I St.-Eloy start besprekingen over fusie Kleinere klassen en democratisering Poher wil fakkel brandend houden Verkiezing in Noordwijk van „Lady Automobiel 69 Verantwoord onderwijs Lardé blijft bij UYS MIJNS INZIENS „En toch rijden vrouwen beter" Roemenië springt in bres voor China Vliegtocht in „winterslaap" NWactie als werkgevers niet toegeven Jonge nonnen voelen zich in congregaties niet meer thuis DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 UTRECHT (ANP) Het algemeen jstuur van St.-Eloy, de bü het NKV ingesloten katholieke bond van werk- [raers in het metaal- en elektrotechni- he bedryf en aanverwante bedrijven, eft het centraal bestuur van deze bond inachtigd fusiebesprekingen te begin niet de federatie van katholieke irknemersorganisaties in industriële drijven. Deze federatie bestaat uit Willibrordus (industriële bond), de tholieke mijnwerkersbond en St.-Lam- rtus (kleding- en textielarbeiders). ;t.-Eloy staat positief tegenover con- ïtraties van vakbonden binnen het Ne- lands Katholiek Vakverbond. De bond niet alleen voorstander van concentra- horizontale zin, maar niet minder verticale lijn. Reeds tijdens zijn in 17 gehouden congres pleitte St.-Eloy r de vorming van een beperkt aantal e, krachtige en goed uitgeruste bon als tegenhangers van de door fusies concentraties vergrote economische nheden. De vaststelling in de beleids- nclusies van het NKV betreffende andslag en structuur van de vakbewe- de toekomst, dat binnen de eigen tcentrale concentratie van bonden odzakelijk is, ligt naar het oordeel van •Eloy dan ook in het verlengde van daarop. jt.-Eloy telt ruim 62.000 leden, St.- llibrordus 45.500, de katholieke mijn- rkersbond 26.000 leden en St.-Lamber- 17.700 leden. Als de fusie doorgaat, >rdt de nieuwe groepering meteen de >otste vakorganisatie van het land. is nu nog de bij het NW aangeslo- algemene bond van ambtenaren. Diep bedroefd geven wij kennis het overlijden van onze lieve, onvergetelijke zoon, verloofde, broer, zwager en neef JAN VREEBURG vas 25 jaar oud. In zijn korte leven leerden wij en vele anderen hem kennen als een humaan ge voelig en eerlijk mens. Zijn wils kracht en moed tijdens de vele maanden durende slopende ziekte maakten grote indruk op ons. Leiden, A. P. Vreeburg A. M. A. Vreeburg-Beenakker Wassenaar, Jos Vreeburg Ans VreeburgKok Leiden, Agnes Langezaal—Vreeburg Leiden, Ber Langezaal Wim Vreeburg 9 juni zal te 19.00 uur een avondmis voor de overledene worden opgedragen in de Leonar- duskerk, Haagweg. De Eucharistieviering zal in deze kerk plaatsvinden op dinsdag 10 juni om 10 uur waarna om 11 uur de begrafenis op de r.k. begraaf plaats „Zijlpoort". Uitspraak ANOF-bijeenkomsten Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De onderwijsbegroting voor 1970 moet erin voorzien, dat de leerlingenschalen voor kleuter- en basisonderwijs zodanig omlaag gaan, dat het beschikbare potentieel aan personeel volledig wordt benut. Ouders, schoolbesturen en personeel hebben hierop vandaag met de meeste klem aangedrongen bij premier De Jong en minister Veringa (O. en W.) in een uitspraak, die werd vastgelegd op drie door de A.N.O.F. georganiseerde actiebijeenkomsten in Scheveningen, Den Bosch en Zwolle. De A.N.O.F.-actie tot verlaging de leerlingenschalen wordt gevoerd der medeverantwoordelijkheid van vakcentrales, pedagogische centra, v nigingen van ouders en schoolbestu ren. Dit leidde ertoe dat op de bijeen komsten ook als sprekers optraden N.V.V.-voerzitter A. H. Kloos (Scheve ningen), N.K.V.-voorzitter P. J. J. Mer- tens (Den' Bosch) en CsN.V.-secretaris J. Lanser (Zwolle). Voorts werd onder meer het woord gevoesi door K.O.V.- voorzitter Th. M. Knippen (Den Haag) en A.B.O.P.-voorzitter E. Steenbergen (Den Bosch). P.C.B.O.-voorzitter D. H. Dutmar leidde de vergadering in Zwol le. De bijeenkomst in Den Bosch werd voorgezeten door de voorzitter van de bond van katholieke schoolbesturen mr. L. A. Struik; de bijeenkomst in Den Haag door het A.P.C.-bestuurslid J. W. Jansen. Na alles wat er over de materie van de noodzakelijke verlaging der leer lingenschalen al gezegd en geschreven is, konden hierover nauwelijks nog nieuwe gezichtspunten naar voren ko men. „Kleinere klassen zijn een toets steen voor een beleid gericht op demo cratisering", aldus de kern van de be an togen. Kleinere klassen zijn ook in- verantwoord onderwijs. Het regerings- de beleid is in 1968 en 1969 ten aanzien van deze urgente zaak tekort geschoten. Het nalaten van de A.N.O.F.-verlangens voor 1969 is in strijd met het streven naar democratisering van de samenle ving. Elk ander beleid is voor de vak centrales onverteerbaar, want in strijd Ratten verlaten inkend schip Van onze correspondent Lucas Kleijn PARIJS Gisteravond is voor radio televisie de laatste ronde voor de :sidentsverkiezingen begonnen. Poher eft zich niet willen terugtrekken voor mpidou, ondanks aandringen van en- Ie oprechte en vele valse vrienden. Men eet hoe de eerste ronde op 1 juni is elopen. Niemand van de zeven kan- latcn kreeg de voorgeschreven vol- ekte meerderheid van plus 1, om in •ste aanloop tot president van de repu- ek te worden gekozen. Pompidou kwam de top met 44 procent, Poher werd eede met 23 en de communist Jacques Helos derde met 21 pet. 'jou Poher zich hebben teruggetrokken, waren voor de tweede ronde alleen ergebleven Pompidou en Duclos. Gaul- ten tegen communisten. Pompidou zou t glansrijk hebben gewonnen. Dat heeft Poher geweigerd en terecht weigeld. Bij een duel Pompidou-Duclos van het centrum niet zijn over bleven omdait het door gebrek aan een en kandidaat niet meer „present" kon ïpen. Naar binnen en naar buiten zou valse schijn zijn gewekt alsof in mkrijk nog maar twee partijen he mden, het gaullisme en het communis- i en dat de centrumpolitiek zelfmoord d gepleegd. Poher had door zich terug trekken regelrecht in de kaart ge- eld van én Pompidou én Duclos. Een :ozen Pompidou had kunnen zeggen: als gaullist ben de president van niet-communistisehe Fransen" de communisten. Ondanks de actieve aganda van Jacques Duclos bij de eerste ronde. Voor de tweede ronde op 15 juni gaf dezelfde Duclos het parool uit: „Wegblijven van de stembus en allemaal gaan vissen". Maar niet minder laf gedragen zich sommige vroegere supporters van Poher. Het zijn de ratten die een zinkend schip verlaten. Bij de eerste ronde hadden zij geen keel genoeg om te schreeuwen: „Leve Poher, hosannahBij de tweede ronde werd het: „Kruisig hem". Die woorden hebben wij meer gehoord. Het is een oud verhaal dat waar zal blijven zolang de mensheid bestaat. Poher, als gelovig man, moge daar troost in zoeken als hij in de tweede ronde op pad gaat om de vlam van de democratie in Frankrijk brandende te houden. KWJ wil andere opzet van ont wikkelingshulp UTRECHT (ANP) De organisatie van Katholieke Werkende Jongeren is niet voldaan over de organisatie en uit voering van de Nederlandse ontwikke lingshulp. „Het loopt niet allemaal ge smeerd, want een werkelijk samenspel tussen regering en particuliere organisa ties. waarbij beide elkaar als gelijkwaar dige partners erkennen, bestaat niet", zo menen de katholieke werkende jongeren, zij verlangen daarom een onafhankelijk instituut, dat belast moet zijn met alles beurt had Duclos kunnen zeggen. wa^ ontwikkelingshulp betreft en dat ge- enige ware oprechte democraat en f|nanciert| wordt door de minister van ti-gaullist ben ik". Die leugen van Buitenlande Zaken, ide kanten heeft Poher moedig willen tmaskoren en vandaar zijn besluit: Overwegende bezwaren heeft de KWJ blijf ook voor de tweede ronde op ^egen de huidige structuur, waarbij de i post". Gedachtig aan het woord van j staf van de stichting Nederlandse vrij- llem de Zwijger die eens heeft gezegd: j ^lUgers is samengesteld uit ambtenaren ien behoeft niet te hopen om te onder- i van het ministerie van Buitenlandse Za- men, noch te slagen om te volharden", j ken) dje jn feite twee heren moeten die- ?oher vertrekt voor de laatste etappe j nen Daarom wil de KWJ een stichting die niet ondergeschikt is aan de minister, maar door hem wordt gefinancierd. Ook wordt een verdergaande samenwerking tussen ale organen die zich bezighouden' met ontwikkelingssamenwerking nood zakelijk geoordeeld. De inzet kracht, deskundigen, technische hulp en kapitaal mag volgens de KWJ niet lan- een achterstand. Een eerste proef- mming gaf hem 42 tegen Pompidou procent. Maar op die eerste cijfers ït men zich niet blind staren. Mis- ien krijgt Poher er op 15 juni meer, sschien minder. Dat zal afhangen van karakter van hen die met Poher nog moed hebben in Frankrijk de demo- MF1U>., ,..„b ■Talie te verdedigen. Laf gedragen zich ger gescheiden plaatshebben. met de democratiseringsgedachte. „De schatkist discrimineert bij de derwijsuitgaven'',- zo luidde het voorts. Voorgerekend werd dat een zeer vlotte student, die rond zijn 23ste afstudeert, de schatkist in doorsnee achtmaal zoveel kost als een leerling, die na 8 of 9 jaar onderwijs de school verlaat. De technische belemmeringen voor kleinere klassen zoals tekort aan ge bouwen en leidsters en onderwijzers zijn vervallen, zo werd gezegd. Het gaat erom geld beschikbaar te stellen is een zuiver politieke keuze. Intussen erkenden de diverse sprekers dat hun wensen t.a.v. de leerlingen- schaal niet in een jaar verwezenlijkt kunnen worden. Daarvoor ontbreekt al leen de mankracht al. Wel moet als naaste doel gestreefd worden naar zo snel mogelijke realisering vai reeds lang vastgelegde derde faze de leerlingenschaal bij het basisonder wijs. daarna overgaande in de verder gaande vierde faze. „De laatste tijd hoort men in univer sitaire centra veel van bezetting en be zetten. De klassen bij kleuter- en basis onderwijs zijn al tientallen jaren zwaai bezet, zelfs overbezet", zo werd ver- (Van sportredactie) LEIDEN Bart Lardé, die zich reeds als lid had opgegeven voor de in de on derafdeling uitkomende voetbalvereni ging Rouwkoop te Voorschoten, blijft bij UVS. Hij heeft zijn overschrijving inge trokken. De Bodegravense vierling, die nu net drie maanden oud is, mocht gisteren naar huis. Vader en moeder Verheul hebben intussen ruimschoots gelegenheid gehad om het huis naar de eisen van het viertal in te richten. Het wiegje voor de ene, waarop men gerekend had, staat er een beetje leeg bij. Bod Texoprint op Hatema HELMOND (ANP) Commissarissen en directie van Hatema N.V. en Texo print N.V., waarvan de bedrijven in Hel mond aan elkaar grenzen en die reeds samenwerken in de N.V. Amatex, heb ben besloten tot een volledige integratie onder de naam Hatema-Texoprint N.V. Om daartoe te komen zal Texoprint een bod uitbrengen op de aandelen van Hate ma tegen een koers van 250 in contan ten onder het gebruikelijke voorbehoud dat een naar de mening van Hatema en Texoprint voldoende aantal aandelen worden aangemeld. Ik heb nog altijd een zwak voor Zandvoort. al denk Ik. wanneer ik dat woord neerachrijf toch wel meer aan het Zandvoort van vóór de oorlog dan aan het huidige, dat met zijn motorengeronk op het autocircuit en zijn wolken- krabbende hotels bepaald iet* te veel aan de eisen van de moderne tijd ia tegemoet gekomen. Er is ontzaglijk veel in die tweede badplaats van ons land verdwenen: het elektrische trammetje dat de vooroorlogse dagjesmensen met kinderen en karbiesjes uit Amsterdam aanvoerde rijdt niet meer; de melksalons hebben voor fritekramen plaats moeten maken; het oude Muluru, waar ex-keizer Wilhelm bij zijn vriend Von der Heydt logeerde en waar je hem op het terrasbalkon heen en weer kon zien lopen, starend naar een onzichtbaar Engeland achter de horizon, dat hij óók al niet had kunnen verslaan, dat Muluru is als zoveel méér afgebroken en verdwenen, en dat niet alleen. Eigenlijk moest je zo'n plaats die je indertijd heel anders gekend hebt de „blaaspoepen" op het strand, het geluid van al die krassende kinderschepjes op de tegels van de later afgebrande galerij, de heren met strohoeden en witte tennisbroeken en de dames met parasols op het terras van het Grand Hotel eigenlijk moest je zo'n plaats maar liefst niet meer bezoeken: herinneringen zijn er om herin neringen te blijven, je kunst ze beter niet confronteren met Toch, ik heb nog altijd een zwak voor Zandvoort. En voor de Zandvoorters, en daarmee ben ik dan eindelijk waar ik wezen wilde: bij dat heerlijke en eerlijke, dat mij echt goed doende berichtje, ergens in een hoekje van een krant verscholen. Wat stond er Dat de Zandvoortse gemeenteraadsleden zich tegen verhoging van hun presentiegeld, hun door een hogere overheid gegund, hebben uitgesproken. Veertig gulden per vergadering vonden zij in alle oprechtheid te Een verhoging, in deze tijd van 33 procent want daar zou het op neer zijn gekomen vonden ze onverant woord. Ze waardeerden de goede bedoeling, maar zo drukte een hunner het uit wij hebben hier nu eenmaal een dienende en geen verdienende functie. Gulden woorden. Ik werd er waarachtig koud van toen ik ze las. En ik werd erdoor in mijn „zwak" voor Zand voort bevestigd. Ik moet er, het circuit en de wolkenkrab- bende hotels en de fritekramen ten spijt, toch maar weer eens naar toe. Om dat raadslid dat die woorden sprak heel even te bedanken. „Bedanken waarvóór?" zal hij met Zandvoortse nuchter heid zeggen, ,,'t Is toch immers zo langzaam kwam het glas omhoog, tot het venster Ineens met onverwachte vaart losschoot, maar dan ook compleet, en in ontelbare splinters tegen de keien smakte. En hel is dit afschuwelijk moment dat ik soms ineens wéér beleef. Zoals ook, een paar uur later, dat andere momenlthuisgekomen vertelt grootvader aan vader wat is geschied en dat hij de koetsier acht gulden heeft moeten betalen voor de aangerichte schade, want het was echt spiegelglas. Acht gulden, en of ik (die er snikkend bij stond) misschien dacht dat de guldens hem en vader zo maar op de rug groeiden. Nu, dat deden ze dan bepaald niet. en daarom is er toen een even wreed als pedago gischbesluit gevallen: ik, de misdadige knaap, zou dat moeten terugbetalen. Primo uit mijn spaarpot en secundo door niets ontziende inhouding van mijn wekelijkse zak- jaar lang. toen ook gebeurd. Want misdadig s er om vergoed te worden. Zo werd ■er gedacht. Nu ook nog De ander- het Amsterdamse Maagdenhuis bij- De schade Het is al héél lang geleden, maar soms beleef ik het weer alsof het pas gisteren is gebeurd. Eens per jaar mocht ik als klein jongetje (zelfs Ik ben dat ooit nog eens ge weest) met grootvader een dagje uit. Met het stoombootje van de „Alkmaar Packet" naar Zaandam en het Tsaar Peterhuisje, of de stoomtram naar Leiden waar ik dan bü Boerhaave's standbeeld mocht vernemen dat een brief uit Turkije aan „Hoerhaave. Europa" deze geleerde heer zon der mankeren werd thuisbezorgd, zó beroemd was hij ,of met een huurrijtuig van Alkmaar naar Bergen aan Zee. Bü die laatste gelegenheid gebeurde het. Het was, zoals in dat verre verleden nog al eens gebrui kelijk, fraai zomerweer en daarom was de kap van de vigilante opengeslagen. En dit nu betekende gevaar zat je als zich vervelend knaapje aan dat krukje te morrelen waarmee je het glazen raampje aan het portier omhoog kon draaien, dan zou die geslepen glasplaat er wel eens de steun van de omlaaggeslagen kap ontberend uit kun nen schieten, met alle kwalijke gevolgen van dien. „Afblijven", had grootvader gezegd en daarom bleef ik er niet af, en terwijl hij de natuur bewonderde waar Nico- laas Beets zelf eens doorheen gewandeld was (bijzonder heid die mij, evenals die over Boerhaave niet onthouden werd) zat ik maar te morrelen en te draaien. Langzaam, En dat, vrienden, aangerichte schade daar toen althans o halve ton schade ii voorbeeld Sjapieter Als de Belgisch-Nederlandse commissie, die zojuist haar rapport over de bastaardwoorden heeft uitgebracht, haar zin krijgt, bedreigt ons binnenkort de zoveelste spelling van wat w(j nog altijd onze taal noemen. Een proeve van hoe het dan worden zal, vond ik in een onzer dagbladen. Zo gaat het worden „De markizin prate in de taksie krities over het nivo van de belgiese goeverneur. Haar buuste bonsde alsof ze barste. De gemoedelike chauffeur (dit woord blijft merk waardigerwijze onveranderd en daar zal de Shell wel weer achter zitten) reed mechanis de roete en keek cynies naar zijn luukse passagier. Geef mij maar een eukumeniese boerendochter, dacht hij. Toen gebeurde het insident: een sjimpansee stak de weg over. De chauffeur reed ver boven het maksimum. Wilt u me ekskuzeren voor dit ekses, vroeg hij. Akkoord, zei de markizin, maar je krijgt geen sent". Erger kan het niet, zult u allicht zeggen en ik zeg het u na. Hoewel: we kunnen de afbraak en de verwildering en de ordinaire vulgarizering natuurlijk nog consequenter doorvoeren dan hier reeds geschiedde. We kunnen de spelling zelf afschaffen. We kunnen doodgewoon met schrijven en lezen en het drukken van boeken en kranten ophouden. Het laatste stukje cultuur van het geschreven woord de deur uittrappen. Terugzinken tot het niveau van de stotterende wilde die met moeite de eerste „menselijke" geluiden uitbracht, nauwelijk van die van het dier te onderscheiden. geluiden zoals je ze merkwaardiger wijze steeds meer in de STER-reclame kunt horen, waar het platst mogelijke dialect hoe langer hoe meer „in" raakt. En hoera, dan is eindelijk het spellingsvraagstuk bij ge brek aan iets wat nog gespeld moet worden automatisch en definitief opgelost en kunnen we met ons allen een leuk, nieuw cultuurchapitre beginnen. Pardon een kul- tuursjapieterJ-W. In de Berlin-Buchkliniek in Oost-Berl\jn is voor het eerst m Oost-Duitsland een volautomatisch beademingsapparaat voor zuigelingen in gebruik genomen. Een maagsonde zorgt tegelijkertijd voor de voeding, terwijl een afzuigapparaat slijm verwijderd waardoor longontstekingen kunnen worden voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onder het motto „En toch rijden vrouwen beter" is in Noordwijk een 20 km lange verkeersrit uitgestippeld met de gebrui kelijke haken en ogen, die men dagelijks al rijdend op de weg tegenkomt. Zaterdag 14 juni zal op feestelijke wijze in het hotel Huis ter Duin om precies middernacht de „Lady Automobiel '69" worden uit geroepen. Daartoe zulen van acht uur af voor een jury de tien best geklasseerde deel neemsters extra stevig aan de tand worden gevoeld. De „Lady '69" komt tenslotte uiit die tien tevoorschijn. Het wordt een heel weekje vrouwen achter het stuur in 1 Noordwijk. Dinsdag aan staande wordt begonnen met de veilig-verkeerstest. Het vo rige jaar werd gestart met een speciale verkeersdag voor de vrouw onder auspiciën on der meer van het Verbond voor Veilig Verkeer. De titel „Lady Automobiel 1968" met een Honda als hoofdprijs, ging toen naar de Haagse röntgen- laborante Petra Franchimon. De conclusie ran het Verbond voor Veilig Verkeer luidde: „Vrouwen rijden of heel goed of heel slecht". De actie „Vrouw achter het stuur" bleek zo'n inslaand succes te zijn geweest, dat de organisatie meende er juist aan te dóen deze speciale verkeersdag gewijd aan de vrouw tot een jaarlijks terug kerend evenement te maken. Ruim duiaeud vrouwen rea geerden het vorig jaar al fel met de opmerking dat vrou wen mits zij regelmatig aan het verkeer deelnemen, niet slechter rijden dan de man. Van hen trokken toen 300 met de auto naar Noordwijk om zich te onderwerpen aan spits vondige verkeersvragen, veer tig dames werden goed ge noeg bevonden 'om het stuur in handen te nemen voor een spitse rijvaardigheidsproef, tien kwamen er tenslotte „ge slaagd" doorheen. Ook deze keer wordt het be paald weer niet gemakkelijk in Noordwijk. Daarenboven worden tijdens die veilig- verkeersdagen voor de vrouw de volgende week de vriend schapsbanden tussen Canada :n Nederland nog verstevigd. Achttien fabrikanten uit Mon treal, Winnipeg en Toronto met daarbij nog de medewer king van de Canadese am bassade en de Canadian Pa cific Airlines zullen een mode beeld meebrengen voor het komende najaar. In de collec tie valt het accent op zee hondenbont jasjes, vervaardigd van synthetische stoffen. De Canadezen willen daarmee 'n positieve bijdrage leveren voor de zo fel besproken jacht op jonge zeehonden. Tijdens het Grand Gala de l'Automobil op 14 juni in Huis ter Duin zal aan de meest oharmante „vrouw ach ter het stuur" door de Cana dese ambassade zo'n bontjas worden aangeboden. Mode shows zijn er voorts dinsdag 10 en donderdag 12 juni, even eens in Huis 4m Duin. „Belangen van arbeidersklas gaan voor" MOSKOU (Reuter-AFP) De secre taris-generaal van de Roemeense com munistische party, Ceaucescu. heeft op de communistische wereldconferentie in Moskou een beroep op alle delegaties gedaan zich te onthouden van aanval len op een andere partij, al dan niet vertegenwoordigd op de conferentie. Ceaucescu richtte het appèl tot de de legaties nadat de secretaris van de communistische partij van Paraguay MADRID (Reuter) Armando Socar- ras, de Cubaanse vluchteling, die maan dag per vliegtuig uit Havana in Madrid aankwam als verstekeling in het onder stel van het toestel, heeft volgens een arts in Madrid de vlucht van acht uur overleefd, omdat hij tijdelijk in een soort winterslaap verkeerd heeft. „Wij kennen geen dergelijk geval in de gehele medische geschiedenis", aldus dr. Alejandro Martinez Dalmau vrijdag in Madrid. Socarras wrong zich op het vliegveld in Havanna in de ruimte van het lan dingsgestel van een DC-8 straalvliegtuig, dat maandag na een vlucht van 9.000 km uit Havana in Madrid arriveerde. De dim geklede Cubaan, die watjes in zijn oren had gedaan, heeft in de onver warmde ruimte een temperatuur van 40 graden Celsius onder nul overleefd. Dat hij ook het gebrek aan zuurstof op hoog ten van bij de 9 km te boven kwam schrijft dokter Dalmau toe aan de om standigheid, dat Socarras, die thans in een Madrileens ziekenhuis wordt behan deld, in een soo.winterslaap moet zijn geraakt, waardoor hij met een minimale hoeveelheid zuurstof kon volstaan. UTRECHT (ANP) Als de werk gevers weer niet voor rede vatbaar mochten blijken, zal het tot acties moe ten koinen, want liet geduld van de werk nemers is al veel te lang op de proef gesteld, constateert het NW in zijn offi cieel orgaan „De Vakbeweging" naar aanleiding van de tot nu toe gestrande pogingen van de vakbeweging om enige verbetering te brengen in bet door de prijsstijgingen aangetaste besteedbare in komen van de laagst betaalde werk- Het NVV geetf 'n opsomming van deze pogingen, die in april begonnen met een voorstel via een verschuiving in de so ciale verzekeringslasten en verhoging van de uitkeringen, de zwaarst getroffen groepen enige compensatie te geven. Het NW noemt dit voorstel een veel betere oplossing dan het voeren van al dan niet georganiseerde actiee In de bedrijven. Ondanks het beroep van Ceaucescu leverden de leiders van de Franse en Poolse partij, Waldeck-Rochet en Go- moelka, felle kritiek op Peking. Zij verklaarden dat de houding van Pe king afbreuk doet aan de eenheid van het wereldcommunisme en eisten de veroordeling van de Chinese leiders. Zoals blijkt uit een officiële verkla ring van de Roemeense delegatie, zei Ceaucescu na de felle kritiek op com munistisch China te hebben aangehoord: „Wij geloven dat als andere partijen dezelfde weg volgen, zij een koers uit stippelen die een gevaar kan vormen voor het welslagen van onze conferen tie. Het centraal comité van de Roe meense communistische partij heeft mij volmachten verleend om als de situatie zich zou voordoen, een dringend beroep op alle aanwezige partijen te doen, zich niet op deze weg te begeven. Ik ben van mening dat ieder van ons vóór onze tijdelijke geschillen voorrang moet verlenen aan de belangen van ide ar beidende klasse, van het socialisme en de vrede en moet beseffen dat wij al leen na vereniging van de socialistische landen, de communistische partijen en alle anti-imperialistische krachten een eind kunnen maken aan de aggressivi- teit van het imperialisme, een progres sieve ontwikkeling van de mensheid kunnen verzekeren en de vrede kun nen verdedigen". Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Jonge nonnen schij nen zich ondanks allerlei vernieuwin gen niet meer op hun plaats te voelen in de congregaties. Dit is gebleken uit een overzicht van de wensen van jonge zusters tijdens de juniorenweekends van de Stichting Ned. Vrouwelijke Religieuzen, overkoepelende organi satie van de 128 orden en congrega ties van zusters in ons land met een totaal van ca. 30.000 leden. In het tijdschrift „De Kloosterling" worden de grieven van jonge nonnen samengevat. Er blijkt onzekerheid te heersen over de zin van het religieuze leven, de armoede en de maagdelijk heid. Ook wordt gevraagd waarom er zovele congregaties moeten blijven be staan. Dan het afleggen van de ge loften, men wil het op één gelofte houden. Voorts waren er bezwaren tegen het afleggen van een tijdelijke professie. De meesten bleken voor een definitieve levensbinding na een korte periode van kennismaken. Een kwestie, die de jonge zusters erg dwars zit zijn de spanningen in leeftijdsgroepen tus sen jongeren en ouderen. In dit ver band blijkt ook de vergrijzing van de congregaties op de jongeren te druk ken. De jonge onnen willen wel de inbreng en ervaring van de oudere medezusters mits deze echter open staan voor de nieuwe tijd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5