LEIDEN KRIJGT EEN NIEUW INDRUKWEKKEND SILHOUET mening MOEDERS DE UNIVERSITEIT BOUWT Volgend jaar begint bouw Ghristiaan Huygenstoren Bouwdrift niet geremd door gemeentegrens en veilig! ZUID-WEST NON-ACTIEF BIJ 'ONCERT JEUGDKAMERORKEST .Ui Leidse school voor de Detailhandel met eigen stand op de Leidato DONDERDAG 12 JUNI 1969 Alle edities DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Het Chemie-laboratorium langs rijksweg 44 zal niet lang meer alleen staan. Het massale gebouw, een schepping van de Rotterdamse architecten Drexhage, Sterkenburg, Bodon en Venstra, dat al reeds geruime tijd in gebruik is (waardoor het voormalig chemiecomplex aan de Hugo de Grootstraat ingeruimd kon worden voor andere faculteite staat nu nog als een vooruitgeschoven post achter het Morskwaï ..er. In de directe nabijheid echter zijn al weer andere bouw activiteiten in gang gezet. »?■- Het ronde collegezalencomplex is in de laatste faze van de bouw gekomen, de decaan van de faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen prof. dr. P. Th. Oosterhoff sloeg eind vorige maand de eerste paal voor 't Centraal Rekenlnsti- tuut en het Mathematisch Instituut. Kind 1971 zal dit instituut klaar zyn. Volgend jaar gaat de eerste paal de grond in voor het Christiaan Huygens- laboratorlum, dat in de loop van 1973 in gebruik moet kunnen worden geno- Bouwkosten van het instituut: 10 mil joen gulden; de geraamde bouwkosten van 't Christiaan Huygenslaboratorium, dat het hoogste en dominerende gebouw gaat worden: 14 miljoen gulden. Een stormachtig groeiende universiteit bouwt. Een nieuw en indruwekkend sil- hoet groeit aan de westelijke grens van de gemeente Leiden. Leiden is zelfs te klein voor de bouwdrift van de Alma Mater, want zoals men aan bijgevoegde situatieschets kan zien zal de universi teit onde de rijkweg door met vier via ducten naar het territoir van Oegstgeest penetreren voor de nieuwe hortus, bo-1 tanië- en zoölogiegebouwen. Realisering daarvan is evenwel nog in verdere toe komst gelegen. 45 meter hoog De eerste paal, die prof. Oosterhoff eind vorige maande sloeg is voor het in stituut, dat men rechts ziet op de teke ning, die een „doorkijk" geeft vanaf de vVassenaarseweg, ongeveer bij het punt van samenkomst met de Endegeester- straatweg. Van links naar rechts ziet men eerst het bestaande ketelhuis en het bestaande ca. 45 meter hoge nakandi- daats- en researchlaboratoruim voor de chemie, waarover in de aanhef ree geschreven is. Het hoogste gebouw is het geplande Christiaan Huygenslabora torium, waarvan de bouw volgend jaar begint. Dit torengebouw krijgt een op pervlakte van ongeveer vijfendertig bij zevenendertig meter en een netto vloer oppervlak van ruim zevenduizend meter. Het wordt ook 45 meter hoog, zal be staan uit een begane grondlaag voor in stallaties, werkplaatsen en ruimten voor onderzoekingen, elf labaratoriumlagen, een kruipkelder voor leidingen en een daklaag voor installaties. De toren zal het labotratorium-asto-fyslca, de biofysi ca en de natuurkundepractica voor jongerejaarsstudenten huisvesten. Uitbreiding Smash-jeugd in de prijzen in „Ferry Sonneville" toernooi Smash heeft het badminton-seizoen afgesloten met enkele klinkende suc cessen op het laatste toernooi: het Fer ry Sonneville Jeugd en C-toernooi, ge organiseerd door het Haagse Drop Shot. Lineke Smith legde by dc oudere jeugd beslag op maar liefst drie prijzen: een tweede op het damesenkel, een eerste in het damesdubbel met clubgenote Sylvia Slijkhuis en nogmaals een twee de met E. Loe (Mariahoeve) in het ge mengd dubbel. By de finale van dit laatste nummer was nog iemand van Smash betrokken nl. Ineke v. Westerop die met P. Wennekes (Panache) beslag legde op de erepalm. André de Rooy en Hans van Hartevelt wisten het even eens bl1 de oudere jeugd tot de finale te brengen waar ze eervol tweede wer den. B'1 de jongste jeugd kan Jaque- line de R--" op een geslaagd evenement terug zien door de eerste prijs in het damesenk voor zich op te eisen. De enige niet S---.sh-speler die in de prij zen viel was B. van Leeuwarden (VEG- LO) die het tot een derde plaats bracht in het herenenkel C. 3 rortngeüoi.'»*>-t- Prfe kcxzjirit ">-i icjbcj) utbb/'c id TSmJclirtCs<=Ke: ^a.-"'Li en tpoi*.'.-»/rjmn p'n aanóoi/ivj. Ó&SÏ.unol rt'cf»' C^CTniecöi»p.'öJ..(rCc*liex?*LJL»i<% asnboxj»'.J Prx*- d=n.t<^sU. *Z*zKtzn.'rt?t i'ri/L't «r* Unvl'bfl/t (jo/a.n) Boi XjxPLOC) "J *4^kt/9 - Hofbiss - rcZ/cin fei'rtKrtZ iaxm1 6 v/CLbi'micJ.Z r-tt=3» >-<. Woon cc.ni f\/m «r» o/sImicÜ^Q PfcAoo ^4. 4a»af*mifaii JZ"Ccfaer hirt T SUN OIL SUN CREAM SUN MILK (OOK IN SPRAY) aansluitende tweede toren, even eens met een netto vloeropper vlakte van ruim ze\<enduizend vierkante meter voorzien. Het Centraal Kekeninstituut en Ma- thematiscu instituut, reents, omvat een nooiogeoouw in vierkantvorm om een binneiuimte, die over de begane grond is dicht geoouwd. in dit kerngeueeite zal het computercentrum worden inge richt. Langs de randen van het vier kant wordt in drie lagen gebouwd. Aan het hoofdgebouw komt een aanbouw van twee oouwlagen, waarin kleinere loKalen worden ingericht voor wiskunde onderwijs aan kleinere groepen. Onder een gedeelte van het hoofdgebouw .wordt een Kelder voor technische installaties gebouwd. Alle gebouwen op de tekening worden verbonden door een ondergrond se leidinggang. Op het niveau van de eerste verdieping komt er tevens een luchtbrug tussen het Christiaan Huy- j Geslaagden HBS-A van „Rembrandt" In de Rembrandt-Scholengemeenschap te Leiden slaagden voor het eindexamen h.b.8.-A: Linda Blommaert; Herman Du- kers, Voorschoten; Jan van Egmond met lof; Wim Huigen, Wils Kloos, Voorscho ten; Adri Kosten, Oegstgeest; Michel Lagerwey; Luuk Mieremet; Cobi Neu teboom; Wim van Vliet; Marian Voort man; Dick de Vries, Valkenburg Z.H.; Albert van Zonneveld; Jos Bonefaas, Voorschoten; Peter Bakker; Willy Be- djjn, Noordwijk; Wim Bekooy; Noël Buining, Oegstgeest; Gonnle Eikerbout; Jaap Gerritsen; Ieke Ginjaar, Leider dorp; Maarten Kastelein; Frits van der Leinden; Bram Oolthuis; Bea van Schaijck, Oegstgeest; Fred Sieval; Mar tin Sloos; Hans Tieman; Mattie Ville- rius. Waar geen plaats by vermeld is, is dat Leiden. laat uzelf op Vaderdag eens opvallen door een perfect figuurl Hij kijkt dan elke dag met meer plezier naar ul (oppers Corsetterie-Specialisten MAARSMANSTEEG 23 LEIDEN •-/=£* JONGERENMISVIERING TE LEIDEN Naar aanleiding van de serie inge zonden stukken aangaande de jongeren misviering zou ik graag nog enkele op merkingen willen maken. De ergernis van de inzender van het eerste artikel in de krant van dinsdag 2 juni is be- grijpeiyk en verklaarbaar. Deze erger nis komt myns inziens voort uit de onbekendheid met onze motieven om bepaalde dingen te doen of te laten. Neem het achterwege laten van de Twaalf artikelen van het Geloof. By de voorbesprekingen voor de misviering stootten we op een moeilijk onderwerp. Dit was deze keer geheel op een evan gelietekst gebaseerd. We wilden daarom alle aandacht op de tekst richten. De Twaalf Artikelen, waar op zich al een Mis aan gewjjd zou kunnen worden, meenden we te moeten weglaten, echter niet zonder de reden in het stencyl te vermelden. Het ongelukkige is nu, dat dit een averechtse uitwerking heeft ge had. De reactie heeft ons duidelijk ge maakt, dat we ons nog meer reken schap van hetgeen we doen moeten geven. Aan de andere kant hopen wij dat de kerkgangers zich nog meer open stellen, te meer daar de meeste bydra- gen in gecomprimeerde vorm gepresen teerd worden en daardoor moeliyk te verwerken zyn. Een tweede opmerking zou ik willen maken over het praten in de kerk. Uit de reactie van het bestuur van de Aktie- groep Jongeren-misviering op zaterdag 7 juni zou opgemaakt kunnen worden, dat het bestuur dit toe zou laten. Niets kan minder waar zyn. Want wie praat, heeft zijn aandacht meestal daarby no dig en is niet met zijn hoofd bij de viering. Ik zou de pratenden willen aan sporen hun gesprek op te schorten tot na de viering. In de Romanuszaal is daar volop gelegenheid voor. A. C. M. VAN SWIETEN Lid van de gespreksgroep, die de viering op 31 mei verzorgde. Leiden, 10 juni 1969 Wij zijn biy met het feit dat b. en w. eindelijk in enigszins duideiyke vorm aandacht hebben geschonken aan de parkeerproblematiek binnen de stad Lei den. Bij de behandeling in de gemeen teraadsvergadering maandag j.l. werd door een duideiyke meerderheid van de raad de ons inziens op zich juiste be slissing genomen de behandeling uit te stellen totdat ledereen zyn visie hierop heeft kunnen geven, in de vorm van een door b. en w. te organiseren hearing. B. en w. hebben hieraan, zy het schoor voetend, gehoor gegeven, doch op een wijze die bij ons enige vragen oproept. wy vragen ons af waarom het college niet iedere belanghebbende de mogelijk heid wil geven hierover in het openbaar zijn mening te uiten. B. en w. zijn zich ongetwyfeld bewust van het gegeven dat in de thans voor deze hearing ge plande periode (begin tot half augus tus) lang niet iedere Leidenaar in Lei den aanwezig zal zijn. Wy hopen dan ook dat b. en w. alsnog bereid zal zijn deze hearing op zyn vroegst begin sep tember te houden. Op de thans te volgen manier houden b. en w. naast vele individuele Leide- naars ook enkele groepen inwoners dui delijk buiterfde discussie. Een dergeiyke methode is een schyndemocratie, al te vaak gebruikt, doch we dachten in Leiden beter af te zijn. Voorwaarde voor een goede hearing is, dat ieder goed ge ïnformeerd is over deze zaak- Wy zyn dan ook biy met de toezegging deze nota tegen kostprijs ter beschikking te stel len. Als derde en laatste punt willen wy er by u, b. en w., op aandringen alle informatie die geleid heeft tot het op stellen van deze nota en de stukken Voor ons zitten een aantal leerlingen van de Leidse School voor de Detail handel. Veertien- tot zestienjarigen, die zoiets als een vuurproef hebben te doorstaan. Ze staan voor hun eerste persconferentie. Weliswaar hebben zjj alles keurig op papier staan, maar des ondanks zijn ze niet helemaal vry van zenuwen. Niet verwonderlijk. Het is ook geen alledaagse gebeurtenis. Initiatiefemer is directeur J. C. van Britsum, die thans 38 leerlingen heeft en het komende leerjaar, wanneer deze tak van onderwijs voldoende geïntro duceerd zal zjjn een nog groter aantal nieuwkomers verwacht. Veel zal dan ook afhangen van het succes dat de Leidato-stand van deze school vanaf 30 augustus zal hebben in de Groenoord- hal. Om de leerlingen vertrouwd te maken met het presenteren liet de heer Van Britsum de beschrijving van deze stand graag aan hen over. Daarmee gaf hij de jongens en meisjes de ge legenheid wat praktische kennis op te doen, zodat deze persconferentie uit stekend paste in het kader van de opleiding. Over medewerking heeft men niet te klagen. Met het Leidato-comité is over eengekomen dat de stand gratis kan worden gebruikt. Er komen echter nog meer kosten by kyken. Het voornaam ste bedrag zal dan gespendeerd worden die u gebruikt hebt om tot de nota in deze vorm te kunnen komen, te ver spreiden op een wyze als boven aan gegeven. Namens de Politieke Party Radikalen, Actiecentrum Leiden en Omstreken: HAN DAMEN MARJANNE OTTBN aan de inrichting van de stand. Door zelfwerkzaamheid willen de jongelui deze kosten echter zoveel mogeiyk druk ken. In de handvaardigheid- en tekenles zal daarom de nodige aandacht aan dit evenement worden besteed. Toch zal die zelfwerkzaamheid niet toereikend zyn en om er financieel toch gunstig uit te springen zal er bovendien een lucifers- aktie op touw worden gezet. De lucifers zijn voorzien van het em bleem van de school: twee pijlen, die tegenover gesteld zijn en de ruil van goederen tegen goederen en van goe deren tegen geld voorstellen. De een heid van wil tussen koper en verkoper wordt aangeduid door het elkaar ont moeten van de twee Rjnen. Evenals in de overige stands zullen ook demonstraties worden gegeven, zo als tekenen en emailleren. Er zal dan ook een emailleeroven opgesteld staan met behulp waarvan niet alleen de leer lingen hun talenten kunnen tonen, maar ook de bezoekers hun „meesterschap" kunnen tonen. Voorts zijn er twee in formatiebalies waar leerlingen alle ge wenste inlichtingen verstrekken. Een showetalage en een expositie comple teren het interieur van deze stand. De leerlingen zyn overigens aktief genoeg. Om hun bereidwilligheid te tonen hebben zy aangeboden de be zoekers te enqueteren, om zo biyk tl geven van hun erkenteiykheld jegens het Leidato-bestuur dat gratis de stand heeft afgestaan. Een extra service, die de leerlingen de bezoekers willen ver lenen is het bezighouden van de kin deren, die terwyi de ouders hun rond gang door de Groen oordhal maken, in een aparte ruimte ondergebracht woe den. Zuid-West was niet actief gisteravond. Het Jeugd- kamerorkest wèl. Het concert, dat het in 't kader van de actie „Zuid-West actief" gisteravond in de Antoniuskerk gaf, genoot maar een geringe op komst. Welk éen teleurstelling, Indien men bedenkt, dat deze uitvoering klonk als een klok en voor slechts anderhalve gulden kon worden by gewoond! Maar goed, Henk Briër en zyn pupillen zaten er niet' mee. Het niveau, waarop doorgaans door het ensemble wordt gemusiceerd, zakte geen millimeter. Integendeel, ons inziens is het juist weer gestegen. Een markant voorbeeld hiervan was Schuberts vyfde symphonie, welke er ditmaal nóg beter uitkwam dan de volrge keer (Zuiderkerk). Met een minutieuze zorg voor sfeer en detail maakte de oerdegelijk diri gerende Henk Briër dit stukje onvergankeiyke sym fonische literatuur tot iets, dat nagenoeg &f was. Een enkel klein schoonheidsfoutje In Pergolesl's Concertino in G mocht nijt hinderen. Immers, de rijkdom aan sféer, die dit stuk biedt, werd verworven. En dat is in feite toch veel belangrijker. Han Kapaan vond zyn draal weer best in het speelse Concert voor hobo en strijkorkest van Vincenzo Bellini, al was hy in de pittigste gedeelten wel eens geneigd het tempo wat op te voeren. Geweldenaar Bach ontbrak op dit muziekfestyn ge lukkig niet. In zyn vyfde Brandenburgs Con cert was een virtuoze soloparty weggelegd voor klave- ciniste Ada van der Bent. Zij speelde deze ronduit voor- treffeiyk, evenals de overige soli Marjolein Hennes (vlooi) en Veronica Stelnbach (fluit). Het tutti wist ook wel raad met de talrijke contrapuntlsche invallen van het allegro. Heel wat beter dan het onbenullige rock and rollgroepje, dat (nota bene) Leonard Bern stein onlangs voor de beeldbuis liet verschynen. Dit had voor vele Jongeren een waardevollere kennismaking met de grote Bach kunnen zyn. De Jeugd, voor wie dit con cert ln de eerste plaats was bedoeld, ontbrak echter merkwaardig genoeg. W. S.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3