S)e ftzicbeGou/ta/ixt Bevel communisten is goed opgevolgd POMPIDOU PRESIDENT VAN „ALLE FRANSEN" MAROKKANEN DAK OPGEJAAGD Looneisen voor 1970 niet matigen Chaban- Delmas mogelijk premier Plezierboot geramd door tankboot Tante Gerritje plotseling rijke vrouw Mertens op verbondsraadsvergadering NK V WENSEN: ROOLVINK VERWACHT IN 1970 VERBETERING LONEN Eregasten op het feest DELFTSE STUDENTEN KOMEN IN ACTIE Volksgericht in Haagse Van Ravesteinstraat Het blijft zomeren Meer kans op onweersbuien PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV, Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L C. J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart 14.10; fi p post 16 95 ADV (exel. B.T.W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- ^LAC-HTEN bezorging tel 33839 (18 00—19 00 uur) MAANDAG 16 JUNI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJ WARM De weersverwachting tot dinsdagavond! Zonnige perioden maar ook plaatselijk enkela regen- of onweersbuien en in de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid. Vrij warm. 60e jaargang, no. 17.774 (Van c correspondent Lucas Kleyn) PARIJS George Pompidou is gisteren president van de vijfde republiek geworden. Hij is telegrafisch door De Gaulle, die in Ierland zit, gelukge wenst. Donderdag zal de overdracht plaats hebben met de gebruikelijke eedsaflegging op het Elysée en daarna zullen ter ere van de negentiende president van de Franse republiek langs de Seine 21 saluutschoten worden afgevuurd. Vrijdag of zaterdag zal de naam van de nieuwe eerste minister worden bekend gemaakt en dat zal, naar men aanneemt, de Kamervoorzit ter Chaban-Delmas zijn. Maandag volgende week zal men de samenstelling van de nieuwe regering weten en dan krijgen we als sluitstuk eind juli een eerste persconferentie van Pompidou als president op het Elysée. meerderheid De commandant van de Apollo-11, tevens de eerste mens, die, als alles goed gaat, op de maan zal stappen, is naarstig aan het oefenen in de „vliegende bedstee". Dit is een trainingstoestel waarmee stijgingen en landingen op het maanoppervlak nagebootst worden. Armstrong wordt hier door testpiloot Rean gecompli menteerd met 'n geslaagde oefening. O BERLIJN (DPA) Voor 145 West- berlijners is gisteren een uitstapje aan boord van de plezierboot Poseidon in een drama geëindigd. Het schip werd op de rivier de havel door een tankboot. die ook Poseidon heet. geramd, begon te ken en maakte slagzij. De plezierboot kon evenwel aan de grond gezet worden. Zesendertig opvarenden hebben verwon dingen opgelopen. Graaf Alexander overleden LONDEN (AP) Graaf Alexander van Tunis, een van Engelands grote UUire leiders uit de tweede wereldoor log, la vandaag overleden. Hij is Jaar geworden. Graaf Alexander was de laatste E militair die in 1940 uit Duinkerken Engeland terugtrok. Later in de oorlog heeft hij in Birma en Noord-Afrika vochten. In 1943 en 1944 was hij e mandanl van de geallieerde legers in Italië. In 1944 werd hij benoemd tot ge allieerd opperbevelhebber in het Mid- dellandse-Zeegebied. In 1945 benoemde koning George VI hem tot gouverneur- Keneraal van Canada. Hij heeft deze functie zes jaar bekleed. Daarna werd hij onder Churchill minister van De uitslag van de presidentsverkie zingen is volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken als volgt: Pompidou 10.800.000 stemmen, 27.78 procent van de uitgebrachte en 57.28 procent van cle ingeschreven kiezers. Poher 7.900.000 stemmen, 43.23 procent de uitgebrachte en 27.25 procent van de ingeschreven kiezers. Onthoudingen en blanco stemmen rond 36 procent. Ondanks dit geringe percentage van 37.28 der ingescheven kiezers heeft Pompidou zich gisteravond de presi dent van alle Fransen genoemd. Niet alleen de president van de Fransen die op hem hebben gestemd, maar ook de president van ihen die op Poher stem den of zich van stemming onthielden. LAST Stakingen, demonstraties en even tuele straatgevechten kunnen het Pom pidou nog lastig genoeg maken, maar oorlopig zit hij met een onaantastbare meerderheid in de volksvertegenwoor diging op rozen. Want van Kameront binding, onder Poher waarschijnlijk is onder Pompidou geen sprake. Poher kan met zijn bijna 8 miljoen stemmen niet ontevreden zijn, maar het is ide vraag wat daar straks in de praktijk van overblijft. Want tot die 8 miljoen behoren liberalen, socialis ten, katholieke democraten en linkse conservatieven, van wie men nog moet zien hoe zij Ihet eens zouden kunnen worden over een gemeenschappelijk op positieprogram. Dat de communisten victorie kraaien is begrijpelijk, want van de afgelopen zondag is het bedenkelijke, dat niet minder dan 36 procent zich van de ver kiezingen geen duit heeft aangetrok ken. Het parool om weg te blijven van de stembus of om een ongeldig biljet in de bus te stoppen is goed opgevolgd. HALF MILJOEN UIT LOTTO (Van once correspondent) ARNHEM De 72-jarige weduwe G. Geriits-van Haren te Arnhem is plotse ling een rijke vrouw geworden. In de Duitse Lotto won zij dit weekeinde een prijs, die waarschijnlijk tegen het half miljoen Duitse Marken zal lopen. Zij heeft zes goede cijfers ingevuld. „Het had 20 jaar eerder moeten gebeuren", ver telde ons mevr. Gerrits, die al 18 jaar toilet juffrouw is in café-restaurant Riche National aan het Willemsplein te Arn hem. „Dan had mijn man er ook nog van mee kunnen profiteren. Maar nu kan ik er in ieder geval mijn kinderen en klein kinderen gelukkig mee maken". Tante Gerritje (onder die naam is zij algemeen bekend in Arnhem) heeft twee zoons en vijf kleinkinderen. Haar man heeft 38 jaar lang gewerkt in Riche Na tional. „De directie is altijd zo goed voor ons geweest, dat ik daar toch nog wel een poosje wil blijven werken", zegt ze. Natuurlijk zal ik wel gaan profiteren van het geld, want ik heb een reis naar Oos tenrijk al besproken", zegt de overgeluk kige Gerritje. die zondagavond in het middelpunt van de belangstelling is ko- 9pet meer loon geen hogere huur geen hogere BTW vermogens zivaarder belast (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. „Er is weinig fantasie voor nodig om te voor spellen dat de looneisen in 1970 niet aan de matige kant zullen zijn en ook niet kunnen zijn. Een ver ruiming van het reële werknemers- inkomen met twee procent toch geen onredelijke wens zou bij een te verwachten prijsstijging van vijf procent neerkomen op een toeneming van de brutolonen met ongeveer negen procent en van de loonkosten met zo'n tien procent". Deze duidelijke taal sprak de voorzit ter van het Ned. Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, vanmorgen bij de opening van de verbondsraadsverga dering. In zijn openingsrede liet de heer Mer tens onder meer de volgende wensen ho- geen verhoging van de B.T.W. uitstel van de voorgenomen huurver hoging; verhoging vermogenbelasting en suc cessierechten; zonodig gedeeltelijk itstel van cor rectie inkomstenbelasting. De cijfers tonen ondubbelzinnig' aan, dat er geen enkele grond is voor de ver wachting, dat de inflatiespiraal volgend jaar uit zichzelf tot stilstand komt. Om dat te bereiken, zei de heer Mertens, is dringend een koerswijziging nodig bij wie de prijzen rechtstreeks beïnvloeden: overheid en ondernemers. Deze twee zag de heer Mertens,.als de grote inflatie makers. De lonc. i spelen hierbij slechts een betrekkelijk bescheiden rol. Aangezien de inflatie door een reeks overheidsmaatregelen wordt gestimu leerd, acht de heer Mertens het logisch, dat vooral de overheid probeert de druk op de prijzen te verminderen. Dat kan bijvoorbeeld worden bereikt door vol gend jaar de huurverhoging te schrap pen en de omzetbelasting niet te verho gen. Ik ben mij ervan bewust dat dit ge volgen heeft voor de overheidsfinanciën. Te meer omdat verlaging van de over heidsuitgaven niet alleen zeer onrealist isch, maar ook zeer ongewenst zou zijn, aldus de heer Mertens. Juist met het oog DJAKARTA (DPA) Bij een bi geluk in Indonesië zijn 56 mensen brand. Het ongeluk gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag bij Tjilotok, 96 km ten zuiden van de hoofdstad. Het voertuig reed in volle vaart op een zand hoop, sloeg om en vloog in brand. Slechts één inzittende kon zijn leven redden. UTRECHT (ANP) In de laatste twee jaar zün dc lonen bü de ontwikkeling van de overige inkomens achtergebleven. Voor 1970 is het mogelijk een redelijke en reële welvaarts verbetering voor de werknemers tc verwezenlijken met een lager percentage loon en prijsstijgingen dan in dit jaar. Dit verklaart de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. de heer B. Roolvink in een vraaggesprek met „Ruim zicht", het orgaan van het N.K.V.. Minister Roolvink is van mening, dat in de laatste jaren onvoldoende kostenbesparingen in het bedrijfsleven via prijs dalingen aan de consumenten zijn doorgegeven. Er zouden naar zijn mening prijsdalingen tot stand moeten komen. Wat dit betreft zullen ook de ondernemers hun medewerking aan de bestrijding van de inflatie moeten geven. De economie in ons land noemt minister Roolvink gezond en er is geen reden tot somberheid en zwartgalligheid, wel voor beheersing. In zijn jaarlijks rapport zegt de OESO over de Nederlandse economie: Als de druk van vraag en prijzen tegen het eind van het jaar nog groot zou zijn, zou de Nederlandse regering er beter aan doen de voorgenomen verlaging van de inkom stenbelasting over een zo lang mogelijke tijd uit te smeren. Het zou ook raadzaam zijn de verlaging door vermindering van de bestedingen op te vangen in plaats van door een ver hoging van de indirecte belastingen. op de collectieve voorzieningen, die nog op menig punt volstrekt ontoereikend zijn. Als er toch op bepaalde uitgaven t zou kunnen worden bezuinigd, ligt het meer op de weg om de bijkomende mid delen te bestemmen voor bijvoorbeeld verlaging van de leerlingenscha; bij het lager onderwijs en de krotopruiu og. Compensatie Als de huurverhoging en BTW-verho- ging in 1970 niet doorgaan, zou voor de overheidsfinanciën compensatie gezocht moeten worden in verhoging van de ver mogensbelasting en van de successie- i rechten. Mocht de opbrengst van deze belastin gen onvoldoende zijn, zei de hr. Mertens, dan zou het kabinet in laatste instantie kunnen overwegen een deel van de infla- tiecorrestie op de loon- en inkomstenbe lasting, die op zichzelf als juist en recht vaardig wordt beoordeeld, per 1 januari niet door te laten gaan. Het gaat de NKV-voorzitter te ver om de inflatiecorrectie geheel achterwege te la ten. Vooral de middengroepen, voor wie de belastingdruk toch al onevenredig hoog is, zouden daardoor op een niet gerecht vaardigde wijze worden getroffen. Wat betreft de loon- en prijsontwikke- In dit jaar zei de heer Mertens, dat een stijging van het prijsindexcijfer met 7.5 tot 8 procent het meest realistisch is. Hij zei te hopen dat de werkgevers alsnog aan 'n uitkering-ineens zullen meewer ken. Ik mag niet aannemen, dat de werk gevers de ernst van de situatie onder- I schatten, zei de heer Mertens. Met een gelatenheid die getuigt van I grote zelfbeheersing wachten de werkne mers af of er nog enig soulaas wordt ge boden voor de prijsstijgingen van de af gelopen maanden. Want dat er iets moet j gebeuren is een duidelijke zaak. Als er dit jaar niets voor de werknemers en de trekkers van sociale uitkeringen gebeurt, zou dat betekenen dat deze groe- pen genoegen moeten nemen met 'n veel j te bescheiden aandeel in de werkelijke i groei van de welvaart, zo er al niet van achteruitgang in hun positie moet wor den gesproken. De te verwachten ontwikkeling van de winsten biedt ruimte voor een zekere cor- rectie in de inkomensverdeling ten behoe- I ve van de loontrekkenden en de sociaal zwakkeren. Dit is nodig om het ophopen van spanningen tegen te gaan, waardoor bij voorbaat 't beteugelen van de inflatie in 1970 zou dreigen te mislukken. v Kritiek leverde de heer Mertens op het standpunt van minister Roolvink (Sociale Zaken) inzake 't wetsontwerp op de loon vorming. De minister heeft nauwelijks aandacht aan de bezwaren van de vakbe weging besteed. We kunnen zijn antwoord op 't verslag van de Tweede-Kamercom missie over het wetsontwerp niet anders zien dan als een koppig vasthouden aan het eenmaal ingenomen standpunt, aldus de NKV-voorzitter. We zijn hierdoor in hoge mate teleurgesteld. Er dreigt een viij ernstige situatie te ontstaan. Het kan namelijk niet anders, aldus de heer Mer- tens, dan dat't weinig begrip van. de mi- IX/l pspiv» tlT'llU^T nister voor de positie der vakbeweging, l'lyvl. V dal l dUlllCl ertoe zal leiden dat de loonpolitieke ont wikkeling in ons land kan worden aan- Gchoopt wordt dat het parlement met de wensen van de vakbewe ging rekening zal houden. Het was echt feest in het Nederlands Congresgebouw toen daar zaterdagavond het Holland Festival officieel werd geopend door Residentie-Orkest en Nationaal Ballet. Eregasten waren de prinsessen Beatrix en Margriet. Zij en mr. Van Vollenhoven werden bij de hoofdingang begroet door burgemeester Marijnen van Den Haag en de commissaris van de koningin in Zuid-HoUand, mr. Klaasesz. democratisering (Van een onzer verslaggevers) DELFT. In Delft doet zich dc' wel- teer JTÏÏX heV'gev»! Jf» zl.in dan .taan we aan de voorarend van den eneUde tot nu toe i, gepoogd om de ern.tige loonpolitieke erisi, .Ind. 1945, aldu. de NKV-vooreitter. tot democratisering van de t.h. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Bewoners van de Haagse Van Ravesteinstraat hebben een flink stuk van hun nachtrust voor over gehad om 33 Marokkanen uit hun pension te verdrijven. Het i» gelukt. Toen in het pension ter grootte van vier wonin gen op de hoek van de Van Ravestein straat en de Parallelweg geen stukje inventaris meer heel was en alle ruiten waren gesneuveld, zaten vannacht om twee uur de 33 Marokkanen en hun 46-jarige pensionhoudster als opgejaagde dieren op het dak. Ztf deden daar het enige wat hun nog mogelijk leek: dak pannen gooien naar de vernielers. Om twee uur verscheen ook de Haagse politie met alle op dat moment ter be schikking staande mankracht: twintig agenten, gehelmd en met wapenstok. I de politie meldde, werd vannacht meteen gehoord. Volgens haar verklaring is de oorzaak van het „volksgericht" te vinden bij een buurman, een voormalige werk nemer van haar. die de buurt zou hebben opgestookt. Volgens de politie waren er al langer moeilijkheden lussen de pen sionhoudster en deze oud-werknemer, nadat de pensionhoudster andere werk sters in dienst had genomen. De politie was al vaker te hulp geroepen. In de straat ging het gerucht dat de actie met name de Marokkanen zelf gold. Ze zouden te veel naar Nederlandse meisjes fluiten, onhygiënisch leven en soms ook wel naakt voor de ramen staan. De moeilijkheden begonnen gisteravond om ongeveer elf uur. De pensionhoudster waarschuwde de politie. De bedrading bij de meterkast in het pension was stukgetrokken. Er was geen'stroom Dezen ontruimden het pension en brach- De politie kon alleen maar constateren ten de Marokkanen op het bureau aan dat er verder nets aan de hand was en de Jan Hendrikstraat in veiligheid. vertrok weer. Wel hield men het pension De pensionhoudster, dia zich zelf bij van tijd tot tijd in de gaten. Omstreeks middernacht werd de politie opnieuw geroepen. Terwijl de politie zich in het pension bevond werd de deur gebarrica deerd met een tiental fietsen. Kort daar op verscheen er volgens de pensionhoud ster een man die riep: „Maak licht, we komen alles ingooien". Er kwamen steeds meer mannen het pension binnen. Buiten verzamelde zich een groter wordende Vanaf dat moment heerste er grote herrie. De mannen binnen sloegen alles kort en klein wat zu op bun weg naar boven tegen kwamen. De bewoners vluchtten het dak op. Een confectie- atelier op de eerste etage was het eerst aan de beurt. Alles werd er vernield. In de kamers van de Marokkanen werden kasten omgegooid en stukgeslagen, bedde- goed verscheurd en persoonlijke bezittin gen vernield. Tegelijkertijd wei-den van buiten door een groep mensen, 150 k 200 man sterk, de ruiten aan diggelen gegooid. .Van de straat af zijn ook nog schoten gelost. Hoeveel en waarop, is de politie niet bekend. De politie kon met veel moeite twintig man op de been brengen. Dezen hadden weinig moeite met het ontruimen van het reeds vernielde pand. Men ging vrijwillig en zichtbaar tevreden naar buiten. Er behoefden geen charges te worden verricht. Er is geen enkele arrestatie verricht. Duidelijk zijn de strafbare feiten ver nieling en openlijke geweldpleging ge constateerd, maar, aldus de politie, de eerste zorg was het doen terugkeren van de rust en te zorgen voor de veilig heid van de Marokkanen. „Op zo'n moment denk je niet aan arrestaties maken", aldus een woordvoerder van de politie. De recherche is intussen een onder zoek begonnen. Er Is by de politie nog geen duidelijk beeld van de gang van zaken en van de oorzaken, die aan de gebeurtenissen ten grondslag liggen. Het ponsion is onder bewaking gesteld. U Hoewel vele malen wordt gesteld, I1 dat dit de enige weg ia om tot resul taten te komen, wordt de geloofwaar digheid van deze uitspraak en die van de positrie van de studentenvertegen woordigers in het overleg steeds klein- Aldus een passage uit een vonmor- gen door de actiegroep „Democratering t.h. - Delft" verspreid communiqué. Het communiqué is van mening, dat het harmonisch overleg in Delft tot een reële achterstand heeft geleid ten opzichte van Amsterdam, Tilburg of Nijmegen, waar men met andere, har dere middelen te werk is gegaan. Het communiqué stelt verder, dat de op de hogeschoolvergadering van 22 j.l. tot uiting gekomen opinie van de ruim 2000 .aanwezigen niet als basis is genomen voor het verder overleg in de werkgroep bestuursstructuur en in de afdelingen en zeifis als discussiepunt is Tegenover de inhoud van het demo- cratiseringsvoorstel van de hogeschool vergadering stellen de autoriteiten geen enkele concrete aanduiding van him ideeën, doch uitsluitend een nauwelijks becommentarieerde afkeuring. Zelfs legen de gehouden opiniepeilingen is door de t.h.-autoriteiten protest aan getekend, aldus het actiecomité. MOSKOU (AFP) Waldeck Rochet, secretaris-generaul van de Franse com munistische partij, is ernstig ziek in een Russische kliniek opgenomen. Hij woonde in Mc«kou de communistische topconfe rentie bij. Over de aard van zijn ziekte is niets meegedeeld. (Vano 8 weerkundige medewerker) Het blijft zomers ofschoon het weertype wel is gewijzigd. De vorige week een constante aanvoering met de noordoos telijke wind van droge lucht, thans door een frontensysteem in het westen aan voer van warme en vochtige lucht. Maar de temperaturen zullen volop aan de zo merse kant blijven; alleen zal er meer kans op plaatselijke onweersbuien zijn. Gisteren werden in het binnenland tro pische temperaturen geregistreerd. Dat heeft parten gespeeld bij een groot hand- baltoernooi in Nijmegen. Wegens de hit te was ernstig verzocht het toernooi niet te laten doorgaan. Men deed het toch, gevolg bijna veertig gevallen van zonne- Onweer was er gisteren op enkele plaatsen al. In het buitenland was het raker met onweersbuien. In het zuiden en zuidwesten van Duitsland is het niet mis geweest. Door blikseminslag werd voor miljoenen schade aangericht, in een zwembad werd een moeder voor de ogen van haar drie kinderen door de bliksem gedood. In Oost-Duitsland onweerde het eveneens zwaar. Zware regens, die tot springvloeden hebben geleid, hebben in Joego-Slavië twee doden geëist en grote schade aangericht. Vandaag en morgen zullen nu ook in ons land fikse onweders kunnen ontstaan met overvloedige regen val gepaard.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1