NIEUWBOUW IN LEIDERDORP VADER! PIERROT ELISABETH-BESTUUR HAKTE VANNACHT KNOOP DOOR: Gunstige ligging t. o. v. Leiden en de Rijnstreek DAF55 snel, ruim, comfortabel Hollandfeest om „Gouden Spike op opgeknapte sintelbaan Rachel, Rachel: Film van Paul Newman vol melancholie VRIJDAG 13 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT „Als het aan ons moet liggen gaat vandaag nog de eerste paal in de grond. De zaak is wat ons betreft rond, de raad is al reeds ingelicht over de grondverkoop, ik verwacht geen tegenstemmers en de ver gunningen liggen klaar", zo vertelde ons vanmorgen burgemeester M. A. van der Have van Leiderdorp, die vannacht telefonisch te horen kreeg, dat het bestuur van het St. Elisabeth-Ziekenhuis accoord was gegaan met het aanbod van Leiderdorp en een aantal bijkomende voorwaarden. „We zien het ziekenhuis graag komen, jammer dat deze zaak de laatste tijd de politieke gemoederen wat in beweging heeft gebracht en een beetje als een prestigezaak werd gezien. Voor Leiden komt het ziekenhuis hier toch bijzonder gunstig te liggen?", aldus de heer Van der Have, die er geen geheim van wil maken, dat hij blij is, dat de kogel nu door de kerk is en dat er met spoed begonnen kan worden. INRICHTING Van het ziekenhuis kan nog worden gezegd, dat er drie operatiekamers in komen (twee septisch), een reserve- operatiekamer, een recovery room (waar operatie-patiënten met moderne bewa kingsapparatuur enige tyd in observatie worden gehouden). Verder komen er in het gebouw poliklinieken voor alle basis vakken van de medische wetenschap, een afdeling fysiotherapie (met vlinder- Mogelijkheden van uitbreiding tot 15 hectaren De voorbereidende werkzaamheden zyn al reeds begonnen in Leiderdorp. De stedebouwkundige heeft zyn mening nl gegeven; het ontwerp voor 't nieuwe St.-Elisabeth-ziekenhuis (drie vleugels van vier verdiepingen, die onder een hoek van 120 graden op elkaar aanslui ten), de los staande woontoren voor de verpleegsters werd goedgekeurd. In Leiderdorp zal gebouwd worden volgens hetzelfde ontwerp, dat al voor Leiden (achter de Haagweg tegen de Korte Vliet) gemaakt was door de Maastrichtse architect ir. F. J. Knibbeler van het architectenbureau Swinkels, Salemans en Knibbeler. In Leiderdorp krijgt het bestuur van de Stichting St.-Elisabeth direct de be schikking over zes hectaren grond, die de gemeente reeds in eigendom heeft. BEREIKBAARHEID Het perceel Is bijzonder gunstig ge legen. Zowel ten opzichte van het ver zorgingsgebied, de Rünstreek als ten opzichte van Leiden. Uit Leiden kan men het ziekenhuis (over ruim twee-en- half jaar, want zolang gaat de bouw ongeveer duren) bereiken via de Hoge Rijndijk en de Leiderdorpse brug of misschien nog wel beter via de Willem de Zwygerlaan en de Engelen- daal, de belangrijkste vierbaans-ver keersader door het nieuwe Leiderdorp. 15 HECTAREN ben laten meespreken, dat men in Lei derdorp meer dan ergens anders mo gelijkheden tot uitbreidingen krijgt. De Leiderdorpse gemeenteraad, die reeds is ingelicht, maar op 30 juni formeel tot grondverkoop moet besluiten, zal ook voorgesteld worden aanliggende ter reinen te reserveren ten behoeve van eventuele uitbreidingen van het zieken huis. In feite krijgt het ziekenhuisbe stuur de handen vrij op 15 ha. Behalve de voorbereidende werkzaam heden op ambtelijk niveau (na het af komen van de akkoordverklaring van staatssecretaris Kruizinga in november vorig jaar werden ook de rijksgoed keuring en de bouwvergunning verkre gen) is er ook op het bouwterrein al begonnen. De grond is gesondeerd voor de funderingen en momenteel wordt het terrein afgebakend. De bouw zal worden uitgevoerd door Melchior Verenigde Bedrijven N.V. te Maastricht, de firma waar ook reeds afspraken mee gemaakt waren voor eventuele nieuwbouw in Leiden. Wat de toekomst van het ziekenhuisgebouw aan de Hooigracht betreft, zoals wij vorig jaar al schreven streeft het bestuur van de stichting naar verkoop, omdat daar mee een deel van de nieuwbouw gefi nancierd moet worden. De kosten van het nieuwe „Elisabeth" in Leiderdorp zullen ca. 60 miljoen gaan bedragen (grond, bouw en inrich ting). De capaciteit van het hyper moderne ziekenhuis, waarvan de vleu gels worden opgedeeld in kleine ver- pleegeenheden, zal 500 bedden zijn. In de verpleegsterstoren (waarin ook een opleidingsschool wordt gevestigd) ko men appartementen voor 150 leerlingen, 10 tot 15 kamers voor inwonend huis houdelijk personeel, 20 flats voor ge diplomeerde verpleegsters en twee flats voor inwonende artsen. bad), apotheken, een eerste hulp-afde ling, een centrale sterilisatieafdeling en een laboratorium. Op de bovenste ver dieping komen de kinderafdelingen bereikbaar met eigen opgang en de ruimten voor directie en administratie. Voor een goede bediening van het zie kenhuis zullen ongeveer 250 verpleeg sters nodig zijn. Van hen moet ongeveer 40 pet. gediplomeerd zijn, zodat een eigen verpleegstersschool geen overbo dige luxe Is. BReeSTfcAAT 165 (Advertentie) Succesvol In vele internationale rallies. Prijs f 5.895,- (incl. BTW f 6.602,40). Stuur mi| Informatie over DAF33. DAF44. DAF44 Stationcar. DAF55, DAF55 Coupé. DAF55 Stationcar. (Onderstrepen wat u wensl.) g in enveloppe tonder postiegel lenden ssn OAF sntwoordnumnwr 2000. Eindhof. Hoofddealer voor Voorhout, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim en Valkenburg: AUTO FOREHOLTE N.V. Katwijk - Wilhelminastraat 16 - Tel. 01718-4299 Voorhout - Pr. Bemhardstiaat 6 - Tel. 02532 - 7341 Hoofd DAF-dealer voor Oegstgeest, Rijnsburg en Warmond: GARAGE POELGEEST bij Oegsgeest - Hogerbeetsstraat 6 (zijstraat Warmonderweg) - Telefoon 01710 - 50330 Hoofddealer voor Leiden en Omstreken: GEBR. VAN ULDEN Leiden - Verdamstraat 6 - Telefoon 01710 - 23041 ADVERTENTIE'- VOOR GOUDEN ZEGELRINGEN HORLOGES MANCHETKNOPEN in goud, goud op zilvei BORREL-, BIER-, EN COGNACGLAZEN met zilveren voet TAFEL- EN ZAKAANSTEKERS Ronson enz. JUWELIER - HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TELEFOON 20778 Bloembakken, een goed verzorgde sintelbaan en de omrastering onder een nieuw laagje verf, dat is het fleurige decor voor het negende sterren- toernooi „Gouden Spike". De Sport stichting heeft er de afgelopen week heel wat tijd aan besteed om de Leidse Hout tot een gezellig domicilie voor de atleten en atletes te transfor- Met de onontbeerlijke zon erbij zal het morgenmiddag vanaf half vier dan ook heerlijk toeven zijn op deze baan waar vele topatleten hun opwachting zullen maken. Ilja Keizer-Laman zal moeten trachten de begeerde trofee opnieuw naar zich toe te halen. Vorig jaar lukte haar dat dank zij een feno menale race op de 800 meter. Toch geloven wij niet dat het Spartaanse meisje deze prestatie nu zal evenaren. Meer kans op de „Gouden Spike" maakt hoogspringer Ben Lesterhuis, die ook vorig jaar al tot de favorieten behoorde. Toen kwam hij er niet toe, maar als we in ogenschouw nemen op welk een voortreffelijke wijze de PSV'er het afgelopen weekeinde over de 2.05 meter zweefde, waarmee hij het nationale record verbeterde, dan slaan wij z\jn kansen hoog aan. Jammer is het dat de hoogspringelite van Ne derland een van zijn beste krachten heeft moeten missen, namelijk Klaas Kanis, die zich na zijn meniscus operatie niet meer aan dit technische I onderdeel van de atletieksport kan wijden. Wel komt naar Leiden Peter Geelen i en misschien dat hij Ben Lesterhuis naar nieuwe hoogte kan stuwen. Ook de 100 meter is altijd weer een spectaculair nummer. Bij de heren zijn de favorieten weer Ad de Jong en Eddy Monsels, de Surinamer die zich nog niet zo lang geleden als lid van Holland aanmeldde en op dit „Holland- feest" zal willen bewijzen wat hij waard is. Bij de dames zal waarschijn lijk Mieke Sterk wel als eerste het lint doorbreken. De 800 meter zal wellicht een ge vecht te zien geven tussen Ilja Keizer en Tilly van der Made, welke laatste zich op deze afstand steeds beter gaat thuisvoelen. Terwijl de 800 meter bij de heren op het eerste gezicht weinig kanshebbers telt, ziet de deelnemers lijst er wat betreft de 400 meter in teressant uit: Fred van Herpen, Rein v. d. Heuvel, R. Lievense en Rob Mahieu zullen in de eerste serie strijd leveren. Afmattend zal de 3000 meter heren worden, waarbij zich als ge gadigden voor het eremetaal aanmel den Egbert Nijstad, Piet Beelen, Wim van Gerven en Haico Scharn. Ben Lesterhuis Katwijker gedood bij havenwerken in Hoek van Holland De 25-jarige dekkneclit H. J. Aande- \oiel uit Katwijk aan Zee is gistermor gen dodelijk gewond, aan boord van het blokkenvadrtuig Norma, dat is inge schakeld bij de bouw van de nieuwe havenmond van Hoek van Holland. Hij is enige uren na het ongeluk in het Dijkzigtzielcenhuis in Rotterdam over- De heer Aandewiel, belast met de bediening van de transportwagen aan boord van het vaartuig was bezig, zit tende op de transportwagen, twee van de zes betonnen blokken van drie ton met een stuk hout recht te zetten. Hij heeft met het stuk hout een bedienings kastje geraakt, waardoor een handle in werking trad, die het geheel in bewe ging zette. Aandewiel werd hierbij mee gesleurd en kwam klem te zitten. Een van zijn benen werd verbrijzeld, het an dere afgerukt. Het blokkenvaartuig is met een dok ter aan boord naar de Berghaven in Hoek van Holland gevaren, vanwaar het slachtoffer naar het Dijkzigtzleken- huis werd vervoerd. De Norma Is in opdracht van de aan- nemerscombinatie Havenmond Hoek j van Holland speciaal gebouwd voor het transport van betonnen blokken, die op j de plaats van de toekomstige dammen In zee worden gestort. I Ilja Keizer-Laman Jeugdige DTS'er naar bokstoernooi Morgen om 1 uur zullen er bokswed strijden (demonstraties) plaats vinden op de promenade in Scheveningen bij de Pier in de openlucht. Twee jeugdleden van de Leidse boksvereniging D.T.S. Crie Lautrok 15 jaar lichtgewicht en John Sloos zwaarvvelter 16 jaar zijn bij deze wedstrijden uitgenodigd om uit te komen tegen boksers van de bekende promotor Theo Huizinga. Deze wedstrij den worden georganiseerd door de Haagse boksvereniging Straatman met medewerking van gemeentelijke instan ties enNBB (Nederlandse Boksbond). CAMERA Rachel, Rachel toont weer zo'n typisch facet uit het dage lijks leven. Een 35-jaar oude school juffrouw, haar leven lang verstoken van liefdevol contact komt, wanneer zij juist op het punt staat dergelijke illusies voorgoed uit haar gedachten te verbannen, in aanraking met een jongen. Tevoren is zij de snibbige „juf" geweest, die weinig vreugde kende en haar leven in eenzaamheid dreigde te slijten. Overdag heeft zij weliswaar haar kinderen, maar ook die kunnen haar niet uit haar geïsoleerdheid trekken en 's avonds op haar kamer voelt zij dan ook duidelijk het gemis aan warme belangstelling. Om die sfeer nog wat te accentueren heeft producer-regisseur Paul Newman rond het meisjes het decor geplaatst van 'n begrafenisonderneming. Dat Rachel niet zelden terugdenkt aan haar jeugd jaren en mijmert over het langharige Rachelletje van vroeger, ligt voor de hand. Met flashbacks laat Newman het leven van Rachel Cameron de revue passeren. Dan opent zich plotse ling een nieuwe wereld. Een jeugd vriend duikt op, die wel degelijk het klappen van de liefdeszweep kent en het onervaren meisje meesleept in zijn avonturen tot het hem de keel gaat uithangen. Daarna is Rachel weer alleen met haar herinneringen en, zo vreest zij aanvankelijk, met een kind. Zover komt het echter, tot haar spijt niet. Zij wordt weer de oude Rachel, die even een nieuwe toekomst zag, maar nu toch weer voortgaat op het pad van de eenzame. Rachel, Rachel is een film vol senti ment. Begrijpelijk als er zoveel her inneringen worden opgehaald. Dat houdt echter niet in dat de film lang dradig is. Er zit volop variatie in en Joanne Woodward beeldt prachtig het melancholieke en ondanks haar flinke aantal levensjaren dagdromerige meisje uit. Keuring van deze film is 18 jaar. Nobody runs forever LIDO Het wordt detective Scobie Malone (Rod Taylor) niet gemakke lijk gemaakt in deze thriller. Hij wordt door de eerste minister van New South Wales naar Londen gestuurd LAV O-LERO-Noordeinde Geslaagden voor Sleuteldiploma De volgende leerlingen van de oude opleiding slaagden voor het Sleuteldiplo ma van de Stichting IVIO te Amster dam: 2A H. Vermeulen, A. Huschka, W. Westerhoven. 2B: W. Bouwman, D. Meyer, A. van Polanen, P. Faas, Chr. v. d. Panne, W. Pieters, T. Uffink, A. Rijst. 2: E. Bogaards, K. Donker, J. Hau- wert, M. Kiel, R. Kroon, H. v. d. Lage- maat, E. Maas. 2D: J. v. d. Berg, A. Braat, J. v. d. Klauw, H. Ouwerkerk, F. Potters, R. de Preter, J. Rosier, E. van Vliet, P. Willemse, F. Wouters F. Yssennagger. F. Zaalberg. 2E: C. Glas bergen. P. Gravenkamp, F. Klein, R. Kraay, D. Pret, H. Ruardy. Afgewezen: VERF in eenvoud kieurenUeus —ccCKll in duurzaamheid en ^qVERTROFFEN'. om de Australische commissaris Sir James Quentin te arresteren. Deze wordt ervan beschuldigd 25 jaar ge leden de eerste vrouw van de minister te hebben vermoord. De arrestant wekt echter bij Malone steeds meer vertrouwen. Zoveel zelfs, dat deze gaat twijfelen aan zijn schuld, ook al geeft Quentin alles toe. Malone gaat de zaak wat verder uitpluizen en be landt dientengevolge midden in een politiek complot. De zaak wordt hem steeds duidelijker na enkele moord aanslagen op zijn arrestant en hemzelf. Langzaam groeit het verhaal naar een verrassende ontknoping Deze kleuren-detective is er een boven de middelmaat en kan worden aanschouwd door een ieder, die de leeftijd van 14 jaar is gepas«eerd. Sumuru, de sadiste LUXOR Een film, die deze titel mee krijgt heeft het voordeel, dat de ver wachtingen van de bezoeker niet te hoog gespannen zijn. Immers op grond van ervaringen kan hij u zeggen dat redelijkerwijs een film te verwachten is, met een slecht verhaal, veel bloot en natuurlijk ook sadisme. Su-Muru, de sadiste. maakt hierop een uitzonde ring en wel in gunstige zin. Zowaar niet eens zo'n slecht verhaal, al is het allemaal wat onwaarschijnlijk, dat een groep vrouwen zich voorneemt een einde te maken aan de belangrijke rol van de man in onze samenleving. Dit voor nemen willen zij ook al kost dat men senlevens per sé ten uitvoer brengen. Bovendien krijgt men de indruk dat men toch wel moeite aan deze film heeft willen besteden. Kostbare decors en voorzover aanwezig ls er sprake van een goede costumering. Het spel is nu niet van de bovenste plank, maar niet echt slecht. Wel een bezwaar is dat in dit soort films en ook in deze, ingespeeld wordt op bekende, veel voorkomende vooroordelen ten aanzien van de homo- sexualiteit en Oosterse levenswijze e.d. Voor belangstellenden, 18 jaar. Voor een handvol diamanten REX Deze parodie op de film „Voor een handvol dollars" waarin Lee van Cleef op magistrale wijze de hoofdrol vertolkt, mag dan de indruk wekken dat men opnieuw met een western te maken heeft, doch het tegendeel is waar. Ditmaal gaat het om een diamanten- transport dat verzorgd wordt door een deskundig politieman en een RAF- piloot. Zij moeten de kostbare lading vanuit het Midden-Oosten naar Enge land zien te vervoeren. Natuurlijk lukt hen dat niet. Al gauw krijgen zij te maken met ongewenste individuen, die in de woestijn met behulp van een ge heimzinnig apparaat het vliegtuig om laag halen. Er komt daarna een geheim agent opdagen en dat impliceert dat er ook enkele schonen acte de presence geven. Sex en spanning vermeldt daar door het filmmenu, dat slechts luch tige spijzen vermeldt en derhalve aan trekkelijk genoemd kan worden. Keu ring 14 jaar. Prolongaties Deze week twee films, die voor pro longatie in aanmerking zijn gekomen, namelijk De Langste Dag en Secret Ceremony. De Langste Dag (TRIANON) toont de gevechtshandelingen in de tweede wereldoorlog, nu precies 25 jaar geleden, toen de geallieerde troepen hun succesvolle Inval deden in Normandië, waardoor het Duitse leger een van zijn gevoelige tegenslagen kreeg te incas seren. Tal van sterren zijn voor dit grootse werk opgeroepen en al Is het dan een reprise en een prolongatie, een bezoek is het zeker waard. Dat kan ook gezegd worden van „Se cret Ceremony", waarvan een groot gedeelte in Noordwijk verfilmd is. Eliza beth Taylor en Mia Farrow strijden om de hegemonie, terwijl ook Robert Mit- chum in STUDIO van de partij is.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3