0LGA SfeCöicbeSoiiAcmt Paus Paulus VI arbeiders en Kerken Kans op een mooie zomer Ierse dominee Paisley afgevoerd MINISTER KLOMPE ZET HAAR ZETEL OP HET SPEL Panagoulis opnieuw in cel Ultra-centrifugeproject Garanties geëist van Engeland Nederlander Maximum aan zonnevlekken Genève behoudt reserve Uw matras gevangen in West-Irian Fa. H. VAN VEEN Maria Pagluira placht kinderen te mishandelen Autonomie voor Z.-Soedan v. Dijk en Rijnders naar Ajax Nijverdal in rep en roer Inventaris „RMS-premier vernield PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. B.T W.) 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) DINSDAG 10 JUNI 196» KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WEINIG VERANDERING Dè weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond! Droog en zonnig weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist of laaghangende bewolking. Meest matige wind tussen noord en oost en weinig verandering in temperatuur. 60e jaargang, no. 17.769 zich verplicht gegevens niet te gebrui ken voor eigen militaire doeleinden. Vooral minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk wil daaraan vasthouden. Zij neemt, naar verluidt, haar verantwoordelijkheid in deze kwestie zo hoog, dat zij zo nodig zal aftreden. (Van onze speciale verslaggever Ar. Alfred van da Weijer) GENèVE De Ierse extremistische dominee Ian Paisley en Paus Paulus hebben elkaar bijna ontmoet. Paisley, die gisteravond met enkele geestverwanten op het vlieg veld van Genève was aangekomen, kon pas om kwart over negen op een vliegtuig worden gezet, dat hem naar Londen terug zou brengen. Waarschijnlijk hadden de autoriteiten hem graag afgevoerd voor de Paus arri veerde. Maar dat was onmogelijk. De aankomst van de Paus vond plaats om negen uur precies. Hij werd ver gezeld door enkele kardinalen, waaronder de nieuwe staatssecretaris Jean Villot en de opvolger van kardinaal Beo, Jan Willebrands. Op het vliegveld spraken de pre sident van de Zwitserse confederatie, Ludwig von Moos, en de voorzitter van de internationale arbeidsorganisatie, David Morse, een kort welkomstwoord. Paus Paulus antwoordde aan het adres van Morse de uitnodiging graag te hebben aangenomen. Van het vliegveld ging het in een uit veiligheidsoverwegingen gesloten auto naar het Palais des Nations, zetel van de Verenigde Naties. In de grote vergaderzaal was de hele algemene vergadering van de Internationale Arbeidsorganisatie verzameld: ver-1 tegenwoordigers van alle werkende mannen en vrouwen uit de hele wereld, aangevuld met 130 ministers van 97 staten en tal van andere autoriteiten, waaronder keizer Haile Selassie van Ethiopië en president Kaoenda van Zambia. zijn reusachtige invloed op de produktie triomfen begon te vieren. Het ideaal van de arbeidsorganisatie is altijd geweest: niet geld, niet macht, maar het welzijn van de mens. Het belangrijkste gedeelte van de pauselijke toespraak was gewijd aan de toekomst. „Denk niet, dat uw taak be ëindigd is, mijne heren, intengendeel". Met een verwijzing naar Marcuse wees de Paus op het gevaar van de één dimensionale mens, die' 'dreigt den ge mechaniseerd verlengstuk van een blinde machine te worden en riep hij de organi satie op, deze mens koste wat het kost tegen zichzelf te beschermen. „De mythe van Prometheus werpt zijn beangstigen de schaduw over onze tijden", zo waar schuwde hij „en de tragische geschiede nis van de torenbouw van Babel dreigt zich te herhalen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft tot nu toe geen overeenstemming kun nen bereiken over de verplichtingen voor het uttracentrifugeproject, waaraan de deelnemende landen zich moeten houden. Tijdens de onderhandelingen in Bonn over de gemeenschappelijke ontwikke ling van het Nederlands project om op goedkope manier verrijkt uranium te verkrijgen zijn Engeland, Duitsland en Nederland nog niet tot overeenstemming gekomen over deze verplichtingen. De onderhandelingen worden voortgezet. internationale bepalingen verspreiden van kernwapens. Minister Klompé houdt nadrukkelijk vast aan de Nederlandse verplichting dit niet te doen. Zij wil de verantwoording daarom niet dragen, dat Nederland door dit project toch aan verspreiding meewerkt, wan neer Engeland zich niet nadrukkelijk wil binden. De drie andere ministers delen deze opvattingen. Ze schijnen echter in laatste instantie niet zo ver te willen gaan als minister Klompé, die de vraag stukken over oorlog en vrede als een zware persoonlijke verantwoording er vaart. Zoals bekend komt de fabriek, waar dit procédé ontwikkeld gaat wor den in Almelo. Opnieuw was het David Morse die het woord voerde. Hij herinnerde aan de audiëntie die hij in mei 1967 op het Vati- caan had gehad en zei nog onder de in druk te zijn van de interesse, die de Paus toen had getoond voor de sociale proble men, die de internationale arbeidsorgani satie probeert op te lossen. Een en ander leidde tot de officiële uitnodiging van de Paus in april van dit jaar. „Wij vechten voor dezelfde zaak", zei Morse, „en wach ten vol spanning op uw boodschap". Bewoiidering In zijn veertig minut endurende rede zei Paus Paulus zich weliswaar niet competent te achten om aan technische discussies over het arbeidsvraagstuk deel te nemen, maar zich op dit gebied aller minst een vreemdeling te achten. HU her innerde aan het vele werk dat de Kerk, vooral middels de sociale encyclieken der Dausen. voor de oplossing van het arbeidsvraagstuk heeft gedaan en prees de internationale arbeidsorganisatie om haar inspanningen op hetzelfde gebied. „VVU volgen u met interesse, ja met grote bewondering. Wij zün blü uw jubileum hier met u te mogen vieren en wü doen dat als een vriend". Als een van de grootste prestaties van de arbeidsorganisatie noemde de Paus het feit, dat zij het klimaat van de mens in de arbeid altijd heeft benadrukt. En dat op een ogenblik waarop dit aller minst vanzelfsprekend was: op het moment namelijk dat de techniek met Perspectief Zeer vurig werd de Paus toen hij de organisatie opriep, nu voor de onder ontwikkelde landen als geheel te doen wat zij eerder voor de arbeiders ais groep heeft gedaan. „U moet de rechten van de sterke volken indammen en de ontwikkeling van de zwakke volken be vorderen. Net als ieder mens. zo moet ook ieder volk in staat worden gesteld zichzelf tot volledige ontplooiing te I brengen" I De Paus toonde tenslotte begrip voor het protest van de jeugd, dat zowel in rUke als in arme landen opklinkt. „Het is een teken van een diepliggend lyden en een roep om gerechtigheid". De wereld van morgen zal door de jeugd worden gemaakt, zei de Paus, maar het is uw taak hen daarop voor te bereiden. \VU moeten de jongeren weer een perspectief geven waarvoor zü kunnen leven". Na zijn bezoek aan het Palais des Nations begaf de Paus zich naar het internationale bureau van de arbeid en het stadhuis. De tocht ging langs de grote boulevards, dwars door de stad. Overal stonden de mensen opgepakt om hem ie begroeten, vrij veel gezien het feit dat er overal in Genève moet worden ge werkt. Het volk van Genève liet zijn reserves niet gemakkelijk varen. Het gedroeg zich zeer beleefd en zeer wel willend. In Paus Paulus ziet het een hoge gast, die om zijn eenvoud en zijn eer lijke bedoelingen alle respect verdient. Op het programma stonden verder nog de ontvangst op de Wereldraad van Kerken, en tegen de avond de heilige mis in het park De la Grange aan de oevers van hel Meer van Genève. Om acht uur precies hoopt de Paus weer naar Rome terug te keren. (ADVERTENTIE) Koop 'm en win fl. 1.ÜOO- DJAJAPOERA (ANP) Te Djaja- poera in West-Irian is meegedeeld, dat de Nederlandse scheepsbouwer, de heer Van den Bos sinds 28 april in Sorong ge vangen zit, omdat hij politieke activiteit bedreven zou hebben. De heer Van den Bos is eigenaar van de werf Karim in Sorong, de enige werf Iin West-Irian, die in particuliere han den is. Hij was de enige Nederlandse za kenman, die destijds in West-Irian mocht blijven. Tot voor een week mocht de heer Van den Bos geen contact opne men met de Nederlandse ambassadeur j in Djakarta, mr. H. Scheltema. Het is niet bekend of dit hem sindsdien wel ge- i lukt is. Zijn zoon heeft met sluiting van de werf gedreigd als de Indonesische autoriteiten hem niet vrijlaten. De werf wordt beschouwd als de beste van I West-Irian. Kortgeleden is er nog een kleine tankboot gebouwd. De heer Van I den Bos heeft er bij de Indonesische re- l gering op aangedrongen het geld, dat zij Ihem schuldig zou zijn, te betalen. (Zie ook elders in dit blad) ADVERTENTIE zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. Altijd voordelig 's Maandags gesloten. (ADVERTENTIE) VADERDAG GESCHENKEN GROTTAFERRATA (AP) Onderzoek heeft uitgewezen dat de leidster van hel tehuis voor psychisch gestoorde kinderen in Grottaferrata, waar de politie aan bed geketende kinderen aantrof en waar vier kinderen onder verdachte omstandig heden zijn overleden, zich vroeger reeds aan dcrgelyke handelingen heeft schul dig gemaakt. De leidster Maria Pagliura. is een ex- kloosterzuster. Zij werd in 1945 wegens wangedrag uit haar kloosterorde gesto- j ten. Twee jaar geleden werd zij veroor deeld wegens mishandeling in een kin dertehuis. dat gesloten werd Zij zag kans opnieuw een tehuis te openen, waar ze haar beestachtige praktijken uit oefende. De politie kwam hier achter toen een Italiaanse gastarbeider uit Duitsland plotseling zijn achterlijk zoontje in het tehuis kwam opzoeken. (Van c weerkundige medewerker) DEN HAAG Het zit erin, dat de zomer dit jaar redelUk tot goed kan worden. Op het ogenblik hebben we er al een prettig voorproefje van. mooi weer en volgens het KNMI zal dat de komende dagen zo voortduren. Maar de eebte zomer volgens het kalenderboekje dan begint de 21ste juni (de langste dag). Het hoogtepunt van de zomer met de hoogste temperaturen valt gemiddeld rond de vijftiende juli. Daarna lot de twintigste juli volgt een periode van meestal zo n zes weken, ook wel de hondsdagen genoemd, die gemiddeld een neerslaghoeveel- heid brengen van zo'n 100 mm. Op die dag (20 juli. feestdag van St.-Margriet) luidt dan ook een van de meest bekende spreuken: „Als het op St.-Margriet aan het regenen is, regent het zes weken gewis". Na 1959 is er geenfatsoenlijke zomer geweest Als we de zomers van de afgelopen tien jaar onder de loep nemen, dan blijkt dat de zomers na 1959 op het gebied van regen hun best wel hebben gedaan, mat als dieptepunt de zomer van 1966, toen we ruim de helft meer regen moesten aftappen dan normaal. Met de warme dagen is het sinds 1959 maar di'oef gesteld geweest. In 1959 maar liefst 27 zomerse dagen (24 graden en erboven); daarna geen enkele zomer meer die het gemiddelde van 17 heeft opgeleverd. Over de oorzaken van deze bijzonder slechte periode van tien jaar lopen de meningen uiteen van late in vloeden van atoombomontploffingen tot klimaatschommelingen toe. Als men echter in de historie teruggaat, dan treft men lang voor atoombommen waren uitgevonden dergelijke schommelingen in het klimaat aan, en wel met de merkwaardige constante regelmaat van plusminus tien of elf jaar. Daarna vol trekt zich een kentering naar een perio de van bijzonder mooie en warme zo mers. Opvallend is dat deze mooie zomers (zoals we in 1947 en 1959 hebben gehad) steeds samenvallen met een zonnevlekkenmaximum (een regelmatig terugkeren van het aantal erupties op de zon). Hoewel niet vast bewezen is de correlatie tussen mooie zomei*s en zonnevlekken te opvallend om zo maar aan voorbij te gaan. Nu was er in begin 1969 een dergelijk zonnevlekkenmaxi mum en de algemene verwachting is nu dat deze zomer de kentering naar een periode met wat beter weer zal beteke nen en dat de kans op een redelijke tot mooie zomer dus deze keer vrij'groot is% Alexandros Panagoelis, de ter dood veroordeelde pleger van de aanslag op premier Papadopoulos, is na vier dagen vrijheid hjj was vrijdag ochtend ontsnapt in Athene ge grepen. Hü wordt hier omringd door politiemannen. (Zie ook elders in ons blad). KARTOEM (A.P.). Zuidelijk Soedan heeft van het linkse bewind in Kartoem autonomie gekregen. Deze beslissing werd bekendgemaakt over Radio Om- doerman door generaal-majoor Jaafar Numairi, de voorzitter van de nationale revolutionaire raad. (Fan een verslaggevers (Va. sportredactie AMSTERDAM. Dick van Dijk en Nico Rijnders zullen het volgende seizoen voor Ajax uitkomen. Nadat de besturen van Ajax en FC Twente overeenstcm- mnig hadden bereikt over de transfer tekende Dick van Dijk vannacht nog het contract, dat hem twee jaar aan Ajax bindt. Ook Nico Rijnders van Go Ahead is voor een periode van twee jaar gecontracteerd. De verenigingen zijn overeengekomen dat de transfersommen niet zullen worden bekendgemaakt. NIJVERDAL Een militante groep Ambonese jongeren heeft vannacht de woning van de heer N. Tatuhey. premier van de „contra-regering in bal lingschap". aan de Paulus Potterstraat 72 in Nijver dal. kort en klein geslagen. Er vielen geen slacht offers. Van het huisraad bleef geen kopje heel. Tele visietoestel cn telefoontoestel werden aan splinters De auto van de heer Tatuhey werd zwaar bescha digd. De aanvallen maakten deel uit van de orde- bewakingsgroepen van de heer Manusama, eerste premier van de Zuidmolukkers, tegen wie de contra regering zich keert. Het is voornamelijk te danken aan het rustige optreden van de Nijverdalse politie, dat er geen verdere ongelukken zijn gebeurd. Het is tot diep in de nacht onrustig gebleven in de be trokken wijk. De aanval begon nog geen vijf minu ten na een televisie-uitzending van AVRO's Televi- zier waarin de achtergronden van de Molukse „staatsgreep" werden belicht De heer Tatuhey, zijn vrouw en een op bezoek zijnde neef en nicsht zaten nog wat na te praten over de uitzending toen a» eerste steen door de ruiten vloog. Korte tijd later was de woning omsingeld cn begonnen de aanvallers, bestaande uit ongeveer honderd jongeren, ook dc achterzijde met stenen te bekogelen. De eerste reac tie van mevrouw Tatuhey was haar drie kinderen, die boven lagen te elapen, in veiligheid te brengen. Zjj moesten toezien hoe de aanvallers de woning binnendrongen. Met üzeren staven, kettingen en lange messen, sloegen zU het huisraad kort en klein. Een van de mannen stak de gordjjnen in brand. Ter- wyi omwonenden brandweer cn politie belden, zag de heer Tatuhey kans om met zUn vrouw en kinde ren van respectievelijk 12, 11 en 7 jaar, alsmede zün bezoekers via de achtertuin een veilig heen komen te zoeken. Inmiddels arriveerde de politie met vier agenten in oen patrouillewagen. Normaliter is de korpssterkte van de Nijverdalse politie 's avonds vier man. Gehele korps Voor deze bijzondere gelegenheid was hel nodig het hele korps op te roepen en in paraatheid te brengen. De politie hoefde echter niet handelend op te treden, want de aanvallers weken terug en namen een af wachtende houding aan. Wel zagen zij kans om de politieauto ernstig te beschadigen. Omwonenden die zich afzijdig hielden en geen vechtpartij uitlokten, werden met lange messen bedreigd, maar er vloeide geen bloed. De brandweer die snel ter plaatse was, hoefde evenmin handelend op te treden omdat de bewoners zelf de dreigende brand in de kiem had den kunnen smoren. Inmiddels trommelde de heer Tatuhey versterking op. Met busjes en personenauto's kwamen zUn hulptroepen uit Teuge, Vaassen, Deventer en Assen naar Nyverdal om met 200 man sterk dc man die zy als hun minister-president erkennen, zo mogelUk terzijde te staan. De aanvallers trokken, zich, zoals gezegd terug, en verzamelden zich op verschillende plaatsen in nach terlijk Nijverdal. Van kwart voor twee ar patrouil leerden regelmatig twee agenten voor de gehavende woning. Pas vanmorgen omstreeks half zes kregen deze mannen opdracht hun post te verlaten om de woning van enige afstand in de gaten te houden. Intimidatie De heer Tatuhey is niet van plan om voorlopig in de zwaar gehavende woning terug te keren. Hij zei vele aanvallers te hebben herkend. Het ds, volgens hem, een groep jongeren van de .sector 1" van de orde- bewatolngstroepen van Manusama. Sector 1 valt onder het district Noord en Oost. De aanvallers waren afkomstig uit Assen, Almelo en Wierden. Een deputatie van de ordebewaklngstroepen zou enige weken geleden al met dertig man een bezoek gebracht hebben aan de woning van de heer Tatuhey met de bedoeling hem te intimideren en te verhinde ren dat hij het premdersohap van de „contra-rege ring" op zich zou nemen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1