Opheffen schorsing Merckx leidt tot bittere woorden van renners Merckx-Tour gered FRANZ HASIL OP LOONLIJST FEIJENOORD Klacht over onbehoorlijk gedrag Engelse voetbalploeg in Uruguay Bulgarije derde zege in groep Ned. elftal „IK BEN ZELF OOK VERRE VAN TEVREDEN" Slachtoffers van snelheid Nederlandse dravers in G.P. Lage Landen SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT 95 95 BRUSSEL. De schorsing tot 1 juli, die de Belgische wielrenner Eddy Merckx was opgelegd wegens een positieve uitslag van een dopingcontrole tijdens de Ronde van Italië, is ongedaan gemaakt. Het bestuur van de Internationale Wielren Unie (UCI) heeft zaterdag op een vergadering in Brussel met algemene stemmen besloten de schorsing met ingang van dezelfde dag op te heffen. Het bestuur is van mening dat aan de juistheid van het onderzoek van de Italiaanse artsen niet mag worden getwijfeld maar dat in aanmerking is genomen: dat Merckx reeds tientallen controles had ondergaan die altijd negatief waren uitgevallen; dat wordt aan genomen dat Merckx buiten zijn medeweten doping tot zich heeft ;enomen. De reacties bij de ren ners en in de Italiaanse pers op ongedaan maken van de schorsing varieerden van wit via grijs tot zwart, dikwijls tot diep zwart. kunnen ..dgo^g^en" uidde de kop in ..II Messagero" boven hoofdartikel, waarin van leer wordt {(trokken tegen het besluit van de UCJ. abiliteren. „Nu Merckx is vrijgesproken van de •erdenking. dat hij misschien „gedro- is. zal voortaan iedere renner /"\OK Eddy Merckx was niet gelukkig toen hem werd medegedeeld dat zijn schorsing was opgeheven. ..Er blijft een smet op mijn naam", verklaarde hij. Die smet zal ook blijven op de naam van het bestuur van de Internationale Wleler Unie. de UCI. dat een besluit nam waartegen vele renners in opstand zijn ge komen. Het mag dan een menselijke beslissing zijn geweest, gegrond op het feit dat men er eerlijk van overtuigd is dat Merckx het slachtoffer is gewor den van gemene prak tijken. formeel heeft men de deur opengezet voor een kwaad dat welig woe kert in wielerkringen. Uit latingen van diverse ren ners laten daarover niet de minste twijfel bestaan en wat de Belgische ploeg leider Brik Schotte heeft verklaard „het is vol doende om hardnekkig te blijver! ontkennen" laat in het geheel niets meer aan duidelijkheid te wen- r\OK zij, die ervan over- tuigd zijn maar hoe kan men dat zonder be wijzen? dat er is „ge knoeid" om Merckx een straf te laten oplopen, zul len het opheffen van de schorsing eveneens met het opheffen van de wenk- brouwen hebben vernomen. Tot nu toe werd aangeno men dat een positief uit gevallen onderzoek on voorwaardelijk werd ge straft .Het bestuur van de UCI heeft een besluit ge nomen dat vérstrekkende gevolgen zal hebben. Geen „betrapte" renner zal zich er voortaan bij neerleggen als hij wordt gestraft. Het is dus zaak in ijltempo waterdichte reglementen te ontwerpen en het onder zoek op zodanige wijze te laten plaats vinden dat geen enkele twijfel meer kan bestaan Die veel omvattende taak, en uiterst moeilijke opdracht, heeft het bestuur van de UCI zichzelf gegeven met het ongedaan maken van de straf van Merckx. (DAARENBOVEN kan zich niet onttrekken aan de indruk dat de Tour de France hierbij eei van betekenis heeft speeld. Wat zou de Tour zijn geweest zonder Eddy Merckx? Hij is zonder meer de grote vedette die het Franse ei hoogste glans Hem wordt al toegedacht dat hij groter is dan Coppi. Van hem wordt een „wonder-Tour" verwacht. Een sensatie die het wie lerspektakel broodnodig heeft. Met het besluit heeft het bestuur van de UCI de aanstaande merken-Tour, beter genoemd de Merckx- Tour, gered. Maar er een kribbig rennersveld bij ge kregen dat zich, indien de (vrijwel onmogelijke) op gave om vóór de Tour de dopingzaak geheel onder controle te krijgen niet wordt volbracht, heftig zal verzetten tegen elke „ver dachtmaking" na een on derzoek. Het „waarom hij wel en ik niet" zal zeer luid gaan klinken. En dan zou de Merckx-Tour wel eens het tegenovergestelde van een doorslaand kunnen worden. amfetamines kunnen innemen, wat tra- striM^ worden, toegelaten", $cjireef het blad. „De wetten tegen doping moet er zeker hei-zien worden, maai- niet op deze orriere della Sera" uit Milaan juich te daarentegen het besluit toe. „De an tecedenten van Merckx, het aantal con troles, dat hij reeds had ondergaan, zijn positie als leider in het algemeeg klas sement, de zekerheid, dat hij aan het eind van de etappe als drager van de roze leiderstrui een dopingproef zou moeten afleggen, het ontbreken van ieder mo tief en de zekerheid, dat hij geschorst zou worden als hij de regels zou over treden, doen onvermijdelijk twijfelen aan zijn schuld bestaan". Felice Gimondi, groot rivaal van Merckx, zei: „Ik ben blij met hel be sluit. Maar ik hoop dat dit standpunt in de toekomst ten aanzien van eenieder wordt ingenomen. Het zou een farce zijn om een kampioen vrij te spreken maar een onbekende te veroordelen". Janssen: „Schandaal" Jan Janssen noemde het een schan daal. „Ik ben zelf, net als Gimondi en Aimar. geschorst en dat heeft mij een maandsalaris gekost. Er is geen enkele reden om voor Marckx, omdat hij nu toe vallig Merckx is, een ontsnappingsclau sule in de reglementen te zoeken. Inte gendeel, juist omdat Merckx een Belg is, had hij dubbel zwaar gestraft moeten worden. In Italië, Frankrijk. Zwitserland en België kunnen wij worden gecontro leerd óp het gebruik van verboden sti mulerende middelen, maar in België heeft de politie bovendien nog het recht onze bagage te doorzoeken en op de in houd van onze koffers kunnen wij wor den veroordeeld". Lucien Aimar wilde niets zeggen. „Ik heb zelf een dergelijk geval bij de hand gehad en daarom zwijg ik er liever Bovendien heb ik al moeilijkheden ge noeg gehad over enkele dingen die ik hierover al eerder heb gezegd. Maar nie mand zal mij kwalijk nemen dat ik ei het mijne van denk". Vittorio Adorni was bijzonder geluk kig met het opheffen van Merckx' schor sing. „Ik ken hem door en door. Wij hebben tenslotte een vol seizoen vooi zelfde ploeg gereden en ik durf met mijn hand op mijn hart te verklaren dat hij in die tijd nooit dope heeft gebruikt". En hier nu. draait alles om: DOPING. Een tubetje, een spuit, pilletjes en potjes. Heeft Eddy Merckx het niet gebruikt, heeft Eddy Merckx het wel gebruikt? Geweldig Groot Belgisch voorrechter om de nationale trots Merckx in ere te herstellen: Maurice Moyson, Belgische Wielrijders Bond. Via talrijke slinkse wegen is het Moyson gelukt. Op deze foto zag het i triest uit. Alleen de publieke opinie had Merckx mee. Brik Schotte, de Belgische ploegleider: „Dit is een geweldige oplossing. Van af zal er van mij geen renner m worden gestraft wegens doping. Om i bestraffing te ontkomen, is het voldoende om alles, steeds weer, hardnekkig te ont kennen". Rolf Wolfshohl: „Het is van nu af gelijk dat iedere renner, die gedrogeerd is en nog niet eerder wef3 gesttaft. zegt dat hij geen stimulerende middelen heeft genomen maar dat men hem die -tegen zijn wil en buiten zijn medeweten heeft toegediend. Misschien zal het wel enig verschil uitmaken welke renner het be- Raymond Poulidor: „Ik durf niets te zeggen. Niemand zal kunnen bewijzen dat Merckx schuldig is, maar ook niemand kan bewijzen dat hij onschuldig is". Onvoorstelbaar Raymond Delisle: „Wat nu is gedaan, is onvoorstelbaar. Toen ik vorig jaar na de eerste etappe van de ronde van Italië wegens doping uit de strijd werd geno men, heb ik tegenover iedereen oprecht over mijn onschuld gesproken. Maar niemand geloofde mij. Merckx is echter onschuldig, zelfs nadat de contra-exper tise positief is geweest". Jean Jourdan: „Delisle is gestraft om dat hij maar een klein rennertje was. maar Merckx is vrijgepleit omdat hij een superkampioen is". Nadat enige kilometers in de derde etappe van de Ronde van Luxemburg waren gereden, stapten alle renners uit het zadel. Op dat moment werd bekend gemaakt dat de ECI de schorsing van Eddy Merckx had opgeheven. De ren ners besloten tot een symbolische sta king van één minuut omdat zij meenden dat de UCI in het geval Merckx met een andere maat meet dan voor renners met een mindere reputatie. Smet op naam Onze correspondent in Brussel trof een verre van tevreden Eddy Merckx aan. „Nee, ik ben niet tevreden met de beslissing die de UCI omtrent mij heeft getroffen", zei Merckx. De supporters van Merckx die buiten op DEN HAAG. Feijenoord heeft zaterdag met Franz Hasil voor wie trainer Happel sterk geporteerd is overeenstemming bereikt over de transfer van deze Oostenrijkse middenveldspeler naar Rotterdam. De huidige vereniging van Hasil, de Westduitse club Schalke '04, had al eerder laten weten geen bezwaar tegen de transfer te hebben, als een „afkoopsom" van ongeveer 200.000 gulden op tafel kwam. Hasil heeft zestien interlandwedstrijden gespeeld voor het Oostenrijkse nationale elftal. FC Twente contracteerde zaterdag Uwe Blotenberg, spitsspeler van de tweede divisieclub Roda JC. Blotenberg, 24 jaar, heeft twee seizoenen bij de club uit Kerkrade gespeeld en beide jaren behoorde hij tot de topscorers uit de tweede divisie. Daarvoor stond deze Duitse aanvaller twee jaar onder contract bij Borus- sia Mönchen Gladbach, waar hij zich echter geen plaats kon veroveren in het eerste elftal FC Twente deed Herman Heskamp over aan tweede-diviseclub PEC, dat zich ook versterkte met Dielissen (Wageningen). Ex-internationaal Miel Pijs (27,, die op eigen verzoek door Sparta op de transfer- lijst was geplaatst, is aangekocht door de Nijmeegse eredivisieclub NEC. Pijs, af komstig van PSV, heeft twee jaar bij Sparta gespeeld. De fanclub van Nico de Bree, de doelman van NEC, ls begonnen met een hand tekeningenactie in Nijlmegen. De Bree heeft zich op de transferlijst laten plaatsen omdat hij zich niet kon verenigen met het contract dat NEC hem voor het volgende seizoen aanbood. De fanclub hoopt zoveel handtekennigen te kunnen verzamelen dat het bestuur van de club daarmee kan worden overtuigd dat Nijme gen De Bree niet wil missen en dat aan de wensen van de doelman betreffende zijn contract zal worden tegemoet gekomen. ■Bohalv^i^tanJw Bish en Peter Jvemper (eigen verzoek) staan bij de Eindljoveijfe eredivisievereniging PSV nog acht spelers op de transferlijst: Hendrik Schaffcs, Willy Senders. Jac. van Stippent, Jan van Doorn, Jos Simons, Martin Petersen, Anton de Wit en Peter van Wordragen. de uitslag stonden te wachten juichten luidkeels, maar Eddy Merckx geerde bijzonder koel. „Ik mag nu weer rijden", zei hij in zijn kapitale villa in Tervueren. het Brusselse Wassenaar, „maar er blijft een smet op mijn naam. Ik had gehoopt dat ik helemaal zou wor den witgewassen. Dat is niet gebeurd en dat vind ik heel erg". Gevraagd of hij ooit denkt te kunnen be wijzen dat hem in Italië een loer werd gedraaid, zei Merckx: „Ik denk dat het bijzonder moeilijk zal zijn om te bewij- ■n dat ik volmaakt onschuldig ben". Zijn er veel mensen die geloven dat je schuldig bent. „Ja, ik denk het wel. Vroeger, voor deze dingen gebeurden, •n er al veel mensen die zeiden dat ik „pakte". Ik denk dat die mensen niet opinie zijn veranderd. Het is echter grote steun voor mij geweest, dat zovele duizenden spontaan hun sympathie nen betuigen, dat zij in mij bleven geloven ondanks alle verdachtmakingen". Ga je zeker naar de Tour? „Ik hoop het. De beslissing ligt echter bij mijn bazen van Faema. Ik moet afwachten welke beslissing zij zullen nemen, r ik hoop vurig dat ze mij zullen laten Hij kwam Zaterdagavond was aangekondigd dat Merckx gisteren zou rijden in een kleine wedstrijd in het Vlaamse dorp je Evergem. Voor de start krioelde het zijn fans. De kampioen reed echter LE MANS De snelheid heeft we derom zijn tol geëist. Tijdens de tra ditionele 24-uursrace van Le Mans verongelukte de Brit John Woolfe in de eerste ronde. In het Zwitserse plaatsje Nalers (kanton Wallis), tij dens een bergrace, vloog een van de wagens uit een bocht en kwam in een groep toeschouwers terecht. Drie vrou wen en twee kinderen werden gedood. Vier anderen werden ernstig gewond. Het ongeluk in Le Mans gebeurde toen de Porsche van Woolfe, een rijke Brit die voor zijn genoegen aan auto races deelnam, in volle vaart op de Ferrari van de Nieuw-Zeelander Chris Amon botste. Amon werd niet gewond. Woolfe overleed op weg naar het ziekenhuis. De race in Le Mans. telken j are allesbehalve gevrijwaard van ongelukken, telde ook ongeluk ken met minder ernstige gevolgen. De Belgen Gustave Gosselin en Claude Bourgoignie vlogen uit een bocht Zij konden ongedeerd hun bolides ver laten. In de vroege zondagmorgen vloog de Porsche van de Duitser Udo Schultz in brand. De coureur liep lichte verwondingen op. Op ieder van die bordjes prijkte een foto van Merckx. Het eerste droeg de tekst: hij kwam; op de tweede: hij nam; op de derde: hij overwon MONTEVIDEO Het Engelse nationale voetbal elftal zal worden beschuldigd van onbehoorlijk ge drag tijdens een bezoek dat de ploeg onlangs aan Uruguay heeft gebracht, zo heeft de voorzitter van de Uruguese Vetbalbond gisteren in Montevideo meegedeeld. Dr. Jose Luis Corbo verklaarde dat de bond woensdag bijeen zal komen en een rapport zal krijgen waarin staat dat bet gedrag van de Engelse spelers bijzonder onbeschaafd is geweest. Het is een zeer pijnlijke zaak, aldus Corbo. maar wij hopen dat de bond een onderzoek zal instellen en de resultaten daarvan zal voorleggen aan de FIFA. De beschuldigingen komen voort uit incidenten die zich zouden hebben voorgedaan toen de Engelsen vorige week zaterdag en zondag in Montevideo waren om, in het kader van een tournee door Latijns- Amerika, tegen het Uruguese nationale elftal te elftal te spelen. De Engelsen wonnen de wedstrijd met 21. Er wordt vooral geklaagd over het gedrag van de bezoekers tijdens een diner dat de Uruguese Voetbalbond aanbood en over de diefstal van een aantal paren schoenen. „Tijdons het diner", aldus Corbo. „dronken de spelers veel, wat betreurenswaardige gevolgen had. Zij toonden een volledig gebrek aan manieren. Ze dronken bier zonder enige beheersing te tonen en Belediging aan diner en diefstal van schoenen dronken het rechtstreeks uit de flesjes. Met ruwe gebaren en beledigingen weigerden ze voedsel dat hun werd aangeboden, aldus Corbo. Dure boeken Serveersters weigerden tenslotte de Engelse spelers langer te bedienen. Zij verklaarden dat de Engelsen hen met woorden en daden hadden beledigd, aldus Corbo. Enige tijd later beledigde een van de spelers in het Engels een van de bij het diner aanwezige personen. Dit had een scherpe woordenwisseling tol Aan het eind van het diner kregen de Engelse spelers van de Uruguese bond dure boeken aange boden over Uruguay. Volgens Corbo „verscheurden de voetballers, die in kennelijke staat van dronken schap verkeerden de boeken en gooiden ze weg toen zij na het diner in een bus stapten". Hel optreden van de Engelse ploeg was volgen Corbo een belediging voor het Uruguese volk otnda' het aanbieden van de boeken een symbool was vaj de genegenheid en het respect waarmee ons land de ploeg heeft, ontvangen. Ook de chauffeur van de j bus moest beledigingen van de spelers aanhoren. De banken van de bus werden door de spelers be schadigd. aldus Corbo Maatregelen De voorzitter van de Uruguese Voetbalbond zei verder dat men aan de beschuldigingen van onbe hoorlijk gedrag ook nog diefstal kan toevoegen. Hij vertelde dat Homero Bagnulo, manager van de Uruguese nationale ploeg en eigenaar van een grote firma die schoenen exporteert, de spelers Uruguese schoenen had gegeven. Maar omdat er moeilijk heden waren met de maten, werden de spelers uit genodigd naar de firma te komen om de schoenen zonodig te ruilen. Bagnulo moest, volgens Corbo, de spelers echter verzoeken weg te gaan dn verbami met hun gedrag. Later zou hij hebben gemerkt dat verscheidene paren schoenen werden vermist. Corbo zei van plan te zijn geweest zioh eerst bij de Voetbalbond te beklagen en pas later zijn optreden te publiceren, maar dat hij van gedachten was ver anderd toen de kranten in Uruguay melding maak ten van inoidenten. De resultaten van het onder- eek zullen ook naar Engelse voetbalofficials wor den gestuurd die ongetwijfeld de nodige maatregelen '.uilen treffen, aldus Corbo DEN HAAG. Naar wij ver nemen zijn voor de Grote Prijs der Lage Landen, die zondag 29 juni op Duindigt wordt gehouden, drie Nederlandse dravers inge schreven: Duchesse Mac, Cherie Spencer en C Alkestis van E. Verwacht wordt dat aan deze grote internationale koers een kleine twintig paarden zullen deel nemen., Er hebben momenteel 29 dravers ingeschreven, maar de rouwgelden moeten nog worden verklaard. De race is gedoteerd met een bedrag van 45.000 en is opengesteld voor paarden met een winsom van tenminste 75.000. DENEMARKEN VERRASTE TEGEN HONGARIJE SOFIA Bulgarije beeft de gisteren in Sofia gespeelde wedstrijd tegen Polen voor groep S van de voorron den van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1970, ln welke groep ook Nederland uitkomt, gewon nen met 41, nadat de Bulgaren bi) de rust reeds een voorsprong hadden van 21. In het met 45.000 toeschou wers lang niet gevulde Vassll Levskl- stadoin van Sofia Is het Bulgaarse elftal vrijwel de gehele wedstrijd veel sterker geweest dan Polen. Zelfs met de vrij ruim uitgevallen nederlaag mogen de Polen niet ontevreden zijn. Al in de zestiende minuut vonden de Bulgaren voor het eerst een weg door de massale Poolse verdediging, de Hongaarse scheidsrechter Byrozki keurde de treffer af. Bulgarije bleef doorgaan en zeven minuten later had de ploeg toch een comfortabele voor sprong door .-rmendjiev en Bonev 20. Polen kwam twee minuten later iets dichterbij door een schot Deyna (21), die het van afstand probeerde omdat de aanval, w Lulanski aan banden werd gelegd, geen opening kon maken in de Bul gaarse verdediging. Het schot var Deyna, de beste speler bij Polen, wat volstrekt onhoudbaar voor doelman Slmeonov. In de laatste faze van de strijd (in de 72ste en 88ste minuut) brachten Penev en Asparoekov het krachtver- schil ook in de score tot uitdrukking: 41. De stand is m. Bulgarije 3 3 0 0 6 8—2 Nederland 4 3 0 1 6 7—2 Polen 3 1 0 2 2 9-^% Luxemburg 4 0 0 4 0 2—16 Grote man Denemarken heeft gisteren in Kopen hagen in een wedstrijd voor groep een overwinning van 32 op Honga rüe behaald. Bij de rust van deze ont moeting. die door 30.000 toeschouw werd bijgewoond, was de stand gelijk: 22. Het was de eerste nederlaag van Hongarije in deze groep. De Deense doelpunten werden gemaakt door Le Fevre, Ole Soerensen en Madsen, voor Hongarije scoorden Bene en Farkas. De zege van de Denen op Hongarije is een van de grootste verrassingen uit de voorronden. Eerder plaatste België zich voor de eindronden in Mexico uit een poule waarin sterke voetbalnati^s zaten als Joego-Slavië en Spanje, en verloor Portugal tn eigen land van Zwitserland. De Denen, die in theorie nog een kans hebben op plaatsing voor hel eindtoeraooi. streden met grote inzet. De Hongaren hadden bijna gedurende "1" gehele wedstrijd een groot toch- sch overwicht, maar pech bij scho- n en goed doelmanswerk van Eng- dal voorkwamen een beter resultaat Acht dagen geleden was Hongarije nog met 21 sterker dan Ierland, en leek toen de belangrijkste gegadigde voor kwalificaties naar Mexico. Nu hebben de Magyaren evenveel Mespunten als Tsjecho-Slowakije. De grote man bij de Denen was u,- rich Le Fevre. Deze linksbuiten, die het volgende seizoen voor het Duitse Borussia Mönchen Gladbach gaat spe len, was een doorlopend gevaar voor de Hongaarse defensie Vau veld gedragen Reeds na vier minuten konden de toeschouwers in het Idraetspark Sta tion juichen toen Ole Soerensen (ex- PSV) Denemarken de leiding gaf. Even later echter maakte Bene, met een verraderlijk schot, gelijk. In de 35ste minuut kopte aanvoerder Ulrich Le Fevre een vrije schop van Soerensen Dat gebeurde even nadat de Hon gaarse ster Floriatn Albert na botsing met de Deense doelverdediger het veld was gedragen. Zijn vervanger, Sandor Sambo, gaf in de 39ste minuut de voorzet waaruit Janos Farkos weer gelijk maakte. Ole Madsen, de Deen die vroeger voor Sparta speelde, zorgde in de 63ste mt voor het winnende doelpunt. Hij omspeelde drie verdedigers en toen de Hongaarse doelverdediger Szentmihalyi uitliep, schoot hij be heerst in. De stand luidt Tsj echo-Slow. 4 3 0 1 6 ft—3 Hongarije 3 2 0 1 4 64 Denemarken 4 2 0 2 4 ft—6 Ierland 3 0 0 3 0 3 ft Na loting Marokko heeft zich vrijdagavond ln Marseille geplaatst voor de finale van de Afrikaanse groep in de voorronden van het wereldkampioenschap. Ma rokko kwam zo ver. omdat het geluk had bij d loting. Eevenals de twee voorgaande wedstrijden tegen Tunesië eindigde de derde ontmoeting na ver lenging in een gelijkspel: 22. Bij de loting wa« Marokko het gelukkigst.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9