mening Denken in gemeentegrenzen levensgevaarlijk is .IH HERENIGDE BODEGRAAFSE VIERLING WERD GEDOOPT Vissterfte bij Benthuizen Nieuwe boten en ere-leden op 19e lustrum van NJ0RD Vanavond in Zuid-West: 69 MAANDAG 16 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Industrie Rijnland" ziet geen nadelen in vertrek Elisabeth Problemen van agglomeratie in Gewestraad oplossen Leiden heeft andere functies De Leidsche Vereen!ging van Indu- «trieëlen betwijfelt of door het vertrek van bedrijven naar randgemeenten de werkgelegenheid in gevaar wordt ge bracht en de Leidse middenstand wordt benadeeld. „Industrie Rijnland", het maandelijks bulletin van de Vereeniging, maakt deze opmerking in een redactio neel commentaar op de nieuwbouw van het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp. In Leiden is op het politieke vlak de nodige deining ontstaan over de ver plaatsing. De christelijke partijen hebben in een verklaring (direct nadat wij ge meld hadden, dat „Het Elisabeth" in onderhandeling was met de- gemeente Leiderdorp) gezegd, dat de uittocht van grote bedrijven naar de randgemeenten symptomatisch wordt (LOI, Fasson), maar de LVI vindt het niet zo erg als de industrie zich in de randgemeenten wil vestigen. „Leiden heeft immers an dere functies," zo wordt gesteld. Grond goedkoper Voor „Industrie Rijnland" is het wel verklaarbaar waarom het bestuur van het ziekenhuis aan Leiderdorp is gaan denken: Voor het ziekenhuis zal het wel gunstiger zijn zich in Leiderdorp te ves tigen. Leiderdorp kent immers niet die enorme saneringsproblemen waar Leiden ïee kampt. Leiderdorp heeft nog de ruimte, terwijl Leiden met ruimte moet woekeren. Door de sanerlngs- en ont eigeningsprocedures is dé grondprijs hoger dan in de randgemeenten. Gewestraad De LVI vraagt zich overigens wel ernstig af of het niet de hoogste LJjd wordt, dat zaken als huisvesting, de ZOETERWOUDE Auto ramde bomen bij beruchte hoek De T-splitsing Nieuweweg-Weipoort- seweg blijft een zorgenkind. Gisteravond om half negen kwam een automobilist uit Pijnacker, die vanuit de richting Hoge Rijndijk dit punt naderde, in moei lijkheden. Op dat tijdstip naderde vanaf de Nieuweweg een auto die hij voor rang moest verlenen. Door het sterk rem men begon de auto te slingeren en raak te daarbij enkele van de pal langs de weg staande bomen, waarbij fikse scha de ontstond. 'IH.ÜOCMT- «JM cjqa^r ,^4 Het Leiderdorps Nieuwsblad grapte na het bekend worden van nieuwbouw van het St. Elisabeth-ziekenhuis, dat sterke geruchten de ronde doen, dat het Leidse Stadhuis overgeplaatst zal wor den naar Leiderdorp. Cartoonist Gerard Wiegel bracht 't grapje van het Nieuws blad voor de LVI in beeld. ST.-ELISABETH-ZIEKENHUIS NAAR LEIDERDORP Leiden, 14 juni, Het is maar hoe men het bekijkt, want deze nieuwbouw is voor de meeste Leidenaars beslist ongunstig. Nu zijn er in Leiden straks drie zie kenhuizen, en die liggen allen in het noorden van de stad. Sterker nog alle drie ziekenhuizen zijn in de directe om geving van de Willem de Zwygerlaan. Waar het Elisabeth-ziekenhuis eerst was gepland, vrakbij Zuid-west en aan de grens van Voorschoten, was uit ve lerlei oogpunt stukken beter. Denk maar eens bij ernstige verkeersongevallen aan die kant van de stad. Van procedure-kwesties heb ik geen I verstand, maar die zullen toch ook wel gelden in Leiderdorp. Voor mij, en voor velen staat het vast, Leiderdorp' krijgt een ziekenhuis, maar Leiden raakt een kwijt. A. P. VREEBURG. HENGELSPORT Visclub Royal heeft dit weekend haar openingswedstrijd van het seizoen ge houden in Oud-Ade. Het weer was prach tig, maar de vangst was slecht. Resul taat: 1. J. Leuering 370 gram; 2. Oppe- laar 245 (gr. blei); 3. J. Kluts 200; 4. D. Lepelaar 175; 5. T. Houthuizen 150;_ 6. J. v. Went 135; 7. J. de Ridder 130; 8. P. v. Vliet 125 (gr. voorn); 9. H. He- missen 115; 10. V. Weber 110. BASKETBAL In het kader van de actie Zuid- West Aktief is vanavond in de Vijfmeihal een basketbaldemon stratie. De organisatoren van de actie hebben de Leidse ere-divisie- club The Bona Stars bereid ge vonden deze avond te verzorgen. Dat wil niet zeggen, dat zij de hele avond bezig zijn; het tegendeel. Wanneer om pl.m. half 8 enige eerste teamspelers hebben laten zien wat een basketballer of -ster allemaal onder de knie moet heb ben om op het hoogste niveau mee te kunnen draaien, is het de beurt aan de Zuidwesters. Onder leiding van 4 trainers zullen enkele ele mentaire zaken uitgelegd en uit geprobeerd worden. woningbouw, de industrialisatie, het verkeer en vervoer en de werkgelegen heid in de Gewestraad moeten worden opgelost. „Met een goed functioneren van de Gewestraad is niet alleen de Leidse industrie, maar de hele gemeen schap gediend. Het denken in gemeente grenzen is niet alleen uit den boze, maar bovendien levensgevaarlijk voor de gehele gemeenschap," aldus besluit LVI-redacteur Jongsnia zyn Auto schiet door rem Gewonde bij botsing op kruispunt in Vier- ambachtspolder Op het kruispunt van de provinciale weg Leimulden-Alphen a. d. Rijn en de weg Ter Aar-Woubrugge in de Vier- ambachtspolder, is vanmorgen half 10 een ongeluk gebeurd, waardoor de be stuurder van een personenauto, komend uit de richting Alphen a. d. Rijn, met zwaar hoofdletsel in het ziekenhuis Rijn- oord te Alphen opgenomen moest wor- De botsing ontstond, toen de bestuur der van een personenauto, komend uit de richting Ter Aar, de voorrangsweg naderde, door zijn remmen schoot en zijn auto niet op andere wijze tijdig tot stilstand kon brengen. Hij schoot de voorrangsweg op en botste tegen de uit de richting Alphen naderende personen auto, die onmiddellijk ln brand vloog. De andere bestuurder werd met rug klachten onder zijn auto vandaan ge sleept. Beide auto's werden totaal nield. De rijkspolitie te Leiderdorp derwerpt de oorzaak nog aan een nader onderzoek. Veilig gevoel zo'n aparte 7eHUnka regenmantel in huis te hebben van de mantelspecialist om de prijs hoeft u 't niet te laten, ze kosten maar Lelden: Haarlemmerstraat 163 OEGSTGEEST Geboren: Mark J. G.. z.v. G. J. M. Desar en M. E. J. Brouwers; Martinus A., z.v. N. J. Smit en M. C. W. Sterke; Theodorus J., z.v. N. J. Smit en M. C. W. Sterke: Michel M„ z.v. H. A. Veld hoven en A. C. Borst; Edwin M., z.v. L. M. van der Wiel en M. J. Smit; Cornelis P.. z.v. W. G. de Ruig en J. Veenbaas; Trevor, z.v. A. B. Maybury en M. M. Hathway; Eefke E., d.v. H. J. Smit en N. Schoemaker. Ondertrouwd: J. D. M. Feuth en E. de Bruijn; B. Beran en Y. M. M. Bri- dié; J. J. C. N. Michon en M. Bruijns; A. Mulder en A. M. van Meizen. Getrouwd: M. J. W. van Hage en J. T. M. van Steijn; J. C. van Santen en K. A. M. de Ridder; J. J. H. J. Schret- len en W. J. H. C. van Hartevelt; J. C. Portheine en C. O. C. Caudri; J. W. van der Wel en A. NiemansverdrietA. Kerpershoek en E. Korenhof. Overleden: H. Niesten, e.v. H. T. de Goey; G. Hendriks, e.v. S. W. Hage- UNIVERSITAIR NIEUWS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor h(* doet. ex. rechten (vrije studier.mevr. A. W. Korteweg (Oegst- Kccst); Ned. Recht mej. F. C. v. Manen 'Den Haag); Fiscaal Recht de heer F. Melry (Leiden); Kand. ex. Geschiedenis de heer C. J. C. van Gageldonk (Maas land); mej. P. A. M. v. Moorsel (Wasse naar) de heer P. R. D. Stokvis (Leiden). Geslaagden gymnasium St. Bonaventuracollege Gymn. A: Simon l'Ami, Alkemade; Leo van Bohemen, Noordwijk; André j Douw, Voorschoten; Jan v. Duyn, Wlm j de Grood, Peter de Groot, Rudie van j Soest. Gymn. B: Frans Appelman en Henrl Benschop, beiden Noordwijkerhout; Jan Bergen. Oegstgeest; Jeroen Boggia, Lei- j derdorp; Jan Bots; Auke Flohr, Leider- dorp; Siem v. d. Geest, Alkemadj; Hans! Lapidaire, Alphen a. d. Rijn; Stef Men ken; Leo Peterse; Geert-Jan Schrama, Warmond; Rob Schreurs, Voorschoten; Tinus Vernooy, Alphen a. d. Rfjn; Henk v. d. Wetering, Voorschoten. Waar geen plaatsnaam bij vermeld «taat is deze Lelden. Gistermorgen is in de gereformeerde kerk te Bodegraven onder grote be langstelling door ds. B. J. F. Schoep de vierling gedoopt die op 5 maart als kin deren van het echtpaar P. Verheul en Af. C. Verheul-van Os in het algemeen ziekenhuis te Woerden waren geboren. De vier baby's, Peter, Marcel, Rinke en Yvonne werden de kerk binnengedra gen door de vier verpleegsters die hen in Woerden hebben verzorgd. Het wa ren Joke de Bruyn, Ria Scheer, Mineke Veldhuijzen (hoofd van de kraamafde ling) en Ria van Ingen. Mevrouw Verheul was toen zij het leven schonk aan de vierling, reeds moeder van drie kinderen. Bert (7), Ineke (6) en Kees (4). De artsen ver wachtten in leder geval twee, maar waarschijnlijk drie kinderen. Het wer den er vier. De verloskundige was de vrouwen arts A. J. Westerbeek, verbonden aan de Woerdense ziekenhuizen, met assis- stentie van de huisarts van de familie Verheul, dokter J. M. van Beek uit Bo degraven. Direct na de geboorte nam MET ZORGEN OMRINGD De baby's hadden een gewicht van 1860 tot 2030 gram en kwamen allen in de couveuse terecht. Zij werden in het Woerdense ziekenhuis met grote zorg omringd. De gunstige gevolgen zijn niet uitgebleven. De vier kinderen groeiden voorspoedig en precies na drie maanden, vrijdag 6 juni, kwam Peter het eerste geboren maar het laatste naar huis als vierde baby in de ver bouwde ouderlijke woning in Bodegra ven aan. Marcel was op 19 april de eerste, Rinke op 6 mei de tweede en Yvonne op 29 mei de derde. Behalve de gezondheidstoestand en het gewicht van de kinderen had die „uitgesmeerde" thuiskomst ook wel en kele andere oorzaken. De veehouders woning van de heer Verheul aan de Goudsestraatweg 147a was in feite te klein om vier kinderen tegelijk ruimte te bieden, doordat de inwonende vader Sportdag KPJ Leiden Ongeveer 100 plattelands jongeren uit Hoogmade, Voorschoten, Zoeterwoude, Bleiswyk en Hazerswoude hebben zon dagmiddag een byzonder gezellige en sportieve sportmiddag gehouden op de sintelbaan Leidse Hout. Mede door het mooie weer en anderzyds door de geest drift van de K.P.J'ers kan men terug zien op een zeer geslaagde sportdag. Tot goede prestaties kwamen Gerard Kneppers (Bleiswijk). Hij won het ver springen (5.86 m.), hink-stap-sprong (11.53 m) en het kogelstoten (11.32 m) Thea v. Wetten (Hazerswoude) won de m (14.6 sec.), de 200 m (31.8) en het verspringen. Ook Jan Rietveld be haalde 2 overwinningen de 100 m (11.6( de 400 m (52.8 sec.) voor Gerard Brugman 54.6 welke later prachtig de 1500 m won in 4.25.8 min. Bij het hoog springen wonnen Joke Dales en Nico Straathof uit Zoeterwoude. Ria Witte- Hoogmade) was een klasse apart op de 400 m (63.2) Dames 100 m: 1. Th. v. Wetten (H), 2. T. Rietveld (H), 3. J. Dales (Z); 200 1. Th v. Wetten (H), 2. M. v. d. Bosch (B), 3. S. Dingemans (V)); 400 m. 1. R. Witteman (H), 2. Th. v. Wetten (H), T. Rietveld (H); hoogspringen 1. J. Dales (Z), 2. E. v. d. Hulst (V); 3. M. L. de Franrjjker (H); kogelstoten; 1. M. L. Stokman (H), 2. S. Dingemans (V), 3. M. L. d. Frankrijker (H); ver springen: 1. Th. v. Wetten (H), 2. S. Dingemans (V), 3. E. v. d. Hulst (V); zweedse estafette: 1. Hazerswoude, 2. Voorschoten, 3. Zoeterwoude; 4 maal 100 1. Hazerswoude, 2. Voorschoten, 3. Zoeterwoude; Totaal dames 1. Hazers woude 97 punten, 2. Voorschoten 65 pnt, 3. Zoeterwoude 32 pnt. Heren 100 m: 1. J. Rietveld (H), 2. N. Straathof (Z), 3. S. Hoogeveen (H); 40 m: 1. J. Rietveld (H), 2. G. Brugman (H), 3. J. v. Zeil (H); 1500 m: 1. G. Brugman (H), 2. Sj. Veldhuyzen (Z); 3. K. Hoogervorst; hoogspringen 1. N. Straathof (Z), 2. S. Hoogeveen (H), 3. Kneppers (B); verspringen: 1. G. Kneppers (B), 2. P. Witteman (H), 3. S. Hoogeveen (H); kogelstoten: 1. G. Kneppers (B), 2. S. Hoogeveen (H), 3. de Frankrijker (H); hink-stap-sprong: 1. G. Kneppers (B), 2. N. Straathof (Z), Het gehele gezelschap na de doop plechtigheid voor de ouderlijke woning: v.l.n.r. zuster Mineke met Yvonne, zus ter Ria met Marcel, zuster Joke met Rinkevader P. Verheul, zuster Ria (2) met Peter en moeder Verheul. Op de voorgrond Ineke Kees en Bert. 3. S. Hoogeveen (H); zweedse estafette: 1. Hazerswoude 2.18.2 min., 2. Zoeter woude, 3. Hoogmade; 4 maal 100 m: 1. Hazerswoude, 2. Zoeterwoude, 3. Hoog made; touwtrekken: 1. Hoogmade, 2. Hazerswoude, 3. Voorschoten. Katwijkse bejaarde gewond bij brand in schuurtje De 73-Jarige A. van den Oever uit j Katwijk moest zaterdag met brandwon den in het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen nadat hy had geprobeerd een brandje te blussen, dat was ontstaan in de als schuur in gebruik zijnde garage achter z(jn woning in de Vuurbaakstraat. Hij was daar omstreeks 2 uur bezig eten te koken op een gastoestel en had de deur van de garage open gelaten, waarschijnlijk om de vordering van zyn maaltijd vanuit huis gade te slaan. Door de wind zijn toen de gordfjnen die in de garage hingen, tegen de gasvlam gewaaid en in brand geraakt. Toen de heer Van den Oever zag dat de boel in zijn schuur in brand stond en de vlam men via de gordijnen zich over de rest van het interieur gingen verspreiden, snelde hij naar buiten, om de gaskraan uit te draaien en de brand te blussen. Hij liep daarbij brandwonden op aan handen en gezicht. De inmiddels gewaarschuwde brand weer hoefde niet veel meer te doen. De brand bleef beperkt tot wat schade aan het interieur. Wereldkampioen Wim Ruska heeft het erelidmaatschap van de judoclub Eendracht aanvaard. De judo-reus deed dat tijdens een demonstratie in Ter Aar DUIVENSPORT P.V. Het Oosten hield zaterdag j.l. een wedvlucht vanaf Survllllers. Uitslag: 1. H. de Hans; 2-5 J. Dingjan; 3-14. H. Mooten-Zn; 4-8-12 C. Vesseur; 6. W. v. Klink; 7-10. D. Koet; 9. H. v. Schaik; 13-15. C. Gijsman. naar een bejaardentehuis ging, kwam die ruimte wel beschikbaar, maar er moest natuurlijk eerst zo het een en ander worden verbouwd. Bovendien xoilden de artsen mevrouto Verheul niet belasten met de zorg van vier kinderen tegelijk zodat haar enige aanpassing werd gegund. Geen overbodige weelde, ook al heeft de gemeente Bodegraven verzorgingshulp aangeboden. Dat was maar een van de vele ge schenken toegezonden gekregen. Vooral uit de streek kwamen er vele cadeaus, o.a. vier wiegen en kinderkleding. HERINNERING VAN WOERDEN Ook in het Algemeen Ziekenhuis ln Woerden heeft men 'n blijvende herinne ring aan de vierling overgehouden. Di recteur-geneesheer en behandelende art sen ontvingen bij het vertrek van Peter een briefopener met de namen van de vierling en de datum van de bevalling erin gegraveerd. De zusters van de kraamafdeling een lepeltje, waarin Figleaves en Spiders beter in pop dan met voetballen De popgroepen The Figleaves uit Ha zerswoude en The Spiders uit Zoeter woude blijken elkaar niets toe te geven op voetbalgebied. Zaterdagmiddag heb ben de leden ervan, met versterking aan beide zijden van fans, getracht elkaar de loef af te steken op het voetbalterrein van „St.-Bernardus". Welnu: de stand was na twee keer drie kwartier voetbal gelijk: 5-5. Scheidsrechter Dorus v. d. Ven no digde toen elke speler van de twee ploe gen uit een strafschop te nemen. Maar ook toen bleef de stand geiyk: elk team benutte vier strafschoppen. De aanvoerder van The Figleaves, Theo Wesselingh. over het feit. dat er zo wei nig penalty's werden benut: „Wij z(jn geen profs!" Goede raad was duur. want er moest toch een winnaar uit de strijd komen. Welnu, toen namen de aanvoerders van beide ploegen. Theo Wesselingh en Eric v. d. Bijl (Spiders), elk nog 'n strafschop, die prompt ook werden gemist Toen was het spel afgelopen, want plots bleken onder grote hilariteit twee cups van minieme afmetingen aanwe zig. Enfin, beide teams maakten toen een ererondje over het veld, tot grote vreugde van de vele fans, die met toe ters, claxons, fluiten enz. hun idolen zo dapper hadden aangemoedigd Peter van der Meer van de Figleaves torste de beker op een gegeven moment ook, tij dens de triomftocht over het veld. Hij verloor de „cup" en met man en macht moest er gezocht worden, aleer deze uit het gras te voorschijn kwam. Een kleine schets, hoe klein de beker wel was Goed, het was meer feest dan voet bal, zaterdag op het St.-Bernarduster- rein. En na afloop gingen de Figleaves en Spiders naar het Groenendijks paro chiehuis, om er de fans te onthalen op een pittig stukje muziek. En daar ble ken Figleaves en Spiders meer van te weten dan van voetballen Even buiten Benthuizen heeft zich gisteren massale vissterfte voorgedaan. Sinds gistermiddag dryven duizenden dode vissen aan de oppervlakte van het water langs de Slootweg. Gisteravond heeft het Hoogheemraadschap van Rijnland water- en zuurstofmonsters genomen. Over de uitslag is nog niets bekend. Aangenomen wordt, dat gebrek aan zuurstof de vissen noodlottig Is geworden. Het water langs de Slootweg is afgedamd met palen en planken om te voorkomen, dat de dode vissen Benthuizen binnendrijven, De Leidse sturenten roei- liging Njord vierde afgelopen za terdag zijn 95ste verjaardag, hetgeen natuurlijk uitbundig gevierd moest wor den. Vele oud-Njord leden waren naar de Morsweg gekomen om het thans zit- tende bestuur de hand te schudden. Onder degenen die kwamen feliciteren waren ook nog tul van andere hoog waardigheidsbekleders. Om er enkele te noemen: de burgemeester van Lei den, de heer Van der Willigen, de kroe gencommissie van Minerva, het praesi- dium van Minerva en de diverse bestu ren van roeiverenigingen uit den lande. Natuurlijk werden er ook nog diverse cadeaus aangeboden. De heer Af. de Lagte, bootsman van Njord bood het bestuur een 100 tal closetróllen aan, ter wijl men van weer anderen een zwaan (een speelgoed geval) in ontvangst nam. Namens de Leidse Sportstichting kwam G. J. Prevos, die het bestuur van harte feliciteerde. In zijn toespraak tot de aanwezigen zei de praeses van de roeivereniging dat men het zeer waardeerde juist op deze dag twee nieuwe ereleden te Installe ren. Nu moest er ook nog even een definitie van een erelid komen. Een ere lid is iemand, die zich volledig inzet voor de vereniging zonder er Iets voor te ontvangen. Als eerste werd de heer Roëll naar voren geroepen. Hier had den de mensen enige moeite mee gehad. Met de naam dan. Niemand wist precies waar het trema moest staan. Op de o of op de e. De tweede man die erelid werd was de heer Wamsteker. Hy was een all round mna geweest voor Njord. Praeses Varenkamp van Njord overhandigde beide heren een bul en een insigne voor Na dit gedeelte kwam het officiële vertoon van het dopen van de boten. De heer Roëll was de eerste die de boot (die zijn naam draagt) doopte. Hy wenste de boot een goede vaart en veel overwinningen toe. De tweede boot had de naam van de conditietrainer van Njord, de heer Adriaansche, meegekre gen. En ook de heer Adriaansche was aanwezig om zyn boot te dopen. De heer Adriaansche zei in zyn toe spraak dat hij dit gebaar echt wel nodig had als een riem onder het hart. De successen van Njord waren de afgelo pen jaren nu ook weer niet zo dende rend geweest. Als dank kreeg de heer Adriaansche een Oud-Njord das aangeboden. Daar na werden de boten te water gelaten en werden er de eerste baantjes mee ge trokken.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3