Vflt, piekt ASVA: vonnissen zijn schandalig gcff Indonesië krijgt te veel hulp Brugklas moet naar een brugschool toe Koop niet lukraak aan de deur GROMIKO MET AMERIKAANS VOORSTEL BIJ NASSER Regeringsbeleid door Kamer veroordeeld Supermarkt onder druk gangsters Indonesische patrouille aangevallen Regeling van kwesties in M.-Oosten Uw zoon tekent zo aardig. Fikse boetes voor horeca bedrijven met te hoge prijzen Nog onrust in Nijverdal Stakingsgolf in Italië VRIJDAG 13 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Protest van wetenschappelijke medetrerkers (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam heeft van nacht in een communiqué de straffen, lie politierechter mr. G. Nomes de be letters van het Maagdenhuis gisteren oplegde „schandalig" genoemd. „De po- iliekc processen, die gevoerd zün tegen de bezetters hebben het verwachte resul- aat gehad. Dp politierechter heeft niet Tkend, dat een bezetting een middel is, lat te vergelijken valt met een werk- taking. Het is zeer juist dat de studen- de ai^Ja hebben bezet, om aan te n dat zjj het met het oordeel van de echter niet eens zün", aldus de ASVA i het communiqué. De ASVA stelt in haar commentaar, dat et door de hele gang van zaken duidelijk geworden, dat het universiteitsbestuur politie gebruikt om de studenten eeds meer historisch gegroeide rechten onthouden. Het centrale stafbesluur van de uni versiteit van Amsterdam heeft in' een isteravond belegde vergadering zijn rnstige verontrusting uitgesproken over de onevenredig zware straffen", die tot u toe werden opgelegd in het Maagden- uisproces. Het vreest voor de gevolgen aarvan voor het klimaat binnen de ■ersiteit. Het centrale stafbestuur ertegenwoordigt alle wetenschappelijke iedewerkers (ongeveer 1500). De Nijmeegse studenten hebben ten cherpste geprotesteerd tegen de naar mening ongehoorde vonnissen tegen Maagdenhuisbezetters. Zij zien in de onnissen „een nieuw bewijs voor het olitieke karakter van de Nederlandse echtspraak". Het Tweede-Kamerlid mej. Goudsmit i '66) heeft minister Klompé gevraagd /aarom een van de wetenschappelijke iedewerkers van de Amsterdamse uni versiteit drs. T. de Booy niet vervolgd hoewel hij heeft behoord tot de be- etters van het Maagdenhuis. Mej. Goud- mit meent dat zo de indruk van klas- enjustitie gewekt kan worden. Het Amsterdamse bestuur van de PSP ist dat de processen onmiddellijk wor stopgezet. Zij ziet de vonnissen als klassenjustitie. ADVERTENTIE (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG De ontwikkelingshulp is de laatste tüd einde- lük in brede kring in discussie gekomen. De discussies spit sen zich toe op de wens, dat Nederland zo spoedig mogelijk zün ontwikkelingsgelden zonder voorwaarden beschikbaar moet stellen. Bovendien moet deze hulp zo sociaal mogelük gericht zün. De meeste kritiek krügt de regering voor haar veelheid van hulp aan Indonesië. De aandrang wordt steeds groter om andere landen, die dit even hard nodig hebben, dezelfde faciliteiten te verlenen. De vraag is natuurlijk wat de financiële gevolgen kunnen zijn. De een zegt daarom, dat de hulp in 1971 op een procent van het nationaal inkomen aan overheidsgelden moet'komen. De ander stelt dit op twee procent. Weef andere groepen en politici nemen1 totaal andere maatregelen aan, die in feite boven twee procent van het nationaal inkotnen stijgen. Dezer dagen heeft de Tweede Kamer zich met de ontwikke lingshulp op korte en lange termijn bezig gehouden. Dit gebeurde vooral aan de hand van een studierapport, dat een vijftal instituten in opdracht van de regering samengesteld heeft. Dit rapport heeft destijds veel kritiek ondervonden, temeer, omdat het een onvolledig beeld zou geven van het complete beeld over de ontwikkelingshulp. De kritiek in hec rapport over het ontwikkelingsbeleid was overigens ook niet mis. In feite kwam het rapport neer op een gedeeltelijke veroordeling van dit beleid in totaal en in onderdelen. Nadien heeft minister Udink de onderzoekers min of meer verweten veel te onvolledig te zijn geweest. Hierdoor zou het rapport veel aan waarde hebben verloren. Een deel van de Tweede Kamer wees dit verwijt terug naar de regering zelf, omdat zij een te beperkte opdracht zou hebben gegeven. Positief echter blijft de groeiende aanhang van hen, die de ontwikkelingshulp zien als hulp zonder meer. Daarom moeten de voorwaarden aan deze hulp verdwijnen, hoeveel bezwaren hieraan anderzijds ook verbonden kunnen zijn. Positief is ook de opvatting van het rapport benaderd, dat de regering projecten van missie, zending en Novib moet medefinancie ren. Daarom moet in de komende jaren extra-geld beschik baar komen om dit programma van medefinanciering uit te kunnen bouwen. De laatste tijd wordt het ook duidelijker, dal men de ontwikkelingshulp en de particuliere investerin gen zoveel mogelijk gescheiden moet houden, ook al voor eventuele politieke consequenties in betrokken landen. Daar bij ligt het voor de hand, dat deze particuliere investeringen ingepast moeten worden in het economisch program van de ontwikkelingslanden zelf. Last Nederland staat echter met veel andere landen pas aan het begin van een duidelük ontwikkelingsbeleid. Daarom zal het onderzoek, dat de vqf instituten de afgelopen jaren gehou den hebben een vervolg moeten krijgen. Ook ontwikkelings hulp en de gedachten erover ontwikkelen zich. Alleen al het feit. dat men liet accent hoe langer hoe meer wil gaan ver leggen van de leningen naar de giften wijs thierop. De ont wikkelingslanden raken namelük door de leningen in feite diep in de schuld bü het gevende land of bü internationale instanties. Daarmee wordt de hulp tot een last. die kan lei den tot het bankroet van het ontvangende land. Daarom schijnt de enige oplossing te zijn, dat ook de schulden omgezet moeten worden in giften. Met andere woor den, dat de schuld zonder meer afgestaan moet worden ten gunste van het ontvangende land. Dit land kan dan in ieder geval met een financieel schone lei beginnen. Dit vraagt extra-financiële inspanningen van het gevende land, dat niet meer kan rekenen op terugbetaling. Het vraagt van dit land, in ons geval van Nederland, vooral een enorme bereidheid het te willen doen. Daarop wijst het eerste onderzoekrapport, dat naast veel kritiek ook veel conclusies bevat, verder nagedacht moet worden. Wereldstrategie Helaas is deze ontwikkeling in de ontwikkelingshulp inter- nationaal nog lang geen gemeengoed geworden. Niet voor niets pleiten in verband daarmee steeds meer groepen voor een wereldstrategie ten opzichte van de ontwikkelingssamen werking. Een strategie, die tegelük inhoudt het steeds loslaten van bibaterale hulp, exclusief tussen twee landen overeengekomen. Nederland heeft al een goed voorbeeld gegeven, door samen werking te zoeken met een aantal andere landen. Samen werking op het gebied van de financiering van projecten, van de jongerenvrijwilligers, van de technische hulpverlening e.d. Dit soort aangelegenheden komen bij een partementair debat niet altijd even duidelijk naar voren, omdat de des kundigen hun gedachten veelal achter politieke kennis of internationale termen verbergen. Zij zijn echter wel ver staanbaar wanneer zij zeggen „Er moet een beter evenwicht komen tussen sociale en economische doeleinden in het Ne derlands ontwikkelingsbeleid, onmiddellijk te beginnen in de hulpverlening aan de West". Dit spreekt sinds kort iedereen aan en men kan dit voorbeeld doortrekken naar vele andere landen tussen noord en zuid. BRIEVENBUS MOET GROTER DEN HAAG (ANP) Bü de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot wüziging van de postwet, het zogenoem de brievenbussenwetsontwerp van minis ter drs. J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat. In dit wetsontwerp worden twee on derwerpen aan de orde gesteld: De wo ningbrievenbussen zullen straks in nieu we en bestaande huizen behoren te vol doen aan bepaalde regels. O.m. dient de gleuf horizontaal te zijn aangebracht. De hoogte ervan moet 3,2 cm bedragen en de breedte minstens 26,5 cm. Woning brievenbussen in hoogbouwcomplexen en ook in portiekwoningen zullen zoveel mo gelijk op de begane grond moeten zijn aangebracht. De buitenbussen komen aan de open bare weg te staan bij huizen, die meer dan een bepaalde afstand (voorlopig wordt gedacht aan tien meter) van de straat zijn gelegen. Desgewenst kunnen bewoners van bestaande huizen of ten tijde van de invoering in aanbouwzijnde huizen de eerste keer gratis zo'n brieven bus van de PTT krijgen. Met het wets ontwerp tot wijziging van de postwet wil de minister de mogelijkheid openen om bovengenoemde vroorschriften bij alge mene maatregel van bestuur (d.w.z. in het postbesluit) te introduceren. Bij de onlusten gisteravond maakten de relschoppers gebruik van rook bommen. Hier het actiecentrum Oude Manhuispoort in rook gehuld. heeft de onderwereld beschuldigd gewelddaden om het bedrijf te dwingen :n zeker merk wasmiddelen te kopen. Volgens de aanklacht is hierbij een van filiaalhouders vermoord en door brandstichting voor 50 miljoen dollar schade berokkend. De laboratoria van het A and P bedrijf hadden het be trokken wasmiddel afgekeurd. Sedertdien r 16 gevallen van gewelddaden te- bedrijf gepleegd. Twee filiaalchefs van A and P werden op gangsterma nier vermoord. De onderwereldfamilie van Gerardo (Jerry) Catena heeft de alleenverkoop van het wasmiddel. Nederlander in Kanaal verdronken FOLKESTONE (AP) Het stoffelijke overschot van een Nederlander, die aan de politie heeft trachten te ontkomen door in het Kanaal te springen, is in Folkestone op het strand gevonden. De man was langs de zeeboulevard een hotel binnengelopen waar hij een scheermes leende om zijn snor af té scheren. De hoteldirecteur kreeg argwaan en belde de politie. De man barricadeerde zich in een kamer en weigerde de politie binnen te laten. Tenslotte holde de man de zeer in, achtervolgd door twee politieagenten in een boot. Toen zij hem hadden inge haald, lukte het hem de boot om te gooien en weg te zwemmen. Pe politie heeft Interpol inlichtingen gevraagd over hetgeen de man op zijn kerfstok gehad mag hebben. Jaarvergadering beroepsonderwijs Vijf vakantieguldens van U vooreen vakantie van lang durig bedlegerige zieken van alle gezindten GIRO 11.55.555 Breda t.n.v. Vakantiefonds ZONNEBLOEM VAKANTIE-ACTIE O BIJ WISSELMEREN DJAKARTA (AP) Een man van de Indonesische militaire politie is gesneu veld toen opstandige stamleden in West- Irian bü Waghetc een hinderlaag legden voor een Indonesische patrouille. Drie manschappen van de M.P. werden ge- De aangevallen Indonesische patrouil le, bestaande uit manschappen van het leger, de militaire politie en de lucht macht, was zestien man sterk. Het betrof hier het eerste gewapende incident in het gebied van Waghete sinds de mislukte opstand van Papoea's in het bergland van de vorige maand. Het gevecht ont stond toen Indonesische patrouilles de jacht waren ingezet, in het gebied van de Wisselmeren, op wat beschreven wordt als opstandige stammenleden en deser teurs van de Iriaanse politie, die het bos aren ingetrokken. De patrouille zou zijn aangevallen door :n groep van ten minste tien met ge- eren gewapende opstandelingen. Waarschuwing van CCO Klachten over 'onbehoorlijke praktijken nemen weer toe (Van verslaggevers) DEN HAAG Het Consumenten Con tact Orgaan heeft minister De Block in een brief gevraagd haast te maken met wettelijke maatregelen tegen bestrijding van aggressieve en unfaire verkoopme thoden. Het CCO stelt in zijn brief aan de minister vast dat een jaar nadat de SER hierover advies heeft uitgebracht, de voorstellen van het georganiseerde be drijfsleven heeft gereageerd. In een advies aan de minister van van Economische Zaken concludeerde de SER vorig jaar juni dat maatrege len ter bestrijding van onbehoorlijke verkooppraktijken moeten worden tot stand gebracht. Het euvel van de aggres sieve verkooppolitiek komt te veelvuldig door wettelijke maatregelen te bescher men. Ook zou de wet op het afbetalings stelsel moeten worden herzien zodat het minder gemakkelijk zal worden argeloze mensen er door allerlei handige foefjes „in te laten tuinen". Het aantal klachten over onbehoorlijke verkooppraktijken neemt de laatste tijd weer toe. aldus directeur Van der Post van hel CCO. Daarom wordt de consu ment nog eens met nadruk geadviseerd zeer waakzaam te zijn tegenover huis- aan-huisverkopers, colporteurs enz. Be ter kan men zijn aankopen bij de bona fide detailhandel doen, zegt de CCO. Het CCO adviseert voorts om nooit papieren te tekenen als men niet voor honderd honderd procent zeker weet, wat de con sequentie van dc handtekening is. Gewaarschuwd wordt tegen Het kopen van huishoudelijke appa raten aan de deur. zoals wasautomaten, stofzuigers, keukenmachines, pannen en zilverwerk., Het deelnemen aan goedkope of gra tis autobustochtjes, van een commercië le organisatie. Tijdens zulke bustochten wordt geprobeerd, vooral bejaai'den, an- ti-reumadekens, elektrische bedverwar- mers enz. aan te smeren. Voor het aan bevolen doel zijn de goederen soms ui- Man met nieuwe long overleden (Van o e correspondent) UTRECHT (ANP) De beroepskeuze dient zeker nog tot het vijftiende levens jaar te worden uitgesteld, terwijl het kind de kans wordt geboden op grond van de ervaringen, die op de midden school in de levensfaze van 12 tot 15 jaar worden opgedaan, om werkelijk te kiezen en gedetermineerd te worden. Oriëntatie op het ontstaan van een mid denschool is beslist noodzakelijk. Daarbij moeten ook de buitenlandse ervaringen meespelen. In een eenwor dend Europa kunnen wij het ons niet meer veroorloven er zeer afwijkende onderwijsstructuren op na te houden. Dit zei de heer J. R. Westerhuis in de ope ningstoespraak voor de algemene jaar vergadering van de algemene bond ter bevordering van beroepsonderwijs in Utrecht. Volgens hem moet de brugklas over de gehele breedte van het voortge zet onderwijs waar worden gemaakt en moet ze uitgroeien tot een brugschool van enkele jaren. De voorzitter van de bond, een lande lijke organisatie van plusminus 301) be sturen van „bijzonder-neutrale" scholen voor beroepsonderwijs, merkte tegen de ze achtergrond nog op, dat met zuster organisaties doelgericht en in toenemen de male invloed op de regeling moet wor den uitgeoefend om te bereiken, dat met meer kracht en voortvarendheid wordt gewerkt aan 'n onderwijsplanning. Daar bij moet ook aandacht worden gegeven aan verder onderzoek en experimenten, en aan 't invoeren van nieuwe onderwijs methoden. De middelen daarvoor moe ten ook ten dienste komen van buiten schoolse activiteiten, zoals dat met de gymnastieklokalen veelal reeds gebéurt. Kritiek had de heer Westerhuis onder meer op het feit, dat bij het tot stand komen van rechtspositionele regelingen in het georganiseerd overleg tussen de leerkraehtenorganisaties en de overheid geen ruimte bestaat voor overleg met de besturenbonden als werkgeversorga nisaties. President-curator van t.h. Twente vraagt ontslag ENSCHEDE (ANP) Jhr. mr dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, commissaris van de koningin in Overijs sel heeft de raad van bestuur van de technische hogeschool Twente medege deeld dat hij aan minster Veringa heeft verzocht hem eervol ontslag te verle nen uit het ambt van president-curator van de hogeschool. Overwegingen tot dit besluit zijn geweest dat de talrijke vraag stukken in het wetenschappelijk onder wijs in verband met de herstructurering van dit onderwijs en van de organisatie en bestuursvorm van de universiteiten en hogescholen méér tijd en aandacht vragen dan hij in staat is daaraan te geven. OVERVAL IN AMSTERDAM Alleen gestolen auto gevonden (Van onze correspondent AMSTERDAM De politie in heel Nederland blijft de klopjacht volhouden op vier mannen trekkenden (waarschijn lijk Italianen, Spanjaarden of Marokka nen) die tijdens een overval gistermiddag in Amsterdam-noord op een geldtrans port naar schatting 200.000 gulden heb ben buitgemaakt De mosterdkleurige Alfa Romeo, w-ar- in de overvallers zijn ontkomen, heeft de recherche gisteravond al teruggevonden ln Amsterdam-zuid. De auto bleek te zijn gestolen. BRUSSEL De man die op 31 mei in het Brusselse St.-Pietersziekenhuis een ruillong kreeg, is overleden. De patient, een 41-jarige gastarbeider, kreeg de long van een vrouw die was overleden aan een hersenbloeding. Een paar dagen geleden traden af stotingsverschijnselen op, die aanvanke lijk konden worden tegengegaan. Dinsdag werd zijn toestand echter snel slechter. Men meent te weten, dat hetzelfde team dat deze longoverplanting verrichtte, zich klaarmaakt om een tweede poging te wagen. De enige nog levende patiënt met een ruillong ter wereld is Alois Vereec- ken, de jongeman die zeven maanden geleden een nieuwe long kreeg in Gent. Vereecken mag thans het ziekenhuis ver laten tijdens de weekends. Deze driejarige boxer is een trouwe hulp in de huishouding. Iedere dag gaat Ami met mandje, boodschappenlijstje en geld naar het winkelcentrum van Tokio (zeshonderd meter van woonhuis). In een ran de winkels krijgt zij de gevraagde boodschap in de mand. WASHINGTON (Reuler-AFP) Inge lichte kringen in Washington menen dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrej Gromiko, in Cairo met de Egyptische leiders een uit zes punten bestaand Amerikaans plan bespreekt voor een regeling vau de crisis in het Mid- den-Oosleiij Het plan dat, noor verluidt o.m, be- meer betrekking heeft Israëlische terug trekking van het schiereiland Sinai, zou tijdens een reeks tweemogendheden ge sprekken tussen de Russchische amba ssadeur in Washington, Anatoli Dobrynin en onderminister van Buitenlandse Za ken Joseph Sisco zijn behandeld. Func tionarissen van Buitenlandse Zaken be vestigen dat de Verenigde Staten enkele concrete voorstellen hebben gedaan, maar zij weigeren bijzonderheden mee I te delen. Moskou zou de ze6 punten niet hebben aanvaard, maar ook niet hebben afgewezen. De Amerikaanse functionarissen zei den voorts dat Israël, Jordanië en an dere belanghebbende partijen op de hoog te worden gehouden van alle stappen in de Russisch-Amerikaanse besprekingen en van de viermogdhedengesprekken waaraan ook Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk deelnemen. Volgens ingelichte kringen beoogt hel plan onder meer Israëlische terugtrek king uit de bezette gebieden op veilige en overeengekomen grenzen. De grenzen worden echter niet in kaart vastgelegd. De juiste grenzen zouden door de partijen moeten worden vastgesteld. Radio-Cairo liet echter een geheel an der geluid horen. Volgens de Egypti sche radio zijn berichten volgens welke de Grote Vier op het punt staan van een akkoord dat „ten koste van de Ara bische landen gunstig voor Israël uit valt, tendentieus en vals". Een commen tator legde de nadruk op de noodzaak van uitvoering van de Veiligheidsraad- resolutie van 22 november 1967 en zei dat eerst de Israëlische troepen moeten ver trekken alvorens over een politieke re geling kan worden gesproken. Vandaag had Gromiko zijn derde on derhoud met Nasser. DEN HAAG Een voorbeeld van duistere verkooppraktqken: Ter- wül een buschauffeur in Loosdui nen met zün gezin zat te eten, kwam een agent van een dure lekenschool aan de deur. De 15-jarige zoon van de chauffeur had namelük een prüs in een tekenwedstrüd van deze school gewonnen. Na anderhalf uur ging de agent weg met een contract voor een cursus van 1668 gulden; een contract zonder een bepaalde opzegtermün. De chauffeur had later de schrik van zün leven want wanneer een betalingstermün ach terwege blüft. wordt al gauw ge dreigd met gerechtelüke vervol ging. Ook in dit geval zal het CCO ervoor zorgen dat het con tract ongedaan wordt gemaakt. termate gevaarlijk. De kwaliteit is dik wijls beneden peil en de winkelwaarde ligt meetsal veel lager. Het aangaan van studie- of oplei dingscontracten bij instituten van schrif telijk onderwijs, waarvan de cursus niet met een termijn van drie maanden op zegbaar is. (Van onze correspondent) ROERMOND De economische poli tierechter te Roermond heeft donderdag een fikse boete opgelegd aan hotel- en restauranthouders uit Roermond» Weert. Venray en Echt, die van de invoering der B.T.W. gebruik hadden gemaakt om hun prüzen boven het toelaatbare te verho gen. De boetes varieerden van 200 tot 4000 gulden- Bijna alle horeca-exploitanten beriepen zich op een advies van hun organisatie, de afdeling Limburg van Horeca f. Deze zou hen hebben geadviseerd bij het ministerie van Economische Zaken een ontheffing van de prijzenstop aan te vragen en, hangende de beslissing, al vast de prijzen te verhogen. Een hotel houder uit Roermond zei gemeend te hebben, dat hij precies volgens de richt lijnen handelde. Gerookte forel kwam van acht gulden op elf gulden op het menu te staan, terwijl het slechts een gulden mocht zijn. Andere zaken telden vijf cent te veel voor inkoop goulashsoep, een dubbeltje te veel voor een kop koffie of een gulden vijftig meer voor een hotelkamer voor een nacht. (Van o e correspondent) NIJVERDAL Honderden Ambone zen. aanhangers van contra-premier N. Tatuhey hebben vannacht weer de wacht gehouden bij diens woning in de Paulus Potterstraat te Nijverdal. In elke woning zaten een twintigtal mannen te wachten op een aangekondigde aanval van de volgelingen van ir. J. Manusama. De aanval is uitgebleven. Hoofdinspecteur-korpschef Van Brakel van de Nijverdalse politie heeft gezegd dJI van overheidswege een gesprek be legd zal moeten worden tussen de twee Ambonezenleiders. Ondanks de verschil len van mening moet er weer vertrouwen komen onder de Ambonezen. Om half twaalf gisteravond begonnen de bewo- i. rs van de Paulus Potterstraat alle au to's uit de straat te verwijderen. Verster kingen. voor het merendeel afkomstig uit Assen, bezetten de woningen van de angstige gezinnen om de aanval af te wachten. Om twaalf uur kwam van bui ten Nijverdal de eerste melding bij de politie bini.. Binnen de twintig minu ten was het 25 man sterke korps pa raat. Onmiddellijk werden alle invals wegen tot Nijverdal afgezet en alle in komende auto's gecontroleerd. Naar ver luidt zouden twee Ambonezen zijn gear resteerd omdat zij steekwapens bij zich hadden. Tegen half vier werd de contro le teruggetrokken. ROME (AP) IUlië is gisteren op nieuw overspoeld door een stakingsgolf. In alle gelederen van de beroepsbevol king, van schoenlapper tot beroepsvoet ballers. wordt gestaakt. In Como, Noord-Italië, hebben 800 ar beiders vier grote schoenfabrieken be zet. Zij eisen recht van vergadering in de fabrieken, hogere lonen, extra uitke ringen voor hogere produktie. De spelers van Livorno hebben gedreigd zondag niet tegen Cantanzaro te zullen spelen als het bestuur niet minstens een van de drie maanden achterstallig loon uitbetaald In Rome en Voghera, bij Pavia, is het personeel van psychiatrische inrichtin gen in staking gegaan. In Voghera be zetten de stakers een ziekenhuis.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7