0MR0EPB0YC0T KNOKKEFESTIVAL Amstel- gekocht Nijmegen krijgt universiteitsraad Ploegleider Rob Touber: „Van Rees moet het in Scheveningen eerst nog bewijzen" Actie Veilig Verkeer om ongevallen te drukken in vakantie ver weg? Vrt" 2 uur rijden 1/4 uur rust drinkjijenrijik Voorlopige regering vervangt Vietkong MARZINE DONDERDAG 12 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT AMSTERDAM Kersverse ploeg leider Rob Touber heefl gister middag aan de oever van de Am- slrl met getemperd optimisme de ploeg voorgesteld, die tijdens het elfde songfestival in Knokke de vocale troeven van Nederland zal uitspelen. Na de muzikale uitsmij ters. die I.ou van Rees in de voor taande jaren met een smakelijke garnering van ruzies en rellen tussen de ehampagnekoelers van ipullebaas Nellens serveerde (..wat rr ook gebeurt", zei ome Lou nog in 1968. ..maar de uiensoep in Knokke bluft onovertroffen") heelt bu nu de ondankbare taak op zjjn gewatteerde schouders genomen om het sterk gedevalueerde spek takel aan de Vlaamse Noordzee kust te stofferen met het beschik baar talent uil de lage landen. „Ik geloei zegt hij aarzelend, „dat het me in elk geval gelukt is om een ploeg op de been te brengen, die n rijk geschakeerd re- pertoue brengt Marjot Flore is uitgesproken chansonnicre ■en hele grote, ja wat is het eigenlijk. Is het een alt'.'" Hij kijkt bemoedigend in de rich- van de rondborstige Marjol. ven met gesloten ogen na denkt en dan bekent, dat ze een hele grote mezzo heeft. Touber glimlacht. „Een mezzo", zegt hij voord op de punt van zijn tong proevend als een stuk verse gorgonzola, „juist in elk geval zingt ze keihard". iDe tweede artiest die hij in stel ling zal brengen is de Haagse üosita Bloom, die hij in zijn pers- communiqué nog heeft beschre ven als een „spichtig, blond meis je". een begrijpelijke vergissing: Touber is waarschijnlijk 'n trouwe donateur van de Haagse bleek neusjes. Om het weer goed te ma ken zegt hij nu: „Rosita zal in mijn ploeg het „vreet maar op" genre vertegenwoordigen. Hij vindt het zelf een razend duidelijke omschrijving maar als de aanwe zigen blijven aandringen op een geauthoriseerde verklaring van dit onverwacht kannibalisme, wil Vier van de vijf troeven, die ploegleider Rob Touber in het ra banquespel van Knokke zal uitspelen, van links naar rechts: Marjol Flore. An.net H esterman. Renee Frank en Rosita Bloom Zanger Dave. Nederlandse gast arbeider in Frankrijk, is momen teel op tournee met Nana Mous- kouri en liet bij de officiële pre sentatie begrijpelijk verstek gaan hij het nog wel verder uitspitten werk", zegt hij. „versta ik het grote bühnewerk. De handjes om hoog. En nou allemaal. Rika Zarai is een goed voorbeeld"' Van de overige drie. die de Neder landse ploeg completeren, zal de kleine dynamische Annet Hester man de hippe pop voor haar reke ning nemen en René Frank de ballades. Gitarist-zanger Dav tenslotte zal speciaal voor Knokke zijn succestournee met Nana Mouskouri onderbreken om d( chansons te zingen, die hij wel- Tegen bierkaai Met opzet heeft Touber ditmaal geen ster uit de bleke Hollandse hemel geplukt, die aandoenlijke luisterliedjes fluistert. Hij heeft 1 in 1959 deel uitgemaakt van Nederlandse Knokkeploeg en hij weet dus donders goed. dat de hese mooizinger bij Nellens tegen de bierkaai vecht ,.Zo'n arm kind", legt hij geduldig uit. „staat daar in een enorme plas licht en een groot orkest achter zich, net is uitgespeeld. Ik begrijp nog steeds niet. hoe Martine Bijl Knokke ooit succes heeft kun- n hebben. Stel je voor, een zaal il met mensen, die net zwaar getafeld hebben en lekker onderuit de golven over zich heen laten ko- Daar zet je als het even kan toch geen Floortje Klomp Ik vind trouwens, dat Lou Rees vorig jaar een hele merkwaardige ploeg mee naar Knokke had genomen. Wie zet nu Ben Cramer en Franky Franken naast elkaar? Dat noem ik de go den verzoeken". Kangeroeballen Zijn herinneringen aan het festi val van 1959 zijn overigens vol ledig in de mist verdwenen. Hij weet alleen, dat Annie Palmen. Lydia. Joop van der Marei en John de Mol in dezelfde ploeg za ten. En met Mariene Dietrich roept hij nu vertwijfeld: „Waar zijn ze gebleven?" Palmen is de enige, die nog practiseert in de kleinkunst en wat de anderen be treft, hij heeft zojuist gehoord, dat Joop van der Marei kange roeballen distribueert onder de houders van benzinepompen. „Ik weet ook niel. op welke plaats we toen zijn geëindigd", bekent hij, „ik weet alleen, dat ik ver rekte slecht was. Na afloop ben ik dan ook terecht apezat gewor den." Touber, die het songfestival uitsluitend als „aangenomen werk" beschouwt en niet bereid is om er een slopende prestigeslag van te maken, heeft ondertussen ook al ervaren, dat Knokke niet meer zo best in de markt ligt, sinds Lou van Rees zijn eigen zangwin kel in Scheveningen is begonnen. Alle hoofden van de Nederlandse televisie- en radioseeties hebben het dringend advies gekregen om geen druppel uit Nellens Europa beker te drinken en dit onder het mom. dat de kijkcijfers van vorig jaar te laag waren om voortzet ting van de Knokkereportages te rechtvaardigen. Ook de meeste Nederlandse kranten zullen het dit jaar in het bastion van spullebaas Nellens laten afweten, omdat ze van plan zijn al hun kruit in Scheveningen te verschieten. Tou ber: „Ik weet op dit moment nog niet, of er een rechtstreekse uit zending uit Knokke zal komen. Het is één complete chaos. De AVRO heeft nog niet definitief „neen" gezegd en er is dus nog hoop. De andere omroepen heb ben zich at lang teruggetrokken. Ik vind het persoonlijk een merk waardige zaak. dat Scheveningen opeens alle aandacht krijgt. Van Rees zal het toch eerst waar moe ten maken. Hij heeft nog niks be- programmaatje bij de TROS. Ik wil best bekennen, dat ik er mee heb lopen leuren, allereerst na tuurlijk bij de VPRO. waar ik mee samenwerk Maar daar peinsden ze er niet over. Terecht misschien. Toch ben ik blij, dat ik het nog ergens kwijt ben geraakt, want op die manier kom ik tenminste een beetje uit de kosten. Nellens geeft een ploegleider normaal 2000 gulden en daar mag je dan ook nog alle artiesten en de ar rangementen van betalen. Als je nou weet. dat een behoorlijk ar rangement 150 a 200 gulden kost. dan begrijpt een kind. dat je de boer op moet om de zaken rond te krijgen". (Van verslaggevei AMSTERDAM „Ik heb 103 jaar historie gekocht. Dan kük je niet op de prijs". Met deze woorden maakte Maup Caransa. de koning van het Amsterdamse onroerend goed, gisteravond bekend, dat hij het meerderheidspakket in handen heeft gekregen van het Amstelhotel. waar alle groten der aarde plachten en plegen af te stijgen, als zü Nederland aan doen. Goeie grap Lopen leuren Om zich bij voorbaat tegen een dreigende flop te wapenen heeft Touber er wel een televisiepresen tatie op 5 juli bij de TROS doorge drukt. ..Ik wil het publiek in elk geval laten zien", zegt hij „wat deze ploeg onder ideale omstan digheden presteert. Het orkest, dat de musici in Knokke begeleidt, overspoelt elke solist. Ik heb me trouwens laten vertellen, dat de begeleiding van jaar tot jaar slechter is geworden. Vandaar dat Goed. dat weten we dus alweer. Touber beschouwt Knokke voor alsnog als een goeie grap, waar van niemand de frappe kent. „Het is een normale opdracht, waar ik voor betaald word en die ik zo goed mogelijk uitvoer", zegt hij, „daarnaast heb ik nog een hoop andere dingen onder handen. Ik heb net een plaat gemaakt met liedjes van Jaap van der Merwe, die gezongen worden door Wlm Kan. Jenny Arean, Leen Jonge- waard. Gerard Cox en Adéle Bloemendaal. Kan zou eerst één liedjes zingen. Ik ben ook bezig was hij opeens door het dolle heen en hij moest en zou twee liedjes zingen. IQk ben ook bezig met een plaat waarop Hetty Blok en Albert Mol voordragen uit „Wat sien ik"en „Haarvan boven". Ik had het zelf niet verwacht, maar het wordt een giller". En Knokke meneer Touber. wat wordt dat? Hij haalt de schouders op. Hij is zichtbaar bereid om de Europabeker tot de bodem leeg te drinken. Twf r rijden, kwartier rusten Advies aan rijders onder 5000 km per jaar (Van verslaggevers HILVERSUM 837 doden, meer dan 15.000 gewonden. Dat zijn de trieste verkeersongevallencijfers van de va kantiemaanden juni, juli en augustus iet vorige jaar. Cijfers, die het Verbond voor Veilig Verkeer dit jaar genoodzaakt hebben de komende weken Jen grote „veilig uit, veilig thuis" va kantie-actie van start te laten gaan. De motto's „2 en V (twee uur rijden, een kwart uur rusten) en „drinkjijenrijik" (glaasje op laat je rijden). De vakantieperiode komt er wat de ongevallen in het verkeer betreft, het zwartst af in vergenjking met de an dere maanden. De igestage stijging van de ongevallencijfers in de voorgaande laren 1965, juni t/m augustus 722 do- - 1966: 738 doden 1967: 821 doden en in 1968: 837 doden, roept de beklemmende vraag op. hoe-lang het nog zal duren dat 1.000 doden de <4 schrikbarende tol wordt in hel Neder landse vakantieverkeer. De grootste drukte op onze wegen wordt dit jaar verwacht als op 27 juni de scholen en de metaalindustrie hun poorten sluiten en bovendien een mas sale uittocht kan worden verwacht naar de T.T.-races in Assen. Een tweede golf volgt op 11 juli als een aantal bedrijven in de provincies Bra bant, Limburg en Zeeland sluit, terwijl eveneens op 11 juli de vakanties be ginnen van een groot aantal scholen en bedrijven 'in Nordrhein/Westfalen. Een derde hausse op de wegen wordt op 25 juli verwacht ais de vakanties van de bouwbedrijven, de textielindustrieën en een aantal collectief sluitende bedrijven in de oostelijke en noordelijke provin cies beginnen. Van de honderdduizenden, die vanaf 27 juni erop uit trekken voor een va kantie in binnen- of buitenland, staal vast, dat een groot percentage over on voldoende rijervaring en verkeersin- zicht beschikt, factoren, die het vorig jaar veelvuldig tot ernstige ongevallen hebben geleid. Het verbond adviseert daarom alle automobilisten, die om welke reden dan ook minder dan 5.000 kilometer per jaar rijden, een minimum aan rou tine op te doen door de komende dagen een paar flinke proefritten te maken. Eerst op stille en geleidelijk op wat drukkere wegen. Een tweede belang rijk gevaar in het vakantieverkeer be tekent de grote mate van onbekendheid incl afwijkende verkeers- en gedrags regels in binnen- en buitenland. Brochure Voor hen die een buitenlandse va kantiebestemming op het programma hebben staan, heelt het verbond een brochure klaar liggen, die van 20 Eu ropese landen de voornaamste afwij kende verkeersregels geeft. Deze bro chure is voor één gulden bij het Ver bond voor Veilig Verkeer verkrijgbaar. Nog een paar tips: Kijk bij het chaufferen met steeds voor u uit, dat werkt vermoeiend. Laat uw ogen van tijd tot tijd eens dwalen. Gebruik daarvoor ook uw aohteruitkij kspiegel Kleine maaltijden tijdens de rit zijn te verkiezen boven één grote, om dat de spijsvertering dan opeens een te grote bloedsvoorziening vergt, waardoor er te weinig bloed naai de hersenen kan stromen en dat werkt ongunstig op de rijvaardig heid. Drink in het buitenland niet te veel wijn, als u dat niet gewend bent. Pas op met het gebruik van genees middelen, die een versuffende ne venwerking hebben, zoals middelen tegen overgevoeligheid, reisziekte, verkoudheid en nervositeit. Vooral bij de oambinatie van deze genees middelen met alcohol is deze wer king sterk. Duizenden betogers hebben in de binnenstad van Hannover het verkeer lamgelegd als protest tegen' de verhoogde tramtarieven. De politie poogde vergeefs de demon stranten te verspreiden. Toen de gehelmde agenten ten slotte maar afmarcheerden, kregen ze de Hitler groet als uitgeleide. Radiohulp voor toeristen (Van onze correspondentI MüNCHEN De Beierse radio zal in de nacht van 27 op 28 juni de Deense. Belgische en Neder landse toeristen met radio-uit zendingen in drie talen helpen hun doortocht door Beieren naar het zuiden te vergemakkelijken. Een woordvoerder van deze ra dio vertelde woensdag in Mün- chen dat deze radiohuip aan toe risten in het begin van de va- kantictüd is afgesproken met de betrokken ministeries in Brussel. Den Haag en Kopenhagen. Commissie wil hogeschoolraad (Van onze correspondent) NIJMEGEN - W AGENINGEN Voor het eerst werd gisteren aan de Nijmeeg se universiteit een algemene universi- teitsvergadering gehouden, die was geëist in een resolutie op de massaal bezochte vergadering van 19 mei j.l. De vergade ring. die na een schriftelijke stelling een constituerend karakter bleek te hebben, besloot gisteravond tot het instellen van een zgn. universiteitsraad. Aan deze uni- sie is er i versiteitsraad worden opgedragen de lie- het begin IcidtviHirlierciding. beleidskeii/e. Iieleiils- j zul moeten functii zijn vertegenwoordigd. Er zullen 30 leden in zitting hebben: tien leden van het we tenschappelijk korps, tien leden van het personeel en tien studenten. De Breedspoorcommissie van de land bouwhogeschool heeft in een gisteren vastgestelde brief aan het bestuur van de landbouwhogeschool concrete aanbevelin gen gedaan, ook mei het oog op de vra gen die minister Veringa bij brief van 9 januari il aan de bestuurscolleges van universiteiten en hogescholen heeft ge steld. De commissie is van mening, dat allerwege behoefte bestaat aan ling van een hogeschoolraad. D dat deze raad reeds bij het nieuwe studiejaar ERKEND DOOR NOORD-KOREA PARIJS (A.P.). De nieuwe voor lopige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam zal de plaats innemen van het Nationale Bcvrijdingsfront bij de bespre kingen, aldus heeft een van de leiders van het N.L.F. gisteren bekendgemaakt. Als eerste land heeft Noord-Korea de nieuwe regering erkend. In Parijs zal de wijziging van de ver tegenwoordiging van de communisten in Zuid-Vietnam geen verandering brengen, aangezien zowel de Verenigde Staten als Zuid-Vietnam (Saigon) hebben gezegd dat de naam die de N.L.F.-delegatie voert geen verschil uitmaakt. Aangezien Washington en Saigon de N.L.F. noch de Noordvietnamese rege ring erkennen komt de kwestie van eventuele erkenning van de revolutio naire regering niet aan de orde. Tran Buu Kiem, hoofd van de N.L.F.- delegatie in Parijs heeft op een pers conferentie bekendgemaakt dat mevrouw Nguyen Tri Binh benoemd is tot minister van Buitenlandse Zaken van de revo lutionaire regering en zal optreden als vertegenwoordigster van deze regering bij de besprekingen in Parijs. Bekkerscentrum voor nascholing nLï- priesters en leken uitvoering en -verantwoording, brlrellën- uok van bewust dat binnen de bestaande de het gehele universitaire beleid, t.w. wet op het wetenschappelijk onderwijs onderwijsbeleid, onderzoekbeleid, perso- deze raad nog niet die bevoegdheden kan krijgen, die velen aan dit orgaan toegewezen zouden Kort geding tegen pastoor Miedema HEERLEN iANP 1 Pastoor N. AJIe- man van de parochie van H. Michael «het Eikske» in Schaesberg heeft een kort ge ding aangespannen tegen de heer E. Mie dema. die de voorganger was van pas toor Alleman als pastoor van genoemde parochie. De inzet bij het kort geding is o.m. de overdracht van een aantal pa- roohiebescheiden. waaronder de kerkelijke administratie. Mr. Quaadvlieg uit Heer len zal optreden als raadsman van pas toor Alleman. Het kort geding zal maan dag voor de Maastrichtse rechtbank die van de universiteit en is in het bijzonder verantwoordelijk voor de concretisering van de nieuwe democratische structuur van de universiteit. Prof. Van den Bergh vond het onterecht, dat een willekeurige groep van nog geen zes procent van allen, die bij de universiteit betrokken zijn, bindende besluiten zou gaan nemen voor de overige 94 procent. (Er waren slechts ruim 600 aanwezigen). Student Hugues Boekraad, wiens voorstel voor de universiteitsraad naar genoegen geheel door de vergadering was aangenomen: „Door deze raad kan werkelijk democra tisch gewerkt worden en alternatieve planning worden geformuleerd. Zo kan men komen tot een politiek wetenschaps beleid. De raad mag echter niet slechts een adviserend orgaan zijn en geen loos overlegcollege". De vergadering, die door de ontelbare voorstellen een uiterst moei zaam verloop had, besloot vervolgens, dat de verschillende geledingen op basis van pariteit in de universiteitsraad zullen ten zien. In af- initieve taakom- een voorlopige kunnen worden schrijving. zouden aai raad de volgende tak» toegekend: liet stimule de meningen over de toekomst van de landbouwhogeschool; het voorbereiden van de wijzigingen die door de wet wor den gevorderd or mogelijk gemaakt; het zich uitspreken over ontwikkelingsplan nen, begrotings- en beleidsvoorstellen van bestuur en senaat, en tenslotte het toetsen van het beleid van bestuur en senaat. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Het Mgr. Bekkers Cen trum. het Nijmeegs universitair centrum voor voortgezette pastorale vorming dat woensdagmorgen door Mgr. drs. J. Bluvs- sen namens het episcopaat officieel werd geopend, kent een wordingsgeschiedenis van twee-en-een-half jaar. De oprichting dient te worden gezien tegen de achter grond der pastorale beleoidslijnen voor de ambtsvervulling van de priester in Ne derland. Het doel van het centrum is een voortgezette pastorale vorming voor pries ters. religieuzen en leken die pastoraal werk verrichten. Het instituut wil uit drukkelijk een vormingscentrum zijn voor de-zielzorgers „in het veld" en het is be stemd voor de pastorale werkers van alle bisdommen. (ADVERTENTIE) voorkomt reisziekte bij apotheek en drogist _\Iau|> Caransa: „Ik kan nog geen gehakt bal braden Caransa („Ik kan zelf nog geen gehakt bal braden") heeft hiermee zijn vierde hotel in handen. Eerder kocht hij het gerenomeerde Doelenhotel in Amster dam, het strandhotel in Zandvoort en een hotel op het Amsterdamse Rembrandts- plein, dat binnenkort onder de naam Caransahotel wordt heropend. In totaal bezit Caransa 14 N.V.'s Het Amstedhotei heeft hij om belastingtechnische redenen laten kopen door de dochteronderneming Nestelroy van zijn groep, waarvan hij zelf president-directeur is. Hoeveel hij voor het meerderheids pakket aandelen (2 3 f 1» betaald heeft, wilde hij niet zeggen. „Bij een instituut als het Amstelhotel praat je niet over miljoenen. Dat is onzindelijk. Tien jaar geleden had ik niet kunnen dromen, dat het ooit gebeuren zou. Maar nu ik me de weelde eenmaal permiteren kan. heb ik geen moment geaarzeld. Ik heb het Amstelhotel niet om commerciële redenen gekocht. Noem het maar pres tige. Voorlopig zie ik mijn aankoop niet als een rendabele onderneming". Vorig jaar maakte het Amstelhotel 374.000 gulden winst. Dit jaar zal het tengevolge van de BTW nog minder zijn. Rendabel noem ik een bedrijf pas, als het 12 procent van zijn geld opbrengt. Met het Amstelhotel zal dat hooguit over 3 of 4 jaar het geval zijn. Er moet voor een paar miljoen aan worden verbouwd een grillroom, meer Logiesruimte en kamers voor personeelsleden. Maar dat maakt niet uit Ik ben er trots op, dat het Amstelhotel. 103 jaar geleden ge sticht door de bekende Amsterdammer Sarphati. weer in -Amsterdamse handen Caransa heefl het meerderheidspakket aandelen gekocht van de in Zwitserland gevestigde Bernard van Leer stichting In de dertiger jaren kocht de toenmalige vatenkoning Bernard van Leer het hotel uit liefhebberij op. Na zijn dood wprden de aandelen in de stichting on dergebracht. Men heeft ze nu verkocht, omdat ze in de praktijk weinig rente- ment opleverden. Caransa streeft naa' een 100 procents aandelenbezit. Dit zal hem echter moeilijk vallen, omdat zijn grote rivaal, de hotelier Sterkenburg, die Continental in Parijs bezit probeert alle nog openstaande aandelen ver boven de beursnotering op te kopen. Sterkenburg heeft ook lang geaasd op het meerder heidspakket, maar heeft het niet kunnen krijgen, omdat de directie en de com missarissen van het Amstelhotel hem niet als eigenaar wilden accepteren. Met Caransa als eigenaar hadden directie en commissarissen wel vrede. Hij accepteert namelijk van harte („Waarom zou ik iets veranderen aan een goed ge leid bedrijf?") hun voorwaarden, die luiden: A. De koopster van de aandelen zal het Amstelhotel in de huidige vorm en stijl voortzetten; B. De directie der vennootschap zal worden uitgenodigd om zich met de leiding der vennootschap te blijven belasten: en C. De positie wao het personeel blijft gewaarborgd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9