met Pompidou blijft gaullisme 5AK STORT IN OP FEESTVIERDERS Ontvluchte verpleegden na lanranding van kind gepakt Het verborgen leven van Leo Vroman N Grandeur is eraf, maar... Prestige in meidagen gevestigd Luns: hoop op soepeler politiiek „Voorgrond - achlergrond" in Holland Festival Dichter schrijft stuk over zichzelf 1969 AANDAG 16 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Op 5 juli viert Gorges Pompidou zijn achtenvijftigste verjaar dag, voor het eerst als presi dent van de republiek. Velen hadden, na De Gaulle, liever een ander op het Elysée gezien, maar nu het Franse volk uit spraak heeft gedaan, moet men zich bij het besluit van de meerderheid neerleggen. Met de hoop, dat Pompidou uit de nederlaag van de generaal veel geleerd heeft en dat hij het wat liberaler, democratischer en minner autoritair zal doen dan zijn voorganger. In 1911 is Pompidou geboren inMont- boudif, departement van de Cantal. Grootvader was boer, grootmoeder verdiende er wat bij als naaister en verstelster. Georges' vader was leraar had met een beurs gestudeerd en trouwde met Marie-Louise Chavag- nac, die met Kerstmis 1945 in de armen van haar zoon stierf. Vader en moeder waren beiden bij het on derwijs, zodat het in de lijn lag, dat Georges die weg zou volgen. De jonge gymnasiast muntte uit in Grieks, had grote liefde voor de literatuur en studeerde af aan de hogere normaal school. Als leraar in Marseille leerde hij in Parijs Claude Cahour kennen, eerste-jaarsstudente in de rechten, dochter van een plattelandsarts Claude is zijn vrouw geworden, thans eerste dame van Frankrijk. Van de tweede wereldoorlog heeft het jongepaar niet al te veel last gehad, want die was voor Frankrijk gauw afgelopen. In augustus 1939 werd Pompidou gemobiliseerd, maar al een jaar later was hij bij zijn vrouw terug. De rest van de oorlogs jaren leraarde hij aan het Parijse gymnasium Henri IV. Als De Gaulle bij de bevrijding met een grote men senmenigte achter zich over de Champs Elysées loopt, staat Pompi dou als kijker aan de kant. De generaal zag hij voor de eerste maal Bankier Hij zal hem nog vele malen terug- Want de generaal, die een paar scher pe ogen in zijn hoofd had, kon niet blind zijn voor de briljante kwali teiten van de toen nog jonge leraar. Hij benoemt hem tot kabinetschef, voorlopig nog een bescheiden posi tie. Lang blijft Pompidou niet op die post zitten, want De Gaulle krijgt zulke moeilijkheden met het parle ment, dat de door hem gestichte volksbeweging, de RPF (rassemble- ment du Peuple Francais), het bij de algemene verkiezingen van 1951 niet houdt. De Gaulle trekt er de conse quenties uit en gaat eenzaam terug naar zijn landgoed in Colombey-les- Deux-Eglises. Wat moet de werkloos geworden Pompidou gaan doen? Stempelen hoort er voor hem niet by. Guy de Rothschild, algemeen directeur van de gelijknamige bank. ziet wel wat in Pompidou en begint hem de wereld in te sturen, altyd een ideale oplei ding voor hoger kader. Pompidou gaat zakenreizen maken naar Senegal, Guinea, Gabon, de Congo en Kame roen. Terug van al die nieuwe bele venissen is hy rijp voor het direc teurschap van de bank Rothschild in Onderdehand is het mei 1958 gewor den. De vierde republiek gaat ten onder door de staatsgreep van de rebellerende generaals en kolonels in Algarije. De vijfde republiek volgt de vierde op. De Gaulle wordt presi dent. Uit het oog verloren heeft hij Pompidou niet. want in de jaren, toen hij in Colombey zat te schrij ven, droeg Pompidou het onmisbare archiefwerk en documentatiemateri aal aan en beheerde het geld, dat De Gaulle met zijn gedenkschriften ver diende. wat niet gering was. De Gaule wilde wel van de Alge rijnse oorlog af, want hij was ver standig genoeg om in te zien, dat hij die oorlog nooit met militair geweld van de rebellen zou kunnen winnen. Van de generaal kreeg Pompidou op dracht om in het grootste geheim in Zwitserland met de rebellen van Al giers te onderhandelen. Dat lukte, wat uitliep op de vredesakkoorden van Evian. Uit erkentelijkheid be noemde De Gaulle Pompidou tot zijn eerste-minister. Een weigering hoorde er voor Pompidou niet bij. Na het referendum van april 1962 over de onafhankelijkheid van Algerije schoof Pompidou zijn stoel bij in hotel Ma- tignon, de zetel van de regering. De leraar was minister-president ge worden. En dat bleef hij zes jaar lang. Meidagen Van die zes jaar zijn verreweg de belangrijkste de maanden mei en juni 1968 geweest: de barricadegevechten en de daarop volgende algemene ver kiezingen. Pompidou zat als toerist in Afghani stan, toen de eerste botsingen uit braken. De Gaulle was er nog, bezig in Parijs zijn koffers te pakken voor een staatsbezoek aan Roemenië. Met hel voorspel van de meidagen heb ik gelukkig niets te maken gehad, kon Pompidou zeggen, want toen was ik er niet. Wat mij betreft kan ik met een schone lei beginnen. Hij zette de veiligheidsklep open om een explo sie van de ketel te vermijden, her opende de gesloten poorten van de Sorbonne en gearresteerde studenten liet hij in vrijheid stellen. Hij zei te willen proberen de studerende jeugd te begrijpen en vooral de studenten die naar zijn eigen woorden niet meer als makke schapen aan de voet van de katheder wilden luisteren naar wat hun hoogleraren hun be liefden te dicteren Dat bracht in de studentenwereld wat opluchting. Er werd stoom afge blazen. Maar toen begonnen de mas sale bezettingen van fabrieken cn de monsterbetogingen in Parijs achter de rode en zwarte vlaggen. Niet al leen in Parys. Ook in Nantes. Rennes, Lyon, Straatsburg. Marseille. Tou louse. Gaan of niet gaan naar Roe menië, dat was de vraag voor De Gaulle. Blyven. zeiden sommige mi nisters, die zich zonder de generaal met huid en haar zagen verdrinken. Gaan is niet verantwoord. Pak het vliegtuig maar. adviseerde Pompi dou. Tussen Parys en Boekarest is bet maar vier uur vliegen en hel ergste is al achter de rug. De Gaulle ging slapen en vertrok de volgende morgen van Orly naar de Roemeense hoofdstad, van uur tot uur in contact met Parys. Insiders hoorde hem zeg gen: „Myn goede en oude land ken ik niet meer terug." Naar het archief Daar was wel reden voor, want ter wijl de generaal weg was ik heb veel risico genomen, zei hij later was Parijs een heksenketel. Optoch ten, stakingen, tekort aan levens middelen, zo goed als geen druppel benzine en het regeringsgezag te grabbel. Het geschreeuw van „De Gaulle naar het archief" was niet van de lucht Mitterrand kondigde in een persconferentie algemene en tegelijk presidentsverkiezingen aan, proclameerde zichzelf tot kandidaat voor het Elysée en wees Mendes- France als zijn toekomstige eerste- minister aan. De enige, die in die dagen het hoofd koel en zijn zinnen bij elkaar hield was Pompidou. Een zeer voornaam ding hield hij voor ogen: tot iedere prijs moest worden voorkomen, dat het in Parijs een bloedbad werd. Dat heeft hij' De Gaulle, die er andere opvattingen op na hield daar was hij militair voor goed voorgehou den: aan uw handen mag geen bloed kleven. Het is waar, dat de politie, vooral de CRS, in de meidagen bruut is opgetreden, maar een massa slachtpartij is het nooit geworden. Met schier bovenmenselijk uithou dingsvermogen onderhandelde Pom pidou met de vakbonden en sloot met hen de akkoorden van Grenelle, die neerkwamen op gemiddeld vijf tien procent loonsverhoging. Daar kreeg hij de arbeiders weer mee aan het werk. In die moeiiyke meidagen heeft Pom pidou zyn prestige gevestigd, niet al leen by de gaullisten, mar ook in het land. Voor alle gaullistische mi nisters, wier hoofd in mei op hol ge slagen was. bleef hy in Matignon het rustpunt. Hy heette in die dagen „Ie père tranquille du régime". Opge wonden ministers kwamen by hem binnen, zy kregen van Pompidou geen enkele belofte, maar gingen opge lucht weg. „Pompidou est la". Pom pidou is er. En hel land zei het na. Pas toen du zaak hoofdzakelijk door Pompidou gered was, ver scheen De Gaulle weer op het toneel, zei voor radio en televisie, dat hij niet zou abdiceren, dat hij de kamer ontbond en nieuwe verkiezingen, ?ou uitschrijven. Het werden paniek verkiezingen, waar Pompidou de mo tor van was. De Gaulle zat aan heel wat anders te denken, aan zijn refe rendum over afschaffing van de senaat en heb instellen van gewes telijke raden, dat de meigebeurte nissen hem door de neus hadden ge boord. Dat Pompidou de verkiezingen glansrijk won en dat zijn, De Gaulles referendum, voorlopig van de baan was, heeft de generaal Pompidou nooit vergeven. Hij zette hem als eerste-minister op straat toen de slag gewonnen was. Pompidou hield de eer aan zichzelf en diende zijn ontslag in. „Waar gij u ook moge bevinden schreef De Gaulle te rug wees er van overtuigd, beste vriend, dat ik met u bijzonder nauwe betrekkingen wens te onderhouden. Ik spreek de wens uit, dat gy iedere opdracht zult aanvaarden en ieder mandaat zult accepteren, die u eens door het volk zullen worden toever trouwd." Daar kon Pompidou het voorlopig mee doen. Nationale toekomst Zo God wil, kon hy een paar maan den later eerst in Rome en daarna in Genève zeggen, ga ik een natio nale toekomst tegemoet, met andere woorden: word ik president van de republiek. Was dat met of zonder overleg met de generaal? Het is nau welijks voorstelbaar, dat Pompidou dat achter de rug van De Gaulle om heeft gedaan. Pas later, misschien als de generaal terug in Colombey zijn gedenkschriften afmaakt, zal dat opgehelderd worden. Het meest waar schijnlijke is, dat Pompidou met zijn fijne neus De Gaulles nederlaag bij het komende referendum heeft zien aankomen, want uit de meidagen van 1968 wist hij, dat de generaal het referendum niet uit zijn hoofd had Tot het laatste ogenblik heeft hij de generaal trouw gediend, misschien soms wel tegen beter weten in. Voor De Gaulle werd het referendum fataal vanwege de vertrouwens- kwestie, die hij" aan de volksstem ming had gekoppeld. Hij moest af treden, maar daardoor kwam de weg j voor Pompidou vrij. Meer dan eens heeft het Franse volk in zyn geschiedenis bewezen, dat het een Jantje secuur is. Het hart van de Fransen zit links, maar de porte feuille rechts. Ook al was Poher nog zo'n beminnelijk, eerlijk en oprecht man, die met de democratie beter ,,1'rère et compagnon" was dan Pom pidou, hy bood in de ogen van het Franse volk niet de garantie, dat het eerst zonder De Gaulle en later nog eens zonder Pompidou van een leien dakje zou verlopen. De mei-gebeurte nissen hebben by het volk diepe won den achtergelaten. Dc studenten lig gen nog allesbehalve op een oor. De betalingsbalans is nog altijd oneven wichtig. Industrie en landbouw kry- gen het tegen de internationale con currentie uit de gemeenschappelijke markt hard te verantwoorden. De vakbonden zullen na de grote vakantie zeker eisen stelen. Jacques Duclos zal zich met zijn 21 procent van de eerste ronde zeker niet zo maar gewonnen geven. In zijn ver kiezingscampagne had Pompidou het grote voordeel, dat hij kon zeggen: ik heb een grote werkmeerderheid in het parlement, die ik zo nodig kan aanvullen met katholieke demo craten en zelfs met socialisten en die meerderheid heeft Poher niet. Ook al gaf Poher daaromtrent nog zulke optimistische en geruststellen de verklaringen, dat hebben de Fran sen niet van hem willen aannemen. Pompidou est laDat laatste heeft het gedaan en de balans naar Pompidou doen overhellen. In de afgelopen weken heb ik veel geleerd, heeft Pompidou meermalen gezegd. Misschien is dat wel zo. Zeker is, dat Pompidou start zonder het prestige van de generaal. De gran deur is er af. Maar met Pompidou is het gaullisme gebleven. Wij vre zen, dat de lommerd maar weinig voorschot zal geven op het pand van de toetreding van Engeland tot de gemeenschapelijke markt, om ons maar tot dat ene voorbeeld te be perken. Georges Pompidou is president van de Franse republiek. Men selijkerwijs gesproken voor de tijd van zeven jaar. lantal doden: 51; gewonden: 175 SEGOVIA (A.P.). Eeu drie dagen i restaurant, waarin vijfhonderd super- irktemployees feest vierden, is gisteren :estort. Dit ongeluk heeft 51 personen l leven gekost. Verder werden 175 per- ïen gewond. Het ongeluk gebeurde in het in de •rgen gelegen woningbouwproject Los igeles de San Rafael (Spanje). De direc- ur van dit project alsmede de .technici, e het restaurant hebben gebouwd, zijn >or de politie in hechtenis genomen, in de gewonden is de toestand van tien er ernstig en van 35 ernstig. Vijftig in de gewonden konden na behandeling- iar huis gaan. De vloer van de eetzalen op de eerste rdieping van het restaurant raakte aan ene zijde van het gebouw los, waar- ior 250 gasten op de parterreverdieping neerkwamen. Het dak stortte zich weer op de slachtoffers. Een ooggetuige zei: „Toen ik op het punt stond de eetzaal binnen te gaan hoorde ik een enorm lawaai. Alles kwam in enkele seconden naar beneden". De lunch was de eerste die in het restaurant werd geserveerd. De gasten waren employees van de Sparsupermark- ten, die hun negende jaarlijkse bijeen komst hielden. Zij waren met hun fami lieleden uit Madrid, Avila, Segovia en Valladolid gekomen. Onder de doden zijn achttien vrouwen en zeven kinde ren alsmede de 49 jaar oude burgemees ter Angel Jimenez Millan van Avila. Uit de mededelingen van de ooggetui gen blijkt, dat de ramp zich bliksemsnel voltrok en dat de gasten geen enkele waarschuwing voor naderend onheil Radio-Segovia zond onmiddellijk op roepen om hulp uit. Ziekenwagens, brandweerauto's en manschappen van legereenheden in de provincies Madrid en Avila haastten zich naar de plaats van de ramp. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, minis ter J. M. A. H. Luns, heeft als reactie op de uitslag van de presidentsverkiezin gen in Frankrijk gezegd op een soepe ler houding van Frankrijk te hopen maai geen radicale veranderingen te verwach ten. De uitslag had hem niet verbaasd. „De heer Pompidou", zo zei de Neder landse minister, „heeft zich vrij genuan ceerd uitgelaten over Europa. Af en toe zelfs nogal positief, maar men zal moe ten afwachten wat de politiek var nieuwe president werdelijk inhoudt". Minister Luns zei nog dat Pompidou niet met alle energie zal streven toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG. Die toetreding zal nog wel duren, vooral ook omdat Frankrijk ook wensen heeft ten aanzien van de lidsta ten. De minister vatte zijn standpunt sa men als „niet zeer pessimistisch maai wel gereserveerd". WILDE ACHTERVOLGING BIJ VAALS (Van een onzer verslaggevers) VAALS De rijkspolitie te Vaals :eft zaterdagmorgen na een korte ach- rvolging de 25-jarige II. T. V. O. uit ijmegen cn de 26-jarige Hoensbroekc- A. M. P. H. gearresteerd. Het Reetal, verpleegden van de Mesdagin- chting te Groningen, was donderdag juni tijdens een bezoek aan een wa mbuis, ontsnapt. Van O. verbleef daar egens diefstal en geweldpleging. H. diefstal en feitelijke aanranding, voor het tweetal in Vaals werd ingehouden waren ze in Ubachsberg en 12-jarig meisje werd aange- ind. Ze zijn in verband met het ver- onderzoek in deze zaak opgesloten het hoofdbureau van politie te Heer- De twee mannen die tijdens hun ucht in Nijmegen een inbraak pleeg een auto stalen, doken zaterdag- orgen in Ubachsberg op. Een paar inderd meter buiten de bebouwde kom het dorp werd hun weg gekruist twee meisjes, de 12-jarige Elly n uit Terlinden en de 15-jarige Ans ïrlings van Eys. De beide vriendinnet- waren per fiets op weg naar school Heerlen. Op de smalle weg reden ze ly Lenen klem. Daarbij liep zij een ar schrammen op. Van O. en H. Jlden de kinderen daarop voor met hen 'ar het ziekenhuis te rijden, waarna hen weer thuis zouden brengen. Het Jdste van de twee meisjes reageerde et „Ik ga niet mee". Daarop werd ly Lenen de auto ingeduwd. Het an- nam de benen. Deze ontmoeting u de mannen noodlottig worden. Ans urlings noteerde het nummer van de 'agen en waarschuwde de politie, die haar beurt „grootalarm" sloeg. Inmiddels reden de beide mannen met Meisje (12) lag meer dood dan levend in auto op achterbank het 12 jaar oude meisje naar een afge legen plek buiten het dorp, bij de be woners bekend als „Kromhaag", een smal veldweggetje tussen de akkers, dat naar Eys voert. Op enkele honderden meters afstand van de ouderlijke wo ning van het meisje reden zij zich vast in de modder. Onder een naast de weg staande struik werd het slachtoffertje daarna aangerand. Omstreeks die tijd arriveerden op de zelfde plek de broers Piet en Harrie Jacobs uit Ubachsberg om bieten te hakken. Zij gingen aan het werk, doch werden kort daarna door de twee man nen gevraagd om mee te helpen de wa gen uit de modder te trekken. Toen men met dit karwei bezig was hebben beide broers het meisje op de achter bank van de auto zien liggen. „Met een rood kussen op haar gezicht", ver telde Piet Jacobs. „Af en toe keek ze er even onderuit. Maar ze zei niets. We hadden toch wel het gevoel dat er iets niet In orde was. Bovendien hadden we al opgemerkt dat de auto met «en geweldige snelheid moest zijn gereden. De banden waren helemaal kaal". Met de belofte: „We brengen jullie morgen een bak bier voor de hulp", sijn ze weggereden". ACHTERVOLGING Een uur later kreeg een patrouille van de rijkspolitie te Vaals hen spoor te pakken. Het werd een moeilijke ach tervolging in verband met het drukke toeristische verkeer. In de buurt van Lemiers ontdekte het tweetal dat ze ge volgd werden. Ze sprongen onverwacht uit de auto en zetten het op een lopen. De rijkspolitie ging onmiddellijk in draf achter hen aan. Omdat men meende met Duitsers te doen te hebben som meerde men in die taal halt te houden, anders werd geschoten. Dit werd de twee mannen te gevaarlijk. Ze kozen eieren voor hun geld en lieten zich op de grond vallen. De rijkspolitie kon hen daarna gemakkelijk inrekenen. Later merkten de Mesdag verpleegden op: „Als we een pistool hadden gehad, wa ren jullie neergelegd". Biafranen laten verpleegster vrij LONDEN (AP) De Biafranen heb ben een 28-jaar oude Britse verpleegster in vrijheid gesteld die zij twee weken ge leden gevangen hadden genomen toen zij bij'het uitvoeren van een medische op dracht achter hun linie» was- geraakt. Sally Goatcher, die ln een kliniek werk te van het Redt-de-Kinderen Fonds, is veilig ln Libreville, de hoofdstad van Gabon, aangekomen. Wie ben ik en wat doe ik hier? vraagt Leo Vroman zich in zyn tweede toneel stuk alsmaar af en hy komt er eerljjk gezegd niet uit. Zyn stuk heet „Voor grond Achtergrond"; het is geschreven in opdracht van de directie van het Holland Festival en het ging gisteravond in Den Haag, in de Koninklijke Schouwburg in ière als Nederlandse Toneelmanifes tatie 1969, waarvoor De Nieuwe Komedie zich ditmaal had ingezet. Voor de première was Leo Vroman met zyn gezin uit de V.S. overgekomen. Dat gezin twee dochters) zat in de zaal aar zichzelf te kijken, want Vroman at zien hoe het in zijn huis toegaat als hij het moeilijk heeft en een toneelstuk moet gaan schrijven. Dat is de voorgrond: wat er met Tineke (Vromans wouw) en Heri en Peggy (de dochters) en hun /rienden gebeurt als Vroman zijn fan- asie in het werk gaat stellen en met zijn naasten de vreemdste dingen laat gebeuren. Maar in dat proces van creativiteit beter: gebrek aan creati het stuk dat de ik-figuur aan het schrij- is, komt geen spaan terecht con centreert Vroman zich steeds meer op zichzelf. In ht laatste bedrijf komt op rij surrealistische wijze het wezen van de bizarre fantasie van Vroman bloot een zichtbaar gemaakte droom. De chtergrond van alles Dichter jman heeft aangevoeld dat zyn stuk in stryd is met de wetten, die het toneel haar schrijvers stelt. Hy noemt zyn stuk namelyk niet een toneelstuk maar een thatrstuk en dat kan niet alleen maar zyn. omdat er nogal wat film inlassen zijn, waarin fantasieën en dromen zichtbaar worden gemaakt. Het probleem ligt op een ander niveau: Vroman is een dichter en dat weet hy te goed. Zyn relatie als dichter tot het toneel vormt de inzet van dit stuk: wie ben ik en wat doe ik hier? Vroman is een lyricus: dat blijkt hier uit het feit. dat meermalen de toneel handeling wordt opgesierd met ht decla meren van gedichten en dat zelfs de filminlassen in feit gedichten zijn. De belangrijkste toneelwet, die Vroman overboord gooit, is die van de relatie tussen toneelfiguur en toneelschrijver. De laatste heft de 'plicht de door hem be dachte figuren een onafhankelijk, eigen i te laten leiden, waar hij geen in vloed op kan uitoefenen. In dit stuk lopen alle draden via de Ikpersoon, Vroman zelf. In dit opzicht is het natuur lijk typerend, dat de hoofdpersoon met „Ik" wordt aangeduid Daardoor is Vroman er op geen stuk- ui na in geslaagd een toneelstuk te schrijven. Maar wie Vroman als dichter ivaardeert. zal bijzonder geboeid zijn door .Voorgrond Achtergrond". Het valt op, dat de gezinsleden van Vroman veel ■chet^matiger worden weergegeven dan het drietal vrienden van de dochters Tineke blijft nog meer een derde-plans- figuur, zeer eenzijdig geschetst als een iendelijke huisvrouw bij wie soms ook lets van een bizarre fantasie openbreekt. In zyn schrijfproces tijdens de drie bedrijven van het stuk, richt de aandacht van de Ikpersoon zich vooral op een van J de vriendinnen de droom aan het slot is een hopeloze jacht naar dat meisje symbool van jeugd, zuiverheid? dat aan een kruis door de lucht zweeft, terwijl dc Ikfiguur haar door een -zandvlakte achtervolgt en daarbU zich zelf steeds om zeep helpt. Dat is een film, een Bunuelachtige toestand, die filmisch niet veel nieuws biedt, al is het best aardig er naar te kyken. Aan het slot ontwaakt de Ikfiguur met een nood kreet (Tineke!) uit zijn nachtmerrie. Deze poging van Vroman is door Erik Plooyer zorgzaam en smaakvol naar een voorstelling geleid. Hij regisseerde het en was in staat 'de scheidingen tussen de verschillende lagen van het stuk (voor gronden en achtergronden) duidelijk zichtbaar te maken. Daarbij had hij steun van Wim Vesseur, die het mogelijk maakte dat er een eenheid ontstond tus sen film en toneelbeeld, waarbij overigens het technisch peil van de Praagse Laterna Magica, waar in het programma naar wordt verwezen, op geen stukken na werd gehaald André van den Heuvel was met dezelfde Intentie bezield als zijn regis seur: Leo Vroman met zoveel mogelijk begrip en zachtheid tegemoet treden om zo het wezenlijke uit het stuk tevoor schijn te halen. Hy was heel boeiend maar je bleef toch de hele avond naar hem zitten kyken met een gevoel van: ja, soms lijkt hij wel wat op Vroman, maar meestal niet, waarmee ik maar bedoel, dat een wezenlijke basis aan s(jn rol ontbrak, al kon hy dat niet helpen Dat geldt voor de anderen in het stuk in veel sterker mate en het Is daarom erg aardig, dat je naar ze blijft kyken met een zeker interesse. Film Wat de film van Eric Terpstra betreft, hij was natuurlijk erg gebonden aan zijn opdrachtgevers: Leo Vroman en Erik Plooyer. Het werd een duidelijk vak matig opgezette film, met kennis van zaken en gevoel voor verhoudingen ge maakt. al leken me veel twistpunten overgebleven in zyn aandeel. Voor een première had men hier en daar wel wat zorgzamer met de kopie mogen om springen daarna trouwens net so goed. „Voorgrond Achtergrond" mogen ge- interesseerden in Vromans dichterschap zich niet laten ontgaan voor de r®6t zal het stuk geen belangrijke Impuls geven tot de bloei van de Nederlandse toneelschrijfkunst, ook al worden daar over in het programma hoopvolle opmer kingen gemaakt. «A.X ■VERSTJWlPWD*

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5