a Tomaat uit ons land toch beter. J Puik van bijna 6000 zoete kelen zingt week lang Kurzaal vol Opvallend veel jeugd bij deelnemers uil 14 landen Export naar Frankrijk wordt een succes HAPJE ETEN REDEN VAN PARLEMENTAIRE WARBOEL IN KAMER Legertje suppoosten Rassenop roer bewaakt op Musement in St.-Quentin miljoenenschat Militairen mishandelden verpleegden Ook zonder inflatie aanpassing in verzekering RIJD AG 13 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT Van onze correspondent Lucas Kleijn) PARIJS Nederland is bezig met een campagne om de Fransen Hollandse lomaten te laten eten. Tomaten uit het zuiden en uit Marokko zijn er in Frankrijk genoeg, maar de Nederland se kwekers slaan zich op de borst en zeggen tegen de Franse huisvrouwen: de onzen zün beter. Vroeger, toen er nog geen gemeen schappelijke markt was, aten de Fransen alleen Franse of Marokkaan se tomaten. Tomaten uit het buiten land kwamen er niet of zeer moeilijk in. Maar bij het opheffen van de in voerrechten binnen de zes kregen de Nederlandse tomaten in Frankrijk een Vooral in de maand juni. Nederland kan door zijn kassenteelt leveren van maart tot november, terwijl juni voor Frankrijk een maand is, waarin ge brek bestaat aan tomaten. De oogst van Franse natuurtomaten (in de open lucht, zonder kassen) begint pas in juli en die van Marokko loopt in juni af. Er komen dan nog wel wat res tanten na, maar dat brokkelt geleide lijk af en de kwaliteit loopt terug. Mislukt een oogst in Zuid-Frankrijk door slechts weer, dan kan Nederland tomaten leveren zoveel als de Fransen willen hebben. Nu al gaan per maand een paar miljoen kilo tomaten uit Nederland naar Frankrijk, hoofdza kelijk naar het noorden, Elzas-Lotha- ringen en Parijs de drie grote afzet- centra voor Nederland. Concurrentie is voor Nederland geen probleem. De Franse huisvrouw heeft jarenlang de grove en grote, geribbelde Franse natuurtomaten gekocht, maar zij gaat door verandering in eetgewoonten meer en meer over op vruchten slaatjes. waarin de kleinere gave, gladde en kogelronde tomaten uit Ne derland goed passen. Alles wat aan tomaten uit Nederland komt is kas- produkt. Waarom doen de Franse kwekers dat Er zijn er inderdaad, die glas gebrui ken en Nederlandse rassen kweken. Doch dat is een kleine minderheid^ Aan kassen hebben Franse kwekers" niet mew. dan frOO. ha, hoofdzakelijk, voor tomaten, terwijl die ruimte in Nederland 6.000 ha beslaat. Verder Hëbben Me'Transen het nadeel. ;dat hun produkliecentra ver van het grote consumptiegebied Parijs liggen, nl. Bretagne en Zuid-Frankrijk. Öok wat afstand betreft hebben de Nederlandse kwekers dus geen achterstand. Het overbruggen van die kleine afstand gaat tegenwoordig snel. hoofdzakelijk (99 procent) over de weg. De vracht wagen is goedkoper dan de trein, maakt overladen en dus hogere kosten overbodig en brengt de tomaten bij de koper voor de deur. De rest van het vervoer gaat per schip (naar Enge land) of per vliegtuig (naar Amerika en Canada). Van Nederland is Duits land de grootste afnemer (70 procent), naar Engeland gaat 20 procent en de rest naar Zweden en Frankrijk, dat in sommige jaren de derde afnemer van Nederland is geweest, na Duits land en Engeland. BELGIë MINDER UNIFORM Concurrentie uit België is er niet noemenswaard. Het Belgische export apparaat is minder goed ontwikkeld dan het Nederlandse. België heeft de laatste tien jaar veel vorderingen ge maakt, maar beschikt toch niet over de grote exportbedrijven, die geheel Europa omspannen. De Belgische kwekers komen op de markt met to maten, die minder uniform zijn. Belt uit Parijs een afnemer op met de vraag: ik wil zoveel ton a-tomaten, dan krijgt hij die uit Nederland, maar bij de Belgen is hij er nooit helemaal zeker van. De Belgische kwekers zijn te individualistisch. De uniformiteit* is bij hen nog ver te Internationaal Koorfestival Timielcredact DEN HAAG De verwachtingen van het derde Internationaal Koorfestival, dat van 23 tot en met 28 juni in de Kurzaal te Scheveningen wordt gehouden, zijn hoger gespannen dan in 1965 en 1967 reeds het geval was. Het ziel er naar uit dat weldra zo'n zesduizend deelnemers uit binnen- en buitenland van de partij zullen zijn. Niet minder dan 52 koren schreven in voor het concours en 32 ensem bles. ook van verschillend karakter, zegden hun medewerking toe voor de zes avondconcerten. Zowel de wedstrijd als de uitvoeringen beogen een sterke stimu lans te zijn voor 't opvoeren van het muzikale en artistieke niveau van de amateur- koorzang en voor de verbreding en vernieuwing van het repertoire. toch velen voor wie men wel onderdak I zoekt en dat lukt ook wel door de mede werking van de Haagse koren en het ac tieve damescomité dat de buitenlandse zangers en zangeressen tijdens hun ver blijf in ons land zal begeleiden. Russen mochten niet komen zoeken, vandaar een moeilijke afzet in het groot. Veel Belgen verkopen niet via de veiling en gaan zelf met hun toma ten naar de markt. Die hoeveelheden zijn te klein voor export. De Belgi sche tomaat is goed. maar in de diverse partijen zit veel verschil in kwaliteit en ook verschil in verpak king. Wat Nederland aan verpakking levert is „einmalig" en kan worden weggegooid. De Belgische verpakking komt bij de kweker terug, de kratten worden vuil, waardoor de buitenland se koper wordt afgeschrikt. Verpak king en prestatie zijn tegenwoordig hoogst belangrijke factoren. Wat in België op de markt komt, gaat hoofd zakelijk naar Gent, Antwerpen, Luik en Brussel. Voor de Belgische con currentie is Nederland niet bang. De Belgische evolutie gaat langzaam. Daar staat tot dusver niet meer dan 800/900 ha onder glas Ook Bretagne heeft het met kassen geprobeerd om de riskante teelt in open grond te omzeilen. Men zocht contact met Nederlandse kassenbou- wers en begon met een glascentrale oij Orléans. Dat is een paar jaar goed gegaan, maar toen de import uit Ne derland vrij kwam, was de kassen teelt in Frankrijk niet rendabel meer. Nederland had een te grote voor sprong met het uitproberen van diverse rassen, terwijl men in Volendam wordt populair in Parijs. Een Franse studente in kostuum maakt propaganda voor de Neder landse tomaat. Frankrijk a bout portant begon met een opbrengst per ha., die veel lager lag dan die in Nederland. Ook met ziektebestrijding lag Nederland stuk ken voor, waardoor Franse telers njet nieuwe rassen, die zij onvoldoende kenden, vaak grote verliezen hebben geleden. Daarentegen doen Neder landse kwekers, die zich in Frankrijk hebben gevestigd, het met hun veel grotere ervaring goed. Wat gaat Nederland de paar komen de weken met zijn tomaten in Frank rijk doen? Vorig jaar liep de pro paganda mis door de meigebeurte nissen. Dit jaar wordt er alles op gezet om winkeliers en publiek in Frankrijk te laten weten, dat tachtig procent van de tomaten in Parijs Nederlandse tomaten zijn en dat, als straks in juli de produktie van Fran se natuurtomaten op gang komt, het Nederlandse produkt toch beter is. De Nederlandse tomaat is niet goed koper, maar ziet er beter uit dan de natuurtomaat en heeft minder afval, minder verborgen gebreken. Twintig Franse meisjes (studenten) gaan in Volendams kostuum naar 2.000 winkeliers in Parijs en voor steden om daar de verkoop van het Nederlandse produkt te stimuleren. Zij laten reclamemateriaal voor de Nederlandse tomaat achter, dat de winkelier kan ophangen. Na een maand komen vier vertegenwoordi gers van het centraal bureau voor de tuinbouwveiling uit Nederland naar Parijs om discreet te controleren, wat de winkeliers met hun publiciteit hébben gedaan. De winkeliers, die het beste figuur hebben geslagen, worden met een fototoestel bekroond. Op die manier hoopt men de blijven de grondslag te leggen voor de Ne derlandse tomaat. Het resultaat van deze actie hopen wij over een paar weken aan de lezers te kunnen ver- Juist omdat er zo vaak over wordt geklaagd dat de jeugd en de jongeren geen of weinig belangstelling zouden heb- ven voor deze vroeger zo populaire vorm van vrije tijdsbesteding, stemt het tot grote voldoening dat het aantal jeugd- en jongerenkoren dat heeft ingeschreven, opvallend groot is. Men had gehoopt het beroemde Universiteitskoor van Moskou te mogen ontvangen. Dit koor had ook graag gekomen en zijn medewerking reeds volledig voorbereid maar op het laatste ogenblik weigerde de Russische regering de toestemming om het land te verlaten. Gelukkig komt wél het Univer siteitskoor uit Boedapest, bestaande uit 73 Hongaarse jongeren in de leeftijd van 16 tot 23 jaar. Verder verwacht men grote en kleine koren uit Denemarken, Zweden en Fin land. uit België, Duitsland, Oostenrijk en Italië, grote groepen uit landen achter 't IJzeren Gordijn als Tsjecho-Slowakije Hongarije, Polen en Joego-Slavië en dan ensembles uit de Verenigde Staten. Ook zal weer een koor van in Duitsland ge legerde Amerikaanse militairen overko men en helemaal uit Zuid-Afrika komt een groep voor volksliedje en volksdan sen. Al die deelnemers uit den vreemde zullen niet in Den Haag en omgeving worden ondergebracht. Ook elders in het land treden koren als gastheren op met het doel dat deze gastheren hun gasten later 'n tegenbezoek gaan brengen. Maar al behoeft men niet alle buitenlandse zangers hier onder te brengen, er zijn er Senaat boos op mej. Kessel Belasting op vennootschap wordt dure zaak (Van o parlementaireredactie Kostbaarste inzending uit Mauritshuis UTRECHT (ANP) ..Musement de ezamenlijke manifestatie van ruim 150 edcrlandse musea in Utrecht, in het ader van het Holland Festival, van juni tot en met 13 juli is niet al- n uniek omdat hier een beeld wordt leven van vrijwel de volledige rük- n van het Nederlandse museumbczit ar bovendien is het toezicht op het ^toongestelde spectaculair te noemen, e deelnemende musea hebben dagelijks n legertje van ruim 60 suppoosten de been, die er voor moeten zorgen at niets wordt beschadigd. Natuurlijk wordt er ook opgelet, dat ets wordt meegenomen, maai- dat ge- :urt in de museumwereld maar weinig. et grootste probleem is ervoor le zor- n dat er niets wordt beschadigd wan eer de bezoekers uit nieuwsgierigheid, voorwerpen willen aanraken", aldus L. Gans, die de algehele leiding van c niet alledaagse unieke tentoonstel- in handen heeft. De Utrechtse po- 2 heelt geen extra-opdracht gekresen om op waardevolle kunstvoorwerpen een I oogje in het zeil te houden (de deelne- mende musea regelen dit ieder afzonder- j lijk. Ook het transport naar Utrecht i verzorgen de musea zelf. Wel zorgt de Jaarbeurs voor 'n extra-bewaking. Over dag zijn enkele brandweerlieden op alles I voorbereid. De bewaking 's nachts is eveneens versterkt. Over de waarde van het verzekerde bedrag van ..musement" kon dr. Gans geen mededelingen doen. „Wel staat vast. dat er voor tientallen miljoenen guldens is verzekerd", zei hij. Tot de grootste inzenders van „Muse ment" behoren het Centraal Museum in Utrecht, het Openluchtmuseum in Arn hem en het Rijksmuseum van Oudhe den in Leiden. Het Centraal Museum heeft een inzending, die voor circa f 1.500.000 is verzekerd, het Openluchtmuseum schat de waarde van zijn aandeel op ong. f 90.000 en het Rijksmuseum van Oudheden kon over de waarde van zijn inzending weinig zeggen, maar volgens een ruwe schatting is hiermee een mil joen gulden gemoeid. Een van de klein ste inzendingen, maar tevens kostbaarste van de hele manifestatie, levert 't Haag se Mauritshuis. Er komt een'combinatie- wand van enkele kostbare schilderijen, waaionder de Anatomische Les van Rem brandt. De inzending zal op speciale wij ze naar Utrecht worden getransporteerd. De waarde van de gehele Haagse inzen- ding beloopt vele miljoenen guldens. SAN QUENTIN (AFP) —Bij een senoproer in de gevangenis van Quentin (Californië) zijn één dode en j zes gewonden gevallen, allen blanken. Zwarte gedetineerden hadden, gewapend met zelfgemaakte messen, blanke mede gevangenen aangevallen, kennelijk om j de dood van twee negers bij een gevan- genisoproer in april te wreken. In een van de dodencellen daar, die apart zijn gelegen, zit Sirhan, de moordenaar van senator Robert Kennedy. ragen in Kamer over fatale amandeloperatie DEN HAAG (ANP Mej. Barendregt. lid van de PvdA-fraotde in de Tweede Kamer, heeft de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid schrif telijk geïnformeerd naar de gang van za ken bij en na de amandeloperatie van Robert van den Berg in het gemeente lijk ziekenhuis van Schiedam. „Geeft deze gang van zaken .aanleiding tot gerechtvaardigde kritiek en is de be windsman bereid naar aanleiding hier van maatregelen te treffen, opdat ln het vervolg de behandeling van patiënten dit ziekenhuis meer doeltreffend kan zijn", aldus dit Tweede-Kamerlid. DEN HAAG Een snel hapje eten, omdat zij in Heesch een andere poli tieke bezigheid moest vervullen heeft mej. Annie Kessel van de PPR de boos heid van praktisch de gehele Kamer op geleverd. Kort voor de stemming over een belangrijk amendement op de ven nootschapsbelasting verontschuldigde zij zich bij voorzitter Van Thiel dat zij de Tweede Kamer moest verlaten. Eerst gauw een hapje eten en dan op weg naar Heesch. Direct daarop moest de Kamer stemmen over een amendement van de liberaaL Koning over de rechts bescherming bij fusies van bedrijven. Wat woensdag reeds gebeulde bij een amendement op de wet voorbehoedmid delen, was ook gistermiddag het ge val. De stemmen staakten op 61 tegen 61 stemmen. De Kamer raakte in op winding omdat de meeste Kamerleden wisten dat mej. Kessel in het restaurant nog zat te eten. Maar het reglement van orde van de Tweede Kamer is nog al onverbiddelijk, tenzij de Kamer zelf een wat soepeler uitleg wil toepassen. De voorstanders van het amendement voelen daarvoor niets, omdat de stem van mej. Kessel bij de tegenstanders te recht zou komen. De PPR is namelijk tegen dit amendement. Wanneer zij terug geroepen zou worden zou het amendeme dus verworpen zijn, zij het met 1 stem verschil. Men vond tenslotte een uitweg: de commissie financiën kwam onmiddel lijk na de schorsing bijeen om zich zoals dat in het parlement heet over de ont stane situatie te beraden. Komt men ei niet uit, dan kan de stemming pas vol gende week gehouden worden. Een debat van een week over de vennootschapsbe lasting plus dit uitstel maakt het wel een kostbare aangelegenheid. En dit wille van één koffiebroodje. Freule Wittewaal van Stoetwegen, de waarnemend fractievoorzitter van de CHU heeft dit als vrouw tegenover vrouw nogal ongezouten laten weten aan mej. Kessel. Die desondanks toch maar richting Heesch vertrok. Snel genoeg om de grote stroom Kamerleden na 't etens- uurtje te kunnen ontlopen en dus ook alle boze opmerkingen van deze Kamer- Na hervatting besloot de Kamer, over eenkomstig hel voorstel van de vaste commissie voor financiën de behande ling van het ontwerp van wet op de ven nootschapsbelasting opnieuw uit te stel len en wel tot volgende week dinsdag a.s. Jury De jury voor het concours zal, even als in '67, worden voorgezeten door Henk Badings, de Nederlandse componist die sinds enkele jaren in Stuttgart als hoog leraar werkzaam is. Verder komt ook nu weer de Belg Vic. Nees uit Mechelen over. Op advies van Badings evenwel heeft men een derde jurylid gezocht in de Angelsaksische landen. Aanvankelijk zou daartoe prof. dr. Edmund Rubbra uit Londen als pedagoog en koorleider werk zaam is en behalve de Britse ook de Zweedse omroep in koorzaken adviseert. De muziekcommissie van de Federa tie van Nederlandse Zangersbonden, die het festijn op touw zet, heeft zich lang durig afgevraagd welke verplichte num- mrs men moest voorschrijven. Helemaal zijn de heren Jos Vranken sr., Rocus van Yperen, Antoon Krelage en Jaap Hillen er niet uitgekomen. Als men alleen liet kiezen uit hedendaagse, speciaal voor de gelegenheid geschreven Nederlandse opdracht werken vreesde men niet zon der reden te weinig buitenlandse belang stelling. Men wilde daarom ook wel een polyfoon werk uit de oude Nederlandse en/of Vlaamse scholen aanvaarden, maar zelfs daarbij kon men niet al te conse quent te werk gaan. In elk geval kozen heel wat koren stukken van Obrecht, Las- sus, Willaert, Vecchi e.d. Moeilijke avant-garde Toch was er ook genoeg en aantrek kelijke keus uit nieuwe Nederlandse mu ziek, maar daar wilden de deelnemers helaas maar moeilijk aan. Zo valt het te betreuren dat er dit keer voor het eerst wel bejaardenkoren meewerken maar dat het volgens de commissie heel geslaag de Morgen- en Avondgebed, dat Jan Mul in opdracht voor dit soort koren maak te. door geen enkel deelnemesensemble ten gehore wordt gebracht. Ook de moei te die de commissie deed om avant-gar- disten bij dit festival te betrekken, lé gerde niet J. gewenste resultaat op. Joep Stresser maakte een werkje met veel parlandi en toonclusters dat de commis sie in principe graag uitgevoerd zag, evenals een werkje van Louis Andries- sen, maar er was geen jeugdkoor te vin den dat zich over een van deze twee com posities wilde of kon ontfermen. Wel zal men een werkje van Joop Stokkermans kunnen horen en verder een nieuw stuk voor mannenkoor van Piet Ketting, wer ken van Jan van Dijk. Herman Strate- gier en Geza Frid, zodat niet alle op drachten in eerste aanleg tevergeefs zijn verstrekt. Intussen blijft er nog wel een en ander voor volgende gelegenheden lig gen. Natuurlijk brengt het concours toch veel interessants omdat de koren uit het buitenland vrijwel steeds werken uitvoe ren die hier weinig of niet bekend zijn, vooral koormuziek en achter het IJzeren Magnificat van Heinrich Schütz. waarin de drie antiforale koorpartijen onder Van j Yperen worden gezongen door Excelsior, j ltet Haags Kamerkoor en de Voorburgse Oratoriumvereniging. Het Haags Kamer- koor geeft ook nog 'n paar kleinere wer- ken van Schütz en Schein, waarna de Utrechtse Studenten (vocaal en instru- mentaal met eigen krachten) een motet van Bach bijdragen. Hot Haags Jeugd koor van Borstlap, da( al twee maal een eerste prijs won. geeft met blokflui ten ook oude koormuziek. De Amster damse Stem des volks komt die avond met het Te beum van Dvorak, waarna Rotte's Mannekoor onder Vranken sr. be stuit met Genesis van Badings. waarin de zang van koor en solisten et; de klank van het orkest van Zuid-Holland ge mengd wordt met elektronische klanken van een toon band. Op 24 juni a capellamuziek van het in zijn genre befaamd Nijmeegs Vrouwen koor. St. Lambertus uil Kerkrade. een jeugdkoor uit Kopenhagen, een gemengd koor uit het Deense Aars, een Zweeds Vrouwenkoor. St.-Lambertus uit Kerkra de een jeugdkoor uit Kopenhagen, een gemengd koor uit het Deense Aars. een Zweeds vrouwenkoor een heel opmerke lijke kamerkoor' uit het Amerikaanse South Hadley. Het avondprogramma van 25 juni staat in het teken van de vocale volksmuziek. Don Bosco Jeugdkoor uit Den Haag en het Kleinkoor van het Voorburgse St.- Maartenscollege vertegenwoordigen ons land, maar er komen ook koren uit Italië, Finland en Tsjecho-Slowakije aan bod. Op deze avond treedt ook de groep uit Zuid-Afrika met zang en dans op. Deze groep wil al op 24 juni 's middags bi j gunstig weer in de open lucht op de Pier een voorstelling geven. Interessante concerten Aan de zes koorconcerten kunnen de liefhebbers van koormuziek, al dan niet met instrumentale begeleiding, hun hart ophalen. Ook al gaan de spectaculaire Gurrelieder van Sehönberg dan niet door, er blijft nog ontzaglijk veel inte ressants over. Zo begint het openings concert op 23 juni met een 12-stemmig Puccini uit Poeldijk Het koorconcert van 26 juni brengt me rendeels grotere werken met begeleiding van het gewestelijk orkest van Zuid-Hol land. Het Haarlemse Mannenkoor Zang en Vriendschap geeft Les Mysteres du Christ van Oscar van Hemel en het r.-k Parochiëel Zangkoor Deo Sacrum uit Poeldijk geeft onder Vranken jr. 'n wei nig bekend Gloria van Puccini. Sittards Mannenkoor durft een opmerkelijke sin- fonietta voor koor en orkest van Louis Toebosch aan. en het Residentiekoor zal voor 't eerst onder leiding van zijn nieu we dirigent Jo Ivens. optreden in een nieuw werk van prof. Hendrik Andries- sen. Dit Lux Jacunda is geschreven voor tenor, koor en orkest in opdracht van de Johan Wagenaar Stichting. Op 27 juni 's avonds alleen buitenland se a capella koorzang en wel van het grote jeugdkoor van de universiteit van Boedapest, een gemengd koor uit Bel grado, 'n vrouwenkoor uit South Hadley in de Verenigde Staten, een Pools man nenkoor, een Tsjechisch gemengd kooi en een Amerikaans militair koor uit Heidelberg. Prijsuitreiking Zoals vanzelf spreekt, begint het slot- concerl op 28 juni met de prijsui#$- king. De gemeente Den Haag heeft weer een door de beeldhouwer Aart v. d. IJs- sel geschapen hoofdprijs beschikbaar ge steld maar er zijn natuurlijk nog meer prijzen in allerlei categorieën. De prijs uitreiking zal maar kort duren want het is de bedoeling dat de prijswinnaars het slotconcert voor hun rekening nemen en er het publiek van overtuigen dat zij hun prijzen met recht en reden hebben Zoals gezegd, zijn de verwachtingen van deze veelomvattende manifestatie hoog gespannen. Daarom was hel voor voor zitter Janmaat een teleurstelling dat de televisie geen belangstelling voor het ge beuren bleek te hebben en dat de radio- omroepen aarzelen met live-uitzendingen en opnamen voor latere uitzendingen, al ziet het er wel naar uit dat KRO, AVRO en NCRV toch een en ander aan hun luis teraars zullen aanbieden. Voor de Fransen staat het nu wel vast: Pompidou gaat de verkiezingen winnen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken ligt Pompidou met 60 procent voor op Poher (39 procent). Na een verkiezingsrede in Bayonne kreeg hij een pony aan geboden. (Van o BRUSSEL Twee korperaals-ve plegers van het Belgische leger staan t recht voor een militaire rechtbank Antwerpen, beschuldigd van zware mi handeling van hun zenuwzieke patiënte Het schrikbewind dat zij uitoefenden w zo erg, dat de zieken in opstand kw Directe aanleiding tot die opstand was het feit dat korperaal Jan „met de riem" van de Notelaer (46) een van de ver pleegde dienstplichtigen met een zelfge maakte karwats en een boksijzer le lijf ging. De zieke soldaat liep een schedel breuk op, een gebroken kaakbeen en ver wondingen over heel het lichaam. Een dag later sloeg korperaal Edward Mees (40) een andere patiënt. Van een norma le verzorging kwam zo goed als niets te recht. Roger Valcke, de tengere jongeman die door Jan „met de riem" werd af getuigd, werd pas de derde dag na het voorval verzorgd. Gedurende drie dagen lag hij zwaar gewond in bed. AMSTERDAM «ANP' Onder het motto: Verzekering, inflatie en economi sche groei is in het RAI-Congrescentrum te Amsterdam de verzekeringsdag 1969 ge houden onder auspiciën van de vereniging voor verzekeringswetenschap. Prof. dr A. van Doom. hoogleraar in de staathuis houdkunde te Rotterdam, zei in een in leiding. dat ook als er geen inflatie zou zijn. de verzekeringswereld zou worden geconfronteerd met de problematiek van voortdurende aanpassing der verzekerin gen aan stijgende inkomens en vermogens Ook bij waardevast, geld zou de economi sche groei problemen oproepen ten aan zien van de canïèrevastheid en de wel vaartvastheid van pensioenrechten. Bij stijgende welvaart ka nzelfs een procen tueel geleidelijk zwaarder wordende pre mielast betrekkelijk gemakkelijk worden gedragen. De kans. dat de vergrijzing" van onze bevolking de AOW-premie over 70 jaar ondragelijk hoog zal maken, is ge ring. De economische groei ls de resultan te van een aantal moeilijk voorspelbare krachten, waarvan dc voornaamste zijn. technische vooruitgang, bevolkingsgroei, spaarquota en politieke stabiliteit. Dank zij de agrarische en industriële revolutie is het reële inkomen per hoofd hi ons land thans ruim vie;- maai zo hoog als een eeuw géi eden. Behoudens calamiteiten lijkt een verdere trendmatig egroei van 2.5 a 3 per. per jan- m de komende de cennia voor on- u .rnrschijnlijlt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11