Vier mannen over de Langste dag MAJOOR CAVE BROWNE HERKENDE INVASIE DIE PARADE OP D-DAY... LEVENS GEVAARLIJK GEWOON EEN OPERATIE, MEER NIET HITLER WILDE LEGERS LATEN LANDEN ERS ra MM -// ÜH - N.VL 11 Vier hoofdofficieren, verbonden aan het hoofdkwartier van de NAVO in Centraal-Europa, AFCENT in Limburg, hebben „de langste dagzelf meegemaakt. Ze vertellen voor onze lezers hun verhalen, sober, onopgesmukt, wetend dat zij toen als jonge mannen getuige en medespeler zijn geweest in de grootste landingsoperatie uit de geschiedenis. DOOR JACQUES LEVIJ GOLD BEACH Langzaam, uiterst nauwkeurig navigerend, stoomt het Britse fregat King's Mill in de vroege ochtend van dinsdag 6 juni 1944 naar de vastgestelde positie voor de kust' van het schiereiland Norman- dië. Gold Beach, een codenaam voor het landingsgebied, wordt werkelijkheid als de kust zich gaat aftekenen. Een stuk strand waarop de vijftigste divisie zal moeten landen. De 69ste briga de is een onderdeel van de divi sie. Ze heeft de steun van de Hiervoor heeft de 27-jarige ma joor J. R. Cave Browne, com mandant van de 233ste Fuel Engineer Company, ruim vier jaar gewerkt en gezwoegd. TERUG NAAR EUROPA'S VASTELAND In die sombere, uitzichtloze meidagen van 1940 was hij een ran de laatsten die 't bloedige strand van Duinkerken kon verlaten. Nu staat hij op het punt terug te keren. Zondag 4 juni is de inscheping begonnen. Een dag later zou immers de invasie beginnen. Ze werd door het slechte weer een dag uitgesteld. „Zijn" zijn in kleine groepen verdeeld. De genietroepen steunen de „platoons". Ze gaan vrijwel als eersten aan land. Het is 7,25 uur. Cave Browne staat op het dek van het commandoschip, samen met artilleriecomman dant Knox. Een ruwe zee is be dekt met schepen, zover het oog reikt, als het lichter wordt. Zijn verbazing stijgt. Zoiets kolos saals had hij zich niet voorge steld. „Waar je ook kijkt, zie je de onzen", zegt hij tegen Knox. BOMMEN Het luchtbombardement op de Duitse kustbatterijen en de tal loze versterkingen speelt zich als het ware vlak voor hem af. Oorlogsschepen van allerlei ty pen openen de beschieting van Gold Beach. De wolken van de inslagen zijn duidelijk waar te nemen. De aanvallende vlieg tuigen volgen duidelijke specia le koersen. Het lijkt wel of zij op wegen in de lucht vliegen. Het hele patroon van de inva sie, voorzover hü het kan waar nemen, komt hem uiterst be kend voor. Wat zich in enkele jaren in honderden bureaus van staven heeft ontwikkeld, wordt hier praktijk. Alles is tot in de kleinste bijzonderheden inge studeerd. Het is precies wat hij had verwacht. De bestudering van duizenden luchtfoto's van deze kust, de aanval in Enge land op nagebouwde Duitse versterkingen, het klopt alle- Cave Browne is zich alleen maar bewust van zijn verba zing. Hü ziet de landingsboten de kust naderen. Ze stoten op het strand. Golf na golf. Er wordt duidelijk gevochten. Erg zwaar schijnt de tegenstand echter niet te zijn. Wel zijn er moeilijkheden met de duizen den betonnen ruiters en de mij nen en booby traps. Cave Browne en Knox en met hen vele anderen, kijken zonder on derbreking. Bang zijn ze niet. Het schouwspel is te geweldig om je te realiseren dat deze landingen duizenden levens 7 uur. De BBC-omroeper ver telt dat de invasie is begonnen en dat machtige geallieerde strijdkrachten bezig zijn de stranden van Normandië te be zetten. Een koele, zakelijke stem. De Duitse radio meldt dat er „aanvallen" worden gedaan op de kust van Normandië door de vijand. Over de invasie geen woord. AAN LAND Later besefte Cave Browne dat niet alles geheel volgens het boekje verliep. De genie slaagt er niet in de met springstoffen geladen schepen tegen de kust- barrière te laten exploderen. Ze ontploffen door treffers van Duits vuur. Vele officieren en mannen van de 50th Yorks ver liezen daarbij het leven. Om 7.45 uur scheept Cave Browne zich, met de andere commanderende officieren, in op een landingsboot. De storm jaagt het water in de Seine- baai hoog het strand op. De LCM vaart snel naar de kust. Drijvende mijnen kan hij dui delijk zien. De betonnen ruiters zijn lang niet allemaal opge ruimd. Lijken liggen in het wa ter, evenals kapotgeschoten voertuigen en veel uitrustings stukken. Voor het eerst voelt hij angst. Hü beseft volkomen hulpeloos te zün. Eindelijk stoot de boot op het strand. Snel gaan de officieren aan land. Zün mannen werken hard om doorgangen te maken- Cave Browne heeft weinig te doen. Het grote wiel dat invasie heet is aan het draalen, volgens plan. De tegenstand op het strandgedeelte dat hem en zün mannen is toegewezen, is ge ring. Hü kükt. geeft hier en daar wat aanwüzingen. Hü gaat in zün jeep zitten en geeft de chauffeur opdracht de rechterflank van het opmars- gebied te verkennen. Het wordt hem allengs duidelük dat er veel doden zün. De jeep dwaalt te ver van de eigen linie af. Plotseling schoten. Een hinder laag. Met veel geluk komen hü en zün chauffeur eruit. Duitsers ziet hü de hele dag büna niet. Wel Franse burgers. Maar de meesten houden zich schuil, 's Avonds is de opmars genaderd tot de weg Bayeux- Caen. Vooral rond La Rivière wordt zwaar gevochten. Het luchtbombardement heeft er de Duitsers niet kunnen verdrü- ven. De mannen van het zesde Queens Highlands ondervinden echter heel weinig tegenstand. Als de avond valt van „de langste dag in de geschiedenis" heeft' zün compagnie genietroe pen ongeveer tien procent van haar sterkte verloren. Brigadier-generaal J. R. Cave-Browne is nu assistent-stafschef, exerciseafdeling van het Britse leger. IIü heeft na de oorlog zün land op vele plaatsen in de wereld gediend. Hü is drager van een Nederlandse orde, voor het belangrüke aandeel dat hü had in de planning van de doorbraak van Nümegen. Kolonel J. L. Gude van het leger van de Verenigde Staten vervult een belangrüke staffunctie. Zün diensttüd in Europa zit er büna op. Hü is het trekken gewend. Hü vocht in Korea en Vietnam. UTAH BEACH John L. Gude zou. veeboer worden. Hij was er voor opgeleid. Tot de aanval op Pearl Harbor door de Jappen. Toen ging het met John net als met honderdduizenden andere Amerikanen, heel anders dan ze gedacht hadden. Gude werd soldaat. Hij werd naar Enge land gestuurd. Eerste luitenant van de infanterie, vierde divisie. Een typische Amerikaanse jon geman. rijzig, joviaal, alles voor mogelijk houdend. Van maart af heeft hi] met zijn mannen „de-invasie-geoefend" op Slapton Sands. Tot ze er be roerd van werden. Een repro ductie van Utah Beach, met in undaties en al. De eerste slacht offers vallen bij die oefeningen. Er tuerd met scherp geschoten. Alles moest zo „echt" mogelijk lijken. Met verbazing ziet hij aan boord van het troepenschip welk een macht aan materiaal en mensen zijn land uit Engeland naar Normandië stuurt. In de ochtend van 6 juni nadert men de kust. Het bombardement. vanuit de lucht en vanuit de woelige stormachtige zee, is ver schrikkelijk. Voor zijn ogen spe len zich de landingen af. In massa sturen de Amerikaanse bevelhebbers de jongens, die al leen Frankrijk kennen als een naam, naar de stranden. Het gaat allemaal alsof het een oefening is. Tekstboekwerk. Het lijkt onwezenlijk. Voor hij het weet zit hij met zijn mannen in een landingsboot. De compagnieën landen ,^als combatteams. 'Alles is bekend aan land. Van de foto's, van de maquettes en van het nage bouwde strand, dat ze herhaal delijk in Engeland hébben be stormd. Vlammenwerpersploe- gen gaan vooraf. Het loopt alle maal als een klok. De tegenstand is nihil. PARADE Achter het strand is het land ge ïnundeerd. Als de pieren achter hen liggen, gebeurt er iets ver bazingwekkends. Het is, alsof de oorlog, nog maar net begonnen, even wordt gestopt. De bevel hebbers nemen een soort parade af. Er wordt geformeerd volgens de normale indeling. A-compag nie, b-compagnie, c-compagnie. De combatteams worden uit el kaar gehaald, de infanterie- onderdelen vormen zich weer normaal. Later begrijpt hij dat dit catastrofaal had kunnen zijn, als de vijand aanvals/cracht zou hebben gehad in deze sectie. Hij beleeft alles als in een droom. Langzaam maar zeker rpkken^ ze op. In groepen van E tién. vijftien o] twintig man. De - c kanonnen van het slagschip „Texas" leggen* een barrière van gloeiend staal voor hen uit. Het vijandelijk vuur is tamelijk pre cies, hoewel sporadisch. In de verte wordt de kerktoren van Montebourg geraakt en stort in. De uitkijkpost van vijandelijke waarnemers is daardoor ver dwenen. Goed werk van de jongens van de Texas. In de namiddag trekt zijn c- compagnie het zwaar geteisterde Ste Mère Eglise binnen. Vrijwel de eerste landingstroepen die contact maken met de para's. die er in de nacht van vijf op zes juni uit de lucht kwamen vallen, midden in het dorp, mid den in een Duitse legereenheid. Overal doden. De burgers jui chen, ondanks hun ellende, te midden van hun verwoest dorp. Aan alle kanten rook en vlam men en verwoesting. In de bo men hangen de- parachuten, vaak nog met de dode para's er aan. Gude ziet het. maar het dringt niet tot hem door. Een Franse boer biedt hem een 'calvados Mfn,'de koppige vruch tenwijn van de streek. Hij heeft alleen benzine om terug te ge ven, Die wordt dankbaar aan vaard. Hij weet nog niet dat benzine iets is dat de Fransen al enige jaren nauwelijks meer kennen. Voor het eerst in zijn leven ts Gude in een land waar geen En gels wordt gesproken Merk waardig hoe gemakkelijk de mensen elkaar desondanks ver staan Het enthousiasme van die drukke Fransen verbaast hem De invasie is voor hem een "job". Pas veel later als de grote opmars door Frankrijk en België in volle gang is. als de vreugde van de Parijzenaars zich over hem heeft uitge strooid. begint het voor hem duidelijk te worden wat „de be vrijding" eigenlijk is voor de Europeanen, die zo lang onder het nazidom hebben gezucht. Die eerste dag van de invasie is hij de Amerikaanse collegeboy van het platteland. Hij weet nog niet dat er een militaire loop baan voor hem in het verschiet ligt' 'Ö^Kdrü 4&l'6rengen dwars door Europa, naar Korea, naar Vietnam. En weer naar Europa. 1 „Als de jongen van de boerderij eenmaal in Parijs is geweest", zegt hij nu, „kan hij toch niet meer naar die boerderij terug gaan." Hij heeft tientallen onderschei dingen. Hij herinnert zich die dinsdag 6 juni 1944 nog heel goed. Het zware vechten kwam pas later toen de Duitsers van de verrassing bekomen waren. Maar die parade op D-day onbegrijpelijk ENGELAND. Voor luitenant D. S. McKechnie, Royal Cana dian Air Force, commandant van een reusachtige Lancaster bommenwerper, begon de dag van de invasie eigenlük als alle andere dagen. Hü was, met zün volledig Britse bemanning, gestationeerd op de tüdelüke basis Witchfoyd. Sinds februari had hü niet minder dan 27 operationele vluchten gemaakt over Europa. Hü had, onder andere, de vüftien duizendpon ders die zün Lancaster kon meenemen, op Berlün laten vallen. Dat was nou eenmaal allemaal deel van de oorlog. Voor de invasie, iedereen op de basis wist sinds zondag 4 juni dat die zou beginnen,.werd niet speciaal getraind. Waarom ook? Als de doelen bekend waren, punten op een kaart, volgde de rest büna als vanzelf in de routine van dag en nacht. Gewoon weer een operatie. Meer niet. Maar toch heerst er spanning. Na de teleurstelling, toen zon dagavond heel laat het bevel doorkwam de vluchten 24 uur uit te stellen, vanwege het slechte- weer. Per slot van rekening was er jaren gewerkt voor de terugkeer van de ge allieerden op het Europese vasteland. Nu zou moeten blüken of de luchtmacht Europa stormrÜP had gemaakt met haar massale bombarde menten van belangrüke strate gische punten. McKechnie en zün zeven RAF- mannen zouden' de tweede vlucht maken. Want wat nog nooit was gebeurd, zou op D- Day een feit zün. De toestellen zouden twee vluchten maken, elke keer met andere beman ningen. Dat verdubbelde het bommcnpotentieel. Verkenners wisten dat er een Duitse legerconcentratie bü Bayeux lag. Die is het doel van McKechnie's squadron. Een half uur nadat de Lancasters van de eerste vlucht boven Nor mandië terug zün, heeft het grondpersoneel de tanks weer gevuld. De bommenlast wordt snel geladen. McKechnie gaat aan boord, met zün bemanning. Snel vliegt hü boven het Ka naal. De enorme concentraties schepen ziet hü schuin onder zich. Het is verboden over ben te vliegen. De geallieerde lucht vloten hadden eigen wegen, voor het aanvliegen en terug vliegen. Bü Port-en-Bessin passeert de Lancaster de kust- lün. Kleine explosiewolken op aarde duiden op de oorlog die er aan de gang was. Verder niets. GEEN ZICHT Vüandelüke tegenstand is er niet. „Hartstikke fün om bü de luchtmacht te zün", merkt de eerste kanonnier lakoniek op. Als het doelgebied naderbü komt, wordt het grondzicht steeds minder. De navigator waarschuwt dat het doelgebied vrüwel is be reikt. De rode lamp flitst aan en de bombardier drukt op de knoppen. De bomluiken zün al open. De zware Lancaster stei gert in de lucht, vierduizend meter hoog. De bommenlast van vüftien ton suist naar de aarde. Met een grote bocht brengt McKechnie het toestel in de voorgeschreven thuis- Een routinejob. Geen lucht afweergeschut, geen vüande lüke Jagers. Het is alsof men met een lünvliegtuig reist. Slechts de voortdurende licht flitsen op de grond, de enorme concentraties vliegtuigen van de meest uiteenlopende typen, allemaal dezelfde kant op koer send, de vlootconcentraties op zee van de Britse zuidkust tot aan de kusten van Normandië, wüzen erop dat er iets büzon- ders aan de hand is. Voor de mannen die tot dan toe vrüwel dagelüks zwaar ver dedigd vüandelük gebied had den moeten bombarderen, is het een uitje, een job om de vingers van af te likken. Een „lichte trip". Later in juni werd dat anders. Toen moesten olieraffinade- rüen, bruggen en spoorweg knooppunten in het Pas de Calais het ontgelden. Norman dië moest onbereikbaar worden voor de Duitse versterkingen. McKechnie haalde het eind van de oorlog. Een dienstplichtige Canadees, op de dag van de invasie 21 jaar. Hü verliet de luchtmacht na de overwinning van de geallieerden. Studeren aan een universiteit. Daarna besloot hü „beroeps" te worden, in de Royal Canadian Air Een forse man, niet erg spraak zaam. Sterk in het „understate ment", de kunst om het een voudig en zonder overdrüving te zeggen. Hü is nu luitenant- kolonel. Werkt op de operatio nele staf van de luchtmacht van de NAVO, bü AFCENT in Limburg. 25 jaar geleden was hü „erbü"> hoog in de lucht. Voor heiji en zün bemanning was het een „gemakkelüke dag". Luitenant-kolonel D. S. McKechnie is verbonden aan de staf van de afdeling luchtmachtoperaties van de Canadese strüdkrachten. Commandant J. Seelemann. vier gouden biezen, is marineadviseur van de Duitse marine. LE HAVRE Een felle noord ooster joeg die nacht van 5 op 6 juni de golven in het Kanaal hoog op. Een zomerstorm die de scheepvaart vrijwel lam legde, 's Nachts om half drie ging lui tenant ter zee J. Seelemarm van de Duitse Kriegsmarine met enkele van zijn vrienden iveg bij de aalmoezenier. Ze hadden het gezellig gehad. Zijn mijnenveger lag in de ha ven. Alles was rustig. De 24- jarige zeeofficier ging naar bed Een uur later maakte zijn op passer hem wakker. „Onze ra darstations hebben grote vloot- concentraties ontdekt. De inva- sievloot is onderweg". „Onmoge lijk!', antiooordt hij slaperig. „Codewoord Körbchen is gege ven (Dit betekent: geen ge vaar). Bovendien is het bar slecht weer. Ga maar weer sla- pen". Een uur daarna, de ochtend gloort reeds in het oosten, wordt hij opnieuw wakker gemaakt. „Veertig mijl uit de kust stoomt een reusachtige vloot op. U moet opstaan. De motoren van de mij nenvegers lopen al warm". Seelemanm haalt zijn schouders op. Maar bevel is bevel. Hij ge looft niet in die invasie, zeker niet met dit weer. Twee dagen geleden heeft zijn flottielje im mers nog mijnen geveegd in de baai. Dat betekent toch dat het opperbevel ook niets gelooft van een invasie. In de kamer waar de marine officieren altijd hun opdrachten krijgen, heerst een wat opge wonden stemming. Dus de ma rine heeft toch gelijk gehad De geallieerden staan op het punt te landen op de kusten van Normandië. Het opperbevel heeft dat nooit willen geloven Maar wat weten zij van de zee oorlog. Om over de intuïtie van de Führer nog maar niet te spreken. Alle Duitse oorlogsschepen krij gen bevel Le Havre te verlaten en zee te kiezen. Ze moeten de vijandelijke strijdkrachten aan vallen en landingen verhinde ren. Het flottielje waartoe ook de mijnenveger van Seelemann behoorde, krijgt opdracht tussen Trouville en Caen mijnen te leggen. ONMOGELIJK Onmiddellijk buiten de veOige pieren slaan reeds enorme gol ven over de nietige schepen. De eerste dieptebommen gaan ver loren. Mijnen spoelen van het achterdek. Seelemann geeft op dracht de snelheid op 'te voeren tot 15 knopen. Jn zijn hart is hij ervan overtuigd dat dit gek kenwerk is. De geallieerden had den wat hem betreft geen slech tere dag voor de invasie kun nen uitkiezen. Tegen het geweld van de zo merstorm en de zee staat hij machteloos met dit schip. De snelheid wordt teruggebracht tot 8 knopen. Het flottielje komt onder heiig kanonmiur te lig gen. Een vijandelijk slagschip heeft de aanvallers ontdekt. Een voltreffer slaat in op de mijnenveger vlak bij. Er blijft niets van over. In nog geen mi nuut is hei schip met zijn be manning verdwenen. Het flot tielje krijgt bevel naar de haven terug te keren. De scheepjes kunnen niets doen. Zelfs de kanonnen kunnen niet worden afgevuurd door de enorme gólf- Als afgemeerd fs. gaat Seele mann ontbijten. Rust heeft hij niet. Hij verbijt zich. Een wan deling over de pier maakt hem niet rustiger. De Duitse lucht macht staat kennelijk machte loos tegen deze overmacht. Hij klimt naar de top van de 120- meter hoge watertoren. Die geeft hem. een uniek uitzicht over de baai, tientallen kilo- Hü wordt er stil van. Honder den en honderden schepen, duizenden vliegtuigen vallen aan. Slagschepen, kruisers en vele andere typen marine schepen vuren onophoudelük. Het is een hel aan die Nor- mandischc" kust. Het lükt of er een linie van schepen ligt, tot aan de Engelse kust. Het aan tal beschermingseenheden is enorm. De witte strepen van de honderden snelle landings vaartuigen ziet hü duidelük. De invasie is begonnen, in een omvang en met een vertoon van materiële macht die hem te denken geeft. „Hitier wilde de geallieerden laten landen en ze dan voorgoed verslaan", gaat het door hem heen. Een heel slechte strate gie nu ik zie wat dit betekent". Zo gaat die 6de juni voor hem en zijn kameraden voorbij. Ze zijn geen partij voor de vijand. VERMETEL Als het weer de daaropvolgende dagen beter wordt vaart See lemann herhaaldelijk 's nachts door de vijandelijke zee-verbin dingswegen, mijnen leggend. Een operatie die het schip op bepaal de momenten hulpeloos maakt. 12 juni verliest hij op die ma nier zijn schip Dit zinkt op eigen mijnen. De bemanning wordt gered. Tot eind augustus kan hl] met zijn nieuwe schip in Le Havre blijven. De geallieerden bom barderen herhaaldelijk. Ze be stoken de bunkers van de boten met tien tons bommen. De eer ste keer dat zulk een monster valt, denkt hij dat de Lancaster is getroffen. Snel leert hij dat er heel wat anders aan de hand is. Naarmate de geallieerde op mars vordert, vaart hij naar het noorden. Boulogne. Calais, Duin kerken, Zeebrugge, Vlissingen. Als zijn land capituleert ligt hij in Kopenhagen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9