treft een verscheidenheid aan nummers belangrijk. Want ook op deze plaat laat Nana Mouskouri horen dat zij wel Op Sleeptros: proEic Mededelingen. KRO: tuinbouw: 12.30 Niet NCRV: 14.00 Semi- gramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Voor de tisch strijdlied. VPRO: 7.45 Dej en actualiteiten. 8.20 foonmuziek. (8.30-8.35 .35 Van de voorpagina) dag. VARA: 8.00 Nieuw: Lichte gramm alle markten thuis. Uit eigen huis: opna-1 diverse VARA-orkester Schoolradio. 10.00 Lichte grammo .50 Voor de kleuters. 11.04 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo Trompet en orgel: klassieke muziek (gr 12.00 Stereo: Promnade orkest: amusements muziek. 12.30 Stereo: Pianorecital: klassieke en moderne muziek(gr.). 12.54 Voor het plat teland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.21 Stereo: Weens Filharmonisch orkest: amuse ^■tagaMft45^ Gesproken portret. Voor de kindere roep kamerkoor: HILVERUM 1 NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, te vokale muziekjes. 10.00 Nie Jangspeelplal StereoBariton Alle platen, die uitkomen, bespreken behoort tot de onmogelijkheden. Dat is niet alleen een kwestie van plaatsruimte in de krant, maar ook van het niet altjjd aanwezig zijn va^i recensie-exemplaren. Veelal maken we daarom zelf een keuze uit het overweldigende aanbod. Ruiterlijk willen we in dit verband toe geven dat we by de elpee „I've got a song for you" (United Artists XUAS-5011) van Shirley Bassey een vergissing hebben begaan door 'm maanden geleden niet aa i te vragen. We hebben dit alsnog gedaan om te horen toe terecht deze zwarte schijf werd onderscheiden met de Edison. Een wat verlate hulde dus voor Shirley Bassey. Ze zingt met een ware grandeur een aantal bekende nummers. (Die bekende nummers waren overigens de overweging om de plaat indertijd niet aan te vragen ter bespreking). De elpee bevat naast de titelsong: The shadow of your smile, Kiss me honey, honey, You can have him, You're gonna hear from him, All or nothing at all, Shirley, Strangers in the night en The sound of music. succesvolle interpre- De bankrekening van Tom Jones In de Deccaserie Musik für Alle (waar in ook een plaat als Yesterday's paper van de Rolling Stones te krijgen is; nummer ND 265) is uitgebracht een langspeelplaat van Tom Jones (Decca ND 263). Niet iedereen is gelukkig met de soms al te weelderige stem van de Engelse zanger, die een aantal wereld hits op zijn naam (en bankrekening) heeft staan. We zullen ook niet in de rij staan om een kaartje voor één van z'n shows te bemachtigen, maar we hebben waardering voor de formule waarmee hij gevoelig werk weet te brengen zonder al te dikwijls in een huilbui uit te barsten, Qp da plaat plaat staan enkele bekende: What's new Pussycat, Thunderball. It's not unusual, With these hands, Not respon sible en Ten guitars. Pat Boone Voor twenners een plaat uit de tijd dat zü nog teeners waren (overigens sprak men toen nog zeer exact over teen agers). Het is de Dot NL 537 „presen ting Pat Boone". De zanger met de fluwelen (lees: weke) stem wat overigens niet impliceert dat hij geen katje was/is om zonder handschoenen aan te pakken brengt de liefhebbers van zijn manier van voordragen in extase (of niet meer??) met Love letters in the sand, Bernardine, Remember you're mine, I'il be home, April love en St. Louis blues. Dat laatste zal overigens ook anderen wel boeien maar het is een beetje te weinig om er een hele, zij het goedkope, elpee voor te kopen. F.H. DRIEBERGEN (KNP). De com missie van rapport van de synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft scherpe kritiek uitgeoefend op bet ont werp herderlijk schrijven „Onze verhou ding tot de R.K. Kerk" en de synode geadviseerd te besluiten tot herschrij- Het herderlijk schrijven zou een eer dei- stuk uit 1950 moeten vervangen op grond van de snelle veranderingen in de Katholieke Kerk en de verbeterde oecumenische perspectieven. Volgens de commissie van rapport, die onder voorzitterschap stond van ds. Bloemsma. is het ontwerp wel duidelijk en boeiend geschreven en bovendien in een milde stijl, maar is het een „reaiiteibsbenade- ring van koplopers". De commissie is het voorts niet eens met de oordeel van het ontwerp-schrij- ven over de nieuwe katechismus. Met name verwijt de commissie aan deze katechismus een teveel aan horizon talisme, terwijl bovendien alle dogma's van Rome nog recht overeind blijven In het gewraakte herderlijk schrijven worden curie en Paus het struikelblok genoemd voor de wat vrijere geloofs opvattingen. wordt dc Heidelbergse ka techismus als achterhaald beschouwd, de Mariaverering omschreven als een moeilijk punt en wordt als gevaar aan gemerkt de vernieuwingsdrang van vele jongeren, omdat daarbij de gren zen tussen evangelie en humanisme dreigen te vervagen. DE CIDSVAN CNV UTRECHT (ANP) Het Christelijk Nationaal Vakverbond vindt het nog veel te vroeg om te praten over afschaffinx van de prijsstop. „Als de prijsstop echter het bestaan van bepaalde bedrijven in gevaar zou brengen, dan is ontheffing in die gevallen aanvaardbaar", aldus het C.N.V. in zijn officieel organ „De gids". Overigens loopt het kennelijk niet zo'n vaart met de ernstige moeilijkheden. Be gin juni had het ministerie van Econo mische Zaken 170 verzoeken om onthef fing ontvangen. Op ,en totaal van 350.000 ondernemingen is dat volgens het C.N.V. weinig. Bovendien is daarmee niet ge zegd, dat in al deze bedrijven de nood zo hoog is dat het bestaan op het snel staal. Er zijn naar het oordeel van het C.N.V. stellig ook wel bedrijven bij, die heel goed een tijdelijke tegenslag kunnen ver- WkM»

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2