Onvoorwaardelijke celstraf „Dag lieve Marga, daaaag..." ALS REMBRANDT DIT GEWETEN HAD... Lof van officier Abspoel voor politie optreden ZES WEKEN VOOR REGTIEN II 1 Jf-- Nacht op wacht bij Nachtwacht Wie zei er ook weer dat alle verpakte brood hetzelfde was? Portugees vliegtuig gekaapt DONDERDAG 12 JUNI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 AMSTERDAM De Amsterdamse offi cier van justitie mr. J. Abspoel heeft vanmorgen tegen een van de leiders van de bezetting van het Maagdenhuis, de 22-jarige student in de rechten Paul Verheij, een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden geëist. Politierechter mr. G. Nomes veroordeel de hem tot vier weken onvoorwaardelijk. Mr. Abspoel kondigde aan, ten opzichte van de 660 studenten, die de komende tien dagen wegens lokaalvredebreuk voor de politierechter moeten verschij nen, een genuanceerd beleid te zullen voeren. „Ten aanzien van de groep jon geren", zei hij,, waarbij ik speciaal denk aan de eerste- en tweedejaars, althans aan de groep beneden de 21 jaar, zal zo mogelijk een geldboete worden geëist. Ten aanzien van de ouderen, op wie een zwaarder beroep op hun verantwoorde- Studenten voor het Paleis van Justitie, die de te berechten studenten aanmoedigen. lijkheidsgevoel mag worden gedaan, zal in beginsel een hogere geldboete worden geëist, benevens een voorwaardelijke vrijheidsstraf, terwijl ten aanzien van recidivisten en leiders van de actie in beginsel een onvoorwaardelijke gevan genisstraf gevraagd zal worden". Mr. Abspoel maakte in zijn requisitoir enkele algemene opmerkingen, die zullen gelden voor alle berechtingen, die vol gen. „Bij lokaalvredebreuk", zei hij „is het gezag van de wettige overheid in het geding. Het is benauwend, dat een zes honderdtal verdachten, studenten en niet- studenten, die menen te moeten pleiten en demonstreren voor democratisering van het hoger onderwijs, daarbij juist de grondbeginselen van democratie met voeten treden. Men diene wel te besef fen, dat het massaal verzet tegen het wettig gezag, waarmee de overheid is ge confronteerd geworden, een ernstig karakter heeft. Het handhaven van het gezag, nauw verbonden met het hand haven van de openbare orde is voor de staat van alles overheersende betekenis. Het moge dan ook verwondering wekken, dat een adres van enige hoogleraren en van enkele leden van de wetenschappe lijke staf van de universiteit van Am sterdam het openbaar ministerie heeft bereikt inhoudende het verzoek om geen vervolging in te stellen tegen de bezet ters van het Maagdenhuis. Wanneer het openbaar ministerie in dit geval van massaal verzet verstek zou laten gaan zou het ernstig tekort schieten in haar opdracht, om rechtsorde en open bare orde te handhaven. Vijandige daad De officier van justitie achtte onrecht matige indringing met de bedoeling een vijandige daad te plegen bewezen. Hij Chinezen van grensschending beschuldigd MOSKOU Rusland heeft gereageerd op het jongste Chinese protest tegen grensschendingen door Russische eenhe den. In een aan Peking gerichte nota van het Russische ministerie van Bui- tenlandse Zaken beschuldigen dc Russen de Chinezen van het organiseren van i!j grensschendingen die dinsdag leidden tot jj een vuurgevecht tussen grenstroepen van beide landen. De Chinezen stelden in hun protest- i| nota dat Russische soldaten dinsdag het i| autonome gebied Oeighoer in Sinkiang jj waren binnengedrongen en daar een Chi- nese vrouw hadden gedood en een her- ■I der ontvoerd. „In werkelijkheid", aldus fc het Russische antwoord, heeft zich het c'. volgende afgespeeld: dinsdag overschreed 9 een Chinese herder met een kudde scha- H pen de Russische grens in het gebied van Semipalatinsk en drong daarna 400 me- I ter ver op Russisch gebied door. Hij had daarbij de steun gekregen van een een- I heid Chinese soldaten die heimelijk over J9 de grens was getrokken. Toen Russische j I grenstroepen ingrepen en de Chinezen sommeerden het land te verlaten, begon- nen dezen te schieten. Buiten het gerechtsgebouw in Amsterdam zongen jongelui strijd liederen, die indertijd in het bezette Maagdenhuis werden aangeheven. refereerde daarbij aan de woorden van de voorzitter van de Algemene Studen ten Vereniging Amsterdam, Johan Mid dendorp: „Wij willen geen goed overleg, Wij willen onderhandelen op basis van Het gedrag van de studenten is vol gens mr. Abspoel in strijd met het maat schappelijk fatsoen en de rechtsorde: „Dat bepaalde studenten blijkbaar maling hebben aan het maatschappelijk fatsoen en aan deze rechtsorde", meende hij, ..vermag hier natuurlijk niets aan af te doen. Ik ben van mening, dat het administratieve centrum van de univer siteit als een openbare dienst moet wor den beschouwd en dat derhalve het Maagdenhuis een lokaal is bestemd voor de openbare dienst. Doelbewust zijn de werkzaamheden van 'n openbaar lichaan lam gelegd. Het is een regelrechte aan slag op en sabotage van een openbare dienst. Het is een regelrechte aanslag op het functioneren van onze democratische instellingen. Ik heb alle lof voor de wijze waarop de politie het Maagdenhuis heeft ont ruimd- Bij de ten uitvoering van deze opdracht zijn de agenten door de zoge naamde voorhoede van onze democratie bekogeld met stoelen, flessen, stenen en dakpannen. Het mag een wonder helen, dat hierbij onder politiemensen geen dodelijke slachtoffers zijn gevallen. Het is mij bekend, dat in één geval zulks weinig had gescheeld, toen een politie man zijn evenwicht nog maar nauwelij' s kon bewaren, toen hij staande op een hoge ladder met dit geweld van de zijde van de studenten werd geconfronteerd. Mag het verwondering wekken, dat de politie toen ter rechtmatige zelfverdedi ging van traangas heeft gebruik ge maakt?". Ernstig De woorden van dc offiicer van justi tie werden op dit moment overstemd door luid gezang van de wachtende ver dachten buiten. Mr. Abspoel vervolgde* „Ik acht massaal verzet tegen de open bare orde een ernstige zaak" Behalve dat het betekent een krachteloos maken van onze democratische vrijheden, heeft een dergelijk massaal verzet een epidemisch karakter. Het heeft de neiging, zich gemakkelijk naar andere groepen uit te breiden. Wanneer niet spoedig daaraan een halt wordt, toegeroepen. Wij dienen goed te beseffen, dat het in deze niet gaat om het stellen van een democratische daad door te wijzen op een bestaande misstand, maar dat het hier gaat om een fanatieke overdaad, waarbij recht en orde werde geschonden. Hier is geen sprake va moed om voor eigen mening uit te komei zodat bij bestraffing daarvan men zie als een martelaar kan voelen. Hier sprake van krampachtige overmoed, t> gevolge waarvan democratisceh rechte en vrijheden worden uitgehold. W weten, dat de bezetters van het Maai denhuis niet representatief zijn voor c Amsterdamse, laat staan voor de Neder landse studentenwereld. Er is hier kig sprake van een minderheid: een aggressieve minderheid, die dreven aan de weg timmert. Agg in woorden, maar ook in daden. lingen zijn aangebracht: bureaus zijn opengebroken, geheime stukken zijn in gezien, goederen worden vermist. De totale schade wordt geschat op bijna anderhalve ton. Schade, toegebracht aan universiteit, dat wil zeggen aan de ge- Het is te betreuren, dat deze zich prin cipieel noemende bezetters zich niet ge roepen hebben geacht om in solidariteit de schade, die zij hebben aangericht, vergoeden. Een aanzienlijk stuk goodwill die zij door hun optreden hebben ver loren, zouden zij daardoor hebben kun- Ware zulks mogelijk, ik zou niet ge aarzeld hebben. 1 ts strafrechtelijke weg door middel n een bijzondere voorwaarde aan de b -.etters de verplich ting op te leggen deze schade te ver goeden. De strafwet laat dit echter niet AMSTERDAM. Een scha- komen. Dat betalen wij uit is ^ïet antwoord. Weer een de menigte aangegroeid. Eén de van miljoenen, dat zou eigen zak. Er komt direct kreet uit dc luidspreker: figuur deelt plastic fluitjes het gevolg kunnen zün van geld naar beneden om brood „We hebben nu 100,- voor rond „Och, laat die men de bezetting van het Rijks- ie halen. Wie wil dat doen? brood, fruit en sinaasappels". sen loch spelen" Een museum door naar men Brood met worst. Willen kakofonisch gehuil van i meent, 150 kunstenaars. De jullie builen soms ook koffie Plakkaten schrille klanken breekt los. air-conditioning van het ge bouw kan de hoeveelheid i warmte cn vocht, die dooi de bezetters geproduceerd wordt, niet aan, waardoor zeker de miljoenen kostende Nachtwacht schade zou kun nen oplopen. Het begon gistermiddag om een uur of vier. Een groep kunstenaars bezette met aangeboden hebben uit het museum?" Een AOW'ertje staal er wat verdwaasd naar te kijken. Een voorbijganger vraagt Tegen de muur van het "et hi-ha-happenmg KiinKi museum hangen de al ween weer op en het „We shall half afgescheurde plakkaten overcome wordt ingezet, die de ontstemming, de Tegen een van de ingangs reden van deze actie van de pilaren van het museum kunstenaars uitdrukken. Er- staat een jong stelletje stug op Staat: „Wat er in Neder- vr«ien en heeft geen be land voor cultuur wordt langstelling voor deze kunst uitgegeven is niet meer dan manifestatie, een fractie van de rijks- Een vaardige hand heeft de begroting. Meer dan 90 pro- passage onder het Rijks cent gaat naar gevestigde museum, het verlengde van de Nacht wachtzaal. Het was de bedoeling daarmee hun 1 afkeuring uit te spreken over het kunstbeleid zoals dat door de regering in wordt gevoerd. De sym bolische bezetting werd een echte bezetting met Maag denhuisallures. De kunste naars vielen in twee groe pen uiteen. De gematigden, onder wie de voorzitter van de Bond van Beeldende Kunstenaars (B.B.K.), La- taster, en de die-hards, die een bezetting tout court wilden. De laatsten kregen hun zin. Overreding hielp „Laat Marga maar hier komen om erover te praten". Maar Marga" Klompé liet g seum, de schouwburg, het kalkt met leuzen, geestige concertgebouw. Nog geen en minder geestige: „Kunst 10 procent is beschikbaar js alleen kunst als er kunst voor kunstenaars die op op staat", „Meer geld voor zoek zijn naar nieuwe vor- kunst", „Leven de kunst", men en mogelijkheden, die „Meer vrije tijd voor de vooruit willen. Dat is ab- kunstemakers", „Weg met surd. Dat is even absurd ,jeze jjskast". „Marga kom", als wanneer 90 procent van „Dag lieve Marga, daaaag". de defensiebegroting nog plastic vijfcentfluitjes steeds zou worden uitge- spelen de monotone dreun weten, dat ze graag bereid was om een delegatie te j 1 ontvangen op haar minis- terie in Rijswijk, maar zeker 1 niet zelf naar Amsterdam kwam. Maagdenhuis En daarmee was er weel de sfeer van het Maagden huis. Voor de ingang Mu- 1 seumstraat dromden kleine groepjes mensen samen, f' meest jongeren. Uit één van de ramen op een boven verdieping van het museum steekt een luidspreker. Een stem uit de luidspreker: „Wij hebben een kop koffie e gekregen van de directie. Er wordt binnen gecollec teerd om aan brood te hem: „Zijn ze weer een rel aan het schoppen? Ze doen maar, laten ze het mekaar naar goed lastig maken. Kijk eens hoe het in Rus land is? Ze willen het hier :och zelf?". Iemand wil langs een elek trische kabel naar boven klimmen. Een reactie van boven: „Nee, dat haalt-ie Een oude verfbus wordt aan een liji. naar beneden ge laten, met geld erin, om het brood te gaan halen. Een meisje roept naar boven: „Ik heb twee slaatjes bij me, willen jullie die heb ben?". „Ik wil geen scheve gezichten hier, laat maar"; geven aan de waterlinie, de hi-ha-happening. Er hangt wallen van Naarden en het jets opzwepends in de lucht, regiment wielrijders". De voortzetting van een „Voert actie buiten, komt ]ong hot summer, die met niet naar binnen". Dat klonk jiet Maagdenhuis begon? tegen elven uit de luidspre- gr wordt een spandoek ker. „We spreken tot u van- ontrold: „Ontsla ook S.J.'ers uit een w.c.-raam. Het is van rechtsvervolging". Deze typerend voor de huidige monotone fluitendreun is cultuurpolitiek, dat commu- inmiddels versterkt door een nicatie alleen mogelijk is oorverdovend ritmisch hi- via een w.c.-raam. Overi- ha-happening-geroffel op 'n gens is dit de enige plaats stalen laadbak van een in het museum waar ge- vrachtauto, rookt wordt. We houden ons aan de regels van het qc bezetters gaan de nacht i museum. Maar we zijn nog Buiten ligt een kordon nooit zo dloht bij de Nacht- politieagenten. Het wordt wacht geweest". minder warm. Gelukkig voor de bezetters en de Spelen Nachtwacht. Als Rembrandt Buiten het Rijksmuseum is lif geweten had -f (ADVEE :tentie) Waardig Na het requisitoir van mr. Abspoel gaf de politierechter, mr. G. Nomes, die bij de aanvang van de zitting er op had aangedrongen, dat alle verdachten zich waardig zouden gedragen, het woord aan de groep van verdedigers, die de bezet ters van het Maagdenhuis terzijde zullen staan. Als eerste sprak de advocaat mr. J. Grosheide. Hij zei onder meer dat de gebeurtenissen in Amsterdam niet los te denken zijn van de maatschappelijke be weging over de hele wereld en op veler lei terrein. Een strkit juridische of zelfs legalistische wijze van interpreteren van deze wanorde is volgens hem niet juist. Hij wilde de bezetting van het Maagden huis uit tillen boven de eenvoudige vorm van lokaal-vredebreuk zoals geregeld in de strafwet. Hij constateerde, dat de studenten gemotiveerd tot actie zijn overgegaan, waarbij een gedragslijn ,verd gevolgd, die niet als ongeoorloofd Zeker niet die mevrouw dié vorige week voor de verandering eens géén King Corn nam. King Corn wordt elke nacht overal in .Nederland vers gebakkei komt dus dagelijks vers op tafel, King Corn blijft dagen langer vers. King Corn ...'t enige dat uweggooit, is de verpakking (alleen King Corn kan dat zeggen)- kan worden aangemerkt. Mr. Smidt. verdediger van Paul Verhey. besloot zijn pleidooi met de woorden: ..Lof de bezetters, dat het zonder kleer scheuren afgelopen is." Paul Verhey zei in zijn laatste woord: „Ik constateer, dat de politie onrecht- g is opgetreden. Voorts hebben wij door de spoed, waarmee het proces wordt gehouden, geen kans gekregen, onze ver dediging voor te bereiden. Gezien de eis de officier van justitie moet ik zeg gen dat de justitie gebruikt wordt om politieke macht uit te oefenen. Deze in timidatie zal niet lukken. Het ls onjuist te spreken over een kleine aggressieve groep. Onze daad was een daad van over tuiging. Als u het mij fysiek onmogelijk In optocht trokken gisteravond de Maagdenhuisbezetters op vergadering werd gehouden. gebouw Marcanti, waar een protest- Paul Verhey: „Anderen zullen mijn taak overnemen" Reetien BRAZZAVILLE De staatsradio van Kongo-Brazzaville heeft bevestigd dat drie Portugese commando's zaterdag een I Portugees lvjnvliegtuig hebben gedwongen Ton Rcgtien, auteur van het boek in Pointe-Noir te landen. „Universiteit in opstand", oprichter de Studenten Vak Beweging de belangrijkste initiatiefnemers tot dc recente bezettings-acties. kreeg van dc Amsterdamse politierechter zes weken onvoorwaardelijk. De officier van justitie had de maximumstraf van drie maanden geëist. Eerder was als getuige a decharge ge hoord de wetenschappelijke medewerker van de Amsterdamse universiteit, dr. Meijers. Hij verklaarde, dat de vertragingspoli- Liek in het overleg door de curatoren frus- I trerend op de studenten had gewerkt en dat zij reden hadden om te wanhopen aan enig resultaat. De bezetting van de aula had volgens hom een positieve uit werking gehad op het overleg, de gevolgen van de bezetting van het Maagdenhuis kon hij niet overzien. Regtlen zei in zijn laatste woord: ..Ik heb het gevoel dat de officier van justitie en de rechter zich sterk afsluiten van de achtergronden en van de politieke over tuiging. die tot de bezetting van het Maagdenhuis hebben geleid. Ik verwacht, dat na onze daad de democratisering in alle geledingen van de maatschappij niet meer te stuiten zal zijn. U ziet het aan de kunstenaars. U levert met uw zware vonnissen een positieve bijdrage. Ik daag u uit om te bewijzen dat ik een van de leiders ben geweest. Wij zijn een anti- autoritaire beweging, waar collectieve be slissingen worden genomen. Leiders in de conservatieve zin van het woord kennen wij niet." (Oe zitting duurt voort) Het vliegtuig was op weg van Loeanda in Angola naar de Portugese enclave Cabinda. met zeven burgers, allen Portu gezen. Deze worden volgens de radio goed behandeld. Wanneer zij terug kun nen en het vliegtuig wordt Vrijgegeven werd er niet bij gezegd. De commando's hebben verklaard gedeserteerd te zijn om zich bij de Angolese vrijheidsstrijders te voegen. Vijfjarig kind koos trein als speelplaats UTRECT (ANPi - De conduoteur van de trein uit Amsterdam die woensdag avond even na 20.00 uur in Hengelo ar riveerde. had na aankomst een niet alle daagse bezigheid. Hij moest een vijfjarig kind dat de trein als speelplaats had uit verkoren bij de plaatselijke politie af leveren. Het Jongetje heeft vermoedelijk enkele uren ln de trein doorgebracht, het zag er tenminste nogal bevuild uit. De conducteur kon de politie niets anders over het jochie vertellen dan „dat hij een kaartje wilde kopen om te gaan range ren". Verder had hij er niet zinnigs uit. kunnen krijgen. Het vermoeden bestaat dat het kind in Wierden in de trein is gestapt. De Hengelose politie heeft zich belast met het opsporen van de ouders.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5